Kolë Lulgjuraj inicion nismën për vendosjen e bustit të Skënderbeut në oborrin e shkollës në Triesh të Malësisë

Kolë Lulgjuraj, këshilltari i SNP-së (PSP) në Kuvendin e Podgoricës, në një deklaratë për medie thekson mungesën e lapidarëve të personaliteteve të dalluara historike në Malësi por edhe iniciativa konkrete në këtë drejtim. Ai në këtë deklaratë njofton se ka nisur iniciativën e ngritjes së bustit të Gjergj Kastriotit – Skënderbeut në oborrin e Shkollës Fillore në Triesh, që mban po të njëjtin emër.

Ngritja e permendoreve  dhe vendosja e lapidarëve personaliteteve të dalluara historike në teritorin e Malësisë, është mungesë konstante, pasi që ato gjithënjë mungojnë në këto hapësira. Për fat të keq, mungojnë edhe inisiativat konkrete në këtë drejtim,  në radhë të parë nga strukturat përfaqësuese, qoftë në pushtetin lokal apo nga ai në nivelin më të lartë. Aq më parë duke dijtur se të rralla janë institucionet publike të cilat mbajnë emrin e personaliteteve të tillë  historik, por në këto treva kryesisht ekzistojnë emra dhe data  lidhur me ngjarje dhe personalitete nga periudha e monizmit. Njëra ndër institucionet e rralla, ose më mirë të them e vetmja,  që mbani emrin e  heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skenderbeu, është shkolla fillore  në Triesh , e cila me krenari mban emrin e kryetrimit shqiptar në luftën kundër perandorisë otomane. Është për të ardhur keq  që pikërisht  kjo është ndër shkollat e  vetme në Mal të Zi e cila mban emrin e një personaliteti por nuk është ndërtuar busti i tij në oborrin e shkollës. Aq më keq, kanë munguar gjithënjë inisiativat  konkrete në këtë drejtim. Duke marur para sysh këto fakte, PSP, respektivisht këshilltari i saj në Kuvendin e Podgoricës,  Kolë Lulgjuraj, ka inicuar pranë komisonit përkatës në Kryeqytet nismën për vendosjen e bustit të Gjergj  Kastriotit Skenderbeut në oborrin e  kësaj  shkolle apop në hyrje të saj, pasi që është koha që pas  afro pesëdhjetë viteve të plota që mban emrin e heroit tonë kombëtar të vendoset busti i tij në këtë institucion edukativo arsimor, si njëra nga shkollat më të vjetra  në trevën e  Malësisë dhe më gjerë.Në kontaktet që kam zhvilluar me përfaqësuesit e komisionit përkatës  në Kryeqytet, kamë fituar premtimet për nevojën e ngritjes së këtij busti, pasi që emrin e Gjergj Kastriotit Skenderbeut, e mbajnë institucione dhe sheshe publike  në qendra të mëdha , jo vetëm të banuara me shqiptar por edhe në vendet e rajonit dhe më gjerë. Do të ishte e domosdoshme  që këtë inisiativë, ta mbështesin  me votat dhe angazhimet e tyre edhe përfaqësuesit e strukturave tjera politike në , duke filluar nga KU e Tuzit dhe Kuvendin e Kryeqytetit, ngjashëm sikur përfaqësuesit e PSP të  Malit të Zi, përfundon deklarata e Lulgjurajt. /Malesia.Org/

Kolë Lulgjuraj, funksionar i lartë i PSP të malit të Zi dhe këshilltar  i kësaj partie në Kuvendin e Kryeqytetit (06.02.2013)

52 Comments

 1. O hajde dreqo hajde, po kush e merr vesh tash ket loj, te lumt ne çka ndigjojm,po nga kush
  obbboobbbbooo Skenderbe o Skenderbe nipin ja ku e ke.Po ku e more ket ide o Kol Loci,po pse ne Triesh po ti ule ne fush se mjaft ka luftue ne per male.Dikur kan thene e mramja me hajr.

  • O Kol Loci
   Ti je nje njeri qe ne Malsi ke me se paktit rrespekt se perfaqeson partine e gjakpirsit shqiptare Millosheviq,prandaj malsoret nuk presin asgje prej teje vetem budallaqe qe i zien ti ne mullirin tand bashke me shoket e tu antishqiptar.

