Berisha paralajmëron Beogradin: Kujdes me Luginën

Kryeministri Sali Berisha ka folur mbrëmjen e së shtunës për situatën në Luginën e Preshevës, e tensionuar për shkak të paralajmërimeve të qeverisë serbe për të hequr monumentin e UÇPMB-së. 

Përmes një deklarate për shtyp, Berisha ka vlerësuar se ky veprim i paralajmëruar i Beogradit rrit tensionet mes serbëve dhe pakicës shqiptare, që jeton në trojet e saj etnike.

“Tensionet në Luginën e Preshevës po rriten nga kërcënimi i qeverisë serbe. Kërcënimi për heqjen e monumentit të Martirëve të Lirisë është dëshmi e albanofobisë”, ka deklaruar Berisha.

Kreu i qeverisë shqiptare është shprehur se, martirët e lirisë ranë në trojet etnike në mbrojtje të të drejtave të shqiptarëve të Preshevës.

“Me luftën dhe sakrificën e tyre sublime, ata iu imponuan regjimit të Millosheviçit”, ka thënë Berisha.

Duke theksuar se, në çdo vend të lirë janë vendorët ata që vendosin për monumentet historike, kryeministri i ka bërë thirrje lidershipit politik serb që të heqë dorë nga provokimet.

“Mungesa e respektimit deri në alergji i të rënëve të kombit shqiptar është një provokim ndaj mbarë shqiptarëve. Qeveria shqiptare i bën thirrje Beogradit të heqë dorë nga praktikat albanofobe dhe të respektojë pakicën shqiptare që jeton në trojet e veta etnike në Serbi”, ka pohuar Berisha, i cili u ka drejtuar një apel edhe shqiptarëve.

“Ftoj shqiptarët e Preshevës që të mos provokohen nga ata që kanë si qëllim spastrimin etnik. Vandalët mund të rrënojnë një përmendore të luftëtarëve, por të rënët tanë nuk vdesin kurrë”, ka shtuar kryeministri shqiptar.

Kërcënimet nga krerët e shtetit në Serbi për heqjen me dhunë të lapidarit të dëshmorëve të luftës së Ushtrisë Çlirimtare për Preshevën, Medvegjën e Bujanocit kanë tensionuar situatën në këtë zonë ku jetojnë shqiptarët në Serbi.

Në fund të dhjetorit kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiç deklaroi se nuk do të marrë pjesë në takimin e radhës me homologun Hashim Thaçi, nëse autoritetet në Preshevë nuk heqin përmendoren në fjalë. /Top Channel/

33 Comments

 1. O shqiptart e Lugines jan shqiptar te vertet e jo si na. Ata ngrisin permendore ushtarve qe deri dje kan vra ushtar e polica serb dhe ato permendore i ngrisin brenda kufinit serb en mjedis te Presheves shqiptare.
  E na nuk jem te zot’ me ngrit permendore Gjergj Kastriotit qe ka jetua para 6 shekujsh i cili ska vra shkije se ne at koh kempas tjeter anmik e pushtues.
  E jo ma me ngrit permendore Ded Gjon Lulit, Smajl Martinit, Baca Kiurtit etj

 2. e kur din me i dal zotit vetit e je kompak ater besa e sheh se edhe shteti ame flet per ty

 3. I neruoshimi Marash, maskollajtit ash meja lan fajin dikuj tjeter e meu pesheh, demek, pas anmikut Na nuk kem mujt meja ba neren (sic po thua ti)Ded Gjon Lulit e meja gjet vetin atje ku i bjen e mos me dry n’oborr t’Kishes, e jo me kuvet per Gjergj Kastriotin.Cka ka ba intelekti e politikanat e kan ul kryet e kqyr dhen e zi?.Luginen,belda po gaboj,por nuk ka guxuojt UCKA me lan nar okupimin e Serbis kur asht derrdh aq gjak per clirimin e Kosoves se edhe ata jan Shqiptar,edhe ata kan luftua per pavarsin e tan Shqiptarit n’Kosov.Tash i paguojn ata gabimet e politikes Ushtarake.

