Shqiptarëve në Turqi nuk u lejohet të mësojnë në gjuhën shqipe

http://www.dreamstime.com/stock-photo-turkey-map-image6838510Në Turqi jetojnë rreth 6 milionë shqiptarë të harruar apo asimiluar? Atyre nuk u lejohet ta mësojnë gjuhën shqipe as si gjuhë të huaj.

Nëpër shkolla publike e private, si dhe universitete mund të mësohet anglisht, frëngjisht, gjermanisht dhe italisht, por sistemi arsimor turk nuk e lejon shkollimin në gjuhën shqipe.

Në asnjë universitet turk nuk ka katedër të gjuhës shqipe, kur vetëm në Itali ka shtatë të tilla. Katedra të gjuhës shqipe ka edhe në disa vende të tjera, ku prania shqiptare është shumë e vogël ose pothuajse mungon si në Rusi dhe në Kinë, transmeton albemigrant.com.

Në Stamboll flitet gjerësisht rusisht, ndërsa shqiptarët që punojnë në treg, me vështirësi të flasin shqip, madje disa prej tyre, të përmalluar të ftojnë brenda dyqanit të vetë, se vetëm atje e ndjejnë se mund ta flasin gjuhën e tyre, pa u dënuar. /Telegrafi/

60 Comments

 1. Kejtu bar n’urti, se po ti ata s’kane shkua ne Turqi me msua shqip. Nese nuk u pelqen atje, mund te kthehen prapa ne Albanistan. Shqyp nuk mesohet as ne Medresen tuaj te Mileshit, o malsore. As nuk ini t’zote me ua ndrrua gjuhen as sifatin nji u mundoshi edhe me zakon te Millit e kanull te Lek Dukagjinit. Jekshtu kur merr puna per se mbarit, femine tuaj ne medresen shqipetare i mesoni serbisht e arabisht, kurse ne Danillovgrad i coni profesorat me i mesue UDBashat shqip.

  • Me u gvet une, KURR nuk kasha lejua gjuhen Serbe ne Shqipni, MalZi, Kosove, FYROM… e keshtu me radhe

 2. është faji i tyre për të mos kërkojnë të drejtën e tyre për gjuhën. Asgjë nuk vjen lehtë për shqiptarët, sidomos ata që jetojnë jashtë kufijve të Shqipërisë.

 3. Kurrkun ne Bot Shqiptart nuk jan asimiluar si ne Turki edhe ne Itali shum Shqiptar jan asimiluar por Italia ka edhe Arbresh si kur profesor Matteo Mandala i cili esht profesor i letersise shqipe dhe drejtues i njesise shkencore te albanologjise ne universitetin e Palermos Italis ministri i Jashtem i Turqise Ahmet Davutogluse ne librin e tij shkruan se shqiptaret jan mbetje e Perandorise Osmane

 4. Hej para set shkrueni mos tjeter en gugel kqyrni informatat pak … Né Universitetin e Trakjes ( Edirne ) muj kush don me regjıstrua dhe me studijua Gjuhen dhe Letersin Shqipe én Shqip … Rrofshi sa malet e shnet tgjithve

 5. Duke lexuar artikullin ma larte ,une personalisht smund te cuditem as habitem me faktin se Shqipetareve ne Turqi nuk u lejohet te mesojne ne gjuhen Shqipe .Se sduhet harruar fakti se turqit Osmanlinje dhe perandoria e tyre famekeqe dhe shkaterruese Osmane na e mohuan kete te drejte per afer ma teper se pese shekuj me rradhe,jo ne Turqi ,por ne tokat dhe troje tona stergjyshore _etnike dhe autoktone.
  Mos harro ! faktin se shkolla e pare shqipe u hap pas, ma teper se 450 vjet pushtimi dhe sundimi Otoman ne vitin 1886 ne Korce .

