Mal i Zi, përfaqësimi politik i shqiptarëve

Shqiptarët e Malit të Zi më shumë jetojnë në diasporë se sa në Mal të Zi. Ata janë më pak se pesë për qind e popullsisë, por kanë pesë subjekte politike. 

Ulqini është kryeqyteti i shqiptarëve në kontekstin orientues, por një mbështetje e fuqishme është Tuzi, që konsiderohet lagje e Podgoricës, pasi pa shqiptarët Podgorica mund t’u takonte serbëve.

Një ligj i ri megjithatë kërkon që partitë të kenë një prag prej 3 për qind dhe kështu rrezikohet që partitë shqiptare të mos futen fare ose me një numër më të vogël deputetësh në Parlament.

Shqiptarët kanë dhënë kontribut për krijimin e shtetit pasi pakicat qenë ato që në vitin 2006 i dhanë mbështetje referendumit për pavarësi kundrejt serbëve.

Genci Nimanbegu, i Forcës së Re Demokratike të Ulqinit, shpreson për një bashkim të shqiptarëve. Shqiptarët në Mal të Zi janë të vetmit në ish-Jugosllavi që nuk kanë luftuar brenda shtetit të tyre.

Por, malazezët, të afërt me kulturë me serbët, kanë arritur të krijojnë shtetin, por kombi është ende i ri. Forcat shqiptare kërkojnë që Tuzi të bëhet komunë dhe në zonat bregdetare të ketë decentralizim.

“Ne çdo herë jemi nën hijen e marrëdhënieve mes malazezëve dhe serbëve. Mali i Zi është i vetmi shtet në Ballkan ku nuk ka shumicë kombëtare. Malazezët janë nën 50 për qind, kështu që pakicat etnike bëjnë më tepër se 50 për qind dhe kjo është një sfidë për shtetin e Malit të Zi dhe për ne që të vazhdohet dhe të mos bëhet njëetnik”, deklaron Nimanbegu.

Mali i Zi pret që me zgjedhjet e ardhshme, që do të mbahen në javën e dytë të tetorit, në vend të vijë ndryshimi i madh përmes partive të reja politike.

Por partia e Milo Gjukanoviç, tani kryeministër në hije i Partisë së Socialistëve Demokratë, i njohur si udhëheqës i përhershëm dhe i përfshirë në afera ndërkombëtare e hetime për lidhje me mafien e duhanit, ende është më e forta. /Top-Channel/

28 Comments

 1. Aferim u kjoft Shqiptarvet n’malinezi çi nuk e kan digjua deputatin e Tuđmanit kur e ka çua meja shtî zjarmin Malësis.

  • Nuk dij pse nuk përpjeket UDSH-i e Boshnjakt me SRB e me hup Gjukanoviqin kur ka mashum pakica se shumica.

 2. o Dodgjek GJukani flet e vulose e ska chi bane kushe aja njeh historin per Malsore edhe prap vjen me xhgoglit rrena aty ne tuz edhe bile e presin si krale plot salla edhe duare trokitje te chpeshta

 3. A din pse?Nuk ka Malësori kuj mei besua se jân trrnua tant e t’huojit e Malësis i shkon barabar keq se keq .Hajde ti tash kallzoji Dodgjekës kush kime mujt mei prî Malësis? Garnitura e par e kapa koalicionin me partin e bulatoviqit e sot e kem koalicioninGjukanoviq-Dinosha e Boshnjakt. E cila e zeza asht mae mir

 4. bravo tkjoft Dod Gjijeka se 50 shkrime en dit i shkrua. ni vazhdosh jeshtu ke me msua me shkrua e ke mu ba politikan e me shkua en Malsi e mej pri Malsis e me ja nal rrugen Millit

