IQ – Elaborati për Komunën e Malësisë/Tuz i porositur dhe tendencioz

Këto ditë Malësinë e preokupoi lajmi se Studimi i arësyetueshmërisë (Elaborati) për themelimin e komunës, të cilin e ka hartuar Firma Investiment-konsulting DOO Podgorica, me të cilen ka lidhur kontratë kryetari i Komunës urbane të Tuzit, zotri Frano Lulgjuraj, “tregon” se projekcioni i Buxhetit të komunës së ardhshme do të ishte në shumën prej 472.000,00 euro, thuhet në deklaratën e Iniciatives Qytetare dhënë për medie.

Ky punim tendencioz i porositur nga ata që mbajnë pushtetin në Komunën urbane në bashkëpunim me atë të Podgoricës, që sipas nesh dëmton Malësinë dhe tenton të çoj drejt prolongimit të njohjes së drejtës në vetëqeverisje lokale për qytetarët e Malësisë dhe shumë arësye të tjera, në veçanti dëshira jonë për të dëshmuar se Buxheti vjetor i Komunës së ardhshme të Malësisë/Tuz do të ishte përmbi 2.600.000,00 euro, obligoi Iniciativen qytetare që të publikoj Elaboratin e punuar nga ekspertet vendor, pa shpenzime të qytetarëve të Malësisë dhe “gjobitjen” e diasporës nga Malësia, siç janë mësuar të bëjnë vite me radhë, vazhdon deklarata.

Njëkohësisht njoftojmë opinionin se ky Elaborat i porositur nga deputet shqiptarë, Vasel Sinishtaj dhe Genci Nimanbegu, ka fituar mëndimin pozitiv nga Këshilli për Buxhet dhe financa i parlamentit të Malit të Zi, përfundon deklarata e IQ-së e nënshkruar nga Vasel Sinishtaj. /MALESIA.ORG/

Shkarkoni elaboratin e porositur nga deputetet Sinishtaj dhe Nimanbegu: Elaborati.pdf

86 Comments

 1. Ky asht elaborati ma real por deklarata e z. Sinishtaj asht plot njianshmeni e të pavrrteta. Vertet nuk asht gjobit diaspora por asht gjobit M. D. të cilit ia kan grabit mandatin dhe se kan respektua marrveshjen edhe pse M. kje perbe me krye të djalit se do ta spektoje. M. i janë plaçkit rrapsh 140 eura çdo muej per mandatin 4 vjeçar, çi bajne 6720 eura, kurse LD e kan grabit ka 250 evra en muaj, qe bajne 12000 evra. Pra 18720 evra per 4 vjet, ater dvetni me pare te kuj po bajne mirë keta burra. E per zoten ata qe e kan plaçkit i malsor nuk meritojne perkrahje se kallxojne se me muj me u ken kishin me plaçkit edhe diasporen edhe taksapaguesit. Edhe dicka, elaboratin e kanë porosite tre deputet, kur ite deputet edhe bardhi e kite me ken korrekte me tregua të vrrteten.

 2. 1. Pik sparit sdi pse e kini shkrua:

  “Shkarkoni elaboratin e porositur nga deputetet Sinishtaj dhe Nimanbegu: Elaborati.pdf”

  Sepse Vaseli nuk asht deputet, a por u ka than aj me shkrua ashtu se e kan gjenetikisht me ba ‘filozofi’.

  2. Pik se dytit, ky elaborat nuk asht en gjuhen shqipe, sa do vler çi ka, shum malsor nuk e kuptojen kur nuk asht shqip, ma bukur ite dukt kinezçe :D. Na e bani të disponueshem en Shqip ni paçi munsi te lexojm se çkini godit.

  • neqoftese nuk e kupton mundesh me shkue ne google translate e perktheje.

 3. 3. Se di pse e kini shkrua ‘prolongimit’ kur e kem fjalen ‘zgjatjen’, bela kta se ka shkrua Vaseli!!

  4. Me koh e paski pru vendimin me e publikua, kini viejt me prit kur te fitojm komunen.

  5. ‘Ekspertat’, plot ekperta kini je të iniciatives, sa që për 4 vjet ini ken en krye të komunes e as i WC sna e kini punua.

  6. Diasporen e ke pas ‘gjobit’ ti mir, por e pane se kush je.

  7.
  8..
  9….

 4. Hiqnju prallave e rrenave more …. Elaborati i shkelqyeshem ..

 5. E shkarkova elaboratin edhe pac disa gabime. E sidomos ne pjesen e historise, ku thuhet “Naprotiv, Malesija je neprekidno vodila borbu za oslobodjenje od otomanske vlasti, sve do konačnog oslobodjenja 1912.godine. U toj borbi se najviše isticalo malisorsko pleme Gruda na čelu sa Vuksan Geljom.” dmth 1912 nuk ka lidhje me Vuksan Gelen, se ktu thot ne kete lufte….ne krye me Vuksan Gelen
  “Malesija ( tada Velika Malesija, zajedno sa dijelom koji je kasnije pripao Albaniji),” ma pas malesija nuk i ka takua Shqipris, Malesia i ka takua e ja kan fal Malit te Zi jo Shqipnis, se Malesia e Madhe ka kene e Shqipris.
  Gjithsesi elaborati eshte i mire edhe pse ka disa gabime, ma shume en pjese te pergjithshme sesa ne pjesen e shifrave.
  Narhelmi, Vasi ka than fjala e shkruar me e rendesishme…

  • Narhelmi, Vasi ka than fjala e shkruar me e rendesishme se fjala e dhene, dmth cka te thon te.

 6. N C kot e ke me manipulime , nese vazhdon keshtu as nji keshilltar nuk do ta kesh dhe ke me shkua per vesh si Bardhi qe ka shkua..

 7. Ti djalo kretj Malesine kishe me e shite per nje pozite. A e din kur ishe deputet e kerrkuj nuk doshe me ja leshua te jete I pari, por deshirojsha te jeshe edhe kryetar I komunes urbane edhe deputet. E na I hupe te dyja. Ti me shoket tu organizoni demonstrata paqesore ne shenje pakenaqesie.Tash te ju pashkangjiten edhe patriotat nga diaspora qe gjinden ne pushime verore. Ju jap leje te e qitni edhe flamurin malazez, por delni e demonstroni. PO ty kur te kane thane dorezoje leberatin te kan thane se kemi me ta dhane komunen nese bane aleance me Gjukanovicin. Tash te rrejten. A nuk ju rrejten tash 24 vite. Pasha zotin edhe ty nuk ta ka pa e as nuk ka me ta pa dreqi hajrin Por mos u ban marak se nuk ije vetun.

 8. Vazhdone me manupulime, Vasel krahi te thaft, po cfare leverdije afatgjate ke me ckatrrua Malsin?!
  Po a mendon se te beson kushe ma!
  Bukur po ja luan lojen Knazit!
  E verteta mund te vonohet, pore gjither del ne siperfaqe, e rrena i ka kembet e shkurta!

