Millon e kap nervozi, banorëve të Vuksanlekajve u shkëputet rryma

vuksanlekaj policia shkeputjet rrymes shkurt 2014Tuz-Malësi (21/02/2014) – Punonjësit e Korporatës Energjetike të Malit të Zi, të mbështetur nga numër i madh i forcave policore, disa familjeve në Vuksanlekaj kanë shkëputur rrymën dhe kanë ngritur elektro-matësit në maje të shtyllave.

Banorët e Vuksanlekajve të revoltuar nga ky akt i kryer në këtë mënyrë, vlerësuan se kjo vjen pas kërcënimit të kryeministrit Djukanovic i cili ditë më parë tha se shqiptarët do të trajtohen sipas “meritës”.

Aleksandër Camaj vlerëson se kjo është “trajtimi ndryshe për shqiptarët”, gjë të cilën ditë më parë e kishte paralajmëruar Djukanovic, pasi që partitë shqiptare në Ulqin formuan pushtetin me partin Pozitive kurse partia e tij DPS mbeti në opozitë.

Camaj tha se ngritja e elektro-matësve dhe shkëputja nga rryma e disa familjeve në Vuksanlekaj u bë vetëm atyre që nuk votojnë për DPS-në. Ai sqaroi se dje rreth orës 11 punonjësit e Korporatës Energjetike erdhën të shoqëruar me numër të madh të forcave policore me 10 vetura dhe dy furgona, sikur të ishte gjendje lufte.
“Unë nuk shoh ndonjë arsye tjetër përpos përhapje e frikës,” tha Camaj për gazetën Vijesti.

David Camaj i revoltuar nga ky akt tha se nuk janë as kriminel dhe as terrorist që në këtë mënyrë policia të “sigurojnë” fshatin. Ai tha se është të rregull ajo që ngritën elektro-matësit por le ta bëjnë të njëjtën gjë edhe banorëve tjerë. Camaj pyet, çka na bën neve të dallojmë nga tjerët!? /MALESIA.ORG/

79 Comments

 1. Jo kishin ardh me ma kput edhe mua rrymen. Por paguaj ka 70 euro, plus nuk kam asnje cent borxh.
  Kta ci jav kan ba kshtu garant kane prej 3000 deri en 10 000 euro borxh.
  Shunteresant, nje her i kam pas 500 borxh e kan dasht me ma kput rrymen, kta kan shkua deri en 10 000 … sdi si me spjegua vec se jane ke ushtar t mire deri sot, e tash jav kan kput ciken i fije.

 2. Real ti sigurisht e ke foton edhe librezen e Millit, sa po i del zot kshtu.
  E perpos asaj jo se nuk u ke borxh por tkan ata ty borxh, ishalla ta kthejn borxhin shpejt.

 3. pajtohem me real plotsisht,det i paguajn borrxhin se ska mva kput kush,mosa po ma kpusin mua.a sa per komentin e diellit nuk qendron.spo ja paj krahin millit se ska ba gja tmir per kyt vendin tan por sashte nevoje chdo gja me berzije me politik .tash disa dit ja kan kput edhe disa fshatne tijera n‘malsi por jo per gja vech se i kan pas borxhet me mijera euro.,e skan thirre gazetat mu reklamua e me kjaj en to.tung.

 4. Po si nuk keni turp me publikua ket soj lajmit! Kta n Vuksanlekaj kan kalua mir pa i dry ne burg se per vjedhje t rrymes eshte krim! Nuk jav ka inad Milli se shumica votojn DPS ne kete fshat por nuk duhet me vjedh!!! Pyetini puntoret e ElektroD me a se cka ju thone per ket pun! Tash disa here ata kan pas problem me Vuksanlekaj, Sukruq, Milesh, Dushiq e Nerhelm kshtuqe u eshte dasht me zor me thirr policine! Nuk ka faj Milli- votojeni prap ater ishalla jua nal edhe Ujin e miellin. Lypet me ju dhan T’lana me krune se i janarua paret! T vijn me ma nal mua si jam ne A-Tim, por shumica sdin casht ata!!!

 5. interesant ky tekst, sidomos titulli. Gati 99% e familjeve en Malesi e kane viell e nuk kane pagua, kur jane vu sahatat e ri prap kem viell me menyra tjera, jo per gja tjeter, por skem pas munsi me pagua. En amerik e ne evrop si shkon menja kuj me viell, se kan me e pagua. Vuksanajt jane katun ci jetojn ma mire se katunet tjera en Malesi. Borxh i ke gati cdo shpi; Edhe Korporata elektroenergjitike pjesa e madhe asht private italiane, dmth keka bashkpunim italia me millon. Hjeknju marrine se cdo dit per Malesi e nalin rrymen kur nuk paguejn edhe ujt edhe tana, si gjithkun, vetem se ktu bile na lan me hi boc ka 1000 euro ater ta marrin shpirtin. Mire asht me godi ksi filmash vetem jo me teprua.

