Gjokaj fton në unitet të trieshjanve

Edhe pse rradhë herë shkruaj dhe bëj komente në faqe të internetit, e ndjeva veten të obliguar, njëkohësisht edhe të zhgënjyer për rrjedhjen e organizimit festiv me rastin e 250 vjetorit të famullisë së Trieshit.

Neve si trieshjan na karakterizojnë të gjitha ato vlera të bukura me të cilat krenohen çdo trevë e mbarë e Shqipërisë. Mikpritja,Besa,Bujaria,Trimëria etj. Këto vlera Trieshi nuk i fitoi të ndarë në grupe as nuk ju dhanë peshqesh nga dikush anash, por këto i fitoi duke qenë unik dhe të bashkuar rreth një qëllimi të përbashkët.

Qëndrimi ka qenë dhe do të jetë edhe në te ardhmen të ruhet me çdo kusht Kombi, Gjuha dhe Flamuri. Këtë trijeshjanët e kanë dëshmuar neper luftëra të ndryshme ku shumë e shumë prej tyre kanë rënë dëshmor, kanë dhënë jetën e vet, vetëm dhe vetëm për të ruajtur këto vlera që pak kombe të tjera i kanë.

Pa përmendur kurrkënd me emër, bëj lut dhe thërras të gjithë trieshjanët të cilët ja duan të mirën vendit të vet, të bashkohemi dhe të organizohemi si gjithherë, duke dhënë çdo njëri kontributin e vet dhe ta festojmë këtë festë të madhe me unike se kurrë.

Trieshi nuk ka trieshjan të këqij, nuk ka trieshjan të rangut të parë dhe të dytë, të gjithë jemi trieshjan, të gjithë të një rangu të njëjte, duke filluar prej më të moshuarve e deri tek më i vogli trieshjan… Edhe një herë bëj thirrje për bashkim dhe unitet sa nuk është vonë.

Për malesia.org, Pashko Gjokaj 

92 Comments

 1. Pergezoj autorin e ketij tekstit,dhe i uroj suksese ne te ardhmen,ne ket lami te re per te.
  Si çdo fillim edhe kjo i ka veshtirsit e veta,por nje gje ketu po me duket e pa qart,ne çfar problemesh ka ra Trieshi qe ky burri apelon ne unitet?

 2. TE gjitha keto vlera I kishte Trieshi more Pashko derisa nuk erdhi komunizmi, e besa qyshe ater e sot, chdogje ndryshoi. As tane Malesija bashke nuk ka pase komunista sa Trieshi. Ky asht nje mesazh I mire per te gjith, se me te vertet na lypet unifikimi !

 3. o te lumte se mire e bukur po thua e thasht zoti qe qellimet tua été gjith atyne qe mendojn per te miren e kombit u ralizoshin me faqe te barll je djale Gjokajsh e nip Lulgjurajsh nga te dy anet te perket patriotizmi …….

 4. Nuk jam i njoftuem hollsisht dhe as nuk jam trieshjan por kam tije se nder tjera probleme, Nikolles Nikprelaj i ndalohet pjesmarrja? Po a jan normal ata njerz? Po kush mundet me i ndalua Nikolls pjesmarrjen ne Triesh. Po a dini se Nikolla e ka deren hapun ne te gjitha trojet shqiptare edhe ata me nder te madhe e kush asht ai qe ne Triesh don me ja ndalua?
  N.N. ka ma shum pesh e ka ba ma shum per shqiptarizem se garant tan ata qe jan ne kshill organizativ. A jan shqiptar ata? Po edhe nese jan shqiptar te DPSit, po a jan normal?
  Permes N.N. Malesine e shqiptart ne MZ e njohin trojet shqiptare.
  A ka ftyr ai njeri qe guxon me veprua ashtu kunder dikujt?

  • Mergimi,dallimi ne mes te N. N. e ktyre qe po’ therrasin ne union te trieshjanve eshte se:N. eshte shqiptar,malesor,patriot e trieshjan i vertet,kurse kta te tjeret jan komunista,.p dhe sh. te shtetit…

 5. o vllazen trieshan po ju keni nder ta keni nikollen nikprelaj aty. po Shqipnia e Kosova kur duen me ftua dikan nga veriu per kang popullore a e dini se vendin e par e ka Nikolla? Ai eshte artisti i vetem qe ka kjo ane e jo vec Trieshi. Barre tu vin atyne. Kam qef me dit kush jan ata

 6. Tlumt z Gjokaj. Duhet dikush reaguar kundrejt padrejtsive e jo me ua ba Amin ose me mbyll gojen, pa marr para sysh kush eshte, edhe Papa i Rroms ni kjoft

 7. Valla more …. te gjitha i shkruake me ven,por kur thua se ska trieshjan te keq,jaty pak çalove se sikur mos te kite trieshjan te keq ateher nuk kishe pas nevoj ti me be apel per unitet,se nuk ishi ken te perçar.
  Me shpres se dote bini dakort e pajtohi te pershendes ty e ate qe ta ka shkrua ket artikull.

  • Suka a nuk kupton apo….
   Gjokaj ben apel “atyre” qe mos te ndajne trieshjant neper grupe e nivele, te mire e te keq. Kush m jan ata qe me ba klasifikime?
   Te kishim 50% atdhedashes ne Malesi sic asht NN eeee tryshe i kishim pas punt!!!

   • Pse chka paska ba N.N ashtu per Malesi perpos qe kendon per pare e karier te vet. Pra asnje veprim konkret……

 8. Esht e vertet se Trieshjanet e kan nje problem qe une e besoj se do ta kalojn me sukses dhe faqe te bardhe.Duhet te flasim pa doreza,esht fjala per manifestimin apo me mir te themi perkujtimin e 250 vjetorit te themelimit te famullis se Trieshit. Do te organizohet nje seminar si dhe nje koktel dhe me ket rast do te ken edhe argetim me kangtar dhe kangetare nga Malsia. Ne ate rast nuk esht ftuar bylbyli i malsis,Nikoll Nikprelaj,dhe kjo me plot te drejt ka krijuar shqetsime tek trieshjanet,por edhe te tjeret Malsor ne pergjithesi qe jetojn mbrenda dhe jasht vendelindjes.

