Kadare: Pushtimi osman nuk i ka mbrojtur shqiptarët nga sllavët

Në fundjavë (15.06) në Këln ishte i ftuar shkrimtari Ismail Kadare i shoqëruar nga bashkëshortja e tij dhe shkrimtarja e njohur Helena Kadare. Kadare foli ndër të tjera për raportin Shqipëri – Europë – Perandori osmane.

Bashkëbisedimi me shkrimtarin u fokusua më shumë në librat më të fundit të Kadaresë dhe veçanërisht në temat më aktuale që preukupojnë shqiptarët në Shqipëri dhe Kosovë. Duke u nisur nga jehona që ka bërë libri më i fundit i tij “Mosmarrëveshja“, pjesë e të cilit u lexuan në sallë shqip dhe gjermanisht, interesimi i publikut u ndal më së shumti në temën mjaft delikate të raportit mes Shqipërisë dhe Europës, apo të raportit të Shqipërisë me kohën e pushtimit turk, për të cilën kohët e fundit ka pasur shumë diskutime.
Sipas Kadaresë, problemi thelbësor mbetet raporti i Shqipërisë me Europën „Nuk ka problem të Ballkanit, ballkanas – ballkanas ose problem të Shqipërisë, shqiptar – shqiptar. Nuk ka asnjë problem të asnjë populli të Gadishullit pa qenë i lidhur me Europën“. Për Kadarenë shqiptarët janë një ndër tri popujt më të rëndësishëm në Ballkan. Pra këta janë: shqiptarët, grekët dhe serbët. Por, sipas tij, ka mbi një shekull që pati lindur një teori që vetëm dy nga këta popuj duhet të qëndrojnë në Europë, ndërsa një duhet zhdukur.

S’mund të ketë Shqipëri jashtë qytetërimit europian

„Populli i dëbuar që është populli shqiptar, duhej të dëbohej me forcë, me ndarje, me shpërngulje, me denatyrim, duke provuar të gjitha mënyrat. Madje për parantezë: gjuha shqipe në Europë është e vetmja e ndaluar me ligj për shekuj të tërë. Nuk ka një gjuhë tjetër indo-evropiane që është e ndaluar si shqipja dhe kjo ende nuk është shpjeguar nga historiografia shqiptare“. Duke u nisur nga këto fakte, sipas Kadaresë shqiptarët megjithatë kanë një lloj përkushtimi disi të habitshëm për Europën, për qytetërimin europian. “Ata e kanë kuptuar se s’mund të ketë Shqipëri jashtë komunitetit europian, jashtë qytetërimit europian”.
Në librin “Mosmarrëveshja”, Kadare heq një paralele mes shqiptarëve dhe Europës duke theksuar se ngjajnë për nga ashpërsia. Këtë Kadare e konkretizon me faktin se ky kontinent (Europa) ka lindur dy përbindshat më të rrezikshëm të shekulllit të 20 e këtej: Fashizmin dhe bolshevizmin. Por po vetë kjo Europë i ka mbytur ato. “Nuk e mbytën fashizmin dhe komunizmin as popujt e Afrikës, as Kina dhe as India apo ndonjë kontinent tjetër. Dhe këtu është forca e qytetërimit europian, që ai edhe kur pjell të keqen di ta mbysë atë. Besoj se tashmë të gjithë e kujtojnë parrullën tonë pas rënies së komunizmit: E duam Shqipërinë si gjithë Europa“.
Një tjetër temë me të cilën u përball shkrimtari Kadare në mbrëmjen letrare në Këln ishte edhe periudha e sundimit osman në Shqipëri, për të cilën pati një sërë pyetjesh nga të pranishmit. Dihet tashmë se në Kosovë, por edhe në Shqipëri është vënë në diskutim raporti i Shqipërisë së atëhershme dhe pushtimit osman. Shumë debate kanë nisur edhe mbi ndryshimin e teksteve të historisë për periudhën osmane. Ka shumë teza që vënë në diskutim këtë periudhë historike. Kadare me një gjuhë të ashpër u shpreh mjaft kritik ndaj kësaj teme. „Thelbi dhe baza e historisë nuk mund të ndryshohet, ajo mund të interpretohet sipas interesave të ditës, por kurrsesi nuk mund të ndryshojë. Këtë „teori“ që ka dalë tashmë në skenën shqiptare Kadare e quajti “filozofi e robërisë”.

Pushtimi osman nuk i ka mbrojtur shqiptarët nga sllavët

Sipas kësaj teorie, “pushtimi osman ka pasur diçka pozitive për kombin shqiptar, sepse e ka mbrojtur kombin shqiptar nga një rrezik më i madh që ishte rreziku sllav”. Por kjo, sipas Kadaresë është e gjitha krejtësisht e pavërtetë. Kjo është një fantazi makabër, shpifje, një doktrinë e sajuar. “Të gjithë popujt e Ballkanit pësuan një dramë të përbashkët dhe në këtë dramë nuk ka pse populli shqiptar të bëjë befas një përjashtim, sepse nuk ka pasur kurrëfarë përjashtimi në fatin e tij. Populli shqiptar ka qenë më i ashpri kundër Perandorisë Osmane, për vetë faktin se shqiptarët u bënë pengesë kryesore për depërtimin e Perandorisë Osmane deri në Itali. Sllavët vetë ishin për faqe të zezë, gjendja e tyre ishte më e defavorizuar se e shqiptarëve. Atëherë: nga cilët sllavë na mbrojti Perandoria Osmane? Si na mbrojtën ne turqit nga sllavët? Kjo është e pabesueshme, nga ana logjke, nga ana psikologjike. Për mua e gjitha është groteske, e paimagjinueshme, nga fillimi deri në fund“, shtoi Kadare.
Në fund të takimit u diskutua me shkrimtarin edhe pozicioni i Shqipërisë lidhur me hapjen e arkivave, me zbardhjen e së kaluarës duke iu referuar shembullit të Gjermanisë e cila e kapërceiu këtë akt në mënyrë të shkëlqyer. Për Kadarenë ky problem nuk mund të anashkalohet se paska probleme të tjera në Shqipëri më të rëndësishme se sa ky. Ai i quajti të pajustifikueshme të gjitha zvarritjet që bëhen në këtë drejtim. Sipas tij, kjo detyrë morale për hapjen e arkivave të fshehta, të ndërgjegjes së një populli është numër një dhe përsa i përket profecisë se po u hapën arkivat e fshehta do të ndodhi katastrofë, kjo sipas tij nuk është e vërtetë. „Përkundrazi asnjë katastrofë nuk i erdhi as Gjermanisë, madje një nga arsyet që eci përpara ishte edhe kjo: pastrimi i ndërgjegjes“, theksoi Ismail Kadare. /DW/ /MALESIA.ORG/

97 Comments

 1. Sllavet e Greket me kohe i kane la hasapet me elementet e turkut, por shqiptari nuk ka dasht me ba keshtu.

  Tash po ia hame frytet dhe po ia shohim hajrin.

 2. Valle, a me i ditur eshte Ismail Kadare apo Kosove Rezhe Bala?!?!?!

  • nuke ka ransi se kushe eshte ma intelegjen ,pore ransi ka se koha e kaluare nuke munde te ndrrohet vetem na shqipetaret ne bote e thone ate gja ,se kure kushe ne bote nuke munde ta nkrroje te kalueren.

 3. Perendoria Osmane ose Turqit gjith Ballkanin e ne vecanti neve SHQIPTAREVE na kan lan ne prapambetje te thelle. Kudo ku ka shkel kamba turke ka prapambetje si en aspektin zhvillimor, ekonmik, kulturor, social dhe psikologjik…kjo per arsye se vet perndoria asht kriju nga barbaret e mongolis. Te gjith ata qe mendojn se turqit na kan mbrojt neve shqiptarve nga sllavet ose na kan sjell zhvillim dhe sot i adhurojn turqit dhe turqin per shkak te fes qe tparve tan va kan imponua me dhun…per mua vuajn nga SINDROMI I STOKHOLMIT.