   Sa me te bere me dije more Kol Loc se kjo iniciative per ngritjen e Lapidarit te Gjergj Kastriotit eshte e nisur tash e ma shume se nje vite nga Vllaznia e Trieshit ne SH.B.A .

   Kol shko e nderto lapidare per 25 Majin,Jedinstvo,Mahmut Lekiqin etj. qe jane neper Malsi e hiqu Trieshit se ata dine vete me ndertue Lapidarin e Skenderbeut para shkolles se vete ashtu si kan dite me e emertue e ruejt kete EMER TE KRENARISE SHQIPTARE tash i gjys shekullit.

 2. Edhe ti don me e dijeg skenderbeun per mos me e vu ne tuz. Thafte krahi kol lulgjuri po lojen e kuj po e lua … edhe pp…. deden e fûti ne oborr te kishes dhe ja dryni dedes rrugen ne qender. Jashtu don me vojt edhe ti…

 3. e mshir OOOOOOOOOOO Zottttttt….njani n Shkoder po shitte 3 krena dashit-njani krye me nji bir, tjetra me dy dhe e treta me asnji bir!!! pyet nji bleres, sa kushton kjo pa bira-1 mi lek, kjo me 2-2 mij lek, e kjo me tri-10 mij lek, i lutet bleresi me i sqarua shkaku pse keshtu: kjo koka pa bira;gja shyn nte-gja sdel, kjo me dy bira-hyn por del per tjetres, kjo me nji bir-hyn dhe metet gjithcka mrene kshtuqe kushton ma e shtrenjta…

 4. Po dreqi i dhasht maje kesaj pune,edhe Kole Loci po don me na u ba tash patriot e me na punua busta e permendore e deri dje ishte dore per dore me Bullatoviqin e Milosheviqin tue ba masakra ne gra e femi shqiptar,e me pa mujt va kite tret faren e i kite bua tan shqiptaret nga ballkani,po kush te shtini Kole ne kete pune halla halla per ty po a e di se lapsi nuk asht per analfabet.

  • Po lapsi yt blino per kan asht ? Edhe ni asht kene Kola me shkije si po thue ti, megjithse e teprove, ch’te keq ka tash qe noshta e ka pa se nuk vije e don me ba dichka te mire. Ku po din ti se va kite tret faren Kola tane shqiptarve, a por u ka pjell dreqi ne krye me mposhte gjithkan. A asht ma mire me u kthye ne te miren, a por me teje ne te keqen gjithmone. Met plase ne bark kjo puna e inadit. Ni ban dikush nje veper te mire, per ju prap asht keq. Lexova dikun ketu ne kto faqe ku njeni mohonte egzistencen e Krishtit, bile e perqeshte lindjen e tij te pa-mkat. Keta e thom prej zemret te plast, tye pa gjendjen ne te cilen kemi ra. Ater me u chudit gjanave qe na ndollin……..

   • Une gjate ketyre komenteve e kam prit se paku nje reagim te ketill sikurse eshte i juaji ”POPULLI”.Se eshte Kola me shkije nuk po thom vetem une por po thua edhe ti dhe thot vete Kola dhe eshte deshmua haptazi si ne kohen e komunizmit ashtue edhe ne periulen pas komunizmit e ne vecanti qe nga viti l997. qe vehten e pozicionon ne partin me ekstreme slave me prefiks antishqiptare ne krye me Bulatovicin ne Mal te Zi e Milosheviqin ne Serbi.Pasi qe po thua se ka pa se ka gabua eshte dashte te largohet nga SNP e te antarsohet ne nje parti shqiptare,por besa uki qimene ndrron e vesin jo.Ki kujdes zemren se shtir i gjen ilac se ndopshta te eshte semur moti.

 5. Ne cilindo vend te Malesise te vehen permendoret, na qe jemi e zeza e vet, kem me kqyre me mposhte vendosjen. Pse ? per ata qe jemi plot smire e xhelozi. Ata e ben aj qe ska prapanice me ba vete dichka, ater po munohem meja xbe vleren atij qe e ban. I kemi ketu do tipa egoista me shume nofka, qe chdogjeje qe nuk asht zije ne kuzhinen e tyne, i kundershtojne. Po Deda asht vu ne oborrin e Kishes, dhe kjo ka me u permend per te mire gjithmone, mbasi qe ne qender te Tuzit nuk asht guzuejt as nuk guzohet per ma shume se nje arsye. Kjo permendore u vu bash ne 100 vjetorin e kryengritjes se Malesise dhe bravo u kjofte si donatorve ashtu organizatorve. Ishalla e vendose edhe Kola ne Triesh, ater inatxhijt te pelsasin.