  • ti pasqyre e thyme po del me shum pseudonime tu u kap me fr… ne tuz e detroit ka kjo faqe e dheut apo hik. I herna i thu gj….. se s’ka si ti e me nik name ja fut at thik. perse ti trieshiani po perdridhesh si pelivani. antar i tanave shqatave ne diaspore here me grusht e her me dor. me qimet e zeza nen hun mos ia prish fisit do pun. haj tung

 9. Te lumte zellensi i Trieshit,ti na i hoqe te gjitha dilemat,dmth Frati dominon ne Triesh.

 10. Hahahahahahhahahaha festohet 250 vjetori i famullis ne triesh, dihet Frati ja len ne dore org Sh….. U…… sepse jane shoke partiet, Nikolla i nervozuam qe ftohet ne Kosove e Shqipni e ne vendlindje nuk e respektoj fut me apelua per bashkim e Unitet. hahahaha.
  Por Frati nuk ta len Nikollen more mu erua mosa . ne Kishe, ti apelo sa te duash.
  Jane aty Sh.., L… M… e dajit e dheut jane me Fratin e Trieshi asht me ta.
  Edhe Malsia asht me ta me Fratin me Sh. me L. me dajen tat F. L., por ka me perenua ylli i tyne, dite mira kane me ardh more por ti mos u zej shume per kete pune, epi mistris e kqyr familjen tate se nuk munesh me ndryshua gja bashk jeta Aleatet tu dinak.

 11. duke u nisur nga fakti se N.N. ne jeten e tij PROFESIONALE eshte i preferuar ne arenen e muzikes shqipetare por perkundrazi nuk e preferon as rrethi i tij i ngusht e as kisha, ateher te jep te kuptosh se problemi eshte me jeten e tij PERSONALE.
  sidoqoft, sukesese z. Gjokaj.

 12. Dikur udheheqsit fetar ishin sherbtor te popullit, sot e kunderta. por edhe edheheqesit fetar jan ne sherbim te dikujt edhe sot, po te shtetit po!!!!
  Respekti i N.N. mbarekombetar peshon ma shum se ata udheheqes bashk me sherbtort e tyne. Po cka me than? Aty kun ka shqiptari aty Nikolla asht i ftuem, e ktu edhe keq ka besa.
  Nga 5-6 artist nga tgjitha trojet shqipe, Nikolla ftohet per himnin e 100 vjetorit te pavarsis. Por aty ftesat nuk i ndau DPS. Paramendo ne mesin e qindra artistave shqiptar Nikolla zgjedhet me 5 keyesort. E kush don me e vlersua? Fyellaxhiju?

 13. Trijeshit nuk i nevoitet kurrfar manifestimi,qoft edhe ku jubile i madh i 250 vjetorit te pavarsise se famullis i cili con deri te percamja e klasifikimi dhe kategorizimi i trijeshanve ne te deshiruar e te pa deshiruar ne kete manifestim.Ky manifestim duhet te tregoj nje harmoni te madhe ne mes trijeshanve ashtu si ka ndodhe gjithmon ne kete treve te lashte shqiptare e cila krenohe me plote arsye me te kaluaren e vet ku nen nje presion te madh ruajti te gjitha tiparet kombtare duke filluar nga feja,gjuha,tradita e vlerat tjera te indentitetit kombtare.

 14. Rijepishta dhe te gjith ju tjeret duke filluar nga autori i keti teksti ju lutemi te jeni pak me konkret per kete problem jo te vogel qe lindka ne mesin e trijeshanve me rasti e keti jubeleu fetar dhe lexuesve te va beni te qarte se kush eshte ai faktor i cili con deri te percarja e Trijeshit,me shpres qe te gjitha dadhimet dhe dilemat do te eleminohen vllazerisht ju pershendes.

 15. Ju pershendese te gjithve dhe ju deshiroje te gjitha te mirate.Ky probleme qe po thoni se ka lindur ,une mendoje se eshte plakur ,se fidhoje qyshe me ndarjen e Beses ne dy pjese.Askushe nuke ndermuar pergjegjesi per ta permirsuar dhe ndaluar kete ndarje,fajin e kishte jo me germa por Sh. U. sepse ishte gjeloze se N.N ishte i sukseshem dhe Shqiptare e aje dicka tjeter.Mose te na vije keqe te va permendim emrin jo shqiptarve,kure atyre nuke u vjene turpe.Pse neve po i meshehim kure ata jane krenare per pune qe bejne,duke perkrahur armikun,dhe punojne per ta,po mose e gezofshin jeten kushe do qe eshte .Z. Gjokaj i deshiroje pune te mbare dhe suksese se bashku me te gjithe Trieshjanet qe te bashkohen si vellezer,mose ta prishin unitetin disa veta dhe njerze te prishun.

 16. Kjo eshte me se e qart se si kane rriell ngjarjet ne kete org te festes se famullis, kjo eshte me se e qart se kush kanin autorizon me ken org i festimit, dhe po i njejti person nuk deshiron qe N N ta kete aty ate dite feste.
  Une pajtohem me Arten e cila thot se N. si profesionist eshte i pa zevendsuashem por ai ka problem me vetvetin.
  Por duhet ta dim se org i festes eshte shume ma i dobet se N, N perdor Autorin per ti akuzuar se kta po prishin unitetin ne triesh, ndersa org thot baniu gati per feste por pa N., perpara Trieshit e mbar Malsis qe do te jete ne feste ate dite te vegjel jane edhe N N edhe P P sa do te mdhej na duken edhe festa edhe pa ta do te organizohej.

 17. GJithe Trijeshi bashke me tan rrespekt ci kam per ta ska ba per komb sa ka ba N. N. ashtu ci skan me muej do tr….r en krye me f…. me i ba gja ,ata teshkret nuk e din se N….. vec e rrisin dhe i bajne ner se kurr Patriotin nuk e kan da por per kundrazi jane munua me xhvlersua me se vec e kan nerua .Pershendetje dhe rrespekt per te gjithe Trijeshjanet dhe Malsoret Kombetarisht te mire.RRnofte e perparofte Kombi SHQIPTARE.

  • Pse nuk po tregoni chka paska ba NN per Malsi, a por per skini chka me tha tjeter pervech kanges. Aj knon jata qe I shitet mas merit dhe bush xhepat se per tjeter patriotizem se dim se ka ba. Jo po tregoni te dijme edhe na qe nuk e dijme ate “heroizemin” e tij…..

 18. P. P. duhet hjek dore nga kerkesa e tij per bojkotim te N. Etika kristiane ka si bazament faljen, ndjesen, jo te nje njeriut te rendomet, por edhe te armikut me te perbetuar. Sygjeroj qe si hap te dyte. p. P. duhet te lejoje hyrjen e flamurit ne brendine e kishes dhe ti jepet fund ketij absurditetit qe e ka fut ne konflikt kishin me segmentin e atyre qe e duan flamurin. Jam I bindur se Zoti nuk urren as nje flamur te popujve, atehere me siguri as ate tonin.

  • Jo Zoti jo, kurse Mali I Zi okupues e ndalon. Qyre tash absurditetin, ta lejonte PP flamurin ne kishe, tane kishim me thane: po besa aj kollaj e lejon se asht I tyne e nuk ja ndalojne, e kshtu thome se lejon PP, pse ku po lejohet tjater ?