  • more dodgjeka a dine noj here me komentua ci me pa noj fare kuptimit a vetem shkrua si katunare e bala ije ene penzjon e nuk te cuditem se nuk ke cka me ba tjeter se tash i 200 komete tua i lexova e hala ni prej tyne nuk paten ci mete thone te lumte goja pra hajte e merru me noje pune tjeter se nuk ije pere kyt pune mose te mesin hatri se po ta tregoj te verteten se shum jan ne ket menim si vet ju pershedes me gjith zemer ose gjeje ni tjeter tem si pershemudh me luaj shah apo domina ma mire ashte pere ty se kalone kohen ma shpejt

   • I lumi ti për vetin çi nuk je katunar,vet jâm katunar e nuk trypnohej.Ti ni muç me gjet i koment çi nuk ka lidhje me tema çi i shkruojn jektû ater kallzo.Vet nuk jam si ti e disa çi kthehen persoinalisht kudra jâri tjetrit e shajn jâri tjetrin, por komentoj pas menimit e si i sho vet ato gjâna.
    Lexoje komentin e par e keme dvet pse e kam shkrua ashtu,e shkrova se tha Genci se Shqiptart e Malitzi jan t vetmit çi nuk kan luftua mrên shtetit ku jetojn .Tuđmani i Kroacis ka dasht përkrye jaj Shqiptarit meja shtî zjarmin Malësis me 1991 për me çlirua Kroacin i grim prej JNA,por nuk e kan nigjua Malësor.Ato nuk jan prralla katunarësh por e sakta se kam dvet edhe simjet për at pun kur kam vizitua Malësin.Vet nuk tarakas pa argumenta. U lutem mem fal se nuk mujta pau përgjegj e me la pak baltën çi ma qiti jeky njeri.Kur thom se politikanat e Malësis e tresin autoritetin tye me lyp pratija e meu hap n’për Ulqin e nuk dijn me organizua i parti ën Malësi ater nuk dij kû i ke kontra argumentat a port mem pësua se çka m’duhet me bâ

  • Analfabetat nuk kan çka me lyp ën politkën e Malësis,vet jâm jâ prej tynet, se faleminerës prej Zotit kem both shkolltar ën Malësi çi bâhen me politik,por a ka Malësija qar prej tynet pota lâ ty me komentua.Na çobanat e marrimvesh tryshej politikën,direkt pa filozofi,na e dijm se politikanat jân aty për ne e jo populli për politikana Me dy vjet shkoll n’g’jûhën Shqipe e 52 vjet jasht Malësijet e besoj se dij both,nuk e dij letërsishten por Malësorçen nuk e kam harruea si shumica jektû çi shkruojn e Malësori edhe shtir i merrvesh.Kur po kuvêt për politik jâm i njoftuom mirboth,jâaq sa m’lypet mua privat.
   Ni don mashum me dijt për mua vizitoje Blogun >gurraelecit.blogspot.com < çmoje vet a dij me shkrua a jo.

