Përurimi i romaneve të Fran Camaj

francamaj1Njoftohen të gjithë të interesuarit se Shoqata “Malësia e Madhe” nga Nju Jorku, e porsaformuar nga bashkimi i ish Fondacionit Humanitar “Malësia” dhe ish Shoqata “Dedë Gjoin Luli”, të dyja me seli në Nju Jork, organizon përurimin e romaneve të fundit të autorit nga Malësia Z. Fran Camaj: “Dosja e tmerrit” dhe “Njeriu me mjekër të thinjur”, botuar më 2011, gjegjësisht më 20014 në Shtëpinë Botuese “Toena”- Tiranë.

Përurimi bëhet në Qendrën “Nënë Tereza”- Nju Jork, të dielën, më 28 dhjetor 2014, në orën 3 PM.

Jeni të mirëseardhur!
Shoqata “Malësia e Madhe”- Nju Jork
Kordinatori
Nikollë Junçaj

28 Comments

 1. Zotit Fran Camaj i dergoj pergezime vellazerore te vazhdimit me sukses ne krijimtarine letrare. E admiroj zotin Fran, qe po ece krahas me te perparuarit, per shkallen e tij te larte, pervojen, pjekurine e mendimeve dhe njohurite e fituara ne fushen e kesaj veprimtarie te shenjte kombetare. Mepadyshim ai asht duke u ngjitur me konfidence shkalles se larte te rrymes bashkohore letrare. E admiroj aq me teper sepse punon ne kushte ku djalli shkja na ka pjelle ke dera, e tani bukur po na e pjek byrekun. Politika e djallit s’asht tjeter vec si nje grope e fshehte ne toke q e thithe menjehere malsorin si ujerat e shiut. Djalli shkja te pushton plotesisht e gradualisht te gllaberit teresisht….I sugjeroj vellait tim Franit qe t’ia kushtoj vemendjen dhe kujdesin primar, Malsise Tone,,,duhet ti ngulis te gjitha forcat e mendjes shpirtit dhe zemres, duke e perqendruar zjarrin kombetar e letrar mbi bunkerin sllavo-cetniko-komunist malazias dhe kuisligeve te tyre.
  Sot, shqiptaroviqave-filomalazez u ka dale qumeshti mbi pshesh dhe po u shkojne punet mbare – jetojne mire me pensinone te majme dhe tituj si “ambasadora fuqiplote” e spijuna. Qe keta pra jane qylaxhite e Malsise dhe Mali i Zi qoft per koken e tyre, asht xhenet mbi dhe, dhe, po e kane kujdes si qeni mishin.
  Ky “XhonTurku” yne (ambasadori i shitur koke e kembe) qe i ka dhene Mali i Zi noten dhjete me * – e ka mbeshtet Malsine me shpatulla per murit e qe po i pret shpata me deklerata djathtas e majtas – por thote nje fjale popullore; “Dreqi s’ka dele por shet lesh!”. Ashtu si thoshte dikur Kosove Rexha Bala; “Ambasadorit te turpit me gjithe shoke, iu mbifte sherri midis “hairit.
  Rrini me shendet, dhe te gjithe shqiptareve pa dallim feje, nen okupim; Gezuar Festat e Motmotit, dhe inshalla sot i vijet udhtojme per ne Podgorice me pasaporte.

  • I lumt Franit, i deshiroj nga zemra shendet e pune te mbare! Dashte Zoti e te kem edhe tjer si Franin. Bravo Nick Junchaj, jam dakord me ato qe ke shkrue!

 2. z.Nick Juncaj,
  Edhe ky burri qe ti po ja dedikon keto fjali e keto sygjerime,i ka pas do pozita!
  Te jesh redaktor,i programit ne radio shtetrore nuk eshte thjesht nje vend punet.
  Besimin te pushteti e ka pas edhe ky se edhe postin e ambasodorit ja paten ofrua(keshtu deklaroj ky vet)bile para ketij qe ti po e kritikon!
  Por ne malsoret i masim punet me ka dy peshore (konar)

  • Pajtohem plotesisht me Ju, z. Mali. Pa qene lojal dhe i besuar i forte i Partise, askush nuk ka pase qasje ne RTV-te e kohes. Sidoqofte, duhet manifestuar fleksibilitet ndaj njerezve qe dikur e shohin gabimin. Me mire dikur se kurre.

