Camaj dhe Sinishtaj: Plani i ri i papranueshëm

Tuzi Malesia 2013Nikollë Camaj (LdnëMZ) në lidhje me planin e ri për Komunën e Tuzit, i cili parasheh që territori i Malësisë të fitoj statusin e Komunës nën ombrellën e Podgoricës, u shpreh se është e papranueshme dhe se nuk do të pranojnë eksperimente.

Nikolle CamajCamaj tha se ky lloj organizimi nuk mund të gjendet askund në rajon dhe se është koha që dikush seriozisht të merret me këtë çështje e jo të vazhdohet me eksperimente.

Ai përkujtoi se në Mal të Zi ekziston pushteti në dy nivele, prandaj është e papranueshme që Malësia të ketë ndërmjetësues apo tutor, që sipas atij plani parasheh që Kryebashkiaku i Podgoricës të ketë fjalën e fundit në situata të caktuara dhe se nuk është e pranueshme asgjë më pak se vetëqeverisje e plotë, ashtu si të gjitha komunat tjera në Mal të Zi, tha Camaj.

Vasel Sinishtaj, kryetar i Iniciativës Qytetare – Tuz, sqaroi se e drejta e qytetarëve të Malësisë nuk mund të arrihet përmes Ligjit për Kryeqytetit duke theksuar se komunat urbane ishin dështime politike.

Vasel Sinishtaj

Sinishtaj rikujtoi se me 31 janar kur ishte takuar me përfaqësuesit e qeverisë, në lidhje me mbështetjen e mundshme të kandidatit presidencial, për Komunën e Tuzit dhe kufijtë e saj administrativ kishte kërkuar vendime ligjore e jo politike.

Ai tha se projektligjin në fjalë nuk e ka parë dhe se nuk do të përgjigjet thirrjeve për bisedime deri sa të marrin dokumentin.

Sinishtaj më herët disa herë kishte deklaruar se në rast se Malësia nuk fiton komunën e plotë deri në zgjedhjet e ardhshme lokale, do të i bojkotojnë ato zgjedhje. /MALESIA.ORG/

65 Comments

 1. NIKOLL CAMA E VASEL SINISHTA,
  vazhdoni pa pushim,te paepur e te pa perkulur! kurre,mos pranoni harte te pasakte,as moster te zgjellur keq.Kosove Rexha Bala asht me ju! perpjekje te vazhdueshme,tension nervash e nerva kalit!.mos pranoni traktate te pandershme te pa drejta e te mbrapshta per Malesine.Vujani rabatinat tradhetise! kurre mos i pranoni katermonedhat e Malit Zi,me vlera te pasigurta.Le ti mbajne per vehte qata qente e shitur;Ferhati,Frani,Gega.Kujdes nga futet e prishura qe ua ofron Mali i Zi! Lumi ai patriot qe rron per jete,Kombi s’ju harron….Fjalet tuaja te zjarrta..! shtohen forcat..!besim ne fitore,guxim e gadishmeri.
  Mos u ngut,he Crnagore,
  sofra asht gati plot llogore
  Hot e Grude,shpirtin ta therin,
  n’jatagan ta ven asqerin,
  nuk lane kan me u shkele te…

 2. nuk lane kand me u shkele te praku,
  se,i ka ba,huta nga nga carku.
  Fjale e rrept’ ti shkoj Gjukanit,
  del e shifna n’fush t’mejdanit,
  Beligradi me Ceti,
  nuk vendosin per Malesi.

 3. Vetem kjo fotografi e qendres se Tuzit qe eshte e bere gjate festave te Fundvitit tregon mjafte, se ka po shkon Malesia… Kjo pamje tregon se Komuna Urbane nuk ka guxim te zbukuroje kryeqendren e Malesis nga frika e boshnjakeve.. Ku ndodhe kjo vellezer shqiptare pervec ne Malesi… Ky eshte nje realitet i hidhur,se besa Malesia po kercnohet nga boshnjako anadollaket!!!!!! O malsor pa dallime feje, ideje apo ngjyre partiake, bashkohuni per nje qellim te vetem, per Malesin ne menyre qe fatin e saj ta marrim ne duart tona, ndryshe na piu e zeza…..

 4. Shum t’neruoshimit politikanat e Malësis,nuk asht xgijedhje bojkotimi,por bashkimi i tan Malësorvet pa partija Podgoricet, Ulqinit e prej Bosnijet.Merrnije ullarin ën duor t’veta e bâniju Zot shpijet ën shpi t’vet,ater ska Mugosha, Gjukanoviqa as Izetbegoviqa çi kin me mujt me shtyp vullnetin e Malësis.Lidhja demokratike e Iniciativa qytetare e MALËSIS e jo t’Malit Zi

   • Pash besën a don ti mem provokua a por nuk merrvesh se çka po thom vet?Ni e duom Komunën e plot e t’pavarrun t’Malësis ater nuk na duhen komandat prej Ulqinit as prej Podgoricet.Ulqini e ka komunën e nuk ça krye as për Tus as për Malësi se ata i kan problemet e veta.Ma kalzo i parti Shqiptare çi nuk e ka kryetarin prej Ulqinit ose Podgoricet.O e shkreta Malësi kur nuk muç me pa i autoritet prej tân atij intelektit por na duhet me nigjua dijenin e tjetërkuj.Shekuj e shekuj âkên Malësija si oaz dërshe Turkut e Shkjaut e kurr nuk kem lyp dijeni as urti prej Ulqinit,as prej Podgoricet.Merri paret e blej diç tjetër se nuk shitet kjo tok e vjetër.
    Ëm fal i neruoshimi Unifikim se ater jân kên t’pa shkolla e kan dijt çka bâjn e sot kem mashum shkolltar se puntor e katunar,por ka g’jasa nuk…

    • …por ka g’jasa nuk dim me mênua me krye t’vet ater na duhen këshilltat prej jashtjes.