 5. Esht dhe do te mbetet me e forta partia e Gjukanoviqit, sigurisht aje per Malazezet ka ken i mir, po cka bani per ne shqiptareve. Deri tani asgje hic fare asnjesende, nese nga presjoni i nderkombtareve ne vecanti nga presjoni Amerikan dhe Shqiperia dhe Kosova ne anen tjeter ndoshta edhe arrihet ajo komun.Pore aje ase ate sdon me e dhan ne rruge te drejt por gjoja tani me njfar referendumit popullor. Aje merr si shembull LETNICEN asi dreqin po i thone, atje ka vetem njerez te interesuar per ate komun dhe ajo kalon me 80% apo ma teper, por te na en Malsi esht krejt ndryshe, me lojnat qe kan me i ba malazezet dhe shqiptarofolsit per bes esht rrezik edhe mos me kalua aspake aje referendum, e nese nuk kalon ater kemi krye para botes se mali i zi do te arsyetohet shum lehte, une jau mundesova por ata vet nuk e kaluen, prandaj kjo do te ishte fiasko politike. Ateher ju udheheqes te Malsis duhet te mateni mir dhe te shiqoni terenin se nese hyni ne keto lojna dhe e humbni referendumin ateher per bes vetem litari se sdi cka do te duhej tjeter per ju, prandaj ruenje lojen ses is ka me u luejt se ju e dini se Gjukanoviqi dhe malazezet tjer ne pergjithesi kan me ba cka te mujn mos me lejua nje gje te atidhe.Nese mundet duhet me u rregjistrua edhe diaspora qe te vine ne votime se me ardhe 500 malsor prej diasporet esht numer qe ban nje diferenc te madhe.Por ndoshta edhe aty partia ne pushtet ka me pas gishte, punoni me mende se jemi ne kohra te veshtira per Malsin dhe popullin shqiptar nen mal te zi ne pergjithesi, por sidomos Malsia mos e marrte njat komun te plot kesaj here vaj hallin se kryeme per shum mote, dhe se di se a kemi me pas ma nje rast kaq te volitshem.Demokracija esht gjoja e mir, pore ajo edhe te shuen si gaca, dhe duhet me pasur kujdes, ky esht treni i fundit dhe duhet te nhypim ne te. Mos te lodhemi ne shum per kush ka me e pas ne dore Podgoricen le te merremi ne me vetveten, se ase pozita ase opozita sbajn gja per neve nje dhoje jane per momentin, ate e treguan tash sa vite qe u ba mali i zi i pavarur, cka fitueme ne.Dikur F Dinosha thonte ni raft ne duer te Serbve Podgorica ne sfitojm komun, po tash sa e sa vite qe e kan PDS cka u ba zoteri Dinosh. Ajo thenje e jueja jetojm ma mir se dje, dhe ma keq se neser spin uje ma, konkretisht nuk ke tregua asgje qe esht pritur nga juve ambasador,, edhe politika jote mori fund ke me mbet ne histori si nje propagandues i madhe i malit te zi te pavarur, por per ne shqiptaret ske me met burr i mir ne histori aspak. E ke pas rastin me ba dicka dhe nuk e shfrytzove, u shite per karrika si ata para tejet dhe na zhgenjeve. Dikur kur Mark Camaj prezentoj serbin dhe malin e zi, ne Tiran si ambasadopr ti e sulmoshe si gjoja procetnik, e ti tani e merr te njajtin rrole,, na ke zhgenye te gjitheve qe sado pak kemi pas rezerva ndaj tejet. Punet erdhen deri ketu vetem pak jav ju kan mbetur deri ne zgjedhje mbase vendoset te dilni ne zgjedhje ateher duhet ti fitoni ato. Prandaj apeloj qe te votoni per partit shqiptare dhe asken tjeter, sado qe te ju premtojn ndonje meter rruge apo ndonje rroge te perkohshme merruni me vetvetin se e drejta do te trijumfojn dhe nje dit te shpejt do te keni nje komun te plot, te drejten ne arsim, punesim simbole kombetare dhe shum cka tjeter, luejnje ket loje mir se nuk do te daheni te zhgenyer. Sot ose kur per te drejtat tona..