 9. Elaborati ne pergjithesi eshte i mire. Me rendesi eshte se tregon qendrueshmeri ekonomike te Malesise si Komune ne vete.
  Por, problemin e dim ku qendron. Podgorica nuk e don kete elaborat, ajo porosit tjetrin i cili tregon te kunderten.
  Po lexoj edhe disa komentues ketu qe po kundershtojne, nuk e kuptoj pse? Duket per arsye personale ndaj Sinishtajt apo Nimanbegut. Kjo tregon vetem injorance.
  Ju mund te mos ju pelqejne keta individ/politikan, por…

 10. Guri i Kuq, Djali i Gj. te past Gj., Komuna e Malsise dhe FDI asht me te verrtet qesharake me lexue shkimet dhe postimet qe i beni. Nuk e dashki elaboratin e Vaselit dhe Gencit, atehere ju e dashki ate te Mugoshes! Dreqi ju llasht maje, po chka doni ju? Gjith kuj ja gjeni nga nji bisht, por nuk pritoni as me paraqir rrena. Po deri kur duem keshtu? A mendoni se po ndihoni Malsine me keto perralla? Ne vend chi me i thane “te lumte” Vasel per punen qe e ke ba, ju nuk mundeni pa kunja! Turp, turp, turp!

  • Guri une kritikova pjesen e historikut ata qe eshte evidente, ne fakt nika jeton ne podgorice edhe ska ku me e msua historine e malesise, por tpakten te pyes ata qe din ska pse shkrua budallakina me gabime 3-4 shekuj…e per sa i perket pjeses tjeter nuk thash gja, por tpakten mundoju me e lexua ka i rresht per cdo faqe se po shihet se nuk e ke lexua, edhe pse e ka shkrua nika, vasi, genci apo kushdo tjeter nuk dmth se asht mire…por asht ma i miri deri tani, kshtu qe banu pak ma realist, e mos mos pezmatim kot

   • edhe kjo, nqs kam fol rrena, te komenti tlutem mi korigjo, por me argumente e jo me shpifje. kam tregua dy gabime, kaq, nqs jan ndryshe fol. Po edhe kam thane se v. i eshte pergjigj n. per mandatin e m. se fjala e shkruar eshte me e rendesishme se ajo e dhene, dmth nqs ta jep fjalin ka mundesi qe te rren, por duhet me thirr shahita, me nenshkrua etj etj

 11. Ketu disa persona jan aq negativ sa qe fiton njeriu pershtypje qe nuk jan malesor por jan anmiqt e malesis . Po c lidhje ka kjo tash se Vaseli paska punua keq apo mire .. Leshonje zemren e plaset ju disa dhe pranonje se ky eshte elaborati me te cilin ka me ju kthye komuna Malesise . Asnji politikan ne drejtimin e komunes nuk ka punua ma shume se Vaseli ata te gjith e dini .. Ktu thot dikush se asht serbisht … Mo he burr se tash kan mme ta perkthye ty shqip … Leni kto marrina se u ka dal bboja . Nese nuk jeni ne gjendje me nimua mos hapni dezinformata se kjo pune asht per te miren e te gjith Malesise e jo me ba lojna pas darket . Vaselit i lumte per punen e bame e Malesia do te ishte ma e rregullueme te kishte edhe noj Vasel e jo asht e shitun per ndonji post politik e noj konzerv .

 12. o skem gja per fill as skem me pas me keta kundershtar,edhe nese nuk na pelqen puna e vaselit ose atij tjetrit,kishte me ket per dobi te malsise qe te jemi me shumice,keshtu qe te dukemi si me qen te lidhum me njeni tjetrin.
  vetem keshtu mundemi me i ba malazezet me na vu re.

  • Kam ndigjue nje thenje per shqiptaret, aspak te mire, por fatkeqsisht te vertet: Shqiptari ta fale gjakun, fajin, damin, te gjitha t’i fale, por suksesin asesi. Qe na te Malesis nuk bajme ndonje vechori, e tregojme mes tjerash edhe ketu ne keto portale, dmth askush nuk tek asht I mire, ne ven qe me kqyre me I suportue ata qre jane ne posit te bajne dichka te dobishem, ne te paren gja I dekurajojme me prradhat tona. Besa ne na duhet nje pastrim kimik….

 13. En rregull Elaborati qe tregon Arsyetuashmerin ekonomike, sepse ai eshte Hap i pare qe ne Hedhim drejt Komunes.
  Por Z Vaseli e Genci sebashku me kete elaborat i dorzuan kerkesen Parlamntit per ndryshimin e Ligjit mbi org teritorial, kerkesa u Anulua, perse Koalicioni Forca perkrahi Qeverin atere pse u be pjes e saj, e asaj qeverie e cila po na shkatrron e cila po na diskriminon e cila po na i mohon te drejtat qe na takojn me kushtet dhe ligje te ratifikuara me konventa Eropjane per popujt Autokton.
  Delni nga Parlamneti, mos ligjitimoni asnja dekik ma kete pushtet.

 14. Po pse nuk ka harta en kyt elaborat se jaj i Anton Lulgjuraj ka.
  http://fdi.al/Rreth%20Nesh/Elaborati.html
  Mendoj se asht ceshtje problematike kur nuk jan kufijt e percaktuem se ose kem me u marr(dyshoj) tok ose kan me na marr sic e kan zanad.Pa mej dit kufijt asht kot me fol per tjerat gjana.

 15. Brojna su i druga privredna društva, samostalne trgovinske radnje, ugostiteljski objekti, pekare, poslastičarnice,tri pumpne (benzinske) stanice.
  Pershendetje te nderuer me vemendje e lexova elaboratin, ju lumt dhe ishalla kem sukses per formimin e Komunes. Nje gje e verejta se e keni gabim mesiguri pa qellim te keq.
  Sa jam ne dijeni egzistojne 4 pompa te benzines jo 3 sic e keni cek ju. Ato jane: Luk Oil,Juncaj Petrol, castelana petrol, dhe Alba petrol.

 16. Kur asht shkrua ky elaborat nuk kempas 4 stacione, por 3 me sa di vet. Kjo para se casetallana ka hap

  • I nderuer ne baz te shkrimeve ne elaborat permenden zgjedhjet parlamentare te vitit 2012 chka dot thot elaborati eshte i punuar mbas zgjedhjeve parlamentare, ndersa castelana petrol eshte e hapur se paku tash 2 vite mos me shume.Elaborati ne pergjithesi eshte shume i mire, mirpo ketu nuk permenden edhe disa kompani te forta dhe restorante ne Malesi sic jane: Juncaj petrol, Discoteka eclipse, restoran Verdi, Dy argjendari, pizzeria ilirija qe eshte ne punim siper edhe per hotel, xhedonald, disa shitore per shitjen e telefonave compjutereve dhe teknologjive te ndryshme, disa furra buke etj, poashtu tash edhe i posa hapuri Hotel Oasis etj te cilat vlen te ceken.

   • mund tham gabim. por gjithashtu mos harroni se shum nderrmarje te vogla nuk jan fare te rregjistruara ne shtet dhe kjo mund tjete nder arsyet, nuk po flas per castell. e per oasis ajo ende nuk eshte hap

 17. Nuk dyshoj se ky elaborat nuk eshte ne nivel. Pra duhet te jemi eksparta per ta vleresuar.. Por problemi qendron ne ate se pushteti as qe e can koken se cfar eshte ky elaborat, i nderuari Vasel S… Sot eshte koha,qe te leme anash elaboratet dhe fjalet boshe dhe te merremi me vepra. Te gjithe ju lidershipca benju bashke dhe ftonje popullin ne protesta te qena se ndryshe jo vetem se nuk ju beson votuesi por as qe do zgjidhni problemin… Komuna fitohet me vepra e jo me fjale boshe… Por duket se politikuajt tane nuk e kane seriozisht , por shikojne interesin e prapanices se mallkofti perenia e kombi!!!!

