Deputeti i Partise Demokratike-Socialiste Cernogorase, Nikolla Gegaj parkrah dhe mbron kolonizimin e trojeve shqiptare nga sllavet boshnjako-malazez.

Shoqata atdhetare”Fronti i Bashkuar Shqiptaro-Amerikan”,qe vepron ne qytetin e Nju Jorkut te Shteteve te Bashkuara te Amerikes, ne tere veprimtarine e saj, qysh kur u krijua e deri me sot, eshte udhehequr si gjithmone vetem nga normat e drejtesise, idealet e larta te lirise dhe parimet universale te demokracise. Si e till ajo i ka konsideruar vazhdimisht teper te rendesishem elementet e ketij trinomi vlerash demokratike, sepse mbi bazen e tyre eshte ndertuar e po funksionon e gjithe shoqeria jone, qyteterimi i perparuar modern euro-perndimor i sotem, por edhe ai i ardhshem boteror. Kjo shoqate me karakter te thelle demokratik mendon se frutet dhe te mirat e medha qe solli demokracia per mbare njerzimin,duhet ti shijojne e gezojne te gjithe popujt e globit,pamvarsisht se te c’far madhesie jane,kujt nacionaliteti,rrace e ngjyre i perkasin dhe ne cilen pjese te planetit tone jane vendosur e u ka rene fati i vet historik per te jetuar.

E prirur gjithmone per mirkuptim,paqe,barazi,stabilitet,progres e perparim shoqeror,me punen dhe perpjekjet e saj modeste,kjo shoqate patriotike ka dhene ne vazhdimsi nje kontribut jo te vogel per forcimin dhe konsolidimin e metejshem te demokracise e te vlerave te saj.Ajo e ka ngritur zerin e vet te fuqishem kritik ndaj cdo shkelje e padrejtesie dhe kunder cdo akti dhune e krimi qe eshte kryer ne adrese te popujve te ndryshem jo vetem ne Gadishullin Ilirik(Ballkan) e Europe,por edhe me gjere.Keshtu ne mjaft shkrime dhe neper mitingje e demonstrata te ndryshme qe jane zhvilluar perpara Selise se Organizates se Kombeve te Bashkuara ne New York,Washington,Paris,Londer,Berlin,Bruksel tj,ajo ka demaskuar hapur dhe denuar ashper krimet masive e barbare,qe ka bere shteti vrastar serb e malazez neper shekuj gjate tere historise,por edhe masakrat e pergjakshme te koheve te fundit,qe u kryen prej tyre ndaj popujve te pafajshem slloven,kroat,boshnjak,shqiptar(te Kosoves),si ne Sarajeve, Sebrenice,Vukovar,Recak,Prekaz,Rozhaje e tj,nga klikat gjakatare te Beogradit dhe Cetinjes,te drejtuara prej terroristit Sllobodan Milloshevic dhe banditet e tij,si Bulatoviqi e tj,nje pjese e madhe e te cileve nuk jane derguar ende para drejtesise,per te marre denimin e saj te merituar.

Kjo shoqate gjithashtu,ka ndjekur nga afer dhe me kujdes te vecant edhe situaten e rende e te brishte politike te pashpallur,qe mbizotron prej kohesh edhe sot ne shtetin e vogel multietnik malazez,i cili me pamvarsimin e tij prej votes vendimtare te shqiptareve,eshte shndrruar ne nje forme tjeter diktature te re,qe nuk ka asgje te perbashket me demokracine e vertete,parimet dhe normat e saj,pamvarsisht se propoganda demagogjike cerrnogorase e paraqit ate ndryshe nga realiteti i zymte dhe pa asnje perspektive i tanishem. Gjendja teper e varfer ekonomike qe po kalojne atje vellezerit tane shqiptar,te cilet jetojne ne trojet e tyre,por te mbetur padrejtesisht dhe me force nen thundren e eger te regjimit antidemokratik sllav cerrnogoras dhe diskriminimi i gjithanshem politik qe po u behet atyre nga pushtetaret e ketij vendi,jane jo vetem te papranueshme,por edhe teper te denueshme per kohen e sotme.