 6. Besa me ta thene te verteten Kole Lulgjuraj se nuk e paske mik kete person qe ju ka perpilue kete tekste te stilizuar kaq bukur tue dite nga fakti se te gjitth qe te njofin e din se kjo nuk eshte produkt dhe iniciative e jueja por e dikujt qe juve nuk ju deshron te miren por ka per qellim qe te beje shaka me autoritetin tuaj.

 7. KOL LOCI
  Kol un nuk te kuptoj perse po i nep kaq rrespekt Gjergj Kastriotit kur ti nuk perfaqson asgje shqiptare.
  Ka po e shkruej ket koment u kujtova!!
  Kol ti ke marre keshilla dhe mesime Serbe e ta kan fut ne krye se Skenderbeu ka qene i tyre.
  prandaj po don me ja ngrit lapidarin ne..
  Ty shihet qatre se te ka msue dikush se ti as kaq nuk ki me viejt me e dite,e daft e dite zoti a e ke ket pune prej klerikve,blerikve apo servikve.
  Nje Kol Loc ka Malsia, nje te tille kurr se ka pas as sbesoj se kurr do ta kete,prandaj pa hezitim e meriton edhe aj nje permendore,por halli i kesaj pune eshte se ku tja gjejme vendin!!
  A ka ne Malsi ….. publike ??

 8. Kole Loc

  Sa i mjere qe dukesh kur shoket tu shqipfolsa te fusin ne kotec e ty te duket se po ben vepra shqiptare edhe kur ato ti e din se nuk jane te arritura per ty.

  Kole Loci prej pozites tande Serbe qe mban sa “cudi” se ka te erdhi ne krye ty kjo ide e madhe per ndertimin e Lapidarit te Skenderbeut kur ky akcion vazhdon tashe e ma shume se nje vite nga vllezeria e Trieshit ne SH.B.A.

  Kole hajt e nderto permendore neper shkolla te Malsise qe mbajne emrat e 25 Majit, Mahmut Lekiq e Jedinstvo e mos u shqetso per Ngritjen e Lapidarit te Gjergj Kastriotit para Shkolles se Trieshit se Trieshjanet si kan dite me e Emertue e Ruejt kete EMER TE SHEJTE KOMBTAR do te dine edhe ta ndertojne lapidarin e TIJ.

  • Eshte e vertet se ne Detroit dhe New York Jane mbajte takime me perfaqsues te fiseve nag Trieshi, dhe me sa kame ndegjuar, jemi ne pritje te lejes nga organet kompetente e as per financim besoje se nuk do the kete problem.
   Kola prej fillim ka treguar qendrimin e tije dhe nuke ka tradhetuar ndokend si kta “patriotat” tane qe u mbyten ne kazanin e plehrave malazeze

 9. Komentues te nderuar
  pse po kundershtoni per pun te Kol Lulgjuraj sparit kujt i ka ber ndonji pun te keqe apo kush mundet me than jekta ma bani Kola ci ska vijejt me fakte Bustin e Gjergj Kastriotit per ta vu ne shkodhen e Trieshit nuk asht pa vend se ajo shkodh gezon emrin e Heroit ton Gjergj Kastriotit tash 60 vite pra per disa ci thojn ne cparti asht Kol loci nuk don me than gja separtit jan pun personale nje njeri ci nuk me ban keq aj vec ban mir se as ata tiert lider ci jan ne parti te ndryshme nuk kan ba ma shum as nuk jan kenun guximtar me ba ma shum pra un e di ci Kola ka ba shum kuj mir ne ate Malesi sic jan disa fukara dhe disa ci kan pas nevoj per pune disa kan kundershtua edhe per Ded Gjon Lulin pse asht vun ne oborrin e kishs kur nuk e lejuan ne qender te tuzit ma mir aty…