 4. Une i due te dy Ismail Kadarene edhe malesorin tone Rexhep Qosen! valle mos je ti Cudi me i ditur se Rexhepi? une per veheten time i besoj me shume Rexhepit qe eshte edukuar ne Kosove dhe perendim.Atyre shqipetareve qe edukohen per 20 vite te tera ne Moskve,(qoft edhe Beligrad),per ta kam nje parandjenje negative.I Madhi Ismail Kadareja nese mendon qe duke prozelitue popullin shqipetar te kthehen ne fene katolike do ti sherbej si katalizator per te fitue cmimin Nobel,ai genjen veheten edhe ju katoliket.Para 10 diteve nje akademik i famshem amerikan nga shteti Kalifornia deklaroi se Kadareja nuk do ta fitoi kurre cmimin Nobel per literature,se novelat e tij(pripovjetka) ne krahazim me Nobelistet boteror si psh Orhan Pamuk,jane pacavura.

  • Kush eshte akademik i njohur nga Kalifornia? Ky as eshte i njohur e as far njeriu i besueshem, ne qofte se e ke fjalen sulejman Shvarc-in. Çifut i konvertuar ne musliman….qe njohet per urrejtje ndaj intelektualit me te madh dhe me te rrespektuar ne historine e shkrimit shqip z. Ismal Kadare….sa per kuriozitet vepren e Kadares e vlersoi NY Times ne sekcionin “Book Review”. Qosja eshte periferik sa i perket vlersimeve nga Europa dhe bota….por po, mendimet e Kadare u pengojne dumbabisteve modern qe babe kane Erdoganin, ose qe zotit i luten ne medresen e kryekriminelit Sulltan Fatihut ne Milesh….shpresoj qe mos jesh ti N….. B….. siç po pohohet ketu….

 5. Tash 25 vite prozelitizem te Ismail Kadarese nuk dha fruta!As ai vete akoma nuk eshte konvertua ne katolik.Me padurim pres qe zoti Kadareja te konvertohet,e ju fanatiket t’ja beni pergimin.Shpresoj se do te ftoni edhe dom A…. K….,liderin tuaj shpirteror!?Fille mbasi qe dola nga burgu i hetuesise ne New York,erdha ne Detroit,ku u takova me humoristin kosovar Sheremetin.Kishte ardhe ke Tonin Cubi.E qita nje dite me drekue te restorani i Docit(luftetarit te lirise).O Rexha Bale,me foli Sheremeti; po ta rrefej nje te fshehte por pash Zotin mbaje nar kapic! E pata nxane nje probatin shqipetar katolik.E kishte nje dobesi se e shijonte alkoholin dhe peshkun e shpines se thiut.Me pyeti nje dite se ne c’menyre mund te behej musliman?

 6. …I thac se alkoholi dhe peshku i shpines ne fene tone jane tabu.Dakort,me tha.E mora e cova te xhamia,tha Sheremeti,dhe e solla 3 here rreth xhamise.Tani je musliman i thac,per hajr e pac fene e re.Mbas jave probatine e kishte braktis fene time dhe ishte ngjite perseri peshkut te shpines dhe alkoholit.Nje dite probatini katolik me kishte ftue per dreke.Kur shkova cka me pa;po piqte nje derr ne helle.kapa koken me grushta dhe fshana; derri,derri! ky nuk eshte derr me qetsoi probatini,eshte kingj,e kam sjelle 3 here rreth kishet….
  Edhe ju fanatiket,zhvatnje Kadarene fluturimthi,sjellnje rreth kishes se Tuzit jo 3 here por 300 e nje mije here,dhe ju betohem ne Ungjill e ne Kuran,se ai me Kosove Rexha Balen mbetet…musliman

 7. …Te gjithe fanatikeve,gjarper ne gisht vu baft gersheti i yllit dhe hanes-hark te Kosove Rexha Bales.Katolik,po,por jo me e perdor ate si arme per ta shqep ne dru,dhe rrezue belldum per dhe fene e 80% te vellezerve tuaj,qoft ai edhe renegati Ismail Kadare.Sulltani i fundit Hamidi,nuk i ka dasht shqipetaret,nenen e kishte pas shkine,dikun nga fushat e Panonise,prandaj edhe i ka preferue serbo-malazezet.Ne anen tjeter edhe me zi Knjaz Nikolla…ku thot edhe kenga; Kral Nikolla katil katilit,……..i dha armet gjithe kshtenizmit!……ia dha Shales dhe Dukagjinit,……dukagjinit ane e mbane,…….me vra muslimanet ku me i nxane!…..me u djege shpijat e me u marre gjane!
  Ju pershendet,i juaji; Kosove Rexha Bala

  • Po kush dreqin asht ka te beson a ije ti musliman apor i kshtene, per mue je nje njeri Ateist e asnjenes, vetem ke qefe me ba pshtijellime. Po mire na e ban se na vete te kemi ba ashtu tue u dhane ransi shkarravinave tua. Flas per tjeret se per mue ato mbesin vetem shkarravina apo ma mire u pershtatet me u thane kuja te pavlere.

 8. Kadare eshte vetem nje frigacak,konformist i lindur sic thot i madhi Rexhep Qosja.Cmimin Nobel kurre ska per ta marre me ate lavazh truri qe ua bente shqipetareve me librat e tij ku i krehte bishtin Enver Hoxhes.Cdo komb ka tradhtare por tradhtaret e kombit nuk jane shumica.Zoti kadare sot shumica e shqipetareve jane muslimane.Jam shume i shqetesuar per ndergjegjijen kombetare te qindra famileve katolike qe me qindra vajza po i martojne ne Serbi?ndoshta edhe nga patriotizmi me qellim per ti bere serbet,shqipetare.

  • I neruoshimi Alkaida,kur nuk guxojn meu martua Shqiptart meu martua dërshe vetit,a pona kallzon si meja bâ.

   • Ku e ke pa ti Dode ket “veto” a nuk guxojne apo nuk duen. Me sa di vet shqiptart me shqiptare po martohen me ndoni perjashtim.

    • O Gjyka,Gjyka ma kallzo i kunor dërshe Muslimanes e Katolikut,ose Muslimanit e vajzes katolike ën Malesi.

     • O Dod Gjeka, kallzome edhe ti mua kush i ka ndalua te martohen, ose pse asht lyp te martohen e te kene problema gjith jeten, n’mos tjeter nga te afermit e tyne

  • Kastrioti nuk kini nevoj me shkua ne shqiperi me ofendua k… si po marrin serbt se as keto k… nga malesia si marrin malazez e boshnjak nuk jan gje mat mira sllav esht sllav

 9. Kush jan 2-3 komentues ketu ta vlersojne Kadarene? Ate e ka vlersua dhe e vlerson elita letrare botrore, o njerez te pa dije! Emri i tij eshte i njohur ne bote, jo per kete shkrimet qe po i lexoni ju, por per veprat e tija te medha. Nuk eshte kandidat i Nobelit per qefin tone apo te dikujt tjeter, por per arsye se eshte nder me te miret e te mireve ne bote!
  Respekt dhe per Qosen, por fatkeqsisht eshte larg nga niveli i Kadarese.
  Ai (Ismaili) eshte shqiptar i fese islame, dhe ashtu duhet te mbes. Ashtu dhe eshte me i dobishem per kombin tone. Si shqiptar musliman te tregoj vlerat tona si popull evropian sic jemi. Kete dhe po e ben me sukses.
  Elita dhe inteligjenca shqiptare eshte e kthyer kah eshte edhe Kadarajea, pra kah civilizimi evropian, aty ku dhe e kemi vendin.
  Fatmiresisht…

 10. Fatmiresisht jane pakic ajo pjese e “elites” sikur Kelmendi, Shefqeti, Irfani et. qe ne shoqerine shqiptare promovojne kulturen dhe mentalitetin e lindjes se mesme. Ata qe Heronjet tone i quajne tradhetare, ata qe femren shqiptare e quajn k…. vetem pse ato nuk mbulojne 99.9% te fytyres. Ata le te shkojne ne Turqi sepse as atje me shume se 70% e femrave nuk mbulohen por kane veshje normale. Le te shkojne ne turqi se kane mjaft pune. Te ndalojne alkoolin, te mbulojne femrat, te fusin ligjin e pabarazise, te denohen me vdekje duke e gjuajtur gur ne mes te qytetit etj etj.

 11. Ismail Kadare ndoshta nuk asht Katolik en kuptimin klasik… i pagzuem en Kish, por ka Kultur Perendimore dhe asht promovues i saj…duke ba thirrje qe ne shqiptaret ta kthejm kryet ka RROMA, VATIKANI,BERLINI,LONDRA,PARRISI dhe jo nga ATHINA,MOSKVA,TURQIA,ARABIA, PALESTINA,AVGANISTANI. Kultura perendimore asht baz e kultures Judeo-Kristijane(Katolike dhe Protestante) kurse islamizmi dhe ortodoxizmi jan “kultura” te flliqura Lindore…te cilat per mendimin tim duhen eliminuar ose likviduar nga Ballkani dhe Evropa.

