Rezultati preliminarë i zgjedhjeve parlamentare (e plotesuar)

 Shqiptarët fitojnë vetëm 2 deputet

Sipas 94.7% të votave të numëruara Koalicioni Mali i Zi Pozitiv – Milo Djukanovic  ka fituar 45.6% të votave apo 39 mandate. Fronti Demokratik 23.8% apo 20 mandate, SNP 10.6% – 9 mandate, Mali i Zi Pozitiv 9.8% – 7 mandate.

Nga partitë nacionale (pakicë) Partia Boshnjake ka fituar 4.5% apo 3 mandate, Iniciativa Qytetare Kroate 0.5% – 1 mandat.

Kurse nga partitë/koalicionet shqiptare, e para renditet Forca për Bashkim (Forca – Genci Nimanbegu, Iniciativa Qytetare – Vasel Sinishtaj dhe Perspektiva) me 1.4% apo 1 mandat kurse më pas Koalicioni Shqiptarë (PD – Fatmir Gjeka, ASh – Gjergj Camaj dhe LDnëMZ – Mehmet Bardhi) me 1.1% apo 1 mandat.
UDSH-PPD – Mehmet Zenka me 0.9% sipas organizatave për monitorim, megjithëse është afër fitimit të mandatit do të mbetet jashtë parlamentit.
Aleanca Rinore e Shqiptarëve – Anton Lulgjuraj po ashtu nuk kaloi pragun, e cila fitoi vetëm 0.1% të votave.

Kuvendi i Malit të Zi ka 81 vende, prandaj Koalicioni i Milo Djukanovic nuk ka shumicën absolute. Për sigurimin e shumicës atyre ju nevojiten edhe 2 mandate, ku sipas burimeve jozyrtare partitë e pakicave do të jenë ato të cilët do të i bashkëngjitën në formimin e shumicës. Partia e Djukanovic edhe në përbërjen kaluar kishte në koalicion Partinë Boshnjake dhe atë Kroate, por kësaj herë duket nuk do ta kenë UDSH-në.

Në përbërjen e kaluar parlamentare nga subjektet shqiptare në Kuvendin e Malit të Zi ishin 4 deputet. /Malesia.Org/

***
(ora: 22:53) –
 Sipas 94.7% votave te numruara:

Aleanaca Rinore e Shqipetareve, Anton Lulgjuraj – 0.1%     (0 mandante)
UDSH-PPD, Mehmet Zenka – 0.9% –   (0 mandat)
Koalicioni Shqiptar (PD, Fatmir Gjeka – ASH, Gjergj Camaj – LDMZ, Mehmet Bardhi) – 1.1%   (1 mandat)
Forca per Bashkim – (Forca, Genci Nimanbegu – Iniciativa Qytetare, Vasel Sinishtaj – Perspektiva, Zana Savran) – 1.4%   (1 mandat)

***

(ora: 22:11) – Sipas 90.6% votave te numruara:

Aleanaca Rinore e Shqipetareve, Anton Lulgjuraj – 0.1%     (0 mandante)
UDSH-PPD, Mehmet Zenka – 0.8% –   (0 mandat)
Koalicioni Shqiptar (PD, Fatmir Gjeka – ASH, Gjergj Camaj – LDMZ, Mehmet Bardhi) – 1.1%   (1 mandat)
Forca per Bashkim – (Forca, Genci Nimanbegu – Iniciativa Qytetare, Vasel Sinishtaj – Perspektiva, Zana Savran) – 1.6%   (1 mandat)

***

(ora: 21:48) – Sipas 87% votave te numruara:

Aleanaca Rinore e Shqipetareve – 0.1%     (0 mandante)
UDSH-PPD – 0.8%   (0 mandat)
LDMZ – PD – ASH – 1.1%   (1 mandat)
Forca – IQ – Perspektiva – 1.5%   (1 mandat)

***

(ora 21:10) – Ne zgjedhjet e sotme parlamentare ne Mal te Zi dolen 73.3% e votuesve.
Deri me tani, sipas 56.3% te votave te numruara Koalicioni Mal i Zi Pozitiv – Milo Djukanovic ka shumicen prej  45.3%

Nga listat shqiptare sipas te njejtes perqindje te votave te numruara renditja si me poshte:

Aleanaca Rinore e Shqipetareve – 0.2%     (0 mandante)
UDSH-PPD – 1%   (1 mandat)
LDMZ – PD – ASH – 1.3%   (1 mandat)
Forca – IQ – Perspektiva – 1.6%   (1 mandat)

***

(ora 21:10) Sipas 87% votave te numruara:

Aleanaca Rinore e Shqipetareve – 0.2%     (0 mandante)
UDSH-PPD – 1%   (1 mandat)
LDMZ – PD – ASH – 1.3%   (1 mandat)
Forca – IQ – Perspektiva – 1.6%   (1 mandat)

 

73 Comments

 1. Jeky asht perparim, 2 deputet prej 4-ve. Ma mir te kishi nigjua Albin Kurtin.
  Urime juve chi kini fitua, e per ju tierve boll keq pom vjen.

