Dokumentar – Malësia Komunë

Një dokumentarë i shkurtë në lidhje me zhvillimet politike në Malësi, punuar nga TV Boin.

Dokumentari fillon me disa sekuenca nga viti 1996 dhe 2000 ku në fokus janë vitet 2005/2006, kur u formua një lëvizje qytetare e cila kishte për qellim themelimin e Komunës së Malësisë. Brenda asaj lëvizje u bashkuan pjesë e madhe e intelektualëve dhe një pjesë e politikanëve nga Malësia por edhe nga trevat tjera shqiptare. Kjo lëvizje qytetare organizoi protesta paqësore masive në Tuz dhe sigurisht shikohej si një forcë e re, një riorganizim dhe ribashkim i malësorëve. Edhe pse kësaj lëvizje i mungonte një krah, nuk ishte krejtësisht e kompletuar, ishte ky sigurisht bashkimi më i gjerë i shqiptarëve në Malësi që nga koha e pluralizmit.
Mirëpo shumë shpejt mori fund. Po në vitin 2006, shërbime sekrete përgatiten aksione të cilat mund të kenë lëkund lëvizjen, krijua frikë dhe përçarjet filluan… Por, ata të cilët kryen ato aksione, kryen detyrën e vet, kurse fajin e kanë ata të cilët pranuan përçarjen dhe vazhdojnë të mbesin dhe ti kontribojnë përçarjes.
Shikoni dhe vlerësoni vet…

/MALESIA.ORG/

per-komune-2006

25 Comments

 1. TV Boin, ju pergezoj per punen qe po beni ne sensibilizimin e opinionit per avansimin e vlerave demokratike dhe kombetare. Megjithate, besoj pa ndonje prapavije te qellimte, dokumentari ka deshtuar ne funkcionin qe keni pretendua. Ketu, fytyrat me pozitive dalin disa personalitete politike, qe jane deshmuar se – jo vetem qe nuk e meritojne epitetin qe iu jep dokumentari, por jane pergjegjes per pengimin e realizimit te kerkesave per komune. Nuk e kam fjalen per funkcionaret malazijas. Per te qene i kompletuar dhe real dokumentari, eshte dashur te hedh drite mbi pozicionimin e mevonshem te tyre kundrejt kerkesave legjitime per komune. Kuash jane ata, ne e dime, mirepo – thene shkurt, me kete dokumentar i rehabilitoni.

 2. Njeri nga diskutuesit ne nje tubim, pikerisht keta persona, nuk i quan tradhetare, por “te peshqeshuar”. Ju lutem, shikojeni dokumentarin dhe degjoni fjalimet e tyre. A ka ndonje prove se keta persona hyjne ne keket kategori? Jo! Perkundrazi, inspirimi i tyre poetik dhe artikulimi i qarte pro kauzes, i ben “yje” te dokumentarit. Seriozisht po me vjen keq qe kjo pune e juaja identifikohet me perpjekje qe ata te mbesin te atille cfare dalin ne kete dokumentar, e jo cfare ne te vertete meritojne te prezentohen. Te shohim se cfare eshte reagimi i te tjereve lidhur me kete pike.

 3. I shiqova me vemendje keto ftyra, me nje perjashtim shum te vogel qytetaresh, te gjith tjeret kan qen ne PKJ, asnje nga ata nuk kan qen te perulun ose te pa pershtatshem per pushtetin e asaj kohe as te kesaj kohe. Frano Ljuldjuraj, Ferhat Ljuljanovic, Djemal Nikovic,
  Kadria Gjokaj, Lubo Juncaj, Muhamed Gjokaj, Nikolla Camaj, Djordje Camaj, Nikolla Delosevic, Vaso Sinistaj shum e shum te tjere do “burra” falco, laramana burraleca qe qe as Zoti as ropi sdo tu faly gjynahet cka po i bajn kombit te vet, Ne kyt insert filmik ska viejt me efut Malesorin, Lucel dhe nje tjeter Dheu mos u lasht por ju qit jasht e u coft ne Danub pran Beogradit sepse Moraca na derdhen ne Liqenin e Shkodres.
  Ju lutem botonjeni

