Kreshnik Qato, deklasoj me nokaut në raundin e 6-të amerikanin e me origjinë guatemalo – meksikane, David Estrada

WASHINGTON D.C : Boksieri i mirënjohur shqiptar, Kreshnik Qato, zhvillojë sonte më 20 dhjetor 2008 ndeshjen për të mbrojtur titullin e kampionit të botës në peshën e mesme, në versionin WBF. Siç dihet, këtë titull bokseri shqiptar, që bokson flamurin dhe simbolet kombëtare shqiptare Kreshnik Qato, e patë fituar më 4 prill 2008, kur u ndesh me portugezin Vitor Sá, në duelin për kurorën e kampionit të botës të World Boxing Foundation, duke fituar me pikë pas një ndeshjeje të bukur prej plot 12 raundesh.

Dueli i 30-vjeçarit shqiptar me amerikanin e me origjinë guatemalo-meksikane, David Estrada, zhvilluar në kompleksin sportiv “Burr Arena” të Universitetit “Howard” në Uashington D.C, përfundojë në raundin gjashtë kur bokseri ynë i shtriu me disa goditje të forta kundërhstarin e tij në ring. Traineri i guatemalo-meksikane, David Estrada, me nofkën ” Nusja e Lalës”, u detyrua t’a ndëpres meçin duke hedhur peshqirin e barrdhë. Ishte ky momenti më kulminantë që shpërtheu nga një entuziasëm i madh i qindra adhuresve shqiptarë, që mbanin në duar flamurin kuq e zi dhe thërsinin “Qato – Qato” Albania – Albania”. Ndeshja e Qatos ka një vlerë të veçantë, për arsye se, ky duel i dha atij për të dytën herë rrypin e kamiponit në kategorin e WBF-

Intervista dhe hollësira do t’ju sjellim menjëherë pas këtij lajmi të gëzueshem për sportin e boksit shqiptar.

Beqir Sina

KOMENTOJE