  • NA SHQIPTART NUK DUEM ME U BASHKUA POR ME U DA ME I KQUR INTERESAT E VETA SE TU INTERESOSHIN SHQIPTART ISHIN BASHKUA BOSHNJAKT KAN NI PARTI FITOJN 3 DEPUTET+DISA MINISTRA NE ROZHAJ KAN ME SHUM VOTA SE DPS SDP BASHK SE VOTOJN POPULLIN E TURE , E NA DUEM ME VOTUA DPS CI VETEM ZI KEM PREJ DPS

 2. Po kam mir chi UDSH ka me tej te shpija per 4 vjet 🙂
  Anton Lulgjuraj, faleminderit per vota chi ja more Malsis e ja fale DPS-it!!!
  Forca per bashkim dhe Koalicioni Shqiptar – Urime… vech keni muj edhe ju mu bashkua me koh e tash i kishim pa prej jush 3 deputet se Malsia kite votua per ju, edhe shum tjer chi skan dal en vota, por duket se ju e keni pa problemi e $$$ se t’ishin ken bashk kishi marr ma pak pare per Kampanj, chka do te thot do te kishi marr si nji parti e kshtu keni muj me fut pare ma shume en xhep… por prap se prap urime, e ishalla tjetren her bashkohi se kohen e keni…

 3. qe pra kta ishte cka u thosham. aleanca deshtuese 190 vota prej tan shqiptarve ne mz. kuku. 160 nga malsia edhe jaj 30 prej tjerve chi sigurisht gabimisht i kan votua

 4. pershendetje,
  Keto mund te them se jane rexultate renqethese. Nuk e di si mund te jene me keq se kaq shqiptaret ne mal texi. Ne baze te kalkulimeve krejte se bashku shaiptaret i kishin pase 3.9%. Une ende nuk mund ta kuptoj pse kaq shume vota mund te marrin DPS qe 20 vjet ne trojet shqiptare. Une vertete tash 20 vjet nuk shoh se na kane sjell ndonje te mire. Vetem se na kane burgos, plackit pronat publike, e mos te them sa kane arrit me hy ne familjet tona.
  Eshte fenomen fakti se si vetem te shqiptaret ne mal te zi partite shqiptare kurre nuk jane fitues absolut ne zgjedhje.
  Ne Iliride…

 5. e forces i ka mungua 4-5 vota mej fitua 2 mandate.
  past drit Luca Stanajve kite fitua ma shum vota.
  tyrp per ju aleanca. tyrp joseph dedvukaj, palok camaj, gjergj ivezaj & co.
  e keni kaxua vetin se dini e doni. perpos ksaj keni percha popullin

 6. Ne Iliride (lexo maqedoni) votohen vetem partite shqiptare, ne luginen e Presheves votohen vetem partite shqiptare, kurse ne shqiptaret ende betohemi ne krye te gjukanoviqit. Deri kur nuk e di.
  sado qe jane te dobet politikanet tane, prap jane ma te mire se krejt shkijet. Definitivisht mendoj se jemi e zeza e vetvehtes. 2 deputet eshte fare pak. Nese bosnjaket i moren 4.5%. pse na smund te behemi bashke, e te jemi faktor kyc me disa ministri ne qeverine e re.

 7. Rrok,
  Per kete eshte dashte te ndegjohet Albin Kurti. Mire din me mendua ai. Por njerzit duan me dale “Kapedana” pa dal ende prej bankave te shkolles. Disa individ nga diaspora skane pase se si ma bukur me kontribua qe me e humb na 1 deputet shqiptar. BRAVO!!!!

 8. asish qe deklarohen “boshnjak” jan 12% ne MZ. e na jem
  ma pak se 5% e bela as aq sepse jan boll ne mergim por jan rregjistrua .

 9. Shumica e Shqiptareve ne M. te Zi votojne DPS-in .
  Kjo tregon se shumica jane te kenaqur me partin ne pushtet dhe – pike !
  Shumica fiton !
  Urime keture partive dhe koalicioneve shqiptare qe kane fituar dicka .
  Me shume fat heren tjeter ketyre qe kane humbur kesaj here .
  Ishalla heren tjeter do te bashkoheni te gjithe ne nje parti shqiptare ….
  Bashkimi ben fuqine !!

 10. Mua em cudit fakti pse i pjes e malsorve qe perkrahin Gjergj Camaj, Nik Gjeloshaj e Nikoll Camaj qe jan ne koalicjon, jan aq naiv kur skan shance me i shti 2 deputet ne parlament por vetem 1, e aj 1 dihet se kush ka me hi ai asht Mehmet Bardhi, skam gja kunder Bardhit, por kta “intelektual-politikan”, ose ma e keqja asht se shansat egzistojn se mbajtsi i kti koalicjonit asht Gjeka i cili deklaron 5 dit para zgjedhjesh, citoj “NE KOALICJON VETEM ME ATA QE PRANUAN KOSOVEV” pra kuptohet se kosoven e ka pranua partia ne pushtet DPS. Bravo malsor ci keni rreghua 7, qe cka keni godit. Prite zot…

  • Jo veç Gjeka por ,e she vet,se mafort e duon politikanat Kosovën e Ulqinin se Malësin,ater si din populli meu besua.

