Për herë të fundit kur Turqia tha ”Kosova është Turqi” ndodhi kjo

Për ironi ishte tetor si tani (mes tetori 1912), 101 vjet më parë. Perandoria Turke kishte njohur ndërkohë pavarësinë e Greqisë, Serbisë, Malit të Zi e Bullgarisë, por jo të Shqipërisë e Maqedonisë. Kufinjtë e Ballkanit ishin si më poshtë, Shqipëria e sotme, Kosova, Çamëria, pjesa e Maqedonisë Perëndimore nga Vardari e këtej quhej Albania. Harta e mëposhtme është nga burime perëndimore të asaj kohe.

 

Pikërisht atëhere shqiptarët kërkonin në ankth pavarësinë, por Turqia deklaroi prerë e vendosur se Shqipëria (plus Kosove, Çamëri, Maqedoni Perëndimore) ishte Turqi. Aq deshi Rusia, nxiti Serbinë, Greqinë, Malin e Zi e Bullgarinë të sulmonin shpejt Turqinë, dhe territoret e ashtuquajtura turke ti ndanin si plaçkë tregu, meqenëse sipas Turqise ishin turke. Dhe ashtu ndodhi, nën ndihmën sufiçente ushtarake ruse, sllavët e grekët e Ballkanit shpartalluan Turqinë në dy muaj, dhe kufinjtë e Ballkanit morrën formën e mëposhtme.

Shqipëria hyri totalisht në uje, fqinjët bastardë e ndanë copa-copa falë kokëfortësisë turke që s’njohu pavarësinë e Shqipërisë, dhe insistimit të saj se “Shqipëria ishte Turqi”. Në këto rrethana të pa-precedente e ekstreme, fuqitë perëndimore u mblodhën në panik në Londër (dhjetor 1912), dhe mezi sajuan Shqiperinë me kufijtë e sotëm, për të evituar gjithashtu daljen e Rusisë në Adriatik.

I vetmi argumet i serbëve e grekëve atëhere ishte pikërisht deklarata turke se “Albania ishte Turqi”, dhe “shqiptarët ishtin turq”. Falë kësaj paçavureje osmane, Kosova, Çamëria e Maqedonia Perëndimore u aneksuan zyrtarisht nga sllavo-ortodoksit e Mesdheut, dhe ndaj shqiptarëve atje filloi masakra/eksperimenti më çnjerëzorë qe ka ndodhur ndonjëherë ndaj një populli të lashtë europian, madje dhe në bashkepunimin me Turqinë, e cila ndihmoi Serbinë të shperngulte shqiptarë drejt Turiqise si gjoja turq.

[Paragraf] Kam njohur në Amerikën e Veriut një kosovar të shperngulur nga Serbia për në Turqi (prinderit ia kishin shpërngulur para shumë dekadash), ai kishte lindur në Turqi. Më tregoi në anglisht (s’dinte shqip) si prinderit ja kishin vendosur në një fshat në Turqi, si ata s’dinin asnjë fjalë turqisht, dhe ishin me flokë bjond ndryshe nga vendasit turq ezmer. [Mbyllet paragrafi]

* * *

Nga atëhere e 100 vjet Serbia ka përdorur non-stop si refren pikërisht atë që tha Kryeministri turk Erdogan para disa ditësh në Kosovë, se “Kosova është Turqi”. Mbi këtë bazë Serbia sajoi historinë e Betejës së Kosovës (1389) si luftë të vetën, thjesht per te konkluduar se Kosova kishte qenë teritor serb i populluar më vonë nga turqit.

Për 100 vjetë të gjithë e besuan Serbinë, deri kur shqiptarët e Amerikës (e theksoj, shqiptarët e Amerikës nga Fan Noli te këta të sotmit) bindën Amerikën se Kosova nuk ishte as Turqi as Serbi, por ishte Shqipëri, Shqipëri, Shqipëri, Shqipëri, vetëm Shqipëri (dreqi ta marrë këtë punë), asgjë tjetër veçse Shqipëri…, dhe Amerika i besoi, i vuri flakën Beogradit, dhe ja ktheu Kosovën shqiptarëve.