 5. Ju duhet te shifni dokumentin dhe nese nuke vlen(sigurisht se nuke do te jete ne favorin tone), duhet ta hullni poshte edhe kete rren te re te podgorices. Duhet te jeni UNIK ne keto veprime te ardhshme qe keni para vehtes, dhe me keto gjoja PROPOZIME qe po ju jepe Podgorica. Duhet mose te frigoheni se skeni cfar te humbasni..jemi me ju vetem ju te jeni vigjilent ndaj kesaj tradhtije te re qe po ju ben Podgorica.Kosov Rexha Bala mose ndalo vetem me hote dhe grude, se kenga tjeter thote Kurre askujt si paten Droje,Hote e Grude e Trieshe e Koje.. eshte ma bukur keshtu te bashkohemi te gjithe Malsia dhe mbar shqiptaret nen Malin e Zi..duhet kerkuar decentralizimin total te pushtetit si dhe autonomi teritoriale per shqiptaret ne Mal te Zi, pra duhet kerkuar cka po kerkojn Serbet ne Kosove dhe…

 6. Vetem Autonomi TERITORJALE per shqiptaret ne trojet e veta etnike ne mal te zi..Jemi te njoftuar se do te zhvillohet edhe nje DEMOSTRAT ne Washington kunder padrejtesive qe ju behet shqiptareve ne trojet e veta autoktone ne mal te zi. Aty vine edhe pozita dhe opozita malazeze, ne lutjet e mengjezit shoqata Malesia e Madhe ka shume vite me rradhe qe organizon protesta. Aty do te jene 3500 perfaqsues nga e gjithe bota, dhe esht e mire tu trgohet te gjitheve se shqiptaret nen malin e zi, nuke kan te drejta. Duhet ta ndalojm ate shtet qe mose te dalin ne anetaresimin e UE pa te drejtat qe na takojn ne shqiptareve. Besoj se kohe ka mjaft per tu pregaditur dhe duhet te dilet sa ma me shumice..Prandaj te gjithe shqiptaret pa dallime jan te ftuar te marrin pjes sa ma shume..E dime se eswhte dimer…

 7. dhe koha e ftofte, pore megjithate jemi te bindur se do te pergjigjeni ftese se kushtrimit kombetar te shqiptareve nen Mal te ZI, te cilet kerkojn te drejta dhe liri ne ate shtet, pore neswe ato nuke arriten ateher duhet kerkuar bashkimin me Shqipni si te vetmen solucjon. Nese Mali i Zi po vazhdon keshtu ti i njoroje kerkesat e shqiptareve autokton ateher duhet te kerkohet bashkim me Shkodren Loce…MIRUPAFSHIM ne Washington me 6 shkurt 2014, pran mengjezit te lutjeve..

 8. “Pasqyra e Ngjarjeve” mos me nxierr avaze sot ne mengjes,se kam gedhi kam koken turbull e jam tue pi nje kafee allaturke(me falni ju “puritanet”katolike).
  Nuk merrem me allishverishe,ketue e pata fjalen per Nikollen e Vaselin,si Hot-e-Grude! Vet trieshjanet i kam daja,atehere harrofsha armikun kur te harroj Mashin nga Koja dhe N. perken nga Luhari.Qe se po ta vazhdoj kengen;

  Nuk lane kand me u shkele te praku,
  se i ka ba Huta nga carku.
  Fjal’ te rrepta coni Gjukanit,
  del e shifna n’fushe t’mejdanit,
  Beligrad as Ceti
  nuk vendosin per Malsi.

 9. Nika qet topin. Provin terenin. Mbrapan ka “rinine” qe duan nje kafshate buk. Keta jane rinia “revolucionare” qe ju premtuan nga nje kafshate buk.Antoni nuk kishte thas me mjelle. “Malesia e Madhe patriotike” I kishte harxhua dollaret per seminar dhe gjysem-buresa. Udheheqes I tyre, perpos Nikes, edhe juristi I njohun Gj C. Duhet shperda Vuksanlekajt qe jane te fundit qe duhet te eleminohen. Tani kemi token e tyre ku deshtem te ndertojme 7-8 ndertesa dhe te kryej Malesija per tane jeten. Po realizohet plani I Djukanovic “Sjeverna” dhe “Juzna Malesia”. Kryeqyteti I Malesis Bosnjake “Tuzi”. Kryeqyteti I Malesise te Jugut “Sukruqi”. Ne Tuz luten per Erdoganin (shiqo “Balkan Chronicle”, ndersa ne Sukruq luten pe Bushuin dhe Markel. Nika eshte ne lufte me Vaselin…

 10. Mvaret kush fiton. Vaseli nuk ka problem se premton. Askush ma nuk I beson. Tha nuk votoj per paveresi te Malit te Zi por populli te votoj si te doje (ambiguity). Kete e shfrytezoj Dinosha dhe kunder patem SHBA, SHQIPERINE dhe Kosoven. Dha mesazhe amatore.Si gjithmone. Nikolla nuk ka cka te hupe. Te deklaroj cka te doje. Njehere e humbi komunen.
  “Pasqyra e ngjarjeve” “faleminderit” per informata per demobnstrata. Por informatat dallohen prej dezinformatave. Nuk eshte I rendesishem numri. Duam vetem lutje,. Te e shofin SHBA dhe te tjeret se Djukanovic rrene tash 24 vite. Dy autobusa eshte mjaft.. Te lutemi edhe nevet pran shtepise te bardhe. Por informatat jepan me kohe. E jo ne kete menyr. Mos te frigohet kryetari se shpenzoj disa muaj me forcua koalicionin me Djukanovic.