 11. Prite zot (e ishalla o zot bahet kshtu), Boshnjakt mos me hi ne koalicjon me DPS-SPD per me formua pushtetin, taman 2 DEPUTET i mungojn DPS-it me formua pushtetin, 1 e kan te sigurt HGI (parti kroate) + 1 Koalicjoni i famshem qe vetem ja ka premtua DPS-it voten asht pikrishte numri 7 Koalicjoni Shqiptar, Nik Gjeloshi, Gjergj Cami, Nikoll Cami. Nese kjo ndosh (cka asht shum e mundshme) kta 3 “burra” jan turpi i tan shqiptarve en mal te zi, barrja e shekullit. Kta pacin pik faqen e zez.

 12. shyqyr zotit qe u realizua cka pritja…SPASTRIMI I SKENES POLITIKE TE SHQIPTAREVE NE MAL TE ZI…ne fakt kam pas nje bindje se LD me compani do shkoje ne histori por isoj-UDSH-ja. Do doja ta degjoj Jozef Dedvukaj e disa tjere….Antonit; e vertetove bindjen e malesise e krejt shqiptareve ne Mal te Zi se je puntori i pushtetit-kte ta kemi thene te gjithe shqiptaret- e dogje nje deputet dhe te lumte por shpresojme se fatkeqesite natyrore kalojne shpejt…Urime FORCES por edhe Koalicionit tjeter…tung

  • Lopa kushton 1000 – 1500 euro
   Por 100 euro. Me 100 euro nuk di cka munesh me ble te na, perpos nje vot

 13. Shqiptaret injorojn Pashko Vasen i cili na la porosin e kombit që të shpëtojm i cili ka njohur me kohë,problemin tonë ,që na e lan Rromakët e Turqit,vëllezër të një gjaku ende mashtrohemi mbas armiqëve tanë që nuk heqin dorë të na shohin të ndar dhe të shkatrruar,nëse nuk do të m’soni nga kjo gjendje që kemi katandisur,nesër do të jen teper vonë,lereni inatët ,lereni klanet,lereni fenë kur është në pytje kombi i juaj,sepse ato nrrojnë por kombi nuk ndrrohet,le të mësojm nga gabimet,të rroj bashkimi kombetar,të rroj Shqipria.

 14. Nuk e kuptoj pse po fajsoni Nikoll Camin kur aj as nuk a ken en list e as nuk ka perkrah kurrka publikisht!?

 15. Ne pergjithsi partit shqiptare kan humbur shume votues forca ne vitin 2009 kishte 2939 vota vasel sinishtaj kishte 2691 kurse tani qe jane ne kualicion kan rreth 3800 votash,poashtu udsh ka humbur mese gjysen e votuesve poashtu edhe ld e alternativa pra humbesit jane vetem shqiptaret e shkaku pse nuk e fitoj deutetin e 2 per forcen jane votat e anton lulgjurajt qe kishte 270 vota ,edhe kta ci votojn dps i pershendes me nje urim mos ju zashin shnosh votat tjera po ju ajkeni met en krye………

 16. Ju lumte Malsor, pa asnje deputet vetem Vaseli 2 vjet, ja pra fitorja e madhe ne thonjza. Ku ashte diaspora me intelektual dr.Palok Camaj, Avokat J..Dedvukaj, Gjergj Ivezaj, Ndue Ivanaj e disa te tjer. Kjo shifet sa e njofin politiken dhe malsin dhe malsoret. Ja pra 200 vota mori kandidati juej, djalosh i mir por i paexperienc dhe duket se e dogjet ne politik ket student. Ja edhe spatet tuaja publicitare neper Tv si ne diaspor ashtu ne Tv Boin dhe kudo tjeter, kushtrimi i madh i ketyre dietareve. Le tju vine turp per ter ket zhurm te pasukses, se sbet mir edhe kesaj here. Ku esht koloneli…

 17. UNE NUK DI KUJT ME I URUA FITOREN
  POR KAM NJE PERGJIGJJE NE LIDHJE ME ANTON LULGJURAJ AJ NUK I KA PENGUA KURRKUJT POR MUNDEM ME THAN TITE KENUN EDHE KY KOMUNIST SI ATA TIERT CI FITUAN EDHE KY KITE FITUA SHQIPTART MALESOR NUK KUPTOJN MA SHUM SE NUK I BESUAN KTI DJALIT TE RI THON SE KY NUK DIN GJA POR MUNDEM ME U THAN SE KAN ME LYP POR KA ME KEN VON PREJ ANTONIT NUK KINI PAS DAM DAMIN JA KINI MUNDESUA JU VET TE CILT NUK JA DHAT VOTEN JU MALSOR MA FORT DONI KOMUNISTAT SE ATA DJELM TE SHKODHUAM E TE EDUKUAM TE CILT KAN MUJT ME SIEDH SHUM DOBI PER ATE MALESI .JU TIERT TE CILT KINI…

  • o AGJENT o TRU !
   Po cka po llackovat. Hapi syt more, po cka po flet, me jato 250 vota shqiptaret kishin pas edhe nje deputet ne kuvend.

