Stuhia goditi fshatin Nënhelm, dëme të mëdha (video)

Nënhelm – Malësi (30 Maj) – Mëngjesin e sotëm një stuhi e fortë goditi fshatin e Nënhelmit në Malësi.

Stuhia ka shkaktuar dëme në çatia të shtëpive dhe objekteve ndihmëse, dritare etj.

Dëmet duket të jenë të mëdha sidomos në sera, në vreshta dhe bujqësi në përgjithësi.

Shikoni disa pamje të vreshtave në Nënhelm.


Falenderojmë Marjan Junçaj për videon.

36 Comments

 1. Pse nuk mund te shikjohet kjo video ? A mundet dikush me nreq qe te hapet ?

 2. Me keqardhje e mora lajmin per demet qe paska be kjo stuhi ne Nenhelm, por me e mira eshte se njerezit kane shpetua.Deshirojme qe mos te perseritet me.

 3. Zoti ju ndihmofte,ndoshta do te ju ndihmoje shteti dhe KU.e Tuzit,kure se ka pase humbje njerzish do te harrohet por me humbje pasurinash,do te rindertohet.

 4. Fshati nenhelm gjendet nje nder fshatet me te bukura te malsis,dhe me vjen keq sapo e mora ket lajm,falenderojm zotin se ska pasur ndonje tragjedi dhe deshirojm qe mos te perseritet kjo gje me!

 5. Hajde more katundi qe duket nuk don kadhauz! i tille eshte NarHelmi,e perballon stuhine! paska fry nje ere e paska cue potere.Murlani i Hotit ishte? po?Na u paskan dynde djajte e ferrit e qenka bere gurgule e madhe?Hej more a se dini se aty eshte kanisteri i bukes e bylmetit,peshku;krapi,gjala e blyshi….NenHelmi nuk do te vuaj nga urija jo.Jezusi,simbas Ungjillit beri mrrekulli duke ushqyer me se 5000 persona te uritur me 2 peshq e 5 buke,u ngine e mbeti teprice.Perseri,Jezusi,DPS-i,apostuj,Gega,Ferhati,Frani,Naser Kerkanoviqi me konzerva.Cka shkon rrotull,prap vjen rrotull.Jo 5 buke e 2 peshq si Jezusi i gjore por me mijera buke e peshq po qe nevoja.Perse po e hiperbolizoni kete “OLLUJEN” e NenHelmit!? tha majori i Tuzit.Frani vijon:”kjo “olluja” e fshatit NenHelm ishte shume…

 6. …..gjentile ne se e krahazojme me ate “OLLUJEN” e tmerrshme e fatale te gjeneraleve;Franjo Tugjman,Ante Gotovina,Adem Ademit dhe komandantit “terorist” MIRO BARISHIQIT,ndaj vellezerve tane te Serpska Krajines,qe pabesisht ne mes territ te nates ju versulen Kninit me rrethe vur – topuz,me zjarr e me hekur,dhe e bene Kninin dhe serpska krajinen lesh e hi.Lum i pari e mjer i mbrami pat thene ai shqipetari…..
  vazhdon major Fran Lulgjuraj,ne linje telefonike me Kosove Rexha Balen; Ne fashatin NenHelm,ne Samoborr,kemi historine e gdhendun ne gure nga vete miku me i mire i shqipetareve,”pervec Millit” pra,nikoqirit dhe naltemadhnise se tij,kral Nikolles.Une ndertova uren e dobercinit,kurse Krali ne vitin 1916 filloj projektin gjigant…..

 7. …..ndertimin e ures se Samoborrit.300 malesore nga Hoti,Gruda,Trieshi,Koja e Kastrati punuen me turne,nate e dite ne kushte te jashtezakonshme duke perballuar temperaturat e larta te veres,muskonjat,gjarperinte,pigjaksat,tifon,malarjen dhe koleren.Kjo ishte nje pike strategjike shume me rendesi,per ti shpejtuar pune Krajlit dhe ushtrise tone malazeze per ekspedite kundrejt Shkodres,Lezhes e gjere ne Milot.Prandaj malesoret tane,vazhdon Frani,me moton;per gospodarin dhe Malin e Zi japim edhe jeten,dhe duke punuar ne knete e mocale kendonin; Od Milota do Kotora biqe nasha crna gora….Alo Fran,ketu Kosove Rexha Bala,nuk po te degjoj mire!kam nje pyetje; A dine se kush ishte kryekomandanti i atyre puntoreve dhe asaj veper monumentale te vitit 1916 ne Samoborr?

