Kajoshaj dërgon për në Podgoricë iniciativa për referendum – Si bazë mund të merret studimi i fizibilitetit të Sinishtaj dhe Nimanbegut

20121006-194900.jpg

Iniciativa për nismen e referendumit konsultativ për komunën e plotë të Tuzit do ti dërgohet më së largti deri të hënën kryeqytetit, kështu deklaroi kryetari i Komunës urbane të Tuzit Fadil Kajoshaj.

Në mbledhjen e Kuvendit të komunës urbane të Tuzit këtë iniciativë e kanë përkarahur këshilltarët e PDS-së, UDSH-së, Listës për Tuz, PSD-së dhe Alternativës shqiptare. Të përmbajtur gjatë votimit kanë qenë këshilltarët e PPS(SNP), Lidhjes demokratike dhe Iniciativës qytetare kurse sallën para votimit e kanë lëshuar përfaqsuesit e Partsië boshnjake, shkruan Dan.

Kryetari i KU të Tuzit Fadil Kajoshaj deklaron se sa i përket studimit të fizibilitetit, si bazë mund të merret ai që deputeti Vasel Sinishtaj e ka paraqitur pranë Ministrisë së punëve të brendeshme.

Kohë më parë, deputetet shqiptare ne Parlamentin e Malit te Zi, Genci Nimanbegu dhe Vasel Sinishtaj kane dorezuar ne Kuvendin e Malit te Zi propozimin per ndryshimin dhe plotesimin e ligjit mbi organizimin teritorijal te Malit te Zi. Se bashku me propozim ligjin, ne baze te nenit 32 te Ligjit mbi organizimin territorial te Malit te Zi deputetet dorezuan edhe Studimin/elaboratin mbi arsyetueshmerine e ndryshimit territorial. /Ulqini Online/

43 Comments

 1. Hajde kjoft perhajr
  Ka vijej me terrnua postjerin.
  Tung se shkova ne zoj te trieshit

 2. O Zoterja Ivezaj pse na i mbydhe komentet per 2temat e kaluara ?

  • A din pse Laurza,po druojn(po trêben) se poi ulim posht do nijerz çi poi çojn jektû tepër nalt.Radio Tanjug e ka tha t’saktën e nuk ka lidhje me nivelin e Kulturës por dikuj nuk i pëlqehet ajo debat.Pse nuk dij,por pova lâ juvet me çmua,

 3. 1)
  E nderuara LUARZA,me vonese e pava komentin tend ne “Rrahje ne Kuvendin e Tuzit”
  Vertet nuk jam aj njeri qe ju mendoni,dhe nuk je e vetmja qe me ngatrron me ate njeri ( ish gazetarin)
  Per Gjon Gjeken kam disa materiale te botuara dhe te pa botuara qe kane mbetur ne dorshkrim te atyre qe Gjoni ju ka tregue pakez per gjurmet e veta.
  U perpiqa te tregoj se keto materjale jane nga vete goja e Gjonit por edhe nga deshmitaret e kohes qe u ruajten nga disa shoke te vjeter te tij qe ende per arsye specifike kane mbetur te pa botuara.

  Sipas mendimit tim konvertimi ma natyral eshte prej…

 4. 2)
  Mark ne Mehmet. Gjate sundimit te perendorise Osmane Kemi te bejme me konvertime me dhune e frige dhe me joshje e deshire qe njerzit lakmonin tokat e mira dhe kushtet e klimave ma te zbutura(fushat).Gjate ketyre konvertimeve fetare njerzit nuk humbnin identitetin e vete kombtare dhe gjitnji mendonin se me gjelozi mund ta ruajne fene e vete te krishtere brenda mureve te shtepise se vete.

 5. 3)
  Kjo nuk ndolli sepse roberia ishte e gjate por permes KANUNIT TE LEK DUKAGJINIT mujten me ruaj traditat kombtare dhe me kto mbijetuan si shqiptare. Te shqiptaret ky eshte nje FENOMEN se jo vetem se ruajten identitetin e vete por permes njerzve te medhenj dhe liridashes si I.Qemaili H Prishtina etj. mbrijten me i vu gjoksi dhe pushken kesaj perendori te se njejtes fe, dhe bashkarisht me vllezer katolik debuan armikun stershekullor nga keto troje.

