Fushata parazgjedhore dhe “gjuha trupore”

Dje (23 Shtator) në kuadër të fushatës zgjedhore, në Malësi erdhi bartësi i listës “Mali i Zi Evropian” Milo Djukanovic.

Ja si u publikua kjo në portalin Vijesti:
Bartësi i listës Mali i Zi Evropian – Milo Djukanovic, ishte sot në një vizitë pune në Komunën urbane të Tuzit, në të cilën qytetarëve u tha se do të respektojnë premtimet e DPS-it ashtu siç bënë edhe deri me tani. Komunikimi, gjuha trupore megjithatë flet ndryshe…

Shikoni videon

47 Comments

 1. hahaha sa kam qesh. taman ashtu si na e bani me gisht ashtu i ka pajt premtimet

 2. premtime premtime premtime na jem gi premtime djukanovic thot e di se em besoni vet se besoij as ni fjal se deri sot tana premtimet jan ken te pa sakta obecavaj obecavaj se populi i malsis asht aq naiv e kan met besua prap tu e puntorve tuoj ferhatit me shik

 3. Ku kien Malsort qyqana sot asht dasht protest kundra ketyre horave te cilt jan bashkua aty per me leh si kur qeni qe leh ne rren .Qeni jav Q..t nanen tanve aty mrena ne ate bashkim pih qelbsana tradhtar.

 4. po gjith cka po u thome po u rreje edhe po va choj gishtin chka doni tash Ska ma nevoj pere ju se ja kini chua qellimtn ne vet e tash chon me gishte qenefi

 5. Gjukanoviqi thotë me mburrje se në Malësi ka ardhur të mburret me atë që ka realizuar në këtë trevë. Po a ka mundesi dikush të më numrojë se çka është punuar në Malësi viteve të fundit. Investimi më i madh më duket se janë këto arnime që don me i ba tash para zgjedhjeve nëpër rrugët e Malësisë. Zoti MILLO thotë se perseri do të investojë po sikur edhe deri tash. Me këtë gishtin e mesem nuk e kam të qartë se kuj tash don tia fus, vetit apo këtyre cubave që e shoqëruan dje , madje duke garuar se kush mund ti qendrojë më afër- mos o zat ma keq e ma zi për këtë Malësi..

 6. Edhe një gjëtjeter sa i takon promovimit të djeshëm…
  Kot e ka Milloja që fushatën në Malësi e ka filluar në institucionet fetare, sepse as imamet as patër Pashkun “nuk mund t’i kthjell për DPS ” Hahahhaaa

 7. Po duhen 60 vjet per me permirsua vendimin e gabuam tparaardhsve tan kur na e hoqen komunen…60 vite tye na rrej e mbaj ne shpres…aba ba si nuk ka vler koha te na, tri gjenerata tye mi rrejt… I besoj Milllit se nkyt mandat kite me na e dhan komunen por per fat tmir tonin ka me shkua nopozit… Ater nburg ater nhag e kshtu i kalon spakut 22 vite

 8. MILO MBURRET CKA KA BA NE MALESI PO SIGURISHTSE PO . NA KA VJEDHUR TOKAT KA PRU KOLONA BOSHNJAKE SERBOMALAZEZE KA 800 SHPIJA NE MALESI NA E MUER FLAMURIN MANDATET E GARANTUARA NA ARRESTOV NA QUEJTI TERORISTA RRAHI PLEQ E FMI PO BAN PASTRIM ETNIK A PAT EM QIK MALSIA ME FLAMUJ MALAZEZ SA KIJE ……CKA DON TJETER

  • Po kû ini kên ju me gjith politikana , intelektual e studenta deri çi va bani Milli ata.Po ti burri i dheut mos ja vêni tan fajin Millit,bânije pastrimin masparit par deret ater kalonije Urën e Zharrnicës me lyp fajtorin.Me dhet partija n’dy-tri mi banor nuk rregullohen drejtat e popullit se aty nuk dihet kush pin e kush pagon.

 9. Milli ska faj por kta qelbsanat tan se kurr nuk i kundershtuan per te verteten
  por cka thot milli keta ja baj amin edhe me e pas zan me ***** i kishin than kryej pun ater ta japim voten se keshtu fitohet vota e DPSit.