 19. po cfar f…sh kem kuku per ne? po kta per komb 5 centa sti napin. A me pas Pater Gjergj Fishten edhe iher gjall se bukur kite me va shkrua faqet e zeza.
  O ishalla zot shpejt ka me pas rast me ken flamurtar ne noj dasem ne Malsi, ater tvin kush mem nal me hi me flamur mua ne Kishen teme ku f…. nuk asht zot por sherbtor i popullit. Jo besa e zotit vec ni e thirrt krejt mupin e malit zi se ska mem nal

  • Katunar te lumt,arta e analist po’ kush ini ju perbuz N.,kurrkushi,po’ kush … jan p.p. me shoqni e me ju bashk,sh….t e shtetit,rrnoft N. N. ylli i Trijeshit dhe i Malesis.

  • Ooo ne na paska lind Skenderbeu perseri, te lumet na per Katundarin shqiptar 🙂 🙂 🙂

   • “E verteta” me 15 emra tjer Gjergj Kastriota ska tjer, ka vdek por po kem shum Hamza, po lindin cdo dit.
    E per ata cka shkrova ke me tije e kem me shkrua prap. Keni me dal me ma ndalua kymjen ne Kish

 20. Eshte e vertete se manifestimi ne fjale duhet qe ti bashkoje njerezit ne nje unitet e jo ti percaje,por besa seshte e kollajte ti pajtosh, ke me hjeke zi more nipash. Mos u mundo por leja kete pune intelektualve ta zgjedhin.

 21. 2 Shekuj e 5 decenie fe [civilizuese/perendimore/evropjane], i kaluan te paret ton e ne bashk me ta,mburremi se kemi qene ilir me mijera vjet e shqiptar-malsor me bujari e mikepritje por kur i lexoj keto komente kam dyshime?!!!
  Eshte njerzore te mekatnosh e hyjnore te falesh mekatin, mosemarreveshjet e gabimet personale e familjare mendoj se nuk jane per internet as per famullitaret e as per kengetaret. Manifestimi ne fjale i takon famullise se Trieshit e shpresojme se do ta gjejne se bashku me besimtaret e keshillih e kishes nje zgjedhje te pershtatshme per te miren e te gjitheve e ne vecanti te vendasve.

 22. ANALISTI 007 GODITESH I MECIM E JE KURKUSHI MORE GJA NUK ASHT PUNA JOTE SHUM I KEQ VEC TRTAKAT E TAN E DIM SE JE V.C TI JA MARSH TE KEQEN N SE E KEQJA TI KIMET GODIT JE MAJ KEQ SE P.P NI KA KA

 23. Besimin e fene kristiane i kemi shume te vjetra, e shenova 250 vjetorin e famullise se Trieshit ku edhe per keto shekuj e shume besim me pare nuk arritem te mendojme qe ta organizojme nje feste vertete festive, po me kujtohet At, Gjergj Fishta, me par i bashkon nje thes pleshta se 3-4 shqiptar te mendojne njejte…………………..

 24. tTyrp e marre qefte per te gjith antarene kshillit te keti manifestimi jubilar qe e lejojn percarjen e Trijeshit nga nje f…. i cili vepron ne kuadrin e DPS dhe si dore e shtrir e ketri pushteti nuk ngrrohet te marr masa radikale per eleminimi e nje autorit te merituar me permasa mbar kombtare sikurse eshte N. N.,ata me shembullin e vete me dorheqje nga kshilli duhet te i tregojne opinionit se nuk pajtohen me qendrimet e kreuut f. apo ma mire me then me P.P. cili eshte ber ferre ne sy per mbar Malsin,se ne te kunderten edhe ata vete do te behen pjese e kesaj percarje hde pergjegjsija e madhe do te bin mbi supat e tyre.

 25. MANIFESTIMI NE FJALE ESHTE FESTE KISHTARE DHE PER DERISA I TAKON MANIFESTIMIT FETAR DIHET SE ORGANIZATORE ESHTE KISHA.PERSONAT INDIVIDUAL NUK KANE TE DREJTE TE KYCEN, ESHTE E DREJTE E TYRE TE FTOJNE ATA QE DUAN FAMULLITARET.KUSH DESHIRON KONCERTE MUND TE ORGANIZOJNE SA TE DUAN DITEVE TE TIERA .

  • Po kush do te duhej te udheheqte me Kishen? Keshilli apo? Por fatkeqsisht te na Keshilli ashtu si edhe populli jan vec sherbtor e pra duhet te ishte e kunderta.
   Me ta sqarua edhe pak se duket se shum ktu nuk kuptojn. Populli e Keshilli duhet te udheheqin me Kishe, kurse fr… ti kryej sherbimet te cilat i ka per detyre e jo te te japin urrdhna kshillit e popullit e te bajn si ti chkrehin e prite zot me hap inate e percamje sic bajn boll shpesh e edhe en ket rast. Po cka mendojn se jan ata? Si mujm me ken kaq naiv ne ket koh? Gjyshat ton kan dit ma shum. Fr… vec Meshen ka mujt me chua deri dku si ka dasht aj, bile edhe ata me marrveshje me popull se kur e ku te mujn populli e jo fr…

   • A e shifni burraleca se ju keni probleme me vet vetin,e nuk mudni me organizua ni feste trieshjane si duhet,e jo doni me fut huden en disa gjera tjera ci nuk u takon as ci nuk u dvet kush se ini gjall si p.sh.Dinoshe,eeeee te mjeret ju per met,rrnoft N. N.,posht p. i tuzit…

    • Oooo Fiko, ke harrue me thane: rrnofte Sh. Krasniqi dhe Irfani…..

     • Unifikum,ju duher me va leshua Dinoshen,ai u mjekson mir,perseris le te digjojn tradhtaret e kombit RRNOFT N.N.

  • More XY si duket ju jeni drejte perdrejti te kycur ne kete ujdurme ,vertet ky manifestim duhej te jete vetem fetar dhe si i tidhe nnuk do te kishte shkaktua reagime e mosknaqsi ne mesin e shumices trijeshan,por kreu fetar ket jubile e ka shendrrua ne simpozijum shkencor qe do te thot se eshte largua nga veprimtarija fetare dhe qedhimisht don te eleminoj disa vlera trijeshane si psht N.N M. I. qe jane krenari jo vetem trijeshan por mbar kombtare.Keta zotri kur u nnevojiten parat gjynzohen para besimtarve ,ndersa konsultimet me famulli si thoni ju nuk jane te nevojshem.

 26. Ne munde te flasim sa te doni dhe kurr mos te pajtohemi, se keshtu eshte zanati jone. Gjithcka munde te bejme por jo te jemi bashke. Armiqet shekullor gjate sundimeve te tyre na kane lane shume te keqija, nder kryesoret mosbashkpunimi dhe servilizmi qe per fate te keq nuk jane pak. Kjo e keqe verehet edhe ne kete raste me Triesh, por jo vetem tek ata. Ketu eshte puna e qarte. Problemi eshte ne mes dy rrymave promalazeze dhe atyre proshqiptare me N N. Problemin munde ta zgjedhin vetem Trieshanet. U ka ardhe dita me e tregua vehten. N N eshte nderi i Malesise, lirishte edhe i KOMBIT. Te rroje shqiptarija!

