Ansambli “Shqiponja“, performans etno-kulturor

IMG_7333Për nder të festave të fundvitit, më 27 dhjetor, në QKI “Malësia” në Tuz, Ansambli “Shqiponja” shfaqi koncertin e vet të fundit pëtë këtë vit.

Programi filloi me një pjesë skenike kushtuar të madhit AT GJERGJ FISHTËS, ku pati recitim, aktrim dhe këndim.

Mysafir të mbremjes ishin vëllezërit Merald dhe Suel Shtalbini, njëni pianist e tjetri violinist nga Akademia e Muzikes ne Shkoder, të cilët interpretuan pjesë të muzikës serioze, nga kompozitorë me famë botërore.

Mysafire e mbrëmjes ishte edhe Rovena Grishaj, e cila, për publikun malësor interpretojë këngët FRY NJI ERE, ERE E DRINIT, LIRIDONA nën percjelljen e orkestrës së Ansamblit “Shqiponja”.

Ishte vallja e flamurit, ajo që e mbylli këtë mbrëmje, e cila kësaj radhe ishte punuar me një koreografi krejt ndryshe prej herëve tjera, me ç’rast flamuri kombëtari fluturoi nga njëri kënd i sallës në tjetrin.Ideologjia e kësaj  koreografije ishte nga udheheqesi artistik Agron Pllumaj.

Albert Camaj

 

IMG_7300 IMG_7303 IMG_7308 IMG_7311 IMG_7312 IMG_7313 IMG_7314 IMG_7316 IMG_7320 IMG_7324 IMG_7325 IMG_7333 IMG_7334 IMG_7336 IMG_7337 IMG_7345 IMG_7346 IMG_7348 IMG_7349 IMG_7350 IMG_7351 IMG_7355  shqiponjaIMG_7357 shqiponja1