  • Para se u Cil Shkolla Ne Korce me Vjetin 1887, Mos te Harrojm Mesuesit Shqiptar ci kan mesua Gjuhen Shqipe dhe me Shkrua e me lezua. U Kemi Than Mesuasa RRuget pse kan Rugua prej Katuni ne katun Tuj Ecun ose ne Gomar ose ne kan pas ndoj Kal. Keta esht ken Shum ma Randsi per 400 Vjet. Mos te Harrohet Gjuha, Shkrimi, Lezimi Shqiptar. se ne Shkolla Mesuasit e kan pas Kollaj.

 6. Qe pra n’se e pyetni nje perqindje te madhe te popullates sone se kush na shpetoi kombin, gjuhen, traditat dhe vlerat tjera, njezani kane me pergjagj: muslimanizmi ! Kush dushon per ket, tash s’paku e ka te kjarte sa na i paskan ruejt. Mire tha ky komentuesi ma nalt, kemi medresen ne mes te Malesise ku nuk perdoret gjuha shqipe as pak, e ne po presim te kemi ne Turqi shkolla shqipe. Vjen aj kopil Turk dhe deklaron se Kosova na qenka Turqi e ajo Kosove, e kosovarve qe jane shperngule me marrveshje Turqi-Serbi nuk ua lejon as te drejtat minimale sikur asht gjuha amtare.

  • Nvaret nga krahinat ne disa krahina besimi Islam ka ndiku qe Shqiptart te mos Asimilohen pershembull ne Maqedoni mbi 90% te Shqiptarve krishter jan asimiluar kurse Shqiptart te besimit Islam kan mbet Shqiptar kurse ne Mal Te Zi dhe Serbi qeverit perdoren Boshnjaket per ti asimiluar disa krahina shqiptare sot shum boshnjak nga Mal I Zi dhe Serbia kan gjak Shqiptarit por nuk din Shqip ne Tivar karolik Shqiptar jan ba Korat ku edhe upeshu Shqiptar dhe prifti shqiptar duhet me fol Sllavisht me besimitar korat me gjak shqiptarit

 7. Nuk jame i njohur me ligjet e arsimit ne Turqi pore per ketu ne SHBA, faji i tokon kurr kuj tjeter vetem shqiptarve. Ligjet e arsimit ne te gjitha Shtetet e Bashkuara jo vetem se te inkurajojn te mesosh cfar do dhoj gjuhesh e sidomos gjuhen amtare, por ligjet ta mundesojn financimin e nje shkolle sikur financohen shkollat puplike ku nepermes “charter schools” mundesh te hapsh shkolle duke perdorur metodiken 90+10 qe do te thote nga klasa e pare te fillosh 90% mesimin ne gjuhen Anglishte dhe 10% ne gjuhen tjeter i.e Shqipen, kurse ne te dyten klas 80% ne gjuhen Anglishte dhe 20% ne gjuhen tjeter, i.e. Shqipen e kshtu duke vazhduar qe kure te arris nxenci ne pesten klas mesimin do ta kete 50% Anglishte dhe 50% gjuhen tjeter, i.e. Shqipen dhe kshtue duke vazhdua qe deri ne vitin e katert…

 8. Unifiki, Gjel Pllumi mos folni prralla … Msimi nMedreze asht ngjuhen Shqipe dhe Boshnjake ( dhe kta ne Boshnjake e kan te obliguar landen e gjuhes Shqipe ) Edhe Stafi i malsis kur publikoni tekste te tilla informojuni pak e jo veç copy- paste.. se ne Turqi egziston dega e Gjuhes dhe Letersis Shqipe ne Univerzitetin e Trakjes ( Edirne )

  • Realiteti,
   shkrimi në fjalë është huazuar, pra lexo në fund shkruan burimi i artikullit /Telegrafi/ e jo /Malesia.org/, dhe po i njëjti është publikuar në dhjetra medie shqiptare.
   Nderime!

  • Po edhe ne Beograd egziston dega a Lettersise Shqipe ne fakultetin filologjik.

