Vasel Sinishtaj flet mbi mundësin e pjesmarrjes në formimin e Qeverisë.

Ftesa e Miodrag Lekic është e prënuashme

Thirrja për bisedime mbi formimin e një qeveri uniteti, të cilën e ka bërë Lideri Frontit Demokratik Miodrag Lekic, është shumë i pranueshme, deklaroi për “Dan”, përfaqësues i listës së koalicionit të Forcës për Bashkim, Vasel Sinishtaj.

– Disa gabime mund ti korrigjoi vetëm një që nuk ishte i pranishëm kur ato janë bërë. Këtu mëndoj në pjesën e Frontit Demokratik, parasëgjithash në udhëheqësin, Lekic, i cili nuk ishte i pranishëm kur na janë hequr të drejtat e fituara – pesë mandate dhe vendet e posaçme të votimit deklaroi Sinishtaj.

Ai mendon se detyra e parë e një qeverie të unitetit kombëtar duhet të jete përgatitja e ambientit për zgjedhje të ndershme dhe demokratike, “në të cilat nuk do të ketë korrupsion, makina qeveritare dhe zyrtarë shtetërorë në takimet parazgjedhore, ku qytetarëve do të u lejohet të shprehen lirishëm.

Si një njeri i cili kam kaluar shumë vjet në opozitë, mund të jam ende atje. Për mua më afër është ky opsion i qeverisë së unitetit kombëtar. Unë mendoj se është e dëshirueshme për Malin e Zi, jo vetem për shkak të shqiptarëve, por për të gjithë qytetarët, dhe se do të krijohet mjedis që pritet kaq shumë vite dhe kjo është demokratizimi i shoqërisë. Është e mundur që këto zgjedhje ishin kritike për dikë. Për ne jo, pasi që ky është një proces i cili vonon. A nis një bisedë dhe një pushtet absolut më nuk ekziston., deklaroi Sinishtaj.  /Albert Camaj/

40 Comments

 1. Qeveria ku do te merrnin pjese te gjitha partite parlamentere eshte ide e logjiksheme,por e paarritshme.Nuk eshte ne natyren e despotit ndarja e pushtetit. Shiko si e flijoje “aleaten” shumevjecare UDSH per te fituar nje deputet me shume nga votat e kesaj partie.

 2. po pjesemarrje ne gjeverin e arshme pore vetem evetem me kushte te garantuame nu.1 komuna po refendum(se me refendum shihet mase ketyne votave se nuk kalon)nu2simbolet komtare nu3 shkollimi ne gjuhen shqipe te pa kufizuar(si deri tani)nu4 punsimi me pergjindje ne nivelin shtetror ne instucjonet shtetrore nu5kthimi i pronave te popudhit (te marruna te pa drejte )nu.6informimi e radjo T.V ne gjuhen shqipe te pavarur nga pushtetinu.7kthimi i kripores se ulqinit dhe bregdetin ne nivel komunal nu.8 dameshperblim familjeve te damtuara ne akcjonet e policis .ne kete menyr ashte e kuptuashme bashkim

 3. mose keq kuptohet jo refendum . se ma mire me i dreq ci e njohim se me tjetri nuk di se cka muje me nodh me ta .opozita ashte kene kunder komunet dhe numri i deputetve shqiptar ne parlament nuk di si munet me u basua se kure te djek gjumshti fryne kosin kaloshi mire ne zgjelljet te arshme .ma mire pa pushtet e me u persrit zgjelljet
  tung

 4. Ju zoteri Vasel Sinishtaj do te ju keshillonja qe mos te nguteni me dhan prononcime dhe intervista pa u marrun vesh me kualicjonin tuaj, pra me Gencin dhe Amirin se per ner keni me u prish edhe ju nder vetin. Nuk keni nevoj me u ngut me hy ne kualicjone ase me formua ju qeverin, pra me hy ne qeveri pa nevoj, le ta formojn me boshnjak ska problem, ata edhe ashtu me ta jan nja,kurse me ne pak ma large. Nese delni secili per se veti ateher sdi se si do tja dilni edhe ju me ate kualicjon qe keni. E di se Cungu ka pas propozua me hy ne qeveri edhe kur ka ken UDSH-ja ne qeveri, ata kanpropozua apo m