 3. Urime Franit. Nuk e di sa kane vlere keta vepra qe po e shkruan dhe shperndan gjithandej neper mergate, ku po i thuren vargje lavdi, por askund deri sot nuk e hasa qofte edhe nje shkrim ku kritika e mirefillte letrare e permendi – as per te mire as per te keq. Letersia ka hecur larg dhe veshtire qe ky autor ka kacik per ndonje letersi te mirefillte, por per lokalitetin e Malesise, mund te “hahet”. Sa i perket replikes ndermjet “Malit” dhe “Nik Juncaj”, besoj se eshte e qarte se ne RTV-te e kohes nuk ka pasur mundesi te punohet pa nje pershtatshmeri moralo-politike, madje te bazuar ne lojalitet te deshmuar partiak. Mirepo, qofte e shkuar dhe e harruar! Njeriut duhet t’ia njohim te drejten e pendimit.

  • Pse, ku ka da Frani me punua? E na tanve na kite qefi me nije noj fjale shqip, e pra dikush asht dashte me ba punen e gazetarit. M’duket se e keqja jone asht zilija. N’se dikush e pati nje pozit te mire, aj kje shpijun per ne. Po n’se Frani nuk ka per chka penohet? Po n’se ne qe po flasim kemi shum ma nevoje? M’vjen shume keq qe nuk na doli s’paku nje i mire pervech, pervech antarve te familjes. E pra me dashte me dijt, tane jemi familje, edhe kshtu pak boll jem.

   • Pelqim, po me pelqen reagimi Juaj. Eshte e vertete qe mundesia e punesimit ishte e vogel. Mirepo, ai nuk ishte pa pune, ishte ne arsim, aty ku kontributi i tij ishte shume i madh dhe per kete deshmojne gjeneratat. Arsyetimi se nuk ka pase vende pune vlen per te gjithe ne ate ambient, madje edhe per ata qe sot i keni “kryqua” si Krishtin. Me vjen keq por nese Ju sherben memoria, kosovaret e leshuan punen pa asnje hezitim dhe ky ishte alarm per boten demokratike se gjerat aty nuk po shkojne mire. Te njejtin arsyetim e ka edhe ish kryetari i komunes urbane, nese nisemi nga kjo logjike.
    Nuk po baltosi askend, por vetem po shtroj fakte. Pa nerva Ju lutem.

    • Po mire Samire, mos te kishte ba Frani punen e redaktorit, por i tjeter njeri, ndoshta maj paaft se ky, a ishte ken per ne edhe aj “i prekun”?

 4. Ne shkollen e Arzes si mesuas i pari. Ne gjimnazin e Tuzit, gjuhetar i pazavendesuar. Ne Radio dhe televizionin shqiptare nen Mal te Zi bilbili shqiptare. I cituar ne shtypin e Kosoves dhe Shqiperis si personi qe qiti ne drite punet e poshtra te UDB-es ne Malesi dhe diaspore. Veprat e tij te botuara ne shtepija botuase te njohura te Shqiperise. Pa para te Djukanovichit apo te Kral Nikolles. E ti “Shqepan Mali”dhe “Samirovici” plasni si cikalla. Kahere ju ka ra lekura. Lekura e re kurrma nuk ka me ju dale. Ju eshte kalbur ne restorane te Cetines. Ky pra eshte Fran Camaj, nga Hoti Legjendare.

 5. Malsi nane

  Ta theren zemren e pergjakur,

  Gjak te moren;
  Romaku, Turku, Sllavi…

  Flake;
  shkum e hi trupin ta bane,
  shkijet femijet ne djep ti vrane,
  por ti Nane
  kreshnike mbi kreshniket,
  kurre nuk u mposhte.

  Po rrite vasha sorkalle
  e djem petrita,
  qendrojne krenare.
  Me Flamurin ne dore
  qe kep me kep valvitet
  perpara rini,
  vepra juaj, larte e larte po ngritet…

  E ke emerin e lashte ilir,
  ke sy te kaltert si deti,
  Malsi, buzqeshe,
  te don xhaxhi yt poeti.

 6. Para se te nisesh
  te shkruash
  mendo se gjashtedhjete
  vjet iken,
  nuk jane me,
  e nuk je
  as ti,
  qe ne pyetje te marrin,
  gjykojne
  (kurse arshivat e tyne
  pa ndere,
  i dijme e i analizojme)
  Pra,
  shkruaj ashtu
  qe te mos turperohesh
  para atij
  njeriu te panjohur,
  gjykates i vertete
  sot!
  e ne ardhmeri –
  lufto per te verteten,
  mos u mbeshtet
  ne te paaftet
  trathtaret e lajkataret
  pa kurriz…..
  dije –
  mos ve
  kurre
  maske
  ne fytyre
  te jesh
  aji qe je
  fanar
  i popullit tand-
  besnik
  i MALSISE
  per liri!

