Camaj: Duam komunë e jo eksperimente

Nikolla CamajËshtë ngritur mjaft pluhur mbi statusin e ardhshëm të Komunës urbane të Tuzit. Përderisa në Malësi pritet për datën e referendumit për Komunë, tani erdhi një propozim i ri.

Kryetari i Komunës së Podgoricës, Miomir Mugosa paralajmëroi se në fillim të vitit të ardhshëm do të zhvillohen bisedime me përfaqësues të të gjitha subjekteve politike shqiptare, ku përmes ndryshimit të Ligjit për kryeqytetin dhe financimit të vetëqeverisjes lokale, do të vihet deri te Komuna e Tuzit, siç tha ai, me kapacitete të plota dhe autonomi më të gjerë.

Sipas tij, Tuzi do të fitojë ashtu sikur edhe vetëqeverisjet tjera lokale, menaxhimin e buxhetit të tyre që do të trajtojnë pagat e të punësuarve në administratë dhe do të përcaktonin prioritetet e infrastrukturës në territorin e Malësisë, por do të mbesin pjesë e Podgoricës. Mugosa ka thënë se një komunë e tillë do të kishte shkallë më të gjërë të autonomisë, siguri më të madhe dhe do të kishte në kompetencë direkte burimet financiare.

Këshilltari i Lidhjes Demokratike në Mal të Zi në Kuvendin e KU Tuz, Nikollë Camaj, nuk është i kënaqur me ata çka po ofrohet.
Camaj në lidhje me ofertën e re ka thënë se çdo dy apo tre muaj po ofrohet diçka ndryshe, diçka e re, por assesi ajo që është e drejtë themelore e qytetarëve, e ajo është e drejta në vetëqeverisje lokale .

“Kjo është një përpjekje e re për një tjetër eksperiment që unë shpresoj se nuk do të gjejë aleatë, edhe pse përvoja me thotë se do të gjejë. Deri sa nuk e shohim propozimin nuk do të merrem me ofertën e Kryebashkiakut Mugosa . Megjithatë duhet të them edhe këtë. Ti ofrohet Malësisë më pak se çfarë i është ofruar Petnjicës dhe Gucicë, mendoj se është e tallje drejtpërdrejtë me gjithë ne por dhe demokracinë në përgjithësi,” përfundoi Camaj. /MALESIA.ORG/

29 Comments

 1. Asht e nevojshme chi politikant Shqiptar te punojn se dashku bashkpunim e mir kuptim jan te nevijshme se anmiqt jantue planifikua te kundren Mugosha Gegaj Dinosha Jan tue ba punen etune me sukses Mehmet Barthi zduhet te lahet anet elle niAbazoviq te kishi kite me ken ekipa taman Premtimet jan ken both pa kur far vijefte e jam I sigurt se prap kame pas premtime por elle Malizi e she problemet chi ikan krijua ata me rrena e te vjelluna Maliizi asht tue shkua drejt katastrofet tue u bankraptua Maliizi asht tue shkua te njajtes rrug si Serbia para se asht chkatrua Si muj ni shtet me existua pa kurfar ekonomiet pa tehnik as buqsi as turizam puntort nuk paguhen me muoj as penzionert Zt Chunmulaj Sinishtaj Camaj kjo asht shanca juoj Urime e Gzime per Festa

  • Nikolle Camaj kurr sasht ken liberal,as kurr sasht ken ne opcione anti shqiptare por tash 23 vjet ne Lidhje Demonratike dhe ne emen te saj ka fol ne tuz, ulqin, podgorice, bruksel e Washington e gjithku na ka nerua, dhe asht trup me ju cpif shoqit. Reagim shume me vet Nikolle Camaj, vec vazhdo se qejt lehin e karvani shkon perpara. Me kaq pak fjal nuk muj kush ne thane na shume se ti. Kam respekt per ty profesor.

