Platforma e partive të pakicave shtyhet për neser

Koalicioni i partive shqiptare “Forca për Bashkim”, Partia Boshnjake dhe Iniciativa Qytetare Kroate do të takohen nesër për ta finalizuar platformën e përbashkët e cila do të jetë bazë për bisedime me koalicionin Mali i Zi Evropian.

Takimi i cili ishte i paraparë të zhvillohet sot, u shty për nesër për shkak të festës së Bajramit.

Nga subjekti kroat kanë paralajmëruar se kërkesat e pakicave do të jenë reale.

Partia Boshnjake më herët ka paralajmëruar se do të kërkojnë postin e nënkryetarit të qeverisë dhe pritet që subjekteve të pakicave do të ju takojnë edhe vendi i ministrit për të drejtat e njeriut dhe pakicave por edhe një ministri tjetër eventuale, njofton RTCG. /Malesia.Org/

15 Comments

 1. Per cfar platformet eshte fjala kur sic po flitet ne te sesht e percaktuar Komuna e Malsise.?

 2. O ini vonua more te mjere vendet e mira i muer Fatmiri
  E ka mesue Ferhati me koh.
  Tash po e merr edhe pushtetin ne Ulqin ater Cungu e Genci ti bijen fellit,
  Po Vasel Miculi ka don me shkua a din kush?

 3. E Verteta
  Kan pun i her me e i sigurua pozitat e veta qe jane ne rend te par, se komunes se malsis i vjen reni jatje ma von besa duket si deri tash.
  I chud edhe ti chkujtohej me i pyet?haha

 4. E verteta, po cka menon se po flasin kta per platform e mos te permendet komuna e tuzit ..jo ajo nuk mundet me ken. Malesia ka bes ne Vasel Sinishtaj edhe ai ata e kryen. Asht pune e kryeme 100%.
  Kolec mos ja baj gajlen ti Vaselit me Gencin e Nazifin se ata jan lista ma e forte shqiptare edhe pa ta nuk ban kush gja. Kot e ka pas Fatmiri ci asht sterrkat ne DPS se barabar vlera me ata I ka ra , par DPS it edhe para votuesit. Po ku jan Bardhi e Gjergji ci nuk tihen…

  • I nderuem une pata me dasht mos te jene e vertet ajo cka po flitet, mirpo une ndegjova se per shkak te mos marrveshjes me boshnjaket e tuzit te cilet jan kunder komunet, ne platform seshte e percaktuar komuna e Malsise, keshut qe sic flitet kan heq dor edhe partija boshnjake nga Komuna e Petnices, Ishalla seshte e vertet kjo se atehere kjo seesht aspak e mire nese kete e ka prenuar forca per bashkim,

 5. Medet thojshin te vjetrit duhet me gatua buken me ate mjell qe ke perpara. Ky esht realiteti kjo esht situata, dhe do te shofim se si do te dalin buka. Kjo FORCA dhe INICIATIVA se bashku me AMIR HOLLAJ kan ber nje levizje te re e cila do te ju japin rastin atyre te bejn mjaft zhurme dhe progres drejt realizimit te drejtave te shqiptareve. Edhe aje Fatmir Gjekaj, por per mendimin tim aje u ngut pake me marre vendin e UDSH dhe besoni se edhe aje ashtu ka me perfundua. Jam i bindur qe duke e ditur situaten qe po kalon Malsia deputeti Vasel Sinishtaj, nuk ka me pranua ase kualicjone ase kurrnifar

 6. ase kurrnifar loje dhe dallavere qe do te behet ne dem te Maslis dhe atyre votuesve qe i dhan voten aje nuk duhet ti pranojn. Njeriu jeton per me lan dicka edhe mbrapa se nuk jemi kafshe, [prandaj ska dyshim se njerzit intelegjent i shiqojn keto pune. Vaseli e ka rastin qe ta refuzojn edhe ministrin per komunen e plot, aje edhe depuetetin duhet ta rrezikojn, e pse jo edhe kualicjonin me Forcen nese esht nevoja per interesa te Masis dhe atyre votuesve qe i dhan voten. Por jo vec aqe nese Vaseli i ben keto, dhe une besoj se do te din ti bejn keto, aje do te vlersohet shum ne te ardhmen, dhe mas

 7. Dhe mas disa viteve ati masli do ti jepte voten mesiguri, dhe sdo ta harronte se kush ka len edhe postet e pozitat vetem e vetem qe malsia te fitojn te drejtat e veta dhe sigurisht komunene e plot. Prandaj nese ju zoteri Sinishtaj i lexoni keto komente apo dikush nga njerzit tuaj ju kontaktojn ju lutem mendoni mir se cka do te ndermerrni ne keto momente per vendin tone, dhe tuajin, per femijet ton dhe femijet tuaj. Ju mund te mbeteni krenarija e Masoreve te maslis dhe duhet ta beni ket. Ata qe ju kan luftuar dhe luftojn shum shpejt do ta kuptojn se ishin dhe jan gabim.Tregoni ket me aftesin dh

 8. dhe perkushtimin tuaj. Ju jeni burre i pjekur tani dhe pozitat dhe lemsohat nuk jan me interesante per juve kur esht ne pyetje interesi kombetar. Dikur Rrok Pjetri Gojcaj punonte shum per Malsi dhe emri itije mbetet i shenuar si njeri qe esht mundua me mish e shpirt me ndihmua masoret. Mos pranoni asfar referendumesh nese smund ti kaloni ato,ska marreveshje me malazezet pa i vu gjerat ne leter, si me pozit apo opozit me cilen kart te luajsh, ki kujdes se cfar po ben. Ju jeni zeri i vetem tani dhe luejeni mir ket moment politik se UE nga mali i zi po kerkon ndryshime, dhe amerika esht me ne.

 9. E sa platformat ja ber e te lumt ne chka ndegjojm , e te mjeret ne chka perjetojm.
  As ne diktaturen komuniste malsia nuk eshte ken pa perfaqsues ne mal te zi
  E te mjert ne si na erdhi koha me na mashtrue do injoranta.

Comments are closed.