 11. Te lumt Pasqyra e Ngjarveje ky daija i Hotit nuk din me i permend Triesh e Koj e nip Trieshit asht e dajat ne za ika pas ky rec bala don me na lan prap nen mal te zi si na ka pa lan Hoti e Gruda ne kohen e turqis mir u pafshim ne Vashington me 6 shkurt ✊

 12. Pajtohem plotesisht me “Avokatin”. Ballkani eshte I perzier. Edhe me gjere. Duhet emertua kush po shkele mbi gjakun e te pareve. Ne Malesine kreshnike. Nuk mund te durojme gjithmone. Pyetnje Ramush Haradinaj. Nuk mund te ushqeheni gjithmone me tradheti. Do I mbajme mend. Nuk po kerkojme me teper se gjerat elementare. Te drejtat si qytetaret tjere te Mali te ZI.. Komunen si ne Tivar, Herceg Novi, Andijevic, Kolasin, Mojkovac. Kishte me u dashte te jemi qytetare te barabarte. As komune urbane, as modern, as klasike. Komune si vendet qe I permenda. Nuk ka nevoj te shiqohet teksti. Nuk duam me shume as me pak. Na japing komunen kur nuk e duam (Guci), na marrin gjysen e teritorit (Ulqin), boshnjakizojne teritorin atehere thojne nuk mund te jetoni me musliman (Malesi).

 13. Sot me leshuan prej seminarit ku u tregova se u vendosa. Me leshuan per krishtlindje. Per “Badnjacko vece”.
  Urime kush e feston.
  Sali Berisha dikur kishte thane:” Mali I Zi eshte shembull ne Europe per respektimin e pakicave’.
  Serbia I thot Djukanovic na duhen ekspertizat tua si me e zgjelle cashtjen shqiptare. Qenke mjeshter I vertete.
  Nuk kan qene rastesisht malazez: Milosevic, Tadic, Arkani, Karaxhiqi e shume te tjere.
  Edhe Dushan Mugosha dhe Miladin Popovic

 14. Loja e mive darka e macave!
  Po kjo eshte edhe nje loje politike!
  Sju vjen turp Nikoll e Vasel, po ju themeluat komunen urbane, ju nuk jeni ma te mire se Nika!
  Te gjithe ju jeni mercenare te pushtetit!
  Per 23 vite pikrishte ju te dy ishit dekor i pushtetit antishqiptare te Millos!
  Turp ju qofte more kuislinga!
  Rini conju nekam e pastroni keto mbeturina!
  Mos u dorzoni as ju te FDI, se tash e ka kuptua Malsia, se vetem ju jeni patriota!

 15. KujdestariC dhe te gjithe te tjeret, mbani mend, me pare e pranojne keta nje gjysem komune se Nika, fundi nuk eshte larg.

 16. Traboino, shikoja statusin shefit( Nikices) e shihe se ata e paskan krye punen, kan shkrua ligjin e kan prenua e tana kekan krye vec tash me tej en stola. I kan godit jaj 2 a 3 mi cilsa e tash va dajn tan malsorve e byremni burra en komun te re. Bjeleskja e krlogoshi rrnoft e kjoft nik gjeloshi e ksaj parti larg i shkoj zani, rrnoft e kjoft more sahani.

 17. O Nike Gjeloshaj, ne nji artikull tjeter ta kam tregua sekretin e Malesise; Vasel Sinishtaj ta ka inad. Po ta paska edhe Nikoll Cami!!! Besa gusht ke me pas punen por kqyr jato paret e RAJONALIZIMIT coji ni bank t sigurt se muj me tu da edhe Podgoricen me leshua… Per kta t rit mos u ba marak se ata Lole se Lole jan e sdin gja casht kjo pun pasha kryet tem!!! A je tie me Mehmet Bardhin cka thot per kto pun, a por nuk u nep noj cent ater aj hesht??? Edhe kqyr bir edhe per fmi tu noj vet punet me sigurua qysh tash mos t jet von!