 5. Apo me mir te themi afrua qeversijen e perbashket. nese ju nuk keni premtime ne leter jo ne ajer si herave tjera, skeni nevoj me hy ne qeveri, se di cfar ju qet ajo pune.Leni te kalueren e votave tani, bashkonju si kualicjon dhe punoni se bashku, mbase nuk keni kater depuetet i keni dy, se paku ju bashkepunoni. Nuk e di nese kan te drejt ne Mal te Zi, me dy deputet me formua klubin e deputetve, se perpara ligji ishte me tre e ma teper. Nese dikush din le te na sqarojn, por une kam ndegjua se edhe me dy depuetet mund te behet nje gje e tidhe. Shpresoj se dias[pora do te ju len rehat njeher per

 6. Do te ju len rahat se keta expertya te politikes keso hjere kan kapitulua. ju e pat se cka ban keti djaloshit te ri, i cili fitoj vetem 531 vot ne rrafshin politik te gjith shqiptareve ne Malsi,Ulqin, Rozhaj,Plav e Guci, Kraj, Anamalit, Shestan e ne te gjith vendin. Keta experta te politikes ne THOJZA, te pushojn pak se ja kan fut kot kesaj here. Le te dalin ne pension, kurse ket djaloshin e ri le ta lan rahat, esht i ri dhe herave tjera ka me mujt me marre vetin.

 7. Me ka do qe te bashkoheni kurgje nuk do te ndryshoni ne favor te shqiptarve; si nji deputet si kater per shqiparet eshte njisoj. Kur te vijn ne pyetje me vendos per ceshtjet shqiptare duhet cdo here qe te votoi shumica per tu aprovua ligji/amandmenti e ajo sipas mendimit tim eshte e pa realizueshme. Kisha pase deshire qe te kemi 4 deputet si me pare – ma mire te marrin ata rroga shqiptaret se sa tjeret. Fatkeqsisht kurgje per ne nuk do te ndryshoi. Na nuk i kem te drejtat elementare (nuk ka shkolla shqip – studentet tane duhet te shkojn jasht te shkollohen, etj!)

 8. Kupto qarte: Vaseli e ka fjalen per nje Qeveri te Uninetit Kombetar ku do te merrnin pjese te gjitha partite parlamentare te Malit te Zi, nuk e ka fjalen per nje qeveri qe mund te formoje Gjukanoviqi.

  • Nuk e kam te qart se te behet “uniteti kombtar” kur jane ne pyetje partite qe u perkasin kombeve te ndryshme. Ndoshta zotrit Lekic dhe Sinishtaj do te na befasojn! Tung.

 9. Per Pasqyren
  A e ke votua Vaselin?
  Ne qofte se po ok.dmth ja ke dhene besimin me te perfaqsue,lene tash te punoj, pervech ne qofte se ije kshilltari i tij politik.

 10. Po ti Luarza a e ke votua Vaselin ? Se boll kopetent po dukesh 😉

 11. Mire se erdhe Iku Daja
  Chka mendon daj ken kam votua?
  Per chka po te duket se jam KOMPETENT o Daj ku po e lidh ket fjal, me chka.?
  Dhe ku e more te drejten me me pyet se ken kam votue une,se une ste pyeta ty,fjalen e pach me pasqyren!

 12. besa bes siaken mapar kameken edhe tash e mrapa se skame ken gja mamir vec ni bashin edhe nij marri mat keqe,nese me ken 4 deputet shqiptar jan ul ne dy ,epas dysh ater ne 1 apas 1 ater kan me shkua nen o.ekem sparit mashalla jeshtu pahet malsia ju lut politikan tan jan shum te perparuar per byth te vet ,se kta kqyrin interesat eveta perparan ater kuashte malsija kute mbes kujan ,pasardhsit tan nuk mendojn mashum .besa bes ferhati jau ka nis por kta tetjeret mujn me dal edhe mate kqi se ika pra ferhati

 13. aukanoll nijher mu nxan flama ,nese je avrit atij personit taka llan edhe ty buz ti ateher podua me than se u ka cfry ne goj para se kan cua ne shqipri ei kalan te helmuar edhe kta cika lan ne anen tjeter te kufinit .