 6. Inisiativa e.UDSH dhe DPS as qe ka me mbrri ne Podgorice. Mbani mend

 7. Kripto-katoliket kane ekzistuar qe ne zanafillen e Krishtenizmit qe d.m.th. katolik te fshehur, njeri nga keta ka qene edhe njeri nga udheheqesit e Levizjes Kombtare Idris Seferi,i cili kurre nuk ka praktikue muhamedizmin por fshehuri kungoheshin dhe pagezonin femijet e tyre ne Kishe.Ky FENOMEN i tille ishte i perhapur ne krejt hapsinen shqiptare dhe mu per kete arsye edhe sot e kesaj dite mbizotron toleranca fetare qe nuk e kane popujt e tjere te shtypur e as te civilizuar te planetit tone.Kjo tregon se trijumf i keti fenomeni ka qene gjaku i paster shqiptar.

 8. Mire e tha Roberti. Duhet ta mesojme edhe ne artin e miresjelljes. Kultura personale eshte dicka qe e ngrite, e larteson dhe begaton personalitetin tone.Ndoshta ne jo gjithemone jemi koshient ndaj kesaj ceshtje, por kultura eshte ajo qe na larteson dhe na ngrite ne raport me popujt tjere. Nganjehere jemi te prirur kundrejte arrogances dhe prepotences duke e vleresuar si dicka te rendomt, si dicka ne parametrat e lejushmerise. Kompromisi, toleranca mirekuptimi jane veti qyteteruese te cilat duhet ti veme me shpesh ne perdorim.

 9. 5)
  Kurse konvertimi te shqiptaret , Mehmet ne Marko ishte Anti-Natyrale sepse me konvertim ne Ortodoks-Serb shqiptaret musliman dhe katolik automatikisht humbnin te gjita gjuhen, token, identitetin, dhe kulturen shqiptare.Shkiet permes konvertimit asimilimit dhe debimit masovik nga trevat e veta zaptuen dhe okopuen per 100 vjet te shek.XIX ma se 25% te trungut shqiptare.
  Kete fate pesuen edhe krahinat katolike shqiptare Kuci,Pipri, Palabardhi Vasi,(Vasojeviqi) dhe vazdon edhe ditet e sodit ne ditet e sodit ne Rozhaje, Plave-Guci, Tivar, Malesi etj.

 10. flm per kyt trik politik DPS-SDP se per keto vota si per te gjitha te meparshme na e premtuene komunen e plote. edhe kete her do te fitojm si te gjitha heret. Kjo kerkes i jepet komunes se podorices, qeveris malazeze, dhe ministrise e drejtesise. Pra te gjitha duhet me e llan pergjegjen pozitive per komunen e plote. pra 2 prej tyre ndoshta e japin pergjegjen pozitive dhe nji gjindet e thot ” JO ” dhe komuna e tuzit kurr nuk do te behet e pamvarun…

 11. Roberti flet mire e bukur, por vepron me vones edhe simbas deshires po me gjithete une e pershendes dhe i uroje cgo te mire….

  Pashko Sinishtaj

  • I nderuari Pashko Sinishtaj, deshira ime do të ishte që komentuesit të jenë në gjëndje të debatojnë pa shamje, fyemje e ofendime me njari-tjetrin edhe kur është fjala për çeshtjet për të cilat nuk pajtohen.
   Unë edhe sikur ti kam 24 orë në ditë të lira e ti përkushtohem vetem ksaj, do të ishte e vështirë që tgjitha kto komente ti filtroj. Prandaj jeni ju ata të cilët duhet të kontriboni që atmosfera e debatës të jetë në nivel, e të mbesin në pakicë komentuesit që ktu shkruajn për qellime të kqija me urrejtje, shamje, ofendime etj… atëherë do të ishtë më e lehtë sepse ata do të përjashtohen nga pjesmarrja në debatë.

 12. o fadilo….jo mund te merret si baze iniciativa e vaselit e gencit por duhet me zor-ME ZOR- se jua ka thene amerika kete millit me shoke…e edhe per ni shkak tjeter-nese kjo iniciative nuk eshte baza e referendumit atehere nuk do te kete referendum Fadilo….e ti kto i din mire sikurse une….me ne fund e keni kuptua se Vaseli eshte me i forti, gzohem…tung

 13. Bane Zot hajr, si baze me e marr studimin nga Genci e Vaseli…natyrisht kur duhet perdhune, sepse nuk mund ta dorezoj kush tjeter, perderisa eshte ne Parlamentin e MZ si dhe ne Ministrite perkatese ne shqyrtim…doemos pra….por mirboll, po pjeken keta, megjithese kadal 🙂

 14. Shpejt dashkan me lidh partneritet me DPS dhe UDSH edhe do parti tjera shqiptare, po me duket! Shihet si heshtin militantat.