Ndërsa tani, tani që Shqipëria është më afër se kurrë kompletimit, na dalin nja “three stooges” (film amerikan), “tre koqe” ose “tre tarrallakë”, dhe deklarojnë nga Prishtina se Kosova na qenka Turqi. “Budallenjëve u hapet rruga” thuhet, por jo këtyre, këtyre u tregohet vendi. Gjaku, tonelatat e gjakut tonë të derdhur lumë do i përpijne, jo dyshime per të kundërtën…/GazetaKritika/

99 Comments

 1. Autori perdor shprehjen “fqinjet bastard”. Po Turqia qe mbante te okupuar trollin Shqiptar cka ishte, o i nderuar Autor?

  Fqinjet atebote kishin te drejte te okuponin kete territor sepse ajo nuk ishte toke turke…dhe po te njejten gje do te bejne edhe ne kohen e sotme sikur perendimi te bindet se Kosova (Shqiperia) eshte Turqi (“jo dyshime per të kundërtën”, o i nderuar Autor).

  • Po ti o kokederr pse te djeg? Pse mbron serbet dhe greket?sepse ke gjakun e tyre je ose minoritar grek ose serb i Shkodres.pune tjeter qe ke vene kete emrin Kastriot per tu maskuar,qe gjoja na qenke shqiptar. Ptu se ti qenke”fqinji bastard”..se te shqetesoka kjo fjale qe autori i ka vene me te drejte. Komplimente Autorit

   • Bastard asht shkaktari i coptimit te tokave shqiptare, ata qe i mbajten nen pushtim dhe kercnuen edhe vete Europen. Por Europa nuk ishte e marre me lejue me u ba edhe nje shtet i madh turk ne ballkan. Dhe si perfundim, jemi te ndare e te chkatrruer, vetem e vetem per fajin tone, te cilin po e perserisim dita dites, pa mesue asgja nga jeta.

 2. Ah Erdogani,besa foli njashtu si mendojn kosovaret,dhe nje perqindje e madhe e popullates qe flasin ende gjuhen e Te dy Gjergjave!
  Per çudi, pse Malesia.org nuk e publikoj letren e hapur te deputetes kosovare Alma Lamaj qe ja drejton kryeminstrit Turk??

  • O LESH ku e din ti si mendojne kosovaret? se me duket spaske pa Kosove me sy najhere. Tash ose me mendu te gjithe si disa katolike ekstremist si puna jote , ose filloni me nxjerr konkluzione te tilla. Letren e Alma Lamaj mire qe nuke botuat, se ajo ate leter e boni ne kohe fushate elektorale mos harro, dhe pak dite para se ti bashkohej LDK. keshtu qe kuptoje kaq pak, mendo nejhere me tru.

 3. Cka i ka ba Turqia kombit Shqiptar , veshtire se ia ka ba kush kujt …
  E tash ne vend se ata me ardhe dhe me kerkua falje , ata vine dhe na thone se trojet tona jane – Turqi !! Para disa vitesh thane per Shqiperin , tash per Kosoven .
  Por nuk kan faj ata , por ne ci nuk e kena nje Shqiptar i cili dine t’u japi pergj. atyre …
  Cka eshte edhe ma zi , shumica e shqiptareve ndjehen krenar me keto deklerata te turqve …