 27. Hape te drejte ka marre i gjithe Trieshi qe eshte tubue per te bisedue per kete pune.
  Ashtu si kam une informacion asht tubue Trieshi dhe kan caktue nja 10 vete me shkua me fole me F. se si mubdet me u zdhelle kjo pune e cila po perca jo vetem Trieshin por krejt 4 Bajraqe te Malesise.
  Ndoshta Trieshjanet nga ndera qe kane nuk kane me e pengue kete Simpozium, por eshte me se e qarte se ky Tubim Shkencor nuk do te jete i sukseseshem pa vete vullnetin e pjesemarrjen e trieshjaneve.
  Qe kjo pune mos te kete incidente duhet krijue nje urgjentsisht nje Keshille Pleqnor qe kjo mosmarrveshje e trieshaneve te zgjillet sa ne pare.
  P.M. duhet ta dije se Trieshi eshte kompakt, dhe disa persona te keti keshilli nuk jane dhe nuk i pranojme si perfaqesuesit e Trieshit.

 28. Trieshjani G. G. L na shkran per problemet e lagjes kodra e trime ne prshtin per problemet e Bujanovsit e tje… por per problemet e vet dhe vendlindjes gjithmone hesht turp u kjoft

 29. Trieshi kurre nuke ka kene i shrerndare por cdo here ka qite bese e nere per Malseie ma gjane.
  Trieshi i ka dhane Malsise e Shqipnise Ministra dhe dijetare,patriot e luftare, historian e mesuesa te pare te Malsise si Mirash,Nikolle dhe Martin Ivanaj,Athanas Gega,Gjon Gjeka,Kole Preloka,Kole Gjoni,Preloc Marku,Nikoll Prenkocaj, Luce Lucaj,Gjergj Hasani etj.
  Cdo kushe qe e done Trieshin duhet me ja nderua jeta Atdhetare qe gjithe jeten e vete punuan per te miren e mbare venit.
  Pater Zefi ka punue ne triesh ne rrethana shume te shtira por edhe pse nganjehere kapas veshtirsi aj ka dite te kaloj mire bile dhe me komunista te Trieshit, e ka punua per te miren e trieshit deri sa i ka mbylle syte.
  Ma merr menja se edhe ky frat ka me dite ne fund me ja hjek vetit fajet qe bela nuk jane te…

 30. Gjokaj po i luvdon trieshjant e vete por e ka me te drejt se edhe sorra e ka pas luvdue zogun e vet,por mos harro zoti Gjokaj se pylli ka dru te nrejta e te shtremta e ta merr menja se sa jan ma shum.

 31. Kush asht per me respektuo apo suportuo Nikoll Nikprelaj apo Kisha katolike .Vet per N N kam respekt asht artist qe malsija ska per te ken ma,por mos harroni se nikosisht asht kok fort e mede madh qe as Zotit nuk ja lshon rrugen kjo asht fakt ,kam keq qe kjo asht fakt e ende me vjen edhe ma shtir kur ka perkrahje ,jam Trijeshjan e duo Trijeshin e N N e gjithcka Trijeshi krenarohet por me vjen shtir pse me duhet tjem realistik.

 32. tjijat
  Trieshi gjithmon ka qite burra te metshem e ata vete kane me dite me i zgjelle kto pune vete.
  Kur ka kene ne nje konflikt Baca Kurti me nje Dinoshjan tane pleqnia e malsise nuk kan mujte me e ba me fale e me regullua at pune vetem ka dite i coban prej Trieshit.
  Ishalla nuk ka ra Trieshi aq posht qe mos me dite me e rregullua kete pune.
  Pater M.Ti je meshtari i Trieshit dhe ti duhet me dite me i drejtua kto pune se je sherbtor i Zotit.
  Fritnit kane pushtet e pushteti i tyne duhet te jete i drejte jo urrnues, nese njerzit gabojme e juaja ashte tjau falni gabimet jo ti madhkoni.
  Pater M. hape zemren e bashko Trieshin para se te percahet.
  Pater M. nese vepron te kunderten nuk do te jeshe i mireseardhur ne Triesh.
  Kjo eshte vendlindja jone, ne vendosim per te.
  Rrnoshi sa…

 33. Keto faje tana i ka gjukani me zagaret e tij si p ci mendon se jan diktator si stalini a enveri ne kohen e monizmit.Besa faj kan edhe treishjanet ci nuk mun dakordohen ne mes vetit ather te huajt e kan ma kollaj mej percha.shkjau jata e ka ba gjithmon,percaj e sundo !Besa kush asht korb en shpi e pllum ne kojshi, te shpija punet i ka pas keq gjithmon!!!

 34. Ne kete bashim ka per te pasur edhe koncert por duket Ni. Nik. eshte persona non grata.Ne kete festim do te behen pagzime me zhytje ne uje.Te gjithe te lidhun bishtedallandyshje nga me i madhi gjer me i ulti.Kam frike se jane vonue nje cik.Ky p. P. duket don me nxierre jasht rrethit shoqeror Ni.Nik.Kjo eshte nje proteste e mekur e zbehte dhe e pangjyre!UDBA gjithmone e ka paralizuar popullin nepermes fr.Skicofrenia paranoide e p.P ndaj Ni.Nik.per tu hakmarre ndaj tij per ate kengen e kenduar eshte veper e nje tr. qe makineria e UDB-se malit zi po i punon per bukuri.

 35. Me duket se P.P. nuk i ka kaluar ende inati per N.N. edhe pse eshte f…..Nuk e di se pse atij i pengon flamuri ne kishe? Gjate gjithe historise tone kisha ka luajtur rrol fetar po edhe kombetar, ka ruajtur gjuhen kombin e flamurin.Gabimet qe i ka ba ne te kaluaren P.P. nuk duhet me i perserit nese nuk asht i detyruem nga padronet e tij ?! N.N. nuk ka nevoj per ftese te P.P. se asht ftua e nderua ne te gjitha trojet shqiptare dhe ne diaspor ku jetojne shqiptaret.P.P. kurr sa te jete i gjalle nuk do ta gezoj nji fame as respekt te tille. Me keto veprime percarse P.P vec e perul vetin, aq ma teper atij si prijes fetar i takon me ba bashkim e pajtim.Uroj qe trieshjanet dhe malsotet te jene te bashkuar ne kete fest dhe festa tjera.