 6. besa jaj referendum qind per qind nuk kalon….duhet me dijt se se parit refrendumi eshte kosultativ qe ne gjuhen malesorce don me than se kur te shihet rezultati atehere kem me pa se cka bajm me ate pune. se dyti ne referendum voton e gjithe Podgorica e jo vec Tuzi. rezultati ne Tuz ka me ken 95 perqind jane per komune te plote, Zeta ka me e perkarh ne diku 60 perqind se u intereson edhe atyne, por Podgorica ka me ken kunder 95 perqind. Ne fund kur t bashkohen t gjitha votat rezultati ka me ken nja 20 mije vota pro komunes, e nja 120 mije kunder ose 25 perqind pro e 75 kunder. Plus ketsaj, nese ju jepet e drejta e votes edhe Romeve e Vrakacoreve atehere kjo perqindje do te ndryshoje ne 20 perqind pro e 80 perqind kunder…thaftu krahi atyne qe menojne se kalon ky referendum….perkunder, referendumi ka me i sherbye pushtetit per tu paraqit si demokrat-kinse e patet shansin se na ju duam shume e smujm pa ju, por ju se deshtet, UDSH ka me u hap bythsh tue me leh se e munsoi referendumi demek se per ate pune edhe ishin ne koalicion me millo kriminelin e bllabllablla…jekshtu ka ndodh edhe ne Petnjice-petnjica ishte 95 perqind pro referendumit por Berani ishte 95 perqind kunder. Ne Petnjice rreth 7 mije votues e ne Beran rreth 30 mije…e kuku per mua ci jua sqaroj kto soj gjanash ci edhe fmia me te meta mendore i dine e ju jo, por shahi ndermjet vetit e fyeni liderat qe vet i kini votua e keni mej votua prap. e vetmja rrugedalje asht mos me votua Millin por kunder tij…per mos me than se po loboj per Vaselin e Gencin, cka asht e vertete se vec ata do ti votoj, ju sugjeroj qe nese sjua jepni voten ktyne atehere jepjani edhe dreqit t mallkuem por jo milllit…pertryshe skem gja per fillle….

  • Aty dikush gabon,se sa e dij vet Referendumi asht veç për banort e komunes e jo gjith rrethimit.Podgorica nuk muj me votua për komun t’Tuzit.Dvetja asht për banort e Malësis, a e doni komunën a jo.Kush dreqi e dvet Podgoricën ose Nikshiqin a e duon komunën e tuzit a jo.jekso marrijash tihen veç prej Malësijet

 7. referendumi bahet per ate trev qe kerkon shkeputje….kurse a do te jet referendumi une se besoje…a do te kemi komun une se besoje…pa shkua Milli npension…prnadaj …Dod Gjeka i mire ska kush mi pri Malesis, as nuk ashte nevoja mi pri, se sjan malsort ne kohen e prijsave as sje ti ne nje vend ku ka prijsa….ashte nje kohe tjeter DodGjeka i mire…se kta ci mendojn se jan prisa tdalun prej zotit e nfakt jan do kakarllia na prun ketu ku na prun…

  • Shum t’neruoshimitPolitikanat regjionale kapa gjithmnon.Psh.Bayern i ka prîsat me Franz Josef Strausin qysh luftet s’dyt botnore e nuk ka mujt CDU,maemadhja parti ën Gjrmani me hî mrên e aspak nuk egziston partija CDU ën Bayern as sot. E kem na jekhâ IDS-in ën Istrijen qysh 1990 ska parti çi i fiton votimet deri sot.Ambasadori ën Malinezi asht prej asaj parti,megjas i thon Turçinoviq edhe iher âkên me vizitua Tuzin. Bayerni ën Gjrmani asht mae xhvijelumja regija,ashtû edhe Istrija ën Kroaci se prîsat e tynet e kan kujdes popullin e vet. T’dy regija i kan ekstra zyret jo geveritare ën Bryksel Partijat regjionale jân t’forta ni e kan Liderin,Prîsin. Belda ju e kuptoni politikën trysh por jâshtû asht ni don politikani mei dimua popullit s’vet.Europa nep financ nime për xhvijellimin e regionêt.