 4. Inicitiaven qytetare e themeluen:
  Nikolle Berishaj, Xhevdet Pepiq, Lindon Gjelaj, Petrit Gjokaj, Rrok Berishaj, Nik Gjeloshaj, Shemsudin Gjokaj, Nikolle Z. Gegaj dhe Allmir Gjokaj. Keta te rinje dhe intelektual organizuan te gjitha protestat, ne faza te ndryshme, jan larguar disa dhe jane kyc te tjere, disa muej para zgjedhjeve jane kyc Maliq Cunmulaj, Luigj Juncaj dhe te tjere e dy muej pra zgjedhjeve pjese e IQ eshte be edhe Vasel Sinishtaj e Gjergj Camaj. IQ doli ne zgjedhje dhe ja imponuen me dal ne koalicon me LD e Nikoll camaj, prej kur edhe kjo levizje qytetare nisi te bien ne hymner dhe te humbin qellimin. IQ u transformua ne parti politike mbas zgjedhjeve, me emer Alternativa shqiptare. IQ u aktivizua perseri, kur ASH u nda dhe nga ASH u larguan Vaseli me disa tjere nga ASH…

 5. Lavdi i qoft Patriotit te Madh i Malsis ndjeri TOM. BOJAJ pushoft ne paq ne token e Malsis ci e deshti fort ! Shoku Tom hala se fituem KOMUNEN ci fort e deshte ta shofsh Komunen e Plot ✊

 6. Historia,
  Mire qe u kujtove me e fol kete gja, se disa mendojn se IQ asht formua prej Gjergjit, Vasit, Maliqit e disa qe sot han frutat e pemes qe kurr nuk e mbodhen. Por dihet se si kane ardh aty e kush i ka pru, disa kane ardh si fantazma, en mramje kurgja, en nesre koordinator. Por kta burrat qe e kane formua i qiten jasht lojet, e sot nuk jane gja, vetem Nika qe asht majt gjall edhe ata e plasen me sulme, e jan tu hager buk prej ides se tina me shok. Lindoni asht en shpi te vet, por nuk tihet. Xhevdeti e Nikolla e kta tijert jane en pauz. Gjithsesi dihet se disa qe sot i pajn shpetimtar e patriota kur asht formua IQ ata kane kene tu marr direktiva se si me ckatrrua. E tash tpajn ligjerata, me kene si Nikolla, xhevdeti, lindoni, petriti e kta tijert u hi en zyre e i qes jasht tan.

 7. Vov te dhembe zemra Kure shiqone rrenat e disave
  Politika ka qene e eshte Lara Lara mos ti besojme
  E Mose te dahemi copa copa se athere muj ne me na sundua ma Lehte
  Mandatin. E disave qe nuk prune kurr gja por gjelozi e coptime ne popul nuk meritone te jene ose te zgjelleni ma si udheheqes tone
  Dume te jeme ne vende te vet e keme drejtat si popull e Jo si thot Franit paksi
  Jeme popull I lashte e nuk jame pakesi jame ne shtepine time me Mija vjete

 8. Falenderoj Tv Boin per pergatitjen e ketij dokumentari. Ju be besoj e qarte gjithe malesoreve gjate retrospektives se paraqitur ne dokumentar se ne cpozita pune qendrojne drejtuesit e pushtetit dhe te partive politike ne Malesi.Por tashme me e rendesishme per gjithe ne eshte bashkimi i te gjitheve malesoreve e sidomos i elementeve te shendoshe e pa paragjykime per te fituar betejen e nisur me pushtetin malazez per nje Komune te Plote. Kjo duhet te jete fillimi dhe perfundimi i axhendes: Malesia-Komune e Plote. Ne do punojme se bashku dhe po se bashku do tia arrijme. Rrofte Komuna e Plote. Rrofte Malesia. Me respekt per gjithe ju Sytki Ndrecaj Koplik, Malesi e Madhe

 9. Kjo reportazh ashte shume e nianshme,dhe tregon sw tv Boin esht i kapun prej ni grupi te caktuar njerzish ne diaspor,te cilet duen te bahen heroj,kurse dihet se ata kan nje histori te dyshimt.Sikurse asht par listes se donatorve i mungon ni numer i mire i aktivistave ne diaspore,d.m.th kto gjana nuk kalojn pa par.
  Si mundet te flitet per ato vite e te anashkalohet burgosja e 18 malesorve……..
  Me cka di vet,nese gaboj te me korigjoj dikush,ne ato vite ,malesin e ka pas vizitua ni numer i math patriotash shqiptar me kongresistin Eliot Engel,i cili ka lene gjurme te pashlyeshme ne cashtjen ton komtare.Aj disa her edhe ka derguar letra qeveris malazeze per at komun ci po flitet .
  E cka ka ba ky MI MULLINIT me Dana Rohrabacher i cili tan kohen con uj ne mulli te Serbis tye promovua…

  • Pse daj, kush e ka thirre tv Boinin me inchizue arrestimin e 18 malsorve, prej ka duen ata me marre materijalin me e pa ne ne retrospektive. A te chpejte jemi me akuza nimo Zot.