  • Si nuk u vjen turp o Malsor edhe per perendin do fliseshi keqe, po tu jepej rasti. Ne me Franin duhet te mburremi te gjthe, si shkrimtar si redaktor e ma per mesimdhenes as mos te flasim. Dasht zoti qe Malesia te ken shum bij si ky.

 7. Nxansi I Franit: malsore Jem na “ni e pache ta presime mose e pache ta qesime ” me tregua te verteten Frani si profesore ka qene shume i afte poashtu si gazetare i afte por jo kurre i shitun si disa se aso kohe qe punoj si gazetare pushteti srbomalazeze u munua me shti ne ate vathe ku (ju disa) po doni ta bani pjesemarres.Pushteti aso kohe I ofrove vend punet ne ambasaden e jugosllavise se atehershme ne Sh B A por aji deshti ta pranoje ate poste vetem si perkthyese e jo si i shitun siche e dojshin ata ashtu qe oferta u shkoje huq.Franit si si ish nxansi i tij i uroj shendet dhe pune te mbare edhe ne te arllshmen,poashtu shpresoje qe te jete qe elle ju qe e kritikoni te jeni te frymezuare qe ti Thurni disa vargje elle per smarite qe ky portale te shkruaje elle per promovimne e bearable te tuoja por edhe nje proverbe qe ndoshta eshte ma afere realitetite “mbase kalit te mire chohet pluhuri” pershendetje te gjitheve dhe ju uroj me she shendete,paqe dhe bekime krishtelindjete dhe gezuare vitin e ri se bashkute ne trojet kufitare te Shqiperise etnike.

  • Ti po kundershton vetveten zotni!? Si mund ti ofrohej posti i ambasadorit (heyy ambasador!?) dikujt qe nuk e perkrah pushtetin, dikujt qe eshte i papershtatshem politikisht!?? Nese ia paskan pas ofrua postin e ambasadorit (perfaqesuesit ma te larte te nje shteti), atehere me profesorin dhe shkrimtarin e nderuar, punet nuk qendruakan sic paskemi menduar deri tani…!!

  • Deçiqo, edhe ti po pajtohej me mua,ndoshta jo me qellim?
   Po a din ti kujt i afrohen detyra e ambasadorit, njerzvet me besimin me te madh,dmth Frani e paska pas gezua ate besim tek pushteti,bile edhe te aj shteti komunist Jugosllav .
   E per ta fitue besimin te shteti e sidomos ne si shqiptar qe jemi nen okupim sllav duhe me i,kalua disa provime bile me nota te larta!
   Por edhe per me e ushtrua detyren e redaktorit ne radion shtetrore prap ne sistemin komunist eshte dashte te jesh besimtare i madh i sitemit edhe i shtetit.
   Edhe ato qe ju po ja thoni, profesor, gjuhtar, shkrimtare te gjitha jane OK
   Por edhe keto qe po i themi ne tjeret egzistojn

 8. une kam respekt per te nderuarin por te jemi real se persona te cilet nuk kane ndonje afersi me pushtetin ose subjekte te peraferta nuk kishin atehere e as sot mundesi te mbajne poste te larta si ai i redaktorit e mos te flas oferta per ambasador.

  • Kur po ndegjoj disa komentuas injorant, cpifs dhe inatxhor qe flasin pa te drejte per te nderuarin Fran Camaj atehere nuk me mbet tjeter te mendoj pervec se populli yne metevertete paska gjithfar llomi dhe baxhibuzuku qe gjithcka munde te jene por njerz JO! Ketyre se paku u mungon logjika. E kritikojne se iu ashte ofrua per Ambasador. Dihet se neate kohe ne Jugosllavi por edhe tashe jane mundue t’i shtjene ne dore njerzit me te mire dhe me te ndershem ne kete raste ne Malesi dhe ne ate menyre te thehen edhe te tjerte. Sipas logjiket te shendoshe por jo te ketyre qe me qellim punojne kundra logjiket si ka mundesi qe ta duash ate sistem dhe ate shtet dhe mos ta pranosh poziten e amabasadori. Dreqi dhashtu maje ketyne njerzve bakeqi, se shokte etyne ia q… nanen Malesise. Ni i bajne me qellim keto e shume pune tjera te poshtra tue u mundue me ckaterrue cdo kende sdi cmu thash tjeter por tretu fara si kalis verdhe.