   • Jalldashi te lumt se met verrtet ash gjynaf mu cpif marre se nikolla asht legend zoti e ruajt edhe te gjith ata qe jan per tmiren e malsis kurse ata qe sjan per tmiren e malsis zoti i denoft

 2. Mos ben …. ky Nikoll Camaj? e kam vu re se ky e sjelle gajdan muhabetin duke e dredhe simbas qefit te dikuj! Tani u rrit e u be burre? se dikur ia puthte kembe e dore partise Liberale te Kralj Nikolles dhe mbante ligjerata shkjenisht neper mitingjet e tyre ne Cetine.Nikolle a ishe i”derguari”i poullit te Malesise neper ato mitingje te partise malazeze? Me ne fund u binde se ishte zgjedheje e gabuar! Ti dhe bratanci yt Gjergji patet perfitue ne ate kohe nga Cetina dhe Kilibarda.Por kur u shperbe ajo dualet duarelare si Ponce-Pilati.Kane pas thene; – Here me hiri e here pahiri,nganjehere gabon edhe i miri.

 3. Si ste vje tyrpe more N Camaj, pas 23 viteve qe e legjitimuate politiken antishqiptare, tash te provosh fuqine demagogjike tenden per ti mobilizuare disa dhjetra perkrahsish(perndryshe injorante te klasit te pare) , qe ta japin edhe njemandat keshiltari ne komunen urbane te cilen Ti se bashku me V. Sinishtaj N. gjeloshaj e themeluate dhe e legjitimuate!

  • Sekretari i Lekë Lulgjurit keka pa kë antishqiptar thua ti kujdestari C? Ater mos e pro as Leken pra. A i ke przie kusijat a te jane perzie stacionet a cka asht me ty.

 4. More si e di vet jeky Nikolle Camaj te kishte dasht te bahet poturic e te lupite neper sahanat malazeze ka pas mundsi e aftsi dhe oferta para te tan jektyne politikanve malsore qe jane ba pjes pa pandashme e pushtetit malazijas .Por sic e kam te njoftuem ky i ka met besnik qysh ne themelim subjekti te pare politike shqiptar ne Mal te Zi Lidhjese Demokratike ,pra deges e Malsise.Vallahi me va than te verteten se kam respekt e simpati per ta dhe shoket e tij qe jan ne kete parti si nijerze stoike e te moralshem qe nuk jan ba endacak tu u ende prej nji partije ne tjetren si pjesa ma e madhe e politikanve malsor qe djehin ne nji parti e erren ne tjetren,nkjoftse e shihni se jam gabim me korigjini u une u jame mirnjohets.

 5. O Nikolle tani je Okie-dokie! por mos harro se fusha ka sy e gardhi ka veshe.Une jam zoti Braun plaku e baba Smithi,dhe mbaj shenime te vjetra….Valle a te detyroi kush me bajonete te armikut te shkosh asobote ne Cetine e e te kendosh njezeri me Zelenasha;”Sa LIovqena villa vice,oprosti nam Dubrovnice!”.Une nuk besoj se ti ke qene i rekrutuar ne fallangat kriminele te Millosheviqit e Gjukanoviqit qe kane krye krime te ndyra e te urryera kundra Dubrovikut dhe Popullit mike Kroat! prandaj ti s’ke pas nevoj te behesh”koke turku”e tju kerkojsh falje kroateve per krimet malazeze!Une mendoj se asohere i pate tradhetue interesat e Malesise dhe u sherbeve armiqeve te atdheut per te holla.Ti ke pas kujt me i kendue kenge patriotike pa shkue me mbajt fjalim dhe me kendue kenge ne Cetine.

 6. Rasti yt me kujton me vone,kur edhe Ibrahim Rugoven gjate luftes e moren serbet nga vila e tij ne Prishtine e cuen me kalashin ne Beograd dhe nga pallati i Millosheviqit syperlotur i beri thirrje NATOS dhe Amerikes qe mos te demtojne Serbine dhe”kryeqytetin tone Jugosllav”,Beogradin.Tani me duket se ke perfitue nga gabimi,se,nuk ka dobi prej mjaltes se Cetines…..Edhe u ktheve kah balta jone.Kah balta Arberore.Se,kemi lindur ne kete balte.Amanet mos i harro;Pjeter Zekun,Zef Miliqin,Dode Smajlin,dhe Oso Kuken.me nderime;Gjelosh Mustakuqi