   Deputetet shqiptar po i kritikon, po u thua komunista, e kta deputet te DPS e te tjer nuk po te pengokan. Ti je rasti ma konkret i nje malsori qe spjegon se pse na jem te shkelun.

 18. Me ju than te verteten se edhe na me Vaselin smund te mburremi edhe aqe teper me 1000 deri 1200 vota kur shifet se sa sukses ka pas DPS me Gjukanoviqin. Kjo tregon se ne kemi shum urrejtje per njani tjetrit edhe prej mergimit duem me dirigjua se kush asht ky e kush asht aje dhe pa te drejt i etiketuam njerzit dhe po shifet se ku erdhem. Erdhem ne falementim 2 deputet ndoshta 3 se UDSH-se tash ja ndihmon DPS me marre nje deputet se jan ne kualicjon. Shpresoj zoteri Anton qe heren tjeter ti kesh keshilltaret me te mir, se per njekta ti ruejt zoti, se te mueren ne qafe. Dhe biles aje nr 1 me…

  • Pasqyra e ngjarjeve ,
   Shume mire e pe cka bane tye shpif e sha kundra Vaselit te premten, GjergjUSHA, Marku, Antoni, Angjellku, Besniku … krejt kta Malsore.
   DPS en kyt kriz te madhe i shpqnzoj vec ne Malsi 200.000 euro

   Pra ti me Vaselin duhet me ke teper i knaqun en kto rrethana ci kem pas, po duhet na me kqyr pak vetin ku rrim … Se ai i muar me shume vota se LD, ASH, UDSH bashke …

   • Une nuk besoj ne Vaselin sepse ai ka tardhtue malesort e vet me elaborat ekonomik qe procesoj me llogori 300,000 euro ma pak se elaborati i shkjeve per komun. Tyrp!! Pri me tradhti!!

 19. Urime te perzemerta Vaselit, e ka meritue voten, asht dashte te gjith me votue po nuk lane kta fmijachat qe shfaqen ne politike kot s’kotit. bash sikure ata qe i suportojne.

 20. Xhozef,Palok,Nua,Gjergj a e shifni tash rezultatin ne tcilin ju keni merit tposacme? Ju duke sha e fye perfaqsuesit ton e duke ngrit ata qe e kan humb rrugen para se u nisen per rrug keni ba qe nje pjes mos tvotoj aspak, te votojn shpetimtaret tuaj qe fituan 200 vota ose te votojn dps. Perpos ksaj keni perca Malsin. Nese e keni ba se vertet keni besua (nga padija) se kjo asht rruga ater e keni vertetua se jeni teper tpa aft e nese e keni ba me vetdije ater jeni ne sherbim te anmikut. Ju duhet te mbylleni, mos ta hapni ma gojen. Merrnju m ata cka merreni atje, shitni apo bleni noj shpi, i…

 21. Merrnju m ata cka merreni atje, shitni apo bleni noj shpi, i lyani ato e kur tkeni probleme ligjore me to ater shkoni ne gjyq me avokatin tuaj. Kto nuk ja drejtoj diaspors, por perfaqsuesve te vetshpallur te saj. Tyrpi qoft me ju!

 22. E keni marr ne qaf ate djal te ri, por nuk keni faj vetem ju, se aj mund tjete i ri per politik por nuk asht edhe aq i ri qe mos ti kuptoj kto gjana kaq te thjeshta. Nese edhe ai kto i ka dijt dhe barabar ka shkua qe vetem me perca dhe me djeg vota ater Tyrpi qoft edhe me ta. Si filluan ashtu mbaruan.
  Ato 200 vota qe i mori, plus nga veprimet tuaja ka mjaft qe as nuk votuan aspak ose votuan per dps i kushtuan Koalicionit te Forces te fitojn deputetin e dyte.

 23. Vertet ashtu si filluan ashtu mbaruan. Dy protesta te deshtueme por edhe te tyrpshme. Per her te par promovuan flamurin malzez ne Tuz. Kurr ma par nuk u protestua ne Malesi me flamur malazez por Antoni me shok, me ju ishte i pari. Ky asht shembull qe edhe en dasma te dalim me flamur malazez, e ju te njajtit kur vini ne Malesi shani e lani kur i shihni dasmort me flamur shqiptar+malazez, por Antoni me ju e promovuan dhe tha se jem ne MZ dhe duhet me flamur te MZ.

 24. Diaspora ka vetem mendjen e madhe asgje jeter……shoqata malesia e madhe me avokata te leshit, na damtuan edhe kesaj here,!!!????? une verrtet se di ne sherbim te kujt jeni,i vetmi kooalicion qe do ishte ne nivel per te sjell ndoni ndryshime ishte forca per bashkim ,e ju hollet balt mbi te…………………..vaj vatani mjer mileti kush na e bani ??? e chka na gjeti !!!!!!

  • Ju ndoshta nuk e dini avokatin Joseph Dedvukaj. Ai eshte nje mbret i mbreterve ne SHBA si avokat. Vetem ai u mundua per te ndihmuar rinjn e Malesis. Ai ka ber ate qe te tjeret nuk pranoi te bejn. Tung!!!