Keshtu ndalimi me dhune i perdorimit zyrtar te gjuhes shqipe,flamurit,simboleve,festave, arsimit tone te lart kombtar,grabitja dhe pervetsimi i pronave,tokave,pyjeve,kullotave, bjeshkeve,parqeve,minierave,kriporeve,plazheve,zona bregdetare e turistike,porteve e tj,si ne Tivar,Valdanos,Ulqin,Malesi,Plave,Guci,Rozhaje,Podgorice e tj,shkatrrimi i objekteve dhe vlerave tona historike me rendesi ne kulturen botrore,qe kane ardhur si trashgimni,qysh nga iliret tane te lashte si, objekte arkeologjike,keshtjella,kisha,vendbanime te vjetra,shenja, varreza,dokumenta,informacione,botime te ndryshme e tj,mbajtja peng e Komunes se Tuzit nen diktatin dhe kontrollin e hekurt e te rrept te Podgorices,spastrimi i shqiptareve nga puna,ndertimi i kolonive te reja sllave,boshnjake,serbe e cerrnogorase per sllavizimin e trojeve shqiptare,si ne Tivar,Rozhaje,Malesi(Karabushkopolje) e tj,kryerja e masakras se pergjakshme ne Malesi me 9 shtator 2006 nje nate para votimit per tu rrembyer malesoreve nga duart pushtetin e tyre lokal nepermjet dhunes,ku u vrane kater te moshuar(deshmor te lirise), arrestuan njezete bashkekombas trima,keqtrajtua dhe rrahe barbarisht nje krahine e tere,qe nga foshnjet,femijet dhe deri tek te thyeret ne moshe,moslejimi i shqiptareve per te punuar ne strukturat shteterore malazeze,si ne forcat e policise,te ruajtjes se kufirit,gardes,aviacionit, flotes detare,ushtrise,sherbimit sekret inteligjent,gjykates,prokurorise,diplomacise e tj,tregojne qart dhe me se miri fytyren e vertete te eger,raciste e kriminale te shtetit te sotem antishqiptare cerrnogorian,i cili po ecen me vendosmeri drejt rruges se Knjazeve te dikurshem, shovinist te Cetinjes.

Kunder ketij diskriminimi kaq te ashper e te gjate,qe po bejne ne vazhdimesi pushtetaret e Podgorices ndaj popullit tone nen Mal te Zi,kohet e fundit e kane ngritur zerin e tyre jo vetem media perparimtare,disa politikan te lart europian e Parti Serbe,por edhe tre Kongresmenet Amerikan,si zotrinjte Eliot Engell,Jean Schmidt dhe Gery Peters,te cilet me ane te nje letre i jane drejtuar Kryeministrit Malazez,Igor Luksic dhe qeverise se ketij vendi,duke i bere apel asaj,qe ti kthehet demokracise,te ndale dhunen e diskriminimin dhe t,ju jape pa asnje hezitim, kusht e kufizim te gjitha te drejtat shqiptareve,perfshi edhe Komunen e Tuzit,ashtu sic i kane edhe kombesite e tjera malazeze,serbe,kroate,boshnjake etj.Ky paralajmerim serioz e i rrept amerikan,i adresuar ndaj Malit te Zi,qe eshte nje terheqje vemendje e prere ndaj tij,tregon qarte,per ate se shkelje e akte te tilla kaq te renda e te denueshme nuk do te lejohen me,pamvarsisht se Podgorica vazhdon ta neglizhoj perseri me te njejten mosperfillje, indiferentizem,naivitet e mendjemadhesi te tepruar kete Kritike Diplomatike,ashtu sic bente dikur edhe Sllobodani i Beogradit me Bulatoviqin e Cetinjes,para se ti mesonin dhe detyronin te tjeret,se si te silleshin me popujt,te respektontonin lirine e tyre dhe demokracine.