 18. Djali i Gj.- me fal se te futa ne nje kallup me disa qe po paraqesin rrena, ne ralitet komenti yt nik kishte rrena. Persa i perket fakteve historike, nuk ka ndonji randesi ne elaborat, sepse elaborati tregon fizibilitetin per vetqeverisje, e nuk asht dokument historik. Tyrpi i math eshte cho her, edhe Zoti prej qiellit me shkue dichka, nuk durohemi pa ja gjet ka nji bisht! Persa i perket leximit te elaboratit, une e kam lexue dhe do te kishte kene mire qe kryesija e Komunes Urbane te perdorin kete elaborat e jo ate qe e kan qit ne shesh. Rrespekt….

 19. Lulja – Ni sjkarim, se ky elaborat ka ken i pregaditun prej Lavizjes Atdheu na Bashkon e jo prej FDI.

 20. Nuk eshte problem elaborati, por Vaseli me sherbetoret tjer te Millit, se, sic pate than pioni i Millit, Vaseli ka dy lloj bisedash:
  1, nji ne Podgorice!
  2, e nje tjeter ne Malsi,
  Au qe kupton e ka shume te leht ta kuptoje se Vaseli eshte tr…..!
  Ai e tr….. edhe K. C., qe i pat premtuar se do ta paraqesin se bashku elaboratin me FDI, e elsborati i FDI eshte shume ma i mire se ai i N..
  Por ti lam keto, se une kam degjua se FDI don me organizua protesta!

  • Ne protesta a do ta keni perseri flamurin malazez apo kesaj her kini vendos edhe flamurin e serbis pasi jeni po te njejtes kaliber 🙂
   Protestat me mir mos te organizohen fare se sa te organizohen nga ju ku me gjith rop te shpis nuk mund ti mbledhni 50 veta. Kjo asht tyrp se ju gjoja prezentoni Malesine e dikush nga jasht nuk e din se ju disa nuk kini as perkrahje familare e jo ma tjeter. Keshtu qe aman mos na e tyrperoni Malesine me protesta tuaja.

 21. Une me sa kam pas kohe e kam lexuar bajgi kete, Elaborat te IQ jane bere gabime katastrofale, edhe ne aspektin e qendruashmeris ekonomike Juridike, Historike etj.
  Elaborati qe punohet nga nje person qe eshte ekonomist, ai nuk mund ti mbuloj te gjitha edhe Historin etj.
  Nik Sinishtaj isht drjetori i financave te Alminski Kombinat nje ….. 100% ka bere gabime te qellimshme.
  Vasel Sinishtajt bashk me Maliqin sa t jene gjadhe do ja u shohim sherrin…

 22. O vec po’ harrconi frym kot,se deri cit ijen Milloja me pijuna tij ska Komun,e njeri prej piunve je edhe ti more Vasel,por mos terrtakat kot se sta shtjer kush en vesh punen tate,por ruoje te mramen prej bossit syt nga Podgorica…Tlumt na me ju e me kryesi ci kem,kryesi pa brakesha…

 23. Aman FDI mos bani protesta ju se po na qesh bota. Ata mendojn se kjo asht Malsia e malsort. Po na qitni qesharak. E nese i bani, flamurin malazez lenje te shpija. Se jeni ken tpart qe e promovuet perpos DPSit, e ishalla edhe te mramt.
  Ater patet than per flamur se u ka than A Kurti me e marr, Albini qe as ate te Kosovs nuk e merr e jo me te okupatorit e anmikut. Edhe pse pak kush e besoj ne ata cka that, Albini u ka than se keni rrejt, kur pat ardh ne Ulqin.

 24. FDI ne Tuz ne protesta pat thirr Nimanbegun me paj fjalim, e ne tnjajten protest e sulmuan.
  Tash kshilltari juaj e i Pozitivnes ka me ftua Abazovicin sigurisht e besa pa flamur crnogorski aj nuk vjen. Merrni edhe perkthyes se shqipen e ka pak problem.
  Kshilltari ka me pas qef ne thirr edhe Stankovicin e Kavaricin por mos ja bani qefin ksaj her, iher tjeter

 25. Edhe gomari e din se elaborati nuk eshte shkak i mosdhenjes te Komunes. Mjaft i mire eshte edhe eleborati qe e ka punua firma e ish ambasadorit te Malit te Zi ne Vashington Miodrag Vlahoviqi. E sikurese thote vete e ka pagua Zoti Juncaj. Mos te flasim per Elaboratin qe e ka punua Dr Gojcaj dhe Hasangjekaj se bashku me diasporen dhe me perkrahjen e te gjitha organizatave te diaspores, i perkthyer ne serbisht dhe anglisht, dhe i deponuar ne Washington, Bruksel, Tirane, Prishtine dhe vende te tjera. Elaborati i Vaselit eshte pamflet “politik” . Nese Vaselit i premtohet nje pozite, perseri do te bejne cka te i thone Gjukanoviqi. Shkurt e Shqip BERI ALEANCE ME KRYEMINISTRIN ME ANTISHQIPTARE PER TI ZGJATUR PUSHTETIN. Pe njerez normal ky ishte dashte te

 26. akti i fundit i veprimparise te ketij djali ne Malesi. Si mundet aj qe i ka zgjate jete Gjukanoviqit te i besohet. Nese don qe te mundohet te rehabilitohet, te therrasin popullin ne demonstrata. Nga nje here ne jave. Jo nuk guxon pa urdher apo leje te Gjukanoviqit. E po don me sha Anton Lulgjuraj, qe njfet ne qarqe shqiptare me forte se tane “udheheqesit politik” te shqipetareve ” nen Mal te ZI. Dua ta shof Vaselin me shoke ne veper kah organizojne demonstrime. Hajt pra Vasel. Te shhim vepren.

 27. Te nderuar bashkeforumist ,
  Mendoj se komunikimi qe bejm ketu e ka kaluar cdo lloj shie.
  Pse mundoheni te beni ate qe as malazezet nuk e bjne per neve ?
  A thua se me keso komunikimesh – nivelesh na duhet neve komuna ?
  Ne vend se te gjithe se bashku , ne menyra te ndryshme te bejme chmosin qe te deshmojme se jemi te gatshem te kemi komune ( ne sfera te ndryshme ) ne kacafytemi dhe mundohemi te perulim njeri tjeterin . Jo , kjo eshte rruge e gabuar . Nuk mund te thuhet se elaborati te cilin e ka punuar Nikolle Sinishtaj se nuk ja vlan .. per kete elaborat dhan mendime pozitive 99 % e institucioneve relevante , ky elaborat tregon se Malesia ka fuqi ekonomike qe te egzistojh si komune , per dallim prej elaborateve qe ben komuna te cilet Malesin duan ta len me buxhet 400 .000 eur.