 9. Kur nuk ke kurrfare vleret askush nuk te ofron. Nese nuk ke vlere nuk ke as cmim. Eshte virtyti me i madh shqiptarit qe nese ke vlera nuk shitesh.. Gjithmone ne histori njerzit e medhej shqiptare kan pase oferta. Po nuk jane shite, ose jane shite. Dikur, Kralj Nikolla donte miqesi me femrat e bajraktareve. Po ashtu sikurese banin mbretenite e Europes. Dikush prenoj ofertat dikushi i refuzoj. Familja e Hasanikajve i thane kralit nuk duam miqesi me ty. Aj qe pranoj ofertat e armikut u quajte tradhetar. Ai qe i refuzoi ishte atedhetar. Per kete familje nga Spija e Hotiti. Te gjithe e dijme. Leke Camaj, te vetmit nga shqipatret nen Mal te Zi ju digj shtepija ne Kosove, gjyshin e tyre Leke Prelin e pushkatuan shkijet e sot nuk i dihet varri. Frani dhe Paloka, edhepse te kvalifikuar i thane shkjaut jo. E kurvat Cetines kurr nuk kan cmim. Gjithmone jau rrasin me pare.Ini mesua te paguheni qe te lehni.
  E ju vllazit e mije te krishtere. Uruar Kishtelindjen. Neser edhe une jam i krishtere. Po ate religjion qe e kane patue te paret e mije. Se bashku me ju. Urime krishtelindja dhe Vti i Ri

  • Sikur te dilnin me emra te vertete keta qe kritikojne Franin me siguri do te dalin fyt e krye me Titon e Gjukanoviqin. Por disa prej tyne mund ta bajne edhe prej inatin, gjelozijet ose edhe prej pa kupimit. Kurse ata te shiturit mundohen te bejne gjithkend qe ka apak autoritet ne Malesi pro ose puntor i jugosllaveve e tash i malazezve. Kuptohet se interesi i tyne ashte te kene shoke sa me shume bile edhe ata qe nuk kane lidhje me ta. Kjo ashte nje prej menyrave qe punohet kundra interesave te Malesis. Por populli nuk han bar dhe mire e din se kush ashte kush. Fran vazhdo dhe suksezse

  • Pasi e permende Kosoven… Nese nuk e ke te veshtire, tregom se me cfare ‘cilesishe’ mbulonte poziten e prokurorit shteteror vellai i Franit, ne Prishtinen Millosheviqiane !??dhe si per habi, posa e leshon kemba serbe Kosoven, edhe ai zoteria e leshon Kosoven per te mos patur guximin qe te kthehet askurreme!??

  • Fusha e Krujes,pse po e perzije Leken ketu?
   Te gjith e dim se si dhe pse ja djegen Lekes shtepin!
   Ne ate kohe Leka e pate leshua shtepin me qera mbikqyrsvet evropjan bile me qera te majme!
   Ata u instaluan aty me tekniken e tyre per te raportua BE,per situaten ne Kosov,dhe per ate ajo shtepi kje ne shenjester,pra jo si shtepi e Lekes,por si baze e armiqvet serb, se prej atyj raporohej per gjenocid qe i behej popullates shqiptare.
   Po pse nuk po e permend vellaun e Franit, Pjetrin i cili punoj deri ne funde si prokuror shtetror ne qeverisjen e serbis, po bashkshortja e tij qe punoj gjykatse ne gjyqin e dhunshem serb,po ken padite prokurori Pjeter,po ken gjykonte bashkeshortja e tij a por vetem shqiptaret!
   Po pse prokurorit Pjeter nuk ja djegen shtepin ne Prishtin serbet, a pyetej ndonjeher per ket moer Fusha e Kujavet!?
   Mos i nxit komentuesit se rrezik e i shkojn deri ne skaj!!

