I nisur si komando, i pritur si Dëshmor… Lamtumirë kapiten Feti

Tiranë, 24 shkurt – Ushtari i forcave special, Feti Vogli nuk i është përgjigjur apelit të fundit të komandandit, bërë tre herë rresht, sipas ritualit ushtarak, nga Komandanti i Batalionit të Operacioneve Speciale, Dritan Demiri, i cili më pas i ka dorëzuar babait të kapitenit të vrarë flamurin kombëtar me të cilin ishte mbuluar arkivoli.Efektivët e Batalionit të Operacioneve Speciale ku bëntë pjesë kapiteni Feti Vogli nën shoqërimin e orkestrës ushtarake, e kanë mbajtur trupin e shokut të tyre në krah për ta dërguar në banesën e fundit në varrezat e Dëshmorëve të Kombit, për t’u prehur krah dëshmorëve të atdheut që kanë dhënë jetën në luftra dhe në shërbim të atdheut.

Presidenti Bamir Topi, kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli, kryeministri Sali Berisha, ministri i Mbrojtjes, Arben Imami, lideri i opozitës Edi Rama dhe figura të tjera të larta të shtetit shqiptar paraqitën të gjithë me radhë nderimet e tyre për ushtarin e parë shqiptar të rënë në krye të detyrës në Afganistan.

Pjesëtarë të trupit diplomatik, si ambasadori amerikan, Aleksandër Arvizu dhe ai i BE-së, Ettore Sequi, ishin gjithashtu të pranishëm dhe shkruan ngushëllimet e tyre në librin e kujtimeve.

Përpara se të përcillej për në Varrezat e Dëshmorëve në një shtrat topi dhe me arkivolin e mbështjellë me flamurin kuqezi, ishte shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, gjeneral Xhemal Gjunkshi, ai që mbajti një fjalim të ndjerë për heroin.

“Kapiten Vogli u lind në 23 maj 1981, në Baldushk, në një familje të ndershme e patriote. Një ushtarak karriere i shkëlqyer, ai regjistroi arritje të mëdha në detyrë, për të cilat u nderua edhe me medalje të shuma. Ai është një hero dhe antarët e familjes do të kenë gjithmonë respektin dhe mbështetjen e Forcave Shqiptare të Armatosura”.

Duke vazhduar fjalimin e tij të ndjerë, Gjunkshi shtoi: “Kapiten Vogli u sakrifikua në altarin e lirisë së Atdheut, në betejën për vlerat më të larta njerëzore. Ai dha një kontribut të madh si përfaqësues i shtetit shqiptar në luftën për arritjen e paqes dhe sigurisë në botë. i përjetshëm qoftë kujtimi i tij”.

Trupi i ushtarit të forcave speciale të vrarë në Afganistan, Dëshmorit të Atdheut, Kapiten Feti Voglit, mbërriti në aeroportin “Nënë Tereza” rreth orës 03:00 të mëngjesit të ditës së premte, i mbuluar me flamurin kombëtar.

Feti Vogli u shpall Dëshmor i Atdheut dhe Presidenti i Republikës i dha “Medaljen e Artë të Shqiponjës”. /TCH/

VIDEO KOMENTOJE