Debat në Kuvendin e KU Tuz

Të hënën, me datën 29, në ora 11, u mbajt seanca maraton e Kuvendit të Komunës Urbane të Tuzit. Edhe pse kjo seancë u mëndua të ishte seanca e fundit për këtë sezon vere, në mënyrë që të vazhdohej persëri në shtator, sipas shumë gjasash kjo nuk do të ndodh, për arsye se pas afro 6 orë debat u vendos që pika e fundit e rendit të ditës për diskutim rreth elaboratit të shtyhet për ditën e premte me datën 2 gusht.

Për shkak të pikave të rendit të ditës, ishte mjaft evidente se do të kishte diskutime të shumta, por me siguri surpriza e kësaj seance ishte ardhja e kryebashkiakut të Podgoricës Miomir Mugosa pas 7 vitesh në Kuvendine KU Tuz, që sipas disa zërave jo zyrtare ishte surprizë edhe për vetë drejtuesit dhe Këshilltaret e Komunës Urbane.

Pika më e rëndësishme e rëndit të ditës e cila dhe hapi debatin më të madh në këtë seancë ishte plani urbanistik për fshatin Dinoshë e sidomos perqëndrimi më i madh ishte te pjesa e zgjërimit të varrezave katolike. Siç raporton gazeta e përditshme Vijesti, Fadil Kajoshaj Kryetari i Kuvendit të KU Tuz u shpreh se debati publik për këtë plan është bëre në mënyrë formale dhe që perderisa ky plan është për banoret e Dinoshës atëherë ata duhet të pyetën për të. Ai gjithashtu tha se kjo është një çështje mjaft delikate dhe se dikush perfiton nga kjo.

Halil Dukoviq nga PDS (DPS) u shpreh se ky plan nuk do të përkrahet nga partia e tij, për arsye se ankesat e qytetarëve nuk janë marrë parasysh dhe se nuk është respektuar dëshira e shumicës së qytetarëve.

Këshilltari i Alternativës Shqiptare Mark Lucgjonaj është shprehur se kjo është një loj politike dhe se po tentohet tu lihet në dorë patatje e nxehtë.

Nikollë Camaj (LDMZ) u shpreh se “Në Malësi kemi kapacitete për të vendosur për disa gjëra, ju keni votuar për urbanizimin e Dinoshës, kur unë isha kundër  për arsye se nuk mund të urbanizohet fshati para qytetin”.

Enis Gjokaj (UDSH) për këtë plan tha se partia e tij do të jetë kundër, për vetë faktin se ky plan do sjell vetëm të këqija dhe së është koha që ti thuhet jo planeve që vin nga kryeqyteti.

Smail Çunmulaj nga IQ tha se për 8 vite nuk i ka pyetur njeri për asnjë gjë, ai u shpreh se i ka ndjekur debatet publike, por si Këshilltar duhet ti vihet ne dispozicion materiali dhe jo të flasim përmëndesh.

Ndërsa nga ana e tij Kryetari i KU Tuz Fran Lulgjuraj është shprehur se “Ne nuk jemi shërbëtor të askujt, nuk mund të thot kush që ne do ti përkulemi, as kryeqytetit dhe as shtetit. Në qoftë se dikush na cilëson si poltron nuk ka të drejtë”.

Muhamed Gjokaj nga Lista për Tuz u shpreh se problemet do i rregullojnë banoret mes vetes dhe që ndihma e Podgoricës nuk i duhet.

Kryebashkiaku i Podgoricës Miomir Mugosha ju përgjigj të gjitha akuzave që mori nga Këshilltarët e Kuvendit të KU Tuz. Ai apeloj te Këshilltarët që ta aprovojnë këtë plan dhe që myslimanet ti lëjojnë vëllezerve të tyre katolik që në kuadër të këtijë plani të zgjërohën varrezat me 1000 meter katrorë.  Duke aluduar të banoret e Dinoshës ai i përsëriti fjalët që në shekullin 21 ai që gjuan me gur të vdekurit për të janë njerëz primitiv.

Në fund pas shumë debatësh Këshilltarët e UDSH, PDS (DPS), Partisë Boshnjake, Rexhep Gjokaj nga Iniciativa Qytetare (IQ) dhe Muhamed Gjokaj nga Lista për Tuz votuan kundër këtijë projekti. Të përmbajtur ishin pjesa tjeter e IQ (3 këshilltarët), Këshilltari i LDnëMZ dhe ai i PSP (SNP)  ndërsa dy Këshilltarët e Alternativës Shqiptare votuan pro këtij plani. /MALESIA.ORG/

73 Comments

 1. Katolik vs Musliman. partit muslimane kan bo… dhe votojn sipas interesave muslimane pra DPS, Bosnjakt, UDSH Muhamedi dhe sa per duci edhe Rexhep Gjokaj i IQ ndersa katolikt e partive shqipare nuk kan bo… me votua ashtu si presin katolikt e Malsis PO kapells dhe vorreve ne Dinosh … ky eshte perfundimi kesaj seanc se skan pas doj pike me ransi kombtare por ceshtje lokale-fetare ne rend te dits.

 2. Mire se na erdhet zoti kryetari i kryeqytetit te Podgorices. Kur te pava u gazova se mendova se paske ardhur te diskutojme themelimin e Komunes. Mendova, se ndoshta keni ardhe te festojme iftarin se bashku. I kam ndegjua ne disa qarqe qe flitet se Dinosha do te shkoje me Komunen e Podgorices. A jane te thash e te thema? Apo plan afatgjate. Thone qe punet e “mira” behen ngadale. E dije qe per plane Urnbanistike nuk pyetet cdo fshat i qytetit, por a mund te me tregoni te verteten se cfare planit kani per Dinoshen? Barem te flej rahat. E di se mir nuk ka me dale. Komuna Urbane don Planin Urban.

 3. Mugosha vjen me fut gjarm. Shum po lodhet ky per vorret tona. Ky na marrt tkeqen.
  Kunder ose i permbajtur planit te Mugoeshes kan viejt me ken tgjith.