 10. Pales se interesuar;
  Mbas nje hiati – pauze disa muajore, nuk po i bej balle dot shtytjes te bej ca polemike me ju. Une nuk ndonje kunj me asnjenin prej jush por, asht me rendesi te dores se pare, asht nje e vertete e qarte aksiomatike se mepadyshim shkrimtaret jane apostujt e idese kombetare. Edhe sikur qendrojne larg politikes partiake ata akoma jane bajraktaret e mendimit kombetar.
  Mosni vellezer me kritika te semura, ketu jemi duke bere kritika letrare e jo kritika biografike; kritikoni pra, librin, romanin, veprat letrare e mos u mbytni shume ne kujtimet e te se kaluares…….Edhe te ndijerit kolosa te Malsise, akademik Gjergj Daku dhe filozofi, profesori e politikologu i Malsise i nderuari Zef Marku kane bere kariere e krushqi me titizmin jugosllav dhe Malin e Zi gjere ne vitin 1981 kur mes shqiptareve dhe jugosllaveve plasi tikva qe e pati zanafillen ne Univ. e Prishtines e gjaku me oke i kosovareve u derdh neper rrugat e atij qyteti. Por keta dy kolosa te Malsise qysh prej asaj dite i ndryshuan qendrimet dhe sjelljet (zakonisht per te mire) u kthyen ne rruge te drejt kombetare…..no doubt about it!
  Shume te tjere malsore, shkolltare e pedagoge”bytheqyqe” edhe mbas pranveres se pergjakur te 81-shit, e sidomos ne fillimin e 90-tes gjate cintegrimit komplet te “bratstvo-jedintsvo – jugo-serbise”, e futen sliken e marshallit ne kanavete, ngiten sliken e Millosheviqit e bathen caruqet e Malit te Zi te Millit e Kostiqit. Disa pedagoge malsore ia mbathen kembeve e iken nga potera Kosovare si, Palok Berishaj, Gjoko Palusheviqi etj.
  ……….Pra, nese nuk shkruajme, nuk botojme, nuk hartojme, shkojme me kembet tona drejt asimilimit total. Nese nuk i perkrahim e nderojme shkrimtaret e poetat, burrat e Malsise shkollare nga mendja dhe artin e te shkruarit shqip, atehere te gjitha punet tona jane per faqe te zeze. Shkrimtari shqiptare asht aji qe ta ben jeten me te gjalle e me te zellshme. Shkrimtari shqiptar e ngrit larte kombin e vet. Topuzi i tyne asht pena me te cilen na mbrojne nga shkrireja ne nje komb tjeter. Shkrimtaret shqiptare jane ata qe e vene veten ne pozicionin frontal kundra armikut ku me mjeshtrine e tyre te penes tere sy e veshe, behen mbajtesit e balteprtseve (bllatobrani) te kombit te vet. Ata pra jane “national guard” me pende e besa ne rast nevoje edhe me pushke.
  SHKRIMTARET SHQIPTARE JANE NJE SHKELQIM, JANE SHKOLLE E NDRICIMIT, MADHESHTI……SHTYLLEMBAJTES TE IDENTITETIT KOMBETAR.

 11. Me shkrue per ni Malsor te Ndershm ni Prefesor ni Poet e Shkrimtar ni Vlla tonin ni Malsor te mall qysh mas Vdekjes te Ndjerit Gjergj D Gjokaj ne Malsin nuk ka Malsor mat mir se Pr Fran Z Camaj nierzit me nofka ofendojn ni Malsor ci seka te Shoqin ne Malsi.

  • O Martin Uli keto nuk jane fyerje as ofendime keto jane te verteta!
   Ku po i lexon ti ofendimet?
   Na i trego te cilat jane ato?

 12. Follow up;
  Ishte pra, Prof. Zef Marku shoku dhe idoli im i jetes aji, “Qe gezonte dikur besimin ne vijaletin e shtetit komunist jugosllav(ka qene vet komunist) dhe e perkrahte rregjimin titist”,
  u be disidenti me i eger i atij rregjimi i njohur anembane ku jetojne shqiptaret neper bote. Zani i tij kumbues nepermes radioemisionit; “”Revista Radiofonike e Shqiptareve te Amerikes si kryeredaktor e zedhenes, dekada me rradhe dridhte themelet e kalbura te asaj jugosllavi titiste dhe shovinizmit shatazarak antishqipetar serbo-malazezo-maqedonas. Edhe sot i ruaj me fanatizem artikujt e gazetave me prestigjoze jugosllave te kohes si; Borba, Politika, dhe NIN, qe jargojshin “brimstone” helm e vrere deri ci e kercnojshin me jet Zef Markun.