 36. …Po ti p.P merresh me tr. si atje ne Tuz edhe kur vjen ne Amerik,ti mban edhe Rolex ne dore qe ta kane ble filomalazezet e amerikes.Po ti je bash e kic me F. L. me shoke ci nuk vine as meshen me ta pa.Me sjelljet tua te pashpjegueshme qemoti ke ushtrue nje force tendosje ndaj atdhetareve,c’prej Akademikut Gj. D. qe nuk ke lejue me ia krye as ritet e vdekjes (kurse ne anen tjeter u ke ber ritet e vdekjes edhe atyre qe kane vra femije).Ke bere nje fushate armiqesore tradhtare ndaj luftetareve te lirise,te burgosurve politik,dhe me ne fund u bere kukut e helmen ndaj artistit me te njohur qe ka sot kombi shqipetar Ni.Nik.Pra kjo tregon haptas se ti me lakejet tuej i keni shpalle lufte shqiptarizmit.Por inshalla kini me korre ata cka jeni tue mbjelle.

 37. O flori ti ke te drejt me menua si te duash, dhe me menua se jam kush te duash por shume po ja choni lemzen jati VC e bela ishalla lemza juaj ka me myt 🙂
  Besom une nuk shohe kurrfar dallimit ne mes te N N edhe P P perpos po nje dallim shume te madhe se P P eshte kavaler, e N N edhe horriat e matrialisti shume i madhe. Ai se merr qiftelin ne dore pa ja lye rroten, ai edhe kangen qe kendoj e cila i katrroj me P P e bani per pare te cilen ja paguan disa daji nga Michigani.
  Ata te njejtit qe deshten ta kompromitojn D.A. leni Kishen me ba punen e vet.

 38. Vellezer malsor- trieshjan ju uroj per kete pervjetor, duke deshiruar qe me rastin e manifestimit te tregoni uninet vellazeror e kombetare.. Do i lutesha organizatoret te jene sa me te sinqerte ne kete jubile te rendesishem dhe mos te bejne percarje mes vllazeris trieshjane, se ne te kunderten kete 250 vjetor te kultures dhe tradites shqiptaro-prendimore do ta shendrroni ne manifestim turpi. Se kush eshte i paster e kush fajtor , nuk eshte koha e momenti per nje klasifikim te tille, pasi ideal dhe te pagabueshem nuk ka. Une kurr nuk dua ta besoj se famullitari i Trieshit , nese eshte mes organizatoreve, do ta bente nje gjest te tille duke e lene anash bilbilin e Malesise N.N. Pavaresisht me te drejte apo patedrejte, nese vepron keshtu, do njollos veten dhe trieshjanet sa do behen…

 39. Komentues me nofken XY, nje gje duhet ta dish se organizatori, kushdoqofte ai , kishtar apo jo , ka pergjegjesi fetare e kombetare qe kete jubile te rendesishem ta kthej ne manifestim bashkimi e jo percarjeje. Pra askush nuk ka te drejte, qofshin pris fetar apo jo , te luaj me ndjenjat e ketij populli.. Edhe njeher po them, nese famullitari i Trieshit eshte ne mesin e organizatoreve , e ka ne dore nje shans si kurr deri me sot-pra qe manifestimin ta ktheje ne feste faljeje dhe uniteti.. nese ndodhe e kunderta , me mire do ishte mos te shenohet fare..
  Nese ky manifestim eshte gjithpopullore , kuptohet se ai i kalon suazat fetare prandaj KUJDES ju prisa fetar se nese gaboni edhe kesaj here jo vetem se do ju mallkoje kombi por me shum edhe zoti. KUJDESSSSSSSSSSSS, jena para nje…

 40. F. brenda Kishs mujn me ba perzgjedhje e me fut percamje e inate se duket ashtu punojn por aman jasht Kishes ne organizime ata duhet me pshil gojen.
  Cka ka ba N.N. po thot disa? Ai perfaqson Malsin e malsorin ne mnyren mat mir si artist-kengtar. A pak u duket? Po kush ishte ftua (sikur mos ta kishim N.N) nga Malsia ne Himnin e 100 vjetorit psh? Askush, sepse asht i vetmi artist i nivelit te lart kombtar.
  Normalisht se NN jeton permes atij profesioni, i lumt pse jo, artistet duhet tjetojn nga arti. Ai asht edhe humanist. Tash sa vjet me rradh nga koncertet e tija shkojn mijra euro per ndihma. A u ka than P.P. mos me fol?

 41. qe edhe Analisti i paska ardh koha me fol marrina. Me pun te kishes me u berzije edhe ckje me ta, pse kush jan ata? A ka ken gja qe sasht ne ate kang? A asht shpif? Jo bes apor ka than te verteten, qe P.P. nuk e don. PO u dhimb e verteta? E po ke me dal ti analist me p.p. e keni mema nalua hymjen ne Kish me flamur ne dor . A po te dhimbet Ant…. K…. po? PO i del zot edhe atij se ja paskan montua … po ju sjeni normal, se pakut A.K. kapa ndjenja kombtare edhe pse h…. kta qe i kem ktu nuk kan 1% shqiptarizem ne veti

 42. Perse do ti mallkoje Zoti, per nje kangetar qe nuk ka ba tjeter tane jeten e vet vetem se ka kendue. Pse askush nuk po thot nje veper te vetme qe e ka ba per komb ? Ne fund te fundit kush asht NN me barazue me udheheqesine fetare. Trieshjant jane te mire por jane te bijt e nje komunizmit qe asht kene ma ekstremi ne Malsi, prandaje nuk asht chude qe disave u ka mbet ne krye hala.

 43. Kengtarit te mir, artistit te mir i paguhet puna besa, po NN i paguhet dhe me vjen mir sepse asht nder me te mdhejt ne krejt shqiptarizem. Por ai i kendon shqiptarizmit, kanga e tij asht e fokusueme ne shqiptarizem me shumic e jo gili gili- cili mili…
  E cka bajn f… se edhe ata paguhen? Cka bajn per popull? Cka bajn per shqiptarizem? ZERO. Ata kqyrin me i pa punt mir me shtet se per popull menojn se i kan d…
  Kanga e NN edukon dhe ngrit moralin kombtar te i rinija malsore e cka ban ne ket drejtim pp? Mos se nuk krahasohen kto gjana. Ata dueht tjen shembull i tolerances, i bashkimit e jo inate e percamje. e Cka po bajn ata me kto gjana?

 44. O pasha Zotin, ma te miret ne bote te jene kleriket, na barabar jem te kqij e inaxhor. Na nuk lame nojarin pa sha qe na erdhi ne famulli. Ta gjithve u gjetme gabime, e gabimet tona nuk I shohim. Duem mej krahasue kangetaret me nje meshtare, po ata nuk I bijen deri ne gju more njerz. Meshtari asht njeri, ka natyren njerzore, por I asht dhane pushteti me ba detyren e shejte qe nuk mund te krahasohet me nje kangetar qe profesjoni I tij ka tjeter karakter, dadhohet nga aj I kishes, e nese e kan pague me knue kangen e famshme nuk ka ba ndonje heroizem. Aj Enveristi I prishun qe ja dha paret ka emen e mbiemen.