 10. TV Boin ju falenderoj per ket bashkim vidiosh te cilt liderat e atehershem dhe te sotem duelen e lehen ! para ekranit apo mikrofonit sit te duash ta quejsh ata gjin te shitur ater dhe tash mir tha Luca per disa peshqeshe kun e kan cua vehten ma posht se disa gra fukara vetem ato ja peshqeshua kun edhe ato I kan ndalua e si prenojn ma por keta tradhtar po u thom vet kan shit Bab e Nan se sa pere Gjysh te cilt kan derdh gjakun per ate vend keta hora as nuk duen me tie e TV Boini ban mir me va leshua per ta nigjua rrenen e vet.Lavdi cdo malesorit te paster I cili asht per Malesi sot duhet bashkimi ose kurr ma vet e kini prish vet goditnje problemin te lutem redakci ta botosh ket koment se me va dit adresat ja ucoj drejt ne ship faleminderit.

 11. Komuna e Tuzit duhet te behet.Qeveria e Malit te Zi po gabon dhe po mendon se nese nuk i respekton te drejtat e Shqiptarve do te prij ne integrime Euro-Atlantike.Qe shume vite premton por asgje nuk realizon.Shqiptaret te cilet dhan premtime para do viteve per komune e tani vazhdojne te u sherbejn organeve te pushtetit duhet te mendojn se po gabojn,nga se e nesermja nuk do ti harroj.Uroj qe te gjithe Shqiptaret permes partive politike te jen shume me aktiv ne ceshtje te cilat preokupojn popullaten.

  l

 12. TV BOIN dhe Malesia ORG jane te vetmit qe kane met te paster komtarisht bravo ju qofte dhe vazhdoni keshtu.Tradhtarve lypet me va kuvet hakun se historija ma vone do ti denoj.

 13. Pa bashkim te Malesorve KURR nuk realizohet kjo komune. Malesoret jan te ndam me partija dhe me fe, kem harrua se jem vellazer.

  Si ka pa than i madhi Çerçiz Topulli – Çdo Shqiptare Musliman e ka detyre me vdek per Shqiptar Krishtere dhe çdo Shqiptar Krishtere e ka detyre me vdek per Shqiptare Musliman se jeni nje gjak.

  • Per hir te se vertetes …
   Projekti per komune filloj ne shoqaten e intelektualeve Ilirikum , ku nuk kan mund te jene NGJ, e disa qe po i permend sepse asokohe ishin student.
   NGj e beri sulmin e pare ndaj ketij projekti te shoqates Ilirikum. Ai me projektin e tij per Regjinalizim terheqi vemendjen e opinionit nga kerkesa e vertet e popullit, por gjithashtu thithi dhe mjete te medha parash nga diaspora … kur projekti i tij deshtoj dhe mjetet i kanalizuan ne ndermarrje e tyre private , ndergohe Ilirikumi u shperbe …
   Nderkohe kerkesa per komune u ringjall permes disa pjestareve te Ilirikumit dhe qytetareve ku rehabilituan veten edhe akteret e projektit Regjionalizimit. Keta u rregjistruan me 2006 dhe quajten Iniciativa. Nuk kishim zgjedhur Vaselin rastesisht, por kishte perkrahjen e…

  • por kishte perkrahjen e shumices nga ne sepse ishte familjar me veprimtarin e projektit per Komune dhe mes tjerash atij per Universitet shqip, qe ne kohen e ILIRIKUMIT … sidoqoft kjo qe po ben ti eshte historia qe e flet NGj per te mbuluar matrapaslleqet qe ka bere dhe vazhdon te bej edhe sot ne dobi te miqeve, partnereve, ortakeve, …
   Genjeshter tjeter qe po bane ti Historia dhe njekohesisht demaskon veten se kush je, eshte kur thua “na u imponua te dal me LD”. Nuk u imponua por ashtu kerkonte shumica, ashtu na donte diaspora dhe cdokush … vetem atij qe donte percarje bashkimin me LD e quajten ‘imponim’. E keqja eshte se cdoke helmuar me keso qendrimesh percarese te cilat i vazhdoni edhe sot.
   Eshte e vertet qe IQ pastaj ra ne humner, por nuk ka pas rrugdalje tjeter pas…