  • Asht cud more burra me kuvet kshtu, a e keni perzie nikollen me noka tjter apor ju pengon cdo fjal çi na del zot, prej kujdo qe vjen, u pengon gjicka shqiptare. Po kush se din sa ai asht ken sekretari i pare i LD e kurr sasht ken ne asnji fallang antishqiptare, ku ini ju disa. Gjelosh e kujdestar Ai ka marr pjese edhe ne ceti edhe ne podgorice me opoziten antiluft dhe ka fol ne emen te ld e sasht ken fort pa rrezik se ka muj me tej shpi si shume patriota te mavonshem. Vet spe proj nikollen, por asht tyrp per ty kujdestar me shkrua se nikolla ka legjitima politiken antishqiptare, se ky asht vet e vogel e tan e dim se kush ne cillen parti asht ken e asht.

 7. Nikolle,Nikolle dikur ishe ne meshire te armikut,duke lene Malesine tende ne meshire te fatit.Kur mendoj se cka na kane bere malazezet gjate periullave te ndryshme,une Gjelosh Mustakuqi nuk mund ti veshtroj ata me sy meshiruas.Vella Nikolle,kur bere darsem te madhe e u martove,deshet e oxhakut dhe “dashamiret e Malesise” 19 SHKIJE MYSAFIRE I KISHE TE RENDITUR NE SOFRN E NDERIT.E more Nikoll,me kujtohen ato kohera ku i biesha daulles une e ku hedheshe vallen ti! Koha asht sheruesi ma i mire; era davarit tymin,dielli davarit mjegullen,e shiu davarit malesoret.

  • Me shkie tan kem hager e pi jata ci jem rrit ne mal te zi mos tjetet kur kem krye sherbimet ushtarake ne yugosllavi por smuc methan se jem tan tradhtar gabim eke

  • Pse ti daullexhi nuk ke pase kurr malazez ne shtepi. Ti m’duket nuk din me dadhue jeten private me ate politike.

 8. Me prit me kuven se kush cka aken asnje skishim me fol lypet mej kqyr interesat per jet shkreten malsi cipo vua nga politika e malit te zi e nikollen ekta politikantat e malsis dot shohim per vitin qe po vjen mepa ato premtime ci na paskan fol mugosha vllezer e motr shkojm perpara ejo mrapa e thasht zoti pe marrim komunen e plot ete gzojn jeta pas ardhsit tan se prej jush ci flisni me emra fals se ni ini aq dhanun per malsi mos gjuani peshen eme psheh doren ju lutna ni ekini pa se nikoll camaj e vasel sinishtaj nuk jan ty punua per tmiren e malsis asht dasht mu than me dhan dorhjekjo por mua sem duket se jan ashtu por vet meanza e mustak kuqa e disa emra ci zdin njeri meka flet vlla ni ije zemer shqiptarit i paster trego se kush ije nepi informatat e verrteta ejo hini en malsia org me…

 9. U pershendes dhe gzuar vitin e ri 2014 e thasht zoti asht viti me i mir per ne shqiptaret e thasht zoti ky vit shenohet en data historike se kan mena dhan komunen edhe bashkimi i troje shqiptare por ater sna lypet gja komuna ni u bashim bashk trojet por edhe ni e marrshim komunen gja spo prishet pe shoh nikollen se i paskan premtua dicka a asht e para her nikoll ci pona thojn dicka e sasht gja ajo pun ti lutna zotit qe tegjith ata qe merren me malsi te punojn per tmiren e malsis e tjem bashk me njeni tjetrin mos bajm percarje se kur jem bashk ska kush cka tna bajn nikolla ake gjithmon dem baba dem per shqiptarizem nikolla nuk guzon meke trysh eju ci po kuvetni per nikollen se asht kshtu e ashtu ni edin verrteten ske nevoj me fshe emrin e verrtet por delni me emra fals ju lutem mos shkoni…

 10. O Gjelosh Mustakuqja,sa patriot i madh do te jesh,me ç’peshore te matet ty veprimtaria jote per Malesi?
  Veç mos me thuaj se ije ne mergim?
  Po kush te paska pa ngarkue, me ate detyr me i numrua te ftuarit e ketij burrit ne dasem,
  duket se e paske pas pelen e lidhun,per krye Moraçet,e te esht dasht me e tagjis mir?
  (A te kujtohet kjo thenje e viteve 1980-1990 qe perdorej ne Malsi per ata qe jepshin UDB,ës informata pothuaj se falas) ti mua ne ata po me perkujton!
  E let eshte ti shpifej dikuj, kur ije i mshefur mbas nofket, deli burrit para ne qofte se ke fuqi dhe guxim, deli me emer e mbiemer .