 9. Stamoll e Vatikan na pshtuan .ooo kapni ata shaata e mihni ,hiqnu punve te huaja thaftu krahi

  • Ti munesh me u thane edhe pune te hueja Beqaj, por n’se neser e chon fmijun tand ne medrese ne prag te deres, ma pere mesoja gjuhen serbe mire sepse nuk do ti marr vesh ligjiratat.

  • Beqaj. Fakti esht, ne qofse te intereson me dite, se Vatikani na Pshtoj se Stamboli dhe Otomani Na Muhoj

   • Po valla na pshtuan.hajt e thur ma mir se chpo trrtakat ksajt.

    • Nuk Merrem Me Thurrje. Me Thurrje merresh ti me Shok Tu. Se Shtigjet Kan Shum Bira. Une po merrem me Fakte. Une te Thaq ne daq me dit Faktet Por ti po don meu Marr me Bira Garrllit.

 10. O Robert ty te kejofte puna e mare, se 95 te lexuesve te ketij portalit te falenderojne nga zemra qe na jep mundesine te informohemi nepermes jush, por jane nje “pakice” qe duen te jene “patriot” dhe ti sjellin ketu “te vertetat” vech te tyne dhe nuk jua nijen per medrese, kishe as xhami, vetem te tregohen te “menchur” s’paku mas nofkes

 11. “Në Turqi jetojnë rreth 6 milionë shqiptarë të harruar apo asimiluar? ” A thue ky number asht 50% i sakt? I din kush me na tregue se sa shtete ne bote kane ma pak se 6 million banore? Nese jane 3 million e nuk i kane t e drejtat, atehere jane vete fajtor.

  • Edhe 50% ni asht i sakte asht mjaft per padrejtesine qe u bahet, sepse ju hiqet e drejta elementare e gjuhes amtare

 12. Oho,6 milion Shqiptar kishin me mujt me shpal edhe i shtet Shqiptarit n’tok t’Azis,por nuk e besoj se e lên Amerika drua, po ka frig se pe shpallin Shqiptaro- Amerikant edhe atje i shtet. Vet kâm punua me do Turq ën Gjermani çi e kishin prejardhjen e Kosoves por ata thoshin se jân Turq,prsh-Uyanik Seladin tha se hala âsht ën Kosov fisi i tij.Prej ka ka arrdh kjo statistik me gjasht milion nuk dij por shtir asht me besua.

 13. Kurravica – Une kam studijue ne Prishtine. Ata ne Kosove deklarohen se jane turq dhe flasin turqisht. Ne at kohe i kan pase dhe shkollat turqisht, radio, televizor, etj. Keta i ka konvenue serbise qe numri i shqiptarve me u zvoglue. Na po kemi problemet tona ne Malesi, qe fatkeqsisht nuk po marojn kurr. Tung.

 14. Bravo Kreshnik,analiz me vend,por i harrove keta banoret e Vranjes,Vllanes, Shipshanikut,qendres se Tuzit,te cilet te gjith jane Shqiptare te besimit islam(te islamizuar) por te cilet gjuhen shqipe nuk e perdorin as ne famile,as ne rrug,e ma per shkollim as mos te flasim.
  Keta jane per te na brengosur Kreshnik,e jo ata te Tivarit qe jane nje numer i vogel,qe nuk prishin pun kombetare.
  Kreshnik,kur thua se ne maqedoni 90% e katolikvet jane asimilua,ne cili numer kane qen katoliket ne Maqedoni?