 12. O N….., mos e humb arsyen o djal! E di per Qosen se ty te vlerson si ajken e inteligjences ne diaspore, por mos te nxjerrin kollosjekut malesoret me te cilet rrin perdite. Dole nje tjeter, bablok e jo ai qe thua!

 13. Mrame me treguan se kush eshte Kosove Rezhe Bala. Ma ka marre mendja, por nuk kam dashte te besoj! Fale u qofte se nuk u due hise ne te. E njofe mire me gjithe kontraverzitetin e tije qysh se ka qene 20 vjec. E verteta dikur dele ne drite. Gjithmone ka pretendue se eshte shqiptar i paster pa ngarkesa fetare. Tash na duel edhe fanatik islamo-anadollak. Nuk e di a pine tash rakine qe shume shishen e ka cterre me malsor e tash po i sha. E kame fjalen per malesor katolik se malsor eshte edhe ai vet, por i turbulluem me ideologjin e Shefqet Krasniqi, Fuad Ramiqit disa Hoxhve shqiptar dhe i sterpikun me “ujin e bekuem” te Rexhep Qoses. Zotin e pac nime o N………B sepse dikur te kame pas shok dhe te kame dashte shume. Me dhimbesh ti qe ke marre kete rruge, por me forte me dhimbet familja…

 14. Familje e nderuar ne vendelindje dhe ne Diaspor. Familje me karakter dhe virtyte njerzore. E paster shqiptare dhe shume patriotike. Me dhimben shume. Por thuhet se shume here dikush linde per dreq. Ose thuhet, mos tu bafte fara bare! Per perfundim dua ta mbylli polemiken me personin ne fjale tue deshiru qe ne te vertete eshte ashtu si e kemi njofte ne, e jo ashtu si po paraqitet me keto shkrime. Duket se e ka nervikoz dikush, por do t’i kaloj!

 15. Nuk mund te besoje se Kosove Rexhe Bala asht personi te cilin Vilma po e identifikon.

  Rexhe Bala, kam nji keshille per ty: Mund te rrish shtrembet sa te duash, madje me …. perpjet ne stavin gatitu, por ama fol drejt. Nese nuk mund te zbatosh kete keshille te keshilloje qe te dalesh nga ky forum se ketu shpetim per ty dhe llojin tend nuk ka. Te lutem shume, mos humb kohe vizito mjek qe te qetesohesh.

 16. Kosove rexhe bala i can twist your arm and your b… anyhow all you can do is ……… ………… ……… ……. because you are the biggest hypocrite i ever seen in my life.you should pray to god that i dont know who you are othetwise i would twist your head too,more sh….e e pa edukate

 17. KOSOVE-NAIM-REXHEP- BALIDEM-PIANEC- BOSHNJAKU
  Po ty cka te bani fanatik islamik tani?!
  Ti kur ke migrue ne Amerik shitshe ide shqiptare dhe nuk kishe kurrfare fanatizmi ne ty,edhe ne studentet e Prishtines bashk me ty perkrahnim iden e Qoses qe ne ate kohe nuk nuk i shihej fanatizmi aspak ne sy.
  Ishe nje here musafir ne nje shtepi kur ti na fole se si nuk ke ndegjue me u zbath ne Xhami te Broklinit dhe te gjithe te shiqofshin per cudi se cfare djali qenka ky, i zguar,oratore dhe i shkolluar. Te gjithe thonin qe jekshtu duhet ti kemi te gjithe djelmte shqiptare,
  Prane meje ne ate sofer kisha nje Kosovare jo te shkolluar e me tha “A qeti po i besoni aq fort a,qebesa 300 here asht ma fanatik bashk me Qosen tuj qe pe doni aq fort se Imam Isa Hoxha”

 18. Une i fola keq kti kosovarit e i thac perbes ti qenke fanatik e jo ky,ok ok ma ktheu ky vej shej qesaj pune se ti nuk i njeh kta mire se qebesa qaj burr qe nuk i lshon kuj rend ne kuvend aj nuk asht burr por rrenc ma ktheu aj e ke m,e ja nije potisken.
  Nuk shkoj pak ater nisa me e kuptue se kush asht ky burre se kanpas than dikur te mocmit mos e dvet se tkallxon vete,kur ky burri bashkohej me komunista gati par dite ne Green Kitchen ne nje restorant grek ne Manhatan e kendoshin kengaetr e Enverit dhe zoti i tyre ishin Abdi baleta dhe Bashkim Pitarka qe shashin Zot e Krisht neper shpia Malsore deri sa theshin edhe fuguret qe zonjat e shtepise i kishin vierre ne mur.
  Kete veper e bajshin mbasi te kene kendua kengen PARTI ENVER JEMI GATI KUR DO HERE.
  Gjithe ky dyzen behej ne pranine e te…

 19. Te zotit te shpis, kurse e zoja e shpise tye mledh fuguret e rrezuara per toke bertite HA VRAFTU ZOTI E KRISHTI MORE TE PA FE.
  Abdi Baleta Rexhep Qosja dhe Naim Balidema ishin te njoftun si Komuniste dhe te pa fe,po tash lind kjo dreq pyetjet po cka na i bani keta tash fanatik musliman,Qosja ne Kosove ,Baleta ne Shqiperi e Balidema ne Amerike.
  Ky Kosove Rexhep Bala e paska edhe gruen Boshnjake, po si mund te ndolli kjo kur ky burre na tregonte se se e ka msua gruen me hager mish thiut ditet e para te marteses.
  Po ky edhe e han mishin e derrit si ka munsi ky qe te jete fanatik, apo vetem paska vrapua mbas eproreve te vete Baleta e Qosja.
  Rri e e mendoj qe te mundem ta kuptoj kete fare idejet fanatike komunisto-islame,si mund te ndoll kjo edhe Komunist edhe Islamik

 20. Po pse po e shani Rexhep zotnin, ai po e fol te drejten dhe po i fol me bindje te tij te shnosh. Te jesh musliman eshte krenari dhe privilegj, prandaj Ismail kadare eshte letrar i mire por jo sociolog, mund te them se eshte nje sociolog i keq. Kurse per dallim nga kadareja Qosja eshte njeri i mire dhe enciklopedia e gjuhes shqipe.
  Ju qe jeni te ngarkuar me fanatizem, plani se skeni cka me ba ma shume, se ne do bejme historin shqiptarce dhe te drejt.
  rroft kombi shqiptare.

  • Rrnoft Kombi Shiptar pa fanatik Iislamist sikur Ti,Bala, Baleta,G. Kelmendi.F Ramiqi, Hoxhe Krasniqi Qosja dhe te tjere shoke tuaj qe e duan Turqine me shume sesa Shqiperine
   Rroft Kombi shqiptare pa katolike qe e duan Italine me shume se Shqiperine
   Rrofte Kombi Shqiptare vetem me ata qe e duan GJERGJ KASTRIOTIN SKENDERBE
   Te uroj shendet Dinoshian

 21. Kjo ndoll vetem te shqiptaret e kjo pune lyp studim mjeksor per me kontrollua mos keni ndonje dell te trunit te lidhun me zorren e trashe se ju me krye nuk mendoni.
  Per Rexhep Bale Kosoven qe 1000 here nese e takon nuk e gjen te pa dehur kam nje sugjerim,leri keto shkrime qe ta qesin edhe piken e bojes se fundit qe e ke ne zemren tande e mos shkruaj i dehur se cka shkrua sot e kundershton te nesermen.
  Tana kto pollavra qe i shkrua se ke fol me njanin e me tjetrin se ke qene ne Detroit e ne Malsi e si ka than najni e tjetri jane te pa verteta por i perdore keto sharlamante qe ke ndie kafehaneve nga shoket e tu qe hala kan kohe me i ndegjua pordhat e tua.
  Vetem kaq e pata per lexuesit te cilet kane menduar dicka pozitive per kreshnik te letrave shqipe qe tenton ti poshtersoje malsoret…

 22. Bujare
  Cdo here qe me bjen ndermend per kete burre me kujtohen fjalet e kosovarit te pa shkolle qe mi tha at nate se ke me ja nije potisken qesaj pune qe ka mer te dale 300 here ma fanatik se Imam Isa Hoxha qe vertete ishte burre, nacionalist dhe patriot i kulluar shqiptar.