 10. E po edhe kso punesh po ndodhkan, Kol Lulgjuraj dashka me u marre me kso pune kaq te medha. Edhe sikur ket iniciative te kish marre ndoni person qe ka shume autoritet ne Malesi se kishte qene pa vend .Busti i Kryetrimit i asaj kohe i gjithe evropes se ka vendin ne Triesh as ne Grude as ne Hot as ne Koje. Edhe qendra e Tuzit esht teper e vogel per Gjergjin e Madhe.Patriotet e Malesise esht dasht qe gjimnazit ne Tuz me ja ndrrue emrin me Gjergj Kastrioti Skenderbeu dhe me e punue ni bust gjysem trupi kish qene mjaft kurse ne Triesh me zavendsue me emrin e Gjon Gjekes ose vllezrit Ivanaj. Mendoj se Kola ska qellim te mire, po i kalon jeta tue punue per serb e malazez e cka mund pritet prej ti.

 11. Kole Loci.
  ashte e cuditshme qe ju Kole te merrni iniciative te tille per te nge permendore ne Trieshe per herojin kombtare Gjergj Kastriotin.lere Trieshin ti regulloj ato gjera dhe ktheju Grudes dhe bashkangjitju planit qe kishte permendur tash sa kohe piktori i Malesis z. Gjelosh Gjokaj per ne qender te Tuzit per ti nge permendore apo nje Lapidare te madhit Gjergj Kastriotit. Aty ashte vendi qe ta tregoni atdhetarizmin tuej nese ju ka mbet ndo nje pike gjake shqiptarit ne damar te dejve tuej.

 12. besnik GRUDA e tregov veten vume HEROIN MALESOR DED GJON LULIN se kem pas edhe mik shpijet na e vume ne Kishen e Tuzit kun asht e Gruds prap kem me i vune Herojt tier skem me lan pa va gjet vendin edhe me ate pun jam krenar ci na u plotsua deshira e kush ka inad plast se na nuk kem nal kanin mos me qit as me vun emer apo nje permendore mos u vononi por nisjani ulumt krahi urime.

  • Jo besa, na dime me u gjet faj atyne qe i vendosin, se me ba na vet dichka jo se jo. A din pse ? Asht ma kollaj me leh pas shpinet se me punua !

 13. Gjergj Kastrioti asht e Nderuam dhe e Pa Vdekshem. Kola dhe te gjith ata qe perfaqsojn shqiptaret te munohen me hape ndonji vend pune per rini te Malsise. Bustat e herojve jane me randsi, por mos te mbesin bustat vetem pasi qe rinia po e braktise Malsine, jo per deshire por per nevoje. Tung.

 14. Normal qe do te ishte mire ne qender te Tuzit, por a mendoni per pasojat. Nuk deshiroj qe te perseritet Dinosha, por si na kane marr punet duhet te jemi shume vigjilent.

 15. Ju Kol si e queni vetevehten funkcionar i larte dhe kshilltar i SMP ne kryeqytet ,mire kishte me qen te lesh anash punen e permendores se Gjeregj Kastriorti para shkolles ne Triesh e pasi eshte teper kafshat e madhe per ju e me kete gja po u marrk vete Trijeshant dhe me te drejte kjo gja u takn atyre me pare se kujdo tjeter.Une juve ju kisham kshilluar pas qe dhogaritni se ne vete vehte kini kapacitet politik , intelektual dhe frymzim kombtar te mirreni me gjera madhor e ,ne rend te pare te ju tem te iniconi vendosjen e mbishkrimeve edhe ne gjuhen shqipe ne objektet afariste ne mbare treven e komunes urbane te Malsise,te kthehen toponimet shqiptare ne vendbanime shqiptare .

   • More zotri Resurrection,une Kolen nuk dua ta vierri e as ta xhvierri pasi ai me kete letershkres publike ai vete vehten e ka vierr ne rrallen e intelektualve te Malesise ku mendon se e ka ”VENDIN”.