  • Kam shkrua per 90% te Shqiptarve krishter bashk katolik e Ortodoks per katolik si mbas Anton Serecit gjendja esht shum e keqe nje artikull postuar me 2010 nga Anton Serecit me titullin “Zhdukja e shqiptarisë katolike në Maqedoni” duket si esht shum keq

   Citim

   Kush e udhëheq Kishën Katolike në Shkup

   Ipeshkv i Kishës Katolike në Shkup është monsinjor dr. Kiro Stojanov, një maqedonas nga komuna e Bosilovës. Ai njëherit është edhe administrator apostolik dhe eksark i Kishës maqedonaso-greke. Kiro Stojanov është peshkopi i parë katolik i nacionalitetit maqedonas, pas 104 viteve. Ai u shugurua si një prift në vitin 1986, dhe 1999-2005 ai ishte ndihmëse dhe titullar Peshkopi në Dioqezën e Shkupit e cila ishte e udhëhequr atëherë nga Imzot Joakim Herbut.

  • E vertet se ma shum se 90% e shqiptarve te fes katolike e ortodokse ne maqedoni jane asimilua ne maqedon kurse shqiptar e fes islame kan mbet shqiptar. Sa ka ken e sa asht numri, ajo ska lidhje aspak. Nese ishin 100 mij sot jan 1 mij, nese ishin 1 mij sot jan 100. Nese ishin 10 veta, sot eshte 1.

   • Po ne Maqedoni vertet shqiptaret e fese islame kane mbete “shqiptar” por me trego te lutem Mark, a i ke pa protestat ne Shkup, Tetove e ku di une qe i bane per te drejtat e tyne, a dukeshin si shqiptare, a ishin brohoritjet e tune ne gjuhen shqipe, a kishte ma shume simbole shqiptare apo tjera. Keto nuk jane shpikje apo tridhime, egzistojn videot si dokument.

   • Mark. Si Mundesh te Jesh Shqiptar pa Kultur Shqiptare, Pa Gjuh Shqiptare, Me Tregoni se ket Nuk e Kuptoj

 15. Kur po folet ne lidhje me mesimin…..ketu ne Malsi dhe ne trevat tjera Shqiptare ne MZ mesimi fillon me Abetare atehere vazhdon ne shkalla me te larta, a eshte e lejueme perdorimi i Abetares Shqipe ne MZ apo duhet perdorur ajo speciale qe punohet per ne ne MZ?

 16. Perseri “Lleshi i Unifikuem” ose “Unifikimi i LLeshit”.
  L&U= 0
  Gja e thjeshte ne matematike. Si matematika dhe politika e V S.
  Cka u ba me komune? A vazhdojne eksperimentet?
  Ja filloi ner Ulqin. tash ne Bijelo Polje.
  Pati ndikim telefonata e Shpend Ahmetit.
  Postimet e “Kreshnikut” i lezoj me kenaqesi.

  • Po shkrimet e Kreshnikut lexohen me knaqesi, ne kundershtim te shkrimeve tua qe jane pa pike vleret as besimit por me “kuja” tue nenchmue shoqaten bamirse humanitare dhe tue i quejt kryesine e saje “kapetanat e knjazit” . E chka je i zoti ti tu bajsh atyne? Vetem se zbulon paaftesine tate me ba nje te mire per Malesine vetem te rrijsh si chuk mas kompjuterit tue shpik, trillue dhe chpif. E pse? Vetem per kenaqesine tande te smund. Valla edhe ni i bashkosh te gjitha nofkat tua te urryeme barabar nuk ban ulli ne lak per Malesi, kurse ajo shoqata me kryetarin P.Gj qe i paske ti hale ne sy, po bajne per chdo vite bamirsina, ani edhe me P.G. pse ata nuk jane malsor per “madherin” tane.

 17. “Ne kemi shumë për të mësuar nga pjesa më e zhvilluar e Evropës, por vetëm nga ne ajo mund të mësojë si ndërtohet harmonia ndërfetare, por jo si projekt politikë apo shtetëror, por si diçka e natyrshme, e mbirë nga fara e njerëzores në ne e që na bëri ta kuptojmë se, ai që përbuzë shqiptarin mysliman vetëm shkaku i fesë, e ka përbuzur tërë shqiptarinë dhe se, ai që e ofendon shqiptarin e krishterë vetëm pse i takon kësaj feje, i ka ofenduar të gjithë shqiptarët!”( Kim Mehmeti)

  • Po besa more Fiko arbereshet qe jetojne me shekuj ne Itali edhe sot e ruejn gjuhen shqipe sepse kurrkush nuk ua ndalon.