 4. Mugi ti mos prich me ardh ma!!! Mos u merr me vorreza vllaznore por puno ne ato publike qe keni premtua tash 20 vjet.

 5. Si duhet me e interpretua tash kyt gja. Partit shqiptare, pro, kunder , te permbajtuna. Si asht dasht me votua? mire e dim se si kane reagua ne Dinoshe, vet kisha votua pro, se plani nuk asht vetem per vorre, se vorret nuk zgjanohen, por goditen dy kapella, edhe krejt ajo pjes rregullohet, me shpi kulturs, zgjanohet shkolla, qendra shendetsore, parku e shume gjana tjera.
  Varrezat qendrore than kan me kene en Milesh diku, ku sdi, por ashtu tha mugosha en Boin. bela diku ka rruga tuz-milesh, ja 20.000 metra katror, gjys musliman e gjys katolik

 6. si i kemi keshilltaret ashtu jemi edhe ne besa. Hajr kjoft qe paska dal kunder edhe Halil Dukoviqi. Athua dinkush me ma spjegua pse ?????!!!!!

 7. Pse plani urbanistik vetem per dinosh? pse jo per sukruq, apo ndonji fshat tjeter, apo ndoshta per tuz me ja fillua me qytet. Me duket se ketu asht dicka tjeter – me e terhjek vemendjen, nga pika kryesore, komuna e pa mvarun.

 8. Kush ka zemer ka,e kush nuk ka ska me pas kurr,pra burraleca en Dinoshe jan ,pyeten dhe gjithmon kan mu dvet Dinoshjant,e per veset tjera nuk e dij,pra en Dinosh i rregullojm na punt me vllazer katolik,pa qytet e pa tijer katolik nga Malesia,pershendetje…

  • Bukur ke fol e bukur kime kên me kên ashtû,por t’pramenher kini kallzua se si i rregulloni punt me “vëllazën” Katolik.Kur kame dal iher plani urbanistik për Male t’Malësis e jo gjithmon për fushën e Malësis?

  • Pajtohem Fikreto pa katolikt tjerë, por edhe pa musliman nga karabushi, vllana e koniku, e sidomos pa vehabi. Sinqerisht do të isha I lumtun ta rregulloni kete pune se malsor jem tetan se ishalla jato qe ka shkrua jaj beqaj en Dan edhe jeky doktori boshnjak si pranojne dinoshjanet, se ater vaj halli per ne. Ni duhet ju me pas ma vlla boshnjakun e na shkjaun mos kjoshim fikreto.

  • Cka me te komentua more Fikret. Se si i rregulloni ju punt me vllazen e kem pa kur i keni dal arkavolit perpara e nuk e keni la me kalua tan diten, ater e keni levrua parkingun … aty shihet se kush jane burralecat, se me ke burra keni pa raste me kallzua vetin ju Dinoshjant por strukeni si pulat e vetem kokorisni.

   Mire u ka than Mugosha, tana qe i keni kerrkua jua kem fut en plan urbanistik: cerdhen, ambulanten, shpin e rinis … ju vetem ato 1200 m2 parking po ju pengojn edhe per ate pjes aq t’ vogel jeni te gatshem me humb tana tjerat.

   • Sherlock,pa jepva ti pra ato 1200m quadrat,pas ci kenke ma malsor,ma shqiptar,ma burr se na,e mos i ke ater mos leh po’ kij kujdes,se Dinoshjant kan ba,bejn dhe kan me ba gjithmon ma shum per vllazen katolik,sec ke ba ti per veti e per kohshi tu,kaq …

    • Edhe ti po perdor fjal ofenduese (“mos leh”) si Fadili.
     Sdi per tjeter por per primitivizem nuk ja kalon kush Dinoshes. E keni kallzua vetin. Sa i perket percarjes ju cdoher jeni nda prej nesh, e prrallat per unitet e toleranc ato jane fars e mocime.

 9. kam mendue qe kjo debat do te jet per cheshtje te komunes se tuzit e jo per ato vorreza qe nuk kan rendsi te madhe ne pergjithesi.
  une kisha me thane, hiqnju punes vorrezave,leni fshatared e dinoshes ti rregullojn ata vet,pa nderhy tjeter kush,e ata neqoftese jan aq budall le ti nxjerrin syt njeni tjetrit e mos te lejojm nje grup fanatik boshatar nga te dy besimet me i shti zjarr tan malsise.
  A nuk e dini se Mugosha tjeter nuk don vetem me e shkatrrue malsine edhe ma fort se asht,secili prej nesh kishte me vyej me e di se tan ata boshnjak qe na i kan pru aty nuk i kan pru per tmiren e malsis.Nevoja me e madhe sot per sot asht,qe mos te qesim mbas dore cheshtjen e komunes por gjithnji te vazhdojm ket kerkes.
  Ketyne politikanve qe ua kem dhane stolin,nuk duhet me i lan rahat por te…

  • Pse po thoni vetem dinoshjant mujn me rregullue at pune musliman e katolik ? kure asht kene puna me u majte ceremonite mortore e me vorrue te deku/nit, nuk jane kene vetem dinoshjan, po trieshjan e lulgjuraj e tjere. Kjo I perket tane Malesise isoj. Po I pakice dinoshjan e kan kallzua vetin e vazhdojne te kallzojne, edhe pse me pengua gja smujten. Chka me chudit mua asht, pse nuk bani za pjesa tjeter e Dinoshes, pse nuk u distancua prej atyne pak horave, po u ba pjestare e horllekut

 10. E more vellezer shqiptare, a po i shihni qedhimet e armikut!!! bashke me servilate tane,nje probleme i nje shqiptari eshte per te gjithe nevet,pa dadhime besimi apo vendbanimi,e jo ky eshte problemi i neve,i te gjithve.Boshnjaket jane njerze po jo shqiptare,ndoshta edhe te mire po jo shqiptare,jane te ardhun jo autokton,gjuhe dhe kulture te huaj,Malesia lidhet ne 4-5 breze, ata jo! Malesia jemi vellezer, ata jo!Duhete te jetojne, por jo te na okupojne.Te zgjohemi nga gjumi,o sot o kurre,ska Dinoshjan ,Trieshjan,Hotjan,Kojas,Sukruqas,e keshtu me radhe ato jane vendebanime te Malsise te gjithe jemi vellezer Malsiak,mose e harroni keta se atehere se je njeri.

