Rrahje masive në “miqësoren” në mes FK Deçiq dhe KF Prishtina në Tuz

Tyrpi që do të mbahet mënd

Sot në Tuz të Malësisë, mysafir i klubit futbollistik FK Deçiq ishte klubi nga Prishtina e cila gjendet në përgatitje disa ditore në Ulqin.

Mysafirët nga Prishtina u priten nga deputeti i DPS-së për Malësi, Halil Dukoviq si dhe nga kryetari i Komunës urbane të Tuzit, Fran Lulgjuraj.

Megjithatë klubi mysafir nga Prishtina nuk u prit aspak mirë dhe atmosfera e ndeshjes nuk kishte asgjë miqësore, duke u falënderuar lojtarëve të Deçiqit dhe një pjesë të tifozëve të klubit vendas të ashtuquajtur “Askeri”.

Loja nisi ashpër nga ana e ekipit vendas me ndërhyrje të pakontrolluara e të ashpra ndaj futbollistëve të Prishtinës.
Sipas disa okularëve, një grup i tifozëve të Deçiqit disa herë thirrën me fjalët “Kosovo je Srbija” (Kosova është Serbi), ku pak kohë më vonë, rreth minutës së 35 në stadium shpërtheu rrahje masive në mes të lojtarëve, të cilën e nisën lojtarët vendas. Referi ndërpreu ndeshjen mbas qetësimit të situatës, me rezultatin 0:0.

Është ky një tyrp i lojtarëve, udhëheqësisë dhe tifozëve të KF Deçiq që do të mbahet mënd.

Shprehim keqardhje për këtë skandal në të cilin u priten vëllezërit tonë nga Prishtina, duke ju sqaruar se KF Deçiq përpos se gjendet në Malësi dhe mban emrin e Deçiqit legjendarë, nuk ka asgjë shqiptare e malësore në vete. /Malesia.Org/

Disa nga mediet shqiptare që përcollën këtë ngjarje:
Ora News: http://www.oranews.tv/sport/rrahje-ne-miqesoren-deciq-prishtina/
Gazeta Express: http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,24,103965
RTV 21: http://rtv21.tv/home/?p=85836
Telegrafi: http://www.telegrafi.com/sport/rrahje-masive-ne-miqesoren-e-prishtines-ndaj-klubit-malazez-92-0-869.html
Kosova Press: http://kosovapress.com/?cid=1,5,160323
Kosova Times: http://kosovatimes.net/?page=1,6,27350
Kosova Online: http://www.kosovaonline.info/?page=1,7,24288
Albeu Sport: http://sport.albeu.com/kosove/dhune-ne-deciq-prishtina-malazezet-kosova-eshte-serbi/100794/
Port Alb: http://portalb.mk/CategoryContent/RenderSingleContent/26-Ne-bote/15585-
Raporteri: http://www.reporteri.net/?page=1,4,5926

Furra Tahiri