 6. e vertet REAL si su vjen barre vuksanleke me ken borxh ashtu

 7. Mose e politizoni situaten, ska lidhje kjo me padrejtesit ndaje shqiptareve, kjo behet per pagesat qe duhet me u pagua. Na gjithcka bajme politike dhe paraqutemi si trima te forte, tashe kane me ardhe keto shoqatat nga diaspora me na pshtua, se jane “TRIMA” dhe Milloja ju frigohet ktyne fort. Nuke po muje me i ba kolekte tarifat e elektrikut ase Podgorica me shtet e polici te veten, besa sdi si do ti bante kto Komuna e Tuzit, pa milicin e shtetit..Prandej si tashe ne komunen Urbane si ma vone ne komunen e PLOT duhet me e pagua elektrikun se ta nalin moreeeeeeeeee..Vuksanlekajt ci kurrkushe ne Malsi se ka votue PDS.. sa ata, pore e shefe se ka nje here ste ndihmon ajo pune, borxhi duht pagua zoterit e dps…..

  • O R = me rrence si nuk te vjen turp mos me i perkrah nje pjes te komunitetit tat, por po tutesh se po ta cnerojn DPS, shko e hi en bir te minit se djelt e Vuksanlekajve kishin mej dal zot cdo malesorit pa marr para sysh.

 8. Per cudi qe i delni zot DPS-it!!!!!!!!

  Ju komentuesit, nuk flitni as pak ,kure ju vjellin VOTAT,kure ju rrafin ,burgosin, ju torturojne Cernogorasit , pore keni guxim ti akuzoni Vuksanlekajt ,Tyrp e turp ju qofet,aj fshat jeton me mire shume se ju tjeret ? ju qe po gezohi, ne qoftse hupin Vuksanlekajt ka hupur te gjithe Malesia,! mos tu vine keq aspak ?ju te tjeret ini kot!!!! Shihet haptasi tradhtia

  Ket gjë e dine te gjithe Shqipetaret.

 9. Sikurese te aplikohet ligji per te gjitha pronesite private dhe familjet ne Mal te Zi, te gjithe kishin ngel me fabrika dhe puntori te mesheluna, dhe tana familjet kishin mbet ne terr. Te gjithe jane borc. Kure ligji aplikohet ne menyre selektive kesaj i thone diskriminim. Sa perqind ne Malesi jane te papunsuam.
  Disa agjenci Ballknike, e edhe ma gjane, botuan delaratat e shoqatave te diaspores. Nje nder to ishte edhe gazeta e njohun e Prishtines “ekspress”.

 10. Sigurisht ata kan arsye me jau ndal rrymen atyre qe nuk e paguejne. Por, edhe shteti nuk ka nevoj me Çua nje batalion polica me punua në 2-3 shtylla. Sigurisht kjo ka qene tregim forcet per me jau shti frigen popullit. A kan pas pengesa punojsit e rrymes me par? Nese po, me 1-2 polica kan mujt me sigurua vetin e punen. Mos harroni se me i madhi “Reket” ne Mal te Zi eshte ElektroD, e tash mej’ her kan me shkua tu jau shtrejtsua edhe ujin qe na “viellin” ATA neve prej nar kemb..

 11. Kurr se kishem besua se vuksanlekajt kan me pas borxh per korent tye mendua se asht maj pasuni fshat ne malsi,pajtohem me Realin se atyne ci I kan pagua nuk ka ardh kush me va kput as nuk kan pas problem per ate pun ashtu ci ne gyrbet mos e paguesha nje muj noshta kan mem tolerua per shkak se e kam pagua tana heret me koh ose per ndryshe e ndalin edhe deri ci te paguej nuk vjen kush me nez por duhet ta paguesh edhe penalltin edhe mej pagua prap harrxhimet per me nez,pra skam nije se ka pas raste kha se ka ardh policija noj her me ata te rrymes me ndal korentin edhe nje gja tjeter nuk ma merr mendja se I shkon kuj nder mend me e vijedh korentin se shtrejt ki me pagua ashtu ci atje u paskan tolerua aq sa kurrkun tjeter skishin me pas at tolerim.ME PAGESEN E PLOT MARRIN FUND PROBLEMET.

  • A vetem 2-3 shpi ne Mal te Zi nuk paguejn rrymen, more naiva , tradhetar ose inatxhi, si folni per bashkvendasit, bashkomasit tuaj vetem e vetem se shumica e tyre nuk voton DPS. Ne cilat shtepija dhe fshatra tjeterkun vjen nje batalon militantesh me nderpre rrymen 2-3 familjeve.
   Besoj se ky esht fshati ma me rrezistence dhe per kyt arsye kan ardh keshtu, sese juve ci po perkrahni policin. DPS dhe Millon ju nuk jav mydh as nese nuk pagueni me vite, ose jav japin rrogat per shpijuna e e pagueni rrymen. Perkrahni vllezerit dhe motrat bashkombes, mos u gezo kur tjetrit ti digjet shtepija se pse edhe ty shpejt do te vjen rradha.

