Marveshje në Prishtinë. Isa Mustafa kryeministri i ri

isa mustafaIsa Mustafa do të udhëheqë me ekzekutivin në koalicionin në mes të Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe Partisë Demokratike të Kosovës.

Marrëveshja për koalicion në mes të PDK’së dhe LDK’së u arrit sonte me ndërmjetësimin e Ambasadores amerikane Tracy Ann Jacobson dhe Presidentes Atifete Jahjaga. Pas mbledhjes së Këshillit Drejtues të LDK’së ditën e sotme Mustafa deklaroi se do të hyjnë në koalicion vetëm nëse kjo parti do të udhëheq me Qeverinë.
Lideri i PDK’së, Hashim Thaçi, pritet të bëhet President i Kosovës në vitin 2016, atëherë edhe kur i përfundon mandati presidentes aktuale, Atifete Jahjaga. Kjo është përfolur në vazhdimësi si një mundësi, në rast se do të arrihej marrëveshja PDK-LDK, e cila u arrit sonte.
Pas situatës politike të krijuar në vend, e sidomos pas asaj që ndodhi mes Bllokut, LDK ka këmbëngulur se në qeveri do të jetë vetëm me postin e kryeministrit. Ndërkaq për “lëshimin” e këtij posti, kishte kohë që PDK pati dhënë shenja. Derisa LDK kishte si kusht Kryeministrin, PDK në anën tjetër kishte kusht të jetë në qeverisje./Gazeta express/MALESIA.ORG/