 23. Deciqi po ta jap un 1-ide per lidhjen Ortodoxo-Komunisto-Islamike. Te 3-ja kto jan ideologji lindore-orjentale ku rranjet i kan te fundamentalizmi…i cili bazohet en urrejtjen e Perendimit si civilizim, zhvillim, kultur, filozofi, shkenc.

  • Faleminderit per iden, por ne fakt nu qendron ashtu.
   Ortodoksizmi e ka burimin te Bizanti, aty e vetem aty.
   Komunizmi ne Evrrope aty dhe vetem aty.
   Islamizmi ne Lindjen e Mesme aty dhe vetem aty.
   Ato aspak dhe kurrfare nuk kane te bejne asgje me njera tjetren
   Se kush si e kapi e sa e mbajti ajo eshte tjeter gje, por idete jane krejt te ndryshme.
   Kisha u nda ne vitin 1054 ne dy krah Rome dhe Konstadinopoje,d.m.th ne East Greek Orthodoks dhe Roman Catolic .
   Komunizmi i pape marshon ne Dhjetor 1847-Janar 1848, Karl Marks & Fridrih Engels, “Manifesi i Partise Komuniste”.

 24. Kurse feja Islame paraqitet diku pas vite 600 pas Krishtit nga Muhamedi i cili kishte lindur ne Meke Saudi Arabike rreth viteve 570, Simbas shkrime islame Shen Gabrielli i siell Muhamedit profetit te fundit librin e shenjte Kuranin nga Zoti qe arabisht quhet Allah.
  Simbas studiueseve dhe teologeve te ndryshem faktohet se pjesa ma e madhe e Kuranit eshte e marrun nga Testamenti i Vjeter.
  Simbas Kuranit Jesusi eshte nje Profet i derguari i Zotit dhe i lindur nga Merjemja (Shen Maria).por nuk ka vdekur as nuk eshte kryqzue e e as ringjalle por Zoti e ka hype ate ne qiell prane vehtes.
  Kurani na spjegon se beson ne Ringjalljen e te vdekureve por mohon Ringjalljen e Jesusit.
  Prijsi i fese Islame eshte Muhamedi i cili ishte nje prijs Luftarak ne betejen e Bardit dhe ne Medine

 25. Te nderuar komentues: ju kerkoj falje per komentet qe i bera me Kosov Rexh Ba(.)len.
  Tue mendue se komentoj me shqiptar i hyna bisedes me te,me ne fund verejta se aj eshte nje Taleban fundamental vella me Shefqet Krasniqin,cili verberisht i urren shqiptaret e besimit katolik.

  • po ti kor lesh prej tuzi cili je? amos je nje prej atyne qe I ka shtue mbiemrit “viq” si shume shqiptar te tjere te malit te zi?

 26. po keta t’fese s’keqe per se nuk hulumtojn nje here dy-tre breze te rrenjes se vete por shkojn e gjurmojn rrenjet e veta ne shtetet Arabe!?

 27. Interesant me ju popujt e Ballkanit., Kam sundua me juvet per 500 vite dhe nuk kam patur sukses te ju shendrroj 100 per qind ne turq. Megjithese kam patur shume ndikim. Kral Nikolla ka thane me I zhduke te gjithe muslimanet. Po Greku I zhduki totalisht. Nuk ka grek musliman. Serbi, Kroati dhe Malazezet I zhduken. Nuk ka serb, kroat apo malazez muslimane. Cka mbeten pa I zhduke formuan kombin musliman!!! apo boshnjak!!! Per fat te keq edhe ata po I zhdukin.dalngadale. Gjenocidi I dyte ne luften e fundit.

  Te krishteret shqiptare, si gjithmone te dedikuar shqiptarizmit,, nuk deshten te ndahen nga vellezrit e gjakut. dhe si popujt tjere te Ballkanit, te mos I pranojne ne gjiun e kombit shqiptare… Sikurese kombet e tjera te Ballkanit. E tani, vellezrit tone, po na ngrehin per veshit sa…

 28. Masi qe po shoh si ini largue nga tema, une po i kthehem fillimit por shkurtimisht. Ktu me nalt lexova qe tha njeni per Kadarene: trushperlars ! Ket e verteoj edhe une. Sepse nje njeri qe e quejm i madh, duhet te rrij mas deklaratave te veta, e jo t’i ndrroji si charapt here masheret. Nuk po i perseris me bindje se i keni lexue veprat e tij dhe i kini kuptue edhe ma mire se vet, por po due ti bije ketu disa thanje qe tjeret i kan thane per te. Ismail Kadare asht nje copze e vogel e nje pasqyre te madhe sich ishte komunizmi. Agim Dochi. Pra nese do te ishte kaq sa talent edhe njeri, do te ishte figure perfekte, por perfektja per fat te keq nuk egziston.

 29. Sa shkrimtar i madh qe ishe, aq njeri i vogel ke mbetur ! Shkrimtari i madhe e tha edhe kte: Shqiptart nuk duhet te kalojne nga nje chmenduri ne tjetren. Thjeshte duhet te zhdukin fene nga identiteti i tyre kombetar. Kaq per Kadaren, dhe pojua la juve te nderuar komentues ta vlersoni si te doni ju !

  • Plot e nrejt..feja dhe kombi jan plotsisht dy gjera qe duhet dadhua nga njana tjetra..kur me pyet dikush se chka jam un thom jam shqiptare e jo muslimane

  • Gjyka
   Pajtohem me Juvet,por atehere kur Kadareja u shpreh ashtu populli u alarmue dhe aj deshti qe te uli tensjonet dhe terhoqi fjalet.
   Une me vone kame lexuar Librin e Kadarese “Bisese Permes Telash” me Ukshin Hotin, ti nuk e kishe besuar se eshte Kadareja ashtu ishte terhjekur.
   Kadareja ka punue ngadale dhe bukur ne kete drejtim.
   As me Akademik Qosen nuk deshti ti ngihte tensjonet por ky e sulmoj se ishte komunist dhe diti te lakoj prej nje sistemi ne tjeter,atehere kur ky kishte harrue vehten se kishte qene Antare i akademise Jugoslave. Botimi i librit nga Ismail Kadare në vitin 2006 “Identiteti europian i shqiptarëve – sprovë” 1 ishte një ringjallje e një polemnike në mes të Qosjes dhe Kadares. Kështu ndërsa Kadare e vlerëson identitin shqiptar si perendimor, Qosja në librin e…

   • e tij te quajtur “Realiteti i Shperfillur” e vlerson ate si perzierje e identitetit perendimor,musliman dhe katolik.
    Kadareja eshte sot per sot pasaporta ma e forte shqiptare te perendimi,ku aj vertete perpiqet me te gjitha fuqite te na coje.
    Pershendetje

  • Nuk dij shum prej z.Kadare se veç dy libra i kam lexua, por poe shoh se për do tijer jan shpifje ata çi poe lexojm e për Kadare jân t sakta gjithçka shkrua.

   • Malsori e malsorchja, apo Dode 🙂 Na po flasim per deklaratat e kadarese qe i ka ndryshue aj vete si charapt, e jo per chpifje qe bajne shpirtkqijt. N’se ty te pelqen Kadareja per sugjerimin e heqjes se fese nga shqiptarizmi, ata asht tjeter. E pra aj vete ka thane, asht e shkrueme prej tij e jo chpifje. Kalo mire Dodgjeka me poezine tane te bukur !

 30. N…. a ti je ai “Gj…. D….” qe fshehe me mire diten se naten? gjuen gurin e fsheh doren?

 31. Qe ti “Jam Sulltan Mbret blla,blla,blla” ke simptome te Alzheirme’s disease”

 32. Mos u ngutni se Kosova Rexh Bala nuk ashte N..m B…….j qe po e akuzoni, jo j’u betohem se nuk ashte ai.

  • Bleta, nuk me intreson mue aspak kush asht K.R.B por shkrimet e tij jan nje hich i hicheve !