 11. per bes tan po rreni e po folni prradha mu than kshtu shqip, nuk ini ma shum vllazen me keta ….. se sa ini me mugoshen kur vjen pyetja per ket gja , po ju vllaun chi jav ka ba nena nuk kishi me durua kaq e jo kta qene?????? ,,,,,nuk ka ktu vlklazni as shkuomi por esht dallimi ne mes te . . dhe vorresave katolike -kundra kryqit-kishes-Grudes-Malsis dhe kundra njerzimit ,,,,,,ju chi mundoheni me qye me fjale te bashkim vllazrimit kishi me ba mir tjetren her te ini te paret aty ne dinosh …por me duket se nuk kini me pa nevoj , se kjo gje do te behet ashtu sich esht e drejt dhe njerzore – both Turqit e kan pas djeg ket Kish -qe esht kisha ma e vjeter ne ter Malsi te mbishkodres dhe per ket gje GHrudasit e shperngulen ne Mal ku edhe sot gjindet kisha e Grudes -…

 12. por duket se Turqit kan lane pasardhesit mbrapa ku me kamengulje po mundohen me imponua te njejten me ndihme te boshnjakeve dhe disa ngatrrestareve neper Malsi qe flasin dhe punojn si disa neper ket forum ,,,,

 13. Fikret , i kini rregullua bukur mos u nimoft Zoti te dy paleve . Ju jeni ba gazi e barrja e shqiptaris e botes civilizueme , as ne azi e afrik nuk ka ndodh si asht ba ne dinosh .. Tyrp per te dy palet ..

  • Shiu,sa keni nis ju me shoqni me pik ka pak en punt e Dinoshes,ka nis problemi ne mes te vllazne,se deri ateher jan ken ma te respektuomit katolik ata te Dinoshes,se gjithku tjeter ne Malesi,prandaj mos tertakat kot,por na e marrshe te keqen te dy parve en Dinosh,se njerzit si ty si duhen fshatit gja e jo Malesis e kombit Shqiptar,

 14. Po bukur i keni rregullua me vllaznit katolik, ne kan qiesh shkjet, dhe ma ne fund kan ardhe e i kan rrah Dinoshjanet!
  Une kurr nuk e kisha besua se vlaznit tan musliman na urrejne aq fort.
  Te kishte qen ne pyetje nje boshnjak jam i sigurt se nuk do ta kishit ndalua, ne fund te fundit, pse nuk i kini bllokua vorrezat e boshnjakeve ne token e geudes!
  Turp!

 15. Ktu dreqi nuk dine me i dhan maje kunder planit Urbanistik votojn kshilltaret boshnjak, te Dps te sdp, Rexhep Gjokaj dhe Muhamed Gjakaj, IQ eshte e pembajtur bashk me Nikoll Camajn ndersa Mark Lucgjonaj dhe Gjergjusha votuan pro planit Mugoshes.
  Ktu as dreqi nuk dine me i dhan maje kush pine as kush pagua,por po besa e pagua populli edhe ata ran qe i ka kto dhomishta aty.
  Po done zoti e shume shpejt ne ate Parlament kane me hi njerz qe ja duan te miren Malsis.

  • Po kan me hi te FDI en kuvend e ater kan me ba namin … vetem mas parit duhet me i siguarua votat, e ju en malsi nuk keni me i pas as 100 vota heren tjeter . Po si menoni se u votojm me Besnika, Vasela e Antona , edhe disa viktima (raste te humbuna) qe i keni bashkua rreth vetit

 16. Katastroff!! Sdi cka me than! Me habit fakti se si te gjithe keshilltaret e konfesionit musliman, pa dallime partiake, ishin unik kesaj here!! E katoliket? Te shtyre ne mure!!! Me vjen keq kur duhet te shkruajme ne dallime katolik-musliman por fatkeqsisht gjendja eshte sic eshte… Ironia me e madhe eshte kur patrioti Muhamet Gjokaj u drejtohrt keshilltareve katolik me keto fjale: “ju garantoj se dinoshjanet do te jene te gjithe per komune, po ku do te jeni ju?” !!! Ku ke ftyre o Muhamed burri me i fol kto fjal kur mir e din se ne vitin 2006 te gjithe katoliket votuan opsionin per komune te plote, e dinoshjanet tu ne krye me ferhat ….. ishin kundershtare te flakte te komunes se plote, dhe flamurtatre te komunes sakate urbane!!!

  • Secilen fhale e ke me vende dhe nuk mundet me ta luej topi se cka ke shkrua asht fakt, argument dhe realitet.
   Boll asht ken me rrena dhe fjale kote, kush don me u be me katolik se Papa te urrnojn, realiteti eshte se secili musliman pa marr parasysh partin politike ka qene unik kundra punimit te kapells dhe zgjerimit te vorreve katolike, ky eshte fakt. e perseris secili keshilltare musliman pa marr parasysh partin, a je pozit a opozit jane ke kundra?
   a nuk tregon kjo shume? tregon besa fort shume, ky votim ka qene edhe njefare deklarimit a jeni pro atyne qe bllokuan arkivolat ne rruge dhe gjuejten me gur a jeni me anen tjeter, ska ketu ma muhabete tjera.
   Analiza kyce eshte pse ishin unik per votim kundra krejt keshilltaret musliman ne kuvend? Pse more burra?
   Keshilltaret katolik…

 17. hahahhahha Turq, turq na quajn, fatkeqesisht hala jeni te ngarkuam, por tash jeni nje pakic e ngarkuam dhe mund tu durojme.
  sa per dijeni na jem Shqiptare dhe ruajme trollin e vet, dime ti thom edhe podgorices ndal….! ne kohe kure vlleznit tone katolik se bashku me mugosha duan me krijua percamje dhe me permbys doke e zakone. diktatorave dhe servileve duhet tu thuhet cdo here jo.
  Va lumsha te bijte e dinoshes si luana u kemi pas ate dite, dinosha dhe kombi shqiptare krenohet me ju, prap si me 1911 kur nga dy ane jemi sulmua nga nipat e te njejtve sebashku me mugosha qendruat me ruajt trojet, por kete here me sukses.

  por pavaresisht kesaj fitore te madhe te demokracise dhe zhvillimit kjo mori fund dhe shyqyr me paqe dhe mirekuptim ashtu si don demokracija me shumice votash.
  sot…

 18. o njerz kjo pun ska te bej me vehabi se elle aj asht njeri si te gjith na dinoshjan kajoshaj edrejta etij asht me lshua mjekrren por ktu problemi kryesor asht se vorrohen an e pan malsis e elle ma lark sic jan do vorresa marniku e tinaj ci kurr en jet aty hise skan pa elle deklarata emugoshs asht tyrp ebarre me than se ekan gjuoj kufomen dinoshjant mundohen ne xhdo mnyr ne mena qit fajtor por fajin ekan ktu elle katolikt e dinoshs se ata na njohin ajem na vehabi se kur kan ndoll gjerat tragjike ne dinosh me vjet sasht nije ni muzik per hir te kojshive pra katolik kan qen por nuk ka dal doja emu tha nalni se jekta dinoshjan para 30 vjedve na kan llan zgjerim vorre sa kem da na igja ta them en fund se jekjo pun asht ka na largo edikush me siguri eka per qellim e ata nuk jem na dinoshjant.