 16. Eshte qesharake te merresh me busta e lapidare para objekteve shkollore ne Malsi kur dihet se ato ende kane emertime rvulucionare nga periulla e errete komuniste si psh JEDINSTVO,29 NOVEMBAR,25 MAJ,MAHMUT LEKIC,e disa nga keto emra nuk kan kurrfare domethanjesh as te vet shteti Malazes.A thua zotri Kol nuk kishte qene ma mire qe te vllezrit tu slav ne parlamentin e Podgorices te kishe ndermarre hapin e pare per ndrrimin e emrave te ktyre institucionev dhe emertimin me emra te herojve dhe veprimtarve te Malsis si psh .ANASTAs Gegaj,BACA KURTI,GJON GJEKAT,VLLEZRIT IVANAJ,DED GJON LULI ,CUN MULA Etj.

 17. Mé vjen iré pér iniciativén e z. Kolé se pavarésisht nga oportunizmi karierist ka meriten qé militon pér shqiptarizém. Ky akt do mbesé pér brezat e ardhshem. Z. Kolé, djalé Selishtit dhe Vojvodé i takon me qéné i jashtzakonshem. Kujtoni qé shen pali ka qéné kundra krishtit dhe u bé tifozi mé i madhi. Ka mundési qé zoti Kolé té pérfundoi Hero i kombit. Pra léni té zhvillohen gjérat pozitive, kushdo qé i béri, vetem té jené né favorin e kombit shejt shqiptar. Zoti kolé duhet pérkrahur se éshté i rodit dhe ska ka shkon pa u rikthye né rangun e origjinés. Me respekt Malésisé sé madhe Gega.

  • Gege
   Kur ju te shpalli herojt e kombit do tu ngrehim edhe permendore por jo aty ku ka njerz e heroj por ne Antartika ku nuk ka as njerz as varre as heroj e as permendore.
   Atehere kem me va cua atje me nje bilet nje drejtimi edhe Ferhat Dinoshen me va than gjenazen se ju nuk deshte me kyt dynja.
   Atehere Shqiperia do te kete te drejte te kerkoj hise ne Antartika bashk me Francezet dhe Amerikanet,e e besoj qe do te gjinet dikush qe me va qite edhe nje kenge shqiptare

   Antartike tu prifte e mara,
   Me shqiptare pot zehet fara.
   Me Dinosha Gege e Kola
   te gjith si ju atje i coft vala

 18. Besa pom vjen keq cka po flitni sa per mendimin tim ti vendosin kun te don e kush te don vec det ndertohen ne tok shqiptate ne Malesi nuk ka randesi kush po punon per ate pun por thom nji fjal nje gja ci kan nis fisi LULGJURAJ e ka krye me shum sukses sa per mua edhe ne Selishtin e Malesis te ndertojn.

 19. Eh more Kol Loci po ty chka te gjet tash,cka te kapi per zemret Kastrioti ?
  Nese ti je inicijator i kesaj dhe nese kete iniciativen tende e perkrah edhe drejtori i kesaj shkolle(ish kapterr i JNA) atehere loje e flligjte asht ka luhet !!!

  • Trieshjani
   Duket se po i perzie gjerat Kol Locin me Drejtorin e Shkolles ashtu si nofken tende si Trieshjan.
   Per Drejtorin e shkolles dhe familjen e tij nuk mund te qiten lehte njolla, ata ishin si familje Drejtor dhe Edukator qe Trieshit i dhan shume e nuk ka Trieshjan qe me te drejte mund te shprehet ashtu sikur ti,qe duket se e more ket emer me dashje per te sulmuar Trieshin.
   Ma merr menja se Trieshi do ta zgjedh kete ceshtje e nese ti vertete je i Trieshjan me siguri se do tu bashkangjtesh shokve qe kane nis akcionin per ndertimin e permendores..

   Kol Loci nuk ka lidhje me kete Shkolle as me asgje Trieshjane.

   • Nuk asht nevoj me u qit gja se tan Trieshi e dime mire se kush jane !
    Kontributi ma i madh i tyne asht se i pan nja 5 a 6 vet pa diploma ne shkoll,na i qorrojn jeta fmi me do arsimtar chi der dje ishin chobana.
    E mir e ke se ata ishin drejtora,mesuesa,shofera,kapterra ne ushtri e shume e shume chka,por gjithmon ishin vegla te shtetit !E kan ba shkollen e trieshit shkoll private.E tash edhe shkollen e Poprades na e kan dry e la pa pun 2 vet e la i fshat chi hala ka banor pa shkoll.