 4. Kqyrni per tjerat permendore ku po i venosni, ose nuk po i vendosni, e sa per Deden mos u bani marak se vet Zoti e ka chua ku e ka pa venin. E nqoftse ka ne Malsi burra per veprime e jo vetem ne internet, le tja gjejne nje vend ku u pelqen atyne, kurrkush nuk i pengon, vetem n’se e ban okupuesi. Me fat 2013 !

 5. Jam i mendimit me Gjyken, se na vetem kuvesim jektu, se gjetit nuk na tihet zani. Permendorja e Ded Gjon Lulit bare asht vu diku, e per kto tjerat vech me nofka flitet.

 6. me plot respekt gjyka por aty vendin nuk e ka, tashti mundesh me than se skishte rrugedalje tjeter por aman aty ndishta At Gjergj Fishta do te kishte vendin, bile me mendua thedhe edhe ai ishte ma shume Shqiptar sesa fetar.

 7. o sot shumicen e fritne nuk i kem 0.3deri 0,5% te kombit e shqiptarizmit por dps dps dps bashk me shumicen e hoxhave.

 8. Marashe besom se nuk asht ashtu si po thua ti, se kurrkush nuk ka ba far kerkeset me ngrit permendore te kurrkuj en qender te tuzit, por kta thon nuk lan se tremen me i dvet, ti Leke mos fol keq per friten se na t njohim je kene komunsit, ke punua per akcione punonjse ose radna akcia, je ken delegat i partis komunsite, mos fol ashtuy per friten se ty t ka sy ky muhabet,Fritnit jane jashtu si asht populli aty ku asht shumica jane edhe firtnit se ni tjeter shtet as kane me ken me ata qe jane pakic, por me shumicen, Na sjem na ater duam me sha fritnit jo jo jo ata nuk shkon.

 9. Leke, m’vjen mire qe din chka mendoj, perndryshe ne keto perqindje nuk po hyjme, sepse, sa me perket mue, nuk i di.

 10. Analisti 007, po cfar analisti je ti pash besen e zotit? Shoku mirsisht pot thom mos u qit njerzve emna nese ata nuk identifikohen me emen e mbiemer, mos se gabon.
  Vet jam ken 16 vjec kur ka ik komunizmi ne ket vend, kshtu qe mos ja fut kot. E kujt ke dasht me i than kta cka ma the mua, gjeja adresen e thuaja ne sy e jo ktu ne adres te gabueme.
  Gjithashtu sa i perket permendores ne Tuz, sa jam vet i informuem ka ken inicijativa per ngritjen e permendores se Kastriotit. Iniciativa ka ken ne krye me Gjelosh Gjokaj. Cka asht ba nuk e di!? Nuk shoh arsye pse nuk asht refuzua si gjithcka tjeter…

 11. Edhe ni her Ded gjo’ luli nuk e ka vendin ne oborr te kishes se nuk ka ken frat por hero I popullit . Ai ka luftua per komb shqiptar pa dadhim feje ..

 12. Sa per friten te malsis vet foli vetem per ni frat I cili ka ken asht dhe do te mbetet shpiuni numer ni ne historin e kishes ne malsi ,e ai asht …..

 13. Lek en rregull nuk tek ie ai qe menova se ai eshte ni Lek pak ma i madhe se ti. Rrok pajtohem me ty kur thua se Deda nuk e ka vendin ne kishe, sepse ai eshte hero i popullit dhe jo nje shejntor, Heroit e kane vendin neper sheshe, ai ka dhan ni kontribut te pa shoqe per shqiptaret pa dadhim feje, ai ka sakrifikua gjithcka edhe per pavarsin, Dedes edhe po ti punonin nje permendore ne Tirane sepse ai ka merita me te medha per pavarsin se Hasan Prishtinadhe Zogu.
  Dedes dhe Gurakuqit nuk u punuan permendore njeriut qe dha gjithcka per pavarsin dhe ati qe shkroj dhe kendoj aktin e pavarsis tyrp…

  • O K Analist, nuk e ka vendin, po a po dijm na ndoni send ma shume se verbalisht, a po ka kush noni inicijative me vu ku e ka venin, apor po e perdorim si kertollen e zete. Ti, vet, apo Rroku, te gjejme sheshi ku ta vendosim e jo vech ciu-ciu sich thot Berisha per Ramen. Me duket vetem po rrijm ne vend tue u sjelle rreth ketyne bisedave tona “frytdhanse” dhe kaq e paten veprimet tona, e sa per verbalisht si lame gja mangut….

