Ku mbetën zbukurimet e fundvitit në Tuz? (Video)

Tuz, Malësi (22.12.2013) – Edhe në vendet më të prapambetura të botës, për festat e fundvitit rrugët kryesore e sheshet e qyteteve zbukurohen me drita dhe dekorime të ndryshme. Në Tuz, në kryeqendrën e Malësisë, zbukurimet e fundvitit ishin tepër modeste ku pothuaj festimet nuk ndiheshin. Këtë vit duket se u harruan krejtësisht edhe ato 4-5 drita dekoruese të cilat ishin vitet e kaluara. Ndoshta nuk u harruan, por u ndaluan për nevojat e Podgoricës. Ndoshta nuk është kompetencë e administratës së ashtuquajtur, Komunës urbane të Tuzit, ose ndoshta i shpenzuan fondet në festën e çlirimit të Tuzit nga fashizmi?

Sido të jetë, ky është vetëm një tregues, në mesin e shumë të tjerave, e kësaj lloj administrate lokale të shëmtuar dhe njerëzve që janë në krye të saj.

Shiko videon:

Video nga Martin Gojçaj

Tuz, Malësi (23.12.2013) – Gjatë ditës së sotme në rrugën kryesore të Tuzit u vendosën të njëjtat drita (dekorime) të cilat përdoren vite me radhë (5-6 copë), disa nga të cilat nuk punojnë. Tepër modeste të cilat po thuaj as nuk vërehen. /MALESIA.ORG/

Shiko fotografinë:

42 Comments

 1. a ini hala komunista a cka asht kjo pun haha me menua njeri se asht afrika. “Gezuar Krishtlindjen lle Vitin e Ri te gjith Shqiptarve kudo ci jan

 2. Javash ju te Malesia.org! a doni ta beni Tuzin,Vatikan..!? Keto celebrime dhe dekorime te fundevitit ne Tuz duhet te pregaditen dhe zhvillohen me kujdes,qe mos ti preket kurrkuj ne seder as mos ta ndiej ndokush vehten te fyer!Kryetari i komunes se Tuzit(si cllan partije) gjate mbreterise se Titos nuk ka celebrue Christmas.Tash 23 vitet e fundit ai me shoke celebrojne,7 Janarin,diten e Krishtlindjes,dhe 14 Janarin diten e Vitit te Ri,te kishes lindore-ortodokse.P. P. asht mbylle si mini ne kukull brenda mureve te rrajonit te kishes se ShnaNdout dhe me statujen e Dede Gjon Lulit,celebron me rrethin e ti te ngushte 25 Dhjetorin,dhe 1 Janarin,dihet,fton edhe ca MIQE nga Podgorica.Prandaj asht e logjikshme qe Tuzi mos te dominohet nga nje grup fetar e te behet sektarizem!

 3. Tuz o Tuz si se nxorre koken nga ai prush me pare thame se te vrau komunizmi ,po tash kush pote vret? Zgjohu nga ai gjum i tmerrshem se eshte koha: besoj ne vitin chite vin

 4. Me te vertet pajtohem me Gjeneral Dari, se shum keqe e per faqe te zeze bolle, qe ne tane Tuze nuke e gjen nje lule apo nje dritare te lulzueme, se paku ne shenje qytetnije, edhe ne mose besojn ne lindjen e jezukrishtit. Nuke ka fajin vetem komuna urbane ne ket raste pore edhe qytetaret, se nuke i pron askushe ta vejne nje drite apo XIXILLOJE ne dritare apo ne bizniset e tyre, neper restorante apo kudo vetem qe te shifet pake ambijent se jemi ne pragun e ketyre festave…megjithate GEZUAR dhe per shume mote Krishtelindjen dhe VITIN e RI, me deshira qe te jete ky viti qe po vjen nje vite i mbare pere njerzit e atyre trojeve, qe te kene nje komun te plote te Malsis ne vitin 2014, dhe poashtu ma shume te drejta dhe liri per popullin shqiptare te atyre trojeve…URIME

  • Zotri je shum gabim se shum shpija ne Malesi jan te dekorueme me drita per festen e fund vitit por duket se nuk del ne mbremje se diten ato smunesh me i pa