 28. Ju sherbetoret e Millit, po punoni edhe over time por e keni kot se na jemi te forte kem Ameriken me vehte.
  Kur e ke e dine kush jeni ju qe po sulmoni FDI, po ku ndolleni ju , se une pervec te mshefure ketu ne keto portale nuk po ua degjoi zerin per ceshtjen shqiptare.
  Une kam percjell kampanjen dhe shtypin dhe pervec Anton L Dritan A Besnik. Gj dhe V .C tjer nuk kam degjuar se e kan sulmuare DPS dhe diktatorin Gjukanovic, perkundrazi, ata u ban sherbetoret e tije dhe sot si papagaj sulmoni kta te lartepermendurit!
  Por e keni kote se kta nuk do te dorzohen, e dine kta ma mire se ju se si mbrohen shqiptaret
  Ne mal te zi

 29. Nuk duhet filozofi e thedhe;

  Pa me hy ne detale por dihet se per 23 viteve partite shqiptare nuk kan arrijte asnje send. Perkundrazi, Malesia nuk ka qene ne pozite me te keqe ne histori. Duket qe bashkepunimin e meshefte me Gjukanoviqin e shendrruan ne bashkepunim te haptas. Ne dam te shqiptareve nen Mal te Zi.
  Gjukanovici nuk e ka ndermend me u dhene shqipetareve ne Mal te Zi asnje te drejte. Jo pa me qene i obliguar nga faktoret e jashtem.

  Vasel Sinishtaj rr… dhe nuk bashkepunon me ata qe punuan eleboratin nga diaspora dhe ne Malesi. DPS i premton, qe si cmim mer pranimin e elaboratit dhe dhenjen e komunes, do i prenohet elaborati. Veseli mendon se po fiton per deputet. Per te dyten here e len Malesine pa deputet. Veseli ose askush tjeter. Me teper “vlen”elaborati i…

 30. Me teper i vlen eleborati i Sinishtaj se eleborati i punuar nga ekspertet e lamive te ndryshme. Ne pajtim me DPS: duhet luftua diaspora dhe intelektualet ne Malesi.
  Mos me zgjate. Edhe sikurese eleborati te ishte si ari, Gjukasnovic nuk ka ndermend te japin komunen e as te drejatt e tjera te shqipetareve.
  Ne pajtim me Abazoviq: “Gjukanovici eshte kryeministri me antishqiptare”. Ne kete eshte i spikatur edhe V. C. Prandaj cka mbetet:
  Proteste paqesore te udhehequra nga Vesel Sinishtaj, Anton Lulgjuraj, Bardhi, Cungu, Abazovic, V. C.
  Jo se Bashku kundra Malesise por se Bashku per Malesine

 31. me flamure shqipetare apo malazez. Perse e rreni vehten. Deputetet shqipetare per dite i ngriten ne Palament flamurit Malazez. edhe ne dashte. Nese kini fuqi mos e perdorni por behuni se bashku me Shqiperi (nese ju prenojne)nese jetoni ne Mal te Zi, perdorni simbolin kombetare me ate te shtetit. Nuk keni zgjedhje tjeter. Nese e dini ma tregoni. Te mos tregoheni para botes si nje grup i perdorur nga SNB.
  Urime. Tash 23 vite rruga nuk qe e sukseseshme. Une dhe Abazovic nuk i besojme me Djukanovic. Nese ju i besoni, vazhdoni sikurese deri tani. Suksese por edhe pergjegjesi. Nese me shitni prralla e me thoni tere shkiet jane njesoj, ateherna mos u paca gja boc. Vrani te gjithe. Pushken nuk mundi te ju ndali. Merrnju me perradha si deri tani.

  • Komuna – po munohej me ta kuptua logjiken ty dhe disa te tejreve si guri imkuq, analisti dhe as nji pik logjik e as patriotizit nuk e shoh, por shoh thirrje te vazhdueshme me nda Malsine me prralla dhe ijnoranc. Po te mendoni vec pak dhe ne se e keni pertimend per ti nimue Malsis, ater lejeni keto prralla dhe punoni me i nimue popullit ton. Ju premtojs e ma shume u ka nimue Vasel S. malsorve per nji vjet se ju gjat krejt jetes, per ata aj merr ma shume vota te tan ju bashk.

 32. Guri i Kuq , mos i fut ne nje kosh sbashku keta persona. Por kaloi per shoshe , ske nevoj ne shosh teper te imte, se keshtu sic i ke zgjedh ti keta patriota sbashkut jo se ska me ju ndihmua amerika e zoti, por as dreqi me te birin….E mjera Malesi me ty e me disa qe ti po u behe avokat i tyre….,Por fatkeqesisht nuk jeni vetem , se Malesia ka servila sa edhe dreqit nuk i duhen gja e lere kombit…….

 33. Mos u beni gaz i kombit, Nuk protestohet me flamur malazez. Shqiptaret brenda Serbise nuk protestojne me flamur serb, por vetem shqiptar, as shqiptaret ne Maqedoni me flamur maqedon e bile as shqiptaret e Kosoves me flamur shtetnor (edhe pse nuk eshte i armikut por i imponuar nga evropa) por me flamur Shqiptar.
  Pse doni te protestoni me flamur te shtetit i cili u ndal flamurin kombtar? Pse ta respektoni flamurin malazez nese ata nuk respektojne tonin? Bile me ligj te arreston nese e perdor!
  Jo pra, nese keni frige, ater protestoni pa flamur fare, por asesi me ate malazez.
  Abazovic eshte kunder Djukanovicit , por jo si shqiptar por si Pozitivna dhe si individ kozmopolitan, ket e ka deshmua.

 34. Pergjegje eshkurte:
  Me duhet te jetoj ne Mal te Zi dhe me duhet te perdori flamurin malazez. Me apo pa flamur malazez, mua mbraman me duhet te flej ne Mal te Zi. Rralle i kam pa jevrejet ka protestojne me flamurin e Israelit. Po bjen sikur me thane nuk dua te merrem me ceshtje shqiptare derisa te bashkohen trojet shqiptare.

  Ma kallxo nje shembull ne bote ku cashtja kombetare eshte zgjelle ne parlamentin e shtetit permes partive politike. Partia politike e ceshtja kombetare jane dy botna te ndryshme. Edhe ne sisteme njepartiake kan ekzistua levizje nacionale. Partija nuk lufton per komb por per pushtet.

  • Cfar pergjigje kjo!!??
   Hebrejt, flamuri…. flen gjum ne MZ apo ne shtepine tende?
   Une flej gjum ne shtepine time. Perderisa flamurin tim nuk e respektojne dhe e ndalojn me ligj, nuk do ta respektoj ate te atyre. Do ta mbaj vetem ate timin.
   Kur tma respektojne ndoshta do tua respektoj.

 35. Ti BM, sa trim?
  A thue jeton ne Michigan, po po me siguri sa e ke ket logjik?
  A po vjen ket vere, eja e shpalli luft ketij shtetit?

 36. BM me lejo te jap nje spjegim te vocel, Mali i zi eshte ni shtet i sapo formuar te cilin me pelqimin e SHBA dhe BE ju kriju mundsia te dalin ne referendum ku me voten e shqiptareve u be shtet. Pra SHBAt dhe BEja dhan perkrahen shtetin Malazez keshtu qe Serbia te mos kete dalje ne Detin Adriatik.
  Nuk mundesh ti ne sy te Botes te mos respektosh ni SHtet apo simbolet e ti ni shtet i cili mevetsin e vet e fiton me ndihmen e SHBAve dhe BEs.
  Shume ma e damshme ishte shkuarja e Vaselit ne Bruksel me Millan Roqen per Lobuar qe Malit te zi ti jepet statusi i kandidatit per Antarsim.
  Protestat jane te mira, perdorja e Flamurit te ati shteti ku jetoj dhe nga i cili ti po i kerkon te drejtat eshte mnyra me demokratike e protestes.