   • vet nuk jam en malesi por kam lexua se edhe ne nikshiq e tjera vese va kan nal korentin per arsye se nuk e kan pagua ashtu ci kurr sjam ken me DPS as sjam ken shpijun as se perkrahi policin aty ku sasht per me perkrah,ktu ska cka te baj me milin ka te baj me borrxh edhe me sa di un elektro distribucija ska lidhje me milin as sasht e DPS-it,mos ofendo kan pa e njoft se nuk kam than gja te keq per vuksanlekajt per kundrazi prap e thom kurr nuk e kish mendua se ata jan borrxhi I elekdistribucis per arsye se shumicen prej tyne I kem probatima edhe I njoh si famile te pasura ose te mir finansisht,te pershendes pa ofendime

    • A mendon se vetem kto dy tri shpi ne Malesi jan ci nuk kan pagua rrymen, pse jan 3-4 shtepi materialisht mire ne at fshat ka si gjithkuntjeter te varfer. Pushteti plackit popullin pse jo edhe populli pushtetin. Malesoret gjithmon duhet perkrah njani tjetrin kur esht puna me tjeret. Rrnofshin Vuksanlekajt, Malesia, malesoret dhe gjith shqiptaret. Te tjeret te luten per vehten

     • na flasem per realitet,edhe per mua rrnoshin vuksanlekajt se nuk em kan ba gja te keqe, dhe per malesi e malesort kjoshin e rrnoshin se edhe vet jam malesor me gjth se e kam emnin Islam nuk don me than se sja dua te miren malesorve dhe malesis,ne se dikush te viedh don me than me viedh edhe ti ate e ke gabim, e kuptoj situaten ne M te Z por se shteti asht hor zdon me than ci tan te bahemi hora te pershendes

 12. Ju qe jeni te dpsit nuk u konvenon situata. L e disave qe jan kam e krye me dps nuk va nalin edhe mej pas 100 mi borxh

 13. Kure shqiptaret ne MZ jane jetime( pa babe, pa nene, pa vella, pa moter),keshtu ndodhe. Millo fiton vota te rrymat proserbe me keso xhestesh. Loja e maces me minushin. Partite ” shqiptare” jane vegel e tij mu ne krye me F. D.

 14. Eshte e vertet se cmimi i rrymes eshte shume i shtrente per standardit tone. Eshte e vertet se ne fatura llogariten humbjet ne rrjete, pastaj per sistemin transmetues, per ate e per kete.. Pra cmimi ne fatura del mjaft i larte kurse mundesia e pageses jane shume e vogel, keshtu qe jane grumbulluar shuma te medha borxhi ndaj elektroekonomise….. Eshte e vetet se eshte vjellur e villet, por kjo sepse nuk mund te perballohet pagesa nga konsumatori.. Une besoj se askush nuk do donte te kishte borxhe, por kjo edhe si pasoje e krizez, dhe per kete arsye shteti eshte dasht tua lehtesoje pak harxhesve sikur e ka ndihmuar kombinatin e aluminit.. sidoqofte nuk duhet politizuar kete rast me problemet esenciale, pajtohem nese e trajtojme nga aspekti i mirqenjes..

 15. Mos em keqkuptoni. Pajtohem se numri i policve asht tregim forcet , ci mos me pas nevoj edhe herve tjera ci t’kputet rryma me dal policia. Pajtohem edhe se a rryma shtrejt. Pajtohem ci ElektroDistribucioni se bashkut me lejet e ndertimit permes katastrit, ndihmat sociale, kreditet bujqsore, jane nder mnyrat ci siellin ma se shumti vota partis ne pushtet.
  POR duhet me ke edhe na real e te paster per me da me akuzua, jo me u ba krejt primitiva … kur kam une me pagua ater kite me vjej edhe ata me varq arit sa t’ lops edhe me makina luksoze. E perseris disave sic asht mes tjerash edhe Muzeu etnografik kan da me ja kput per shume ma pak borxh.
  jav tiesha t miren

  • O more Real nail ose, kqyr more cilit te DPS po ja mshelin rrymen? muzeut po se pronai esht shqiptar i nereshen e jo servil i DPS.

 16. po chfar lilljet ka pse jan vuksanlekajt borxh ata shtetit ikan borxh e jo popullin vet memj shtetin e vielli me gjichka ka fuksanleket suka ba gja as lufta ejo meva nal i sahat strujet ni kjoshin vuksanlekajt gjall kan me llez flak megjith shtyll

 17. Te gjith e dijm kush m… asht Millo, ama boxhi duhet pagua, sodomos ata qe kane mundesi. Problem me shkeputjen ka edhe muzeu etnografik, qe dihet ne chfare gjendjet ekonomike asht. Kush ka pase mundesi asht dashte te ndihmoi muzeun e jo mos me pague as ate qe harxhon vete. Ka tjera mnyra per zgjilljen e problemeve pa kso gjanash te pa vend.