Gjithashtu kjo shoqate patriotike ne disa raste me kurajo te plote dhe guxim te admirueshem,ka kritikuar ashper dhe publikisht edhe politiken e mefshte dhe te verber te Shtetit Shqiptar,Qeverise,liderve te saj,por edhe te disa partive e shoqatave te tjera atdhetare, si Nak-ut(NAAC),Vatres se sotme e tj,te cilet jane duke qendruar teper indiferent per mbrojtjen e te drejtave te bashkekombesve tane ne Mal te Zi,por edhe ne Serbi(Presheve,Medvegje, Bujanovc),Maqedoni,Cameri e tj,qe po vuajne ne vazhdimesi nga dhuna dhe diskriminimi i gjithanshem permanent sllav.Lenia ne meshire te fatit dhe braktisja e interesave te vellezerve tane qe jetojne ne trojet e tyre te lashta stergjyshore(iliriano-shqiptare),por ne shtetin fqinje malazez,serb,maqedonas edhe ate grek prej disa lidereve tane te sotem medioker,eshte nje mekat i madhe,mjaft i rend dhe i denueshem,qe behet jo vetem ndaj Kombit Shqiptar,por edhe ndaj atyre europian e me gjere.

Nje nga preokupimet me te medha te kesaj shoqate ka qene edhe mbetet ndalimi i perdorimit zyrtarisht te gjuhes shqipe ne trojet tona dhe okupimi e kolonizimi masiv e individual i teritoreve shqiptare qe po behet aktualisht nga pushtetaret e shtetit cerrnogoras,te cilet po vendosin kolon te rinje sllav,duke perdorur forma dhe metoda te ndryshme mashtrimi, dinakerie e dhune per nje spastrimin etnik te vazhdueshem e te pandalshem,me synim eleminimin e plote te popullsise shqiptare nga trevat e saj.Rreth ketij shqetesimi kaq alarmant hedhin drite edhe disa shkrime te saj,ku denohet rende grabitja e trojeve shqiptare dhe sllavizimi i tyre,si ne Tivar,Podgorice,Plave,Guci,Rozhaje e tj,te cilat para disa dekadash kane qene treva te pastra shqiptare,por qe aktualisht e kane humbur kete identitet,duke u shndrruar ne hapsira sllave prej koloneve boshnjak,cerrnogoras,serb e tj,sic po behet tani edhe ne Malesi (Karabushkopolje ose”Dheu i Zi),Tuz,Shipshanik,Vuksanlekaj),Ulqin e tj.