 37. Edhe une sikurese te mundesha nuk pata me pase kurrfare respekti as respektimi,por po me duhet me pagua taxat per te mbajte keta polici te me rrah pendrek. Krejt cka po lypi ashte me na rreh te gjitheve nje soj e jo vetem mua. Une paguaj me shume taksa e rrehem vetem mua. Edhe une plot shtepine e kam me flamuj por nuk po mi shef bota. I pame ne Prishtine, Presheve, Struge, Tirane. E ne Malesi e Ulqin po me thoni te luftoj me Djukanovic se bashku per te drejtat e mija. Shkova me fjete ne shtepi, aty me pret flamuri shqipetare. Do flejme se bashku. Edhe ne kosove ne fillim bertisnin Kosova republik ne Jugosllavi. E mori dreqi Jugosllavine e republiken. Por na jemi te posacem. Trima. Ne mes te Parlamentit te Malit te Zi i thome Jovanit ovan. E cka bame? Aj meti Jovan e mua me bani ovan

  • Po besa more komun fjale e ke, se ovani la ene ne restorane, ose njeh blersit ne shitoren Majers perdit, kurse jovani nuk ndrroi kurrgja. Kjo asht e meta jone, se menojm se me fjale te mdhaja e me lavde kryhen punt. Menojne I pale se nese rrahin gjoksin e bajne qeleshen, do te renditen ne heroj. Kjo na e ka chele gropen kahere. Tash dijm me u munua mej poshtnue njerzit, kurse sa ishin ne vende punet qe mundeshin me nimue, bukur sjellshim me ta per ndoni interes.

 38. Llesh, vet nuk po thrras me i shpall lufte kujt e as Malit Zi, se as nuk e kam ate force, por lexoje shkrimin ma mire, e nese nuk e kupton ater sasht faji im.
  Une pasha besen e shqiptarit e zotit jetoj ne Malesi, ne pjesen e Gruds. Ktu kam jetua tan jeten. E ktu edhe kam me jetua deri sa tjam gjall ose tem
  lan.

 39. Keto shkrime qe i bani ju disa mjerana ketu si ky i Sinqert(ndaj udb-s), jan puna ma e mire qe i bahet pushtetit te Millit.
  Une ndonjeher edhe ndjej dhimbje per disa qe shkruajn ketu, sepse jan ba vikt e propagandes s sigurimit te Millos!
  Per ju qe smerreni vesh fare nga politika, a kuptoni ju se politika bahet ne mvarshmeri me kohen situatat, dhe se politika eshte arti i se mundeshmes, a e kuptoni ju se populizmi eshte rreziku ma i madhe per ata qe e perdorin ate, kete e ka deshmua Koha!
  A e dini ju se se urrejrja dhe shovenizmi jan rreziku i vetevetes.
  Ti BM. Qe spo kuptone kete qe flen dhe zgjohet ne MZ, po ta spjegoi une, edhe Ismail Qemali flente dhe zgjohej ne Tirqi por se fundmi shpalli pavarsin e shqipnis!
  Se fundmi deri sa te kem kesi te sinqertashdhe bm, keshtu do ta kemi…

  • Pash besën i neruoshimi Guri i kuq,pas sa vjet Ismail Beg Qemali çi ka bâ qef ën Turqi,çi e ka shkollua Turqija e e ka bâ Beg,i ka bâ hysmet Turqis sa e sa vijet.Si i ka dal gjûmi kur e ka pa se Turqija po maron e nuk ka vêt ma n’Seambol ater çohet e bâhet Atdhetar Shqiptar.?????A din kush se si e kapa êmnin baba ose Gjyshi i tij.Kollajt âkên me kûl flamurin n’balkon kur e ka derrdh gjakun Malësija me Ded gjon Lulin n’ Deçiq

  • Guri i kuq me keto komente tregon injorancen dhe mosdefinimin tend atdhetar.. Une nuk kam ndermend te bien ne nivelin tend te komentev por dua te rikujtoj se me kete patriotizmin tend as nje gur nuk mund ta levizesh para ne te mire te ceshtjes kombetare, por perkundraz.. Ti mundohesh te na shites atdhetar, por jo ste blen kush edhe pse surratin po e mbulosh me petkun kombetar.. Servilat si ti , qe fatkeqesisht nuk jane te paket paket, po demtojme edhe me tutje ceshtjen kombetare.. Se kush eshte udb e kush jo, keta do ta deshmoje kohedhe dhe uroj sa me shpejt.. Vetem keshtu persona si ti dhe disa idhuj te tu do shkojne perjetsisht ne pension!Vetem keshtu shqiptaria do te udheheqet nga njerez te sinqerte e me ndergjegje te paster, qe fatkeqesisht tash e sa vite po fal jush po…

 40. E po ju bani si te doni, ater pritni edhe rezultatet. Delni me flamuj malazez, nuk mundet kush me ua prua. Une aty nuk do te jam kurr. Perderisa ata u shkelin, mohojn e arrestojn per flamur kuq e zi, ju delni e tregojuni qytetari “evropiane”.
  Evropa e Shba po mundohen me e integrua edhe serbine e maqedonine, por shqiptaret atje protestojn me flamur kuq e zi.
  Bile bile kemi Greqin, ne BE, si shteti ma racist ne bote, por prap se prap ne BE.

 41. Do ta kemi punen!
  Sa i perket FDI-s dhe perdorimit te flamurit, kujtojeni Ismail Qemalin dhe do ta kuptoni pse ata perdoren flamurin shteteror se bashku me ate kombetare. Flamuri i shtetit dashte e pa dashte te i mponohet, edhe faktori nderkomtare te merr shum ma serioze nese kerkesat per te drejta dhe drejtesi i paraqet duke e perdore ate!
  Ne fund nese Koco Danaj ishte dakorde, ju ne ceshtjen kombetare jeni disa kilometra mbas Ti. Dhe per mos ua lejuare te genjeni ketu do ua jap telefonin ose E mailin e Ti dhe pyeteni!
  Gjeja ma e lejte eshte te mos perdoret Ai flamur, or FDI si organizat serioze mori guximin dhe veproi ashtu si eshte ma se miri per shqiptaret ne MZ.
  Pajtohem me kte qe thot se, kur ky pushtet nuk na erespekton flamuein tone as na nuk duhet ta perdorim te tyrin, por…

  • Po te besojm, nuk ka nevoj nr te telefonit 🙂
   Tash e vertetove edhe vet se je njari prej atyne qe i luvdon , se vec dikush qe i hi vetja ne qef muj me ba kshtu.
   “Jo jo nuk je ti njari prej atyne, ti vec po i din rastsisth punt e tyne aq te ngushta personale…”

 42. Por cka te bejm me perfaqesuasit tone politike te cilet po perkrahin politiken antishqiptare te Millos duke u futur ne koalicjon me te!
  Une kesaj here do ti rekomandoja FDI-se qe ne protesta tjera mos ta perdorin flamurin Malazez, perderisa ata mos ta pranojn tonin ligjerisht!
  Tash FDI ka te drejte dhe obligim qe mos ta perdori ate nese organizon protesta tjera!