 18. Asht shume e vertet c’ka thote Real,se edhe nji kusheririt tim-serbofil ne Podgorice ia kane nderpre kurrentin se kishte 6000 euro pa paguar.Tash dy muaj ben drite me bishtuk.S’po mund ti ndihemoje as DPS–i ci lasi per te

 19. Selisht – me cka duen me llez pasiqe rrymen jau kane kput? 🙂

 20. Em vjen fort keq i tollin kto gjana en Malsi por en te njajten koh em vjen mir ci tollin sepse bela na del gjumi per me u cua en kam per tana kto te padrejta ci na tollin.
  Duhet Millo Gjukanoviqit me i kallxua se Malsia ekziston sa malet e saj dhe askush nuk munet me e zhduk, pamvarsisht se disa politikan shqiptar kjen munua me ia zhduk emnin me disa marrveshje antishqiptare. Malsia asht e jona dhe Malsin duhet me e udheheq malsort. Duhet i njeri i ri me ken prijsi i Malsis.
  kaloshi mir.

 21. Ne anen tjeter asht shume e vetet sepse “aji” Milloja asht trupi ndricuas qe u leshon malsoreve drite e i ndricon.Hiqet sikur kush jam! me nerva te tendosura dhe kjo asht forca e tij e brendshme per tu shprehur me letargji te larte e te semure ndaj ngacmimeve te shqipetareve,simbas tij te pakontrolluara e te nxituna edheee nga ngrehja e popullit ne rrevolte nga faktori mergimtar.

 22. “Plantaze 13 jul” ka borxh 132.634 eura vetem per uj ket e kam lexhuar disa her ne gazetat malazeze

 23. Te me falin redaksia, por kta qe po thone se jemi tan borxh po GENJEJNE per ti ba shok vetit!!! Kush sbeson te tregoj ktu cka don me tha A-TIM ne rrjetin energjetik ne Mal te Zi??? Kush ta dijne kete, une jam pjese e ketij grupi qytetaresh. Te jesh pjese e ketij grupi duhen 5 vite!!! Vuksanlekajt kan vjedh rrymen me dekada, votojn DPS 80 perqind edhepse e kan Gj. e N. tash njaj dy muej e ktej jan katrrua me puntort e ED kshtuqe u ka ardh policia!!! Nese jan ne rregull pse zhurmisin per matesit e rrymes???? Matesin tim le ta vendosin edhe ne Herceg Novi nese duen, familja ime sdo te zhurmise!!!! Tyrp per shkrimin e redaksise ti lejoje vetes kete katrahure lajmit!!!

 24. E po Platazes duhet me va fal borxhin se e kan shtir. Edhe KAPit se va paguajn rrogat puntorve.
  E malsort e mi chi i delni zot DPSit e EPCGit naiv ini! Shkop kres duhet neve per me kuptua realitetin.

  • Pajtohem me ty more Tuz po me kan me fol se per ata e kemi gjendjen keshtu.

 25. KAHMOTI JAM NE DEPRESION PER SITUATEN NE MALESI. POR SOT ME KA BA ME QESH DISA MINUTA ANMIKU I IM ” REXHA/BALA/KOSOVA” me fjalen ” Miloja asht trupi ndricues qe u leshon Malesoreve drite e I ndricon. …”. Une dua te ctoj: Nese malesoret e votojne V.S. ateherna me te vertet jane crodit. Nese nuk jane ngope me rrena nuk ka kush cka ju ban.Per gjukanoviqin malesoret duhet te fillojne te I thirrin vaj.

  • Kur ti Lexon njeri komentet vertet esht lehte te kuptojme se ju keni linde me DEPRESION mos i hup shpresat se lehte po kapercen e po te merr nervosi sikur millon.
   Esht e pa kuptueshme ju Disa qe mundoheni me manipulime a dini te tregoni perse nuk e cfrutezoni kohen qe e harxhoni neper forume te delni me ni propozim qe mete vertete mund ti ndihmoni Malsise. por nofka duhet hiqur kur te punoni dhe veproni per Malesi ANTI-DAJA apo ANTI REXHA.
   Ne ket tem disa komentues duhet pas me shum kujdes mos u shprehni pas masa kur thoni ” Vuksalekajt kan viedhe” kjo esht e pa bukur nga ju por edhe nga malesia org qe va lejon ket shprehje te pa verrteta edhe ne qeft se 2 apo 3 persona e kan be ate gje nuk dote thot se tere Vuksalekajt te perfshihen me ato Fjale.

 26. Pasha hajnin e strujs çi bahet nëpër fush,edhe OBAMA kite me çua policin edhe per 10 eura borxh ater pse jo edhe Mali i Zi çi asht fukara -hajnia nuk tolerohet kurr kun në bot sa ktu te na

 27. Kha ën amerik 2 muaj mos me pagua rrymen mbetesh ën terr
  Po cpo trbohi .su ka faj kush . Kur skan edhe rent borrxh e mej qit shpiash pak e kan .
  U vjen rryma prej liqënit tfal.