 8. …..Shoku Rexha Bale a po me degjon,Frani,Frani te flet;Projekti i lavdishem i Ures se Samoborrit eshte vec nje fragment i vogel te asaj historie te lavdishme.Mali i Zi kishte nje sere projekte planesh per ti ardhe ne ndihem Shkodres (se tyre,kush e ndertoj Rozafen) dhe Malesise.Kryekomandanti i puntoreve kolluk ne Samoborr,nuk ishte kurrkush tjeter por kapidani i gospodarit,N…. L… Dreshaj.Kurse rojtari i telegrafit qe lidhte drejt persedrejt me Kralin ne Cetine ishte kapitan J… M… E…. Juncaj.Shoku Fran,alo,Kosove Rexha Bala,alo, – Si perfundoj ky projekt,dhe pse mbeti i pergjysmuar? Rexhe,Bale,me fale me erdhi P…. P….,dhe Dudi i K… D…. Ulic me loze domina! te thrras mrapa mbas 24 oreve,ne te njajtin numer,verifikim,(586) *** **** a eshte ky,po po shoku major.

 9. Me keqardhje u njoha me lajmin që bashkëmalësorët e mi në Nenhelm kanë pësuar dëme si pasojë e stuhive të mëdha. Ndodhem pranë të gjitha familjeve që kanë patur këtë fat të keq të natyrës duke u dhënë përkrahje morale për ti përballuar këto dëmë e duke iu kthyer normalitetit sa më parë. Bashkëmalësori juaj Sytki Ndrecaj Koplik, Malësi e Madhe.

 10. Edhe mua pom dhêp zêmra kur tijva se çka bâ Styhia te dajat e mi.Edhe vet po thom, u nimoft Zoti por jo jekshtû, megjithse nuk dij prej ka ka ardh e kush e ka çua Styhjen. Shyqyr çi nuk ka sakrifica në populle.Burra m’falni por jeky koment pi mua nuk ka vêt jektû se âsht gjynaf me bâ lojna me kët rrezik.

 11. DODE; I lavderuar qoft Zoti,le t’ja kendojme himnen Atit te Gjithepushtetshem.Se ti nuk po dine (gjoja?) ka erdhi stuhija.Kjo eshte nje shenje paraprake,nje diarre qe paralajmeron sosjen e botes! Se ty duket ta ka marre ferra rruzaren,e n’vend se me iu lute Perendise,ti i lute luciferrit me xhindet.Prandaj,kjo eshte nje menxyre e xenxone qe e solli luciferri yt!.Ti DodeGjeka mendon se Perendija na ka borxh t’na e beje jeten meze me karkaleca detit,gjalpe e mjalte me bajame te sheqerosura?!……Sa i perket atij komenntit mbi ty,e qe thua;”nuk ka vend jektu” eshte komenti i z.Sytki Nrecaj.Mue me duket kuvend shume i logjikshem e kuptimplote.

  • ¸Vet nuk kam tha për komentin e Sytkit.por për tâtin, se ti nuk e ke përmêt styhin e Nar Helmit n’tre komenta.Poe sho se pot dhêpet Srpska Kraina,por tja kishin bâ edhe gjeneralat e Kosoves ashtû,nuk kishin me pa sot Srpska kraina ën verin e shtetit.Do fjal nuk mujta mei marrvesh ater nuk muni as metu përgjegj (menxyre e xenxone)dreqin e ke ti ën shpirt kur kapej e sha njerin pa faj se vet kam tha “u nimoft Zoti por jo jekshtû”.Kush e ka çua styhin nuk dij,por ti belda din mamir sevet se pas kûvêtit kênke njeri me shkola,çobanini nuk i din ato marrija.Detëm fali Stafi por mos i lëni disa mena qit prej temet.Dajêt Nar Helm ishalla u nep Zoti shnet e beriqet

 12. Po ju lajmroj se nuk kisha ne mend te jam kaq i ashper ndaj vllezerve te mi Hotjan,por me shkoj permend se aty jetojn edhe disa te kombit te huaj:Per mekate te tyne mu deshti mej sulmue edhe keta tjeret chi ta dijn chfar kojshish kan! Ky sulm asht mjaft i vogel ne krahasim me sulmet e tyne kundra Malesis.Sikurse ta dijsha e cila asht toka e tyne do te isha koncentruar me tan fuqi chi kam !! Heren tjeter ju lutem mi tregoni shefit para se te ju vizitoj, ni mos doni me vojt edhe ma keq!!!