 15. Kujdes,

  DPS, dhe UDSH mos u besoni aspak. Edhe nese DPS fiton, se bashku me UDSH stuhite ekonomike do i gjunjezojne e me siguri edhe pergjegjsite per korupcion. Malesine e kane lodhur Essesovcasit (DPS) dhe Sali Berisha me kuririn e tyre, shqipetaro- boshnjakun Ferhad Dinodhen. Per disa viti, Bardhi, ka veprua pozitivisht, por patriotizmin e tij e ka vera Sali Berisha, duke e gjunjezua me deklaratat e tije se shqiptaret ne Mal te Zi i kan te gjitha te drejtst. Pera Gjukanovici, ne bashkepunim me Berishen ka kerye detyren e vet.

  Vasel Sinishtaj, eshte nje person i cili meriton jo me…

 16. Pa UDSH ska Komun te Tuzit, si e qysh e atej e ktej, vech UDSH dhe politika e UDSH mund dhe do ta bien Komunen e plote te Tuzit!

  Keta besoj e ka te qarte gjithkush deri tani, te gjitha perpjekjet tjera te te vegjelve jane te pakuptimta, vetem jane manevrime te imeta, pa lidhje!

 17. A e din more fadil se ti me shok po e hubni malsin?
  hera e dyte ci po gaboni sigurisht me qellim
  hera e par kur prenuat ckomunen ci va pruni ferhati me dps e hera e dyt ci po prenoni referendumin
  plastva dreqi met e kres e u m”””” i malli zot more t””””” te kqi
  nekjoftse nuk dini dvetni ata ci din e nkjoftse e bani me qellim zoti kame u vra more b””””
  o popull i malsis cilni syte e ballit??????!!!!!!

 18. o popull merrnju me kta djelmosha te ri te paprishun e tshkolluem Antonin e Dr. Angjellin e hiqnju ktyne b””””””” tshitun

 19. politike apo drejtesi. Ne politike erdhi vetem per te tregua se eshte koha per ndryshime dhe jo perse ishte per politicient. Vaseli nuk edhte as jurist i mire. Te ishte i mire duhej te kryente provimin e advokatures. Vaseli eshte i afte per ndonje pune administrative ne ndonje zyre te mbushin formular. Per patrotizem te tij me mire mos te flasim.
  Duhet transformumi i LD me gjenerata te reja dhe me eksperience te vjeterve te jete e vetmja parti shqipetare ne Karadak.

  Duket se per kete qellim Aleanca Rinore… Doli ne zgjellje si grup qytetsresh e jo parti politike

  • a kukeja pentagon….t paska lshua bleta prap….po thua transformim i LD me forca te reja: a po menon kete transformim me e ba permes g*** d****, m**** d**** e a**** b**** qe e tradhetuan nikollen a si? per alenacen mos fol kurrma n jet se vete antaret e saj-ata qe jane ne liste deklarojne se kan hy ne zgjedhje me qellim me rrxue vaselin, merre me mend qellimin e tyre kur nji fmi i marre del pipireq kunder liderit me te forte shqiptare ne mal te zi….do ta kuptosh pas zgjedhjeve se sa gabim je i nderuem….por nejse e kam than disahere se ky eshte rasti ma i mire per tu spastrua…

 20. Ndikimi i UDSH eshte ne renje. Kjo eshte evidente kudo. Genci-Vaseli-Cungu eshte establishmenti me i ri ne skenen politike ne Mal te Zi, eshte lidhja e re e cila do te dominoje per dhjete, pesembdhjet vjete. Na pelqen apo sna pelqen ajo eshte dicka tjeter. Shpresojme se kete kapital politik do ta kanalizojne ne te mire te plotesimit te te drejtave kombtare tona.