   • Ma mire tu ndihmonte familje se vet … familjen ja ka ndihmua IQ en tana mnyrat.
    Po cillve te ri u ka nimua besnikun e Vael c. , se Antoni nuk asht i ri por a kallzua fmi, bile fmi i keq e i paedukat.

    • Po thon IQ ka dhan uje per vota te Malsis – Kurroption e votusit. Familija e ti asht ne Amerik nder ato mat te mire dhe jitojn Si kur kush tjiter. Shyqyr kushrint e ti ne malesi kan fining e vet ne Amerik per te ndimuar dhe nuk nevojn ndimen e ti as tjiterkuj! Malesia si ti ka gjelosi per te miret! Per ata jitojn si poppul i marrapambetun. Ketheft zoti faqe preJ tune dhe sobjekte politik qe jan meturinat e komunizmit. Je popul Kur nuk perparon sa te ket njirez si ti Vasel, Bardhi, Zemka, ejtir. Rrug te mar per ferr. Nuk asht kjo Malsia e Ded Gjo Lulit sepse se parrit nuk ka Besa.

    • Po thon IQ ka dhan uje per vota te Malsis – Kurroption e votusit. Familija e ti asht ne Amerik nder ato mat te mire dhe jitojn Si kur kush tjiter. Shyqyr kushrint e ti ne malesi kan familjen e vet te aferm ne Amerik per te ndimuar dhe nuk nevojn ndimen e ti as tjiterkuj! Malesia si ti ka gjelosi per te miret!

  • Marre te kjoft kur e shan diasporen ata njerze qe erdhen atje per ti ndihmuar Malesise ma kollaj e kan pas menej me famile te veta se me ardh atje,Malesia e ka zgjedh DPS njerz te shitun per 100metra asfallt e per 2 lope interes davaja!!!! Kta tijert kan votua Miculin ushtarin e Knjaz Nikolles-Thaftu krahi si paski vojt marre ti thom vetit Malsore aty qe gjithmone asht gjet nera burrnia dhe patriotizmi.U paska faj diaspora kini vojt si grat e kqija

 25. Nuk ishit vetem tpart per flamur malazez, jo rastsisht ishit tpart edhe ne listen votuese me nr1 . Ishit poashtu tpart qe perfaqsues tuaj ne komision zgjedhor zgjodhet shkjaun Kavaric. Pra ju Rinore mund tjeni por jo Shqiptare me shkjaun ne te.
  Ju as Alenace nuk jeni, por ku e dini ju cka dmth Alenace?
  Nga Aleanca Rinore e Shqiptareve ju mund tjeni vetem Rinore. Me gjitha ata “doktora” “dijetare” “shkencatar” rreth jush e mos te dini as emrin ta zgjedhni, kjo tregon mjaft.

 26. Mendoj se ne te gjith duhet te respektojn voten e popullit. Gjithashtu duhet te perballen me faktin se njerëzit vet votuan per te DPS-in. DPS perfori korrupsionin një ditë para zgjedhjev nga $ 20,000 vetem narhelm me ushqime. Ndjehem keq per Anton Lulgjuraj i cili i ja ka dhen 1,600 nënshkrime populli nga Malsia te behet nje kandidat. Keto vota nuk vijn nga J. Dedvukaj, Paljok Camaj, Gjergj Ivezaj dhe diaspora. Une ju nap kredit dhe falenderime ketune nirsve dhe kam respekt per Avokatin e mirenjohur J. Dedvukaj, Gjergj Ivezaj, Nua Ivanaj, Paljok Camaj etjert. Nenshkrimet e Malesis e ban Anton…

  • cha flet ti? Malsort nenshkrime tjapin sa te duesh. Me i lyp malsorit nenshkrimin e i got uj nuk tkthen pa ta.
   Edhe mos hap dezinformata se ai me 100mi gazepe i ka bashkua minimumin e caktuar prej 1000 votave per me u paraqit si kandidat. Per ata edhe i kan refuzuar 2 here nga komisioni sepse nuk i kishin 1000 nenshrime te verteta. disa ore para mbylljes ju desht ti bashkojn edhe 88 nenshkrime sepse as nenshkrime nuk kishin mjaft e jo ma te flasim per vota.

   • sigurisht se ato 200 vota nuk vijn prej xhozefit e paljoks (taman si eshkrove ti srbisht LJ) por prej pallavrave te tyne.
    por ti mduket nuk e din dallimin ne mes votes dhe nenshkrimit.
    Jam i sigurt se Dogjeka kishte fituar ma shum vota se Rinorja “shqiptare”

  • Analiza tregon se 1,400 prej njerezve te cilt ja dhan nenshkrimin e tyre Antonit e kan tradhtue kur votuan. Vasel Sinishtaj duhet te respektojn diasporen, sepse ai processo nje elaborate ekonomik te perpunuar kur ai dha fjalen e tij diaspores se ai nuk dote processoj. Kjo eshte ajo qe ndodh kur ai tradhton diasporen. Diaspora nuk eshte ne faj per asgje. Kjo eshte zgjedhesi qe ai zgjedh DPS mbi popullin e tyre.