 33. Kosove Rexhep Bala
  Nuk eshte aspak fer kur ti perdore kete gjuhe urrejtjeje me vellezrit tu te konfecionit katolik, kur ata nuk po fyejne ne asnje drejtim vellezerit e tyre te besimit islam.
  Nese katoliket shkruajn dicka kunder fanatikeve shqipetar qe adhurojne Turqine ti versulesh mbi ta me gjete me te drejte dhe pa te drejte dikend katolik qe ka qen bashkpuntor ose servil i Knjaz Nikolles.
  Edhe ne i sulmojme ata servile qe i kane sherbue dhe po i sherbejne armikut.
  Cuditem si mund ti krahasosh Qosen me Kadarene kur ky i fundit perpiqet qe te nxierre shqipetaret dhe Shqiperine nga periudha e zymte komuniste dhe anadollake qe vetem katastrofe mbas katastrofet i kan shkaktue Atdheut tone te mjere.
  Une mendoj qe nje Legjende sikurse eshte Kadareja qe eshte sa e sa here kandidat per…

 34. Kosove Rexha Bala ashte i besimit katolik, prepotent i shprehun dhe njeri qe pretendon se ka pase nje karier.

  • Te gjitha gjasat jane, por jo i besimit, se besim nuk besoj se ka kurri pike, por i pagzuem pa pjesmarrjen e tij. N’se pretendon se ka pase kariere, kot e ka, kariera nuk bahet vetvetiu, nuk asht kariere n’se del te aboni e fole disa fjale qe i pelqejne “fshataret” por kure ato jepin fryt !

 35. Cmimin Nobel dhe i vetmi shqiptar kandidat(vecmas Fishte) ne fushen e letrave me permasa globale duhet ndjekur si te vetmen rruge qe duhet te marrim ne si Komb.
  Akademiku i njohur shqiptare eshte i Madh dhe askush nuk mund ta xhvierri nga titulli qe mban,por dekadat e fundit shqipetareve nepergjithsi nuk u ka kushtue vepra te medha sepse shkrimet dhe kritikat e tij ma shume kane qene te drejtuara kah lindja se sa nga perendimi,
  Nje Akademik i tille eshte e pabesueshme te pesoj kaq turbulenca ne popullin e vete atehere kur me se paku e meritonin qe te qiten ne tri rruge kryq.
  Shqiptaret jane pjese e Evropes deshtem se deshtem asaj i takojme dhe po ate kulture kemi,ne fund te fundit Ata edhe na shpetuen ne momentet e cfarosjes si Komb.

 36. Deciqi un shkruejta per historin e fes se aq e di por fola per ideologjin ose per doktrin ortodoxo-komunisto-islamike qe rrenjet i ka ne fundamentalizm dhe ne urrejtje ndaj perendimit qe bazohet ne kulturen Judeo-Krishtere(Katolike dhe Protestante).

 37. Ne shkrimet e fundit nuk pata rastin te pergjigjem mbasi u myllen komentet.
  Vertete se Baron Nopca ishte nje Austrohungares shtegtare i viseve shqiptare te veriut dhe studjues i rradhe ne ato kohra si gjeolol,etnolog,paleontolog e me vone edhe si Historian dhe ishte sinje figure e shquar publike me ma shume se 54 punime(kto ende te paperkthera) vetem per Shqiperi dhe shiptare.
  Ishte edhe militant dhe duket( kto jane pohimet e tija) se kishte nje grup shqiptaresh nen komanden etij. ishte edhe kandidat per Princ te Shqiperise por e refuzoj Austro-Hungaria.
  Por jeta dhe vepra e tij eshte teper interesante pasi edhe disa nga shkrimet e tij bjen ndesh me historine tone.
  Ne Kongresin e Triestes 1913 ku e emerojne si kandidat Evropian per Princ te Shqiperise deledatet shqiptare Hil…

 38. S U L T A N I i ra ne tel Rexho Bales.

  Ne gezohemi qe edhe myslimet duan te mbahen shqiptar, por islamizma nuk i lene me marre fryme kah evropa.

  O i mjeri ti Rexho me shoke se ballkani kurr nuk do te behet musliman. U ngutet e i kallxuet bojen para kohet…e tash e krejt bota e ka pa se cfare kabilet jeni.

 39. Hil Mosi ,Markez ,Kastriota,Dervish Luma,Faik Konica,Fazil Toptani,Ismail Qemaili,Nikoll Ivanaj etj, aj braktisi mbledhjem pasi simbas tij Nikoll Ivanaj ishte mashtrues kurse Ismail Qemaili ishte tradhtare se po ju jepke grekeve Janinen,Arten e Kosturin dhe krejt Camerin.pastaj terhiqet nga jeta politike.
  Dr Robert Elise i cili eshte marre me studimet e Nopkes i ven ne dyshim esdhe disa nga shkrimet e tij mos jane ndryshuar nose keqinterpretuar nga Sekretari i Nopces shqiptari Pajazit Elmaz Doda i cili ka qene edhe dashnori i tij qe e ka njohur ne Bukuresht ne vitin 1906.
  Franz Baron van Nopca vdiq ne moshen 56 vjecare dhe jo si pohon ti ne 40 vjecare,Vrau vehten dhe sekretarin e tij ne gjume me 1933.shqiptarin Bajazit Elmaz.
  Nese ke mundsi na sjell shakrimet e Nopces per djalin e…

 40. Po, po mundohen me na kape per veshit e me na bere vellezer me Turq dhe Arab. Po neve nuk lodhemi, jemi te qendrueshem. Sikurese kemi qendrua per 500 vite. Nganjehere, te lodhur e te deshpruar, edhe disa katolik mundohen me I ba vellazen te gjithe te krishteret e botes.Alla muslimance shqiptarce. Te demoralizuam se vellezerit musliman, po duane te na ofrojne me turko-arab. Nuk lodhemi. Nuk jemi dorezua pe 500 vite. E po duane me na I thane Skenderbeut jo shqiptare. Nanes Tereze K….. Nolit Grek. Fishtes Italian. Ha ha ha. Po Skenderbeu e Nana Tereze jane ma te njoftun ne bote, sesa te gjitha kombet e Ballkanit.Po sa here me kan thane kush eshte Shqipenia, Montenegro, Kroacia, Serbia.,

 41. sepse nuk dijshin ne cilin kend te botes gjinden. Per nanen Tereze te gjithe e dinin se ashte shqiptare. Kombi boshnjak shqiptare, po mundohet me I eleminua keta persona, por nevet nuk lejojme. Keta boshnjak , ose nese ke deshire Goran shqiptare, jane nje numer I vogel. Ende qendrojme e nuk I lejojme te formojme komb te posacem. Nese kan deshire te formojne komb te posacem, do veprojme si Serbet, Greket, Kroatet, Malazezet.

  1.8 miljarde musliman ne bote, kan marre 3-4 cmime nobele, e bote e dine se edhe Kadareja eshte musliman.
  Une nuk lodhem me komente te Rexha Bala, me peqejne. Le te shprehin mendimin e vete. Kenaqem kure I lexoj. Por edhe them : ja cka i bani Turku shqiptarit. I hupi kulturen, identitetin,religjionin. Une e fali. Nuk e fale Europa dhe Amerika. Gjithmone kam…

 42. Mehmet Shpendit se ka mbajt shishakun e Malit te Zi ne mes te Shales, deri atehere kto po i zame si te paverteta sepse Shala eshte Bajraku ose Fisi qe ka pesue ma se shumti nga vete malazezet..
  Asnjehere nuk kame ndegjuar nga asnje apo asnje shaljan te kete mbajt shishakun e Malit te Zi, kto e shume te tjera jane dezinformata te reja, por jo fort te reja se nje pjese jane te sajuara nga Historiani i Enver Hoxhes Pal Doci i cili kishte mbaruar shkollen ne Moske dhe ishte vellau e i kriminelit te Mehill Docit qe ishte ekzekutori numer 1 i Mehmet Shehut per popullaten civile te Mirdites.
  Pal Doci ishte pena dhe dora e zgjatur e E.Hoxhes per te sajue e intrigue historine e popullit shqiptar.
  Ketu u sajuen edhe faktet se gjoja Gjonmarkajt e paskan tradhtue Ded Gjo’ Lulin.
  Deri me sot…

 43. Kosove Rexhe Bala, do ishte mire te merrsh pakez pushim. A little break … Ke kaluar kufijte e normalitetit. Tani ke filluar t’i ofendosh malesoret ne baza fetare e kjo nuk eshte ne rregull. A…. K….. eshte pergjegjes per veprimet e veta, eshte mllefi, eshte urrejtja, eshte fanatizmi I tij personal. Prandaj,mos I perzieje malesoret ne te njejten govate. Ajo qe thua per Kadaren rreth konvertimit te tij, edhe sikur ai te konfertohej, diferenca nder shqiptare do ishte shume e vogel. Cka shqiptaret duhet te bejne eshte te ndryshojne mentalitetin dhe ti pershtaten kohes.