 14. Shum e keni muhabetin o malsor, ju thaft krahi ju thaft. Per permendore te Ded Gjon Lulit ju lutem mos beni muhabet, ajo egziston dhe ju gjat jeta Pater Pashkut per at statu megjithse nuk jam perkrahes i tij por duhet mja than hakun! E pasi qenki ju burra e trima e patriota pse se vut ju? Mshelni gojen o legena se jeni njerez tposhter

 15. O benju gati per me u derdh ne bronz o patriota se po u vjen dita.
  A po e shihni luften,ne Lugin,dhe a po e ndigjoni shqiperin zyrtare.
  Sala don me e rrit trodhin.
  Ateher permendore sa te doni , ka me e bush p…. P…… oborrin e kishes
  por kqyrni me i zan vendet e mira qysh tash, per buz rruget jan ma interesant
  Ahaha

 16. Pasi….. ia gjeti vendin Dede Gjo Lulit ne oborr te kishes, si do ishte me lane edhe flamurin te hynte brenda ne kishe gjate kurorezimit te cifteve bashkeshortore. Ta sterpikte ate me uje te bekuem do ishte nje gje e mire. Megjithese flamuri eshte i bekuar me gjakun e martireve te kombit si vete kisha nga martiret e pare kur persekutohshin nga perndjekjet e prerandoreve romake si Neroni dhe Diokleciani. ….. ka mesuar ne Split dhe duhet ta kete ne dijeni sa patriote jane kleriket kroate dhe sa shume e duan ata Kroacine e tyre.

 17. Mbasi qe une nuk e dij a jeni ju shkurt e shqip apo gjate e serbisht, gjithashtu as ju nuk e dini a jam vete gjyke apo gjysh. Respekt per moshen !

  • Jam i sigurt se nuk ije gjysh ase gjyshe,pore si pase shkrimesh ende i pa pjekun!

   • Mbaje sigurine tande e “pjeku” ti qe mos ta keshe problem me papjekurine dhe e perfunduem “politiken” 🙂 Kalo mire !

 18. Ktu kur futet njeri lexon komentet vetem se nuk bahet i lik , ja pershembull dera edhe miri i pashks ata i ke te kthiedht si ujt e brraks.
  Ju duhet ta dini se nese shperthen noj rrumuj per zgjerim kufish ne patriotet do te derdhemi ne bronz aio eshte e vertet , po ju tradhtaret ku do ta kini vendin. Dhe duhet ta dini se nese nje dite zgjerohen kufijt e shqipnis ose kthehet aio ne kufi te me parshem ne do te jemi heroit e pare te saj ndersa ju me P…..r P…..un do te jeni te shenuar ne faqet e Historis si tradhtar Kuisling qe bashkpuan me okupatorin sa keq em vjen per juuuuuuuu.

 19. Zoti Moderator, une ne asnje menyre nuk ofendova p…… P….,, perpos se potencova ate te vertete qe eshte ne dijeni te cdokujt, duke patur kujdes qe mos t’a ofendoj personalisht. Ai eshte figure kishtare dhe me moslejimin e hyrjes se flamurit ne kishe eshte veprim i karakterit politik, per cka e posicionon veten per kritika publike. Atehere pse lejon qe me emer dhe mbiemer te kritikohen lideret politike te Malesise? Kjo lirisht mund te quhet qendrim “double standared”.

 20. Ti
  Miri i Pashkes a po don me na derdh ne bronz si patriota per hater te fratit ?
  Sa per Salen mos u lodh se per me i rrit trojet nuk eshte tue u mundue,por
  ket e ben per fushat parazgjedhore.
  Edhe kjo do te behet si puna e pasaportavet, ashtu e ka ky vec e rrit zanin.

