Në prag të ndeshjes ndërmjet Malit të Zi dhe Kosovës, Futbollistët shqiptarë me fanella të ndryshme

Nga Gjekë Gjonaj

Nesër mbrëma stadiumin e “ BuduqnostitPodgoricë do luhet ndeshja  ndërmjet Malit Zi dhe Kosovës, e vlefshme për grupin “A” eliminator “Euro 2020” .  Paralajmërimi imëhershëm se për futbollistët e përfaqësueses Kosovës  do  përballen pikërisht  me Malin e Zi për shqiptarët  e këtushëm ishte një lajmdyfish i gëzuar dhe i këndshëm. pari përfaktin Kosova për herë parë i jepet rasti marrë pjesë një kompeticion kaqprestigjioz futbollit.  Dhe, dyti përmundësinë e shumëpritur   u jepetshqiptarëve Malit Zi Podgoricë  shikojnë këtë ndeshje.  Megjithatë, si çdodëshirë tjetër, as kjo nuk do jetë plotësisht e realizueshme, por vetëm pjesërisht.  Edhe psepritej stadiumi jetë i stërmbushur me malazezë, shqiptarë, por edhe me serbë, boshnjakë  e qytetarë tjerë   jetojnë Mal Zi , kjo ndeshje  do   luhet pa praninë e shikueseve, pasi UEFA  i  dënoi  malazezët përshkak thirrjeve raciste ndeshjen e fundit Podgoricë  ndaj Anglisë.

Përzgjedhësi i Kosovës, Bernard Challandes dhe i Malit Zi  LubishaTumbakoviq kanë  publikuar listën me 25 futbollistët e ftuar për  këtë ndeshje.Dukee shikuar listën e Kombëtares Kosovësdhe Malit Zi  vërejmë  se  shqiptarët do zbresin fushë do lujanë me fanella ndryshme. Kështu futbollisti injohur me origjinë nga Gjilani, FatosBeqiraj , përballjen e drejtpërdrejtëkundër skuadrës origjinës, nuk do veshë fanellën e “ dardanëvepor  Malit Zi, për cilën ka luajtur  para pranimit Kosovës UEFA e FIFA.   Ndryshe  nga Beqiraj   portieri shqiptarnga Mali i Zi,  Arijanet Muriqi, luanpër Manchester City, i cili   parë kapërfaqësuar  Malin e Zi me cilën kaluajtur dy ndeshje për grupmoshat U-21,  tani ka përzgjedhur Kosovën . dyfutbollistët shqiptarë me fanella ndryshme  janë kritikuar nga vendi iorigjinës. Beqiraj pse nuk luan me Kosvën, por ka përzgjedhur Malin e Zi, kurse Muriqi  pse  nuk luan për përfaqësuesen e Malit  Zi.

Zgjedhja e tyre është diçka personale dhe duhetrespektuar. Ata janë lojtarë profesionistë .Probleme me lojtarët që luajnë për kombëtaret e huaja dhe jo për vendin e origjinës i kanë të përditshme edhe shtetet tjera evropiane dhe botërore.  Pra,ky fenomen nuk u ndodh vetëm shqiptarëve, por edhe kombeve të tjera.  Ka kohë kombëtaret e futbollit, ashtu si dhe shumëinsitucione tjera, janë prekur nga sëmundja e globalizmit. Futbolli i sotëm nuk është imbyllur brenda  kornizave nacionale. Tash njëlojtar mund konsiderohet italian, gjerman apondonjë tjetër, mjaft këtë dëshirë luajëpër atë vend, t’i japin pasaportën dhe plotësojë nja dy kushte FIFA-s. Kjo ështëarsyeja shpesh me përfaqësueset e ish-Bashkimit Sovjetik gjen ndonjë lojtar brazilianapo me Maltën një sulmues afrikan. Kjo ështëarsyeja fjala vjen  Xhaka, Shaqiri, Berhami, Xhemajli e plot tjerë luajnë me Zvicrën. Ata kanë respektuar një vend ku janë formuar sifutbollistë, por dhe si njerëz. Pos kësaj kanërespektuar këshillat e agjentëve tyre, cilët e shohin futbollin si industri dhe u mbushinshqipeve llogaritë bankare .

Anglia  apo “ Tre luanëtjanë lider këtij grupime gjashtë pikë, pas dy fitoreve po aqndeshje, dhe ndiqet nga Bullgaria ka dy pikë po aq ndeshje. Kosova renditet e treta me njëpikë pas barazimit 1:1 me Bullgarinë ndeshjken e parë debutuese një fushatëkualifikuese për Kampionat Evropian. Grupin e mbyllin Mali i Zi vendin e katërt me një pikëpas dy ndeshjeve dhe Republika e Çekisë pa pikë, e cila, si Kosova, ka zhvilluar vetëm njëndeshje.