 44. kadareja asht musliman e muslimanet nuk i do si spjegohet?rexh bala ka njefare te drejte;muslimanizmi turk ndoshta ka qene mburoje e vertete ndaj armikut me te rrezikshem te kombit tone ;ekstremizmit greko sllav

 45. BRVO BLETA!
  Per praktikimin e sukseseshem te spiritizmit! “mediume” “ndermjestare” FBI profiler.Me paskan sjelle edhe mue 3 here rreth kishe!

 46. Oxhaku i Kapetanave te Mirdites,”oxhaku i shpetimtareve te kristjanizmit ne Shqiperine veriore”
  Oxhaku i Tradhtareve
  “E kam mesy Shkodren me 12 brigada,160 topa,dhe 12 mitraloza ruso-serb.Komandantet e mije ishin;nga krahu i Buenes;vojvoda Bozho Petroviq,nga krahu i toroboshit;vojvoda,Petar Vukotiq,kurse nga fronti i jugut me akademik,gjeneral brigade S…. B……kur ushtria e knjazit katandisi Shkodren,e kemi goditur nga Rrjolli,ne te njajten kohe edhe MIRDITA.Mirditen e kemi bere per vehte qe nga viti 1875.Kral Nikolla vijon; “Ne ate emer ka ardhur fshehetas ne Ceti eprori i Mirdites Kola me djalin Preken te cilin edhe e ka lane ne Ceti si premtim,garanci dhe parapelqim.

 47. …kete,Prengen,qeveria turke e ka mbajtur ne Stamboll,dhe ne gusht te vitit 1876 e ka dergue ne Mirdite,e ka bere pashe,djale te ri 20 vjecar.Me kete gjest Porta e Larke ka mendue se ka me perfitue Mirditen….Por kapidan Kola babai i Preng pashes se ri qe ipej me mish e me shpirt per Malin e Zi – ka arrijte qe edhe Preng pashen ta bind te behet besniku im…..Qe lidhja jone te behet sa me e mire e me e fort dergova fshehtazi dy agjenta me ndej me Preken ne Orosh……..
  ………sapo malazezet pushtuen Tivarin e Ulqinin,tere, gjere ne Buene dhe renja e Shkodres ishte eminente,perseri mu lajmeruen kapitanat e Mirdites se jane te gatshem me Mirditen qe sebashku ti bjem Shkodres.Vetem t’ju dergojme para,arme edhe ndonje top.

 48. …ua premtova kete ndihem,dhe urdherova qe Mirdita te niset ne te njajtin cast,kur muerem lajmin sihariq se ushtria malazeze e kishte kapercye Buenen”.FUND
  Ne vitin 1915 Marka Gjoni e preu ne buke e ne bese Ded Gjo Lulin,ua qiti serbeve ne prit,vetem 2 km nga kullat e tyre,po ne te njajten kohe ortaku i tij knjaz Nikolla preu ne buke e ne bese Isa Boletinin,te cilin e ka vra me doren e tij baba i Millovan Gjillasit(te dhena nga historijani prof.Pjeter Ivezaj).Te dhena historike nga prof.Abaz Ermeni”Ne vitin 1921 Marka Gjoni me anen e serbeve krijoi “Republiken Serbe te Mirdites”dhe kshtu sebija e realizoi endrren shekullore per te dalur ne brigjet e detit Jon”.Ne vitin 1943 Gjon Marka Gjoni solli Pavlle Gjurishiqin me brigaden cetnike

 49. Rexh Ba(?)la: komunist,anadollak,muxhahedin,taliban,pretendon te jet edhe shqiptar i madh!
  Nje fjal e urt popullore thot: Armiku i armikut tim eshte miku im.
  Pra Rexh Ba(?)la per ta mposht armikun ton shekullor,ne na duhej te kemi aleat.
  E mos ta harroj ta tregoj edhe nje thenje: Turk te mir e … te mir nuk i gjen.
  Tung Rexh Ba(?)la

 50. A âkên Komunist a Fashist,te Shqiptart jân barabar,por Kadare asht letërsia e Shqiptarit,aj asht internacional

 51. Gjon Mark Gjoni kisht shkua
  në podgoric me bjesedua
  me Pavle Gjurishiqin meu takua
  Utakuon n’Podgoric
  Nisën plane me hujdis
  Mei bashkua çetnik e Balist
  çetnikt n’Shqipni me kalua
  me forca s’bashkut me verprua
  kudra partizanvet me luftua
  Gjon Toma Berishaj

  • Dod Gjeka

   Kjo eshte nje kenge e nje autori qe une nuk kam ndermend te merrem me te,por ballistet shqiptare kishin qendrime te prera pro kombtare sepse luftuan per bashkimin e te gjitha trojeve shqiptare,kurse komunistet i luftuen keta me ndihmen e partizaneve serbo-malazez dhe u dorezuan atyre me tradheti tokat shqiptare pa fole per dhjetra mijera viktima qe u vrane neper teritore te Jugosllavise qe i kishin shpernda gjoja per te luftue nacizmin,dhe mijera kosovare te vrare e shperngulur dhe te tradhtuar nga Ekzekutori i E.Hoxhes Ramiz Alia qe u kishte hap rrugen komandoseve Serb te kalojne me brigaden e te rinjeve kosovare neper Shqiperi qe me vone do te pushkatohen ne Tivar.
   Kurse per Gjon Marka Gjonin nuk behet aspak fjale per ndonje lloje dyshimi sepse Ky la dy djemte e vete ne…

   • Ater për ater, tan Europa me tan bot kan luftua kudra fashizmit.Ti e din mamir se vet kush jan kên fashistat e kush u ka nimua.Mali i Zi e Serbja i kanpa çetnikt me Drazhin e ata i kan nimua fashizmit,Italis e Gjermanit e tash kur shkojn Ballistat ën Podgoric me lyp nime prej çetnikvet e me luftua kudra Komi s’vet e ti jau pan krahin ater nuk kam komentar!

   • I neruoshimi Ringgjallja
    Shqipnija duhet me kên krenare çi ka luftua kudra fashizmit n’ân t’miqvet me çlirua Europën.E tash çka ka bâ Enveri me komin e vet, ata asht tjetra ân e historis.Ju e dini si ka tha Marxi:Socijalizmi asht maimiri sistem gjeverijet ni mos keqpërdorohet, ni bân se keqpërdorohet ater asht mai keq se kapitalizmi.Tâna jâto horllêqe i bân njeri me partija t’veta e jo sistemi,sistemin e rregullon politika.Dua meva dhân shêmull t’ri:Shqiptart e Malit Zi i kan ministrat për pakica nacionale e drejtat e popullit tash 20vjet prej komi s’vet e drejtat shkelen përdit e ma fort.Kush e ka fajin Ministri a sistemi.

 52. Rexhe Bala, edhe pse sot mjaft te perdrequn paraqiti, prapseprap ti nuk ke nevoje me na perkujtua se para 100 vitesh ishi ma turq se sot, dhe per ate pune u deshten te merren masa ndaj jush.

 53. Ti Dode kite me vijej me na tregue nihere e mire cilit besim i takon apor asnjenit sikur edhe autori i ktyne vargjeve qe asht nje kurrkushi, persa i perket besimit te parve.!

 54. Shala ka pas trathtare famekeq,intriganta te degjuar per mizori,c’prej koherave te knjazeve dhe krajlave serbomalazeze!Ne kohen e Ahmet Zogollit ishte njefar Cun Sokolit nga Shala “007 i mbreterise jugosllave,”i arratisur ne ate jugosllavi me epiqender ne Hot.Mbas clirimit ishte njefar Nik Sokolit nga Shala me epiqender ne Kosove.Ishte koordinaatori i te gjithave grupe terroriste qe ka nis UDB-eja ne Shqiperi (lexo libren e Vasel Pjeter Dodaj,Nji jete…) Kur kam dale ne France ne vitin 1997 atje kam gjete spijunat me te poshter te UDBE-se,nga Shala, #1 Pale Mirashi Mirakaj,#2 Prendush Baftija # Pjeter Preloci (nga familja gjakatare e prelocajve) #3 Gjergj Shalen e tj.Kush nuk ka degjuar per trathtaret “shaljane” te New Yorkut,nuk po due me ngarkue portalin duke permendur emera….

