Lajmërim – Shoqata “Malesia e Madhe” do të mbajë Kuvëndin zgjedhor

Lajmrojme komunitetin shqiptar te Detroitit me rrethe se me daten 16-Dhjetor 2012 ne ora 2:30 pas dite ne sallen e Kishes se Shen Palit ne Rochester Hills Michigan shoqata atdhetare “Malesia e Madhe” do te mbaje Kuvendin zgjedhor te saj ku do te zgjidhet kryesia e re per mandat te ardhshem..

Prandaj ftojme te interesuarit e ne vecanti perkrahsit dhe kontributoret e shumte te  kesaj shoqate qe te marrin pjese ne kete Kuvend Zgjedhor ku do te kene te drejte te kandidohen per t’u votuar, apo te votojne per individe qe do te kanditohen per kryesi te re.

Shoqata “Malesia e Madhe” per kete dekade te veprimtaris se saje ka punue ne avancimin dhe permirsimin e situates jo te mire te Malesise, si dhe ka ndihmue me qindra njerez ne nevoja te ndryshme me afro $ 600,000.00

Per shoqaten “Malesia e Madhe”
Gjergj Ivezaj

36 Comments

 1. Uroj Shoqaten ” Malësia e Madhe ” për suksese në punimet e Kuvendit Zgjedhor, ashtu siç do dëshiroja që punen e mirë ta vazhdojë edhe në të ardhmen duke qënë kontributor jo vetëm financiar por edhe si vlerë e shtuar e gjithë jetës së Malësisë së Madhe ” Nderi i Kombit “. Me respekt Sytki Ndrecaj N/Prefekt Malësi e Madhe.

 2. Besa edhe shoqata Malesia e Madhe ka ra ne fund te fundit ,se dikur kishte nje fame te madhe jo vetem ne diaspore por edhe me gjere .Por i shalla tash kryetari i ri qe do caktohet do jet me vota te antarve e jo si deri tashe qe kan vu vetem hilakat njani tjetrin,Baxhanoku ,baxhanokun apo kumaren e shokun e kshtu me ralle. do zoti dhe
  ja kthejne vleren asaj shoqate si dukur ma pare .

  Urime per zgjedhjet e reja.

 3. Besnik, kqyre mblidhe ushtrin tande si ma par se prap muj me te shkua kryesia te baxhanaku e ateher ti munesh me mbet pa pozit, pore megjithate ke shanse the behesh kryetar I shoqates se te burgosurve politik 🙁

  • More baxhanok as qe ja ke iden se kush jame une dhe mos u merr me mue por nese ke me tha dicka per shoqaten Malesia e Madhe jepe edhe ti ate mendimin tend . sa i perket asaj qe thoni po mbes pa ndo i pozit .Noshta edhe do ishte me mire qe t’mos ju ktheja pergjigje se atehere do mendoni se ja keni qillue me ate qe komentuet ktu se keshe din se kush jam.te betohem se sja ke iden aspak dhe as qe te shkon mendja kurr se me ken po flet more Baxhanok. hehehe.
   por une po e shof se ku e paske mendimin ,ekeni adresen e gabuar .Baxhanok.

   • Shoqata nuk ka ra ne fund te fundit, ne fund kane ra ata qe nuk njohin Zotin as institucionet e tij dhe kane zili per chdo sukses te shoqatave bamirse. N’se kane deshtue ata qe paten shpresen se po shpallen heroj bashke me ata qe i perkrahen, shoqata nuk ka faj. Te burgosunit politik, parpos se u kane llane rast anmiqve shekullore me shfry mllefin e vet, dhe kane shqetsue familjet e veta, tjera te mira nuk dime se kane ba. Kane ra ne harrese sikure chdo tjeter gja kote.

 4. Shoqates “Malesia e madhe ” i uroj pune te mbare ne Kuvendin zgjedhore .
  Bordit drejtuas te deritanishem falenderim per kontributin e tyre kurse bordit te ri pune edhe me te frytshme .
  Nje pyetje sa per kuriozitet :
  Eshte me satatut te Shoqates qe ne punen e Kuvendit zgjedhore mund te marre pjese kushdo qe vjen ne mbledhje apo si… ?
  Me respekt
  Pal Dreshaj

 5. Ne qofte se konkuron per kryetar ti shoku im Pal Kochi une ty ta jap voten .
  Sa per pun qe kan be, deri tash u……
  Ishalla e zgjedhin nje kryetar qe nuk do te sho endrra, si ky i me parshmi.