 10. Mendoj se Malsoret keso her jan zgjuar nga gjumi dhe nuk do te korruptohen me gjera te vogla, dhe premtime bajate te njepasnjeshme te Gjukes. Ase frati ase hoxha ska me ndihmua keso heret. Te gjitha edhe keto premtime i duhet me i ba sepse kongresistet amerikan, se bashkut me Salen ne Tiran, ja kan cua gusht dhe i duhet deshti e nuk deshti me e dhan komunen perdhuni. Te fala Malsor te dashtun me shpres se premtimet e tije nuk do te ju influencojn juve qe te votoni per ket parti, qe ska ber pothuej asgje te mir per shqiptaret ne mal te zi.Uroj qe te fitojn kualicjoni shqiptar sado perdreq qe esht ma mir me tanin se me te huajin. thote nje fjal i yti ka shkon te rrezon, por ka kthehet te cone.

 11. Se shpejti do te vijne ne amerik politikanet e Malsis per ta spjeguar mnyren se si demonstruon para Gjukanoviqit .Pyetjet qe ja qiten dhe sa qedhime arriten .Ap prit me falni ata vetem vijne ne Amerik per te rrejtur dhe marr disa dollar , as ni prej tyre as me chil gojen por te paluom dhe puntore te msheft , alluruose te DPS te pa shmangur, perops vetem kur shkojne ne Amerik ,,,,hmmm…dichka ktu nuk esht ne rregull,

 12. O Mir na njeh Milli se kush burrat jem na njeh tash 22 vjet.na njeh permes
  Perfaqsusvet tane chi ja chojme na parlament sidomos keta te partive nacionale,e kaher na e ka chue gishtin e mesem,e prap ka me I fitua votat tona sa I kem na keta idiota ne gara per deputeta

 13. Çdo ditë e më shumë po bindem se vetëm bojkoti sot për sot është e vetmja zgjidhje. Kështu do të alarmonin sadopak edhe ndërkombëtarët, por më së shumti më këtë hap do ti ndergjegjsonim këta kanditat të pandërgjegjshëm. Vetëm me bojkotin e sotëm do ti bashkonim të gjithë shqiptarët nesër. Nuk do mend se nëse ne dalim në zgjedhje duhet të votojmë vetëm shqip. Ky debatuesi me nofkën Safet Butka thot se i veti ka shkon të rrëzon e kakthehet të çon,. por tash ështi disesi ndryshe. Sot fjala e këtyre përfaqësuesëve ton tradhtarë është fjala e vetme e pakicës tek ndërkombëtarët. Andaj unë mendoj se i veti ka shkon të rrëzon e kur kthehet edhe të mbytë fare…… Uroj të mos jetë kështu por derisa kemi 4 kolona , nuk mund të jetë ndryshe..

 14. Shame on any Albanians that vote for the criminal enterprise of Dukanovic! Milo should have never been allowed to enter TUZ!

 15. Shame on you for considering Dukanovic! There’s an American saying, “Fool me once, shame on you; fool me twice, shame on me.”

 16. SQARIM: NJEKY PERSONI ME EMNIN ” noci” NUK ESHTE NOCI CAMAJ!!! FLM SHUME.

 17. Po kan me ba harakiri nderkombtart per ne si jater kur i kepa bojkotua ti kur je ken nqeveri

 18. Sinqerisht mos kuvet per bojkot, se bojktot don te thot pushtet per Millin, kurse pjesa e dyte ashte alegori

 19. Qyqet ju per mend t’krese po a dini se tash 100 vjet u sundon Milloja me shoke…bile sundim absolut…dhe as mizat nuk jeni te zot me ia heq atij muti si me bojkot si pa bojkot si me bashkim si pa ta.

 20. Mora pushken me dale ne gjah aman zogo aman aman….pushka bam…zagari ham…aman zogo aman amannnnnnnn

 21. Vuksanlekaj a duem te jem objektiv , apo si na pelqen çdonjërit pren nesh. Të betohëm në gjenë më të shtrenjtë se jam shumë i zhgënjyem në këta politikanet tonë, sepse ata vetëm për të ardhur në pushtet , se për ne as që ju bjen ndermen. Pra ata smeritojnë votën tonë deri sa të bashkohën.