Kohet e fundit,kunder shkrimeve te kesaj shoqate patriotike,qe kerkon me insistim, kembengulje dhe drejtesi largimin e menjehershem dhe pa kushte prej trojeve tona te uzurpatoreve sllav te cdo ngjyre,ne menyre krejt te papergjegjeshme e cinike ka reaguar edhe nje far “Partie Boshnjake”, e cila me mashtrime dhe interpretime tipike Shoveno-Titiste e konsiderone kete grabitje kriminale si nje veprimtari te zakonshme,te ligjeshme dhe normale, apo “Levizje te Lire”,duke pretenduar paturpesisht se gjoja boshnjaket e saj na i paskan blere tokat tona ne “Dheun e Zi,Aerodrom,Vuksanlekaj,Shipshanik,Valdanos,apo diku tjeter” dhe mund te sillen me to si te duan e sic ju konvenojne interesat e tyre antishqiptare.Ne i themi kesaj Force Politike te Sarajeves,qe ti harroje nje here e pergjithmon trevat tona te shenjta,te paprekeshme e te patjetersueshme,sepse ato kane pronarin e tyre te ligjshem prej mijera vjetesh dhe ata jane shqiptaret e jo sllavet e Bosnjes,me origjine Uralase te ardhur ne shekullin e shtate e te tete,e te shqepur e shperndar neper Gadishullin Ilirik,per nje cope buke, apo per te mbrojtur koken prej shpatave e bajonetave serbo-cerrnogorase e turkoshake,pasi sot Perandoria e Osmaneve,Tapite Anadollake(fallco e te verteta te saj,qe nuk i njehe me askush pervec Sarajeves e Cetinjes kur ju interesojne) dhe Fundomentalizmi i Eger Perandorak Turko-Islamik,i cili na roberoi per peseqind vjet,duke na e ndryshuar genin dhe emrin ne Ballkan,kan vdekur pergjithmone dhe nuk jetojne me.Por edhe ringjallja perseri e shovinizmit ekstremist serb,malazez,boshnjak,maqedonas e grek ne gadishullin tone,nuk do te tolerohet e perkedhelet me si dikur dhe ai eshte i destinuar te deshtoj mer turp,duke u shndrruar ne nje “Enderr Utopike”,per ata qe e deshirojne,mendojne dhe punojne me perkushtim per te. Kjo lloj Partie Boshnjake qe na qenka vendosur ne hapsirat tona,si kerpudhat pas shiut te forte dhe rrebeshit te gjate Titisto-Jugosllavist,mu ne zemer te Malsise(Tuz),duhet te largohet dhe shkeputet nga pasionet e saj te errta nacionaliste,pasi asaj nuk do ti vinte mire aspak qe rreth gjysem milioni serb,kosovar,apo shqiptar te Ilirides nen Maqedoni te shkojne ne Bosnje,Sarajeve,Cetinje apo diku tjeter,duke blere atje tokat masivisht dhe ndertuar kolonite e veta,sepse atehere do te rrezikoheshin seriozisht integriteti dhe ekzistenca e kombit te tyre,prandaj ajo duhet te jete me e permbajtur,me e pergjegjeshme dhe konstruktive ne leshimin e deklaratave te tilla naïve,te paprecedenta e me doza kaq te larta hipokrizie.Po keshtu kjo parti e boshnjakeve,duhet ta dije mire dhe te mos i harroje per asnje cast krimet dhe masakrat e renda shekullore,qe kane bere vazhdimisht ushtaret boshnjak ne Kosove,kur i sherbenin Armates se tyre Vrastare Jugosllave, gjate periudhes se luftes se Pare e te Dyte Botrore,ne kohen e kriminelit gjakatar Rankovic me 1968 kur u hodhen me force te ligjeshme themelet e Universitetit te Prishtines,me 1974 kur kerkohej statusi i Autonomise se Kosoves,me 1981 ne demonstratat e medha paqesore per Liri e Demokraci,por edhe me vone me 1990 kur kosovaret kerkonin te drejten e republikes se vet brenda ishe Jugosllavise,te cilet kane qene shume here me te ashper e me barbar edhe se sa ushtaret serb e ata cerrnogoras,duke pergjakur masivisht popullin bujar,te pafajshem e te pambrojtur shqiptar,me te cilin na paska edhe te njejtin besim fetar islamik.Mbeshtetur ne prova e deshmi te shumta teper rrenqethese e te pakundershtueshme,ne mund te deklarojme pa frike dhe publikisht faktin e hidhur,se ky religjion i perbashket i dy popujve tane,nuk eshte shfrytezuar e perdorur aspak dhe asnjehere nga ana e lidereve boshnjak,per te krijuar dhe ndertuar ura te forta miqesie,besimi reciprok e bashkpunimi me shqiptaret,per nje paqe te qendrueshme,fqinjesi te mire dhe siguri te larte,qe ti sherbej zhvillimit dhe perparimit tone te perbashket ekonomik,politik e shoqeror,pasi nacionalizmi ekstremist i Sarajeves,i fryre dhe enjtur se tepermi prej etheve te shovinizmit e hegjemonizmit sllavomadhe,nuk e ka deshiruar dhe lejuar kurr kete “Mbrekulli” te till me natyre demokratike, qe e duam te gjithe,per te qene te barabart,jetuar ne harmoni dhe respektuar njeri tjetrin. Duke pare dredhite,pabesite dhe krimet e shumta qe jane kryer vazhdimisht dekade pas dekade ndaj shqiptareve nga element te ndryshem boshnjak,ne mund tu tregojme lidereve politik te tyre se tashme ne fjalorin e popullit tone te coptuar,diskriminuar dhe vrare me shekuj padrejtesisht prej sllaveve ballkanas,ka zene vend edhe nje fjale e “urte gojore” ku thuhet se “nje boshnjak eshte shtate here me i ashper e me gjaksor se sa nje serb,apo cerrnogoras”,atehere per c’far mardheniesh te mira e te shkelqyera boshnjako-shqiptare na flasin lideret e ketij nacionaliteti, kur faktet tragjike dhe historia tregojne te kunderten?E kemi per detyre dhe si obligim internacionalist,qe t’ju kujtojme dhe permendim edhe nje here te gjithe politikaneve drejtues me origjine nga Bosnja dhe forcave te tyre politike,qe te tregohen me human,me te zgjuar e me koherent dhe te mos shpenzojne shume kohe,pune,mund,djerse dhe para(euro), per qellime te mbrapeshta ne trojet tona,duke tundur shume sa andej e kendej flamurin boshnjak neper Malesi(Tuze ),Ulqin,Tivar, Plave,Guci e diku tjeter,dhe bere karshillek e provokime ndaj “Shqiponjes tone Dy Krenare”,por tu dalin zot tokave te tyre ne Bosnje,qe po ja u rremben e grabite per c’do dite me force okupatori serb.Do te ishte me mire per ta,por edhe per ne,qe te na lene te qete ne punet tona dhe te mos sillen si romet ne Kosove,duke luajtur shume me ndjenjat,te drejtat dhe simbolet e shenjta te shqiptareve ne Mal te Zi,pamvarsisht se kane nga pas mbeshtetjen dhe suportimin e gjithanshem djallezor te Qeverise antishqiptare Cerrnogorase,e cila pasi i ndjeke e terrorizone shiptaret naten,ftone boshnjaket diten per te blere tokat tona,me fletushka anadollake ne dore pa asnje vlere, duke e cilesuar kete si”levizje e lire popullsie,e drejte per te jetuar ne cdo hapsire”,e mashtrime te tjera qe u ka dale boja dhe nuk i shkojne shekullit te njezetenje.Nuk eshte aspak e kendshme per kohen e sotme ku sundone drejtsia,ligji dhe demokracia,qe boshnjaket te ndjekin perseri “vallen e zeze te dikurshme” te Podgorices e Beogradit,prej te ciles kane vuajtur dhe derdhur shume gjak edhe vet,prandaj ata duhet te jene gjithmon vigjilent,me sy te celur dhe me objektiv ne veprimet e tyre,duke shikuar vetem nga realiteti dhe e ardhmja,e jo te kthehen prapa nga e kaluara e erret historike qe kane shkruar klanet nacionaliste kriminale sllave ne Ballkan.