 11. Nuk e lexova shkimin aspak, as pom intereson fort se komunen nuk e siguruan as Forca as DPS, e ma ASh nuk bahet fjal.
  Por kojshia yt ci u takua me Thac, Ram e Berish, Topall e Olldash, Fatmir Sejdi e me Ramush, ater me kongresmen amerikan e me ambasadora amerikan e evropian …. tye ba elaborate , takime, bisedime, kushtzime, propozime, en tuz, en parlament, cdoku prej me 2006 e ktej per ata kem lexua edhe letrat flasin e mujn me u prek per ata ci duan me pa. Ata ci i ka qyrrua inadi ata mujn vetem me provua me rrej popullin, pra malsia ja ka dha cdoher besimin koshis yt, e tash pse t tij munohen me ja qit posht punen ajo asht fati yn i zi. En vet se me shkua pas atij ci i beson malsia na munohna me dobsua.
  Sa per jata ci ofrojn pushteti, ato jan pollavra, se e din DPS se ASh pranon…

 12. pranon cfardo komunet vec me shkrua te dera KOMUNA. Vec me me i kusht, me ke ata nar sjetull e me marr noj pozit, se jav kan premtua jatyne 3 a 4 t rive se kan me i shti en pune e i kan kushtzua tash duhet me ba ashtu … En fun t funit cka di populli a asht komun e mir a e keqe kryesorja Komun shkrua. Edhe kryesorja ASh thot ci e ka detyrua DPS me na e dhan, dmth ata na kan pru.
  E gjata e vec deshta met dvet dic.
  N. a ka noj munsi ci dega e ld en malsi me u bashkua me ASh e me DPS en zgjedhje t arllshme me ba se u ofrojn dicka, apor ma par keni me tej me IQ en opozit?
  Ktu a dreqi se jan ka va luajn lojen. Se regjimit u duhet dikush i nigjuashem si puna e ASh. e UDSH pra me ba me ka ju duhet me ke bashk me IQ en koalicion parazgjedhor.

 13. Nikolle Rroku, shkrimet e deklaratat tua si gjithere jane ne nivel pak me te larte se cjemi ne lexuesit e ketij portali !
  Zgjedhjet lokale po afrohen, DPS se bashku me keta poltronat e ASH po ben fushat tash 2 a 3 muaj, ne UDSH me sa duket kane filluar me mendua me kok te vet, kurse ju e IQ sipas mendimit tim te vetmit qe hala po e ndjekni ate qe quhet politik nacionale dhe parimore duhet te bashkoheni, kesaj here te bashkoheni pernjimend, ti tejkaloni ato dallime te vogla qe egzistojn ne mes jush dhe se bashku edhe me ata te tjeret qe ndoshta tani nuk po bejne “zhurm” sikurse ASH ti largoni keta inoranta dhe psikopat te cilet edhe bredhin e krishtlindjeve e shohin si rrezik per bashkjetes ne Malesi .

 14. Te dhenat e mija per te nderuarin mr.Nikoll Camaj nuk jane curr me curr,as kodra pas bregut,por jane fakte autentike te cilat mire i din Nikolla! Keto fakte nuk jane katastrofal – jane vetem nje gervishtje e vogel ne tiparet dhe karakterin e tij atdhetar.Keto te dhena as qe mjaftojne ta njollosim Nikollen e jo me ta quajme tradhetar,por mjaftojne te kuptoje e te mos e perseris gabimin.Apsolutisht nuk ka fakte as te dhena konkrete se meshkujt e oxhakut te Pjeter Zekut kane qene te shitur ne sherbim te UDB-se.As qe kane tradhetuar memedheun.popullin,shoket as idealin.Zoti Gj. C. ka qene “Cllan” i Zelenashave te Kralj Nikolles,gjere ne shperberjen e tyre.Per cudi kurre s’ka pranue te behet anetare i ndonje parties shqipetare – ne opozite?