   • Ky rezultat zgjedhor na tregon se populli i Malesis pelqen dhe don platformen e DPS-it. Ata gjithashtu nuk duan te japin rinis e tyre nje shans. Jam krenar qe rinia kishte guxzimin per te marrin kandidaturen e tyre dhe shpresoj se ata do te vahzdoin per shkak se ata jan te vetmit kandidat te kualifikuar. Ky rezultat zgjedhor gjithashtu na tregon se Malesia nuk do te votojn per nje komune, sepse DPS do te korruptoj ata me ushqim ose tregonte atyre qe jo me votue. Malesia ka zgjedhur per te shkuar posht rruges DPS-it. Neve nuk mund te ndryshoim popullin e Malesis.

    • Disa prej nesh jan ende ne diaspor Malesor si paraardhesit tan, por shumica nuk jan ne Malesi. Shum e keqe. Votuesit ne Malsi zgjodhen rrugen qe ata dushten vet. Zoti t’i ndihmoft ata ne udhetimin qe ata kan zgjedhur. Ne kemi mesuar te gjitha nga e gjith kjo. Mendoj te kete paqe te mendjes dhe te zemres gjithkush për vendlindjen tone dhe trashegimis. Diaspora don Malesin me shum se Malesia don diasporen. Nuk ka respekt te ndersjell mes Malesin dhe diasporen. Nuk ka asnj lidhje per te ecur perpara se bashku. Sincerisht. FLM.

 27. Kreu kjo pune, edhe nje heri. Jeta eshte shkolle . Mjerishte ne duhet te mesojme vetem ne gabimet tona .Zoterinjet e diaspores edhe nji here, i vute paret ne ” kale ” te dobet . Tyrpe qe nuk i leni te lire vllaznit tuaj ne vendlindje. E muart ne qafe nje djalosh mjafte te mire . e bate per pese leke. Me 270 vota se ka besimin e popullit me bashkua pare ne kishe. Mos krijoni me parti ;katolike apo muslimane mos na ndani, jemi mbi te gjitha shqipetare. Pak a shume ky rezultate eshte pritur. Kam menduar se mbas shpadhjes se Mehmet Zenkes se do te bashkangjitet DPSit mbas zgjedhjeve, DUA do…

 28. E ju 2 koalicionet e keni marr nga 1 mandat mos tu gabojn zoti me u fut ne qeveri me asnje kusht pasi kushte atyne nuk mund te ju vendosni pasi atyre ju duhen vetem 2 deputet per me kriju shumic e aty i kan partnert e deritanishem. Boshnjakt qe tash jan edhe ma shum sesa ju duhen plus kroatet. Pra nuk kan nevoj per ju, e kur skan nevoj as smundeni me i kushtzua, e edhe ni premtoshin kan me u rrejt si gjithmon sepse skan nevoj per ju. Ata kan vetem nevoj me i kaxua bots se kem pakicat aty, e ju mos jau nepni at privilegj. E nese shkoni ater dmth jeni dekor ashtu si deri dje e keni akuzua…

 29. ….akuzua UDSHne e keni me vojt ashtu si UDSH vojti por bile edhe ma keq

 30. KRYEN EDHE KETO ME FAQE TE ZEZ ! SIKUR TE KISHIM BOJKOTUA TE GJTHA ZGJEDHJET TASH 10 VITET E FUNDIT ME SHUM KISHIM ARRIT ! TASH 22 VITE KERKOJM NJE KOMUN KUR NE EUROP JAN KRIJUA MA SE NJE 20 SHTETE TE REJA E VETEM NE BALLKAN 7 E NA MALSORT E SHKRET LYPIM KOMUN !! U BAJ THIRRJE TE GJIDHVET E NE VECANTI DIASPORES TE CILES I TAKOJ EDHE UNE QE MOS TE VEHEMI MA NE PERKRAHJE TE PARTIVET POLITIKE SE KURR GJA TE MIR NUK NA BIJEN AS NUK DO TE NA BIJEN POR TE FORMOHET SA ME PARE NJE LEVIZJE KOMBETARE E CILA DO TE NA COJ DREJT BASHKIMIT KOMETARE SE PER NDRYSHE JEMI TE MARUAR DHE TE TRETUR CKA NA DUHET…

  • CKA NA DUHET NJE PLAVE APO TIVAR QE TI I THUA TUNGJATJETA E AJ TE THOT ME URREJTJE NUK PO TE KUPTOJ NE GJUHEN E HUAJ JO EDHE ME TE THAN MERRE ME VEHTE NUK TE DUHET VETEM SE TE FUT SMUNDJE EDHE NE QYTET TJERA PRA MOS TE LEJOJM QE EDHE MALSIA E ULQINI TE SHKOJN ASAJ RRUG SE U TRTEM MOS TE HARXHOJM DJERSEN TON TYE PERKRAH ATA QE PO U CELIN KORIDORET SERBVET BOSHNJAKVET DHE MALAZEZVET ME NA ASIMILUA LE TE PUNOJM NE DREJTIM QE TI SHUAJM TE GJITHA KETO PARTI SA NUK ESHT VON !!