 13. Une nuk jam investiguas i me teper se 300 antare te familjes te Zef dhe Gjeto Lekes. Po shof se te ka mbete ne xhep propagenda serbo-malazeze.Dhe sidomos dinari Jugosllav. Te cilat mund te i perdoresh ende ne Serbi. Tani nuk eshte ne mode. Shtepija e kesaj familje gjithmone ishte qenfer dhe mes ku hullen syte qendrat e perendimit. Si po thua ti shtepija e Leke Camaj. Nuk jane ma ne mode Millosheviqet dhe as zagaret e tije. E dijme propaganden qe eshte hape per familje patriotike shqiptare. Por vetem ma trego nje dokument ku vellau i Fran Camaj ishte prokuror, do pranoj te vij ne Tuz e te me pshtyje e gjith malesia. Vellau i Franit, para disa javesh ishte ne Prishtine, te shettit te Kosoves, jo Serbise. Se bashku pime nga nje kafe. Me disa funkcioner te Kosoves. Pastaj kaloj disa kohe edhe ne Malesi dhe disa jave ne Shqiperi. Fakte te verteta, por te renda per zagaret e Cetines.Jam tue me i perciell edhe disa raste, kure “patriotet”nga diaspora ne SHBA,ne bashkepunim me lakejet ne Malesi, me urdher te UDBes , po mundohen kete familje te shtjen ne konflikt me vellaznit malesore. Si gjithmone ne histori. Kan dhe do deshtojne. Nuk do behet vone. Emrat do ju bejme publik. Ngadale do e nxame minin ne krece. Tani eshte koha, qe shtepite, qe ishin qendra te demokracise te perendimit nuk munden ma te digjen.

 14. “Mali” shko te flejshe te ka mbetur ora mbrapan. Nese te intereson jeta. Te nxume edhe nje veture me eksploziv. Plas si cikala. Kini dale modet ne Malesi dhe ne Cetine. Hahaha!? Ngadale se do ti rrusin veshet. Vetem jemi ne akcion. Do i kes ” Velike Usi”. Edhepse ne jete ije “Mali”. Here pi shkojne, here nuk mund te shkojne. Rrena te lira te nje te semuri.

 15. Zoti “Mali” me pelqen shume tabjati yt i fashitur, qe s’ta prish kush gjakun e i merr shtruar punet; always cool, calm@collected!
  Asht fakt i vertet se ka pas shume titista shqiptare qe me kohen e kane lene titizmin, ose me mire me thene i ka lene titizmi ata. Megjitheate shoqeria duhet ti jep mundesi dikuj ta tregoj veten dhe nuk duhet t’ia mohojme dikujt te drejten per te bere dicka. Keto jane ndeshtrashat e jetes, menopauza! njerzit e kthejne fleten, ndrrojne flamur, hapen e kthiellohen, permiresohen ndreqen e rregullohen….ashtu si e ceka me pare si shembull edhe Gjergj Daku edhe ZeF Marku, prof Lulash Palushi, patrioti i nderuar Leke Lulgjuri etj etj te gjithe kane patur “checkered past”. Mos harro zoti “Mali” se rregullorja ndryshohet sipas deshires. Ne kontrast me keta malsore qe ti permenda edhe ai hireploti qe po ben per dite e me i bukur, Ferhat Dinosha asht “permiresua” ka ndrrue flamur!
  A kujton ti jarani em “Mali” se te gjithe kosovaret ishin patriota? Po te rikujtoj se kosovaret ne kohen e vilajetit te Titos ishin #3 si spijuna te UDB-se – fille mbas serbeve e kroateve. Kjo asht fakt. Por, mos harro se ne rastin e duhur – O sot o kurre – shume ish-titista kosovare rroken malinherin, dolen komit me UCK-ne, luftuen e rane shehit ne Fushen e Nderit. A ke degjuar ti per “princin e enderruar” kryeministrin e ri te Kosoves Isa Mustafen? Une po degjoj lajme kontraverciale per ate burrin!? se na paska qene nje sharabajke jo vec e titizmit por, edhe e monstrumit Millosheviq e Rrahman Morines.
  Zoti “Mali” te keshillon xhaxhi, Kosove Rexha Bala, mos e ngarko kujtesen me fakte te padobishme as mos u zapullit. Te lutem mos ia prish Kosove Rexha Bales magjine. Uh, uh edhe une jam bere si stragez mulliri, kurr s’me pushon goja
  Zoti “Mali” sot ne mengjes, pije nje birre per ta lare uiskin!

Comments are closed.