 5. …kurse une Kosove Rexha Bala dhe hoxha i Tuzit nuk kemi shkak perfitues nga celebrimet tuaja.Ju si vellezerit tane te gjakut shqipetar i paci te gezuara keto festa te Krishtit por,mos shterngoni diken tjeter te beje dicka si ju.Per sa ka te beje me ne,na muhamedanet Viti e Ri e celebrojme me daten 16 Korrik.ne se nuk e dini kjo date shenon diten kur profeti Muhammed asht arratisur ne Xhida,dhe nga aty fillon kalendari Islamik.Ju e dini se shteti Malazias dhe sebashku me ta edhe vellezerit tane Fran Lulgjuri,Ferhati,Gega,Shkreli etje. se kure i kremtojne Krishtelindjetdhe Vitin e Ri.Pra,me 7 dhe 14 Janar.Ne Tuz ka edhe kinez te cilet Viti e Ri kinez,5342 vite e kremtojne me 31 Janar,dhe kesaj rradhe asht viti Kalit.Prandaj ju lutem kujdes vellezerit e mije!

 6. Deshiroj Portalit Malesia.Org urime Festat me tan Famile e sukses ne cdo drejtim e ne pun te mbar ! gjith ashtu Urime tan Populli Shqiptar mren e jasht Atlleut festat.e se shpejtit Bashkimin Kombtar ( Shqipnia Natyrale ) ✊✌

 7. Shoku Rexha dekorimet e fundvitit rregullohen pothuaj ne krejt bot, qe nga Tokyo, Bejing, New Delhi, Dubai, Kairo, Istanbull etj Ato i sheh edhe ne Tirane, Prishtine, Shkoder e deri ne Koplik e Bajz. Leje fen jasht ksaj teme

 8. Ka te drejte Besniku. Ne New York, Londer, Berlin, Paris. Rome, Atine, zbukurohen sheshet e botes me rastin e krishtlinjesa. Per nje dite te gjith shqiptaret duhet te jene te krishtere. Te festojn . Te zbukurohet qendrat e Malesise. SHBA, superfuqia me e madhe ne historine e njerezimit, e ka te ndare shtetin nga religjioni. Si askush ne bote. Por ne Washington, New York, Los Angeles, San Francisko, Dallas, Las Vagas, Miami shendrisit “Christmas trees”. Me teper si tradite sesa religjion. Sot ne qender te Malesis, ne Tuz, se bashku me priftin, edhe hoxha duhet te marrin pjese ne vendosjen e “Christmas tree”. Ju garantohj qe te kishit ftua ambasadorin e Turqise, jo qe vetem kishte marr pjese, por edhe ju kishte dhurua nje “chrismas tree”. Provonje. Shkoni neser dy ne ambasade te…

 9. Perndryshe rinija e ” Republikes te Hotit” te dalin ne Traboinin legjendar dhe te presin “dllija” sa te dojne. Ka sote mjafte. Jane rrite mbi varrezat e Ded Gjon Lulit, Gjelosh Lulit, Pater Zefit dhe shume e shume herojeve.
  Si gjithmone ne histori, M. C., shko e vendose nje “Chrismas tree” ne qender te Malesise. Te ka hije te prijesh si gjithmone ne histori. Ne Rapshe te Hotit nuk ka vetem shega. Apo ti A. L. se bashku me nje musliman shqiptare benje kete akt njerezor. Djukanovici ka deshire te ju mashtroje kinese muslimanet shqiptare po ju pengojne sikurese do vepronte edhe per diten e bajramit. Aj po mundohet te paraqesin “terorista katolik” dhe “jihadist musliman”. Mos bini victim e ketyre lojrave.

 10. Zoti “Kosova-Rexha – Bala”. Ju percjelli me vemendje. Nuk mun te me meshefeni asnje minut. Jam “Anti” I shpirtit tend. Ende e ruaj testamentin qe mua me ke caktua si “executor”. Nje pjese po e bej public. E ke shkrua ne testament qe kur te vdesesh me te varros ne varrezat katolike ne Dinosh. Garda e nderit do jene ushtaret e Malesise. Nuk ka rendesi se edhe Serbet humben betejen e Kosoves, por e festojne si fitore. Nese don te plotesosh testamentin. apo te ndryshosh te lutem bere public. Me (na) njofto.

  Urime funin e funit te shqiptareve.