  • Ju lutem te jeni korrekt,neve kemi pare ne videone tv boin se kur intervenojn policija kerrsasin peshat ne kufomen e te ndjeres si dhe e kercnojn pronaren e tv Boin Sandren duke i thene mos snimat, ndersa ajo perseri vazhdon xhirimin dhe nje djal i thot hajt hajt snimat se per zoti kem meti snimat edhe na ty xhamat, poashtu dhe makina e boinit u gjuajt me gur ate nat, tash nga ajo cka keni bere ju vjen tyrp dhe thoni sesht e vertet se eshte gjuaj gur mirpo mos harroni se faktet egzistojn he boin dobente mir ta punoj nje artikull me keto xhirime te sakta dhe pa rrena.Se sa eshte Muhamedi anatik eshte par ne fushaten e tij per loklaet e 2010 ku deklaroi ne boin duke u bere thirrje muslimave dhe duke thene a me mir e kini me votua nje Muhamed apo nje Vasel, keti tyrp ti vin.

   • Pse chka kini prit tjeter prej MUHAMEDIT, e treguen vetin ata me njerz te dekun, ashtu me “respect” e chka goditen. Ulen vetin e ngjarjet vazhdojne si ma pare, si mos t’ishin gjalle aspak

   • Zef Gjonaj kjop cka thua ti asht e verrtet e kulluar. Cdo fjale qe ke thane eshte e sakt, edhe per pershat e dinoshjanve edhe per Muhamedin cka ka than (i ka dal padashje …).

 19. Pse po krijoni percarje ju disa?
  Vet katolik jam por kish votua kunder ose skish votua aspak planit te Mugoshes.
  Sepse ai plan ka plane tjera, percarje ma te madhe.
  Pse nuk po bjen mugosha plane tjeta? Kem 100 ceshtje tjera ma me randsi edhe sikur kjo tkishte qellime tmira. Qellimet i dijm tgjith.
  Pse merret mugosha ne vorre vllaznore?
  Qysh kur jan ba ato publike e kompetenc e tyne?
  Vet pranoj se dinoshjant kanpa gabua pak ne at rast por edhe katolikt.
  Barre u kjoft ju qe po i sherbeni percarjeve

  • Ndoshta merret me parking te vorrezave sepse ceshja e dinoshes duhet zgjedhur sa ma pare, plus i kane ofrua donatoret qe ta finansojn projektin ci ky problem te zgjidhet, e keshtu mos te bahna rreth dinoshjanve gazi i dynjas.

 20. Roky dinosha, paske harrua por po te perkujtoj- me 1911 dikush luftonte kundra pushtuesit turk per liri e pavaresi ne krah te Des Gjo Lulit, e besa dikush tjeter qendronte krah per krah me pushtuesin… Malsoret e vertete luftonin pushtuesin turk, e nese ‘rastesisht’ ne taborret turke kishte malsor musliman, ai nuk eshte faji i malsoreve liridashes, por i atyre tradhtareve qe i verbonte ideja e clirimit nga felliqesira otomane! Me perulje dhe duke u skuqur publikisht e pat pranua edhe Xh N se nje paraardhes i tij luftonte per mbrojtjen e turkit!! Ai nuk ishte vetem, por kishte shoke, e dallimi eshte se Xh me ate gje turperohet e ju disa krenoheni!!???

  • Po po ka harrua Rr… H., po mos e luej se tjeret nuk harrojn chka asht tradhtija

 21. Debati ishte per Dinoshe e mesazhi per Komune te Plote.

  Boshnjaket dhe vellaznit e tyre te fese per cdo dite e me shume jane pro Komunes se plote meqenese ne komunen e ardhshme ata do te jene shumica, cka do te thot mund te vendosin cfare te duan dhe si te duan per Malesine (e si do te rregullonin Malesine ata e dijne vet e na te tjeret mund ta marrim me mend).

  Banoret e Malesise te fese jo islame per cdo dite e me shume jane kunder kesaj komune te Plote.

  Si perfundim, nese Podgorices i intereson qe Malesia te bahet komune islame ata edhe kane per ta ba. Po nuk i interesoi kjo gje Podgorices Malesia nuk do te behet komune e pavarur.

 22. Fatkeqesi , fatkeqesi, fatkeqesi per Ty o Malesi!!!! Pas gjithe kesaj qe po ndodh frikohem se shqiptaret e vertete dhe te paluhatshem , nuk eshte cudi ta bejne realitet projektin e inskenuar nga Ferhat …. me shoke, te vitit 2006… Boshnjakeve dikush duhet tu tregoje se ne Malesi jane te mirpritur nese ata duan te respektojne traditen dhe strukturen e ketij populli, per ndryshe ato do mund te shpallen qytetar nongrata…. Atyre duhet tu tregohet se malsoret nuk i ka mposhtur as prendoria famkeqe otomane e jo nje grusht pseudoanadollakesh… Malesia ka mbetur,eshte dhe do te mbetet vetem e malsoreve te dy besimeve,, Harrojeni se do kete Malesi ndryshe…. Duro edhe pak nena Malesi, edhe pse nuk e ke te lehte, Vetem Evropa eshte shpetimi yt, vetem aty do jesh vetvetja !!!!!!…

 23. shqiptar asht aj ci kqyr me bashkua malsine e jo me da tuj than qy cka bana vet e qy cka bani tjetri. Historine nuk mujme me terrnua, por te ardhmen e kem en dore. Byrm e kallxoni kush asht shqiptar se deri sot 10 vjet mire ka me u pa pune. Por sdi a ka me ken mire per shqiptar a per ardhacak. Por i sen e di se tan kem me ken gjall e barabar jet muhabet kem me pas.