  • Shoku Beqaj, Une nuk e di se kun jetoni ju ne Amerik, por nuk esht krejt ashtu si po e pershkrua ti,
   #1 Me pare se nderprehet rruma eshte Detyre qe ti njoftojne agjensonet dhe te marrin lejen per te nderpre rrumen nese njerzit me mbeta shendetsore do ti efectoje gjendja pa rrume, Ater edhe famit nuk i lejojne ne terr jane agjensonet qe kujdesohen per femi, pleq,semurit,pra shok ato agjensione marrin persiper pagesen vetem mos te dobesohet shendeti i ketyre njerzeve, kjo qe nuk vlen ne mal te zi. kurse mue e ty mos e pagueshim per 2 muej ta mundesojn te i paguesh ne rata te catuera nese nuk ke mundesi ta lash krejt borxhin.TUNG

 28. POO PO ,ankohet gjukanovici,me cernagore,e shahen vllazerit Vuksanlekaj,nga disa te pa fetyre,tradhetare.

  Rrnofshin vllazrit Vuksanlekaj, armiku ju marret te keqen

  • Te lumt goja more Mahmut, edhe pse emri yt spo me pelqen ti qenke jo vetem i mencur por edhe i drejte

 29. Po por edhe “Plantaze 13 jul” me ken ne Amerik nuk doti kishte borxh 132.634 eura ujesjellesi se dot ja nderprisnin ujin

  Edhe Milo Djukanovic me ken ne Amerik nuk dot ishte 7 her kryeminister

  Ju lutem mos e krahasoni Ameriken me Shtetin e Zi ne Malesi haptas blihen votet nga DPS ka 100 150 euro

 30. Mbar opinioni i gjere mire e din se Hoti eshte cerdhja numer nji e DPS ne Malesi ,pasi edhe ne te vetemen treve ne Malesi ketu ne Hotin e Dde Gjon Lulit mujti kjo parti te formoj degen e vete.Pradnaj jam i mendimit se ky akcion elektro policor eshte i mire se ardhur ne Vuksanlekaj dhe shpresoj se tan Hotin do ta lane ne terr pa drita derisa keta njerzve qe kane deviju rrugen e para ardhesve te vete do te iu siedhi mendet ne vend e ne te ardhmen mire do te medojne se vota shqiptare nuk eshte per parti sllave..

 31. Perderisa “Plantaze 13 jul” esht mbytur ne borxh dhe korrupcjon dhe puntoret nuk paguhen si duhet politikanet dhe drejtorat e vreshtit ner shkembin shipshanik bejn jet mbretrish kurse Tuzi nuk ka as treg frutash cka perfiton Malesia nga vreshti

 32. Komenti i “Kreshnikut” eshte me vend. Mire qe nuk e kan dergua nje njisi ushtarake me ndale rrymen. Sikure Malesia te ishte ne nji shtet demokratik, pata me u pajtua me shumicen e komentueseve. Mua me jane merzite keto fytyra te poshtra te udheheqesise te Mali te Zi tash 24 vite. Edhe me e ndal rrymen ta cojne nji cete ushtaresh. Mos o zot ma keq.

 33. Ooo na se duam njari tjetrin e po presim me na da shkiet çi me mujt na hjekin atyj per 24 sahat. Jata politikan malsor vie mej fut ni autobus pa koshnica en rrug te Pikals . U rrëjne me kaj bombon si fmin kjoshi qyqe .

 34. apo cfryni tue sha Vuksalekajt e Hotit apo? apo knaqeni bile, hajt a kini tjeter materjal??! hajt delni e ua thoni kto gjana en sy o burra?! delni me emen e mbiemen?! leni forumet por shkoni atje te ta- ne Drenicen e Malesise ku s’ka pas guxim me hy Sigurimi as en kohna mat shtira, e jo tash! E shum prej jush ater jeni ken pjes e Sigurimit!! hajtni burra e shani en sy! edhe cka po kritikoni, se votohet DPS…?!! Te manipuluem ka gjithku, po a e dini ju se jeta Vuksanlekajt e Hotit e kan ba pothuajse krejt fushaten e opsionit Pro Komune ne 2006, dhe e bane VS deputet? A e dini se kta e votuen edhe ne 2009 prap opsionin shqiptar, NGJ?! e sa per HOT- Traboin, aman mos i perzieni Vuksalekajt me ta, se atje asht i bashksi tjeter lokale, e do njerz krejt tjer!

 35. une kisha me than qe ky akt nuk do te kishte kurrfare ceshtje politike,por nji sasi e madhe e kan vjedhe rrymen per sa vite dhe gjithnji vazhdojn ket akt jo njerzor,sepse per cdo shpi qe e vjedh,paguejn tjeret.
  A mendoni qe po ja merrni kompanis ose shteti?Jo more njerz,por ia merrni vellaut,shokut,kojshis etj.
  Me sa e dij une,afer 50% te kompanis energjetike e ka Italia qysh me 2009.Italianet kan investue me ba pare e jo me humb,interesant si se kuptojn disa.
  Tash ti nezin konilat,si dikur.

 36. …e dron fort.Pse nuk e shitni megjen e Hasanit e paguenje korentin.U kam pas sugjerua me ba tramt ju me gospodarin e ri gjukun,me ja dhan megjen e Hasanit e me marr koriten se jota asht ken barabar!!!