 11. Kosova rexha bala eshte nje tipe teper kontravesr , ne te shumten e rasteve deklaratat e tij jane destruktive dhe percarse… Sidoqofte kjo eshte Malesia jone, me Frana e Rexha e me dreqa .Zbukurimet dhe pema e vitit te ri i pengon edhe Franit edhe Rexhes , por jo edhe shqiptarit te vertet dhe evropian. Tirana nuk eshte katolike, por eshte e zbukuruar. Malesia e ka pasur edhe me veshtire se sot dhe nuk eshte perkulur, pra edhe pak dhe do ti vije dita qe Malesia te jete ashtu sic ka qene , vetem shqiptare….

 12. Shqiptare kudo qe jeni gezuar Krishlindjet dhe Vitin e Ri 2014, qofte vit i sukseseve , shendetit te plote dhe realizimit te te gjitha deshira tuaja familjare!!! GEZURRRRR edhe njehere vellezer shqiptare pa dadhim feje e ideje !!!!!

 13. Asht vertet turp ci ne kryeqendren e Malsise, ne Tuz te mos ket dekorime. Komuna urbane nuk kite falimentua nese ishin shpenzua disa te holla per kyt qellim. Do dukej fantastike dhe Evropiano-Perendimore nese ne qendren e Tuzit, aty te lulishtja t’ishte vendos Pema e Kshtellave, disa ndricime xixelluese etj. Por edhe ata pronaret e objekteve banuese ose duqaneve nuk do falimentonin sikur tu nepnin pak dekorim. Pra nuk ka t’baj me anen financare por me ide, kultur.dhe mentalitet. Fatkeqsisht te na mbizotnon ende mentaliti arabo-islamiko-lindor nga i cili nuk jemi clirua edhe pse vitin tjeter do festojm 103-vjetorin e lirise, pikrisht nga ata qe na e sollen kyt mentalitet beduin.

 14. Te gjithe Shqiptarve Evropiao-Perendimor GEZUAR KSHTEDHAT DHE VITIN E RI 2014 PER SHUM MOT.

 15. doktor ni don me nai perhajrua mir, ok ,nmos don mos ha …. po cha ata shqiptaro evropian perendimor e tjera … elle vet i festoj kshtellat e jam katolik por aj komenti dhe porosia e pershendetja jote asht ppak provokuase e tenton me percha vllazerit shqiptar. a e ke tije kurr at fjal- festojm bajram e pashk por shqiptarin e kemi bashk. shqiptari asht shqiptar apo kjoft europian a pa europian e asht majmir se shkjau chi ti duket paske simpati ndaj tune

  • 1.Un uroj ose pergzoj,fjalen perhajrua(fjal turke nuk e kuptoj e nuk e perdori). 2 Skam simpati as per shkie e as per “Shqiptar” anti Evropiano-Perendimor sepse te dy palet jan perfaqsojn “kulturen” lindore(erresiren dhe t’keqen). 3.Adhuroj e respektoj cdo gja Perendimore dhe urrej cdo gja lindore.

  • doktori deri dje asht ken ortodoks e sot nuk e di se cka asht O SHIPTAR O TUNGJATJETA I FESTOSHI ME SHNET E ME GEZIM KTO FESTA URIME

   • O Islamiko nuk jam as ortodoks as muhamedan se te 2palet jeni beduina lindor. Jeni perfaqsues te 2″kulturave” inferiore anmike te Kultures Superiore Evropiano-Perendimore. Une jam Shqiptar me Gjak Ilir dhe i perkas Kultures Superiore Evropiano-Perendimore dhe Rraces se Bardh. Si i tille urrej cdo gja magjypo-turko-arabo-afrikano lindore.

 16. Te gjithe vellazerve te fese katolike urime KSHTJEDHAT ,i festofshi per shum mot,me famile,miq,dashamires,vllazer te fese islame,si gjithmon ci na ka pas hije,Zoti va ndricoft zemrat e Juve…Urime edhe vitin e ri 2014 te gjith Shqiptarve ane e mbar botes…

 17. O njerzit skan buk me hager e ju po lypni zbukurime per vit tri, PO JU A JENI MIR EN MET O NJERZ PA MET? A NUK E SHIHNI SE NJERZIT SKAN BUK ME HAGER??? Kuj poj bje rmeti per zbukurime e drita e marrina, selaka en ju.