 24. Sherlock po shtohet numri i votave po shtohet, sepse Malsia ka me dite me i vlersua mire keto ndodhi cud qe Rexhepi juaj nuk apstenoj si ju por doli krah DPS Udhs SDP dhe Muhamedit, Rocky Dinosha nuk jeni Turq sepse me u thane Turq ju duhet ta merrni per komplimet ni gja te tille se Turqit skishin ba ashtu si bat ju ty me gjuaj dekunit pesha.
  Ata djem nuk jane as Luaj dhe as Haruha por …. te eger qe lvrojn per fusha, lvruat kishs Oborrin te garantoj me jete se nuk ka katolik qe kishte prenua me lvrua oborrin e xhamis, ka pas edhe burra dinoshjan qe prej tyrpit se cka keni ba u ka plas zemra prej gazepit, po prezentohi prej daijive tash en Kuvend Komuna Rexhit Muhamedit e Fadilit papapa ku ka ra Dinosha…..

 25. asht rren emalle kushdo ci thot se dinoshjanet ekan gjuoj kufomen sasht evertet sasht evertet sasht evertet por ikem dal perpara padrejtsis ci per fat tkeq at dit asht ba me qellim kundra dinoshet me lloj lloj fjalve jo terorista e jo vehabista evet si dinoshjan metregoni tane fund n jeten jam ken shqiptar esi mujm me ke ja kur nakeni redua me ato fjal.metregoni ku asht shqiptarizmi vanap besen se elle un jam ken prezent at dit aty 12 or dinoshjant ifjal tflliqt fol se kan elle kem pa arsye pas atyne fjalve ci nakan than elle sekacil kush gojen pse se folni realitetin po brzieni pun thac e thema pa vend

 26. Ja pra “vellezer”katolik ku ju futi pushteti me ardh ne voter te huaj me nez zjarmin,normal se uka gjet ju disave ci e kan dit se jeni te mbuahur me urrejtje ndaj muslimanve.se mir a da me dit se veti huej kurr e per jet smuj me vu ba veti juaj vec shyqyr se se e kallxuet vetin cka jeni erdhe me ket rast shum flm se na keni forcua aq ma shum.se at tok pa e la me gjak se gzo kush vec dinosha ata dinje mir heret a von ni provoshi me ba gja….se podgorices na i dolem para mos me e rrzua ate kapell ose kish jo ju ……. ci lehni prej anet…mir e din malaia se na ekem kthye mrapa bagerin por e di ju gjith ini ken jo falenderuesa e TPA BES…a v ka llan dinosha token para 30 vjet e me shit a mej prdor ju???ju normal i keni shit vorret e tparve dhe token se per pare spo leni gja pa ba ..

 27. Din-dinoshjano: at tok nuk keni pas nevoj ju me e fal se ajo tok ku jan vorret asht ken tok
  Vorresh per grudjan qysh se i thom na vetit malsor!! E ajo tok ku jan vorret nuk asht pronsi e dinoshs por e kishs katolike. Nuk jam fetar i fort (si ju ci u bani feja boshnjak) por kado gjana sipas logjiket i kuptoj… E sa per ata se kush shitet e si shitet aman mos e hap gojen… Te paret tu jane ata qe jane ken shit e kan terrnua fen e kulturen per do copa toket! E besa me sa po shoh edhe kta ci nuk e kini pa shit hala (kombin shqiptar) doni me ia fal dreqit.. Besa fen bile e kini pa shit, e komin po ia falni dreqit tfal!!! Turp per ju!

 28. Me shvercovat vende vorresh me ndertua naten vorreza, me ardh ne vend te huaj me shit sil me polici, me na i rrah rinin, me na ardhe me na sha e fye se gjoja kem gjuaj dikan, por me u dvet,,? prej atyre gurve kush mbeti i dekun pervet vigut qe sdin me fol, kujt i ra guri dhe sa jane te lenduam, sa qesharak qe ini. oo mir si nuk jeni kujtua me tesh krenat jari me tjetrin per me than se u kan ra gurt e turqve. Besa tradhetare nuk ishin dinoshjant por kta qe e prun ujkun te dera, se asht nje fjal e vjeter(qejt e kqi e bijen ujkun te dera) ashtu vepruat ju. Sot dinosha fatmiresisht paska djem hasllana paska luana e harushana me i dal zot vetes dhe vendit te vet nga horllit e tradhtise dhe te pabesve, qe padisin vllaun te shkjau. e pra mundeni sot me na u rrua b….et. se va kem ble…

 29. Va kem vle politiknat tuaja tradhtore dhe djallezore, vetem i keqi perdor te vdekunit per qellime te kqia. per bes skeni pse te msyni ne dinosh se na metni ne pik qafes. se muj me u dal tjetra(tye lyp lepurin me cua harushen) ma mir ulnije pak koken dhe fillojani bashkpunimin, se bela nje dite va falim kete tradhti qe prut mugoshen me i trem bijt e dinoshes,(jo jo jo stremen ata por mogoshave dhe vodonoshave u pergjigjen me argumenta dhe vendosmeri ik mugosh e b… na i rrosh bashk me kta rrahbosh. \besoj se analisto e ke marr mesazhin adekvat ti me shokt tu.

  • Hajde shtreju en rruge primitiv…Se mir tha dresheviqi, dinosha asht 90%musliman, i tha nikolla camaj nuk jan musliman por shqiptar, e kurrkush prej dinoshet nuk u cua me tha jem shqiptar, por e dryn gojen aty. Se ma afer ju duket dresheviqi i boshnjakzueme se nikolla.
   Por i gja em vjen mire, ci de kini fithua me ba marredhenie me tjeter kane, se edhe mugosha u gini. ka fry era aty ini ju.

  • hhahaha ti keke Mi e jo luan po cka po kuvet po ju skini b… e mos tite ke policia at dit mu mbrojt kishi shkua per lesh te tan po shet tirmni ktu mrrco kur mir e dim sa trima ini ju dinoshjat

   • Edi,po hahde ti e kallzoj vet ato “brakesha” e me pa si ke me kalua en Dinosh,pa polici more njerz tshitun e fanatik.Muc me hager celik me dhap por ste dvet kush gja per Dinosh as ty,as kta fanatik thet si ti,hakde se te presim si burrat,mos u frigso daji…

 30. Tpaer e mi jan ken katolik (kushrit tu)ashtu ci ktheu elle ti en rrom se ilirit jan ke tpa fe ju fen e keni prej RROMAKVE si dhe na prej TURQVE.jem e kem me ken per dinosh ni kjoft nevoja elle me la me fjak t vet,ater kisha ti dal zot atyne kufome npet tok.ku shkrua e kishs se a toka???ata mren po jasht asi pllab perpos rruget .

