Akt i rend provokimi shteteror i okupatoreve malazez, per grabitjen e trojeve shqiptare ne fshatin Vuksanlekaj te Malsise

Shteti cerrnogoras i Cetinjes,qe sot e ka ngritur seline e tij ne mes te trojeve shqiptare,ne Podgorice,duke i pushtuar ato gradualisht me ndihmen e ish krijeses famekeqe te emeruar Jugosllavi dhe diktatorit te saj me te eger e kriminel ne Ballkan,Josif Broz Tito edhe ne kushtetet e tanishme te demokracise,po vazhdon perseri me intensitet te lart rrugen e tij te vjeter kriminale,te dhunes se Knjazeve(malazez) e te Krajleve(serb) per likujdimin dhe shfarosjen e plote te popullit shqiptar. Per te grabitur gjithmone e sa me shume toka nga trojet tona,zhdukur cdo gjurme dhe shenje shqiptare te tyre dhe sllavizuar ato,ai po i perdore ne maksimum te gjitha mundesite dhe tere forcen e shtetit te tij qe ka ne dispocicion.Aktualisht,per realizimin e ketij qellimi strategjik ogurzi,ai tashme ka instruktuar dhe orjentuar me kujdes te gjitha strukturat e tij shteterore dhe ato te drejtesise,per te kordinuar ne maksimum veprimet e tyre te mbrapshta e djallezore te mbushura plote e per plote me skenar antishqiptar krimesh,duke i maskuar dhe kamufluar ato bukur me lloj-lloj slloganesh dhe teorish neosllaviste qe u sherbejne vetem interesave hegjemoniste te cerrnogoristeve te rinje te Cetinjes qe po kerkojne me cdo kusht te vendosin diktat,supremaci te plote e zinxhire te rinje skllaverues mbi kombesite e tjera ne shtetin e vogel,te brisht e multietnik malazez.Qeveritaret e sotem antishqiptar malazez kane hedhur ne skene dhe po luajne mjafte me suskses kartat e vjetra te ish diktatures se Beogradit,duke nxierre nga germadhat,arkivat dhe kasafortat e djegura te saj prej rraketave te NATOS,nje seri planesh,aktesh,vendimesh e dokumentash te tjera kriminale te asaj periudhe teper te erret ku u thurren mjaft tragjedi e masakra nga me c,njerezoret.Me interpretime te ndryshme gjoja juridike,por qe ne realitet jane antidemokratike,antiligjore dhe diskriminuese ,ata po mundohen qe te legalizojne dhe justifikojne cdo veprim te ulet kriminal per grabitjen e siperfaqeve te medha te trojeve tona,duke ja u marre ato padrejtesisht shqiptareve dhe dhene arbitrarisht popullsise sllave,malazeze,serbe,boshnjake,turqeve,e tj.Nje veprim i till kaq cinik e i pabes ka kohe qe po ndodhe ne shtetin malazez,ku shqiptaret pasi u mohohen te gjitha te drejtat e tyre kombtare,shoqerore dhe njerezore,dhunohen,burgosen,denohen, vriten,diskriminohen dhe perndiqen vazhdimisht,atyre po u marren edhe pronat,duke i xhveshur nga cdo lloj e drejte pasurie e pronesie qe disponojne si trashgimeni shekullore,brez pas brezi, qe nga koha e ilireve,e paraardhesve te tyre te lashte e te lavdishem. Keshtu siperfaqe te medha tokash,por edhe pronash te tjera,si kullota,pyje, bjeshke,ferma,objekte,miniera,kripore,porte detare,plazhe,lumenje, liqene,rezervuar e tj,qe u jane marre me dhune e detyrim shqiptareve nga shteti i atehershem dhe ushtria federative barbare jugosllave,si ne Tivar,Valdanos,Ulqin,Podgorice,Tuz,Plave,Guci,Rozhaje e tj, duhet detyrimisht e pa asnje kusht tu kthehen shqiptareve dhe jo tu jepen padrejtesisht okupatoreve malazez,serb,boshnjak e tj,me forcen vrasese te legjislacionit antishqiptar dhe diskriminues qe ekziston sot ne Mal te Zi,apo nen kercenimin e armeve te miliceve xhelat te tij,qe jane bere me gjaksor se ata te Muhamer Gadafit ne Libi,me te cilet kane patur gjithmone miqesi te hershme dhe veprimtari te perbashket e tradicionale krimesh,kunder demokracise,perndimit dhe popujve e lirise se tyre,qysh ne kohen e titisteve e me pare.