 18. Anirexha nuke ka dezinformata te gjithe ne demostrata, se eshte e keqe situata, mose te rrehet prape mergata, sa ma mire qe u organizua, kushe si te mundet me rrugua, ne protesta per me shkua, edhe Gjukos me i tregua, se ty shtetin shqiptaret ta kane ndertua, skem me te lane as per me e gezua, nese te drejta dhe liri, sdo te kete kjo shqiptari, qe jeton nene mal te zi, ose bashkim duem me Shqipni, se tjeter rruge ne sjem tue di,se smune rrime ne maltretime, rrena boshe e premtime,na rrene me komune dite per dite,here ja hjek, e her ctone noje bishte..pore Malsoret ma si tradhton, se me njeqind rrena tani eshte bolle, dhe njeriu dikur mesone, Udhe te mbare diaspores ne demostrata para lutjeve te mengjezit, qe ti zhvishet fytyra e mbuluar katilit Gjukanoviq qe po i rrene boten se…

 19. Se po ti Anti-Rexha si don me nda Malesine si Korene e veriut e Korene e Jugut? pash Perendine a i ke te gjitha sylkokat ne kupanjel,apo t’kane perrkat ne shkamb te Deciqit?Se po ti ku ka me qene kufini?ku zona demilitarizuese?Kush ka me qene Kim Xhong Uni i Tuzit? e ne Sukuruq,kush?

 20. cmu merzit ky kompjuter en dore tua prit apo dele gja te njome

 21. Ku jeni ju qe sulmuat FDI, qe ishi friguare se po va ckatrrojne keta perfaqesuas”shqiptare”, tash kini me e kuptua se kuj ja kryet punen!
  Po ju as nuk meritoni ma shume se kesi dhoje perfaqesuasash!
  Se ata qe dine i patet shpalle tradhtar!
  E ti pasqyra e ngjarjeve qe u mundove ti perkrahesh Nikollen e Vaseli, nuk i ke ma te mire se tjeret, bile ……!
  U baft mire preopaganda e UDB-se, ose ishalla ka me u met ne fyt, keni me e kerkua FDI!
  Duket se edhe ata te shoqates Malsija e madhe jan fi menemadhi!

 22. Kosove Rexha Bala une kam kohe qe lexoj ketu edhe Artikuj edhe komentet, cdo her mje dukt se e njeh problematiken, ne Malsi por kesaj her po m befason me shkrimet tua.Duke u bere thirrje ketyre dy mat…. vazhdoni pa pushim se KSB eshte me ju.
  Nuk di a dine por keta dy jane shkatrrimtaret me te mdhej, te Malsise, nuk di a e din se cka i kane ba Malsis dhe a i njeh rastet ku keta sherbtor(mercenar) Jane munduar tja fusin thiken mas shpinet, popullit te vet.
  Ata skan kurrgja kunder pushtetit, se edhe keta jane pjes e ti, por e shohin se ai po favorizon Niken se eshte en gjendje me krye sherbimet me mire se kta, asht en gjendje qe tradhtin me cua deri n fund….
  Rreziku ma i madhe per Malsi asht ken qe ka prodhua ksi njerzsh, por si ka prodhua aio por UDB-ja per me shkatrrua Malsin.

 23. Kosov Rexha Bala deri tash ja ke qellua cdo her me komente ose si thom na Malsort e ke vra shejen, tash po m duket se i ke ra m… pesh , ty me u tha u lumt goja jetyne dyve se ma t…… se Niken e bela dhe se Dinoshen i ke jeta dy vallahi.
  Ky Anti rexha i paska xhgarkua drut per zoti >))

 24. “Prej Merturit e Prej Rrogathit” me falni se vet gati aspak nuk e njoh politiken ne Malesi,se jam tash afer 40 vjet ne Amerik.Jam shqipetar dhe ju dua me zemer(pervec,”puritaneve”, “mjekrroshave”e filomalazezeve me VIQA e ka sish edhe pa VIQA qe jane me te shemtuar se VIQAT)dhe kur e mendoj situaten e sidomos ate te kaluaren,-malazezet per mue jane thike ne zemer….Nikolla e Vaseli,fjalet i kane te bukura! hajde dij? ndoshta brenda ne gjoks,kane ndonje xherem.”Prej Merturit e prej Rrogathit-qe jeni aty buze shkjaut ne Zharnicen Legjendare e n’goje te ujkut,,apsolutisht nuk i ve ne dyshim as nuk i hedh posht provat tuaja,ne asnje cast nuk tentoi te bbehem cader me batanije per Nikollen e Vaselin….vazhdoni ti demaskoni anomalite e e fshehta e te paturpshme t’kuja do qofshin,se…

 25. ..se vetem keshtu,Malesia behet truall ndertimi qe i rritet vlera.Amanet edhe nji gja vellezerit e mije; mos u ndalni gjate ne te kaluaren e individit,sepse aty edhe ngeli – jeni dinamik e funkcional! veshtroni me kujdes individet se si jane sot..!? ama nuk po u rrefei ti ngjyrosni gabimet e tyre me bojna sintetike,por mos harroni se njerzit ndryshojne,pendohen,dhe disa,mikun e djezhem shkja, sot e bejne armik gjaku-katalla. – Give people a second chance!
  Po me shqetson nje cik deklerata e Nikoll Cames kur thote;”Se per “Shqypnine Ethnike” vendosin fuqite e medha? edhe Shqypnia Ethnike simbas tij na qenka e parendesishme,per faktin se do te vije dita kur; “proleteri svih zemalja ujedinite se – u Evropsku Zajednicu!”