  • Bravo se ja qellove?
   Per m festen e clirimit te Tuzit i kan harxhua 2 mij euro per program e darka. Imet ne dark kanpas ftua ata qe skan buk me hager.
   Dekorimet nuk hahen
   Komuna e m

 18. Poti rexhep pac faqen e barll se tzezen e paske po si mos u ngutni me festua krishtlindjen en tuz po si ske marre ,por mun te thuosh nuk asht fai I kurrkujna fain e kan malsort ci nuk jan te organizuom per kyt fest kaq te malle e kaq te bukur sic asht krishtlindja.GEZUAR DHE PER SHUM MOT.

 19. Përfolej dikur moti se,Martin Camaj kur ishte në sherbim në Tuz (në arsim)
  paska pasë thënë ,kur e kanë pyetur me karakterizua (definuar)Tuzin.Po,T
  uzi e ka klimën e pozitën gjeografike të mirë,por banorët e tij janë popull, pa
  fe e pa kombësi!A thua (tash i ndjeri) Martin Camaj,pas 62 vitesh çfarë definimi do të kishte për Tuzin dhe po
  pullin e tij?

 20. po ky artikull nuk ka lidhje me fe o njerz te cekt. Edhe sikur te ishte fjala vetem per Kshtellat ato i festojme bashk, nese nuk e feston te shpija e feston te vllau i fese katolike. Ata qe nuk i festojn fare, qofshin shendosh e mire edhe ata. Po jemi ne prag te vitit te ri, edhe pse bota ka dhjetra kalendare, kete kalendar e ka bota ne perdorim zyrtar dhe kete vitin e ri e festojme te gjithe.
  Atmosfera festive ne fundvit shihet ne krejt boten, ne te gjitha kontinentet.

 21. pra mos u mundoni me shti percamje dhe me i arsyetua komunen qyqe te Tuzit etj etj.
  Edhe ktu po flasim per organizimin nga ana e demek komuns e jo e njerzve privat se Malsia asht plot dekorime neper shpija

 22. Po cka dreqin asht gjithe kjo llomotitje ne kete portal per “Jellken e Bozhiqit” tuaj atje ne Tuz.A keni pune tjera a jo?Mos u zapullitni se sonte kane me ua sjelle shkjet tuaj “Badnjakun” taze si per c’do vjete.Me tregoni c’fare po ndodhe qe jeni gbye pas shkjeve keshtu?…E ti “Tuzi”,me duke nje karakter trillan! Nga pikeveshtrimi im,nuk je gje tjeter vec se nje mendje e mbyllur,e qe asht e mbyllur aq fort qe nuk hapet dot vec me dinamit.Je nje bigot intolerant e qe dukesh pozitiv ne gjera negative.Vete qenkam me faqe te zeze,por ama nuk jam si ti me maske.Une u bej balle pasojave e nuk pyes per veshtiresi as nuk me ben syri terr si ty atje ne Tuz e qan vek,vek,vek,se nuk ta paskan dekorue malazeste Tuzin per Krishtlindjeas nuk ta paskan pru akoma badnjakun me crna marice..

 23. Me gjitheate me pak keputje nervore te gjithe ju katolikeve ua uroj keto vigjile te Krishtelindjes,per shume mot,me parullen; U.. z…. da crnogorac u Malesiji ne postoji!

 24. Sa shum debata kot kur mbare njerzimi neper bot Ne fund viti mundohen .te marrin pushime nga obligimet e perditshme qe te Jane se bashku me familje me te aferm miq kumar shok vllazni . Per te kaluare çaste te perbashkta .vetem bazonju o shqiptar ne jeten e perditshme se ku qendron kultura njerzore ne cilinshtet te drejtat njerzore .at. Here mendojm ,kush asht Malsia qe mos te ndriçojn per krishtlindje per vit te ri per bajram per Pashk . Un mendoj se vetun kshtu mund te jemi bashk. Pra ata qe I lusin krishtlindjet me shendet per shum vjet perparim jet te gjat gjith ashtu te gjith shqiptarvet gezuar vitin2014 me shpres per jet me te mir mate bashkuar se Kurr mapare urime

