Genc Prelvukaj (Etnon): Shqiptaret duhet të jenë bashkë këto ditë për ta ngjyrosur kuq e zi qytetin e Tuzitt

Reperi dhe kompozitori i mirnjohur shqiptarë nga Plavë-Gucia, Genc Prelvukaj, i bën thirrje popullit të Malësisë, të votohet Forumi Shqiptar, duke e cilësuar se fitorja për Tuzin është fitore për shqiptarët.

“Shqiptaret e Hotit, Grudes, Trieshti dhe Koes,  duhet te jene bashke keto dite per ta ngjyrosur kuq e zi qytetin e Tuzit. Bashkimi i Shqiptareve nuk eshte as kercenim, as mungese respekti dhe as urrejtje ndaj asnje grupi tjeter etnik, qe bashkejetojne me Shqiptaret aty. Eshte vetem e drejte e qytetareve shqiptare qe te mbrojne dhe perfaqesojne interesat e tyre me nje ze, ne nje hapesire te banuar historikisht ne shumice absolute nga ta.
Shqiptaret duhet te jene unike si anjehere tjeter. Te lene anash cdo inat dhe perplasje politike ne te kaluaren dhe te shohin para. Ne fund te fundit, ne logjiken aktuale ballkanike nje komunitet etnik poqese nuk perkujdeset per veten dhe nese nuk punon per interesat e veta, duhet ta harroje qe te tjeret do perkujdesen per ta. Eshte naiv secili qe mendon te kunderten. Andaj pavaresisht ku jeni, Triesh, Koje, Tuz, Dreshaj, Milesh, Nenhelm, Vuksanlekaj, Dinoshe, Lekaj, Camaj, etj etj, krah per krah në zgjedhje për Tuzin. Fitorja per Tuzin eshte fitore per Shqiptaret kudo qe ndodhen. Pastaj per feste beni gati lahutaret me te mirë”, thuhet në apelin e Prelvukaj.