   • Dod Gjeka ashte knaqesi me fol me ty…i din do gjana ti…por jan parametrat Dod per prise (term feudal), udheheqes (term modern) dhe lider (term bashkohor), e kshtu raporti i tyne me popullin etj etj, por si do qe te jet je Dode njeri shume i kuptueshem e i marufetshem e dyzenqar

 8. besa more Vuksanlekaj jaj referendum bahet n komune t podgorices, e jo vec n treve te tuzit, sikurse u ba ne petnjice ku votoi gjithe berani-kjo asht e logjikshme se edhe kur mu da dy vllazen merren vesh me baben…ater podgorica voton kunder e tuzi pro-kshtu ci referendumi ka me u mbajt diku n fund t prillit a fillim t majit…eventualisht n shtator t vitit te ardhshem per shkak t pushimeve verore se edhe deputetat lodhen e duhet me pushua pak buz detit….por ke t drejt qe thua se komune sdo t kemi edhe nja disa dekada assesi…per tjeret je n t shtremt dai…n mos mbeson dvete gjergjushen se vuksanlekaj keka edhe ai e bela e ke afer…pergjigjen din m ta dhan, n mos dift muj me shkua te mugosha se a ken edhe ma par n zyre t tij por si ka llez puna sic e ka pa msua Lishja…

  • pra refendumi dote bahet pore neve duhet ta kuptojm se ne komunen e podgorices do te bahet refendum i pergjishem dhe duhet ta kalojn 33%pro ne kete menyr kurre nuk kalon se nuk votojn vetem ne teritorin te malsis pore elle te podgorices keshtu elle ni votohet ne teritorin te malsis ather nuk ashte e thanun se kalon se duhet ma shume se 55%pro ne fund te fundit po thom se kalov prap vjen pyetja te kshilltarve te podgorices e ata ken te drejt te votoj jo mase ligjite kjo pune shkon ne gjygjin suprim te shtetit malazez dhe keta vendosin prej 1deri ne 10 vjet keshtu pra athere neve nuk mujm me lyp ma te drejt pere komun se ceshtja ashte ne proces gjygjsore keshtu luhet loja e DPS pra nuk duhet me shkua ne refendum se kjo ashte vetem humje ci nuk munet me fitua ne kurre fare menyret duhe per mes politikanve shqiptar me luftua ne menyre pa refendum ose me pranua nen podgoric

 9. Me kyt koment po i drejtohem komentuesit “pasha zotin”… Deshta te pyes kur u ndave ti me grua a u ndave me referendum a pa referendum? Si jan ken rezultatet e referendumit? A votov edhe kojshija a vetem ju tshpis? Po si ste vjen tyrp te thosh se ne referendum per komune te Malsis voton krejt Podgorica? A je ti normal? Kur kje referendumi per ndamjen e Malit te Zi a votov edhe Srbija apo vec Mali i Zi? Ti ske lidhje me kto gjera….tyrp e katastrof per ty.

  • pak e ashpert si pergjigje por kjo ashte Fran qe thua ti….

   • sparit sjam martua hala, kshtu ci vec ni jam nda prej grues tande- por tek ke pa noj aderr t keqe Fran…se dytit, per kto gjana te dijsh se di shume ma shume se t shkon menja…se tretit, Frano ne referendumin pe komunen e Petnices ka votua krejt Berani se Petnjica asht pjese e komunes Beran…referendumi atje asht zhvillua simjet por mduket se sdijke ti gja per ket pune…se katerti Frano, per Referendumet Mali i Zi ka nji Ligje-nese din cjan ligjet- Aty thuhet se nese nje pjese e nje komune deshiron dhe jane pjekur kushtet per tu ndare nga amza atehere ne kete komune zhvillohet referendumi ne te cilin votojne te gjithe qytetaret e kesaj komune!!! lexoji ligjet pak Frano-kjo dmth se nese zhvillohet referendum per komunen e tuzi zetes ne te voton e gjithe podgorica e edhe tuzi e zeta!!! edhe PASHA ZOTIN ti primet spaske lillje per kto gjana Frano…tfala mi ba nuses…hahaha…

 10. a dini cka dmth referendum konsultativ? ni mos dini, merrni fjalorin.
  referendumi organizohet ne malsi. nese nuk kalon ashtu si kan me punua qe mos me kalua, ka me punua shteti, ater kurr ma as fjal per komun.
  nese kalon referendumi ater qeveria pra milli vendos po ose jo. si ju merr menja se ka me vendos aj?

