Vendimi i referendumit për Komunën e Malësisë

Kryetari i DPS Milo Djukanovic deklaroi dje në Tuz se javën e ardhshme do të shpallet referendumi konsultativ për statusin e KU të Tuzit dhe se pushteti për ketë çështje do ta respektojë vendimin e banoreve të Malësisë. Ai në tubimin promovues të koalicionit “Mali i Zi evropian”, i cili u mbajt dje në Tuz , paralajmëroi se vendimi për shpalljen e referendumit do të shpallet në mbledhjen e kuvendit të KU të Tuzit me 4 tetor.

“Nëse kemi kërkuar që për të gjithë ne të vendosim në çfarë shteti do të jetojmë kemi obligim që të respektojmë edhe të drejtën dhe vullnetin tuaj se në çfarë komune dëshironi të jetoni duke pasur parasysh interesat tuaj dhe si to të krijoni kushtet që mënyra e organizimit të jetë ekonomikisht e qëndrueshme, deklaroi Djukanovic në tubimin e djeshëm të koalicionit Mali i Zi evropian që u mbajt QIK Malësia në Tuz. Ai gjithashtu banorët e Malësisë i porositi se nuk kanë nevojë të shqetësohen se DPS do të jetë garantë se vullneti i tyre do të respektohet, njofton Radio Televizioni i Malit të Zi. /Malesia.Org/

28 Comments

 1. Mose u shqetsoni se ni bashine me lype shtete ska probleme sa te va epni votat atere me godite gjana ne malsi si deri tashe Pere komune ska probleme

 2. hajde hajde ooo komune
  me ruaj gjuhe edhe flamure
  dhe me shekuj me ekzistua
  si shqiponja me fluturua
  se tash ne unionin europian
  malesor vetit per me i than
  dhe atje me u bashkua
  nga nena jone qe na kan largua

  hajde hajde or komune
  me hager ma mire
  e me past ma shume pune,
  me krijua jete dhe perpsektive
  pa kamxhike e direktive

  Te falem ty o pernendi
  qe na e ruajte kete shqiptari
  tash ma shtire kan me na asimilu
  te huajt ktu me na i pru

  por ni amanet vellezrit e mi
  nje amanet dua me lane
  besioni kishe edhe xhami
  na duhet bashkimi se jem shqiptar tane

  • ju disa mendoni se tane puna u krye se ka ardhe milli en tuz e ka fol bukure pore duhet kuptua se aje ka rrej bukure se mei fjale tane u ba si duam na mose u tralltoni se jane rrena si deri tash se pere ceshteje te komunes nuk ashte gati pere referdumi pa me ken dps-e te sigurte se referdumi nuk kalohet kjo dote thote ne pere mese agjetave shqiptar ne malsi dote vlersohet perqindja e siguret se refendumi nuk kalon pra nuk ka nevoj refendumit pere komune ka nevoje pere refendum me ju bashkanqit shetit ku dhe i takojme e jo gjithe mone te okupuare po kjo ashte politika e perfaqsusve te malsis se nuk ka dadhime ase ata ci tubohen me millin e ase ata ci nuk daline publikishte me ta se tetane jan ni tren(VAGON)pere ni qellim pere interesat personale

 3. komuna asht e domosdoshme por nuk asht mir se asht nen mal te zi se nuk i ka hije me u pajtua me tej e pushtueme prej mala zezve ne e kem vendin me trojet shqiptare dhe ato duhet te jen kerkesat tona dhe asgja ma pak

 4. Malesia ka problem me dhomin e vet te cilt e mueren malsin ne qaf keta jan dami i malsis malazezt kan ardh me kerrkua votat te na jo na te ta,kush i pruni aty keta b..h lypisat tan ,muni me than se nuk jem trima se nuk ka vijejt me i lan me dal para popudhit me mbajt fjalime e ligjerata se ata jan shpijunat e malazezve un e di se shpejt si miu ne leth kan me hi keta tradhtar ci kan me lyp vend me jetua se ne shpit e tyre as ne malsi jooooo por mos i lueni se jan trima se trimi ja cil vorrin vetit perpara.

 5. Si qendroft Komuna Urbane si u vendost komuna e pavarur perseri me Malesoret dhe me Malesine kane me sundua joshqiptaret.

  Qysh pas luftes se Dyte Botnore e deri sot ne Malesi nuk ka sundua shqiptari…Si kur asht kene komuna si kur nuk asht kene te gjithe kane zbatuar direktivat e Podogrices.

  Edhe sot sundojne joshqiptaret. Prandaj kjo ceshtje nuk meriton entuzjazem aspak.

