U zhvillua darka humanitare e Shoqatës Atdhetare “Malësia e Madhe”

Pashko GjokajJavën e kaluar, me 3 shkurt, në sallën e Kishës Katolike “Shën Pali” në Michigan u zhvillua darka humanitare tashmë tradicionale për bashkim fondesh.

Kjo shoqatë tashmë dhjetë vite ndihmon Malësinë në nevojat e saja. “Malësia e Madhe” me donatorët e sajë, deri me sot ka kontribuar me rreth 600.000 dollarë amerikan në ndihma humanitare drejt Malësisë dhe banorëve të sajë që kishin më së shumti nevojë.

Në darken e fundit humanitare u bashkuan rreth $ 23.000.

Hapja e darkës u bë nga kryetari i ri i kësaj shoqate z. Pashko Gjokaj.

Më poshtë lexoni fjalimin e plotë të kryetarit si dhe listën e donatorëve të kësaj darke.

Pashko Gjokaj, kryetarë i Shoqatës Atdhetare “Malësia e Madhe”

Vellezer e motra, dashamires te Malesise dhe shoqates Malesia e Madhe mirembrema. Ne emer te kryesise se shoqates Malesia e Madhe dhe ne emrin tim nga zemra ju uroj te gjitheve mirseardhjen ne pervjetorin e dhjete jubilare te themelimit .Kjo darke humanitare tashme eshte bere tradicionale dhe ne e organizojme cdo vit per grumbullime fondesh , eshte nje sofer bujare ku te gjithe ju tregoni bujarine dhe solidaritetin me vellezrit dhe motrat tuaja ne vendlindje, per hallet dhe brengat e tyre.

Meqense jemi edhe ne prag te 5 vjetorit te pamvarsise se kosoves ju uroj te gjitheve ,gezuar me shprese se ne te ardhmen do te bashkohemi te perkujtojm pervjetoret e bashkimit kombetare.

Pershendes dhe falenderoj per pjesmarrje ne mbramje;perfaqesuesin e shoqates kosova Mikel Dema me te gjithe kryesine e shoqates qe jane ketu sonte,

kryetarin e shoqates se burgosurve dhe perndjekurve politik shqipetar nen mal te zi per michiganin Dode Lucaj ,kryetarin e deges se vatres per miciganin Alfons Grishaj,,kryetarin e shoqates se intelektualve Nua Ivanaj,kryetarin e shoqates kastrati Nikolle Veshti,kryetarin e shoqates Dukagjini Nikolin Shyti,kryetarin e shoqates kulturore Fran Gjoka,kryetarin e shoqates Rrapsha Anton Lajcaj .Ne emer te veteranve te ceshtjes kombetare pershendes Kole Gojcaj,i falenderoj qe jane me ne sonte afaristet e njohur Agim Lumani dhe Nua Ftoni.

Me kete rast falenderoj te gjithe donatoret tone qe na kane perkrahur ne projektet tona gjate gjithe ketyre viteve, pa ndihmesen e te cileve sukseset tona do te ishin shume me te vogla. Nder ta do te vecoja disa pesona te cilet kane lene gjurme me ndihmat e tyre per shoqaten sone ,ata jane;konzulli i nderit i republikes se shqiperise, zoti Ekrem Bardha,afaristi dhe humanisti Pjeter Stanaj,antari i kryesise se shoqates, aktivisti Malote Ivezaj ,afaristi dhe humanisti Paloke Camaj si dhe prijsi e kesaj qendre fetare dhe kombetare,don Fran Kola i cili ne emer te kesaj qendre bashke me menaxherin e kesaj salle Fran Ivezaj dhe stafin e punes shtrojne ket darke falas per te gjithe te pranishmit .Kjo na mundeson qe te gjitha mjetet e grumbulluara ne kete mbremje ,shkojne ne ndihma per malesine ,per c’gje ne i falenderojme pa mase.