Shoqata atdhetare “Fronti i Bashkuar Shqiptaro-Amerikan” duke pare qendrime te tilla te partive te ndryshme sllave,qe flasin gjithmone hapur dhe indirekt me gjuhen e mashtrimit,te padrejtesise e urrejtjes,nuk mund te prese ndonje veprim te mire prej tyre,por ajo ka qene dhe mbetet mjaft e befasuar dhe e zhgenjyer,kur shehe se Korit te Kengeve Antishqiptare Sllave u jane bashkuar edhe disa persona karrierist te semure,te verber,pa nivel, pa vetdije kombtare,pa ndjenja atdhedashurie dhe te paafte per te qene lider e per tu bere drejtues nga rradhet e bashkekombesve tane.Njerez te till qe jane duke bere nje loje kaq te pandershme me kombin e vet,duke u sherbyer me sy te mbyllur padroneve sllav per nje cope rroge,kolltuk,apo karrike te piste,apo per te qene dikushi,i kane vene vetes nje emer te keq turpi dhe te mos shpresojne qe te marrin levdata e dekorata nga populli shqiptar.Jo vetem kaq,por nga gjaku yne edhe sot ka nga ata individ,qe megjithse jetojne ne trojet tona amtare dhe ne gjirin e popullit tone,i kane braktisur pergjithmone intereseat e tij ne menyre demonstrative,duke u future edhe ne Parti Politike Sllave,(serbe,malazeze,boshnjake e maqedonase),ku jane thurur e kurdisen te gjithe skenaret e zinje kriminal antishqiptar te dhunes. Te jetoshe ne trojet e tua,ne mes te popullit tend,te injoroshe forcat e tij politike dhe te hyshe neper parti te ndryshme sllave,per interesa te ngushta vetjake,mirqenie personale e karriere te pandershme e tj,ky eshte jo vetem nje veprim teper i ulet,por edhe i neveritshem,qe mund te kryej njeriu ndaj kombit te vet,i cili nuk ka se si te pritet mire prej bashkombesve tane dhe ndryshe mund te konsiderohet ai,kur nje akt i till behet larg popullit dhe jashte trojeve tona amtare.