 55. …me falni ne France kam dale ne vitin 1977 e jo 97. Me ka tregue Pjeter Leka Ivezaj,ish i denuari me 7 vjet burg;”Kur me ka arrestuar UDB-ja,ne ate kohe kishte vdeke M…. N…. i Shales ne New York,dhe …… i a kishin pru per ta varrosur ne Guci.Kuestori i UDB-se Minja Popoviq mu drejtue me keto fjale;Trego boterisht le te marre vesh mbare malesia se ti ke ardhe per te varrose mikun tone M…. N…. e shales,dhe ne po te lirojme nga burgu ne at moment!”Pjeter Ivezaj eshte gjalle,shendosh e mire ne Detroit.

 56. DodeGjeka,
  Kujdes! ke fillue edhe ti te kundermosh te keta “pellumbat e krishtit?”
  DodeGjeka me trego;a ma qef e ke pas politiken a grate e bukura kur ishe i ri? se tani e dije,mbasi kane fillue me tu disentgrue veshkat,tani preferon politiken! U plakme! sikur vera e vjeter! a din se vera e vjeter e grate e vjetra kane kontradikcion! vera sa me e vjeter aq me e mire! kurse per grate e vjetra? hem! bafsh naten e mire.
  ju pershendet,Kosove Rexha Bala

 57. Fushe te mejdanit te vrare duke rrezistue ndaj forcave partizane komuniste te Enver Hoxhes dhe serbo-malazezeve qe komandonin gjithcka politiko ushtarake ne Shqiperi.
  Po mos te ishte Hoxha i ndimuem dhe dirigjuem nga Jugosllavet ne krye me Svetozar Vukmanoviq Tempon Dushan Mugoshen dhe Milladin Popoviqin as nuk do te ishin zdhellur dhe se as nuk do te kishin fitue luften.
  Enver Hoxha beri cmos me njollos familjen dhe Dinastine e Gjomarkajve, i cili bashkoj krent antikomunist te Shqiperise dhe per te gjalle nuk deshti me ja dorezue Shqiperine as Mirditen nje Gabeli sikur ishte E.Hoxhe qe me vone do te ekzekutonte dhe zdukte mijera itnelektual dhe shok te vete dhe do te vriste edhe burrin e motres se vetese vete Bahri Omarin.
  Kuj i intereson me dite te vertetat permi Dr. Gjon Marka…

 58. ne fushe te mejdanit kunder forcave komuniste te E. Hoxhes qe ishte i ndimuar dhe dirigjuar nga serbo-malazezet S.Vukmanoviq-Tempo,Dushan Mugosha dhe Milladin Popoviqi qe vete na e kishin sielle ne Shqiperi per te krijue Partine Komuniste dhe per te dominue mbi popullin shqipetare, ashtu si kishin tentue te veprojne me shekuj.
  Kapiten Dr Marka Gjon Marku kishte 350 burra te zgjellur te Mirdites kur krijoj Kuvendin Kushtetuas Shqiptare ku u zgjodh kryetar por per rrespekt ja leshoj Dr Rexhep krasniqit nga Kosova dhe nekryetar Marka Gjon Marku dhe Lef Nosi,kurse me vone do te krijoj Bllokun Indepedent Shqiptare ku ishin te perfshire te gjithe komandoset dhe intelektualet antikomunist qe kishin te vetmin qellin Krijimin e Shqiperise Etnike,e ne kete perberje merrnin pjese edhe Kapidan…

 59. Jude Iskariot Alkaid Bali-Dema
  Mos u mundo me fye nje Komb apo nje nje pjese te shpetimtare te Kombit nepermes njerzve dhe agjentave te shitur qe mund te jene Shaljan apo i cdo krahine tjeter.
  Ne ketu ne mergim, kemi pase agjenta-spiuna nga cdo fe dhe cdo krahine, ne nuk e patem fjalen te spiunet por te Heroj dhe fytyrat kyce te Atdheut qe ti po i fyen.
  Ne kohen e luftes se pare botrore nuk mund ta gjejsh asnje Shaljan qe ka anue ne krahin e armikut Malazez,sepse me vrasjen e Mehmet Shpendit e gjithe Shala u cue ne kembe ne lufte kunder forcave malazeze qe hyn ne Shale.
  Bukur po te porosis leni keto fjale se kur te takohesh ne Shaljan ta jap besen ke me i njoft K.C

 60. Plot dakort se nuk ka pas krahine,mal,zone apo bajrak ci nuk ka pas tradhtar,dikush per turkun e ma fort per shkjan.Une jetoj ne nujork dhe kur ka ardh millan stevoviqi kryetari i udb-es per Malesi asht shoqnua masovikisht nga Shaljanet qe kan jetua ne Gusi,sepse edhe millani ishte prej gusijet,ku i kan bashkua vetem nji darke 31,000 dollar prej gjith atyne qe ishin prezent.Ka pas edhe Malsor tjere aty ne at darke. Une nuk kam deshir te permendi emnat e tyne mas ci shum prej tyne kan vdeke,por tan Malsoret ne nujork dhe detroit i njohin.niqofte se ata e kan dasht shkjaun, familjet e tyne nuk kan faj as nuk duhet me i tyrprua tash.Askush nuk dishron me pas te keqin ne famile,por te gjith te kqijt jan familiart e dikuj..

 61. Ti se ke ne mend te merresh me te dhe mire ben, por merret Doda se jaq din ose jane te nje mendimit e perkojne. Po kush dreqin ja pelqen ket vjersh pervech dodet chi nuk din ma tej.

 62. Mbeta shtang kur lexova se miku dhe mbrojtesi i shqipetareve,Franc Baron Nopca kishte pas bere vetevrasje! E kam ditur se ka vdeke i ri,por jo ne kete menyre tragjike! Megjitheate lexonje e interpretonje korrekt librin e Nopces,se une Rexha Bala nuk mund ta lexoj per ju,nuk jeni beba t’ju ushqej me biberon! Kadaledale e atje do ta gjeni incidentin e Baron Nopces me djalin tradhetar te Mehmet Shpendit…..Ne prag te formimit te brigades “Skenderbeu” Nopca dergon fjale e con njerzit spedicion ne cdo krahine qe t’ja dergojne burrat e pushkes per formimin e brigades,me te cilen donte me depertue mbrenda ne Mal te Zi per te lare hesape me ta.Nga intelegjenca “Abver” e shtetit tim mora informata se tere burrat e Thethit te Shales ne krye me Sadri Luken punojshin per Malin e Zi.Kshtu qe…

 63. ….i refuzova te gjithe…..Ne kohen e Ahmet Zogollit,kasnecat mirditore bajshin posten nga Lezhja ne Kelmend.Mirditori u thoshte shokeve kini kujdes mos bini neper Hot,por bini rreth,se jemi ne gjak te tyre se kapetanat tane kane vra Dede Gjo Lulin.Pra ne ate kohe qe flitej per kete gjak,sundues ne Shqiperi nuk ishte partia e Enverit.Ne vitin 1948,Ndue Pjeter Gjonmarkaj zbriti me parashute ne Mirdite dhe vrau nje kusheri te larget komunist,Bardhok Biben.Ndue Pjetrit ia pau sherrin krejt Mirdita.Doli Mehmet Shehu me ekspeditat ndeshkuese dhe duke gjetur si pretekst vrasjen e B.B. beri krime te shemtuara me dhjetra e dhjetra te pushkatuar,me qindra te burgosur e me se 1000 famile te derguara ne kampet vdekjeprurese te perqendrimit…Bardhok B. mesiguri do ta kishte vra…..