 22. Për PDS asnjë votë, e keni pare se Milloja na ka ngre gishtin e mesem, por dashtë zoti që kësaj heredo tia fus vetin dhe të gjithë atyre që shkojnë pas tij. Vetëm Preli Lucgjonaj dje ka ken car. E vetmja here qe e kam çmuar këtë njeri, të gjithë në këmbë per Millon e aj këmbë mbi këmbë ulur në ulse, bravo i qoftë..

 23. Sinqerisht te besoje dhe hajde te mendojme ndryshe…nga kush presim te na bashkoje….nga kush…dhe kush na ndane…a duhet te luftojme ate qe na ndan per te pase kush te na bashkoje….shih emrat more burr te gjith apo te kufizohemi ne 5 te paret, plus edhe njaj 2 qe jan jashte listave por isoje si ata…ne jetojme ne kohen kur partit bejn pushtet, ekonomi, lajm, si te ne si cdo kunde, TR ka favoritet tone, PS PD etj, PR gjithashtu….as ato sna bashkojn, dikush per Ramen, Dikush BErishen, Ramushin etj etj. Mali i Zi luan lojen e vet, politiken e shkatrrimit, na imponon simbolin dashurin per shqiperin, solidaritetin mes nesh. Sinqerisht duhet te bisedohet shume e thelle e vec ne qe jetojm ne Malesi me gjith respekt ndaj diaspores, e mos me dale kuvendit pa me pa se ku jem e ka po shkojme, se ku jemi nise e dim te gjithe. Me vjen keq qe jemi keshtu siç jemi, prandaj relaks, prandaj, durim, edhe nese dreqi e mori e une kete e shoh…edhe nje gja te vogel…Sinqerisht jame kunder ish liberalve, ish udbashe(ishudbasha ska), ata qe se kan tshoqin e slargohen kurr, ata qe dalin si te ri e flasin si komunista tipik…me pa vend e me pa kohe e me pa guxim….kisha tregua se ajo qe flasin te rinjet ashte mu luftua sot ne kete koh…evropa ka kalua shume faza qe ne as si kemi kap…

 24. Pershendetje SINQERISHT, Taman kjo eshte ajo qe shqiptaret duhet te bejne BOJKOTIM BOJKOTIM,vetem nuk e di a dim te bojkotojme,se mbas saje duhet te jene arsyet pse po bojkotojme dhe duhet te kemi plan programet dhe kerkesat e arsyes se bojkotimit.
  Sikurse Shqiptaret te delnin UNIK me qendrimet e tyre Nacionale atehere edhe Shqiperia e Kosova do te mendonin dhe vepronin ndryshe ndaj nesh, e sigurisht se edhe bashkesia Nderkombtare do te merrte vesh se ende ka ceshtje te pa zgjidhura ne Ballkan.
  Edhe ne kemi mundsi te behemi faktor i situates por na mungon vullneti i guximit.
  Gjukanoviq eshte XHELAT ndaj shqiptarve ashtu si ishte Dinastia Petroviq, te tille do te jene edhe paseardhesit e tij por me me shume sherbtore shqiptare.
  Me mjete demokratike mendoj se shqiptare Autokton pakic me UNITET mund te mposhtin Gjukanoviqet shumic qe une mendoj se nuk jane te medhenj por te vegjel, vetem se jua kemi frigen. Bashkimi ben Fuqine

  • A i thon ministrit për pakica e drejtat e popullit Gjukanoviq,ose âkên Dinosha e tash nuk dij kush asht?A i thon kryetarit komunës Tuzit Gjukanoviq a Gegaj e Lulgjuraj? A i ka xgijell ata politikana Mali i Zi a Shqiptart Poti masparit kamena tha Europa:” po çka doni mashum se kur e kini Ministrin e kryetarin e komunës Shqiptar”. Hiqniju pash zotin aso prrallash se kan me qesh me ne,Europa e Amerika

   • Ata jan nga UDSH dhe jan partneri i Millit. Jan parteri i Millit per ata se bajn ashtu si don ai. UDSH asht vetem 1 parti dhe ka fitua vota per 1 deputet aq sa edhe 3 tjert Vasel Sinishtaj e Genci Nimanbegu e Mehmet Bardhi. Bota din se 3 jan ma shume se 1 kshtu qe UDSH nuk perfaqson shumicen e shqiptarve. Prej 4 deputetve shqiptar 1 eshte partner i Millit kurse 3 ne opozite.