 26. FAZA I-SLLAVIZIMI I MALESISE
  Koalicioni LD- SDA (Partia Boshnjake) Kryetar I Koalicionit: Leke Lulgjuraj, Kryetar I LDK: Mehmet Bardhi. Per kandidat te kryesise te Malit te Zi propozohet Medojedovvic (Boshnjak)
  FAZA II- DJUKANOVIC “EKSPERT I ZGJELLJES TE CESHTJES SHQIPTARE”
  Bashkepuntoret; DJUKANOVIC-FERHAT DINOSHA-SALI BERISHA
  1. Hapja e Medreses ne gjuhen Serbe ne fshat 100% shqiptare
  2. Ndertimi I lagjes me te madhe ne Malesi pas Tuzit:”Karabusko Polje”.
  Boshnjakizimi I Malesise dhe ndarja e Malesise Ne “Malesia e Veriut” dhe “Malesia e Jugut”.Eshte e vertetuar me shkrim.

 27. Shoku i “Merturit dhe i Rrogathit”,ne duhet me krye detyren tone,mos vuani ne heshtje! ne se dikuj i dhemb trupi,duhet te ankohet e ti tregohet heqimit se ku i dhemb,se perndryshe doktori (EVROPA) nuk e din se ku te dhemb, dhe i tille vuan ne dhibje dhe vdes.Ne te njajten menyre po nuk u ankohet,i tille vdes edhe Kombi.Vetem atehere kur foshnja qan,e ema shkon e ia jep ninin-cucen.Pra le te qajme me ze te fuqishem se ndoshta dikush na degjon?
  Eh! po Knjazi ke Cetina
  ka leshue cubat kah Vranina,
  per me vra e per me pre,
  per me djegun gur e dhe,
  vec si t’ nis degame me ne.
  Zot,c’ ka thane njaj Avdi Pasha;
  paska mbete Shqipnia n’ vasha,
  Keshtu ankohet Pasha turceli,
  OSO KUKA paska ndi;

 28. FAZA II- KRIJIMI I KONFLIKTEVE FETARE
  “TRRORISTET KATOLIK”
  1. Malesoret katolik duan te sulmojne Malesine!!!
  – 18 Malesore terrorist duan lufte. Zona e luftes: Malesia. Qellimi: shkatrrimi I objekteve fetare muslimane. Shumica muslimane beson. Reagon vetem Amnesty International.
  Ne gjyqin e qarkut te Podgorices behen pergaditje pompeze sikurese policia malazeze ka arrestua Bin Laden ne Tora Bora. Djukanovic po shpeton muslimanet shqiptar nga katoliket shqiptare!!! Dhe pasojat tjera.
  “JIHADISTED MUSLIMAN”. Ne Dinoshe nuk lejohet varrimi I shqiptareve katolik ne varrezat katolike.

  • ne vitin 2006 kamioni me autoparlante/zvucnika\prin 40 makinave ne mes dinoshet fyejn Dinoshen dilni turq ku i kini bullat i lypin nanat e motrat tona,jo serbi Jo.malsort fyejn malsia anti rexh nuk asht ke ater per vorre tash sa e sa her gaboni me Dinoshjan.Burri mir kurr nuk gutet olej burrnijet jo prej tutet!!!

  • ju na fyeni ne ju Jo,ju na i lypt motrat e nanat tona na te juvet jo se i kem motra shqiptare malsore Ju e rraht Dinoshen me polici malazeze n shpii t vet n tok tan n oborr ton n Dinosh,na nuk ja kthejm pushken zahqiptadeit vec shmjbaut skem plym per shqiptar!!!???

 29. Paska ndi’, po,kenka idhnue,
  m’sylah doren paska cue;
  me qite n’ Pashen ka mendue.
  Por i urti kurre nuk ngutet,
  prej burrnise e jo prej tutet;
  prandej Osja ndali doren,
  e as m’ e xijerre s’e xuer mizoren,
  n’ flete t’sylahit catallue;
  vec pa i fole s’ mujt me u durue;
  Avdi Pashe,tha,ma kadale!
  Mos e thuaj dy here at fjale,
  se,per DINE e per IMANE,
  T’ baj qi t’ kjaje e zeza nane!
  T’ baj qi t’ kjaje pa exhel ty nana;
  pse n’ Shqypni ka djem si Zana….
  *******
  OSO KUKA
  Kaleshan e sy-pergjakun,
  mje n’ sylah e ka mustakun;
  burre kaprroc e trim si Zana,
  thone me kemishe e bani nana.
  At;GJERGJ FISHTA

 30. Rasti I pare. Konflikte te vogela deri sa varroset kufoma. Rasti I dyte. Funerali mbahet ne rruget e Popdgorices ne mbrojtjen e policies, meqenese nuk lahojet varrimi ne Dinoshe.
  Rasti I trete, malesorja nga SHBA len amanet te vendoset ne Vendlindje. Ne Dinoshe paraqiten skenat e tyrpeshme qe nuk dua te I paraqes ketu. Familja vendos te barti arkivolin para ambasades te SHBA. Dikur intervenon policia dhe ceshtja perfundon. Policia “shpetoj” katoliket.
  Dhe perseri vazhdon loja me Komunen.
  Akteret e vjeter e te ri por muzika e njejte. Terorizem ndaj Malesoreve I sponzoruar nga pushtetei. Spcialisti per zgjedhjen e ceshtjes shqiptare vazhdon lojen