Me ndihma te konsiderueshme kan ndihmuare veprimtaret dhe humanistet Toni Juncaj,Zef Dedivanaj,Marash Nucullaj Fran Pjetri Ivezaj,Zef Vulaj,Mark Gojcaj,Gjoke Pjetri Gjolaj,Gjok Gojani,Pashko Gjolaj,Gjon Lulgjuraj nga florida ,Bujar Mamusllari,Rrok Gjoka Juncaj,Prel Dedvukaj,Simon Gjoni Sinishtaj,Pashko Gjelaj,Martin Nikolla Berishaj,Mark Ivanaj ,Luigj vulaj,Zef Vucinaj,Anton Micakaj e shume te tjere

Pershendes te gjithe antaret e kryesise se shoqates M e M per punen e frytshme dhe sakrificat e medha per keto dhjet vite sa ne veprojme dhe i falenderoj per detyren qe me besuan qe dy vitet e ardhshme te udheheqi kete organizate.Pergezoj te gjithe kryetaret e deritanishem te cilet me pune dhe sakrifica te medha krijuan nje emer te mire te kesaj shoqate si ketu ashtu edhe ne vendlindje.I falenderoj ne emer te kryesise dhe ne emrin time; Pjeter Berishaj, Prenk Ivezaj, Luke Juncaj, si dhe kryetarin deritanishem Gjergj Ivezaj.Ne emer te gjithe neve falenderoj me te moshuarin e kesaj shoqate zotin Marash Ulaj i cili gjat gjith kohes eshte antare i kryesise dhe kontribon edhe pertej mundesive te tije.

Falendroj edhe mediat e komunitetit qe e perciellin kete mbremje sonte. televizionin e shqiptareve te micigenit me gazetar Rafael Floqi,ACTV me pronar Armand Shtiza.

Falenderoj kengetaret e mirenjohur te cilet me zerin e bukur falas na argetojne ket nate; Fran Gjoken dhe instrumentistin Beko Gjelaj

Mbasi qe jemi ne pervjetorin jubilar, vlen te ceket ne pika te shkurtra si erdhi deri tek formimi i kesaj shoqate. Ne nje kohe kure fatet e Kosoves dhe trojeve tjera nen ish jugosllavi ishin ne udhekryq, kur makineria serbe donte te zhdukte cdo gje shqiptare, ky komunitet te udhehequr nga veteranet e ceshtjes shqiptare, njerez te cilet nje pjes te mire te jetes ja dedikuan kombit, te organizuar e shperndare neper grupe te ndryshme i bashkoi kushtrimi per atdheun. U bashkuan me dhe rreth fondit Vendlinja Therret, mobilizuan Malet e Malesise dhe grumbulluan me se 1 milion dollare, furnizuan UCK-ne me armatime te ndryshme,Pjestar te ketij komuniteti,mes tyre te rinje te lindur ne Amerike muaren pushken, veshen uniformen e UCK-se dhe dolen ne malet e Kosoves.

Keta patriote shkruane historine e ketije komuniteti, duke e rradhitur nder me te rendesishmit ne diasporen gjitheshqiptare, nderuan jo vetem vehten dhe familjet e tyre, por ngriten larte emrin Malesor dhe Malesi e Madhe, vendosen nje gure te madh ne themelet e shtetit te Kosoves.

Ne momentin kur Kosova e mori rrugetimin e vet drejt pavaresise, lindi ideja qe ky grup aktivistesh te mos shperndahet por te krijohet nje shoqate e cila do te merret me nevojat e ndryshme qe kishte Malesia, ne ato kohe te liga. Keshtu dhe ndodhi ne u krijuam si shoqate me emrine Malesia e Madhe, trungun e te ciles e pebejne e vazhdojne ta perbejne te njejtit njerez te cilet punuan e vazhdojne te punojne se bashku kurdohere qe ka nevoj kombi.

