Rona në finale të Eurovision /video/

Përfaqësuesja e Shqipërisë në Festivalin Evropian të Këngës – Eurovision, Rona Nishliu, është kualifikuar në finalen e këtij evenimenti që po zhvillohet në Baku të Azerbajxhanit.

Rona, e cila ishte e pesta në renditje, gjatë performancës së saj në natën e parë gjysmëfinale, mbizotëroi skenën dhe transmetoi ndjenja te publiku me një interpretim mjaft emocional, ndërsa mori ovacione për vokalin e jashtëzakonshëm. Ajo e meritoi kualifikimin, ishte e mrekullueshme, ndërsa zëri i saj bëri që salla të shpërthente me ovacione.

Sa i përket prezantimit skenik – ajo kishte veshur një fustan me një jakë të lartë, dhe një pelerinë të kaltër mbi pantallona të zeza. Skena ishte e errët, ku ngjyra dominuese ishte e kuqja.

Kënga “Suus” është një vepër e Florent Boshnjakut, ndërsa tekstin e ka shkruar vetë këngëtarja nga Kosova. Triumfi në Festivalin e Këngës në RTSH i ka mundësuar Ronës rrugëtimin drejt Bakusë, ku në garën e madhe të këngës evropiane përfaqëson Shqipërinë.

VIDEO

Dhjetë shtetet nga nata e parë gjysmëfinale që u kualifikuan në finale:

Rumania
Moldavia
Islanda
Hungaria
Danimarka
Shqipëria
Qiproja
Greqia
Rusia
Irlanda

Në gjysmëfinalen e parë të “Eurovision Song Contest 2012” konkurruan 18 këngë:

Mali i Zi: Rambo Amadeus – “Euro Neuro”

Islanda: Greta Salome & Jonsi – “Never Forget”

Greqia: Eleftheria Eleftheriou – “Aphrodisiac”

Letonia: Anmary – “Beautiful Song”

Shqipëria: Rona Nishliu – “Suus”

Romania: Mandinga – “Zaleilah”

Zvicra: Sinplus – “Unbreakable”

Belgjika: Iris – “Would You”

Finlanda: Pernilla – “Nar Jag Blundar”

Israel: Izabo – “Time”

San Marino: Valentina Monetta – “The Social Network Song” (“Oh Oh – Uh – Oh Oh”)

Qiproja: Ivi Adamou – “La La Love”

Danimarka: Soluna Samay – “Should’ve Known Better”

Rusia: Buranovskiye Babushki – “Party For Everybody”

Hungaria: Compact Disco – “Sound Of Our Hearts”

Austria: Trackshittaz – “Woki Mit Deim Popo”

Moldavia: Pasha Parfeny – “Lautar”

Irlanda: Jedward – “Waterline”