  • ne Dinosh jetojn fiset kajoshaj gjokaj beqaj lulanaj dukaj te gjith i kemi te vetat vecmas jan fisnore,tash 300 vjet i kemi ne ni vend!!!a din pse???sepse as nuk shesim placa per vorre as nuk biem te huaj jasht fisit ne vorre fisnore e vllaznore sikur se tan malsia tjeter edh ti ashtu.edhe varrezat te shkolla nuk jane qendrore por fisnore,aty muj edhe kinezi me ble me pare se shiten placat me pare zotni per ate arsye nuk lejojm ashtu ci shitjau ti placat ti ne varreza tua familjare se per zoti ke mu bush pare,por e besoj skane me te la ata te tute vllaznija e katudi

   • me shkja anti rexh n ket rast e rrethana n Dinosh e kim qit kollajt me ta,por cmej ba shqiptarit se skem pushk as plym per shqiptar,pra frenoni pak jo en ler!!!cdo gja ka kufi edhe durimi ka kufju mos te teproni,as vllau im nanet e babet ci jem prej ni barkut ka kufi ne disa pun. me mua e jo ma ju

 31. Te gjith jetojne si ne Koreun e Veriut por per qellime te veta, I kan ndare si me qene ne dy Kore. Edhe de fakto me teritor. Malesia e Veriut dhe Malesia e Jugut. Tuzi si Jeruzalemi ne mes. Mire do ishte te intervenojne qeverite shqiptare deri sa nuk eshte vone.

  Perse nuk deklarohet:
  UDSH
  Mehmet Bardhi-Kryetar I LDK
  Fatmir Gjeka
  Ne emer te ketyre flet Nikr ZGjeloshaj. Qe jeton ne Podgorice dhe jo Malesi.
  Forca
  Keshilli Nacional

 32. Morina dhe Bajram Sejdovica ka cdo grup etnik. Te tille jane edhe te tonet, qofshin ne DPS apo me DPS. Ne fund te fundit Pushteti I Malit te Zi eshte pergjegjes pe poziten e qytetareve, qofshin shumice apo pakice.
  E me teper eshte pergjegjes per pakica.
  Te kuptoj ty Kosova/Rexha/Bala perse ka lane me testament te varrosesh ne varreza katolike ne Dinoshe.Dhe luftaret e Malesis te I keshe garde. Ti je shqiptar, dhe nuk u frigohesh as muslimaneve e as katolikeve. Per ty te gjith jane nji. E din se nuk do te rrexojne varrin apo nuk do te I largojne eshtnat.
  Kete mund te bejne dikush naten te shtijne ne konflikt shqiptaret.
  Rrogathasit gjithmone I kan zhgarkua drut ne Tuaz se kan qene te vorfun.

 33. A din si..! Anti-Rexhe..! hajte dreqi te dy shpatullat n’muhabet.Kur kam qene ne Serbi ushtar,kam vu re se cdo famile serbijane i kishte varrezat familare ne kopsht te shtepise.Pra pse mos ta aplikojme edhe ne malesoret nje gje te tidhe,tue qene se cdo famile malesore e ka nga nje varr,viktim e malazezeve,kurse varrezat bashkijake (duke perfshi edhe ato te Dinoshes)ti deklarojme;monumente Haptateuke te MALESISE.Se po ti as Dinoshjanet nuk i ka hanger qeni i terbuar! pse Dinoshjanet nuk e penguan LEKEN E GURIT me qit hatrin e te vellait ne Dinosh….??? sepse LEKE LULGJURI ASHT I DINOSHJAN,nuk asht Drumes,Poprates,Radeqit as Skorraqit.M-A-L-E-S-O-R-E..! Larg varrezave te DinosheS!…….ish,ish,ish

 34. `1Kam ndegjua se ne Shqiperine e Veriut eshte duke u punuar nje kafaz dhe se jane duke transportua qenj te egjer, special. Aty do futen tradhetaret e Malesise po sikurese kryetari I Koreut te veriut e futi burrin e halles.

 35. Leke Lulgjurit e tere Dinosha i i madh e i vogel i ka shkue ne hater te vellait.Deshta te them se c’do malesuer e ka nga nje varr nga shkjau ne oborrin e vet. Ju vellezerit e mije malesore-katolike; – Ni doni me kene mire me Zojen zaptoni vetin e rrullnje gojen! – Marrtu pusi,e kejtu bar..! askush nukiu pengon hajtni ne kishe te Dinoshes,shihni meshe ne pervujtni,merrnje kungimin,thuani; Ati Yne….shtrijani doren njani-tjetrit,shkoni ne paqe….mesha ka krye.Shkoni nganjehere edhe ke Xhamia e Kosove Rexha Bales aty ne shpat te malit; Lutnju,ndihmonje vetevehten me naltesue shpirtin,falnje namazin,agjeroni,nepnje zeqarin,nderimi i prinderve e ndihma nevojtareve.Parajsa(parrisi) asht i perhereshem!

  • anti rexh anti kombetar anti Dinoshjan,kurr kush kujt nuk ja nxen rrugen per ne vorre te veta,!!!!eh kur shkon ne huejet si pushtues uzurpator PO!!! 400 speciallca malazez i ke thirr ate dit miq tu Shekullor ta kan pas borrxh tash gi u ke borxh e jau kthen ti atyne ose me orlov let ose si n Dinosh ose ban dam dicka kundra komunet cfar zadatkut te napin ti e kren,se miq shekullor i ke plus je borxh i tyne,

   • Chka menon ti kajoshaj, perse sherbejne specijallcat, nmos me mbrojte kufomen qe gjuhet me gur ???