Duke ju referuar gazetes ne internet Malesia.Org dhe nje shkrimi te saj qe mbane daten 10 prill 2012 me titull,”Boshnjaket ne Malesi nuk jane kolonizator” rezultone se kunder disa artikujve te shoqates “Fronti i Bashkuar Shqiptaro-Amerikan”,ka reaguar edhe Deputeti i Partise Demokratike Socialiste Malazeze,shqiptari Nikolla Gegaj,i cili nder te tjera eshte shprehur se: ”…Boshnjaket ne Dheun e Zi(Karabushkopolje),pjese brenda Komunes Urbane te Tuzit(Malesi) nuk jane kolonizator…ata jane aty fale punes se tyre te ndershme,duke i blere ato toka nga shqiptaret…ne Malesi banojne besimtar te tre religjoneve,te cilet jetojne ne harmoni me njeri tjetrin dhe ky eshte shembull per Mal te Zi e me gjere…deklaraten e FBSHA-se e vleresoi se shkrime te tilla,nuk mund dhe nuk guxojne te prishin marrdheniet e nacionaliteteve te ndryshme te Malesise…”.

Ne fjalorin e gjuhes se sotme letrare shqipe,botuar nga Akademia e Shkencave e Shqiperise,ne faqen 475,jepet qart ne menyre shkencore edhe perkufizimi i fjaleve “Koloni,apo Kolonizator e tj”,te cilat kane kuptime e shpjegime te ndryshme,ku nder te tjera emri koloni do te thote :”…popullsi e shperngulur nga nje vend ne nje vend tjeter,…apo vendosje e koloneve ne nje vend tjeter e tj…”.Per rrjedhim pjestaret e ketyre bashkesive(kolonive) quhen kolon dhe kur keta kolon dislokohen masivisht,ne forma te ndryshme te drejta ose te padrejta neper hapsira e territore te tjera(te huaja) me interesimin,fuqine dhe mbeshtetjen politike te nje pushteti te caktuar per qellime te mbrapeshta,atehere kolonet nuk mund te cilesohen me te till,por automatikisht ata marrin nje emer tjeter qe quhet Kolonizator,pasi kane ardhur dhe jane dyndyr per tu bere zot ne troje te tjera. Keshtu qe edhe 2-3 mije boshnjak me origjine nga Bosnja te vendosur ne menyre masive,gjoja per arsye humanitare brenda trojeve tona ne Dheun e Zi (Karabushkopolje) me ndihmen direkte te Qeverise se sotme Cerrnogorase,te cilet u masakruan para disa vjetesh po nga shteti serb e malazez,mbarte ne vetvete nje qellim shume te qart sllavizimi e spastrimi etnik te detyruar(nepermjet forces)e mjeteve financiare(para) dhe ata nuk mund te quhen kurrsesi ndryshe vecse kolonizator te mirfillte,se po kerkojne te bejne ligjin ne vatrat tona,pamvarsisht se Podgorica,zedhendesi dhe tellalli i saj Nikolla Gegaj,i antaresuar ne partine e antishqiptarit Millo Gjukanovic,komentojne e flasin te kunderten per te mbuluar grabitjen e tokave shqiptare.Parlamentari malazez,Zoti Nikolla Gegaj,i ndikuar se tepermi nga teori te ndryshme shoviniste e hegjemoniste antishqiptare sllave,ose i detyruar qe te hedhe kete valle,si dhe per tu sherbyer sa me mire e me shume interesave te padroneve te vet cerrnogoras,me nje llogjik anormale,po mundohet te gerrmoj,krijoi dhe gjeje fakte te rreme, per te argumentuar mashtrimin e shkive,se gjoja bashkekombesit tane nen Mal te Zi,i kane shitur me deshire trojet e tyre dhe jane larguar vullnetarisht vet,jo vetem sot prej Dheut te Zi(Karabushkopolje),por edhe dikur nga Tivari,Poidgorica Rozhaja,Plava,Gucia e tj,qe tani flasin vetem sllavisht.Eshte shume e sigurt se ky deputet edhe pas disa vjetesh do te flase e cirret perseri me te njejtat fjale,duke na thene po te njetat RRENA edhe per sllavizimin e trojeve tona ne Shipshanik,Vuksanlekaj e tj,te cilat jane vene ne shenjester dhe pe tentohet qe te grabiten nga kolon e kolonizator te ndryshem sllav.