  • Faleminderit per mbeshtetje z.Marko ,nuk e kisha fjalen per kandidaturen time aty por mua thjeshte me interesoi metodologjia e veprimit te nje Shoqate qe vertet ka punuar shume per vendlindjen.
   Perseri me respekt.
   Pal Dreshaj

   • Si jari si tjetri ci po komentoni dini me vlersua tjetrin por punen tuaj nuk e vlersoni, e besa nuk muj me vlersua kush.

 6. Edhe un si shumica nga ju pa paragjykime te kaluara dhe gabime qe ka pas kjo shoqat, duhet me i pa sukseset dhe progresin qe ka pasur, dhe ne vecanti ndihmat qe i ka ba Malsis son kjo shoqat.Sic jam une ne dijeni Zoteri Pal Dreshaj, aty thirret Kuvendi i shoqates nga malsoret e malsis se madhe nga te dy anet e kufirit pa dallime, dhe disa kontribues te rregullte qe kan ndihmuar materialisht ket shoqat. E mira i thon nje fjale nuk tepron, ka mujt edhe ma mir me u veprua, por ja qe esht ba edhe shum pun nga kjo shoqat e cila duhet perkrahur dhe ndihmuar me cdo kusht. Urime ne zgjelljen e udheheq

 7. Urime ne zgjedhjen e udheheqsis se re. Shpresojm qe te jen zgjedhje te ndershme, dhe te aktivohen ne te njerzit qe din dhe duen me punua per te miren e malsis dhe shqiptaris.Ata qe qesin vetem gure ne ket organizat dhe nuk tregojn edhe anet pozitive te saja bejn pune jo te mire. Ne ket shoqat ka njerz te shkelqyeshem qe kan kontribua me dekada per kombin ton, dhe kan nje kredibilitet ne arenen kombetare, prandej mos u beni pesimist, se une besoj se kjo shoqat do ta gjejn veten dhe te hecin perpara drejt sukseseve te reja. Urime dhe dalshit me fat dhe urim te dielen ne zgjedhje……………..

 8. Shpresoj qe kjo shoqate perseri te filloj te marre frym me mushkerite e veta, se tash kater vjet e kane mbaj per hunet njeni e tjetri deri ci zhele e kane ba.
  Z. Pal D. statuti i kesaj shoqate eshte rrespektue sikur Enveri i rrespektonte te drejtat njerzore. Pra i eshte ba injorim i plote statutit.

 9. Pajtohem me ty Hoti
  Don Zoti e ndryshojne gjerat me keto zgjedhje.

 10. Zotri Pal dhe Sutki ini te drejte dhe i shifni gjerat ashtu sic jane, disa tjere shofin endrra dhe mundohen me cdo menyre me e ckatrrue shoqaten, u pengon ature dhe malazezeve, u pengon cdo aktivitet i saj , u pengojn kryetaret, u pengojn njerzit vullnetmire qe apin kohe dhe te holla per shoqate qe sado pak drite te jep te jete ni qiri i ndezun, ndoshta si urelidhse Malesi Detroit. Urime per Krishtlindje dhe Vit te Ri 2013.

 11. Kjo shoqat ka luej rrole te math ne cdo gja ashte ken hale ne sy per anmikun tone serbo malazeso maqedon ka be shum gjana pozitive ne cdo drejtim jane njerz vudhnet mire dhe dore dhane pse nuk muj gjithkush me ken kryetar dhe ne kryesi nuk ashte problemi i disave ketu votat jan te meshevta dhe kush kan votone ejani e mushenje sadhen o malsi e te votojm ni njeri te sinqert dhe puntore per te miren e komunitetit ketu dhe malsise e cila gjithmon na deshti dhe na priti me duer hapet ti lam thash e thame pore te punojm ashtu ci na ka hije si malsoredhe kryetari i ri te jet me votat tona rrenoshi

 12. Tash duhet kryetari me ken prej Trieshit ose prej Kojet se hot e grud nuk duem ma se na kan merzit

 13. Shoqata “Malesia e Madhe prej formimit te saj ka qene hale ne sy per qeverine malazeze. Diaspora atyne u pengon shume. Per fate te keq edhe disa “shqiptarve”.Pra ne kete loje kundra Diasporet (por duhet te sulmohen individe e jo ne tersi) jane disa njerez te paguar direk nga organet shtetrore, disa tjere e bajne nga gjelozia qe kane per njerez, si dhe disa nga pamundesia ti kuptojne gjanat drejt. Qellimi i shtetit malaze dhe spijunve te tije ashte demoralizimi dhe thyerja e aktivisteve te Diaspores qe mos te merren me aktivitete shqiptare.Shprehsoj se nuk do t’ia arrin qellimit.