    • speciallcat nuk mujten as milloshiit mja pajt kosoven cji desht me pushtua token shqiptare kosoven,por e debuen se kosova asht tok shqiptare jo srbe pra token e huej e n tok te huej as speciallcat nuk te dimojne

    • pra miloshit e sherbyen me uzurpua me rrah shqiptar,dhe uzurpua tok te huaja,po per ate mision kan ardh edhe kta 400 speciallcat e tu ci i ke thirr ti azd ti pa ta ne tok te huej as nuk muc me ardh as me tdj

     • O bekim, ate nate “te ndershme” per ty, asht mbrojte xhenazja, per ta kesh ti te kjart, e jo toka e huej. Pse qyshekure na kenka e huej toka e Grudes ??? Ma chude se chuda……

  • Rexh, ti si “musliman i mire” u dashka ta lexojsh Kuranin qe Allahu jua zbriti prej qiellit, se po shoh se se paske lexue. Te kishe lexue e kishe dijt se nuk i thone zeqar, por zeqat, edhe “ju muslimanet” nuk kini parriz por kini xhenet, bile te pasun me “gjithchka” qe njeriut i lypet ketu ne toke. Pos tjerash, atje rrijn te miret ne divana me cohe jeshile, se disa privilegja tjera nuk po i permes etj, etj…..

 36. Po si mos me I shkua ne hater Lekes te Gurit. Ka qene kryetar i Koalicionit Shqiptaro-Boshnjak. Shembull i Bashkim-Vellazrimit. Edhe tash marrin Nagrada prej DPS. Dhe i ka thane Jovanit: OVAN.
  Kosova/Rexha/Bala me duket se pak je lodhur. Duhet te shkojsh ne pushim. Me shkrimet tua nuk me jep ma motiv te shkruaj as te kundershtoj. Apo nuk ta spjegojne mire situaten ne Malesi. Te lutem lexoje “BALkAN CHRONICLE”. Inspirohu.

 37. O rafte pika o Kosove Rexha Bala shume i ke hordhaqet po mire po dike cka ashte Namazi e Ati Yne per ata edhe po din mire per Nikollen e per Vaselin aqe mire .

 38. REXHA TI PATE SHKRUA SE PO SHKON NE SEMINARE PORE JO TI SE MUC PA KOMENTUA SE MARONE PORE NOJE SEN SE PAK TE KA PETE E MOSE ILEN KUJTE RET SE TI PER IGJA JA FUTE BALLKANIT KRYQ E KRYQ MOS U VONO PER SEMINAR HEEE

 39. Kosove Rexha Bala une e di se jem ne goje te Ujkut por dije se asht dorzua gjithcka ne kete fushe te dheut te zi, jane pajtua se Boshnjaket i kemi vllezer se na lidhe feja me cka une s pajtohem as nuk do te pajtohem kurr, dhe se aio Medres qe na e solli ky pushtet pjes e te cilit eshte Nika, e Vaseli, e Nikolla se Dinosha asht ambasador shtetit ne shtetin am.
  Jektyne njerzve kur t jau shoh hajrin Malsia, munesh me ardh Kosove Rexha Bala, e me m vjerr mua per Minares mejtepit.
  En Malsi te vetmit njeri qe mund ti besohet e qe nuk eshte i lidhun me UDBen e DPS e ke Anton Lulgjuraj po ati i ndodhi si i ndodhi me jat far vllaut, em dhimet per zoti, se jeta tjert jane hora, edhe vec interesin e vet se s kqyrin tjeter…

 40. ti i rrogothit kjeke i like i shkreti ti per te lana ci paske gjynaf ti te jesh ne MALSINE ????

 41. ajo grua ashte le e rrit en cem te trieshit atje e ka vendlinjen ka vorret familjarje ata se ka lidh sen n Dinosh,vllaznija e saj e kan pas pregadit oborrin e shpis n cemtrieshit mja qit hatrin en vendlindje e shpi e oborr te vet por me urdher te ANB-es ajo bihet ne Dinosh nese je ken ti ate nate ti e ndihmon te keqen kundra shqiptarit e ja realizon planet ANB-es e UDB-es

 42. Nuk keke ne rregull me informata ti Bekim, kure nuk e din se Lulgjurajt kane te drejte te qesin hatrin ne toke te Grudes, dhe ta vorrojne ku tu done qefi. Ne Malesi nuk asht nadet me qit hater as me vorrose gjinija por shpija ku asht kene e martueme, pra Lulgjurajt kane ba ceremonine mortore grues se tyne dhe ktu nuk ka kurrfare misterit.

 43. Bekim Kajoshaj javash e mos i rreh vellezerit katolike me thuper thane.Fanatiket jane thuajse njelloj qofshin ata katolike apo muslimane.Leshte e ujkut e thonjt e bufit i kane te dy palet.Bekim,ti si thumbi i mushkonjes,zu,zu,quk,quk,ta dijsh se nji thum 100 here ta rrehesh nje maje nxierre!.Pra mos u mundo me tregue situaten si fabulen e:”Qengjit dhe ujkut”.Pa marre para sysh kur kem te bejme me njerz fanatike e kokeforte qe nuk pranojne verejtjet e keshillat e dobishme te te tjereve,shifra perfundimtare asht e njejte.Jam dakort nuk duhet luaj me Dinoshen rrokofele e rrokopuje,por njefare prove fajsie u takon edhe dinoshjaneve(jo te gjitheve).Pra le te faktojme une e ti me shifra te perbashkta;dyshi,treshi,gjashta e nenta jane faktor i tetembedhjetes.Le ti zberthejme;