 43. BM Dashte zoti e edhe 23 vite tjera nuk i kemi te njejtat rezultate. Nuk ka mallkim me te keq per shqiptare nen Mal te Zi. Duhet dicka tjeter. Gjate ketyre vjeteve u ngime me Jovana e Ovana. Eshte veshtire kure ndertesa rrezohet vehtevetiu, nga temelet e dobeta. Tani eshte veshtire perseri te fillohet. Te njejtin persona jane plake e cplak. Te holla ka me pake. Per 23 vite jane nderua shume kalime doganore ne ish-Jugosllavi. E nevet ende qajme per te njejten komune. Edhepse gadi gjysma do jete boshnnjake. Sot lexova ne Ulqinionline, se ne Plave e Guci do mbahet nje tubim shkencore. Tema ishte e njejte si e Boshnjakeve. Nje komentus u thonte Ju nuk e paski ne teme Boshnjakizimin e Plaves dhe Gucise. Nuk di cfare dubimi mund te behet pa me e permende kete problem.

 44. Vet nuk muni meu kuptua aspak.ni delni me demonstratua ater delni pa flamur por për flamur.Me demonstratua nuk u duhet kurrfar flamurit,por shkruomni parolat se e doni flamurin Shqiptar.Hala jektû nuk ka shkrua kurrkush a lêjohet flamuri Kuq e Zi me bajt n’dazëma,protesta e demostracione.Kurrkush nuk ka shkrua se si muj, kush muj e kur muj me bajt Flamurin Kuq e Zi n’tokat Shqiptare ën Malin e Zi.Kurrkush deri tash nu ka kallzua a e lêjon Kushtetuti i Malit Zi me bajt flamutin Kuq e Zi e si munet me bajt.U lutem nae çkjaroni ligjin ater mujm me komentua.

 45. Rroke te lutem mos u fute ketu te komentosh, se do ti largosh disa komentuase qe koheve te fundit jan kycur e po komentojne pakasa ma me nivel, se per ty te garantoje. Se je njeri kote, qe jo vetem nuk dine se kush me kanin e ka , por as qe i kupton shkrimet dhe domethenjen e shkrimeve qe i bajn disa ketu.
  Me flale tjera, je nje fshatar i cili i takon mesjetes, besom se nuk ta thome kete per ndonje hire gjeloziie, por veten se ky eshte fakte i pa mohuashem!
  Une edhe sikur te ish njre me natyre gjelole, per shoket tu nuk kam perse te jem, do te ishte e logjikshme qe gjeloz te jem ndaj Anton Lulgjuraj, meqe Ai eshte per moshen e Ti ma i suksesshem se une!

 46. E vertet more Guri se jam fshatar, jetoj ne fshat dhe merrem me bujqesi. Taman i fshatit. Nje fakultet e kam krye edhe une (pa ndihmen e askujt), per ty nuk e di, por nuk po me hi ne pune. Ose duhet me u fut ne noj parti ose me ken sherbtor i DPS e vet nuk po dua asnjaren e po jetoj si nje fshatar i thjesht. Po ti, fshatari i evropianizuar, duket se nuk i don votat e fshatarve si une e shumices se malsorve, per ata dhe keni marr vetem 190 vota ne Malesi. Aq vota kishte marr cdo nji fshatar ne Malesi, aq sa keni marr ju 5-6 (+antaret e familjes) fshatar te qytetruar e evropianizuar, plus “patriotet” ma te mdhenj qe ka kombi 7 miljonesh. Keni zgjedhe metode te gabuar, keshtu nuk fitohet perkrahja e fshatarve te Malesise.

  • Rruku, po te udhehiqej Malesia me kesi fshatresh sic po thoni, ndryshe do i kishim punet. Por cka ti bash kur fati jone drejtohet nga kesi tipash pseudoatdhetar si Guri i kuq me zemer e mendje te zeze,. Keta smendojn tjeter pervec per te mbushur xhepat, qofte edhe duke shkelur idealet ma te shtrenjta e lera ma votuesin… Uroj qe sa me pare tu jepet cmimi i merituar ne emer te kombit e zotit!!!!! Dhe per fund, plotesisht pajtohem me ju sepse me mire fshatar e me ndere gjithe jeten sesa pseudoqytetar pa moral e pa asgje njerzore…

 47. Rrok fshatari intelektuale te rekomandoje nese vertet nuk je pjes e DPS, te bahesh pjes e tyre, se ti keshtu si komenton ,atyre je duke u sherbyer!
  Ndoshta edhe nuk ke kapacitet ta kuptosh kete, por te betohem se kete po e ban!
  Ateher ma mire te sherbesh me leke , sic bajn ata qe ti i mbron, sic jane keta perfaqesuasit e “partive shqiptare”, se pa lek !
  Ti sulmon Anton Lulgjuraj nje patriot te mirfillte e mbron ata te cilet po mundohen tja zgjasin jeten diktaturea dhe politikes antishqiptare te Millo gjukanoviqit!
  Per fat te keq, ke te drejt se njerzt si ti nuk ja japin voten Antonit, e asish ka teper shum Malsia!
  Vazhdoni punoni kunder vetevehtes, duke perkrah demagogjit e sherbetoreve te Millit!

 48. Po si ta bindim faktorin nderkombetar se ne Mal te Zi nuk lejohet flamurit kombetar shqiptar,kur FDI e perdor ne protest,kur partit politike bejne fushata e perdorin kur shqiptaret bejne dasma e perdorin kur jan festa kombetare e perdorim,kur ne godinen e komunes urbane valvit pa nderprerje,kur ne zyrat e partive shqiptare,poashtu valvit ter kohen pa probleme, e tash duket se edhe ne kish e fitoj vendin,ateher lind pyetja ku eshte pengesa a problemi,dhe te kush eshte faji,dhe si te bindim diken se nuk na lejohet perdorimi i tij??????
  Nje qind her pik pyetje

 49. Nuk keni nevoje te beni shume pyetje. Pasi keni te drejte te e perdorni perdoreni. Por duhet dijture se e drejta ne simbole eshte vetem nje nga te drejtat e shumta. Anton Lulgjuraj nese e ka perdore flamurin Malazez, ne demonstrata qe te i organizoni mos e perdorni. Ne daci edhe mos e thirrni Antonin. Cka pritni. Diaspora eshte ne pushim. Ne mos ikshin mbrapan. Nuk ka problem. Ne Karabushko polje ju garantoj une qe sa te jeni gjalle nuk do te mund te perdorni flamurin. Antoni posa kishte linde kure rraxhanat e vjeter udheheqen partite shqiptare. I krijuan Antonit, Robertit, Dritanit , e te tjereve keto kushte. Mos u kapni vetem per flamurin. Fitonje komunen,deboni boshnjaket une do ju jape flamurin. A ju pruni Antoni flamurin boshnjak. Antoni kurr ne jete nuk ka qene ne pozite.

 50. Ti sinqerisht ja kalone rrokut, se ndoshta Ai edhe ka morale( edhe pse eshte viktim e UDB-s) po ti ci jeton ne boten e endrrave dhe paranoje, kjo eshte shume e damshme per ata njerze qe duhet ta kalojne jeten me ty, se sa per rreth shoqnor ti nuk je i damshem, sepse nuk te merr kush serjozishte!