 37. Problemi asht pse ka ardh deri ktu situata, pse shteti ka lejua tan populli me hi kaq shume borxh per tatim elektrik, shume familje jan ne aq gjendje te keqe ci kurr as nuk kan me muj me e pagua borxhin elektrik. Cmimet i kan rrite aq shume ne menyre te paligjshme dhe kan lejua popullin me u pyt ne borxh. Natyrish se tash per me mbijetua edhe ma gjat si parti politike kan me e nderpre ket praktike ne menyre selektive, pra aj fshat apo regjion qe nuk do ti votoj ose perkrahin kan me ja lyp haracin me e pagua. Kjo asht vetem ni metode nder shume te tjerat se si keqperdoret populli per qellime te ni numrit te vogel byrokratesh e kriminelash.

 38. Mos ti zemroje kush Vuksanlekajt e Hotit,se ata jane nje kocke e shendosh dhe e forte e Malsise se Madhe me tipare thembelore shqipetare.Jane burra qe nuk mposhten lehte.Burrat e Vuksanlekajve kane qene baballaret e Malsise,Shqiponje krenare me ballin larte,cete kreshnikesh atdhetare qe kane krye vepra heroizmi e me trimeri e kane mbrojte nderin e vatanin.Nuk e dij per kend votojne sot Vuksanlekajt,as qe me intereson,por u them zoterinjve malazese te zi,LARG dueret tuaja te felligjta nga Vuksanlekajt e Hotit,mos i prekni ne ndijenjat e krenarise e te sedres,se keni prek shtrofken e kulcedres.Vuksanlekajt mund te votojne,por kimen nuk e ndrrojne,as qe do te behen kurre per jet satelitet e Malit Zi.Jane burra gishtit dhe me shekuj kane ruajt gjuhe,gjak e komb e fene e Krishtit.

 39. Te nderuar ju pershendes .Ryma duhet paguar ne tere bote vetem tek ne shqiptaret ,besoj qe idisa qe e paguajn me kohe nuk ua shkepusin rrymen ,por keta duket qe jan aq shum borrxh sa elle shtetitin ekan loll pa pagua .Ju lutem mos u hillroni por paguani edi se jan shum por qitronio pagesavet emos e v…… me pershendetje nga Canadaja

 40. Jo te ishin ken Mjeshtrat elektrik gojcaj nuk i kishin LAN me u ul shnosh prej shtyllash

 41. po mire pere me dashte me punuare ne struje duhet me ligje te DPS me shkuare me 20 puntore e 20 polica e 10 makine ata vec tokone te se Milloja na bush zuc se i pa ne UL QIN SHqipetaret e bashkuam Te punsojne popullin me paguare strujen habitani

 42. po pse si kini vra a ini trima paguenje strujan e mos e vjellni ater sva nalin se neve an sukruc nuk na kan nal duhet me pagua strujan gjithku e kini vjell both tash 30 vjet tu mu ze ka 10 klima i kini an shpia dit e nat llezun …. i kini faqet kuq si gjaku e asja prej jush nuk e kap gripa por si me kan an mexico ini elle sunchati an drita nar palastenik par dit u marrt dreqi u marrt si na korit krejt tash doni me nis luft se spagueni struj

 43. po ne tjera vise nuk viellet paj ni dashte me kape kanine per viellci te kapine vetine Milloja Pore ashte ardhe ne Malsi me ne shti trabene

 44. martini mos ba lojna se shtylla asht hekurin e barabar nuk llezet hahahahahah jan djelt e vuksanleke hotit chi ni kjoshin ata gjall chpejt u vjen rryma

 45. I nderuari “Martin d” i huaji gjithmone na e ka hujdise samarin.UDB-a jugosllave as kjo malazeze nuk kane qene kurre faktor pajtimit mes neve,as qe kan synue ti afrojne anet e kunderta e mosmarrveshjet mes shqipetareve.Bile aty ku i ka fut hundet UDB-a,shqipetaret jane vra.Ujku mjegull do,i ruan delet edhe pa coban.Kurse qeni i keq ta sjelle ujkun ne vathe.MOS harro!…jemi ne goje te ujkut………..Pershendetje nga Kosove Rexha Bala.

 46. Kta qe po qajn me lote krokodili per rrymen e Millos te “viedhur” nga bashkombasit tone malesore Vuksanlekajt kta jan kurrkusha, kta jan pl…, pse kurr ne nje vend tjeter dhe kurr me par nuk dergojn batalone policesh per te nderprer dy tela elektrifikimi. Po edhe me “fluturimin e sorrave” para zgjedhejeve burgosen dhe torturuen shum mashkvendas. Disa nga jo per fat te kqe thoshi “mire jav kan ba”, Ju ci thoni kshtu kundra popullit te vet e pajtoheni me kyt polici idioteske, dasht zoti e jav kthen edhe ma zi 100% . Shiqoni qe cdo serb e cdo malazias i del zot mometareve te vet, jav lumsha se jashtu duhet, po ju “malesor te ndershem” si cmendeni kesi soji nese dikush kerrkon drejtesi, kerrkon pun, kerrkon Komun te Plote, kerrkon rryme… Kthiedhova ZOT ment e kres e mendoni…

 47. ….. per vllaun, te afermin vetvehten, malesorin e vuejtun e te shtypun tash 500+100 = vite perkrahnjeni Malesine, jo DPS, jo F.Lj. jo M.Gj. jo Gj.C. jo V.S, ci flet dic e vepron dic tjeter !