 45. kush, f…. ton? hegehe.. mos i kjoft kuj.
  me ken Pater Gjergj Fishta kite me i bua ne rrug.
  kombtarisht nuk ka ma te kqi sec i kem na, e po more per bot ka gjithcfaresh. cdo dit dalin me skadale, pros….. , ped….. etj
  Por nje dite edhe ata do te gjykohen, sigurisht ma rrept se njerzit e rendomt sepse ata punen , detyren e shenjte po e kryejn ne mbyea t….

 46. O vellezer, mos ta kerkojme fajtorin, se fajtor jemi te gjithe… Kisha katolike predikon ungjillin.. Pra edhe nese ne kete rast ka fajtore, fretrit duhet ta falin e jo ta injorojne, sic po bejne ne rastin konkret me NN. Krishti thote -fale zot se nuk din cka bene.. Dhe freterit jane ketu te predikojne fjalet e krishtit e jo te shejtanit. Edhe njehere do apeloja te organizatoret e ketij manifestimi, e sidomos tek perfaqesuesit e kishes ne keshill , nese ka, te veproj me mencuri qe ky pervjetor te jete feste e bashkimit e jo percarjes. Pra Ti lejme anash se kush ka te drejt apo jo dhe gjithe se bashku ta festoj kete 250 vjetori i cili tregon se malsoret gjithmone kane qene pro prendimor e qe sot me vetdije apo jo po deshmojne te kunderten…Zoti e kombi kthiellofte mendjet tona!!!!!!

 47. Ma vleft kane “2 kertolla Trieshit” se sa te gjith komentet tueja 🙂

 48. Te nderuar Trieshjan
  jeni burra te urte dhe kini me dit me rregudhua ket pun,vet vec tri gjana dua te permendi N. N. asht trieshjan smuj kush me qit nga trieshi se ska ba kurr far vepret qe duhet perjashtuar.e dyta dikush thot P. M. ti bashkoj keto pun po kite per ti bashkuar dhe asht per bashkim por sta len P. P. se asht krytari i fritje e treta N. asht ne sy te trieshit qysh se jan da Besa (U…t dhe N….a jan te percar aty asht problemi se U….t jan me Udb)faleminderit.

 49. Sa e marvesh vet festimin e 250 vjetorit famullis Trijeshit, aty nuk kan çka me lyp kangatart profesionistat.Jeky festim duhet meu organizua me Shoqata kulturolle e shyqyr Zotit Malësija e nuk duhet meu trypnua.Çka asht ma bukur se kur dalin Shoqatat me Xhubleta, Çakshir,faculeta e kapica t’barrdha si dikur motit.Nuk kam kurgjâ kudra kangatarvet por festimi i Kishës nuk asht kocert as festival e mos me thirr jârin a tjetrin belda u rrin hatri.

 50. Ftesen duket se e ban Trieshi e jo Prifti.Burrat e bajrakut te Trieshit kur bajn thirrje per nji bashkim te tille,N.N.duhet te jete nji Trieshjan i cili ka te drejten e fjales,ky deri sot nuk i ka sjelle Trieshit kurrnji tyrp.Lejani qe Famullitari ta refuzoj ftesen e famullis ku ai sherben e jo famullitari me pase te drejte me perjashtua nji Trieshjan si N.N. Nese Trieshjanet deshirojne me perjashtua ndoken,perjashtoni familjen Gj, te cilet kane thye beselidhjen e Malesis.

 51. keshtu shkon puna jone kur gjithkush vlerat tona dhe perkujtimet mundohet t’i komercializoj!

 52. E vertet asht se kengetaret (artistet) paguhen po edhe kleriket nuk mbesin pa pagua. Biznis asht edhe puna e tyre per disa, po ka edhe klerik qe i dedikohen zotit e popullit gjate tere jetes. Le te shpresojme se te tille do te behen edhe kleriket tone?!

 53. Populli sot slufton per koomb, gjuh, flamur. Po per pun, zhvillim, shkence. Blah cfar njerzish ini

  • Trekendeshi, ti thua se sot nuk luftohet per komb, gjuhe e flamur , por per pune, zhvillim e shkence. Jam dakort deri duku por!!! Vertet nuk eshte koha me luftua por eshte koha me i ruajt dhe me i trashigua tek femijet tane si asnjehere deri me tash si kombin , gjuhen ashtu edhe flamurin . Une mendoj se sot eshte koha qe te bashkohemi e jo te percahemi.. Pra asnje kremtim sado i rendesishem qofte nuk do ia vlente nese ndodhe kjo e dyta… Prijsit fetar sot e kane rastin me te mire te zgjedhin rrugen e Zotit dhe Kombit- Pra permes pajtimit te bashkojne popullin ,e qe ky unitet po i mungon aq shume ketij kombi…

 54. Pertimet jem shum NAIV. Nese dikush kritikon nje veprim te fratit, cohen njerzit e kcejn si pulat pa krye!? O njerz, nese kritikon apo edhe sulmon nje frat mos e merrni si sulm ndaj Kishes apo Fes. Aty rrin problemi se ju nuk dini me i dallua ato gjana. Cka me i than nje frati, e neper bote ka teper shum, qe keqtrajton femi? A duhet me e lejua e me mbyll gojen? Sigurisht se jo.. e pra aty rrin dallimi.
  Nese shenimi i ketij 250 vjetori bahen vetem ne Kish dhe ne oborr te saj ater le te bajn cka te duen, por TYRPI ka me u mbet atyne dhe Keshillit nese ka kshill.
  Me punen qe ban N.N. ma shum ka ba ai per ceshtje kombtare se tan fritnit ton te kohs se sotme. Ne te vertet ata per komb nuk bajn asgje, ata kombin e kan shkap krejt nga mendja dhe veprimi.

 55. Trieshi eshte nje oaze e bukur dhe gjindet ne pjesen verilindore te Malesise.Ne klete treve te vjeter shqiptare u linden shume burra me za e nam ,simbolizohet nga shume ngjarje historike te cilat kete bajrak e rradhisin ne pijdestijalin me te larte te ngjarjeve dhe levizjeve kombtare.Meriton te vecohet shtepija bujare e fisnike e Gj. M.Gj. te Bnkajve e cila dha edhe M. e cila me shpaten e burrave theri ne Korite te Trieshit Pshen e Turqis vetem e vete qe te ruaj nderin e gruese shqiptare.Ne kete treve u mbajte memorandumi i Greces ku u mueren vendime historike per ardheshmerin e shtetit shqiptar.