 18. Pse po u Duket Cudi se nuk po Psojn Gjuhen Shqipe ne TurQi. Nuk kan Nevoj te psojn Gjuhen Shqipe. se dhe ne Shum vese ne Shqipri dhe ne Kosov. Po Folin Turqisht.

 19. Fakt, se jemi dy fe ne malesi,
  fakt, se martohemi me (shq. musliman me bashnjak dhe shq katolik me malazez)se feja na i lejon kshtu.
  fakt se ne nuk martohemi bashk.
  fakt se deshte sdeshte do e duan vatikanin qe se njeh kosoven, do e duan turkun qe sipas kij shkrimit nuk lejon shqipen
  fakt se jemi te ndare e te percare aq shume sa nuk kemi rrespekt te ndersijedht
  fakt se kjo ndamje pasqyrohet ne jete shoqni familje dhe maredhenije reciproke.
  fakt se kemi marre rrugen e asimilimit dhe kjo ska te ndalun
  fakt se feja katolike eshte ne zhdukje ne malesi, dikur 70 deri 80% sot me zi 30 deri 40%
  fakt se shqiptaret musliman jane lidhur me shume me boshnjaket dhe do dominojne ne malesi here do kure do.
  lamtumire malesi

  • Mos u Dorzo aq e kollaj o LOTI I MALSIS.
   Na malsort Jemi ken ne Gjendje mate Rrezikshme Dhe I Kemi Kaluar. Mos Harro se kemi ken ne 78 Beteje. Dhe nuk e kemi Tret as Nji. Dhe keta Dote Fitojm. Nuk Ka Qajre pa Sundua Shqiptari Me RRaj Tokat Shqiptare.

   • Zoti e baft mire Zef por prognozat nuk jane fort shpresdhanse

  • A din kush a ka tokua a kurr ën Malësi meu martua muslimant e katolikët dërshe vetit.Ni po,kush e ni jo pse kur jem tân Shqiptar.

 20. I neruoshimi Martin,e dij se parolla”tjetërkush e ka fajin”ekziston te na Shqiptart qysh 1878,por kurrkush nuk e përmêt fajin tân.Si mûj dikush meta dhân êmnin Mehmet ose fisin me vić ni mosi e don ti,met bâ Turk ose Shkja.Prap pom duhet mei dhân do shêmula t’bukur,ni â kên dikush i gërmuom me trnua fis êmën e fe,kurrkush nuk ja ka prua meu këthye prap n’ato tradita t’parvet,si ja kan bâ:Smail Martini,Martin Hasi,Nikoll Hasi,Mare Smalja e shum e shum tijer n’për Malësi.Kurr nuk âsht von, si për shêmull Ibrahim Rugova,ater siç tha Haradinaj “Nuk dij pse jâm musliman”.Kur te marrinvesh muslimant iher se t’part e tynet jân kên katolik, toleranca fetare kime kêm shum e mir.

  • Ije Shum Korekt KURRAVICA. Pikes par Duhet Ne Libra Histori Shqiptare. Me Shkruen te Verrteten. Se Nuk Mundesh me Shkrua Historin Shqiptare Pa Shkruan Dhe per fe. Ketu esht problemi Ma I Madh. Se Shkon neper bot dhe u Tregon se ije Shqiptar, te Pyesin Musliman. Pse te Pyesin keta pse Historija Shqiptare esht e shkrueme meju Perqafu Muslimanismit Dhe Turkut si Clirimtar. e Jo si Okupator.

