Abazoviq: zgjedhja e Gjukanoviqit hap mbrapa për demokracinë

Zgjedhja e kryetarit të Partisë Demokratike Socialiste PDS, Millo Gjukanoviq, për mandatar të Qeverisë së re është hap mbrapa për demokracinë dhe tregon shqetësimin e koalicionit udhëheqës për situatën socio-ekonomike të shtetit, konsideron deputeti i Malit të Zi Pozitiv Dritan Abazoviq.

“Kjo është definitivisht shprehje e mosbesimit ndaj bashkëpunëtorëve dhe atyre që deri tani e kanë kryer këtë funksion”, vlerësoi Abazoviq.

Ai për agjencinë Mina tha që zgjedhja e Gjukanoviqit për mandatar nuk është mesazh i mirë për bashkësinë ndërkombëtare.

“Mali i Zi duhet të kthehet kah e ardhmja dhe të filloj të tregoj që ka kapacitete njerëzore dhe sociale të prodhoj reforma, që janë më se të domosdoshme për shoqërinë tonë”, konkludoi Abazoviq.

Ai nuk është i sigurt që kthimi i Gjukanoviqit çon drejt përparimit socio-ekonomik të shtetit. /Malesia.Org/

 

31 Comments

 1. Dritani eshte shqiptar, i tregon edhe emrin, perdyshe asnjehere nuk e ka mohua. Ndersa Halili nuk eshte shqiptar, se nuk e thote se eshte shqiptar.

  Eshte e dallueshme.

  Por me ate iden qe e that ju H2o, ater Dritan Abazovic ka me shume dallim me Halil Dukovic, sesa Vasel Sinishtaj, Fatmir Gjeka, Genci, etj etj, me Halil Dukovicin, jo per tjeter por jane ne koalicion bashke, dmth pushteti i afron me njeri tjetrin

 2. Gjukanoviqi asht i hap përpara për Malin e Zi se e ka xgijedh populli i Malit Zi,por ju Shqiptart kqyni e banije i hap përpara për Shqiptarte n’ Malin e Zi.Ju politikanat e Shqiptarvet merrnije i her fajin e vet çi e kini bâ deri tash e mos ja lêni Malit Zi e Gjukanoviqit.Ka tha Zoti, nimoji vetit ater kam met nimua edhe vet.Delni prej gjumit e hiqniju prrallash se Shqiptart nuk i ka gërmua Gjukanoviqi me hî ën koalicion me malazes por interesat e intelektit e politikanat Shqiptar

 3. Asnje dallim ska H2O nga Abazovic me Dukovic, vetem se njani esht ne Ulqin e tjetri ne Tuz. Cfar ndryshimi me te mir do te bejn paria e ketij fare Abazovic, i cili para disa diteve ne nje bised ne Ulqin i theksoj nje mikut time qe jam krenar me ket mbiemer dhe sdo ta ndryshoj kurre, sepse keshtu e kan pas te paret e mi. Kjo esht pergjegje e ketij intelektualit qe po dashka me na shpetua kombin ton. Hej dreq edhe na me cfar matrakash merremi dhe debatojm. Ky duhet te flasin neper mediat malazeze por jo shqiptare, derisa e nien veten krenar me ken gjysa shqiptar e gjysa shkja, sikur nje malsor

  • E keni shume gabim, Pasyre. Ju, jo vetem qe nuk e njihni, por as qe keni vullnet me e njofte kete djale te ri, te arsimuar dhe edukuar mire, te kthjellt dhe te lapsit. Une, e njoh personalisht, kam lexua prej tij – jo vetem artikuj e analiza gaetareske, por edhe studime te bazuara filozofiko-politike. Andaj, mos hyj andej kah nuk din me dale, Pasqyre. Mbiemeri mundet me te pelqye, apo jo – por ai nuk meriton nje qasje te ketille, sepse – ate nuk e demtoni, por me keso qasjesh analfabetike, ulni ne nivelin tuaj.

 4. qe kishte veshur cakshir e xhamadan, por ne kok mbante plisin malazez pra shishakun, dhe ne nje caffe kerkon kamarierit nje kafe shqiptare e ky i thot se di zotni a don me pi me B*** a me Krye, njekshtu edhe abazovici yne.Tung se skam koh me hum ma ksi tipashe.Nes i pengon te kthehet ABAZI ater le ti bahet GAZI ketij fare burrit, se edhe njeky nga grazhdi i huej, pra nga partia e huej malazeze sdo tna e shpetojn shqiptarin.