 21. Me siguri malaxezet kurr nuk e napin komunen pa predione. Duhet presione politike, resistence paqesore si dhe nje formom i nje organi te perbashket ne mes diaspores e shqipetareve te Karadakut per te patur sukses. Tani shumices te polotikaneve shqipetare i pengon perzierejarja e diaspores po sikurese i pengonte dhe i pengon Karadakut dhe Ferhatit. Me nje riorganizim, shqipetaret ne Karadak do beheshin faktor i rendesishem. E per fatin e Ballkanit, kurr nuk jane ouest ballkanasat. E ne kete menyre te veprimtarise shwipetaret vetem po mbahen peng dhe ngsdsle do asimilohen dhe plackiten. E neser…

 22. Te nderuare forumista,para disa ditesh dikush nga diskutesit tha qe ne rast referendumi per komun te Tuzit,do te merrnin pjese edhe qytetaret e podgorice…….,i lutem dikujt qe e din me mire situaten ,te na e sqaroi se si rrin situata.Flmn prej dajes

 23. Per nder PENTAGON, po shkrua si me ken ne klasen e 4 fillore, ndoshta je edhe dr shkencash por kam problem me ta kuptua shkrimin, kjdes ne drejte shkrim ose i ke gishtat e trash e shkel ka dy shkrinja.
  sa i per ket Aleances rinore po flasin per kete angjellkun se ashte fort njeri i mire dhe burre i ndershem, por ne tjeter ane ka edhe asish qe po thon se nuk eshte ashtu, Besoj se ashte djale i mire pasi qe ndegjova se ka fejua nje vajze nga Dinosha, hajt perhajr e u plakshin bashk me nje mandat ne parlamentin e Malit te zi.

 24. Bravo Zef
  Ta lumsha bukur po na meson,
  Po sijo more burr, adoleshentit me ja dhan voten, atij me ja ble i biberon (cuc) per me u pajtua kur ti numrojn votat.

 25. O Dino/shjan
  Thuaj atij qe po e lavderon te mesojn Antonin me e permirsua mbiemrin , se i tingllon pak shkja ajo prapashtesa gjuraj Angjellku ka pervoj prej vetit

 26. aaa luarze ti plas mdhajt e zores, me keto komente.
  emri e mbiemri sbajn njeriun, por njeriu ban emrin dhe mbiemrin

 27. Juristi i njohur pa provim te avokatise ishte dashte te ju kishte spjegua.Referendumi mbahet ne komunen

 28. e Podgoriced per cdo pjese teritori qe kerkon te ndaher. Ashtu eshte e parapare me ligje. Kur te shkruah dicka ne revista serioze di paguaj letorin. Fmd. ne krtika.

 29. O Dinosh
  Po ate Kavariqin pse e angazhuan keta adoleshentat?Ne baz te mbiemrit,
  Po thone se ka origjinen prej KAVAJET .
  Kavaja eshte e njohur per prodhimin e zilevet (troket)e ky zoterija ja u ka sigurua nje sasi te tyre per me ja u be dhurat atyre qe ti votojn.
  Sa njeri i madh ky Karaviqi a si po i thon,sa mir eshte kujtua,sa hije do tu kene !Mezi pres me i pa ,a thua ka me te taku ty dinosh dhurata?

 30. Po sipas teje PENTAGON voton e krejt podgorica ,e jo vetem ajo pjese qe kerrkon te shkeputet…..apo une spo te kuptoj!!

 31. shikoni e knaqnju: http://www.youtube.com/watch?v=gsyl5qcolSw&feature=share
  Une ende nuk mundem me besua se ka kesi njerzish ende, kaq te cekt, te painformuar, qe nuk i dijne gjerat dhe realitetin ne malesi, ose eshte i keperdorur dhe rrejshem i informuar, qe nuk cuditem duke ditur se nga kush merr informacione. Burra, Anton Lulgjuraj, nu ka shans me i marr 3000 vota, secila vote per Antonin eshte vote per DPS, aj qe thirr me votua per Antonin thrret me votua per DPS, ku eshte qellimi? dps do ta kalojne udsh ne parlament, aj nuk i don edhe 2 deputet shqiptare opozit te tij mbrenda, e don…

 32. Neni 29 i Ligjit mbi organizimin teritorial te Malit te Zi. Cdi lexuas e ka lehte te infirmohet me rregullat e ligjit duke kerkua ne google “Zakon o trritorijalnoj organizacije Crne Gore” Per diaspore nese ka te interesuar shume mund tu jap edhe informatat e Librarise te Kongresit ku mund te gjeni kete ligje. Ky ligje ne Karadak eshte dashte tr shkoj ne shqyrtim publil. Kejo ka qene detyra e depotetit tone Vasel Sinishtaj te na e sojegojne. Por duket se Vaselit i intereson vetem pensioni.

Comments are closed.