  • Zoti Do behet Mire ,pajtohem plotesisht me ty se diaspora Shqipetare me lobin e tyre ne Amerike eshte hele ne sy te disa qarqeve dhe bejne perpjekje me e minimizua impaktin e saj ,
   Pikerisht duke u nisur nga ky fakt me befason edhe menyra e punes se Kuvendit te Shoqates i cili nuk ka siguruar mekanizma mbrojtes nga keto sulme.
   Pikerishte per kete edhe bera pyetje ne nje shkrim timin me larte.
   Me respekt
   Pal Dreshaj

 14. Valla une kisha propozua luigj gjokaj se ka ba shum pune e asht gojtar.

 15. Bukoviqi,

  Plotsisht pajtohem me ty se personi qe thoni ju prej se ka ken i ri ma i zhberdhite nuk ka muje me ken. Ashte marre me shume aktivitete e shume here edhe ka pas sukses. Ashte edhe gojtar dhe vajtuer. Te vret naten e me lot per faqe te thrret vaj diten. Tlumte na per ta.

 16. luigji ne qofte se nuk zgjedhet kryetar ose nenkryetar aj nuk rrin ne ate parti apo shoqate po formon nje tjeter edhe ni qofte me dy antare vetem me qene ne kryesi ne qofte zgjedhet kryetare luigji dote jet ni shoqate shume e vogel..

 17. Zoti Pal Dreshaj,
  Sic e kuptoj une Diasporen nuk egziston mekanizmi per delegate te caktuar. Ajo menyre eshte per parti politike me dege dhe nen dege. Ketu jane njerzit vullnetar, por prej qarqeve te caktuara te share. Duhet t’u jepet e drejta te gjithe vullnetmirve. Neqoftese praktikohet me delegate te caktuar atehere me te drejte munde te akuzohet se jane caktue njerzit e preferuar te dikujt. Ne kete raste jane ftuar te gjithe ata qe duan te bejne dicka per Malesi. Cdo njeni ka te drejte te kandidohet, ose te votoje per kandidate te Kryesise.Keshtu e kuptova une lajmrimin per kete kuvend.

 18. I gja se kuptoj nga shoqata Malesia e madhe.Mas gjithe ktyre viteve qe ashte formue kjo shoqate ishte nenkryetere,apo zavense i kryetarit si do ta queni z.Ruzhdo Gjokaj dhe po thuej gati i vetmi musliman qe merrte pjese ne cdo bashkim me malesort dhe i perkrahte pa rezerva dhe mas krejt gjitha ktyre viteve se pe perseris prap as nje here nuk ju dha shanca te jete kryetar i shoqates ,si mendoni ju per ket gja a do ishte mire qe te jepej edhe atij nje here kjo detyre .

 19. Sa e si e qysh ka punuar kjo shoqat humanitare gjate keti mandati flasin shifrat vete ,ata nder mend gjithmon kane Malesin me hadhet e veta te shumta,ju lutem te i lame te qete dhe te u falenderohemi per kujdesin e kontributin qe ia dedikojne vendlindjese.Gjithmon ka hspsire per meshume pune e aktivitet per ata edhe zgjedhjet organizohen,kush mendon se mundet me e evansu punen e kesaj organizate me mire dyerte i p aska te hapur e te konkuroj per organe udheheqse.Duket se me se shumti kritikojne ata qe me se pakti punoj

 20. Gjelosh Nika , me duket se je gabim,kjo seshte shoqat humanitare,se di se ku po ja lexon.Humanizmi eshte pun e madhe
  Me fal per sqarim, por smujta pa te permirsua, ne shenj dashamirsiet.
  Tung