 56. Lufta ne Lemaj e Grabom e udhehequr nga vete burrat trijeshan e cila zgjati me se 12 dite rrenoj 2 karaulla dhe nje here e pergjithmon deboj nga kjo treve nizamat e Turqise qe kurre harac turkut si kan pagua dhe mbete si ngjarje kryesor bashk me luften ne kulle te bokrrines si paraprise te kryengritjes se Malesise se Madhe.Ne rijesh u linden shum dietar,fetare e atedhetare te cilve me shkronja te arta meritojne te u shkruhet biografija e tyre nder te shumet po permendim vllezrit Ivanaj Mirashin,Martinin,Zefin e NIkollen i cili ishte edhe ministri i pare i arsimit ne qeverin e pare demokratike shqiptare i dekoruar me titullin nderi i kombit me rastin e 100 vj.te pavarsise.

 57. Ne trieshanet krenohemi edhe me kontributin e madhe qe dhane mesuesit trijeshan ne zhdukjen e analfabetit ne ter Malsi dhe ishin misionar ne edukimin,arsimimin dhe emancipimin e gjeneratave te reja ne tere Malsi,ja vlen te permenden disa prej te shumetve si mesuesi,patrioti e atedhetari i mirenojohur Gjon Gjeke Lucaj,Kole Prelok Gegaj,Preloc Marku Lekocaj,Tome Leka lucaj,Kole Gjoni Gjokaj,nikolle Prenkocaj,Preloc Mrgilj,Gjon Gjonaj,Vsel Margilaj ,Prel Gegaj,Fran Gjokaj,Dode Mrgilaj,Dr.Pjeter Gjuravcaj,Gjelosh Gjeloshaj,Kole Gjokaj ,Gjon Margilaj e shume te tjere qe misionin e vet te shejte te mesuesi si misionar arsimi e ushtrune ne treve te Hotit e Grudes.

 58. Ne treve te Trijeshit se shpejti do te shenohet edhe nje jubile i madhe 125 vjetori i punes se pa nderprere i shkollave te Tijeshit e cila prej vitit l963 u rrite ne shkolle te plote tete vjecare e prej vitit shkollor 1912-l3 ne nedevjecar e cila me krenari qe prej vitit 1968 mban emrin e herojit mbar kombtare GJERGJ KASTRIOTI si shkolle pae me kete emre jasht kufive administrativ te shtetit shqiptar ,fale meritave te kolektivit punues dhe drejtorit te shkollos Gjergj Hasanaj i cili si albanolog ftohet ne kongresin e albanologve ne Tirane me 1971 per unifikimin e gjuhes shqipe.Ky emer me mjat sakrifica e veshtirsi u mbrojt dhe u ruajt edhe gjat viteve 90 te shekullit te kaluar kur lugatesha slavo serbe donte te perluftonte cdo gje shqiptare.

 59. Mendoj se kleriket per te cilet po flitet po i trajtoni teper keq. Filloni qe cdo nate tu sjellni nga nje ferlik te pjekun dhe nga nje ………..,.,,, dhe punet e famullise do te shkojne mbare. Atehere N le tu kerkoje falje qe e ka cvendose vemendjen tek flamuri.

 60. Ne Triesh u linde legjenda e cla si piramide e pa luhatshme e bese shqiptare qendron sote edhe ne te ardhme DOD SMAJLI i cili ne prag te shtepis dha jeten e vete dhe sakrifikoj mbar familje ne emen te tradites shqiptare jeta jepet por miku ne shtepi jo.Gala Smajli si burr i rradhe e mendje holle mbete i pa kaluar edhe ne dite e sodit dhe per veprimtari patriotike nga kryetari i shteti shqiptar Sli Berisha dekorohet me nishan ari,po me te njajten dekorat dekorohen edhe 7 trieshan te tjer.Ne Trijesh linde edhe shume e shume burra te tjere si Luce Doke Gjeloshi,juristi i par malsor Rrok Gjon Gjokaj,Mr.Agron Gjon Gjeka,dr Gjergj Guravcaj,drGjrgj NIkprelaj autor i historis me te persosur te kryengritj se Mlesisa e shume e shum emra tjere te merituar.

 61. Sikurse edhe viset tjeraa malore te Malsise migrimi dhe emigrimi ka marre permas te medha edhe ne Triesh dhe pothuajse nje numer te madhe i fshatrave ka mbete pa banore,por pavarsisht se kush ku punon e jeton Trieshin e mban ne zemer,daspora trieshan na ban te jemi shume krenar me qendrimin e tyre fetare e kombtare dhe ja vlen te permenden disa prej tyre qe kane emer e mbiemer ne mbar rrafshin kombtare si psh Athanas Gegaj,perpilues i historis me te bukur te Skenderbeut,bashkpuntuar i Fanolit dhe redaktor i gazete Dielli,Gjek Gjonlekaj publicist dhe ish gazetar i Zerit te Amerikes,Tom Gjokaj veprimtar i palodheshe i ceshtjes shqiptare dhe i ftuar ne inagurimin e presidenti Bush,Vasel P.Ujkaj autor i librit atdheu ka nevoje per ne.et.

 62. Qysh ne ditet e para pas luftes se dyte botrore ne Trijesh punon dhe vepron shoqrija kulturoro artistike e cila par 45 viteve merr emrin BESA e cila me programin e vet burimor merr pjese ne shume revi e manifestime lokale e nderkombtare dhe ne nje menyre behet roje lahutes,qiftelis,fellit,zymareve dhe instrumentev tjera folklorike si dhe e veshes kombtare e cila ne nje perulle kohor ishte harrua se si dukej ne Malsi ,me nje fjale kjo shoqat artistike u be model per te gjitha shoqatat tjera te formuara me vone ne Malesi.Ne kete shoqate defiluan dhe persosen zanatin shume aktor tani me permas mbar kombtare si psh Bato Zef Dedivanaj,Nua Dedivanaj,Dode Gjonaj,Kole e Hane Nikprelaj ,Toni Ujkaj ,Marije Memcaj-Lajcaj,Shtjefen Ujkaj

 63. unifikimin e analistin me muj mej ba bashk diku kish mu kuvet vet se si kin mu da nese e gjej kush jan kan me kalua si ata ci punuan per shkja en kosov shpejt marojn me shkrime ni u gjetshin. most mshehen po det dalin haptas ni jan mashkuj turp e bare ju kjoft ju me dvet kush esht n.n e cka ka ba aj ju qyqana shpet e paguni ni u dit kush ini tung

  • Na po dvesim por ti duket spo ke chka me na pergjegje. E dime se asht nje kangetare, por se kemi te kjerte chka paska ba per Malesi. Jo po harrova se ka kendue jate kange qe ja kane pague majm kushrini I P.P. jo per dashuri ndaj flamurit por per inad te kushrinit, por aj e ka kallzua vetin atje ku jeton chi se kqyre kush me sy po ka jete qyqe vetem edhe ma te afermit ja kan kthye shpinen. Na tash thirremi ne friten chi kan deke kinse ata jan ke te mire, po besa skem la as edhe ni te vetmin pa sha. E luvdou dikush te ndjeri P.Zefin. Po shume e kan qesh e poshtnue trieshjant, por aj asht kene I forte e s’asht dorzua para horave. Ater na duem me prit dite te mira, kure slam as kish as kler pa sha.