Nuk eshte aspak e vertet,qe bashkatdhetaret tane,pronar legjitim te trojeve ne Dheun e Zi,jane mbledhur te gjithe se bashku dhe vullnetarisht ja u kane shitur pronat e tyre boshnjakeve,por kete veprim tipik kriminal e ka projektuar,organizuar dhe kryer si gjithmone vet Shteti mafioz Malazez,i cili i ka detyruar shqiptaret vazhdimisht me force,kercenim, dajak, kamxhik gome,burgosje,denime e debime,per ti larguar ata prej tokave te tyre dhe ne te njejten kohe,nga ana tjeter therrete boshnjaket e Sarajeves,duke u dhene atyre edhe lejen e ndertimit te ketij vendbanimi te ri sllav,me qellim per ta kolonizuar e sllavizuar gradualisht Malesine.Edhe kjo koloni e re boshnjako-cerrnogorase ne Dheun e Zi,ashtu si dhe shume te tjera ne pafundesi e vazhdimesi,u ndertua ne trevat tona e brenda popullit tone dhe jo ne hapsirat malazeze si Cetinje,Kotorr,Butva e tj,qe jane edhe me te zhvilluar nga trojet shqiptare,te lena qellimisht ne prapambetje e varferi ekstreme.

Deputeti Nikolla Gegaj nder te tjera thote se na qenka shume i shqetesuar,nga shkrimet e shoqates atdhetare”Fronti i Bashkuar Shqiptaro-Amerikan”,sepse po marrin ne mbrojtje shqiptaret e diskrimnuar e te drejtat e tyre dhe kritikojne ashper politiken kriminale te Qeverise Malazeze,veprim i cili sipas mendesive te tij mjerane po na prishe mardhenieve midis nacionaliteteve te ndryshme ne Malesi.
Prej ketij bashkpuntori te ngushte te Qeverise se Malit te Zi,megjithse konstatohet me frike e shqetsim fakti,qe mardheniet ndermjet nacionaliteteve te ndryshme ne kete shtet multietnik,brenda trojeve shqiptare dhe atyre cerrnogorase s’jane aspak te mira,ai si nje politikan primitive,me shkalle intelektuale mjafte te vobekt,qe e ka lene koha shume prapa,sikur jetone akoma ne kohen e endrrave titiste te “Bashkim-Vellazerimit” fallco jugosllav,i cili vdiq,duke bere vetvrasje tipike mesjetare orientale,nuk jepe aspak shkaqet dhe arsyet e verteta te kesaj gjendje kritike te ndere e plote rreziqe,qe ekziston aktualisht ne kete shtet.Jo vetem kaq,por ky sherbetor i zellshem i pushtetareve mafioz te Podgorices,per kete situate kaotike e parrugedalje,te krijuar nga vet Knjazet e rinje te Cetinjes po fajsone te tjeret,duke u munduar me kot te ruaj me fjale boshe statukuane e zymte cerrnogorase dhe i paralajmerone ata se nuk guxojne te prishin “unitetin e percare malazez”,i cili ka qene gjithmone inekzistent.

Per te mos u marre me me kete pseudolider shqiptar te partise malazeze ne pushtet,i ulur ne kolltukun e deputetit,pas sherbimeve te shquara antishqiptare qe ka kryer ai ndaj saj,kur ka qene Kryetar i Komunes Urbane te Tuzit ,duke ndihmuar ne ushtrimin e dhunes ndaj malesoreve ne shtator 2006,ndertimin e kolonive te reja sllave,grabitjen e tokave shqiptare,sllavizimin e trojeve tona amtare,spastrimin dhe largimin e bashkombesve tane nga punet shteterore, sabotimin e hapjes se Universitetit Shqiptar,te statusit te Komunes se Tuzit,mohimin e te drejtave te ligjeshme te popullit tone ne Mal te Zi e tj,po i themi atij se shoqata patriotike, ”Fronti i Bashkuar Shqiptaro-Amerikan” do te vazhdoje pa asnje lekundje e hezitim detyren e saj te shenjte dhe do te demaskoj edhe me ashper,politiken antishqiptare te dhunes e te krimit qe ndjeke Shteti Cerrnogoras dhe Qeveria e tij,deri atehere,kur popullit tone qe jetone ne trojet e veta,ti jepen te gjitha te drejtat e tij te ligjshme qe i jane privuar per dekada me rradhe.