 13. Zoti Murlan,nuk te kuptoi,ij me explicit! NenHelm,edhe mue me duket jetojne ca famile malaziase.Ne vitin 1941 fille mbas shpartallimit te ushtrise monarkiste jugosllave ne Koplik nga forcat e armatosura te fashizmit italian,El comandante Dod Nikolla me bodygardin e tij,Leke Pjeter Tomen,oficieret,Gjelosh Lulin,Nok Gjeloshin e Shales,Llesh Marashin dhe toger Vasel Pjetrin Gjonaj,ngriten Flamurin Kuq e Zi ne Zharnice,vendosen llumerin e kufinit,e per 4 vite e ndane shapin prej sheqerrit,u trguen shkjeve se ku eshte vashe – i nashe.Nuk kane vonue 2 dite mbas,malazezet e braktisen NenHelmin.Me eshte betuar Lek Pjeter Toma ne Flamur – se nuk i kemi debuar ne! kane ikur vete.Me ardhjen e titizmit jugosllav ne vitin 1945,jane kthye ne banesat e tyre.

 14. Kur e sheh njeri ket soj damit,me tu dhimt edhe me ken shkije!

 15. Kosove,ja ke qelluar totalisht,se VETEM gjat pushtetit te Duches jan njoft te gjith kufijt etnik te Shqiperis.Keta burra qe i permende kan qen pjese e Benito Mussolinit.Une kam besedua me Leke Pjeterin dhe Vasel Pjetrin disa her pek ket histori.Keto famile malazeze ne Nenhelm i ka siell Sokol Baci dikun nga fundi i shekullit te 19t.Kur ka ardh Italia Prill 1939,keta shkije kan ike mas chi sllavet u thyen keqas nga Italinet 1941.Shkijet e humben luften dhe kur erdhen ne Bozhaj i pushkatuan te gjith ushtart Malsor dhe i qiten ne grope te kllashnices dhe e vran nji kal te mochim e jau qiten mbi ta.Mas luftes keto famile u kthyen prap ne token e falun nda Sokoli i kral nikolles ku jan edhe sot.Murlani i Hotit e ka memorijen e paster dhe shkoj atyne me u ba nji vizit,tue mos dijt shefit e…

 16. Per Velecikun,nji autobus afer kuchit rrokolliset 200 metra nen rruge ku vdesin shumica e rrugetrave.Nji shkja me mustak te gjat thot:”zhalosna a da su bili malisori”keshtu mendojn keta gjakpisa per ne edhe sot..cka thua me mendua na per ta ?

 17. Edhe shkjete jane humane.Ne vitin 1967,ne rrugen zige-zage dhe gjarperuse te Dojanit,nen Medun u perplas nje autobus plote-perplot me kucas.Isha verdalle neper Pogrebno,vaj e zi,27 te vdekur,shkjau i tha shkjaut;”Ovo je grdno!grehota…! pa i da su malesori…!”
  PS,me major Dode Nikollen ishin edhe major Mulo Delia dhe ish ministri i Ahmet Zogut,Shaqir Kasemi nga Shkodra.Shkjete neper Tuz asobote kishin lidhe ne koke facoletat.”malesore origjinal” E more “Murlani”i Hotit,une e ti,si te rinj kemi qene shtylle totemike per “KAUZEN” tone.Kemi marshue bashke sup me sup,dhe besa ia kemi ruajt edhe shpinen njani-tjetrit.

 18. …Boston,CHicago,New York,Cleveland e Washington D.C,gjithkund sypatrembur.Vitet kalojne si lumi.Sot me duhet nje retushim,transfuzion i ri i gjakit neper vena,”njeriu s’ka mbetur djale”ka thene Cajupi madh.Prandaj vella,ndofta nje makine “Mustang Cobra” nga Bill Brown Ford kishte me me dhene nje cik zil dhe entuziazem per perpjekje te reja.A te kujtohet Leke Pjeter Toma i Ndjere.Nuk e ka linde dot nena malesore me patriot,bujare,trim e besnik se Leke Pjeter Tomen
  Selam,i juaji; Kosove Rexha Bala

 19. Edhe nje gje tjeter shume e vertet,gjate sundimit famekeq te mbreterise famekeqe te karagjorgjeviqeve,Cetina dhe Podgorica tentuan ta uzurpojne Dheun e Zi.Valle a i merret luanit darka? cilte minje i a varin Dacit zilen ne qafe? Bujurm,u tha shkjeve Zef Martin Bajraktari,merrnje,por vetem NGA DORA IME E NGRIRE….! Gjyshe more gjyshe….
  ma ka tregue;Preng Gjeli Ivezaj nga vllaznia Precaj.