  • E kot do te ishte edhe ajo Levizje …
   E shofim te gjithe se shumica e Shqiptareve ne MZ e duan DPS-in dhe Malin e Zi .
   Shyqyr ci e kane mire more …
   P.Sh. neser me kene referendumi ”a jeni per t’u bashkuar me Shqiperine” – shumica e Shqiptareve ne MZ do te votonin per – JO !!
   Shumica fiton …

   • Kjo trego rezultat e votuesit sot!! Besoj se shum prej diasporet dot napin dorehjekje. Duet me respektue voten e tune. Malesia ka fol deshiren e tune me vote qe ja llan DPS-it.

   • PO VERTET SE MIR PO THUA ! KA VDEK MORALI KOMBETAR EDHE SHEF CKA BAJN I DISA TYE GJUEJ GUR EN DIASPOR SE GJOJA NA I PASKEM SHPERNDA !! KTA MOS I BASHKOFT ZOTI KURR E NUK E SHOFIN VETIN ATJE CKA BAJN ME PERCAMJE E ME SHPIFJE PO KTA NUK JAN NJERZ SHUMICA E TYNE !!!

 31. daja perse po qen se nuk fituat dy meja dhan Milit gjoja ju ini mat mir se UDSH dhe kta te tjer e kni pas shansin me u tregua

  • Nuk asht e vertet. Populli ja ka dhan DPS-it. Votat e Antonit e kan marr vota DPS-it dhe nuk perspjet te bajn shumicen ne pushtet.

 32. mos u gutni me i sha malsort. analizoni pak rrethanat. me sa edi vet vetem rreth 60% ne malsi deklarohen shqiptar e 30% votojn dps per shkaqe te ndryshme. shum prej tyne mos me humb punen se duhet me i pajt familjen e disa besa si shkak i percamjeve qe kan ndihmua disa eksperta jasht malsis. etjert joshqiptar normalisht nuk votojn partit shqiptare.

  • Jo. Llogorija flet se Malesort votojn per DPS-in ma shum.

 33. Cka mbjellem ata korrem!

  U zhillua nje propagande kontraproduktive si ne Malesia poashtu edhe nga diaspora. Prej pa dies dhe kultures politike qe nuk e kultivojm dhe nje pjese pseudo-intelektualeve qe ne kontinuitet gjuajten “gur e dru” ne subjektin politik shqipetar suksesi rezultoj kesisoji.

 34. Tash mose tu duket aspak chudi se jan ken ardh njerzit me u bashkua
  Se kryesija jon jan ma politikan e njfin politiken ma mire se ALBIN KURTI por aj ja don te miren tan popullit shqiptar se ska viejt ase aty mo ardhe
  Eka mendua se do te dimoj por me SHTUPA eme ata chi se zejn kryet per popull vech per xhep te tyne
  POre edhe te populli asht ni minus se mudni dich me ba se asht DEMOKRACIJA e medoj Por suksese ne pune por pa te drejt po ja bani jati popollit

 35. Per ner ai ci kritikon Palok Camaj Gjergj Ivezaj e Nua Ivanaj,ata ci i kritikojn jeta njerz sigurisht nuk i njohin une kta njerz i njoh mire edhe po jugarantoj se vetdije kombetare dhe urti ka shum ma shumse cdo nji ktu ci po i kritikon.Kjo asgja nuk ashte e re DPS gjithmon i ka marr votat se Malsort kan shkua tue mu crodit per 100metra asfallt e per noj lop apo thes miell jan shit aje ashte turpi ma i mall kto fjale i thom me keqardhje se edhe une jam Malsore por realiteti asht realitet.Sa i perket supotimit te Anton Lulgjuraj ajo ashte kene shume logjike ci mjau dhan shancen edhe te rijve-e…

 36. Ju ja bat vetit se diaspora deshti tu ndihmoj ne tana menyre
  dashamiret tuaj desshten tu bashkoj por i deshtit 4 partije Vet po thoni partija boshjakete pa dam mej partij 3 deputet edhe gabelat jan ma te urte se neve se jan ma te bashkuam edhe nuk i trypnohen ata qe jan Na gjoja se dim gja zdim se tash ni 20 vite demek kini mesu dich por fatkeqsisht jo se aty ka dijena komunizmit hala GJithmon a ken bashkimi ban fuqi pore te ju kjeka anasilltas

 37. Përshendetje shqiptarë!
  Këto zgjedhje janë fitore për ne, kur dihet se si kanë vepruar politikanet tonë.
  Uroj që kësaj radhe të realizohet dëshira e Ferhat Podgoricës , e që ishte-UDSH të mos fitojë asnjë mandat, sepse pas tij kjo parti duhet të korrrin vetëm humbje, për të dëshmuar se ai ishte gjeneratori i fitoreve. Nëse UdSh vërtetë nuk do të ketë asnjë deputet unë mendoj se kjo është fitorja më e madhe për shqiptarët në Mal të Zi. Por fitorja më e madhe do të ishte nëse kurrën e kurrës Ferhat podgorica nuk do të ketë as më të voglën peshë tek shqiptarët nën Malin e Zi. Ferhat…

 38. Sidfoqoftë, Malësisë tash sa e sa vite , falë edhe ndihmës tonë, punët po i shkojnë keq e më keq. Për këtë arsye mendoj se kjo e keqe do vazhdojë edhe më tutje dhe si rezultat do të kemi përsëri në parlament zerin e UDSH. Zëri i kësaj force do jetë zë i pushtetit dhe kurrsesi zë i interesaVE SHQIPTARE.