 11. Pasha zotin jane te parapame afatet, nese iniciativa vjen me 4, 30 dit i mesin kuvendit me shpall (n podgorice) referendumi mbahet jo ma larg se 90 dit, une e lexoj ndryshe pjesen e dyte, paragrafi kater i nenit 29 tligjit. ater spot qes be, se ske me pa referendumin as ti as vet, e Gjergjushen po more pse mos me dvet…ti e vet e gjithkush…per tjetetr je ndrejt 🙂

  • iniciativa “fillon” me 4 Vuksanlekaj e jo ” vjen” si po thua ti, pra nuk perfundohet me 4…nese iniciativa kalon ekziston nje procedure e dyte qe kete iniciative e dergon ne kuvendin e Podgorices per ket procedure duhet deri ne 30 dite se asnji ceshtje smund te hyje ne parlament apo ne kuvend kur ti teket dikujt, e vertete se mund te hyje brenda dites nese keshillet e vendosin si ceshtje urgjente por mua e ty na duket se kjo nuk eshte aspak urgjente per Millin…per shqyrtimin e ceshtjes parashihen 30 dite e pasi eventualisht pranohet iniciativa, duhet te kalojne me se shumti 30 dite deri ne thirrjen e seances se kuvendit te podgorices…pasi te kalojne edhe kjo me se shumti pas 30 ditesh zhvillohet seanca ne kuvendin e Podgorices- u bane 120 dite Vuksanlekaj, vec deri ktu…pas kesaj, nese edhe ketu kalon sepse mund te ndodhe qe te mos kaloje, ka dy procedura: 1: vendimi te cohet ne kuvendin shteteror-edhe per kta duhet nji procedure rreth 60 ditesh-u bane 170 dite vuksanlekaj….ose 2, vendimi te merret ne Podgorice qe une se besoj, nese edhe ketu kalon atehere duhet me se largu brenda 90 ditesh deri ne referendum…290 dite Vuksanlekaj…ne muaj bejne gati 10 muaj-i bjen qe referendumi te zhvillohet ne qershor, por mbase jo cdo veprim do te shyhet per diten e fundit ata do te kursjne nja nji muej e pak ma shume dhe do ta organizojne ne maj njekohsisht me zgjehdjet presidenciale, nese e organizojne, por per shkak te procedurave tjera qe mund ti zene vendin ceshtjes-sepse kuvendet kane nje procedure ku zhvillohen seancat e rregullta e te crregullta, pastaj seancat e keshilleve parlamentare e disa tjera, mund te ndodhe nje zvarritje ligjore per ne muajin shtator, kte e ndihmon edhe stina e veres-pushimet…dmth Referendumin prite en maj ose ne shtatore—

 12. Referendumi konsultativ ashte i obliguashem por dallon per faktin se eshte edhe nje instance tjeter qe e ven ne veoprim ate qe eshte vendosur nga plebisiti…pa ju fut hollsinave kota, ka dicka besoni pa u qit be…mos em besoni kur tjau shaj Maliqin e Vaselin se per jeta po 🙂

 13. O vellezer do te behet referendumi sepse keshtu e kan vendosur nderkombetaret e jo Milli. Nuke ka me u ba ne Podgoric por ne Tuz dhe Malsi, dhe kto jan marrina qe po flisni ketu. Pyetja esht a kalon referendumi, ate duhet te dime apo te merremi me ket problem dhe jo me budalleqe te tjera. Nese Dinosha e Mileshi,vllana e Vranja votojn per pro komunes se plot ater ajo do te kalojn dhe do te bahet komune e plot. Tuzi e dime se do te votojn pro dhe kundra sepse Malsia dhe Malsoret e vertet do te votojn po..po,,po.. KOMUN TE PLOT, dhe mali i zi, nese kalon referendumi nuk mund ta ndalin pra, kjo esht realiteti jo pse done GJUKU por pse duen Amerikanet dhe nderkombetaret. Nese referendumi nuk kalon ater faqja e zez le te jet e jona dhe e askujt tjeter. Une besoj se me ndershmeni,pune dhe perkushtim si ne Malsi ashtu ne diaspor referendumi do te kalojn.