   • I neruoshimi Zef,nuk dij a keme lexua komentin têm, por dua met kallzua se kur jâm arrëdh para 54 vjet ën Kroaci,kurrkush nuk ka besua se jâm i kështên deri çi ma ka prû vëllau prej Kishes Tuzit dokumentin për me vû kunor,ater kan met habitun.Jâm i gëzuoshim çi e kan prênua Antonin dërshe vetit e ata asht nerim i math për famile t’Berishaj edhe për Malësi.Çka i shkon historis,ç’do libër historijet Malësore ose Shqipnijet tâna jân t’xijeruna prej arhivet Europet ose Cetîjet.Kryengritja e Malësis çi e ka shkrua Đorđe Dedivanović ose Simpoziumi i Ilirikumit,libri i Gjrgj Kastriotit(redaktorat Malësor)gjysa e librit kallzon se prej ka jân mar informatat e dokumentat.Si muç me dijt a âsht e vërrtet a jo kur vjen prej jashtëjes

  • Tan kjo urci ktu chi e shitni sa chuda malsia me pa raketa me dal en hanë.
   Shoq përkrye shoqit i urt e maj urt.
   Pse u pëngon kush ën çka beson?
   Na e baft zoti siç i kem zëmrat,ater shohim kush djeh ën natee

   • Jo more Beqaj, kjo asht lutje 100% gabim (sado i urt qe je) Zotit lypet me i kerkue falje, se drejtesi din Aj vet me ba. Mos harro se para Allahut te gjith jemi mkatar dhe kemi shume nevoje per meshiren e tij. Ka gjana edhe ma te tmerrshme se mos me djeh ne nate.

 21. Ne Rome (Itali) ashte lejua gjuha Shqipe prej diteve para qe kane emigrue Shqipetaret , italia me shekuj i ka financuar shqipetaret qe mus ti harroj gjuhen dhe zakonet e veta,

  Ne VATIKAN gjinden te gjithe HISTORIA e ILIRO SHQIPETARE.

  Ne Turqi jo vetem gjuha ndalohet ? por ndalohet dhe identiteti kombtare, Shqipetaret fshehtazi folin Shqip. Ne Turqi ashte fshi çdo gje qe ka te bej me Shqipetaret.

  Ju disave mos i delni zote Turqis !! Sa te gjitha hordhit i kemi nga Turqit

  Madhkue kjofet Anadodhia.

  Zoti i bekofet SHQIPETARET, dhe AMERIKEN..

 22. Pa naj kallzo pra ktij Fikretit se nuk e paska te kjarte se ku lejohen e ku ndalohen te drejtat, mandeje te brohoris : Kosova asht Turqi, sikure ne Prishtine me rastin e vizites se Erdoganit!

 23. Mahmut,kam pyet a mesojn shqip ne Vatikan te paps,nese po’ trego,nese jo rri en amerik…Shqiptaret ne Vatikan,Rome a kan shkolla ne gjuhen shqipe,nese jo isoj kekan si rromakt si turqit…

  • Fikret
   Kjo Pyetja e jote esht Injorante. Na jemi tuj fol per Shtete e Jo Per Fe.
   Kjo Pyetja e Jote esht si me te Pyet une ty a Folin Shqip Ne Mecca. Pyetja e jote nuk ka Vler. Por ne Vatikan Kemi Pas Papen Klementin 11 Pre-arrlljen Prej ne Kelmend Malsi, Prej Familjes Albani. Dhe kemi Ambasadorin Prej Shqipnijet ne Vatikan. Cka po kemi Ne Arabi. Na Trego Urtin Tende

 24. Ti zoti Fikret?

  kisha met shqyrtue qe te mesoshe pak historin, ne qoftse nuk don? nuke ashte faji im ???

  Kurre mos e krahaso VATIKANIN me TURQIN!!!!!

  VATIKANI kuuuuurre nuke na ka okupua ??? per Tuqine mir shume e din, sa na i ka lerun emrat MAHMUT dhe FIKRET!!!

