Fjalimshkruajtesi i Obames, Jon Favreau, i kërkoj të faluara publike Hillari Clintonit

Jon Favreau kryeson skuadren e fjalimshkruesve te presidentit te ri, eshte 27-vjeçar,nje i ri i talentuar dhe plot premtim per te ardhmen

WASHINGTON D.C,: Njeriu qe shkruajti fjalimet e presidentit te sapo zgjedhur Barack Obama, sot publikisht i kerkoje te faluara se emruares per sekretare te shtetit, senatores Hillari Clinton, ish gruaja e pare amerikane, anetare e propozuar ne kabanetin Obama, per foton e publikuar prej tij ” kur ai me nje shokun e tij me tahmi, shfrytezuan nje foto kartoni te madh, ku shihej ish- kandidatja brenda partise demokrate, per presidente Hillary Rodham Clinton, duke pire birre e bere flirt me dy te dehur. Njeri prej tyre, e ai qe duket ne krahun e majte, eshte vete autori qe realizoje kete fotografi verbatse, e cila pati jeohne te madhe humori por me zarare.
Dy te rinjet e prene foton e Hillarit, te marre nga nje poster i madh sa qe edhe eshte realisht trupi i saj dhe e vendosen ne mes te tyre, origjinal siç tregohej ne fotografin e bere ne nje klub nate, teksa shoku i tij me nje shishe birre dukej se “ushqente” Hillarin, ndersa autori i shkrimeve te fjalimeve te Barack Obames e “prekte ne gjoks Hillarin”. Kjo foto ngjalli reagime te shumta dhe u quajt poshteruese, por autoret e saj perej athere nuk e ndien asnje lloj pendimi, duke e marre ate si nje shaka sensasionale.
Gjithe kjo ngjarje ndodhi me njeriun qe tashme do te jete ne krah te Obames ne Shtepine e Bardhe, si njeriu qe do te tregoje serishe megjithate, jo gjithçka eshte e firmes se Obames, ne fjalimet e tija. Ku fjalimi me i rendesishmi dhe qe pritet te jete historik, sie ndodh zakonisht me president amerikan, eshte fjalimi i inagurimit presidencial qe do te mbahet me 20 janar 2009. Qe sigurisht, do te jete ai njeriu qe deri me tani ka qene fjalimshkruajtes ose edhe njeri prej tyre, sepse Obama ka disa te tille, por ky qe i kerkoi falje sot, Hillari Clinton, eshte ai qe kryeson skuadren e fjalimshkruesve te presidentit te ri, eshte 27-vjeçari Jon Favreau, nje i ri i talentuar dhe plot premtim per te ardhmen.

BEQIR SINA, New York

KOMENTOJE