 6. Shtir asht mei kuptua t’shumtat komentet tuoja.Pse nuk ka dal Sinishtaj, Çunmulaj ose i Camaj me pajt fjalim ën Tus por kini lân matparin Millin prej podgoricet me arrdh e me paj fjalim e me përmê komunën e plot t’Malësis. Pse duroni me kên gjithmon i dyti ose i treti, ju zaher po pritni kryetart prej Ulqinit meu lân lêje me fol diçka për Komun t’Tuzit. Ulqini e ka Komunën e plot e atynet nuk u duhet mashum.Hiqniju muhabetit se e ka Milli fajin për gjithçka se me pa trimni sot politikanat e Malësi kishin me mujt shum gjâna me rregullua edhe pa Millin e Mugoshën.Kajher duhet mei ra grusht tavlinës e jo meja vû gjithmon fajin dikuj tjetër. Malësis i duhet Ded Gjon Luli me mei prî Malësorit por demokratisht e jo me luft,zêmër,burrni e trimni politiket.Jekta çi rrahin atje-khâ n’për Ulqin,Podgoric e Prishtin mei lyp drejtat e popullit,kurr nuk kameva pa hajrin Malësija se nuk jân zot shpijet n’shpi tvet.

 7. Per referendum te komuns nuk vendos Cunmulaj, Sinishtaj dhe as Camaj, por Milli.
  Kush mundet me ja ndalua Millit me ardh ne Tuz e me fol le te dalin e tja ndalojne e mos humbni kohe duke shkruar ktu.

  • Pershendetje Malesorja-
   Per referndum vendos qeveria por mos harroni se ka kene Vaseli, vizita e ti ne amerik dhe kerrkesa e kongresit amerikan, dhe ma ne fund edhe kerrkeka e Sali Berishes ne Budve, qe e kan detyrua Gjukanin dhe te tjeret me e sjell situaten deri ketu. Ai ka shpres se referendumi nuk kalon. E drejta ashte qe mos te kete referndum se asnji prek komunave nuk kan kene te detyrueme me shpall referndum, por ky asht tentimi i fundit i Gjukonaovicit me meujt me e ndalua komunen e plot, dhe ne qoft se nuk mundet me e ndalua, ka me u munua me e lane si vepe e UDSH-se.

  • Po kush e ka nalua Sinishtaj,Çunmulaj e Camaj me arrdh para Gjukanoviqit se ata jan ma afer Tuzit.Kurrkush kurrkanin nuk muj me nalua por belda popullit ite kên ma përqef mei pa Malësort e mei tije se çka poi napin e a dijn se çka mujn mei dhan popullit.

 8. Lidert politik shqiptar munden vetem te thone se do te punojn qe Malesia ta fitojne komunen dhe jo qe Malesise tja bien komunen sepse tgjith e dijne se na nuk vendosim per ate gje. Edhe sikur te shpallet referendumi e te votohet komuna me shumice, prap duhet qeveria pra Milli me e vulos.
  Si ne Petnice qe kan votua qe me u ba komun ne gusht por qeveria ka me vendos tash a e pranon apo jo.
  Duhet ta flasim realitetin dhe ti dijme punet ashtu si jane e jo vetem te flasim permendsh.

 9. malsi milli u ka pru ellema shum pramtime ksaj her si gjithahert per pera por kqurnje malsin si sot si tash 100 vjet ma mir jem kan tash 50 vjet se sot mos tishin do biznis njerzish te malsis elle most tkite nimua diaspora skite me mujt kush me kalua per tuz prej smeqe ekem pjacen ci asht bare me pa kush met kap ifar lgatet tue kalua per ta perimet ele ushqimi ci shitet skan ku vahen vec ne pok kur far pastersiet arsimi ne mat poshtrin nivel shendetsia mos tite dr luka zdi cka kishim me ba te dvetmit njerz ci punojn jan shpijunat pa punsi sot asht koha cou malsi e deli zot vetet pa dallim fejet malsia asht e malsorve mos lajoni tu rraj kush

  • Prap poi tijej fjalt “mos t’na kite dimua diaspora”.Pash besën ma kallzoni i puntor çi e ka gjet punën ni punisht ose ni zyre çi ka investua diaspoora.Diaspora investon veç ën kisha e xhamija e aty gjêjn pun hoxhat e fritnit.Malësort e Amerikës i dimojn Malësis humanitare e për ata duhet mejau rrit nerën por ata asht nime sekundare e jo për t’g’jat.Malësis i duhen investime për me gjet pun jâjo rinin çi nuk dijn çka me bâ me vetin.Po tijej për miliona dolar çi kan arrdh prej ameriket edhe u lumt xhepi por a din kush ka kan pajt ata dolar.T’ishin investua atje ku duhet sot ite kê Malësija si Shvica e nuk ite kên problemi për komunën e plot,nuk kime mujt Gjukanoviqi as Mugosha me bâ zâ, nû k ime mujt me tha se nuk muj komuna me pajt vetin.I her kam hî ën sherr kur kam shkrua se jâm kûdra kishes Trijeshi çi po thon se jan investua rreth milion dolar e tash kalzoni ju mua a jâ dash ma fort Malësis kisha a i fabrik për me konzervua parime e pêm.Kishin gjet pun maspaktit 50 puntor e bujqsija e tân Malësis.Tan jân ua kudra mejet se jam kudra kisht.Jo burra nuk jam kudra kishet por jam për perparimin e Malsis edhe mei shti dolart aty ku i duhet masfortit popullit.Jâshtu kite bâ biznismeni i Amerikes.