 25. Asnji shqiptar tash 100 vjet ne Mal te Zi nuk asht kene pushtet. Rrogtar jane kene, jane dhe duan me kene.

  Po te ishte me krye ato detyra te gospodarit pa pagese zor se kishte me u gjet nji malsuer me kopoqe ne rregull.

  Puna me malesoret e diaspores asht pak ma ndryshe. Ata per gjoja patriotizem shqiptar kishin me sherbye edhe g’jate bile tye e
  pagua gospodarin. Jane me bateri lithiumi kta…hahaha

 26. Te nderuar ne kete moment historik duhet te jemi te unifikuar si kurre me pare. Ne jemi te ngopur me premtime te rrejme qe sna kane pru as gje te mire, Prandaj me ndergjegje te plote dhe ball cele te ecim perpara drejt fitoreve te ardheshme. Mos te na percajne dhe mos te na largojne nga qellimet tona per realizimin e te drejtave tona qe na takojne si popull autokton ne MAL TE ZI. sinqerisht nga dinoshjani.

 27. E para her en jet ti ci nuk ka rrej,se do ti plotsoj premtimet si deri tani ,paj gja normale se kurrja plotsua ska deri tani dmth as tash e mrapa.ka fol te drejten

 28. Duhet tjem pak ma real e mos te gutna me sha njari tjetrin.
  Ne Mal te Zi ka ma shum sllav qe vehtes i thon serb sesa sllav qe vehtes i thon malazez. Shum e leht asht kjo me u vertetua, vec kqyrnje referendumin e 2006 ku per pavarsi kan votua dicka ma shum se 55% te popullsis. Ata qe kan votua kunder pavarsis jan sllav-serb. Kta qe kan votua per pavarsi jan sllav-malazez plus boshnjak qe ne mal te zi jan 12%, Shqiptar 5% edhe 12% qe deklarohen Musliman, Kroat e Rom, pra 29% krejt bashk.
  E kqyre tash sllav-malazez qe jan ma pak se sllav-serb edhe kan arrit me i ckatrrua tgjitha partit serbe, krejt opoziten e kan ba kot me than.
  Sa bashkohet opozita, DPS jau fut diku flaken edhe i shkatrron. Ata kan shtetin e krejt institucionet e tij ne dor edhe per ata mujn me ba ashtu. E neve na duket cudi se si munden neve me na shkatrrua edhe shajm njari tjetrin.

 29. Ne salle megejase kekan kene tane te kychun ne politik e jo vetem 4-5 chi po thoni se tane jajo duertrokitje nuk kje vetem nga pak njerz por nga e gjith salla. N’se e don mare populli, ja pashin hajrin more se ata vet e votojne tash sa here. Kure asht kene puna per pamvarsi, edhe kuptohet, kane dashte njerzit me chkape Serbine. Po sot, pse mejua lane fajin vetem atyne qe merren me politik ne Malesi kurse populli e don e tuk e kan. Tash kan me kallzua votat !