Bashkevendas te dashtun,

Shoqata jone eshte e hapur per bashkpunim me te gjitha shoqatat, asociacionet shqipetare dhe individet qe punojne dhe veprojne ne SHBA dhe vendlindje, e si qellim kane ruajtjen dhe promovimin e vlerave kombetare, historike dhe kulturore te shqipetarve si ne komunitetin tone ketu ashtu edhe ne trojet tona sterrgjyshore. Me ndihmen tuaj mundohemi qe sadopake te zbusim varferine, te ndihmojme te semurit, si dhe nxenesit dhe studentet te cilet kane talent por mundesi te vogla financiare per shkollim. Une nuk do te doja te iu marre kohen me shumat financiare dhe projektet qe kemi financuare. Per kete arsye ne kemi botuare nje broshure e cila gjindet ne tavolinat tuaja nga e cila mudeni hollesishte te informoheni per punen dhe projektet qe ju dhe ne kemi realizuare se bashku.

Pervec ndihmave financiare ne, me demostrata dhe protesta, peticione te ndryshme, si dhe me kontakte te ndryshme ne senat dhe kongres Amerikan, me diplomat evropjan dhe me perfaqsues te dy shteteve shqiptare, kemi ngritur zerin per burgosjet dhe diskrinimet politike qe u behen bashvendasve tane. Poashtu, jemi angazhuar fuqishem qe shqiptareve ne trojet e tyre t’u mundesohet ushtrimi i plote i pushteti lokal si dhe perdorimi i lire i simboleve tona kombetare

Vllezer e motra, ne situaten ne te cilen gjendet Malesia sot, ajo ka nevoje te vazhdueshme per ne. Besoj se ne sado qe te bejme per te, kurre nuk do mundemi ti cborcohemi…. Prandaj, apeloj qe te gjithe se bashku ti bashkojme forcat per te miren e saj ne menyre qe me fuqine tone te bejme me te miren e mundshme qe, nese jo t’ua zgjedhim, se paku t’ua lehtesojme barren dhe brengat me te cilat ballafaqohen vellezerit dhe motrat tona ne vendlindje. Jam i bindun se kjo pergjegjesi rendon ne ndergjegjen e secilit prej nesh.

Ne biseda te ndryshme me shume prej jush, dikush mendon se eshte mire me ndihmuar studentet te shkollohen, dikush te semurit dhe skamnoret, kurse te tjere ndonje projekt tjeter qe cmohet si i rendesishem apo i nevojshem per Malesine. Ne te gjithe te interesuarve ju ofrojme mundesi, qe se bashku ju dhe ne mundemi te krijojme grupe pune ne te cilat te gjithe mund te kycemi sipas deshires dhe projekteve ne te cilat secili prej nesh beson se mundet te kontriboje. Sepse, ne fund te fundit, ne nuk e duam me shume se ju Malesine dhe besoj se te gjithe ne vuajme te bejme dicka te mire per vendin tone.

Vellezer e motra edhe nje here ju falenderoj per pjesmarrjen tuaj, per kontributet tuaja, zoti ju bekofte ju dhe familjet tuaja, te gjithe shqiptaret dhe Shtetet e Bashkuara te Amerikes.

Lista e donatorve dhe shuma totale e te hollave te grumbulluara ne darken e organizuare nga shoqata atedhetare Malesia e Madhe Me 02-03-13:

Ekrem Bardha $1000
Luke Dedvukaj $1000
Agim Lumani $1000
Pjeter Stanaj $1000
Pashko Gjokaj $1000
Gjon Lulgjuraj{FL}$500
Gjeto Ivezaj $500
Ndue Ftoni $500
Mark N Lulgjuraj $500
Gjovalin Gegaj $500
Gjergj Ivezaj $500
Leke Gjonaj $500
Mark K Gojcaj $500
Rrok Gj Lulgjuraj$500
Malote Iveza $500
Prenk Gjokaj $500
Gjoke Gojani $500
Pashko Gjelaj $500
Gjoke L Gjokaj $500
Gjeto Vulaj $500
Gjoke P Gjolaj $500
Luigj Gjokaj $365
Tome Gjokaj $350
Martin Ulaj $300
Gjergj Vulaj $300
Paloke Vulaj $300
Martin Gjolaj $300
Gjoke Juncaj$250
Kasem Ramaj 200
Zef Vucinaj $200
Viktor Dushaj$200
Lulash Palushaj$200
Shtjefen Palushaj$200
Rrok Gjelaj $200
Prenk Ivezaj $200
Luke Sinishtaj $200
Nrek Gjolaj $200
Shtjefen Berishaj $200
Nike Z Lucaj $200
Zef Gjonaj $ 200
Simon Gj Sinishtaj $200
Nikolle T Lulgjuraj $200
Paloke Lulgjuraj $200
Viktor Camaj $200
Pashko M Dedivanaj $200
Nua Nikollaj $200
Daniel Palushaj $200
Fran Gjoka $200
Marash Ulaj $100
Beko Gjelaj $100
Anton Lajcaj $100
Anton Juncaj $100
Miran Lekocaj $100
Nikolle Dedvukaj $100
Luigj Vulaj $100
Gjoke Micakaj $100
Antone Micakaj $100
Rroke Dedvukaj $100
Nikolle Gjonaj $100
Prenk Z Dekaj $100
Nikolin N Celaj $100
Marash Bojaj $100
Nikolle Stanaj $ 100
Mikel Demaj $100
Rrok D Juncaj $100
Kole T Dedvukaj $100
Fran Ll Ivezaj $100
Kole Gojci $100
Pashko Gojcaj $100
Gjoke Gojcaj $ 100
Lindon Lajcaj $100
Anonim $ 100
Vilson Sinishtaj $ 100
Mark Thaci $100
Gjon Marku $100
Tome N Lulgjuraj $100
Dede {Deshku}Dushaj $100
Nua Ivanaj $ 100
Dede P Gojcaj $100
Pjeter Vulaj $100
Nike KalaJ $ 100
Gjergj Gjonaj $50
Nikolle perkaj $50
Sokol Ivanaj $5o
Petrit Dodaj$50
Nikolle Veshtaj $50
Zef Pergega $ 50
Gjon Pashku $50

 

4 Comments

  1. Edhe per ball krizes ekonomike ju po e ndani djersen e badhit,dhe mund te them kafshaten e gojes, me vellezerit tuaj ne Malsi,dhe ket po e beni vit per vit.
    Zoti ja u shperbleft ne familet tuaja,

  2. Ta falenderojme Zotin per ket shoqat humanitare, ti falenderojme per bamirsite e shumta qe bajne per Malesi me donacionet e tyne. Dalshin faqebardhe, e bajne nga dashunija per te vetet. Por ne dijm te jemi mosmirnjohes. Te kishte pase ndonje gafe per polemike, kahere ite bushe faqja me shkarravina, e kshtu asnje falenderim. E pra e meritojne tue fillue prej kryetarit me organizator e bashkepuntor e donator. Mos te harrojme se kurrkuje nuk i kane teprua paret.

  3. ju jeni nera e MALSISE besa edhe e KOMBIT tan jeten na nimuat e na neruat paci ner e faqe te barll ,rrnoft Kombi SHQIPTAR dhe BASHKIMI KOMTAR

  4. PERSHENDETJE BASHKADHETARET TON NGA MALESIA!!! JU FALENDEROJ SHUME PER KONTRIBUTIN QE KENI DHANE DHE PO JEPNI PER VENDLINDJEN E JUAJ DHE TE PAREVE TUAJ, DUKE LEXUAR SHKRIMIN VEREJTA EDHE DISA VENDAS DHE PROFESOR QE KAN EMIGRUA KOHEN E FUNDIT KONTRIBUAN PER VENDIN E VETE, THANKY VERY MACH FROM MALESIA!!!
    VIRGJERESHA

Comments are closed.