  • si po shifet krejt arsenali familjar ashte mobilizua ta mbrojn N….n, por
   ashte veshtire te mbrohet N. nga keto virtyte; prepotenca, interesi, horrjatia dhe katundaria qe praktikon.

 64. MALSORI i madhi NIKOLL NIKPRELAJ e shume e shume te tjere te cilet ne menyre te deje u ben reprezentues te muzikes shqiptare .Dua te ceki se Nikoll Nikprelaj me zerin e tije te mrekullueshem u be simbol kombtare .Asnje manifestim apo ngjarje e madhe kombtare ne hapsinen shqiptare nuk fillon pa pjesmarrjen e Nikolles gje qe nderon ne trieshanve si baskevendas dhe Malsine mbar,keshtu ndodhi ne Hote me rastuin e 100 vjetorit te kryengritjes se Malsis ku isht organizator dhe pris i programit artisti,me kengen e Nikolles u hap ceremonjali i festimit te 100 vjetorit te pamvarsis se shqiprise,me Nikollen fillon ndezja e zjarreve dhe epopeja e UCK,Nikolla kendon dhe pershendetet ne hapjen e Katredales ne Prishtin,nder i madh per ter Malsine.

 65. Trieshi eshte treve e rradhe ne mbar Malesi ku nuk ndodhi sllavizimi apo islamizimi i popullates edhe pse ka pas presione te shumta nga te dy anat,por ne menyre besnike ruajten kombin traditen dhe te gjitha vlerat tjera kombtare.Nje merite e madhe i takon klerit katolike i cili me predikimet e veta pati ndikim te madh ne ruajtjen e ketyre vlerave kombtare,por duke mesua nga fakti se ne kete famulli perpos te tjerve misionin e vet te shejt e ushtruan Josip Rela,Dom Simon Filipaje e ne periudhen me te madhe te bolshevizmit komunist Pater Zefi Jankaj te cilet perpos e ishin sherbtore te krishtit ishin edhe komtarish te vendosur,Pater Zef Jnkaj eshte predikues i pare qe meshen shejte e thote paster ne gjuhen shqipe.

 66. Jemi ne prag te kremtes se madhe te Famullis se Trieshti 250 vjetorit te punes se pamvarun e cila ne mesin e trieshanve gjithmon ka gjete perkrahje respekt e mirekuptim te ndersiedhet,ashtu presim se do te jete edhe ne te ardhmen.Trieshanet nuk kan disponua me fusha te gjer piedhor,pyje te larta apo begati te medha tjera natyrore,ne ate qete te bukur plote shkambi me nje harmoni e marrveshtje te pa par edhe pse me hadhe shume ia kane aritur qe te mbijetojne duke ruajtur besen e burrnin bujarin e traditat e te parve.Edhe ne i kem pas ngatrresa e problemet tona mes vedi por si thon te moshuarit tash 150 vite ne trijesh nuk ka pas nevoj te nderhyj dikush nga anash ti rregudhoj punet tona ,i kemi rregudhu na vet

 67. Po bisedohet me te madhe se ky manifstim kishtar i zgjeruar si simpozium shkencor ku do te folet per te arriturat e trijshit ne tersi do te anashkaloj disa trijeshan me merita te vecanta si per shembull M I e N N ,shkakton dilem te pjesa dermuese e trijeshanve se kjo behet me qedhim revanshizmi per mosmarrveshtjet personale ne mes te N e P P,ne trieshanve ne kete moment me se paktina nevojiten keto turbulenca te cilat na cojn ne percarje ,ne duam harmoni ,duem te mbetemi ata cka jemi dhe ftojme ne toleranc e mirekuptim.N sikurse edhe figurat tjera te medha trijeshane jane krenarija jon,zeri i N na nderon dhe zeri i tije te jete pike e par e programit ashtu si ndodhi edhe ne Hote e gjetiu,pa N trieshi krem nuk ka.

 68. Ju qe jeni “trima” pse nuk e mbani flamurin ne shtepite tueja masi qe ne kishe nuk guxohet ? Sigurisht qe nuk guxoni as ju, por kryesorja asht te poshtnohet kisha e per tjerat kollaj. Kisha ka detyrat e veta, ti kryej kisha te vetat, e na ti kryejm tonat. N’se nuk hyn flamuri ne kishe, fajin e ka frati, u vendos permendorja te kisha, prap s’asht mire per disa. Pse ata disa nuk e vendosen vet ne qender te Tuzit po va pajti e mramja. Tane kem kukat si kinezve jua lejon Mali I Zi me mbajt flamurin e ne shqiptarve jo. E tash ku asht e verteta, a se lejon shteti, apo frati ? Po fale Zotit se po e shprazim “trimnin” jektu e le te jeton dynjaja 🙂

 69. Trieshjanet nuk jane te shperndare vetem sa i perket ketij manifestimi , ata u shperndane ne kohen kur disa anetar te SH.K.A BESA u larguan nga kjo shoqeri dhe formuan nje ”bese” tjeter …. Trieshjanet duhet qe njehere ta rregullojne kete problem , pastaj rregullohet vete edhe problemi ne lidhje me manifestim ne fjale . Manifestime dhe tubime te ndryshme do te kene edhe ne te ardhmen … Perseri do te kene probleme … Pavaresishte se a do t’i lejohet pjesmarrja z. N. N. apo jo , trieshjanet njesoj do te mbeten te percare … Pra , prezenca ose mosprezenca e z. N.N. ne manifestim – nuk e rregullon problemin ! Kush jane K.T. , apo M.Z. , apo P. K. (iniciale palidhje) , apo cdo nje person tjeter ci me u katrrua dhe me u shpernda trieshjanet mes veti rreth tyre ? Nese trieshjaneve…

 70. … u ka ardhur koha qe 1 ose 2 persona me i katrrua dhe me i perca mes veti , ater mjer halli per inteligjencen dhe vlerat e trieshjaneve … Kalofshi mire te gjithe !

 71. Frati i Gruds Pater Anton Harapi frat e patriot. Organizoj malsort ne protesta qe Hoti e Gruda, Trieshi e Koja me ju bashkangjit Shqipnis. Paramendoje frati ka organizua protesta per ceshjtje kombtare. Ai asht ken shqiptar e fetar. E sot ba me fol per noj teme kombtare ne pranin te fritne, priher te thon leje politiken. Po kombi sasht politik. Por ata nuk duen me tije ceshtje kombtare. Permendorja e Ded Gjo Lulit asht vu aty jo per ceshjtje kombtare por per percamje kombtare, dhe qe mos me pas arsye me kerkua qe me u punua aty ku e ka vendin ne Tuz.Edhe ja kanpa vu flamurin malazez pi krye!!!
  Hajt se vjen koha… kan me ma hjek mua flamurin prej doret, jo vec ni e lashin me gjak.

Comments are closed.