  Me ju pergjigjure pyetjes qe ma bet,? Ne VATIKAN mundesh te flasish SHQIP pa frige , Si per shembull per Krishtlindje PAPA i uron ne gjuhen Shqipe Krishtlindjen popullit Shqipetar
  Ne Turqi nuke mudesh , as sesi ti permendish Shqipetaret,

  Mos harro se Shqipetaret te krishter ishin VIKTIMA me shume se 6 shekuj, ne trojet e veta.

  Plot me rrespekt , Zoti te dhashte mend

 25. Ne Shkollat Italjane mesohen 12 gjuh ne grupin e ketyre 12 gjuheve rajonale bejn pjese edhe gjuha shqipe

 26. Mos ma ngucni Fikun se asht i mire vetem se i duhet me nreq pak spaten, sepse ban shume ashkla ngase nuk pret dy her ne te njajtin vend.

 27. D.m.th.ne Vatikan-Rromakt kekan sipas pergjigjeve s’juaja,te kqi si turqit,bilene edhe mat kqi,sepse nuk paska shkolla ne gjuhen tone amtare shqipe…Pra cudi qe Vatikani-Papst nuk va lejon nje shkoll ne gjuhen Shqipe per ju disa qe kenki shum intelektual(zero),pastu Turqia e Papa….

  • O “zgjuersija” juej Fiko, si mund ti krahasosh ti 6 milion shqiptar ne Turqi me nje grusht qe mund te kete ne Vatikan ? Per kan do Papa me chile shkollat shqipe ne ate shtet aq te vogel. Kujdes tjeter here me krahasimet se valla jekjo nuk ja pat kuj

 28. Zef n.s.po edhe une jam ty fol per shtete,mos e din e pe shof se je injorant vet e nuk e din se Vatikani eshte shtet en veti,pra po’ flas se as ne shtetin e Vatikanit-paps nuk kemi shkolla ne gjuhen shqipe…Ater mos u cuditni ne TURQI,ESTAKVERULLAH me ty…

 29. Kreshnik,ne cilin vend apo shkoll ne Itali mesojn Shqip..!?Mo he burr,une kam jetua 10vjet en Rome e skam pa as digjua se ka shkolla ne gj.Shqipe…tung

 30. Unifikim,shoku im edhe SKENDERBEGU ka pas dy shpata,ne fillim ate te Turqis e ne fund ate ma te rendsishmen,ma te pasterten,ma te bukuren,SHPATEN PATRIOTE(jo fanatike)SHQIPTARE…tung vlla

  • Ok Fiko u morem vesh, por aman, kure te bajsh pyetje tjeterher, kqyr ta kete pyetja s’paku 1mg gejase

 31. Pyetje, A e ka njoft Vatikani Kosoven. na plast me kete vatikan e nuk eshte cudi se ne malesi eshte aktive sekti i francheskanve qe ne fene katolike eshte me radikali dhe eshte i njejte si vehabiymi nder musliman ne fen islame.
  per kete arye ne Malesi skemi rahati dhe tolerance fetare as mirekuprim mes feve se katoliket tone jane ithtare te shen francheskut i cili ishte nje nder me radikalet ne besim katolik me devotshmeri per krishtin dhe per fen,
  uf po si nuk na tokuan do ma liberal me i pas na, por ket sekt katolike ekstreme qe srrin rahat por nencmon cdo kan qe seshte katolik dhe sipas tyne vetem ata hijne ne parajse e na jem te pa fe ashtu qe as kumar (deshmitare) musliman si lejon me zan e jo ma flamur shqipes ne kish ne tuz.

 32. po aq merzi paski qe nuk lejohen shkollat shqipe ne Turki.
  PO PSE NUK po MERZITNI qe ju shqiptarellat NUK KENI shkolla ne Podgorice, edhe pak kan me ja u mshel edhe ne Ulqin

 33. Po’ kta se duon njati tjetrin en Malsi e jo po’ duon me i dasht turqit,pasti konaku more vlor,po’ kot e ke smunesh me va hiq fanatikun qe eshte Duke i Djekur mrena fare…

Comments are closed.