    • edhe i gja,prezentomu ti kush je trieshi e ta nap besen chi edhe u jektu t prezentohem,e ni ke qef kto fjal ti thom ne sy,e bustin e Kastriotit me ne gjall se vut me Kol Locin n Triesh se e dijm mir cfar patriotash jeni,por u kan met lidhje hala me SNP duket se dikur u kan dal n fest Zhizhiqi me kompani

     • Trieshjani
      Une nuk dua me u konfrontua ne ty.
      Por lexoje i her se cka te shkrova athere ke me e kuptua ma mir.
      po kush dreqin po do me e la Kol locin me e vu permendoren te shkolla e trieshit.
      Ka me e vu Trieshi vet pa Kopl Locin,per ata te thac pse po i perzie gjanat.
      Per ato gjana tjera ci ti i shkrove ato mund te jene te verteta per ty por realiteti qendron ndryshe.
      Sa per prezentim pa problem,pasi ti ja nise prezentoju i pari.

   • Jeku me nofken Trieshjani me siguri eshte trieshan dhe qellimi i tij eshte te shprehi qendrimin e vete negative dhe xhelozin qe ka ndaj familjes intelektuale Gjuravcaj e jo te pyes Kole Locin se cka i ra nder mend per kete iniciative per ngritjen e shtatores se Gjergjit,por keshtu e kan ata qe jane te permbushun plote xhelozi duan te gjuajin me gur por doren ta mshefin

 20. Menoj se fisi Lulgjuraj esht me i forti fis ne Malsi. Ska parti shqiptare por edhe srbo-malazeze qe nuk i ke Lulgjurajt me funksjone tnalta.
  Shefi i DPS per Malsi edhe kryetar i komuns F.Lulgjuraj, deshtme e zdeshtme ky esht njeri nr1 ne Malsi. Ka edhe tjer me funksjone mat vogla si psh aj qe ishte puntor i ambasads malazeze ne Gjermani. Ater jan edhe ne parti shqiptare si L.Lulgjuraj ne LDMZ qe besa i vetmi qe muj me ken me faqe tbardh dhe disa tjer me funksjone tvogla neper partit tjera shqiptare. Se harrova edhe A.Lulgjuraj ne partin mat re shqiptare por fatkeqsisht me karijer tperfundueme pa ja nis mir se ashtu ja paten rregullua msuesat e tij.
  E tash kulminacjoni vjen te shefi i partis prosrbe SNP per Malsi. Ky asht rekordi se edhe asht i vetmi malsor ne partin prosrbe plus shef i…

  • Sdi kush ije ti por e ke shum pa vend me fole per ni fis ashtu se ata Jane individa e ta dishe mire se fisi jone ka dhe ka pase shume Burra te mire dhe te ndershem dhe Kane dhe vuajne shume per te miren e Malsis e Shqiptarisë!

   • po pra, ata jan individa. individat formojn fisin. edhe vet nuk thac se ne at fis nuk kapa burra, e ka sigurisht edhe tash.
    asht L.Lulguri qe Malsia ka respekt.
    por aman dalloni nga gjith tjert se jeni ne cdo parti funksjonar tnalt. plus dalloni nga krejt Malsia e edhe ma gjan se jeni funksjonar edhe ne partin pro cetniko srbe SNP.

 21. me respekt te dashur lexues, une si bashk vendas i jueji e njofta vetin si te obliguem tju shkruej 2 fjal s, me pelqyet shum prej jush ne komente por pash se elle ne mesin tuej pat elle njerz te mir nuk poju marre me emer por poju pergjigjem si une e di Kola qysh ne fillim te politikes aje filloj me ta lle duket don tju mese besnike atyne manej une nuk munta quej Kolen te rrezikshem se ase ne njenen ane se dvet kush munta perdorin por jo tjeter.
  pash ni zot mose ini aqe te pa rregullt shume prej jushe jame i bindun kudo que e takoni nuke ja thoni keto fjal,mase sysh shahet kral e mret.
  aka munsi doni preje jush te jepni doni informate se kola dicka ne malsin tone veprov si nuke ka viejt pervec qe qendrone ne ate parti.
  pra aje kontriboje elle per uren e dobercinit etj une muntju the…

 22. Selishjan jam plotsisht me ju
  vet nuk e di ate njeri i cili del e thot jeket pun te keqe ma bani Kola sa per Fisin Lulgjuraj ska muj me godit i njeri as ska per ta caertur i njeri tjeter a tan e dim se tan lidert a cdo partiet ci jan dhe jan kenun jan ken komunista bile aso kohe kur asht ken Leka ni qoft se sje ken komunist ske muj me pas kurr far detyre tetan jan te mir sa mos te bajn keq kush dot ijet politika asht pun personale.