E ndjejme te nevojshme qe ti kujtojme edhe nje here ketij zotriu te veshur gjere ne dhembe me pushtetin e shkive,se historikisht midis popullit shqiptar,te vrare e diskriminuar neper shekuj dhe pushtetareve malazez te cdo kohe qe kane ushtruar gjithmone dhune ndaj tij,nuk ka patur dhe nuk do te kete kurr e asnjehere marrdhenie te mira.Qysh para njeqind e ca vjetesh kur keto troje arberore,ju dhane padrejtesisht me force dhe u pushtuan me dhune prej ketij shteti fqinje,populli jone i pafajshem e i pambrojtur,ka shijuar vetem dite te zeza dhe pare masakra e tragjedi te pergjakeshme njera pas tjetres,te cilat mbajne vulen e Malit te Zi.E njejta gjendje e rende per shqiptaret vazhdone te ekzitoj perseri dhe kete e di shume mire edhe Nikolla Gegaj,por ai duke u larguar nga interesat e popullit te vet dhe futur kryet ne zgjedhat(kularet) e qerres se prishur malazeze,qe po shkon drejt gremines, nuk guxon te ngrej zerin e thote te verteten,pasi e prete i njejti fat i keq,si shume sherbetor te tjere,qe kane punuar per llogari te Malit te Zi e Serbise,te cilet edhe tani vazhdojne te sillen me egersi si okupator ndaj popullit tone qe jetone ne trojet e veta autoktone.

Po i bejme vetem nje pyetje Zotit Nikoll Gegaj,ku ishit Ju Zotri,kur ushtaret kriminel cerrnogoras me urdher te vrastareve Millo Gjukanovic,Filip Vijanovic e tj,e mbyten ne gjak tere popullin tone ne Malesi me 9 shtator 2006,duke fyer e perdhosur edhe simbolet tona te shenjta kombtare,apo ktheje gota me shlive,vodka e shampanje,duke kryer inagurimin e banesave dhe shtepive te reja te koloneve boshnjak ne Dheun e Zi?

Do te vije koha mjaft shpejt edhe per Ju Zoti Nikolla e disa te tjere,te dashuruar shume pas partive politike sllave antishqiptare,qe te pendoheni thelle, duke i denuar rende veprimet tuaja qe keni bere kunder popullit e kombit tone,por edhe ndaj drejtesise,ligjit e demokracise.

Ne si bashkekombas,qe nuk kemi asnje qellim te keq e te paramenduar ndaj jush,por edhe ndaj popullit e shtetit fqinje malazez,u bejme thirrje te sinqert juve dhe te tjereve si ju,qe te rreflektoni drejt,duke i pare me objektivitet qendrimet dhe aktivitetin tuaj,per tu kthyer nga e mbara dhe hedhur tej mendimet e paragjykimet e akumuluara e rezervuara ndaj shoqates FBSHA,e cila nuk do ta ndale per asnje cast,punen e saj patriotike,per te mbrojtur interesat e popullit tone dhe vlerat e demokracise,sa here qe ato rrezikohen te preken e dhunohen,nga njerez,apo klane te ndryshme,qe jane te lidhura ngusht me krimin dhe i sherbejne atij.Ka ardhur koha qe Mali Zi,i cili po akuzohet shpesh nga mediat e huaja perndimore si nje shtet mafioz, Qeveria tij,lideret e saj dhe sherbetoret e tyre shqipfoles,te largohen perfundimisht nga mendesite e dikurshme te errta shoviniste sllave,qe mbartin ne vetvete dhune e urrejtje.Me Popullit e Kombit Shqiptar sot ata duhet te ndertojne marrdhenie te reja,te drejta e te qendrueshme,pasi ne kunderten do te vazhdojne te perballen me reagimin e fuqishem te tij,pamvarsisht se kane forcen e pushtetit te tyre.Vetem keshtu do te krijohen mardheniet te mira midis nacionaliteteve te ndryshme brenda Shteti Multietnik Malazez,per te shkuar drejt zhvillimit,fuqizimit e perparimit dhe Bashkimit Europian,Natos e Demokracise,duke zene vendin e tij te merituar ne to.

Nga:
Andy Apolloni
Paulo Traboini
New York, 13 May,2012.