  • Ju te respektuar (edhsepse nuk e meritoni, por kete e bej per shkak te kultures time), deklarata e z. Abazoviq po ju duket naive, kot dhe e pavlere – apo nuk po kuptoj ku e keni hallin. Pikerisht nga kjo deklarate shihet se djali e njeh politiken. Nga shkaku se M. Gjukanovic ngulfaste demokracine ne vend, ishte bere teper i fuqishem karshi institucioneve dhe bartesve tjere te funkcioneve ne Republike, u terheqe per nje kohe. Tani kthehet serish, dhe me te drejt z. Abazoviq deklaron se kthimi i serishem mund te reflektohet negativisht ne trendet e demokratizimit te Malit te Zi. Ku eshte gabimi?

 5. pash zoten ju te Malesia. org, aman na e slikatni ma shpesh se de mujm me u krenua se ja kalon Bardhit me frizur….shyqyr qe Bardhi nuk ngjason me te me asnjisen tjeter….

  • ..jo “slikate” ,por fotografua …
   me respekt Pal Dreshaj

   • O i neruoshimi Palo a thua se jan t’dya fjal t’huoja.Vet nuk e besoj se asht Fotografija fjala Shqipe.

    • Dode ti primet me kenaq…Pali ka te drejt se se paku mundohet me ba dicka…gjithmone mbrapsht….

     • Ke te drejte ti “pasha zotin ” se Pali mundohet me punua dhe ate qe punon ,punon mbrapshte por per sherbetoret e sigurimit dhe e sherbimeve sekrete si puna jote qe sulmon cdo iniciative pozitive per ceshtje .

 6. Dritani eshte djal i urte, i mencur dhe i zoti, pa pralla te shumve ketu te depertoj ne politike.
  po pse nuk bani dallime me do gegoviqa e lulgjuroviqa e do tijerpor vetem futni kso coptinash, ater nese reagojm ju kreshpulihi. mosni.

 7. Po kush dreqin po ti luvdon Gegoviqat e Lulgjuroviqat, apo po ja fut kot ti Dinoshjani, se pasha bacen spo ti levdon kush ase ata, por edhe per kyt vec po bajm komente, se me te vertet floket i paska bet, nam bre sa bukur,qyre qyre dreqin,, ty me sha te tjeret edhe ky dhe FUTUUUUUUUUUUUUUUU ne partija za b*** e crna gores, poc cfar dreq partiet asht kjo. Ja pra ketu disa metalok shqiptar po duen me gjet shpetimin. Me pas Rrok Doken Gojcaj nga krevenica me i berthye ne Judhar,, rrnoft partija e B***** apo i thashkan ashtu ksaj parti te re. hajt se b**** edhe kem me i marr me ket parti si me .

  • Pasqyre, shko ne remont dhe riparoji mekanizmat e funkcionimit, se ke fillua me “blua teper trashe”. Freno pakez se po del shume i ceket dhe i padishem, e seriozisht, po me vjen keq, se ne disa gjera jam pajtua me ty me heret. Tani, po te humbi dhe po na e dobeson krahun.

 8. Duket se djal i rregullt ei zgjuate ashte me pa ka pashija perrcja e tij si shllug leshit

 9. Ti Pasqyra e ngjarjeve ke munges kulturet ti nuk flet dhe as nuk e analizon njeriun me sinqeritet por me inad, e aio tregon qart se je inaxhor.
  Nuk munet njeri me than jo ky asht i keq dhe jo eshte i mire pa me ja pa punen, ti munesh me i sha keta qe skan ba gja, ose qe kane punua mrapsht, por jo ta paragjykosh djaloshin edhe ti shpifesh jo keshtu i ka thene ni shokut tim. Dritanin nuk e njof por duket i kulturuam, edhe politiken e njef ma mire se te gjith politikanet tane ai eshte me ma te miret politikan ne Male te ZI. Nuk ka ransi se ku vepron politikisht po si vepron, e ky po vepron mire…

 10. Nga ana tjeter ju qe flitni jo cka eshte kjo parti, kjo eshte si te gjitha partit tjera Malazeze, as keta skan me ken me te mire se tjeret, krijoj pershtypje se ju jeni sherbtor te DPS, edhe flitni te kunderten e te vertetes , se ashtu fisnin keta aktivistat e DPS, thoshin en Tuz mos e votoniper pozitivna se ata i kem themelua na, hahahaha.
  Te njejten gje po e beni edhe ju , po mosni se jekshtu ja keni shkatrrua partin e dashur Vaselit ate te Liberalve te knjazit.
  Dritani ni dasht dine ma mire se te gjithe ku asht nuk ka ransi, ma mire me te mbroj nga pozitivna se me te tradhtua nga Forca…