 10. …ni dijsha vete gja, e bela kam dal mec-komune e plote Tuzi sdo ta marre kurr nga Milli. PSE?- rreth 11000 votues ka Tuzi. DPS-it ne Podgorice per te mbajte pushtetin i duhen gjithsesi nja rreth 5000 vota—pra nese Tuzi merr komunen e plote atehere Podgorica bje ne duart e opozites-ME SIGURI. E Podgorica eshte nje e treta e votuesve ne Mal te Zi!!! Nese DPSi humb Podgoricen atehere humbet edhe pushteti qendror dhe bjen ne duart e Opozites!!!! Duke e dijt se Milli eshte Kriminel Luftet- Bukovica, Dubrovniku, Shterpci, Te deportuemit, Armet ne Sanxhak, Orlov Let, e shume tjera- vet jam nji milion perqind se ai kurr sdo te lejoje te humb pushtetin sepse nese i ndodh kjo, gjeja me e vogel qe i takon pasi te humb pushtetin, eshte te IK dikund, por ska kund…Ai jam i bindun ma pare shkakton Lufte qytetare se te humb pushtetin….dhe ne fund luan me letren e shpetimtarit…sic ka ba gjithmone…as mos tju shkoje menja ne Komune nga Milli-rruga e kesaj endrre eshte nje tjeter: Fitimi i pushtetit nga subjektet shqiptare nacionale, e pastaj bllokimi i institucioneve dhe nderkombetarizimi i ceshtjes…sikur te behet kjo e fundit me siguri qe ipet komuna pa asnje kusht…Plus te gjitha ketyre qe thashe siper, Procedura Ligjore e parapare per realizimin e Komunes se Plote eshte aq e komplikuar dhe e percaktuar ne menyren e formen qe te mos ndodhe kurre…Lexojeni kete ligj…ose s pakut lexojini me vemendje deklaratat e fundit te zyrtareve te DPS-it—kriminelave ne pushtet…dhe do ta kuptoni kete…

 11. O Dinosha, bukur I rreshtueke ishalla na I thrret vaj edhe Ambasadorit
  Qe e kem ne Tirane.

 12. Cka dmth kjo shpallje? Kur behet votimi dhe nen cfare pyetje? Kush ka te drejte te merr pjese – gjithe podrogica apo vec banoret e Komunes Urbane? Cili eshte territori qe do te perfshije komuna e ardhshme e Malsise? Cilat do te jene kushtet per miratim, >50% votave per por 55%, si ja kan pas lane MZ per pavaresi?

  Te gjitha keto pyetje do te pergjigjen me 4 Tetor, apo jo?

 13. Dinoshjan–Ti sje prej Dinoshet po prej Narhelmit-B*****u 🙂
  A di si e gjeta ? Kur e the “me hager ma mire ” hahahaha

 14. Po besa kisha e trieshit rrin madheshtore atje ne maje i bukuri, Zoti e bekofte kishen e ata chi e ka punua se ka me ju permen emni gjithmone, e atyne chi e kundershtojne kishen e Zotin sa tu marohen konzervat kane me deke e ska mej permet kush ma po si mos te kishin jetua kurr. Ktu pra asht dadhimi i atyne chi menojne vech me hager e kurrgja tjeter, e i K*l P*****s me shok !!!!

 15. jo nuk ke nevoj me dvet kurrka me ardh ne shpin tane te presin duar hapur por duhet ti me lyp e ater mirse ardhjas nuk dote mongoj as ndihma per me kalua ket rrug te veshtir por jan do rregulla qe cala as thaqi nuk guxojn ti thejn qe jan te mbikqyruna nga derkomtaret por kur te lypish ater asht dicka krejt tjeter

 16. RRahni edhe ju me grushta ne ato tavlina kapake e mose dreqoni haaaaaa

 17. dodgjeka kosova thot mostite ken diaspora quqe skite ktua perta mostite kan diaspora kurkush skite di ku asht kosova ele malsis i kan nimua mirboth por ele me cil pun en malsi duhet me arll tu shpia e mejau zier gjumin e mej cua en pun ate nej prit e mej pru shpi cka ka ba malsia per vetin zoti thot nimoj vetit pak se vet te nimoj ma shum malsort presin si maca per ato te dashit mepa se cka po u bjen kush e sado ci tu napsh sasht both

Comments are closed.