 21. Flaka ty marrte flaka, se ja ke futur kot, une e njof luigjin dhe sme duket se konkuron per ato vende ase per kryetaqr, ase nenekryetar, po ti se di ku qendron more flaka e kashtes. per sa un e di aje ka qen nje her sekretar i asaj shoqate,artikuluesi i programit dhe statutit te saj, si dhe ka qen kryetai i Fondacjonit Vendelindja Therret, me te sokseshmit organizim shqiptaresh ne diaspor, ashtu qe po ja fut kot. Megjithate ska randesi kush do te zgjedhet kryetar, esht me randesi te vazhdojn shoqata punen e vet Flak, ec e jep kontribut ni je ne detroit.Urime dhe suksese shoqates jo individeve.

  • Sa mire e njofke ti Sokrat Luigjin 🙂 🙂 🙂 Ti per bese ma afer askan ne drit te dijellit ske

 22. E kam fjalen individualisht nuk ka randesi sa esht me randesi qe kolektivisht kjo shoqat te vazhdojn rrugen e vet ne te miren kombetare. Se sigurisht se edhe individeve suksese se pa njerz nuk funkcjonon shoqata sigurisht. Tung

 23. Po Besniku, edhe ma pare e ke permet Ruzhdin, E di se je rrit ne mes te muslimanve, por per bese te disijsh se punet kane ndryshue Shume, besoj qe din prej te juejve, ashtu qe nuk asht chudi as per fjalet e kadikuje qe i ka fole ne at drejtim, jo se jane kene te dobishme, por kushedi, ndoshta perdit e ma shume kemi me i arsyetue ato fjale. Respekt per Ruzhdi Gjokajn se vertet asht i mire.

  • I panjohuri,pata me ty pergjigje por mas qe dijke cdo gje dhe si per cudi i majke mend edhe se cka kam thane me pare ,qe mue spo me kujtohet e bane mire qe ma perkujtove se per bese krejt e kam pas qit mend ate gja ,se skam marak me i perserit fjalet .
   Pra te flnd per ket bere mire qe ma perkujtove mos ta perseriti here tjera.
   tung

 24. Suksese shoqates ne keto xgiedhje te reja ci po i bajn. Jan kalua 10 vjet qysh se e kan krijua kyt organizat malsore. edhe une mendoj se tash kan me xgiedhe kryetar te saj RROK DOKEN JUNCAJ, nga Hoti i Malsis se Madhe. Asht aktivist dhe asht i gjetun gjithkun neper aktivitete, flet e kontribon me goj, e besa bes, edhe me xhep njaq sa muj dhe sa ka takat.Shkon mir me tetan hotjant her i perkrah Rapshjant e her Traboinasit , si ta don puna, edhe trimaloc sa ta duesh, dhe i venosun per komb, dhe menoj se tash Rrokun duhet me xgiedh kryetar te shoqates malsia e madhe pse jo???!!

 25. Mali i Zi keshtu do ta donte Shoqaten Malesia e Madhe qe ta udheheqte Rrok Doka apo Luigj Gjokaj, por jo more burra Michigani ka shume Malesi fort te ngritur qe mund ti cojne ceshtjet perpara. Jeky kryetar qe ka kene per kater vjet i mire por i shkreti se besa e ka kallxua vetin shume te paafte per ate pozit.

 26. Malesori un se di kush je ase qe me intereson me dit por Luigj Gjokaj ka udhehequr shoqat ma te randesishme dhe ma funkcjonale, se shoqata Malesia e Madhe. Kurse per Rrok Doken se di sa aftesi ka me udheheq ndonje shoqat, por sa ju qe po shani e shpifeni me nje vner te terbuar dhe urrejtes mesiguri se sje ti ma i mir se Luigji ase se Rroku por jau ke inati se ti do te jet nje kurrkushi, bile KURRKUSHI ME GERMA TE MEDHA.

 27. Pasi chi nuk ma pranuat propozimin tim, ater du me dal me nji propozim tjeter. Prel Sinishtaj me duket njeri i prgaditun si gojtar e shkollar, flet shqipen mire por edhe aglishten e ka nen kotroll mjaft mire. Populli ka respekt per ta bile e njohin edhe ne Kosove, Malesia e Shqipni. Ka miqe e dashamire ne Washikton. Si thoni a kite me vijet ky te bahet kryetar. Menimi em asht se po.

Comments are closed.