 25. Sa per ndriçimin e qytetit te tuzit per festat tona mos pritni shum prej(kukunet)ops qyqes komuns. Se ata veç jan numer çuditem per kta kryetar ta partive shqiptare Kure bajn gara per pozita. Qe shkojn neper shpia me mbledh vota ju votat poj merrni . Buxhetin e kini qytetin po e Leni ne terr per festa nese ju po I keq perdorni buxhetin e votes se malsorve as ju mos paçi gzim

 26. O
  Fikret Burri, tyrpi te kjoft,po pse po e degjeneron emrin e kesaj feste te madhe te mbar njerzimit??!!
  Nuk eshte e larget ajo koh kur, edhe te paret tu e festuan,por …!!
  Te gjith besimtarvet te krishter shqiptar,gezuar dhe per shum vjet krishtlindjet

 27. Mos harroni veshni sonte edhe,deda mrazet,nekrofaget,Franin e Ferhatin,ho,ho,ho.Shend e vere, del e teshni Kaprojte brilopate me hunde te kuqe duke fluturue nga maja e Gashit,me karro nga poli i veriut,do t’ju sjellin dhurata via crnogorska kuca…….

 28. O leshooo,urime ty personalisht pra diten e leeeshiiiit,e mos na caj lesh ma burralec…Te part e mi nuk e kan festua askurr,se e kab preaedhjen prej MUHAMEDIT a.s. SELAM ALEJKUM pra kur nuk merr vesh malsorce…

 29. Pash besen ti Rexh Bala a mendon noj her se cka shkrua apo nuk din aq me mendua?
  Po kush po permend shkije, badnjaka e marrina? Ti kur te del gjumi as veten nuk e kupton.

  Komuna qyqare e Tuzit nuk i ka 100 euro me zbukurua Tuzin per festa e me ngja ne boten e civilizueme sepse i duhen ato pare me organizua darka e festime per “clirimin e Tuzit nga fashizmi” edhe me i ble votat.

 30. Te gjithe vllezerve qe festojne Krishtlindjen urime; me paqe, harmoni e dashuri ne sofrat tuaja; shendet e perparim familjar.. Poashtu urime Vitin e Ri te gjithe shqiptareve duke shpresuar se viti i ardhshem do te jete vit i afrimit ndervllezeror dhe prosperitetit kombetar; duke shpresuar se injoranca, akuzat e shpifjet per njeri-tjetrin nuk do te percohen ne ardhmeri. Mesazhet e festave kerkojne paqe e dashuri te sinqerte ndaj Zotit dhe njeri-tjetrit. Krijuesi dhe kombi eshte i njejti per te gjithe neve; menyra e arritjes deri te meshira e Tij mund te jete e ndryshme por Atij i drejtohemi te gjithe; Zoti e bekofte popullin shqiptar. U realizofshin deshirat e popullit tone per bashkim, vllezeri, paqe e zhvillim. Provoni te flisni per tjeret ate qe deshironi dikush te flas per ju. Vetem…

  • Urimi dhe komenti ma i bukur qe asht ba ne kto faqe deri sot, faleminers Dinosha per urimin, se ky asht nje mesazhe domethans per gjith “ata qe kane veshe”. PAQ DHE BEKIM PER GJITH NJERZIT VUDHNET MIR !!!!!

 31. Tân bota e civilizuom e xbukurojn katunin,qytetin edhe shpin,por ka g’jasa Tuzi âsht lark civilizmit.Jâta çi kan mujt me organizua xbukurimin(prîsat e komunës) e nuk kan dasht, mos i gëzoshin festat.Malësorvet çi e festojn ditn e Kështellêt e paçin me gëzim,shnet e beriqet.

 32. Fatkeqesisht sic jane bere zbukurimet ne qytetin e Tuzit ashtu jane edhe ne zemrat e shume pseudoshqipatreve, sic eshte Kosova rexha Ba.la por fatmiresisht si ai nuk ka shume shqiptare dhe per ate them edhe pak durim dhe keta do i eleminoi koha … Faleminderit Dinosha dhe gjithe tjereve per urimin e Festave te fundvitit… Uroj qe keto kremte te na sjellin se pari harmoni ndervllazerore, shendet dhe sa me shume suksese ne te gjitha fushat!!! Eshte krenar te jesh shqiptar , por mos harroni se edhe jo e lehte….

1 Trackback / Pingback

 1. Ku mbetën zbukurimet e fundvitit në Tuz? (Video) | ulqini

Comments are closed.