 51. Guei i kuq, faleminders ne rekomandim por kurr skam ken as nuk kam me ken sherbtor i DPSit, por vec i ceshjtjes kombtare. Jetoj nga djersa ime dhe ashtu kam me vazhdua. Ju qe sot sponzoroheni nga disa mergimtare, kur tu ndalin financat, kollaj se keni me e shqyrtua rekomandimin qe ma propozove mua. A ka me ken DPS apo Pozitivna apo dikush tjeter, ka me tregua koha. Se ju shum, teper shum i mbroni Abazovicat e Pozitivnes e Kavariqat e Stankoviqat. E ne tjetren ane paraqiteni si “patriot” ma te mdhenj qe ka shqiptarizmi. Jeni me dy pllaka. Sponsor, kshilltar e formues keni njerz qe jan laramana. Ne te njajten kohe ne ka 2-3 ane, e me te kalueme jo te paster sa i perket ceshtjes kombtare. Her nacionalista e her modernista. Mbroni Abazovicin, Kavariqin e Stankoviqin, sulmoni cdo shqiptar…

 52. shqiptar tjeter. Delni ne fotografi me Abazovicin me krenari e privilegj sikur te ishte Isa Boletini. Me nje kosomopolitan, me te cilin shqip nuk mund te komunikoni. Patriotatat ma te mdhej nje 7 miljon jeni sot, kurse neser delni me flamur malazez pas krahit. Kontraste jan kto.
  Nuk keni temel, jeni ne curulaj. Nuk dini ka doni. Ftoni ne bashkim, e ne te njajten koh te gjithe ata qe i ftoni i thirrni tradhtar. Ktu shihet se jeni shpenzua pa formua, jeni formua pa qellime te qarta. E pra kto jan arsyet pse fshataret, qe ti po thua se jem teper shum, nuk u votojn. As nuk do tu votojne, sepse nuk keni deshmuar asgje, por keni deshmuar deshtimin. Keni fillua pa orjentim, dhe keni humbur pa dal nga veza.
  Une do te isha i gezuar sikur te kemi nje levizje te paster kombtare, me temel, me…

 53. me drejtime te qarte, me qellime te pastra, pa ata sponsor te shpenzuar, pa ata keshilltare me 10 zyre, me nje orgnizem te shendosh, dhe jo me nje djale te ri, naiv, te cilin keta qe i ceka me lart e kan fute ne loje per te eksperimentuar e faji ti mbesin atij. Ai eshte vetem, aty nuk ka asnje tjeter te ri apo te re, pervec disave qe nuk din as bazen e politikes e ceshjtjes kombetare.
  Sikur mos te ishin gjitha keto, une do te isha i pari qe do ti bashkangjitem, por keshtu jo. Ate dite ne proteste erdha, u afrova foltores dhe pash flamurin malazez. Ika para fillimit. E pash se kjo eshte dicka tjeter, jo ajo qe paralajmeroshin.

 54. Shikova ne TV, kishin ftuar politikanet shqiptar ne tubim, bile edhe ne foltore por ne te njejten kohe i sulmuan sikur te ishin pochavrra. E po pse i ftuan pochavrrat? A thua se ashtu do ti bashkojne rreth vetes? Shum gabime bane ne start, dhe ju shperblye me vota. Antoni nuk besoj se e ban per pare, por pare moren nga diaspora, moren edhe per fushate zgjedhore disa mijra euro, e nuk ben asnje tubim te vetem, pervec reklamave neper rruge dhe TV. E ngriten A. Gojcaj ne nivelin me te larte te mundshem, disa dite me vone, ne fund te fundit. E quajten me gjithcfar fjalesh. E po si i ben keto dikush qe ka kurriz?
  Vaselin nuk e mbroj, e mbroj votat e malsorve. Gabime ka bere shume, por edhe pune me shume se cdo politikan lokal tjeter ne Malesi. Nuk e njoh nga afer, dhe as nuk dua te njoh…

 55. njoh asnjerin.
  Ai sot per sot, eshte me i miri nga te keqijt.
  Ju (FDI) keni zgjedhur rruge te gabuar, nese vertet keni qellime te mira kombetare per shqiptaret ketu.
  A mund te i permirsoni gabimet? Sigurisht se po, por nuk eshte lehte. Se pari pastroni disa mbeturina, dhe ndaloni me laramanina, behuni te qart, behuni shpat e preme….

 56. Ky elaborati i dorzuar nga Sinishtaj dhe Nimanbegu nuk eshte perfekt, por eshte i mire, tregon arsyetshmeri per Komune, JU e sulmoni edhe ne kete rast. Ku e keni qellimin o njerz? Po e konsideroni kundeshtare politik, megjithse me sa perkrahje keni, nuk mund te konsideroheni si te tille, por o njerez, nuk duhet lejuar vetit qe te kundershtoni dicka qe eshte mire per Malesi. Leni anet inatet. Ju duhet punuar qe ky elaborat te pranohet, duhet punuar qe referendumi te kalojne. Nese mendoni se duhet anuluar cdo gje qe bejne tjeret, e ti beni ju, atehere ku do te perfundojme? Forca juaj eshte deshmuar edhe para zgjedhjeve.
  Edhe po perseris, jam fshatar o Guri, por jam fshatar i ndershem qe e dua Malesine ma shum se cdo parti, se cdo karrig, se cdo individ.

 57. Mos e merrni me turr. Harxhonje kete energji tjeter kund. Duket se Anton Lulgjuraj qenka problem. Antonin ju rregulloj une. Antoni eshte t….., i p…., punon per e me DPs, sh…., na asimiloj Malesine sepse e qiti flamurin malazez para dy vitesh ne demonstrata. Vaseli eshte patriot, politicient, i afte, kombetare, jo qytetare, largapames, jo materialist, jurist i afte, ka punua elaboratin me te mire, ne Bruxel ka fole ne dam te shqiptarenve, nuk ka lidhe aleance me Gjukanovicin. Guri i kuq si gjaku na kuqi me Karvarriqnin, Starcevicin, Porsitiven e kush e di cka. Dritani ka gabua qe i ka thane bashkelojtarit tone “KRYEMINISTRI ME ANTISHQIPTARE NE BALLKAN”. Guri kuq si gjaku po e perkraheka. Nuk paska pase sukses me e fute ne gjeveri Starcevicin dhe Karovicin dhe Porsitive

 58. PRA PRESIM QE V A S E L S I N I S H T A J – MBRENDA NJE JAVE TE ORGANIZOJE DEMONSTRATAT NE MALESI. ANTONI ATY AS MOS TE EROHET. NESE EROHET DO E SHPALLIM TRADHETARE. Nuk di kunder kujte ka me demonstrua Vaseli. Kumnder Gjukanoviqit nuk munet se ashte me te. Karvariqi, Starcevici e Postivna nuk jane ne pushtet.

  Ka pas thane nje patriot legjendare, perndryshe perkrahes i flaket i Vaselit. Me tradhetove nje here, dy here, tri here, kater here, pes here. E gjithmone do te jei me TY.
  Edhepse Malesia po shuhet. Nuk duam me provua dicka tjeter. Njeriu gabon por duhet me shkua perpara. Prenimi i gabimit eshte gjysemgabimi.

 59. E dim se FDI ka marre vota shume pak. Por nuk e nxej koken per ta. Votat ne Malesi nuk do te thone pune te mbare apo jo. DPS ka marre vota me se shumti. Pastaj Ferhat Dinosha. Pastaj Vaseli. Por po e perseris. Me Djukanovicin aleat nuk mund te fitohet asgje. Miqet tone duhet te jene te gjith qe jane kundra Gjukanovicit. Pastaj vazhdojme perpara. Shofim cfar pozitet te marrim.
  Une kurren e kurres nuk mund te ju besoj atyre qe jane ne koalicion me Djukanovic. As sot, as neser e as pasneser. Nese dikush i beson. Perpara si tash 23 vite. Filluan koalicion me Boshnjaket (na im prune te dera me gjith flamur), po u bjen pika ne koalicion me Djukanovic (pacin faqen e zeze cfar parti kombetare). Perpara Malesi. Ne krye me Vasel Sinishtaj.