 14. PS edhe dicka te ju them.Nese ju liderte e futni popullin i ne ket loj te rrezikshme dhe nuk kalon referendumi ateher esht tradheti per malsin dhe nje humbje qe nuk riparohet per shekuj, ateher good bay charley, i thone kesaj pune. Mendonju mir ju lideret shqiptrar te Malsisi pa hy ne ket loje te rrezikshme qe mund te dalin edhe antikombetare per Malsin. Duhet te tuboheni te gjithe me Dinoshen,Vaselin,Maliqin,Nikollen,Antonin,Gjergushen,Muhametin,Xhemalin,Besnikun,Engjellin,Niken, e Hamdin,e Nikoll Gegen e Franin, e ate Halil Dukaj dhe te gjithe se bashku te diskutoni per ket problem dhe prove te madhe qe do te jufusin qeverija vet, gjoja ne emer te liris, dhe demokracis,dhe te drejtave njerzore per te gjith te barabart para ligjit, dhe kushtetutes malazeze.Gjeneralet e mir hyjn ne lufte per te fituar, edhe ju keni kujdes dhe mos lueni me fatet e Malsis, se pasha besen do te ja shofim sherrin nese nuk organizohena mir.Themi per faqen ma te zez referendumi nuk kaloj, amerikanet dhe mbar bota do te na thon ju e patet rastin por me voten e popullit e humbet referendumin,pra populli nuk e don komunen e plot,fjala e popullit foli dhe ju dolet humbes. Prap po them duhet te mateni mir pa hyr ne ket loje demokratike gjoja, qe po ju fute pushteti deshtet apo jo juve, kjo esht loj e dikujt tjeter.Ndoshta une jam gabim por keni kujdes, fjalet e plakut shpresoj te mos dalin kurre,por nga deshira kam frige.. Tungjatjeta te gjitheve

  • pasha zoten more safet butka vet me nja gjasht ci ja paske shkrua emnin as ne qenef se kam n plan n jeten teme me u bashkua…e pse? ti po mban nji qendrim pozitiv me kta ci po thua por hajt banu ti m ta se vet nuk dua edhe me dijt se plas lufta e trete botnore. pse? sepse ata tradhetare-kta te 6- kane pase kur me ba dicka tash 20 vjet e disa edhe tash 30 kane punua per kete regjim kriminel ashtu ci vet skam koh mju fal atyne ma…edhe sepse per mendimin tem cdokush qe bashkepunon me ta ne emer te kombit asht tardhetare i kombit e shoqerise me te vetmin qellim plackitjen e ” gjithkujt e t kujt t munen” e ne dem te gjithkujt tjeter e vec per bythen e vet…ti ke menua mire e te syygjeroj ta formosh nji parti te re e ti marresh me vetin jata t gjashte e thejav qafen ku pret miza hekur…edhe n referendum per komune e tuzit te dini mire se voton gjithe podgorica e jo vec tuzi, e njejta vlen edhe per zeten, e njejta u zbatua edhe ne Petnjice…mfal e?

 15. Tan kohen kadikush na perdhunon me do emna njerzish ci edhe familjes ja kan merzit, ci na jan imopua tan jeten, ci kan utoritet e integritet zero. Munonjuni mos ma na fut do emra iritues e aspak tpranueshem. Mendoj se kur permenden deshiron dikush me na provokua…kjoshi faqebardh e kaq per kete tem

 16. Bastorja : William Hill , Londer
  A do ta fitoj Malesia se shpejti Komunen e plot ?

  Koeficientet :

  Po – 15,00
  Jo – 1,20

Comments are closed.