 48. Malsore te nderuar,vellezerit e mi,mergimtaret e Malesise ne SHBA,sot nuk kane asnje figure autoritare qe bje ne sy te Shtepise se Bardhe,kongresit as Senatit Amerikan.Edhe Kosova edhe Shqiperia kur kane qene interesat e tyre na kane perdore “mish per qen” kem qene sherbtore te perulur e te degjueshem.Si sharre e si mashe na kane vu ne veprim e shtie ne pune te tyre,pra kane nxierre dobi prej nesh per te arrijte qellimet vetjake.Ne jemi e keqja e vetes e gjithkush e gjithkund na shtje ne pune me lehtesi sikur te ishim vegla perdorake te thjeshta.Prandaj e them me plot bindje se vellezerit tane kosovare si edhe ata shqipetare na kane perdjegur ne lekure.Pra ketyre “burrave milionere” qe u perpoqen per Kosoven,ne,malsoret u dhame ushtare,2 milion dollare,marrshuem krah per krah

 49. me ta per Kosoven,sot na kane lene te shkrete,prandaj zemrimi ma ka lidhur gjuhen.Me kujtohet qarte ne vitin 2006,me rastin e Fluturimit famekeq te shqiponjes – iu afrova milionerit shqipetar te Michigenit,Eqerm Bardhes per ndihem, – dhe me pergjegji; “E ke fjalen per ata 18 terroriste?”
  Pra veprimtaret e fuqishem shqipetare qe i kane dyeret e hapura te kongresistet e senatorat amerikane,per Shqipetaret nen okupimin e Malit te Zi s’duen te degjojne fare! na kane lane ne shkalle te ulte ne gjendje te vajtueshme organizimi,me pak duar,me pak para.me pak fuqi.Dhe kjo mund te sjelli pasoja te kobshme e te rrezikshme per Malsine e gjetk.Edhe ata pak milionera malsore qe i kemi,jane teje te epur me ndertime kishash,kupanjelesh e lteresh,e,fare pak e aspak per emulacionin dhe nxitimin e…

 50. O ti Rexh me ket fjaline e fundit e tregove “dhimbjen e madhe” tanden. Jo besa te ishe ti kryetari i milionerve, jo se kishe me ndertue kisha e kupanjele, po kishe me i rrenue edhe ato qe egzistojn. O ty Zoti te lashte shnosh per rrenuesin e kishave dhe vrasesin e klerit qe ta kput shpirtin edhe sot e ksaje dite. Por pajtoju se nje dite do te “prehi” s’bashku ne xhenhenem dhe keshtu do te chmadheni me njeni tjetrin. Po a din ti more i shkrete se rreth atij tradhtarit ma te madh, qe ka shite kosoven e vra eliten shqiptare e kalbe per s’gjalli ne burgje te Shqipnise, ini ba kurrkushi ne sy te gjith shqiptarve te ndershem. Bile deri ne ate pik sa arrini me sha e poshtenue edhe herojt e Malesise, mos tiermesim se i mbajne mend komentuesit shkrimet tua. Tyrpi si ka brienit.

 51. Hahahahhah nuk ka artikull ci mbydhet pa shamje dhe pa permend kish e xhami, hoxh e frat, Islam dhe Kristian,MJER MALSIJA CI NA KA, se me ne kurr sasht tye perparua.

 52. Rexh Bala kur shkrue per Zotni E B je gabim se aj kurr nuk ka than pr Malsor jan terorista jemi shkue ne Zyren e ti Une Profesor L. J e Prefesor P. I kemi pas takimin me Ambasadorin e Nderit E B ne lidhje me Ricard Lukan ci nuk ka shkrue e fol per Malsor te Burgosun ekemi bisedue ci Gj. G ja ka cue faksin Senatorit Karll Levn mos u merr me Malsor te Burgosun ne Montenegro por Faksi ka shkue ne emen te John Gocit Rexho e ke gabim Shtypit ✊

 53. Z Moderator, ky komenti i Martin Ulit,po i kalon ato rregullat qe i patet vendos,disa dit me par,tue permend emra,por edhe nuk ka lidhje me temen.