 31. Pasha njat Zot, pasha Krishtin e pasha Muhamedin, pasha gjakun e shqiptarit, kur po lexoj komente ne mes vllazenve te mi, po me kthehet lkura mrapsht!!!
  Mosni more shqiptar, si katolik ashtu edhe musliman mosni kshtu se asht tyrp per ne.
  Sot jem, neser nuk jem, te gjithe jem per ate rruge, e mos lejoni me ra ne keto kurtha. Se te gjitha do ti lejm mrapa nesh, por mos ta lejm tyrpin me na i tyrperua pasardhesit tone. Mos e knaqni shkjaun se ai kta don.
  Po a dini se keni te njajtin gjak? Po fe mund ti kesh 100 por kemi nje besim, kemi nje gjak.
  Per hire te Malesise, per hire te shqiptaris u bej thirrje qe te ndaloni me percarje se edhe kshtu jemi shume keq, e cdo dite me keq po na shkon.
  U Lutem vllazen e motra.

 32. Po kure nuk dijm me bisedue si njerz, pse nuk mbyllet kjo teme. Asht vertetue tash sa here se nuk dijm as nuk duem vllaznisht. Ka marre fund, kapitull I mbyllun. Kan gabue ihere, e tash asht chdogja ne rregull, bahen ceremonite mortore si ma pare, noshta e kan pa gabimin. Pse mej chprush tash s’rishe gjanat qe jane nreqe ?

  • O Gjyka,Gjyka po pse me myll temën,iher duhet me dal n’drit ata çi zihet qysh me 1974 por belda edhe mapar por t’part tan jân kên tmêçim,kanpa mashum êrz e burrni se sot.Jân kên t’prapametun,pa shkolla, por i kanpa mêt ën krye e asht bashkua pleqnija e i kan rregullua punt e jo si sot .A din Gjyka kur e vên tâmlin mu zije e kur nis meu vlua,ater çohet kadal ën kûsî e kur nuk muj tâmli me zân frym prej mazet,derrdhet prej kûsîjet e dalet zjarmi.Jâshtû jem edhe na Malësrt,katolikt e muslimant,duhet iher meu çfry ater kameu nal zjarmi.Sa vëllazën jân vra dërshe vetit rreth toket kur jân da e aty nuk ka politka as feja çka me lyp,duhet me çua gjygjin e deti rregolloj punt.Jo Gjyka temën mos me myll por maja myll gojën ati çi nuk din me komentua.

 33. O more Ivezaj…
  As fritnit\hoxhat nuk flasin ma me ket ze , jo pse asht za i keq por asht joreal, vllaznit nuk gjuhen pesha , as nuk kundershtojn njeri tjetrin en baza fetare armiqsore , ktu nuk esht problemi i vorrave -as tokes – ktu esht radikalizimi fetar qe shifet per chdo dit e ma shum neper Malsi.Po ku ka ba vaki ne qoft se jemi vllazer grat apo varzat Malsore mu vesh ne Haxhiba apo habiba (si dreqin e kan emrin) , chfar vllaznie asht kjo , sasht gja ajo pune ….

  • Edhe ni gjuhen pesha ihere, penohen ishalla per gabimin. Chdokush ne jete ban gabime, por nuk duhet me qendrue ne gabim. Ju puna mos e ban pune te madhe veshjen, ne veshje jemi dadhue gjithmone, por kemi kalue mire, mundet edhe tash ashtu vetem lypet vudhnet. Jemi vllazen sido qe veprojme, prandaj mos ti fryjme zjarmit, por te afrohemi s’rish !

 34. Luan Dinosha, me duket se paske nderruar fe. Ty te falet se e ke nderruar ne paqe dhe jo nen shpaten e pushtuesit qindra vjecar. Nuk e ke per tyrp si te tjeret. Pra, nga zemra te uroje ne kete, ne kete fe te re. Nuk dua te pyes se cfare ishe dje se e di se mund te me thuash se ishe si sot ose me keq: i konvertuari i Romes (e ti mire e din se ne Ballkan nuk jane bere kryqzata dhe se feja e Krishtit nuk asht perhap nga pushtuesi ne truallin tone), apo edhe ma keq do me thuash se ishe pa komb e fe si i pagan.

  Luan duhet te sillesh mire me Mugoshen. Po deshe te marresh komune duhet t’i ….. atij, e kam frike se as kjo nuk do te mjaftoje.

  Luan, ti tani duhet ta dish se loja shqiptare ne Mal te Zi ka perfunduar. Eshte humbur loja keqas. Kete do ta kuptojne shpejt edhe Vasel…

 35. …kuptojne shpejt edhe Vasel Sinishtaj edhe Nikolle Camaj me shoke.

  Ty dhe shoket tuaj u mban shpresa se mund te kapni hanen me yll, por ata jane shume larg o Luan Dinosha.

  E kur Mugoshen e keni prane ata do te jane edhe ma larg.

 36. O e mjera Malesi me bijte qe ke lene mbrapa!!!.. Sa e durueshme je o nena Malesi, si mund ti durosh bijet e Tu qe i linde e i rrite me gjakun e derdhur me shekuj, vetem e vetem per tu krijuar nje jete me te mire, e sot te jane bere armiqt e Tu!!. Po ku e ke kete durim e qe nuk shperthen njeher o nena Malesi dhe ta leshosh nje mallkim te madh mbi keta, qe sot me shume ngjajn ne kulshedra apo kopila se ne bijet e Tu. Athua keta ” arusha, luaj e vigana” qe asgje tjeter nuk po bejne pervec shkatrrimit tend , jane bijet eTu o nena Malesi??? Athua keta jane bijet e Tu trima, qe pervec ngatrresave, percarjeve e kercenimeve vellazerore me njeritjetrin , trimeri e guxim tjeter nuk kane???