 11. Jektû poe sho se veç jâta çi nuk kan luojt me gisht t’vogël,gazetar, profesora,gjenerala e politikana, për Malësor e Malësore jân atdhetar, shêjta,guximtar e nuk dij vet se sa êmna jau nepni.I njeri çi ka hî ni komun t’ Njuorkut,i njeri çi u bâ drejtor,i gazetar çi e ka shkrua i libër me do rrêna e ka heshtua 40 vjet,I gjeneral pa grada luftet,çi i ka hysmetua ushtrin e anmikut qysh se â le e deri çi ka dek,past drit,se kurrkan nuk dua mei përmêt me êmna se muni me hî ën sherr e poma pëshijn postimin.Tân Malësort çi bâhen me politik po thon se jân udbasha e tradhtar.

  • Ni e ka vû dikush vić ën fis e jeton ën Malësi asht tradhtar.Diaspora ën Amerik muj me trnua êmën,fis,meu martua me gjithka t’don,mos mei pësua fëmin gjuhën Shqipe e t’tân jâ Shqiptar t’vrtet. e atdhetar.Diaspora çi asht jasht Ameriket nuk
   guxon kurrgjâ me bâ si ata se ater jân tradhtar.Shum t’neruoshimit stafi e antar a mudni me gjet i njeri ën Malësi çi kim me mujt mei fol dy-tri fjal t’bukura e çi punon diçka t’mir për popull.Zâni,Zâni, por çka i vije zâni kur nuk i vije popullit,muj me kên edhe prezidenti i Amerikës tân kûvêti asht bosh.

   • Ti z. Dode Gjeka, kur shkreton, nuk ka kushe qe mundet me te kuptua. Per cilet gjenrala e ke fjalen? Malesia ka pase vetem nje gjeneral te kohes tone (me heret nuk e di), andaj po kuptohet per kend e ke fjalen. Ai gjeneral, i nderuari Dode Gjeka, ka qene gjithehere aty ku eshte dashte me u ba lufta dhe me u kuvendua fati i shqiptarit. A, sa i perket Malesise, po te kishte qene aq i painteresuar per ate, nuk do te kishte kerkua qe eshttrat t’i pushojne aty. Pyet gjithkend qe din per luften e fundit ne Kosove, se kush ka qene dhe cili eshte roli i tij. Por, jo vetem ne lufte, por edhe ne arsim…

    • besa ske fol fort keq Dod….vec munoju me permiresua pak gjuhen se jekta jetu tan i ke me shkolla t nalta e ste marrin vesh…me dasht njeri mos me rrejt more Dod ma t part na shiten ata me shkolla t nalta ci the ti….e ti samki, njaj gjenerali, vetem nja kemi pas, e dime se cpune ka pas ba per shqiptart per njaj 30 vjet…Doda e din e mos meno s e din vec Doda sepse e dime edhe od tjere…

 12. jo haje dreq se merren vesh ata chka shkrua more DODE ja nise en Malsi e perfundove me Diaspore zdi pore prej tana gjanet e more kaj fjal e thure dichka chi su kuptua gja

 13. Jo more po jatje ma nalt ka tha Doda se i ka tha Zoti : dimoji vetet, e ma pas kam met dimua edhe vete. E tash nuk di, noshta kjo asht ma e pa qarta.

 14. Dinoshjan, nuk i ke permen tane viqat, sigurisht “nje rasresi” apo. As une nuk po i permeni, meqense ti i din.

 15. Pse e komentoni Doden, e jo mua, psh.? Kur shihni dikend qe shkruan dhe reagon me argumente, heshtni, ikni prej tij si prej zjarrit, e lidhi me Doden, apo ndonje komentues tjeter analfabet. Nuk iu mban me komentua me ata qe ofrojne fakte, por jeni ba sy gjuetar qe marrin ne shenjester ndonje zog te lenduar. Merruni me objektin e komentimit – e jo me gjera dytesore – o malesor.

 16. samki samki pse merresh me doden chi ska lidhje me realitet?

  • pasha zoten njeko komente njeket teme as Samkia spo ka lillje cpo kuvet vec po qet do urti-filozofi ci se merr vesh as aj vet

Comments are closed.