  • Pse shkrua marrina more Zef Lulgjuri.
   Po cka din ti cka asht politika. Kqyri e merru me do pune ci jane ma t kuptueshme per ty.
   Malsia nuk ka mbet pa deputet, as ka mbet heren e funit, as ka me mbet kurr sa te jet Vaseli. Po ty ata te dhep por nuk ke cka i ban se nuk dvetesh as en shpi tate e jo ku tjetr.

 14. Larza jo as mo paraqit ma dinoshjani ja ke pas pru shpirtin ne fyt SE pramit ma vech .kaj rresh me com. as mo paraqit ma

 15. E more Vasel Sinishtaj, ish Liberali. Si nuk te vjen tyrp te paraqitesh ne publik. I hupe zgjelljet lokale, i dhe komunen ne dore boshnjakeve, DPS dhe UDSH. Tyrp. Tash e ctove numrin e deputeteve te DPS. Kurr nuk ta ka pa e as nuk ka me te pa hajrin Malesia. Tyrp. Edhe 2 vjete e gjysem, kur te vije koha me qene deputet, beso se as Gjukanovicin nuk ke me e pase kryetar te DPS e as shefin e UDBES, qe e votove me te ndihemua. Kohenat ndrrojne.

  • Lamtumire, une mendova se i keni thane lamtumire polikes qe futi percarje diaposeer dhe malsise dhe i kushtuet nji mandat Malsise. Si nuk vjen turp me dal dhe me kritikue Vaselin ose noj tjeter. A nuk e pate se Mlsia nuk ju done dhe as nuk done punen tuej. Heshtni tash, s’kini c’me fole. Na e thoni lamtumiren e fudnit se na keni lodhe me kotora, jurista e demoagog. Pash nerin na e thoni lamtumiren e fundit.

 16. lamtumir thuaj udsh se koalicioni i vaselit ka fitua maj shumti vota dhe kan kalua ne parlament. me votat e tyne ka kalua edhe koalicioni i ld-pd-ash.
  ti duhet tjesh i aleances e cila fiton ma shum vota ne nikshiq sesa ne vende shqiptare. sigurisht atje kan kumar e probatina.

  • kjo sa e vertete koalicioni i ld -pd -ash ka kalua me votat e veta pasi kapas rreth 4 mij votash eme 3 mij vota kalon deputeti tung

   • Deputetii LD-ASh-Pd ka kalua me vota te Forces per bashkim , se per nje deputet a dasht rreth 4100 vota, e jo 3845 sa kan pas ata.
    Pra rritjani neren Forces edhe Vaselit.

 17. Lamtumire=besnik deputeti…ahhahahahaha kush tha ma shume kan fitua vota ne nikshiq se ne malesi…e madhe ishte kjo….. Roft Malesia ne krye me Vasel Sinishtaj e tjeret det plasin ..

  • kjo sa e vertete koalicioni i ld -pd -ash ka kalua me votat e veta pasi kapas rreth 4 mij votash eme 3 mij vota kalon deputeti tung

   • ld -pd -ash ka pas 3845 , e per deputet jane dasht pak ma shume se 4100.
    Se t ishin dasht rreth 3000 sa po thua ti shqiptart e kishin pas edhe 1 deputet se kret bashk i kan pas 11 800 .
    Por per 3 deputet a dasht me i pas rreth 12 300

    • zoteri jeni ne gabim juu qe besa, pasi qe edhe 200 vota jan dashte udsh me marr mandatin dmth me 3 mij vota ishte marr deputeti ndersa forca kapas vota haptas te ld pasi qe dega e plaves e ld eka votua forcen kesaj here, cka kjo deshmon se forca kapas rritje me vota te ld 🙂 Deputeti ishte marr me 3 mij vota pasi qe forca kapas 5200 e edhe 600 vota jan lypt perme marr te dytin deputet kjo pra deshmon se me 3 mij vota merret deputeti por jo nar 3 mij tung e te pershendes..