 20. mrchitu zoti mashkujsh po edhe ne kso lajme fatkeqsish, ku njerzit kan dame te mdha ne djersen e mundin e tyne e kan humb blojat e shpive, dame katastrofale ne bujqsi, sera, ardhija, pem etj. qe kushtojn mijchat e evrave, ju gjeni e na pani ore historise e politik.
  barrej per ju

 21. por skeni faj ju po lta chi u lajn me shkrua ktu.
  sigurisht te shpija nuk u lan me fol ater gjeni kto faqe mej gbye

 22. Sapo erdha nga puna,O Zot cka po shof,filloi te me shkumboje goja,prit zotni te kadhi nji Marllboro e te pi nji gote raki para se ta vazhdoi debaten me ty.

 23. Ti more zoteri,me cka po kuptoi,po me dukesh me damar te keq e me ore te lige.I kuq e i errte!me ngarkesa te medha emocionale dhe i krimbur per para.Shume komentues ne kete kollum,te piklluar,me gjithe zemer trguen dhimbje dhe simpati ndaj juve.Kurse ju nuk u kujtuet ta thoni asnje falenderim ndaj Tyre.Njeriu plaket duke nxane e ju narhelmasit s’doni me nxane kurre!Zoti juaj eshte paraja dhe pasuria,mundohi me nxierre dhjame edhe prej pleshtit.Malesia ka mbajtur zi per 7 dite rresht,me detyrim nga gjindarmeria e krajlit me 1934 me rastin e vrasjes se kral aleksandrit ne Marsej.Kurse ju doni ta detyroni Malesine te mbaj zi pa afat?per kotecat e rrenuar te kollomoqit,thargjet e dosave barse,derrave e gicave qe paskan marre suhoret e mbyt ne zhar.Po kam shume keq zoteri qe ti……….

 24. …..paskam zgjuar instinktet tua shtazarake.Qenkan rrafshuar furriqet e pulave ne klluk.Co Koshare e ule babune e fiku zoti dy katune.Mire kane thene aty ku ece qerrja s’ka burreri.Ani rrembeni sulet me motora,ndezni konilat e gerbitit,grepat,nicat e fuzhmat dhe merrni udhen e suksesit nepermes zharit,ashtu qe edhe si ne te kaluaren,NenHelmit;kreperit,qefujt,lyshat e blyshat s’kane me i mungue kurre.Nganjehere kur mbushet don edhe me u derdhe.Une Kosove Rexha Bala rrjedhi nga fshati Skarrama i Hotit.Me kujtohet mire kur e ndjera gjyshe i leshonte derrat ne rudine,ato shkojshin nen nji dardhe te madhe dhe hajshin dardha.Derrat kurre nuk i coshin kokat perpjet me shikue se ka u kane ardhe dardhat! Prandaj nganjehere duhet me i ngrite kokat e syte perpjet e me falenderue Atin qe ta jep…

 25. ….pasurine se perndryshe muj me ta marre.Pater Kola i Traboinit e ka lane nji fjale; “Pasanik ci ckrihet per burreri e hor ci ckrihet per trimni nuk ka!” Edhe une Rexha Bala u mundova sa me mire me ju qajt hallin e me ju vajtue,por rac nga shiu ne bresher.Para 4 viteve vajta te nji mik ne Bratosh.Gjate vizites time u mbajt edhe nji kortezh varrimi te nji burri.Familja kishin ftuar vajtorin e famshem nga Thethi i Shales,Luke Niken,edhe vajtoren e famshme nga Hoti,Gjyste Prelen.Gjeresa vajtorja po vajtonet erdhi vajtori Luke Nika filloj vajin keshtu qe ia nderpreu Gjyste Preles vajtimin……

 26. ….Vajtorja e famshme,Gjyste Prelja e Stares u zemrue pa mase,u ngrit ne kembe dhe thirri me ze te thekshem; “Kadale Luke e mos u ngut!……Kadale Luke e mos ha mut…….Se nuk jam pele tue higllue…….por Gjyste Prelja tue vajtue!…….e thirre na kane si ty si mue. Prandaj mos u ngut zoteri,ne kete portal kemi vend une edhe ti.Te deshiroj cdo te mire ne jete.Dhe i shalla nga NenHelmi prej dites se sodit degjojme vetem lajme te mira.

  SELAMALEJKUM, i juaji; Kosove Rexha Bala

 27. barre tkjoft Balosh. njerzve u ka ba dame tmdha, zblua shpija, thye dritare, prish munimin e krejt vjets ne bujqsi qe kushtojn me mijra euro e ti flet ne gjuh shtazarake per thargj, kachorra e furrik pulasht.
  tyrp tkesh

Comments are closed.