  • matrapaslleqeve te NGJ, mes tierash te gjithe ndegjuam se si viedhi 10 000 eurove, e te cilat i kaloj ne ndermarrje qe kishte krijua me te hollat e regjinalizimit. Ketu i fajsoj IQ qe nuk ju paditen ne gjyq dhe do ti jepnim fund nje matrapasi.
   Pastaj keta qe u larguan ishin 7 veta, shumica e keshillit . ne ASh mbeten pakica: 1. GjC 2. NGJ 3. XHC 4. MC 5. L.J. 6. LJ, …. pastaj keta te gjashte kur e kryen kete detyr me sukses u shperben dhe mbeten ne ASh vetem NGJ dhe GJC. Me vone afruan ML … ndersa me vone kur pane qe IQ po vazhdon te marr votat malsore e pane qe nuk e kane perfundua si duhet misionin e tyre keshtu qe vendosin te futen ne qeveri dhe te luajn lojen e FD duke rekrutuar forca te reja permes aparatit shtetror, raste te deshperuara, nevotare mendesh e parash … sot ata…

  • po shkruajn ketu mbi historin … Ishim deshmitar dhe akter, nuk na nevoiten nxensit e NGJ te na mesoj rrjedhat e ngjarjes, ju jeni vetem mjet i regjimit te Gjukanoviqit i cili permes strukturave te ASh po mundohet ta imtesoj edhe me tej IQ … vetem mos beni sikur nuk e dini qe jeni vegel e pushtetit te cilit qe nga fillimi me cdo forc ndaloj te behet komuna. Dhe nje gje, edhe pse ju doni ta parqitni si histori ende nuk e keni cuar ne histori.
   Pra, sic do te thoshte NGJ “Ik pis i poshter”.

 14. Maelsia e Madhe nen mal te zi ka dy sy: TV Boin dhe Malesia.org.Ju pergezoj dhe urime per vitin 2014 ! Kjoft viti i paqes dhe harmonise vllaznore dhe viti e BASHKIMIT KOMBETAR.
  Per tv Boin kam nji pyetje,si dreqin nuk mujt me gjiet nji fotografi te babes Malesis te ndjerit Gjergj Dakut Gjokaj dhe me jau bashkangjit ketyne”patriotve”qe sot jan ne kualicon me dps ose ne parti serbe e boshnjake.Arsyeja ci nuk kemi komunen e plot asht se kta tradhtar kishin hallin me bush xhepat me marka ose euro e jo mirvajtjen e komunen Malesis.Keta jan si edhe tradhtart e maparshem qe e shiten Malesin te gospodari tue pru thesin me shishak te kisha e Grudes,dhurat prej gospodarit.Gjergji ishte zani dhe flaka e Malesis,baba i Beselidhjes dhe njeriu ma i devotshem per te drejtat e shqiptarve.Ishte njeriu…

 15. qe mori hapat e par per rikthimin e komunes Malesis ne vitin 1993.Mos keni miqesi me p p as diten e fundit nuk ja kreu shartet fetare si mas tradites por gjukanoviqit na hap dyert ee kishe dhe ja shtergon doren me te duert e tij,sigurisht edhe i thot se sa fort te dua,por flamurin Shqiptar duhet me lan jasht te luhen fmija e gabelat me te.Si jan tradhtaret a vec si ky …. ..

 16. malesoreve.Por Leket e Malesise u ruajten e u shmangen prej shishakeve te kralj Nikolles sikur te kishin koleren dhe keshtue pezulluan planin e tij,(muaren ca arme malazeze) por ne lufte shkuan me ksula dhe callma te bardhe ne kokeTrimat e Malesise rrethuan Deciqin cark – ishin te armatosur me hute-martina,manxerre dhe petica.Perkrahu kishin nga nje strajce me pak buke misri dhe djathe,kishin pru dhe babune me uje.Te veshur thjeshte u qendronin murlanit te pranveres,mundimeve dhe mungesave me mosperfillje stoike.Dashuria e Maleve te Malesise per liri dhe urrejtja ndaj te dy okupatoreve (te vjeter dhe te ri)ishte ekstreme.
  I madh e i vogel tane jane cua
  kah Deciqi jane fillua,
  kane lidhe bese per me u shkri
  me clirue kete Malesi

 17. I biri i v.s. Po provon me rrena me u mbajt gjalle. Asht rrene e juve qe e hapni, se e keni ne shorehi, se N ka huazua dhe secilin cent e ka kthye, aj qe ka keqperdor e hajnua ash V ci i vetmi ka pas nenshkrim. Ka hajnua mjete e ka ble makinen e pllastenik, kjo asht e verteta, nika ka huazua ci nuk asht barre mevendim te kryesis dhe i ka kthye. Ini te njoftun per rrena e vec vazhdoni, kush ma ne malesi nuk u beson, vazhdoni e nxeni krap ne qender te tuzit. Nese vazhdoni me rrena do te na coni me zhyt duert me ju.

Comments are closed.