 15. ..kete rrefuzim e arsyetonte duke thene; “JAM APOLITK!!!???” e gjata dhe shkurta eshte se ky Gj. ne vije kufindarese dhe si rast i papecaktuar qe eshte “shqipetare -collaborator” nuk ka fakte se ka qene ndonjehere informant ne dem te shqiptarizmit.
  Pas myshketes se patriarkut te tyre te nderuarit Patriot,Pjeter Zekut,djemet e tij pas “clirimit” dijten te manoverojne ne hapesiren e krijuar! dhe shpetuan nga halli dhe belaja sllavo-komuniste duke u “lidhe” me qeverine e Titos (puro per interesa personale – e jo ne dem te popullit) dhe qeveria Jugosllave e Titos i shperbleji duke ua shkollue evladin,djemet,NE SHPENZIME TE QEVERISE

 16. Anonimus thafte krahi, potja lexoja pra ater trrtakat se Nikolla me asnji fjal sja merr meritat kojshis por i shkon ne favor te asaj ci paska ba kojshia, e kaçi i njihke aq mire duhet ta dish se as Nikolla ska pushua tue e lyp qysh me 90, e jo qysh me 2006, po ktu ska randsi kush,, por ka ransi qe me sinqeritet te punohet per komune. Vet at sinqeritet e shoh te IQ e LD e kurrku tjeter. E more mustakkuq vertet ty ste kupton kush. I ka shkollu qeveria thua. Po Tia e din sene jugosllavi shkollimi e shendetsia jan ken falas per tetan.

 17. Se sa rendesi i japin ne Malesi fjalve te tij, tregon edhe interesimi i komentuesve per te “ndjerin” ne politik Nikollen. Pra, njeri kot, pa ndonje pesh, pa votues, kurr ne jete ska dal ne vota ne malesi, mos te kite edhe kyt musteqen ketu asnje koment nuk kishte nxit a interesim fjalet e ti.

 18. Njeni ne kohen e ish Jugosllavise kishte blere nje automobil te prollimit te Zastaves se Kragujevcit te ciles nuk po i punonte mekanizmi per hapjen e dritares,kur serviseri e shpartalloi tapacirin per te ndreq mekanizmin per celje te dritares per cudi mbrenda qendronte nje cop drrase ne te ciulen shkruente:KAKVA PLATA TAKVA VRATA(si eshte rroga ashtu eshte dera).Te nderuar komentuas a thue se edhe ne mund ta gjejme vetevehten ne epitafin e kesa drrase ne dere te keti automobili :Si jane komentuesit aashtu jane edhe politikanet,per ne kurrkush nuk ka vlefte e as qe ashte i pa faj e i pa perlyer, ne njenen menyre apo ne nje tjeter i kompromitojme e nganjeher edhe u shpifemi dhe i akuzojme pa fakte,ju lutem te i lam anash inatet personale qe vine nga jeta private e te merremi me…

 19. Deçiqo, o sa mire qe na i hape syte e me dij se njeri paska vlere ne malesi aq sa ka komente ne kete portal. U leshova nje sy shkrimeve ne te kaluemen e besa ater nikolla nuk kenka fort pa vlere, sipas ketij kotarit tand. E sipas kotarin tat votat kallxojne kush sa vije, siduket. Ater me siguri pajtohesh se edhe sllobodani asht ken super, edhe milli asht shpetimtar. Me fal Deçiqo por vet kam nji tjeter kotar. Edhe nuk ta trrnoj. E ti e nikolla kjoshi shnosh, por pom duke se ma i “ndieri” je ti ne poltike çi tan puna jote asht me tej ne jet forum e me kujtuejt se je i madh, deri sa do tjerve po u tihet zani ku duhet. E lumja malesia me ty e shokt tu, o sherbetor te millit.

 20. Valla sa per komente qe bahen jektu, nuk besoj se i mungojne Nikolls. A dini pse? Sepse komentues te ndershem ka pak, prandaje edhe bahen komente te pa vlere, jo konstruktive. Kuj po i vyejne komentet per nen maske ?

Comments are closed.