 30. E nderuara me nofkën Malësorja unë plotësisht e kuptoj Millo Gjukanoviq,atij i lumtë se po punon për shtetin e vet dhe për partinë e vet. Por fatkeqësia më e madhe për shqiptarët është se realizimin e planeve të Millos në dëmë të çështjes shqiptare po e ndihmojnë vetë shqiptarët. Madje për përçarjen dhe asimilimin tonë lokomotivën po e drejtojnë vetë shqiptarët, për ti në qef Millos. Pra Malesore ne nuk po shajmë askënd por po tregojmë realitetin e hidhur tek ne shqiptarët nën Mal të Zi. Falë këtyre ” shqiparëve” ne sot jemi këtu ku jemi dhe siç po vazhdojmë nesër do jemi edhe më keq, pasneser …? Por siç duket as Tirana e Prishtina nuk kanë interes për ne shqiptarët nën Malin e Zi. Për hirë të integrimit euroatlantik neve kanë vendosur të na bëjnë kurban. Por ne kemi qendruar ndaj shum furtunave dhe duhet të qendrojmë edhe në të ardhmen. Por kështu sip po veprojm ne, vështirë se mund ti përballim svidat e sotme. Vetëm të BASHKUIAR mund të mposhtim çdo gjë. Sot me katër lista zgjedhore asgje smund të bejmë, përveç tu sigurojmë ndonjë post këtyre karieristëve të pangopur… Plotësisht pajtohëm, për herë të parë me Dinoshjanit, po ashtu edhe me Vuksanlekajn e Greçen e Trieshit.. Do të duhej një Levizje , me program të qartë të propagandonte për bojkot. E di se do të sulmohej nga të katër anët si levizje e DPS, apo edhe do të quhej levizje nga kazanet e Beogradit.. Por derisa këta politikan, fitoj tash më se dy dekada përkrahjen ton dhe sot përsëri ,të ndarë në katër kolona, pa kurrfar tyrpi kërkojnë përkrahjen , diçka duhet ndermarrë. Këta mendojnë të fitojnë një kolltuk të rehatshmën për prapanicën e vet nga ku do ti mbushin xhepat dhe të punësojnë familjarët, Kurse për ne as që ju bjen ndermend. Këta vetëm ndëshkimi jonë me bojkot mund ti ndërgjegjësoj- edhe pse vështir se ndergjegjsohet i pandergjegjshmi.. O shqiptar !! një parti është mjaft, madje edhe atëherë dhe ashtu të bashkuar kemi shumë svida dhe shumë punë me të cilat duhet perballur….

 31. Sikurse ne te gjithe edhe Dinoshjani te ishim me tolerante me njeni tjetrin ma merr mendja se edhe punet do te shkonin me mire.Te gjithe kemi gjera qe mund te mos pajtohemi,por edhe te gjithe kemi shume me cka te avitemi dhe ta japim kontributin tone te duhur per vendlindjen tone qe ne fund te fundit ja kemi borxh.Te gjithe jemi vellezer 10 deri 15 brezni shkojme te i pari yne,si thote nje fjale e urte popullore “Te gjithve ni nane smuj me na ba”.
  Atehere per mue ska ransi a je musliman apo katolik vetem ransi ka a je shqiptare. Liria vjen vetem nese ka vend nder ne. Tung.

 32. Si merr gjuxim dikush e te deklaroj – se tash 100 vite s’kemi pas ndonji shqipetare ne pushtet! – gabim! a e mban mend P*****o M****n D****j – qatin e kancellarise,a ke harru pe d****h Gj*****q – drejtorin e shkolles.Shqipetare,nuk i ka levize topi…! ore qerrata paske nji memorije te shkurte.

 33. Grech Ty as dreqi ste kupton !
  Ste pret sekica dy here ne ni vend.ktheju e lexoj komentet ne arkive ne qofte se e ke ,spo ta cek I se chka se po I thejrregullat e shpis

 34. Nji tjeter shkruan se, – Mali i Zi nuk ka punue gja ne troje tona…!?
  Po uren e Samoborrit kush e ka punua…? – Edhe aty kryekomandanti ishte shqipetar,a se din? bile nga fshati Dreshaj.Atehere pune mbas pune,ura ma e re ne Dobercin,kryekomandant op! ku ini ju neo – pro – filo mazazezet pse po mbani heshtje varri? me ndihmoni.Titistat ishin ma guximetare se ata dlshin badhe per badhe – kurse ju sikur t’ju kishte nxane nji rrufe! kulloni,rrufitni,Thithni hundet me zhurme,vecese rrini te pakenaqur me komente! – thithni,mbushnju me ajer te paster.Mos tregoni perbuzje

  !

 35. Ta dini nji gja se; kush e shan t’e krejt subjektin tone politik ne gjeneral, drejte per drejt favorizon DPS-in pa marr parasyshe se e shan edhe ate, dhe shum gjasat e mira jane se Ai se don as vet-vehten!?

