Dita e Flamurit,Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, uron me këtë poezi të recitua nga nxënësit e shkollë fillore në “Dacaj”-Roxhajë

Në përvjetorin e 106-të të Pavarësisë, Presidenti Ilir Meta ka zgjedhur të urojë shqiptarët me një poezi të recituar nga dy nxënës shqiptarë të shkollës 9-vjeçare në Dacaj të Rozhajës.

“Gëzuar Ditën e Flamurit Kombëtar! Një urim të veçantë për çdo shqiptar kudo ndodhet, me këtë poezi, të recituar me shpirt, shumë dashuri dhe emocion”, shkruan Meta.

VARGJET E POEZISË:

Gjithmonë shqipja na mësoi si të mbrojmë gjuhë, komb e atdhe

Si ta zhdukim robërinë dhe të kemi ne lirinë

Shqiptarët me flamurin, liri e shtet gëzofshi përjetë

Me fat 28 nëntori i vitit 1912.