     • Cpo fol . Forca ne Plave ka pas edhe heren e fundit ma shume se 200 vota.
      Bile edhe kshilltarin. E ksaj here kan marr edhe 100 vota te LD. Nera u kjoft

     • muj me ken se dikur ishin vota te ld por sot sjan. forca para disa viteve as nuk egzistua por sot i merr shumicen e votave shqiptare. tkuja jan ken ajo sasht me randsi

 18. Per DECHIQIN
  O ka hager mir se a ken dasmuar te avokati e si tihet zani.
  Edhe se skan fitua ,aj a knaq ne T V ,ja ka ba qefin avokati se paret si ka pa me sy quqjaiDINOSHJANIT

 19. CHOU BESNIK ME SHKUE NE QYTET !CHOU BESNIK SE IJE DEPUTET!
  CHOU BESNIK SE PARLAMENTI PO TE THRRET.PO I M…..T POT THRRET.HAHA

 20. a ka kush ksajte DIKLOFEN??? Vaseli minister, Genci e Zana deputet…u kam than se Forca jep tre deputet e keni qesh!!! pushteti ne Tuz bie shpejt!!! filloni pergatitjn per zgjedhje te parakohshme lokale ne Tuz!!! referendum-nuk ka! komuna fitohet me dekret parlamentar e jo me referendum-kjo asht e garantueme nga Vaseli-vec nevoitet koha ma e pershtatshme…DIKLOFENI i lypet FDI-organizate qeveritare e ANB-se…tung

  • dmth vaseli shkuaka me dps dekor i qeveris tyrp edhe per te vetem po perserit rrugen e udsh mesiguri pas tij shkon edhe fatmiri sesa gja maj mir kuku per ne kush na pri 🙂

 21. Realisti a ka me ken dekor i qeveris ata kem me pa. Nese ne qeveri futen si UDSH ater po besa por nese futen me kushte ater kem tjeter bised.
  Nese futja ne qeveri i siguron malesise komunen, perdorimin e simboleve kombtare, decentralizimin etj etj drejta qe na takojn ater besa duhet me u fut ne qeveri.
  Per deputet jan dasht 4137 e Vaseli me Nimanbegun kanpas 5244.
  LD-ASH-PD kanpas 3845 e per me fitua deputetin i kan kalua jaj 350 vota nga votat e forces tcils i kan mungua 360 vota me fitua deputetine dyt.

  • kallxoj ktij realistit drejtsi, edhe mi thuej te terrnojn nofken se gjithcka asht vec REALIST jo…e cka ka menua se di por n gjithe boten zgjedhjet bahen per pushtet, sma merr mendja se te na ka me terrnua kjo pun…tamaj e antonilumte edhe per matematiken, tacno jashtu asht por ndasht se ater edhe gjergjusha e nika kishin kcye me u rrah me njani tjetrin si besniku-vasel camaj e antoni para dy netesh ne troja…

 22. Luarza po e kam ndihmua ne votime Vaselin sa kam pas mundesi, sepse e kam pa si ma te mirin ne ata qe jan aty, ase ky nuk esht perfekt, sepse perfekt nuk esht askush, por mendoj se Vaseli esht ma i pregadituri dhe ma puntori ne ket moment qe me i kerkua te drejtat per shqiptaret ne Mal te Zi. Shpresoj te mos ngatrrohen me Cungun dhe partin e tije, se ateher asht ma keq. Kur vjen puna e stolave nuk dihet, apo nese marrin edhe ministrin mujn me u ngatrrua se kush me e marre, shpresoj te jet plaku gabim. Tung Luarza

 23. Po ku je o DODGJEKA ja spo tihesh besa po pres pa durim komentet tua
  Nau ba puna rrussh e kubull p oj stapucojne jat popull me politik e me vota e me jarin e me tjetrin jo mir por presim pa durim te mirat besa edhe diaspora u kochiten TUNG

 24. Albert Camaj – ku e merr ti te drejten qe nga nje tekst i ter ne Dan.co.me te xjerresh nga konteksti kete pjes. Qellimet tua jane te dukshme. Besoj se se shpejti do te i sqarojm disa paqartesi.

 25. ka fitua aj ci e ka meritua, ati qe i kan besua mas shumtit, ati ja kan llan voten edhe lenjeni tash tet punojn , ashtu si ja merr menja ati se asht ma mir per Malesi, e mos komentoni pa lidhje e me inade,

Comments are closed.