 37. vazhdim ,,,Athua keta jane bijet e Tu qe struken para armikun dhe krekosen para vellaut te vet ??? JOOO, JOO keta nuk jane bijet e TU!!!! Bijet e Tu u shquan per vityte te larta atdhetare, trimeri , bujari , bese e burreri . Me Veprat e tyre krenohet sot Malesia..Ata , Ty o nena Malesi ta ngriten koken larte duke te bere Nderi i Kombit!! Po sot si ndihesh o nena Malesi me bijet e Tu ? E strukur, e lenduar dhe e turperuar, apo!!!! ??? Zotin ne ndihme o Nena Malesi!!!!

 38. ivezaj zapoj kta fanatikosa tu….O zef gj, va rr.. b th.. ktyne tonve, se kenke shpifs dhe rrenc. mos ke prit se na kem me i qendrua policis duar kryq aaa, jo besa por me u siedh me sa kem muj me gur e dru, pak jan lendua sish, ka vijej edhe ma rand me siedh, fjala kam per polic. kurse mugi thot se na e kem gjuajt ma par drejt ne vig qe esshte rrren.se ne poolici kur kerset dajaku eshte legjitime. ju keni ardh me vig e me polici vetem per me e cfry mllanin se u ka lejua mugosha dhe me urdhen tij keni veprua, juve su ka gjuaj kush a besa kur kerset huni duhet me hu me reagua, por mire si kje policija se jaty kishte plas ma e keqja, e ishalla ju keni zan mend.
  sot folni cka te doni por kot e keni, se na keni acarua dhe i keni ba zi vetem vetit se askujt tjeter, e shani turq e rromak, se…

 39. Analisti ka fole ne baze te informacineve qe ka pas nga Vendlindja z Luan, une kam qen atje edhe kam varreza qe nuk jane Grud kam pa edhe varreza te grudsh qe nuk kane hise en vorre te Dinoshs dhe aio eshte e vertet dhe nuk ja mohoj kurrkuj per hater te askuj.
  Mos thoni vllazen katolik te pa bes sepse ai konflikt ishte ne mes ju te grudve dhe ju duhet ta zgjidhni niher e pergjithmon.
  Ju ishit ata qe e perkrahet Mugoshen i dhat voten edhe Vujanoviqit ne zgjedhje parlamnetare nese dikush mund te quhet tradhtar ai eshte Dinosha juaj nuk kalou shume kohe qe profeti juaj Muhamedi votoj planin zhvidhimor etj etj.
  Ujkun te dera va pruni tjeter kush mos harroni se keni pas Ministrin dhe ambasadorin nga ai fshat, qe tradhtuan ne mnyr te hapun.

 40. Ai ishte personi qe donte ta urbanizonte Dinoshen para Tuzit, nuk dhan urdhen Katoliket qe te rrehen dinoshjanet por ishte Dinoshjani qe e dinte shume mire se aty do kerrsas pendreku, shiqoni Videon kur Musteqja juja pronar i Gazelas cka thote, mos kerrkoni tradhtarin dyerve te Botes se e keni mren mu ne Dinosh, kjo qe po korrni ju sot eshte aio qe Lideret ati fshatit kane piell Mot.
  Une jam per tu ndihmuar qe ky konflikt te zgjidhet niher e me pare dhe niher e pergjithmon…
  EDhe mos harroni se tan Gruda katolike e ka votua Selim Ferrluckiqin, tane Hoti va ka votua Ferhat Dinoshen, pra ishin Katoliket ata qe e votuan ma tregoni ni rast kur ju votuat ni Katolik asnje sepse per ju tane katoliket jane te kqi.
  Mos harroni se lindja e shqiptareve eshte ne perendim ka thane Naimi i Madh…

  • Analisto,e kemi votua na Zot. Lek Lulgjurin,para se ke pa le ti,por mos na shit met,se e dim sa i urte je ti.Pun don me naj rregullua ti hahaha…

 41. Analisto- rrallher pajtohen me ty por ksaj her je ken shume i sakte!! Bukur e ceke se si gruda dikur votoi selim frluckiqin e hoti jo fort kaher ferhat dinoshen! Cka do te thote kjo? Kjo do te thote se katoliket malsor votojne cdo malsor qe paraqitet si atdhedashes e patriot pa dallime fetare!! E muslimanet, kur votuan ose perkrahen kolektivisht ndonje malsor katolik!? KURRE !! Unifikime juaj ne baza fetare u vertetua edhe kesaj here kur te gjithe muslimanet pervec bajraktarit te Hotit votuan njezeri! Muslimanet malsor gjithmon do ta mbeshtesin nje musliman te cfaredo kombi sesa nje vella katolik!

 42. Nje grup njerzish apo nje fe kure beson se te gjith tjeret I ka anmiq, aty me te dichka nuk asht ne rregull. Simbas disave e gjith bota mbare asht kundra muslimanizmi, e ceki, simbas disave. Por vjen pyetja: Pse ? Shqyrtoje mire vetin pse te gjith, pa perjashtim ta paskan inade. Rregudhoi ihere marrdhanjet me vlla, se nese bazohesh ma pare ne nje te huej te larget se ne vllaun tand, do te sharrojsh. Pse pra, n’se jemi vllazen dhe e dijme kush ishte pushtuesi dhe chka na bani per 5 shekuj me radhe, dhe chka mundohet perdit me na ba, pse pra na e nderojme aq sa tja napin edhe emnin e tij medreses. Chka duem na me dijte ma shume ? E keni tregue vllazen “dashurine” tuej. Edhe ne nuk e kuptuem hala.