 60. O burra Ata nese na i napin 100 flamuj en nuk na japin Komunen gja sna duhen, cka na duhet Flamuri ne kur Mugosha plachkit te ardhurat nga buxheti jone te cilat shkojn ne arken e kryeqytetit nga taksapaguasi shqiptar i Malsis.
  Me kujtohet nje vjerrsh e poetit dhe msimdhansit Dod Kachaj qe thoshte, Ma hiqini kete pelhur me ate sorre te zhgjeposur ne mes, me jepni pak buke te bardh te ha pastaj le te vdes.
  Cka u duhet flamuri Rinis se Malsis kur kryejn shkollat e skan ku te punsohen, bredhin kafe me kafe, dhe te vetmen rruge shohin mergimin.
  Kto kushte po jau krijon politika jone,dhe asht me te dhep zemra, e po aq deshprohem kur shoh ktu Komentuas ka i dalin zot Vaselit, Maliqit , Millos, Franjos, Nikoll C, Nikoll G etj.

 61. Guri i Kuq , fal teje, FDI dhe Anton L… ka kaq vota sa ka.. Ti , edhe pse gjoja behesh avokat i tyre, u ben aq dem sa smund ta besojn as ata vete. Ti je nje njeri pakurriz , aq i rrezikshem per FDI, se per shqiptare jo se jo, sepse te njohin se cfar morali ke dhe per kete arsye nuk ke vlereson kush, madje as ata 3 apo 4 anetar te familjes tende te ngushte.. .. ANton L eshte nje djale qe premton, por uroj qe sa me pare te largohet prej kesaj nofke famkeqe, perndryshe do digjet pak metra pas startit.. Guiri i kuq fatkeqesiht nuk je i vetmi ne kete nenqiell qe mundohesh te krijosh, nga te pakenit, patriota e heronj, por kot e ke.. Ai qe nuk ka qene , nuk eshte , as qe do te jete kurren e kurresh, para as ti as disa qe po mundohesh ta na i imponosh.. HARROJEEE!!!!!!! Ser shpejti veprat…

 62. Se shpejti personaliteti juaj do te dalin ne shesh si qepa ne diell..

 63. Cfar fatkeqsiet o njerz. Per Kshilltret e njerzt ma te afert te A.L. Flamuri eshte nje cope pelhure me sorre ne mes! TYRP. Megjithse ket e kan deshmua, por jo edhe ne kete menyre.
  Cka u duhet flamuri thot? Po cfar njohurie politike ke ti me shoket tu? Po si mund te fitoj rinia jone dicka me shume kur nuk gezojn te drejtat me themelore njerzore, duke ja nis me simbolet kombetare, me ato qe na identifikojne si komb!
  Vertet fatkeqsi.
  Edhe aq sa dini e keni ne mjegull, ne luhatje dhe jostabil.

 64. Qe ket sh…… e Analistit as dreqi se merr vesh, a po ja tijeni muhabetin,e ktej pahet se eshte ma i mechmi i malsis,o UDB bukur po ja nep planet,por edhe ma bukur ti kryen ky Analisti yt he ky na e marrt te keqe kha ka na erd.

 65. Komuna e malesise , vaseli ka pas vota ne zgjedhjet e fundit me shume se Udsh-ja mos harro.. Vaseli kavota me se shumti nga te gjith partit shqiptare ..Tung

 66. E more Rrok, ma mire ta kishe emrin Rrot, po a e din se kto marrina qe i shkruane ketu jane perkrahje e plot e injorances politike dhe si e tidhe e mire per pushtetin antishqiptare te Gjukanoviqit, ti vetem nuk mer lek se ti per Millin punon!
  Me e di sa e njeh ti politiken nuk kishe me shkrua per te! Ti je nje populist i stilit te L. L., i cili shkatrroje politikishte shqiptaret,
  Dhe une, pavarsisht se je Debil politik, une kisha me pas konsiderata ndaj teje, pore ti je edhe genjeshtar krejt si Ai antishqiptari yte V. S,se ti thua se na po mbrojm Stankoviqa Kavariqa etj, cka nuk ashte e vertet, se anjeher ase qe me ka interesua puma as e njenit dhe as e tjetrit.
  Po ti paso qe mendon se je aq patriot pse nuk e ban as nje gja pozitive per ceshtjen, kombetare, por perkrah…

 67. Shqiptaret, qe punojne kunder interesave te tyre, thua se FDI i ka ftuare deputet ne protest dhe ne te njejten kohe i ka sulmuar, po si i ka sulmuare, per ty eshte sulm se kane kerkuare te largohen nga parlamenti si shej proteste per padrejtesi qe u behet shqiptareve, per ty dhe per ta asht sulm ai sepse ata kan ma me randesi karrike se ceshtjen e shqiptareve!
  Nese mendon se FDI do ta perkrahin politiken antishqiptare te DPS, e ke shum gabim se ata kurr nuk do te perkrahin asnje politik antishqiptare, qofte ajo nga shqiptare, ose kushdo tjeter duke perfshi edhe ty atu.
  Ti duket se ke mendua se edhe FDI do te tradhoje duke u bashkuar me Vaseli dhe Maliqin,
  Ju e paci perhajr Gjukun U Garantoje se FDI nuk ka me u kerkua pjes ne te!

 68. Rrok une shkrova ketu disa vargje te poetit Dod Kacaj se si shprehej ne nje periull ne shqipni ku ishin ne skamje e fukaradhek te madhe, ata vuanin per buke e na per flamur.
  Nese sot Rinia bredh kafesh pa pune pa prespektiv, nese krijojm ni shoqni qe merret me Droga, sic eshte duke u krijuaj ne Malsi, me ni pushtet qe na i merr drejtat neper kam flamuri per ne qendron ne gjysem shtiz o Rrok Dajia.
  Nuk e di a i ke menua ti keto gjana more Rrok qe je stabil.

 69. Ne pritje te demonstrates te Vasel Sinishtaj. Per te drejtat e shqiptareve nen Mal te Zi. Te gjithe jemi gabim. Presim Vasiliijen Don te jete kryetar i Komunes Urbane, deputet dhe kryetar i bashkesise lokale. Vasel te paste kombi. Shume kritikove demonstraten me flamur malazeza. Me fjale. Se me vepra aspak. Ke pase kohe. Perse nuk mbajte referendumin per komune kure te dhane signal SHBA. pajtohem se te gjithe e doni komunen. Aty jami bashke. Ne metoda dallohemi. Gja normale. Vetem me Vaselin nuk pajtohem. Edhe Ferhati me kujtohet kur udheheqi demonstrata. Vasel po te presin. Mos e pyet Djuken. Na nu ja kem pa hajrin. As nuk kem me ja pa kurr. Edhe me gabelin kudra aleatit te Vaselit-Gjukut. Vetem me flamur shqiptare. Por kerrkund nuk po te shof.

 70. Rroko po’ pse po’ harrxho frym e shkronja me kta njerz kot e te shitun…O leni se as Cemi nuk muj mi laaa,sa keq i kan ba vetit e kombit Shqiptar…

Comments are closed.