 36. SARANDA, ti asnjeren nga keto qe une i kam shkruar nuk don me i kuptue.
  Te gjithe po kuptohena disesi,edhe pse kemi mendime te ndryshme ndaj njeri tjetrit po perpiqemi te mos ofendojme kend personalisht si ti,si psh. sa femi ke a cka te bajn, a ta dine femija gjuhen shqipe, sa ke kantribua ti per Malesi etj etj,kto shprehje jane banale ne dialog dhe komentim burrash,kto kurre as nuk duhen te perdoren ne leter as me armiqt e jo me vllezer te vete.Qe nga koha antike dhe c’prej shkruajn njerzit perdorin ne leter gjuhen e kultures dhe arsyes,si psh.”Ime e holle i leter ja ka shkrue”

  Njerzit me qellim nuk po te pergjegjen mrapa sepse perdor gjuhen e fyerjes dhe nuk duan te merren me ty.
  Ti sigurisht se je kontribues, as kurrkush nuk po ve ne diskutim personalitetin tand, por ama javash, gjithkush per vehte e ka pak integritet apo kredibilitet, edhe nese gabojme ta gjejme gjuhen e perbashket para se te hudhemi ne sulm,shqiptare jemi.
  Njeri nga personalitet me te rrespektuara ketu ne mergim me nje familje te edukuar dhe emancipuar eshte P***e Sinishtaj i cili gjithe jeten e veten ketu ja kushtoj Atdheut dhe Vendlindjes,nder veprimtaret ma te forte te komunitetit dhe ti nda gjelozia merr guximin me e nencmua e nuk e kuptoj pse.Dy varzet e tije flasin mire gjuhen shqipe dhe kane mbaruar universitetin,kaq sikur se te gjite mund te benim me femije do te ishte vertet suksesi jone.
  Edhe per Malesi kemi bere mjaft dhe aq sa eshte kerkuar nga ne,Zot nuk jemi por me mundsite tona kemi ndihmuar familjen atje ne vendlindje, kemi ndihmue qendrat fetare ketu dhe atje kemi kontribue ne te gjitha sferat e ndryshme dhe cdo kush qe ka ardhe ketu ME LYPE NGA ATJE i kemi ndihmuar,kemi prite personalitete dhe lider te ndryshem nga te gjitha trevat shqiptare,kemi ndihmue luften e Kosoves moralisht financiarisht dhe ushtarakisht etj etj e sikurse e kam cekur ne komentet e mija te me parshime Shqiptaret e Amerikes ketu kane bere Revolucion.
  Nese nje pjes e popullit shqiptare ne mbare Globin meritojne rrespekt te vecante atehere keta jane shqiptaret e Amerikes,jo rastrsisht dhe cpesh here thirremi edhe Shqiperia e dyte.
  Une asnjehere nuk shkruaj me dy botekuptime dhe kerkesat e mija jane gjithe here te PRERA MAKSIMALISTE.Nese une dhe ti mendojme ndryshe mund te komunilojm njerzisht, une vetem keshtu di, e ti vazhdo si te duash.
  Kaq dhe pershendetje.

 37. Javash shoke!
  Mos j–u versulni njani-tjetrit me te eger! mos bani blof,e mos kaperceni ne konkluzione te komenteve! mos nxirrni perfundime te nxituara! mos u hillni me parashute,se dridhen filxhanat.Shkendi tensionit.Mos te na shkerin kuajt nga dora. – Si une,si “Saranda”,si Prela,”Greche Trieshi” etj. kemi nga dy sy me lexue,nga dy veshe me degjue e nga nji goje me fole.Mos te vetemi si ata dy burrat;

  – Puna e mbare Pepe,
  – Jam tue mbielle do qepe!
  -S e ke Matine?
  – S’dije a bijne a nuk bijne?
  – Po si e ke Paloken?
  – Nga 3 euro oken,
  – Shurdhoshu kumare.
  – Tumirevofsh e udha e mare..

  Uh,uh po dal rrobash nga habia

  Pershendetje nga plaku; Kosove Rexha – Bala

 38. Jeky na e ka cua gishtin kaher,po na nuk kem dasht me marr vesh,a po e merrni vesh tash vecanarisht ju ci e kini prekrah.

Comments are closed.