 64. …vone Enver Hoxha,ashtu si i vrau gati te gjithe shoket e tij te luftes.Ndue Pjetergjonmarkaj u arratis per ne Jugosllavi te jataket e baballareve e vendosen ne nje vile afer dedinjes,UDBA e rregjistroj ne univerzitetin prestigjoz te Beligradit e keshtu me rralle.Ne univerzitetin e Beligradit nga UDBA u shkolluen edhe akademik Arshi Pipa,Genc Korrca(ish executive i General Motorit) si dhe shkrimtari e pedagogu Martin Camaj.Asnje nga keta persona nuk i kane dhene pese bombona per ceshtjen kombetare pervec Arshi Pipet,edhe ai e kishte kete pune me naze.Une nuk e dije pse?ky burri K.C. shaljan nga New Yorku po zapullitet per “Spijunat e shemtuar te shales”.Une Kosove Rexha Bala kur rrijsha me disa nga keta spijuna si psh. Can Tahirin,Zef Sadrine etj ata mburreshin me ate profesjon!e ky…

 65. O “GJYKE” me dukesh me nje pamje te lodhur? i vrare! mos shfryj me duf se ngjariet zene njera-tjetren.Mos i degjo shume te sharat dhe rrekat sharruese te armiqeve kundershtare te Rexha Bales.Ato jane vetem nje thes me rrena.Kundershtareve te Kosove Rexha Bales nuk u takon mirenjohja jote! Njehere ne fshatin tim Skarrama te Hotit ishin mblell rinija ne loje kapicesh,aty ne oxhak rrinte nje gjyke e vjeter.Rinija filluen me be gare konkuruese se kush mundet me pare me ngjite kemben mbas koke!Me vone kur u shperndane rinia edhe “Gjyka” filloj ta beje prove.E ngjiti kemben ne but te qafes.I mbeti aty! nuk mujti ta xhvierr.”Gjyka gelliti ne mengjez e vdekur…..

 66. Kosove Rexhep Bala
  Ku i merr ti nurimet une nuk e di por nje gje e di fort qarte se ato qe ti i shkrua e thua nuk jane te dala nga pena e asnje intelektuali apo historiani te forte.
  TI i perzie gjerat nga te ndiemet e ndegjuemet, dhe ashtu si ti ke deshire me i trajtue ti,dhe rrin jasht fakteve dhe dorshkrimeve te vjetra qe qe studjuesit i kane shoshit me se miri.
  Qyre me cka dhe kend kapesh me Martin Camaj me njerin nga linguistet folkloristet dhe shkrimtaret me te forte te shek.XX.qe kishte mbarue kolegjin e Juzevietve ne Shkoder.Ne vitin 48, 23 vjecare braktise vendlindjen se nuk pajtohet me sistemin totalitar komonist,
  Vertete se shkollohet ne Beograd por prane Profesorit te njohur kroatit Henrik Bariq.
  Profesor i gjuhes shqipe ne Universitetin e Romes Autor i shume veprave…

 67. ….as ti Gjyke mos ua ven veshin as mos i imito keta kundershtaret e mije.Mos be vetevrasje (politike) si ajo e shkreta “Gjyke” ne oxhak.Ti po e shef vete se Kosove Rexha Bala eshte duke u ndeshur dhemb per dhemb me kundershtaret e tij.Qit e prit,ua jep pergjegjen flake per flake tak – fak.Rexhe Bala do te jete gjithmone ne dispozicionin tuaj duke dhene copeza faktesh interesante.Ketu ne Ameriken e Bukur,tani eshte mengjez.Dielli doli ne horizont dhe po i praron majat e maleve.Bota eshte e rrumbullaket.Shqiperia edhe me rrumbullaket.I shalla te Dielen pa tradhtarin,Sali-serbin.Me pruni “ajo pjesa ime me e mire” kafen amerikane,rrumen me raki rrushi,ndeza edhe nje Marllboro.Kjo eshte bota e Kosove Rexha Bales! Pritsh mire DodeGjeka atje ne Ilirska Bistrica.

 68. Per Franz Baron van Nopken albanalogun e shquar hungarez shqiptar nuk paske lexuar fare dhe po ja fute kot si per te gjitha tjerat ne kete forum.
  Albanologu shqiptar Robert Elsie thote:
  Nga biografia e Nopçës, e shkruar nga studiuesi i tij Gert Robel, “Franz Baron Nopca dhe Shqiperia”thote: Baroni kishte vrarë vetën dhe dashtnorin(sekretarin) e tij Bajazit Elmaz Doden në Vjenë më 1933 dhe që, para vdekjes së tij, e kishte caktuar që dorëshkrimi i kujtimeve të tij t’i trashëgohet Profesorit Norbert Jokl. Gjatë një udhëtimi në Vjenë, arrita të gjej dhe të siguroj kujtimet në arkivin e Bibliotekës Kombëtare të Austrisë. Ishte për mua një gëzim i madh kur, më në fund, e kisha në dorë dorëshkrimin e kujtimeve të baronit të famshëm, më shumë se 500 faqe të shkruara prej dorës së tij në një…

 69. Ti “Dukagjini K.C. ti torollaku,balbacuku “mutaf” i shales i trashe nga mendja dhe prapanica….javash mos akuzo ken pa fakte.! po te them, – nuk jam ai artisti N…. B……,por “kam”afinitet me Te! E sodis dhe admiroj at zok sokolit,patriot i flaket,ellokuent i spikatur,qe ven ne levizje gjithe gojtarine e tij per kauzen tone te shenjet kombetare.Une jam dikush tjeter,djale Hotit e nip Trieshit.Jam i sprovuar,i pandehur dy here nga hyqymeti Amerikan me First Degree Murder + conspiracion,gjithehere duke mbrojte dy gishta fytyre te Malesorit! me njofin te gjithe nese me kerkon ke edhe me me gjete.Gisht per gisht mos t’kofsha fale!

 70. O Ringjallja, asht e kote me fole, se chdogje qe u fol deri ketu me Doden ishte e kote. Ky piksparit nuk din as vet chka don as kuj i perket. Bile per te as Gjomarkajt e Mirdites nuk ishin ne rregull. Ky “fare” Dodet asht nje komunist i lanun masdoret, dhe si i ashtuzem, vuen. Chka te besh, kure nuk din tjeter.

 71. Nuk kisha deshire te perseris gjera qe nje here u thane ketu sepse u beme edhe bajat,por leri ofendimet se gjoja ne nuk kemi lexuar,merru me fakte e shkundu pak nga e kaluera qe te ka semure shpirtin qe duket se ende e paske komunist dhe pe te kalon ne gjelozi fetare.
  A mos thue edhe Enveri paska qene i slellure aty qe te luftoj klerin katolik qe sa me lehte te gjunzohen shqiptaret.
  Tani u kujtova pakez,kete epidemi te Enverit po e zbatojne Qosja,Baleta dhe vegjelit e tyre
  Harrova Nopken e lindur 1877 dhe vdekur 1933
  Aj nuk paska vdekur i ri as 40 vjecar si pohon ti por 56 vjec.
  Nuk paske lexuar aspak per vdekjen etij.
  Nuk na i solle te vertetat por fjalet boshe mbi Djalin e Mehmet Shpendit se gjoja paska mbajt shishakun malazez.

 72. Dodgjeka
  Kam nje rrespekt te jashtezakonshem per Ju
  -Ne kohen e pushtimit nazi-fashist te Ballkanit cdo komb kishte interesat e veta.
  Kroatet kishin iteresat qe te shpetojne tokat e tyre nga serbia .
  Kryetar i Ustasheve ishte Dr Ante Paveliqi i cili program kishte nje shtete te vetem kroat me te gjitha teritoret e veta.
  – Cetniket Serbet ne krye me Dragolub(Draza)Mihaileviq-Cica kishin per qellim qe te marrin nen sundim Bosnjen,nje pjese te Kroacise,krejt Kosoven e Shkodren e Maqedonin,Malin e Zi,Banatin me krejt Vojvodinen.
  Te dyja keto(Ustashet dhe Cetniket ) ishin te lidhura me nacistet.
  Greket ne fillim nu paten aleance me naciste por ata kishin peq qellim rimarrjen dhe cfarosjen e popullsise se Camerise

 73. te cilet e arriten ne vitin 1944.
  Kurse Ballit kombetare me kryetar Ali Kercylla dhe Mid’hat Frasherin,Aje qe komunizmi nuk e permendi kurre, ose qe i’u ruajt me mjaft kujdes se ka vinte prejardhja e Mid’hat Frasherit dhe familja e tij. Pak vete ne Shqiperi e dinin se themeluesi dhe ideatori i Ballit Kombetar ishte djali i Abdyl Frasherit, ideologut te Lidhjes se Prizrenit dhe nipi i Naim dhe Sami Frasherit,
  Ballistet dhe nacionalistet shqiptare nuk e kishin hallin e nazi-fashizmit por shpetimin e trojeve shqiptare dhe bashkimin e tyre ne nje Shqiperi Etnike qe ishte edhe enderr e te gjithe Rilindesve Shqiptare.
  Marrveshja e Mukjes midis Ballit Komtar dhe Partise Komuniste te Shqiperise u be per te bashkrenditur forcat e perbashketa per te luftuar nazi-fashizmin dhe per te luftuar…

Comments are closed.