 21. Atyne qe u pengon chdokush qe ban ndonje gja te mire, sigurisht qe ka me u pengue edhe kleriku edhe bamirsi edhe bujku edhe puntori, e ma politikani po se po. Kurse na per veti jemi ma te miret. Shkruen Pater Prel Gjurashaj ne nje reviste : Ne chdo hap e ndigjon fjalen: e, si u chart dunjaja. Po cila dunja, ose ma mire me thane, po ti, a i perket kesaje dunja. Pra dikush duhet me vijej dichka. Ku po permendet permendorja, te gjith po thome, se ka pase vendin aty. Cili prej nesh e pryni dhe e vendosi aty ku e ka vendin, simas kritikave tona, mbasi qe aty nuk e paska. Na vetem mas shpinet flasim

 22. Gjuka kan ka shum I zoti! Interesant sa shum nevet na pangon kur dikush e nep opinionin kurr kush ska respect vetem manon se aj asht chi din ma shum se t’a tiert! Githkush ka t’a drejt per koment! Sa pe shofi vet, kurr kush nuk asht kudra permandores s’a Dedes jan kudra ku asht e kush ka vandos ku mo vu kjo permandore. Noshta Gjuka kan ka kan ni prej atune qa kan vendos! T’a lutemi Gjuka na trego pak ma gansisht se po dukesh pak I eger per ket ngarje.

 23. O i Drejti as dreqi ste marrka gja vesh,po ku e ke mesua ket drejtshkrim?
  Po rafti pika atij mesuesit, bukur te paska mesua, a por ndoshta se ke kuptimin per me shum

 24. ende egziston komunizem as ni her nuk thom me ja nderrua emrin shkolles 8 vjecare ne Traboin duke pasur te gjith ata emra gje llan jeten per Shqiperi Etnike si Gjelosh Luli Mul Bajraktari Prek Cali e 13 Malsor gje muaren pjes ne lilljen e Prizrenit.Kurse nuk bahet as ni gja me temelet e Kishes kun At Gjergj Fishta shkrou Lahuten e Malsis.Gjithashtu te permes kur ishte gjall Meshtari Pater Gjergji ne Tuz ne at rezhim te fort nuk i lejoj policin te qendroi para Kishet si tash sa vite qe nuk mundesh ta vizitosh Kishen e mos ti paguash ata te humbur

 25. pershendetje.. ju ci po dini “ktu en internet se ku ka viej me e vu at permendore cka kini prit pse se kini vu por kur punon dikush dicka doni me ja ul punen e tijna .Ndersa ky me nofken gjeneral dari ose ma mire me emnin A…. L….. percarsi ne malsi i hotit (pra rapshe e traboin) e ata munohet edhe kha por menoj se ska ne i dheze ajo pune,se aj lype ne tubime bashkim kombetar e ne anen tjeter munohet vllaznit me i nda.kiti me thane dom Antoni “kuku per ty” rini me shendet…

 26. Jo besa me vu ne qender te Tuzit nuk kane pa b….th, por me fole ketu asht shume kollaj. Na dime me nenchmua veprimin e atyne qe veprojne, se me nderrmarre gja vet s’jem te zotet. Edhe per chudi, e dime me “sigurine” ma te madhe kush asht shpiun, e kush asht i poshter. Po ku dreqin jene te miret, a thue u ka tret fara. Une thom qe jo, por ketu gja pozitive nuk munesh me lexue…..

 27. O SALI BERISHA,GJITHER KEKEN DHE KE VEPRUA ME SERBE I NJEJTI JE I 92,SI TEKA URRNUA SERBET E OTOMANET PO VEPRONIN TI E THACI,KESHTU POU KADHZOJN VEPRAT TUEJA,KENI KALUA NEPER MALESI,DHE AS NI MINUT NUK KINI NDALUA PER TJA SHTRE DOREN NJAJE SHQIPTARIT,BASHE ATY KU U NGRIT FLAMURI KOMBTARE NE VITIN 1911,MASE PESQINDE VJETVE,ATY KU ASHTE KJEN DERSHE DY FLAKVE DERSHE OTOMANVE TURQE DHE SERBOMALAZEZEVE.POR JUVE DUHET PERTU TREGUA TROQ SE JENI TRADHTAR<JOSE po thom vet,po u kalzojn veprat tueja.

  JU JENI TRDHTAR TE BISHEM ANTISHQIPTAR.

Comments are closed.