 44. …rropama e grindjes dhe urrejtejes nuk ka filluar me rastin e varrimeve te kufomave nga fshatrat periferike ne Dinosh! kjo tollovi ka fillua 25 vite me pare me rastin e rindertimit te kishes se vjeter germadhe.Me sa dij une,Dinoshjanet filluen te sillen hardall qe ajo mos te rindertohej.Dhe mu aty filloj shkendija e perplasjeve.Edhe une jam 100% me ty qe fshaterat rretheperqark nuk duhet te nderhyjne e ta uzurpojne ne menyre te paligjeshme truallin e Dinoshes,duke perdore,lageme,dhunen,zorin e drelline.Atje ne Malesi njerzit vdesin cast e minut.E tash u dashka me hap gropa varri e me i shkarkue te vdekurit atje ne Dinosh,me bere dinoshen “farme varresh”,me fjale tjera “dumping ground for all the deseased”.Asht shume e padrejte me ja bere Dinoshes dite per dite vaje,britma e ulurime…

 45. ..para dyerve te shtepise…Sa u perket 40 makinave plot per plot me”kope ujqish-katolike”ne vitin 1996 qe iu paskan sulur xhino-kalase se Dinoshes vorbull,rreth e rrotull,posht e lart,andej e kendej,duke thirre motrat e bullat tona per orgji – ata pacin faqen e zeze e turpi u qoft djale pas djalit!, por edhe nga ti duhe te dhena me te hollesishme per at incident? se,mue me duket qe lideret e ati karvani nuk kane qene fanatiket-katolike,por mes tjereve kane qene edheLUFTETARET E LIRISE,Rrok Dedvuka,Kole Toma,Sokol Ivanaj,Pjeter Dedvukaj,Anton Sinishtaj,Berishaj etj.qe te garantoj une se nuk i japin 5 bombona per xhublete as per dimi – e nje dite me vone u arrestuan barbarisht nga forcat e errta terroriste malazeze….Me sa me duket mue ata nuk kane vajtur aty me provokue banoret…

 46. …banoret trima bujare,shqipetare e fetare te Dinoshes se Malesise,por kundra atij merhumit tone,kackavallit te malazeseve,Ferhat Lulanovicit ,te cilit per shqipetare nuk i vlen ftyra as lekura gjalle as nuk kane me i pas vlere strvina e cofur aty ku ta pleheroj livadhin.Ishin dikur Ferhat Lulanaj e Leke Lulgjuraj YJTE e shkelqyer e premtuas te Malesise dhe shqiptarizmit ne parlamentin e hainave malazeze qe i zbardhshin faqen Malesise.Ne nje rast Ferhat Dinosha ne fillimin e viteve te 90 u tha bishave te egra malazeze ne parlament,troc,;”ne se vazhdoni me fyerje,kercenime me arme,shantazhe dhe provokime ndaj Malesise time nene,ne nuk na mbetet tjeter vec te bashkohemi me nenen Shqiperi – atje ku edhe u takojme” O Zot,sa fjale te forta ishin keto! Por ku e ke Ferhat Lulanin sot? na kthei…

 47. ..nga Ferhat Lulanaj (permes nates! duket se ka qene?) u shendrrue si kameleon ne Lulanoviq.Edhe Leke Lulgjuraj si trim,stoik sypatrembur e i gatshem kurdohere per lufte e potere me malazezet nuk u ka ndej cubave ne hak.MA KA THENE LEKA ME GOJE; “shpeshhere duke ecur neper sheshin”Ivan Millutinoviq” malazezet mi ngulnin syte me urrejtje dhe dojshin me me permbi te gjalle,por edhe une isha dy metra burre Malesor me patllake ne brez e dinin mire qenet e terbuar se lekura e Leke Lulgjures kushtonte shtrejt” shtoj Leka….Leka me vone e qiti peshqirin ne ring,e theu qafen e erdhi ne Amerik,e ia ktheu shpinen perjet Malesise.

 48. Po more Rexhe, ne te vjetrit jemi deshmitar te atyne trazinave, qe ateher nuk ishte ne pyetje toka, por vetem rindertimi i kishes ma te vjeter ne Malsi. Gjithashtu jemi deshmitar kure u thyen tjergullat e Kishes me gure naten, nga “trimat”, dhe kjo nuk asht genjeshter, sepse e pau gjithkush. Por ne si vllazen qe jemi, po deshtem, mund t’i harrojme ato te gjitha dhe te vazhdojme ashtu si perpara.

 49. Nuk po mund te rri pezull,kur po i lexoj komentet e Bekim
  Kajoshaj dhe rexhes.
  Sa per dijeni, per konflikt qe po thot Rexha se daton tash 25 vite,une po ja shtoj edhe 78 tjera, qe do te thote se konflikti ne mes besimtarvet katolik dhe muslimanvet te Dinoshes,daton qe nga kryengritja e Malesis kundra perandoris osmane.
  Arsyeja eshte se nje shumic e ketyre dinoshjanve u vun ne sherbim te ushtris armike,pra kundra kryengritesve te cilet ishin te besimit katolik.
  Ket e deshmoj ne nje intervist per TV Boin nje Banor i dinoshes qe nuk po e emroj.

Comments are closed.