 23. te nderuare ska familje ase vellazri te kqija me siguri ka persona,sa i perket koles per propozimin e tij te gjithe e dim se kur shoket e tij flasin dicka per ceshtje kombetare eshte e dyshimt duke u bazur ne qendrimet e tyre,kol sikur te kishe propozua te ngritet ni permendore e ni armiku shqipetare te kisham besuar se flet me zemer por ne kete rast nuk mund te besoj une dhe shum tjere lexoj kole komentet ater din ku e ke vendin.

 24. Metvertet ashte gjynah kshtu si veprojne disa persona ktu,Ne cdo teme qe hapet presin pa durim per me debatue ,dhe per ate gje ju lumte qe shfaqin mendimet e tyre ,por asht e cuditshme dhe te thuejshe mekat qe te largohesh nga tema dhe perminad te dikujna apor per gjera tjera personale qe ka debatuesi me dika nga nje fis te marrish krejt fisin per emer.kjo ashte e pa prenueshme apo te them e pa nevojshme.Se nga cdo fis ne malesi ka pasur burra te mire ,po me siguri se ka pas edhe asish qe kan punue me armikun tone shekullore, disa nga kta persona kun bashkpunue per interesa te veta per pa i ba askujt asnje te keqe pervec se kan rrxue ne jeten dhe nderin e tyre qe brezi qe vjen do mund te thone se kan bashkpunue me armik,por asht edhe nje e…

  • e vertet tjeter qe ka pas edhe asi persona qe kan punue ne dam te Malesis dhe jane mundue me krejt fuqi ta zhveshin Malesin nga cdo gje qe asht kombtare ,por shyqyr sju heci ajo gje. Tashe lexues te ndershem ti lajme debatat e kota dhe te japim mendime te mira dhe te afrohemi e te bashkepunojme me njani tjetrin per te miren e Malesis se vetem te bashkuem mund te hecim perpara dhe te bejme dicka te mire per Malesin tone te dashur.

 25. Me te vertet edhe filmi dokumentar i emituar mbram nga TV Boin eshte dokument i gjadhe dhe faktet flasin vete per qendrueshmerin ,burrnin dhe besnikin e trimave selishjan te cilet pa u gjynzua u likviduan pa kurrfar gjygji e as denimi administrativ nga forcat ushtarake te regjimit profashist slavokomunist.Gjasht martir nga treva e Malsise kete fshat e shndrruan ne kasaphan te vertet vetem e vetem se ishin shqiptar pa u dokumentua kurrfar fajsije.Lideret politike te dalun nga kjo vlazni e te shperndare ne disa parti politike serbomalazeze nuk e di a kan a i pike pergjegjesi morale e njerzore ndaj kojshive dhe vllezerve te vete per veprimtarin e vete politike qe e ushtrojne te pasardhsit slav qe kete mahadhe e veshen ne zi.Valle a thua me mire do te tingllonte kerkesa te organet…

 26. kopetente ,Malazeze per hapjen e dosjes si dhe ndricimin e kesaj masakre te pa pare, shpalljen e pafajsise dhe kopenzimin material si sastifikacion per familjet e damtuara ,apo te merren me gjera(busta e permendore) qe kurrkush ne Malesis nuk e pret nga kjo kategori politikansh.