I till eshte edhe akti i rend e provokues i koheve te fundit,qe ka ndodhur me daten 12 tetor 2011,ku nje far shtetasi sllavo-cerrnogoras me emrin Cedo Popoviq,pas te cilit fshihet doemos dora e zeze antishqiptare e qeveritareve malazez te Podgorices,i cili me urdher dhe mbeshtetjen e tyre ka shkuar ne fshatin shqiptar Vuksanlekaj te Malsise,me dokomenta te fallsifikuara ne dore,per te grabitur tokat e bashkeatdhetareve tane te Fisit te ndritur e patriot te Camajve,duke pretenduar se gjate rruges nderkombtare Tuz-Bozhaj ka blere nga nje ndermarje shteterore e ashtuquajtur “Koperimi” siperfaqe te madhe trojesh dhe se gjoja eshte pronar i ligjshem i tyre. Ky skenar i turpshem dhe i pafytyre i udebasheve te rinje te Podgorices,per te ndertuar koloni te tjera te reja sllave si ajo e Karabushkopoljes,pamvarsisht se po luhet nga spiuni i tyre Popoviq me disa fletushka padrejtesie te pregatitura nga gjykatat antishqiptare e kriminale malazeze eshte nje loje teper e rrezikeshme e klaneve shteterore cerrnogorase per grabitjen dhe sllavizimin e trojeve tona,e cila mund te coj edhe ne nje konflikt te madhe e te pergjakshem ushtarak me perdoim armesh,sic di te beje gjithmon shteti malazez ndaj popullsise pambrojtur shqiptare,per te kryer nje masaker te re si ajo ne Prekazin (e Adem Jasharit) edhe ne Malsi me fisin e Camajve.Duke u ndodhur para ketij sulmi agresiv sllav, dhe grabites djemt patriot shqiptar te Camajve,Shqiponjat Kuq e Zi te Vuksanlekes u bene te gjithe se bashku,si para dy vjetesh per mbrojtjen e trojeve tona nga I njejti rreziku sllav ne Shipshanik dhe i dhane nje mesim te mire Hafijes Popoviq te UDB-se se Podgorices dhe qeveritareve te saj se:”Trojet dhe tokat shqiptare te Vuksanlekes kane qene,jane dhe do te mbeten te paprekeshme nga cdo okupator sllav serbo-boshnjako- cerrnogoras”,prandaj larg duart prej tyre.Kjo komedi antishqiptare me sa duket nuk do te perfundoj me kaq,sepse tinzaret e Cetinjes zor se do ta pranojne turpin,prandaj ne duhet te tregohemi te gjithe sycelur,te matur,vigjilent e te bashkuar dhe pran vellezerve tane te Camajve ne kete situate kaq kritike,te cilet do te kene padyshim mbeshtetjen e te gjithe kombit tone,por edhe te Drejtesise, Demokracise,Perndimit,Natos dhe opinionit te sotem perparmitar boteror.

Nje qendrim i till dhe kjo fushate kaq e eger antishqiptare qe mbizoteron sot ne Mal te Zi i ka bindur perfundimisht shqiptaret sepse ky shtet sllav gjate gjithe historise ,nuk ka qene asnjehere,nuk eshte dhe nuk mund te jete mbrojtes i interesave te tyre kombtare e shoqerore,prandaj ata nuk duhet te shresojne me kurr qe te gjejne barazine,drejtesine te ardhmen demokratike,zhvillimin dhe perparimin e vet nen shtetin malazez,qe po sillet ndaj nesh si pushtues dhe po na trajtone si skllever e rober lufte tash nje shekull,i cili po na vrate e grabit vazhdimisht ne trojet,shtepite dhe vatrat tona.

Duke e pare ne vazhdimesi te gjithe veprimtarine antishqi- ptare malazeze,ndjekur me vemendje intensitetin,agresivitet dhe qellimin e saj kriminal,si dhe analizuar me kujdes e objektivitet situaten e nder politike qe mbizoterone sot ne kete vend per shqiptaret,ka ardhur koha qe te ngrihemi te gjithe dhe ti themi ndal ketij regjimi vrases e gjakatar sllav,ose ne te kunderten te kerkojme divorcin me kete shtet gjenocidal dhe ti marrim vet fatet e popullit ne duart tona dhe jo vetem ne Mal te Zi,por edhe me Medvegje, Presheve,Bujanovc e Maqedoni.Ndersa kolonet serbo-uralas te ardhur ne trojet dardane te Mitrovices si uzurpator,megjithse kane te drejta me shume nga shqiptaret dhe pakicat e nacionaliteteve te tjera ne Shtetin e Ri te Kosoves edhe njezet deputet ne parlamentin e saj,ata perseri mbajne nje qendrim shume armiqsor ndaj nesh,Natos, Perndimit dhe OKB-se,po atehere perse ne miliona shqiptar te shtypur dhe te vrare neper shekuj qe jetojme n’en Mal te Zi,Serbi e Maqedoni,duhet tu bindemi dhe nenshtrohemi ketyre shteteve kriminale,kur nuk kemi asnje te drejte?