 39. Po ku ije tash o DINOSHJAN a ije dry si mini ne big o qyqe del , del e komento tash ,tash thur poezi ,del e vajto del e analizo,del e kritiko, por del e lyp edhe falje per gabim prognostk qe ke be.
  Apor ndoshta ije tye numrua vota se kini pa shum,per shiqyr,

 40. Të nderuar vllezër! Pse po e fajsojmë diasporët për mossukseset tona, kur dihet se pesha e fajit bien vetëm mbi ne e askënd tjetër. Pra as DPS nuk na ka faj, por pikrisht vetëm nejem ata që përlyhemi me mëkate . Diaspora gjthmonë është munduar të na ndihmojë materjalisht dhe këtë nuk duhet harruar. Ne duhet ta kuptojmë se ata janë pjesë e ndarë nga ne këtu. Edhe ata janë të ndarë e të përçarë sikur ne. Mirëpo ,ne duhet ta jemi të durueshëm dhe ti pranojmë edhe mendimet e tyre sepse këtë të drejtë e kanë edhe ata. Diaspora ka simpatitë dhe antipatitë e veta, dhe për këtë kanë të drejtë…

  • E fajsojm disporen sepse e perkrahi FDI-ne qe i mori 250 vota en Malsi, e i lane Shqiptaret pa deputet te 3-te.
   Diaspora Kurr nuk e ndihmoj financiarisht I.Q. qe eshte partia me e madhe shqiptare ne Malsi, me shume se tana tjerat bashk … por cdoher i ndihmojn financiarisht ato parti qe duan ta shkatrrojn I.Q.
   Kapish??? Normal se nuk kupton kur nuk ke kuptua deri tash.

 41. Të dashur vllazen e motra malësorë por dhe gjithë shqiptarë në Mal të Zi, pse jo edhe ato të diaspores. Një fjalë e urtë popullore thotë: ” të shikojmë nga e ardhmja duke mos lënë pas të shkuaren ” çka do të thotë se atë rezultat të pritshëm në zgjedhjet e djeshme nuk na e dha kush por e merituam të gjithë bashkë, duke mos lënë pas asnjë aktor pushtetar, politik, shoqëror etj. Ashtu siç nuk jam që edhe faji të mbesi jetim, por duhet gjendur forca dhe energji për të shikuar nga e ardhmja kur dihet se në tavolinën politike ndodhet një opsion shumë i rëndësishëm për të ardhmen e Malësisë ajo…

 42. ….. opsioni për Komunë të Plotë. Ndaj është detyrë e të gjithëve ta bëjmë të mundur fitimin e këtij opsioni. E kjo vjen vetëm nëse ka bashkim të të gjithë faktorit shqiptar e veçanërisht ai malësor duke patur kurdoherë e jo vetëm për pritje pompoze edhe mbështetjen e shtetit amë (i cili e ka për detyrë kushtetuese interesimin për shqiptarët autokton dhe të diasporës). Besoj se mëritë dhe përçarja e deritanishme e dha përgjigjen me votimet e djeshme, ndaj kërkohet të gjinden rrugë të ndershme, të barabarta, pa komplekse e të unifikueshme. Unë kam besim se do bëhet i mundur ky bashkim. Me…

 43. URIME URIME URIME URIME URIME PER TY ANTON , ANGJELLKO ,
  E NJE URIM I MADH PER TY O I MADHI POLITIKANI I DESHTUEM
  B E S N I K GJONAJ ,
  A PO MUNDENI ME QITRUA O BURRA,MBANJU TE FORT SE BURRI I MIR NJIHET NE DIT T SHTIR .
  TI ANTON BLEJE NJE CUC OSE KQYR E GJEJ NDONJE SE SESHTE KAHER QE E KE LANE E PAJTOJU ME TE , E TI BESNIK SHKO E GJUAJ NOJ LLOSK ,SE SJE PER TJETER SE BESA ANGJELLKU I MECHEM E KA DIT SE SA FITONI E KA LANE ME U PAJTUA ME NUSE SOT

 44. spo fajeson kush diasporen. sic po e kuptoj une ktu po fajesohen 5- persona nga diaspora, nje grup spiunesh te pushtetit malazez, qe kush e din sa mijera dollare kane fute ne xhep nga DPS, te cilet ma mire mos me i pas nana se me i pas. ma mire me i tret njeriut fara se sa me pas fmin sic jane ata. A thue se na jemi te marre qe jetojme ketu, a thue na sdijme sa ata me leshue vendin e me shkua ne amerike?! vet per vete i bej thirrje krejt diaspores(edhepse shumica e tyre eshte shume e mire) te mos vijne me per pushime ne malesi, te mos ndihmojne familjet e veta kurrme, dhe te mos na perzihen…

Comments are closed.