  • Tingujt Trieshjan
   Te lumt goja si cdo here qe shkruan ne kete portal se per bes te Zotit ti duhet me i pase edhe mendjen te prefte ashtu si i ke edhe fjalet.
   Nuk e di kush je por e di se ti duhet te jesh prej cunget te forte qe kaq bukur u thrret gjerave dhe ngjarjeve burrnore te Malsise
   Politikanet te lvizin pak nga vendi se korja trushe nuk eshte te shitet keshtu gjaku i cmuar i burrave te Selishtit dhe te mbare Malsise.
   Mire se na erdhe perseri Tingujt Trieshjan

 27. Tinguj Trieshjan!!!!
  mose kij dert me ja pshi dhomin kujt te dera se ke dhom bodh para dere sate nuk ini pa te vram as pa te shkelun sa tregon historia vet ne luften e Mark milanit ci ra ushtria neper Triesh e u nis me marr Malesin por neper Selisht nuk mujti me kalua dhe u kthye per mrapa te vdhezrit e vet Trieshjan sa do kometar a Atdhe tar te mbani veten nuk mundeni me e hik nga gjaku se kini met dhe jeni me shkije gjith mon te vecuar nga Malesia ataburra ci ka pas Trieshi kan dek ska ma sish.Vec met tregua se nuk jam as i Grud as Selishjan.

 28. Te nderuar komentues,ne qe jemi kojshi me Kol Locin sna ka hije me fol keq per te,se gje te keq prej ti nuk kemi.Po te kite propuzua Njegoshin a kishi pas ma shum fyerje per
  Kolen?Disa kojshi qe po fshehen me nofka e Tinguj su ka hije keshtu se kojshija eshte edhe vella,se me kojshi ndan te miren e te keqen,por le te shfryhen.

  • Kojshia Dashamir Agjent
   Punen e burrnis as te luftes se Selishtit nuk e diki aq mir as zdiki gja per Mark Milanin as nuk e diki se ku ja paska nis lufta kunra Malsorve as nuk diki se ka ka hi Marrk Milani ne Selisht.
   Mark Milani ka ardhe perkrye Trieshit por jo pa luftua me trieshjan qe asht e njofftun lufta e Qafs Nagrivs ku thohet pej popullit “Ku theu qafen Mark Milani”
   E ndaci me dit more fushak kojshi e agjenta Qafa e Nagrivs asht ne Triesh e jaty kan luftua bashk selishjan e trieshjan ater ka hi Mark Milani ne Selisht.

   • Trieshjant jan rraca e gjakut me e paster ne gjith troje shqiptare, asnjehere dhe askurr nuk ka kreh ne Triesh as shkjau as turke se aty e kan lan kryet shkjau e turku ne Shosh, Lemaj, Qaf te Nagrivs e Nikmarash. Ndaci me dit se tana kto luftna Trieshi i ka ba vetem me burrat e vet pa nimen e kurrkuj.
    I her i shani Trieshjat ater e thoni se kini gjak me shkie e pastaj thoni se kanpas burra te mir.
    Po ku ini ju qe sot ini me shkije a ini tradhtar apo vec lupini sahanat e shjaut se kini nevoj.

 29. me falni por edhe pse jo i zones suaj me vjen shum keq qe ju malsore kritikoni njeni tjetrin me motivacione krejtsisht fisnore,pra e dini se keni njezet e dy milione armiq ne ish-yugosllavi,pra mbani njeni-tjetrin sidoqofte se nuk keni kend ma afer se hot e grude triesh e koje jane nje lis i trash me shum rrema,,, gajret burra, me respekt malsise legjendare

 30. Menjeher mbas aksjonit gjakatar i emruem si fluturimi i shqiponjes,u mbajten zgjelljet lokale ne Malsi.rezultati tregoj se asnje subjekt nuk e fitoj shumicen apsolute,por grupi i “patriotavet” menjeher filloj festimin e fitores.Deri sa ne Podgoric te arrestuarit u rrahshin dhe u torturoshin “fituesit” festoshin,por i gjith festimi behej ne llogari te nje personi qe e kishte fitua nje mandat ne keto zgjedhje, e ky ishte aj qe “patriotavet” po ja u siguron fitoren.
  Pra ky ishte Kole Lulgjuraj,shqiptar i ndershem atdhetar,patriot,djal Selishtit,kushri i Zef Miliqit,e tj e tj,keshtu e prezentoshin “patriotat” e asaj kohe ket, e keta te njejtit jane sot qe po e shihni çka po i thon.

  • Mir po e din historin ti Resurrection(Ringjallja) por zdi a po ke kuj me ja tregua.
   Por nofken shkrueje ne gjuhen tone te bukur, se tingllon bukur.

Comments are closed.