Promovimi i librit “Pishtarët e lirisë”

Shoqata “Illyricumi” – Tuz organizon promovimin e librit “Pishtarët e lirisë” – dokument për të burgosurit politikë shqiptarë në Mal të Zi – të  autorit Gjylaver Avdiu.

Për librin do të flasin:

 1. Adem Demaçi,
 2. Prof. Dr. Martin Berishaj
 3. Prof. Dr. Bahri Brisku
 4. Botuesi , Frano Kulli dhe
 5. Autori

Mysafir i mbrëmjes Lelkë Dedvukaj.

Promovimi  do të bëhet të dielën, më 26 gusht 2012 në QKI “Malësia” në Tuz, me fillim në orën 19.

Jeni të mirëseardhur

8 Comments

 1. Pse gjithmone te tjeret duhet te merren me pune tona?
  Na ose shkruejm dhe veprojme per te tjeret por jo kurr per veten tone?
  Prandeaj Malseia eshte ne situate qe eshte sot “ne qorr-sokak” pa shprese e pa
  perspektive..vec vazhdoni se asimilimi eshte shume afer..
  dhe atehre s’ka nevoje te lodhemi..shi Plaven e Gucine..si flitet sot atje dhe kush jeton, sundon me ato troje?

  • I neruoshimi Prêl,kaher kâm tha se Malësia ka mashum Shkolltar se puntor e katunar,por çfar qarit ka Malësija prej tynet?Mos t’ëm marrinvesh prap si n’ Forum disa gabim se nuk po thom për mësuosa e profesora çi jân n’për shkolla por jâta çi kan hî n’politik,profesora, ekonomista,agronoma e tan intelekti i Malësis çi po heshton e punon për dikâ tjeter.Sa i pagua Mali Zi heshtojn ater kur vin ën penzion nisin me shkrua e i bâjm si guximtar. Populli asht i çuditshëm ,katërdhet vjet punon kûdra tij ater kur ja nis me tarakat e çojm n’hava.

 2. Pershendes autorin suksese dhe ne te ardhmen,lumi ai qe vepron ne te miren e popullit te vete se nuk vdes kurr,faleminderit dhe juve malesia.org per informime.

 3. Prele Ma trego nje rast kur Malesort kane shkrua per te tjeret, nuk po shkruajm per vete, ater per te tjeret jo e jo.
  Malesia eshte pa perspektiv, por nuk po asimilohemi, se ashtu sic jane asimliua Plava e Gucia ka mujt me u asimilua edhe malesia, te gjithe ne te njejten situate kan ken, por Malesia nuk asht asimilua as kurr nuk do te asimilohet.
  Edhe mos thutj “vec vazhdoni” Se nqs asimilohemi te gjithe e kemi fajin, edhe ti bashke me te gjithe ne tjeret… E keta qe po bejne promovimin e librit, nuk po bajn promovimin e asimilimit, por nje liber qe duhet te promovohet, ska gja tkeqe ktu. Por me than mir qe po bahet nje aktivitet ku ne qender asht libri, por duhet sa ma shume me lexua e me promovua libra.

 4. Te nderuar komentues edhe ky autori qe po shkruen pe te burgoserit politik me duket me duket se lavdata per veten do te baj ,Se per te ba libra per te burgoserit politik duhet te jesh i burgosur politik dhe ti perjetosh kazamatet sllave se ky i ka ba do leke ne shba dhe tash po u shet men njerezve atje

 5. I nderuaru KRAJA kur nuk ke informacion me mire mos komento.Autori ka qene vet i burgosur politik per 3 vite per aktivitet patriote gjate kohes se komunizmit dhe per veprimtarine e tij patriotike ne SHBA ia dijne vleren mbare komuniteti si shqipetareve nga Mali i ZI qe jeton atje dhe ai esht nder te vetmit qe esht kthyer nga SHBA te rrise familjen ne vedlindje. Kur nuk din me mire rri e hesht…

 6. I nderuar Endrit une kam jetu ne jugosllavi edhe ne ny por zoti avdiu a u kthye sa ishte jugosllavia gjalle apo masi u ba mali izi shtet sa per aktiviten e lartepermendurit ne ny ka qene kollaj e ne jugosllavi njerezit qe kan qene te burgosur politik kan nej atje e nuk kane ike as nuk kane pas te drejte mu largu nga jugosllavia prandaj ti po me dukesh iri por megjithate familja e juaj eshte familje e nderuar dhe paster por jo e nje kalibri sa per te shkruar per vuajtjet e te burgoserve te vertete politik se qellimi i te burgoserve politik shkaterrimi i jugosllavise dhe bashkimi i trojeve se ikja ka qene arritja e qellimit te malazezve prandaj dhe ai kthim eshte pranimi i shtetit malazias dhe vdekja e endrres se chdo te burgosuri politik per nje SHQIPERI NATYRALE

Comments are closed.