 43. te nderuar vellezer malesor te mi… fakt eshte se kem nje gjak dhe kem nje perardhje, disa jem edhe kusherinje te afer apo larg, fakt eshte se na kan perca. por besa eshte fakt se nuk po jeni ma factor dhe ma mire ndrroni strategji dhe fillloni bashkpunim ne baza reale. sot kemi keta perfaqesues, ata I don populli I malesise me fe muslimane se jane trima guximtare dhe te drejte, din te qendrojne e te sulmojn, e une u jap besen se edhe me u dal zot juve kur te keni nevoj.ju disa qe shpifni e na thuani turq, ju largoni vllaun edhe 1000 km nga ju dhe ju I bani zi vetem vetit. celni syt pak nese keni aftesi me pa, Ajo qe ishte ne dinosh ishte fitorja e drejt, kjo ka fillua kur v…. nga tojeqi ska pas mundesi me pas hise ne ato vorreza, se mafja qe ka mbikqyr ato vorre I kan shit veset me ka…

 44. I ka shit veset e vorre me ka 10 mije euro, Ai ka dash me caktua vetin por jan cua kta shvercerat me ja shit, e besa ne dinosh dinosjanit sja keni shit se I takon para atij ardhacakut, keshtu kjo filloj dhe tye u dal zot katolikve vendas u cuan tjert me kokefortesi me I ba ato vorreza qendrore dhe kur e pane se kjo loj buron nga kuzhinat e fritne tuzit u terhiqen kta tonet, ashtu qe na mbeti neve ta ruajm nderin e asaj kishe aty. Jan zbulua tana hordhiqet e juve per ata jane muslimant kompakt. e dine se dinoshjant jane ne te drejt, ken do qe pyesni, ju jeni msua me na perbuz e shkel historia duket me kta bijet e ri po e ndryshon ne drejtim te mire. Analisto mos shaj e fyej edhe shpif. ti e din mire se ku keni ra, dhe ti e din mire se sjeni factor ma, ti e din mire se ku keni gabua. por…

  • O dihet more Luanesh sa ashte pranua ajo kishe aty nga dinoshjant, jane faktet e dokumentat, dihet ku ju deshti te ndjerit Pater Gjergj me shkue mej gjete ne arkiva. E shihni se su ka dale si kini dasht po keni deshtue, e tash munohi me u xijerr, por pa me u afrua me vllazen nuk ka nxierrje, shikoni emnin e medreses suaj, ater pyetni prej kah emnat qe u thohen, qe une ne kurrni menyre nuk u thom mashalla

 45. Problemi: E DUAN TURQINE ME SHUME SE SHQIPERINE, E DUAN SHKJAUN ME SHUME ME SHQIPETARIN.

  Per kete arsye i kemi keto probleme e percarje. Te mjeret na qe kurr skjeme te zotet e vetit por tue luajt qen e njeri me ne. Shpresoj qe nji dite kombi im qe e dua shume ti kaloje keto pengesa e te kete ndergjegje me te larte perndryshe jo mire.

 46. Te dini se nuk jem ma fanatik se ju se en cilen shpi muslimane e pat Yllin e hanen me shpiet en bashtin apo en der,e mduket se te ju jane ne disa vende e pse i bani ato…DInosha asht plotsisht en drejt elle u kan jet en qaf se dinosha nuk a shkua me cua boshnjakun en triesh traboini apo diku ci nuk asht hisenik vorresh elle tjetra pse keni shit vorret mren e sot lypni xhgjanim lypnje kush ika shit hjekni ato varresa atyj elle ti cojn en vorresat e tyne elle keni me pa vet both per hisenikt e mileshit se ata nuk paskan both,mos e shtirni kafshaten e malle se u jet en fyt.

 47. o zote a ka ma zi se kshtu qe po flitet si ka munsi me arlle Mugosha me shti zjarre mese jushe a thua ju ini aqe analfabeta apo te shitur kundra tokes sone shekudhore jo nuke e besoj ase aje i besimit katolik ase aje i besimit musliman se nuke e duane te miren e atedheut po vdhazen ktu po shqipton fjalia raciste ku ne Malesin tone e kishime mase pakut nermjet fenavet tona pra ju luse sa me perkete si i Grude ti blidhni penen tuaje e jote huaj te punoni zbashkut per cdo gje per te miren e MALSIS …..

 48. Dua te ju lamroj, te gjithe Malesine e Madhe, nen Mal te Zi, musliman dhe te krishtere, se sot kam patur takim me Erdoganin. Me gjithe faktin se 21 perfaqesi te Shteteve te Bashkuara do mbyllen ne 18 shete, ai pati kohe te takohet me mua. Gjate takimit me infrmoi se Rexha Bala ishte i semure. Besohet se jeta e tij nuk do jete e gjate. Prandaj, Malesia e Madhe, vellezer prej disa nenash, dhe disa babash( me mire me thane AT-dhe) pergaditunu. Pergadituni per varrim. Nuk dua konflikte. Qetesi apsolute. Tash 60 dite nuk ka vdeke kerrkush, pastaj nuk ju kam tragezua. Nese Rexha vdes, varrimi do jete ne varret katolike ne Dinosh. Kufoma do shkoj nga Stamboli ne diaspor, e pastaj nga SHBA ne Dinoshe. Kujdes. Londra,Moskva the Stambolli interesohen. Ju informoj me kohe!!!

 49. Lisi, Nuk permend ketu kush turqin pervec pjesa katolike duke i fye vellezrit me fjale ku jeni turq delni bulla, dmth jeni te ngarkuam. (Nuk e di ate dinoshjan qe ka deklarua apo do ket deklarua se e don ma shume turqin apo te baj nje veprim ne favor te turqis) por ju hala nuk jen lirua nga e kaluemja, ^e duan shkjaun^ vlen perseri per pjesen katolike se edhe me kete rast e deshmuan si kur ne te kaluemen, kure keto toka i mbeten shkjaut dhe kure deshten me aneksua shkodren. Keto argumente qendrojne. Kurse Dinosha mbetet katund me shqiptare ne Malesi. Pse jeni plot urrejtje ndaj dinoshes se e mbron veten nga mashtrimet e mogoshave me klyshat e tij nga Malesia qe duan percamje, eshte problem vetem i juaji

 50. Liso,je tha krejt,mjeksoj kta fanatik tu ci i ke,ci gjithmon jan ken te bluom,e tash kan nis me u cua kadal prej gjumit,por von e kan se skan as zemer e as brakesha va lshofsha TURKIN edhe 500vjet,se na Dinoshjant jem ma Shqiptar se ju me FE MAT PASTER en Bot…pot SHQIPTAR…

 51. Lisi pajtohem me ty plotesisht , se fatkeqesiht me fort po duan Turqin e pushtetin sesa shqiptarin e Malesine.. Por duhet te lutemi per gjithe keta qe tiu kthjellohet mendjet dhe ta duan kombin e vet.. Nese kete nuk do ta bejne, ateher uroj qe kombi e zoti ti mallkoje duke u lutur qe as fare mos lashin mrapa, kushdo qofte!!!! Luan Dinoshen do e pyesja kush na qenken keta patriota mysliman qe po dikan me udheheq malesisn… Na i thuaj he burr me emra ta dime…

Comments are closed.