Perse ne shqiptaret te mos krijojme strukturat tona paralele ne Mal te Zi,duke i flakur tej dhe mos i njohur fare okupatoret e pushtetit lokal te Tuzit si kolaboracionistin me damke te zeze Nikoll Gegaj e kompani dhe flamurin boshnjak qe na valvitet ne Tuzin tone sikur te ishte ne mes te Sarajeves?
Perse ne shqiptaret te mos bllokojme rruget ne trojet shqiptare dhe pengojme levizjen e makines ushtarake vrastare te Cetinjes?
Perse ne shqiptaret duhet ti njoh
im strukturat e nje shteti sllav qe sillet egersisht me popollin tone dhe punone nate e dite per sllavizimin dhe zhdukjen e tij?
A mos e kemi tepruar pak si shume me pritshmerine,urtesine, bujarine dhe butesine shqiptare ndaj te huajve?
A mos po e durojme pak si teper dhunen e okupaoreve mbi shpinen tone?
A mos jemi te kenaqur me trajtimin qe na bejne kriminelet sllav si qytetar dhe shtetas te dores dyte?
A duhet ta lejojme me ne kriminelin sllavo-boshnjak me emrin Nexhad Dresheviq,kryetar i nje partie boshnjake ne Tuz,te vendosur ne trojet tona qe te beje deklarata dhe thirrje publike per lufte e konflikt nderetnik,duke u shprehur hapur se gjoja Tuzi nuk eshte truall shqiptar,se gjoja Tuzi nuk eshte Malesi e tj?
A duhet te pranojme me,qe ne trojet tona pushtuesit malazez me sherbetoret e vet shqipfoles te largojne nga detyra vazhdimisht me dhjetra kuadro e intelektual shqiptar dhe ne vend te tyre te merren punonjes sllav(qe nuk flasin shqip),sic eshte edhe rasti i fundit pushimit nga puna i Sekretarit te Komunes Urbane te Tuzit,juristit te mirenjohur Robert L.Camaj e tjer edhe ne komunat tona ku pushteti lokal eshte i yni?
A duhet te lejojme ne,qe te na e heqin Flamurin tone Kombtar Kuq e Zi nga Komuna e Tuzit dhe ne vend te tij te ngrihet e valoj Flamuri sllav Boshnjak,duke na fyer e provokuar teper rend ne truallin tone?
Pra,o sot o kurr eshte momenti me historik qe ti dalim zot popullit tone ne Mal te Zi,te drejtave te tij te patjetersueshme,duke mbrojtur cdo pellembe toke te trojeve shqiptare,qe nga Tivari, Valdanosi,Ulqini,Podgorica,Malesia(Tuzi),Plava, Gucia,Rozhaja e tj,prandaj cdo intelektual,patriot,politikan,lider,parlamentar,shoqate atdhetare,parti politike kudo qe eshte,brenda,apo jashte teritorit malazez(ne diaspore) duhet te ngrihet ne kemb si shqiptar,si demokrat,si europian,ashtu si ikona e shqiptarizmes Baca Adem Jashari dhe jo te zvarritemi neper toke per nje cope buke,per nje cope rroge,duke na dhunuar,rrahur,maltrajtuar,turperuar,fyer,e injoruar deri ne palce xhelatet neomilloshevicjan te Millo Gjukanovicit, Vilip Vujanovicit,Miomir Mugoshes,Tadicit e tj, dhe mashtruar sherbetoret e tyre shqipfoles si Ferhat Dinosha,Nikoll Gegaj e tj,apo edhe ndonje e ashtuquajtur shoqate patriotike ne diaspore,si NAAC-u qe vazhdone te shtroj darka,dreka e kokteje me diplomatet e ketyre shteteve antishqiptare qe i sherbejne krimit.
Ne e vleresojme shume dhe mbeshtesim fuqishem qendrimin e drejt dhe veprimntarine patriotike te deputetit tone te Malsise,Zotit Vasel Sinishtaj,per te kundershtuar dhe bojkotuar te gjitha aktet dhe vendimet e padrejta,me karakter antishqiptar e diskriminuese qe po ndermerre ne vazhdimisi shteti cerrnogoras kunder interesave te popullit tone nen Mal te Zi,qe kane per qellim sllavizimin dhe likujdimin e te plote te tij.

Andy Apolloni
Paulo Traboini
New York, 5 Nentor 2011.

KOMENTOJE