 54. Zoti E.B ka merita te medha kombetare ate nuk mund t’ja mohoj askush,por gjate burgosjes se luftetareve te lirise me 2006 nga UDBA e Gjukanoviqit,E. B,jo vec se ka qendrua menjeane,por nuk ka bere per ta asgjesend.Nuk ka marre pjese ne asnje proteste as demostrate ne favor te tyre.Luftetaret e Lirise se Malsise i ka shikue me paragjykime dhe i asht shmange pjesemarrjes me ne per lirimin e tyre.Ai jo vecese ma ka thane mue troc se ata jane TERRORITA,por ia ka thane edhe administratorit te ACTV ne Detroit,zotit ARMANDO,se ata jane terrorista e kurregje tjeter.Zoti Armando asht shendosh e mire,merrja telefonin ne programin e tij televiziv dhe pyete! Zoti Gj. M asht pishtari pothuaj se i tere demostratave anti-jugosllavo-malazeze

 55. rretheperqark Amerikes e sidomos ka qene zhive e gjalle gjate burgosjes se !8 Luftetareve te Lirise nga UDBa malazeze…..te lutem zoti Martin Uli,te lutem,sjellja nje tel Gj. M dhe pyete;Cfare kontributi,dhe cka ka bere E. B per lirimin e te burgosureve malsor ne Mal te Zi,bile,bile,bile,vitet e fundit i ka hy ne qef e asht ba ortak edhe me F.D .F e ka glorifikue E boterisht ne televizor,kur pat thene se qiftelia e tij (F)ka dy tela special.Rrini me shendet,Kosove Rexha Bala

 56. E gjithe malsia e din se fshati ma unik ne malsi jane vuksanlekajt
  Une personalishte kurre nuk kam qen simpatizante I tyre Ama ni gja pervec dy a tre personave te gjithe jan malsore me plot kuptimin e fjales. Udba ashte mundue ne cdo menyre me i thye por sja ka arrite
  Une u them qendroni te bashkuer se ini fshati I fundit qe nuk u kan skllavrue.

 57. Dai Rexho K une te thash cka na ka than ne un nuk jam Atvokati A B pr dit e ma fort nierzit po i cpifen jari tjetrit vec me e rrit vetn epo bahen Fabrik Rrenash ✊

 58. Follow up!
  E…m B….a ne vitin 1992-3? pat bere edhe nje gabim tjeter trashanik e te pagedhendur,e qe nuk ishte karakteristike per personalitetin e tij eminent.Pra,dikun ne vitin 1992-3? nga Tirana,hipi ne helikopter s’ebashku me Sali Berishen me pikemberritje per ne spitalin ushtarak te Skopijes-Shkupit,per ti paguar nje vizite vellezerore antishqipetarit,serbo-maqedonomadhit-titist,ekselencise se tij,Kiro Gligorovit,i cili ishte ne agonine e volten e fundit te ngordhjes.
  KY LAJM QE PER MUE MUZIKE QE TE RREMBEN,dhe per dy muaj me kane rrehur tamthat nga ethet.Kosove Rexhe Bales duket qe jane paraqit simptomet e sklerozes,me shenja te para te humbjes se memoies prandaj jam duke eksperimentue me ca vitamina te,”John Wort’s vitamins for memory restoration”

 59. Të lumt ajo goj K. J. …jeshtu flet burri te verrteten ejo sikto Qelpsina Si çpifen popullitte malsise pa fakte. Asi lider malsore nukë kenka I mire. Tyrp per ju !!

 60. mos vidhni troket se 99% vjedhin ne mal te zi milli don paret e gomarve mos vidhni per mja leshu mendjen e madhe

 61. pse mi leshua ni ushtri policesh ne dy shtylla as me ken vuksanajt kriminel cud cis si kan rra me shkopa policat vuksanajt.

 62. Besa en USA 2 muej mosmepagua enalin enuk presin meuba 10.000$

 63. Pasha Zotin me pas shkua L. N. H. me N. e me M. prap i kishin vra ne toke te tyne e ne der vet keta nipat e Vuksanleks,por shkijet prite zot se nuk kem pushk per ta ka pas than Hasani,per ata ja fali megjen gospodari..Gjithmon jem ken trima me jari tjetrin, e vec kajher me te huajt!!!

 64. Hagrep, te lutem lej ato marrina, u afrua i gjysem shekullit qe pat ndodh ajo fatkeqsi,lere te harrohet,as kush nuk u krenua me ate veper te shemtuar,mos nxit urrejtje te lutem.

  • Aj Hagrep qe munohet me helmua tjeret, s’parit helmoft vetin

 65. Ju vuksanlekaj e tan shqiptart ne malsi mir poja bani se svije i cent meja pagua aspak , se cfar rrogash keni se as sju del as buk that me hager , aty ska shtet as ska njerz as mos u dorzoni se ni u dorzoshi ja kan marr edhe eshtnat e katra gjysheve ata shan njerz as skan me ken as sjan ken kurr as kurrr mos kjoshin e ju tret fara e tyne ,por ata neve duen mene tret faren por skan me muj gjall por duhet me ken edhe ju te fort e mos u dorzoni ,se mir ja bani me munt as ni lek sja pagoj , ni shok i emi ka punua 30 ne ni dyqan ka dal ne penzion e dves sa te ka dal penzioni me tha 150 euro , oj kuku per ty e per pare e per shtet ci kem , ky sasht shtet por asht poshtersi , e ju nos u dorzoni se cdo her kan dasht mena tret faren por jo kurr per jet edhe ka shum shqiptar apor te them malsor ci…

Comments are closed.