 4. Kosova munet me ken vetem Shqipni dhe Perendim. Kta ci i thone vetit Shqiptare a me zemer jan turkofila, sa arrijne ci turqit okupatoret V-Shek.ti thrrasin vllezen jan Shqiptare me bishte e ruzga…ose vuajn nga SINDROMI I STOKHOLLMIT. Po si muden okupatoret MONSTRUOZ V-Shek.thrrasen vllazen!? NA IZOLUEN NGA QUTETNIMI PERENDIMOR, NDALUAN GJUHEN, SHKOLLAT, NA VRAN, DOGJEN,THEREN,PERDHUNUAN,MASAKRUAN, NA E IMPONUAN FEN MUHAMEDANE(kulturen arabe)ME DHUNE…NA LAN NE ERRSIRE. UN JAM SHQIPTARE si GJERGJ KASTRIOTI, DED GJO LULI, NAN TEREZA, GJERGJ FISHTA, GJON BUZUKU, PJETER BOGDANI, ISMAIL KADARE DHE NUK PRANOJ QE TURQIT TI KEM VLLAZEN…I URREJ ME GJITH ZEMER.

  • Dr.Alberto,ti deri dje je shkollua e ,,stomatollogua,,ne gjuhen serbe,babai yt ma i madhi Dps e ti po’ na tregon se je Shqiptar,mo he burri i dheut…

   • Kur vendos te pepergjigjesh komentit tim tpakten ki guxim te shkruash emnin e jo si anonim.Une vetem shkollen e mesme e kam mbaru en gjuhen malazeze, filloren en Dinoshe kurse fak. e Stomatologjise en Tirane. Ti me siguri je turkofil per fat keq si shumica ktu en Dinosh te cilve u pengon cdo gja shqiptare dhe perendimore. Une jam SHQIPTAR PERENDIMOR dhe ANTI-TURK E ANTI-LINDOR. Distamcohem nga ju turkofilat ashtu sic distancohem nga disa t’part e mi t’cilet me 1911 luftuan ne anen e okupatorve monstruoz turqve e kunder Shqiponjave te Malsis ne krye me Ded Gjo Lulin.

 5. nuk duhet mu merzit fort per kto gjana se ne malsia sterrgjyshat kan nrrua fen ejan shkua en shtat breza ejo en .kosov tash pesqi vjet kan kreh aty turqit.por mjadit zotit per ner ci flasin shqip deri tash

 6. Hashim Thaci nuk eshte, e as familja t tij nuk jane heronj(kerrkush nga ata nuk mbeti ne lufte}, nuk eshte i edukuar dhe nuk eshte diplomat. Kur ishte ne moshen rinore merrej me shitjen e farmerkave ne Zvicer.
  Eshte mire te largohet.

  • Pjesmarrjen e Hashimit ne lufte nuk e mohon kurrkush. Tane ata qe shkojne ne lufte nuk vriten por pjesmarrja asht e randesishme. E udheheqjen qyshe ateher nuk di si e ban…….

 7. Te nderuar vllezer nuk ka faj krye ministri turk kan faj te tant te cilt jav puthin b….n
  po jav nap ni shembull per te paren her kur sali berisha erdhi ne SH B A duelme me prit sit kite ardh Gjergj Kastrioti dhe shkuame ne Manhatan kun ishte pritja e tina,kur i erdh koha me fol kishin ardh gjin prej tana kombeve dhe ndigjoshin fjalimin ci e mbajti !!!!!mendoju thot na Shqiprija jem ura islamike ne Ballkan kur e foli ate fjal u perbehem vec kan uk kryet shum prej tyre dhe u nisen e shkuan,jem tue fol para 20 viteve dhe jaty sala i ka la duert me Ameriken per gjithmon Hashimin e ke Turk Komunist aj asht patriot me bateri ky Edi hala nuk di por kam shum shpres ci shqiptart ka me i pru ne braz thom na malesort kalofshi mir.

 8. Sali Berisha, Hashim Thaci, Milo Djukanovic me zagaret e tyre, jane e zeza e demokracise ne Ballkan. Plackiten dhe vorferuan . Vetem per interesa te klaneve te tyre. Erdigani do shkoj deri ne Tokio se bashku me Miloshevicin . Me “Arabia Airline”.

 9. Safet Butka ju pershendet prej se largu me trup por shum afer me zemer pran jushe..Pronancimet e Erdoganit se Kosova esht Turqi dhe Turqia esht Kosove, jan te nxierrura nga kontesti o vellezer e motra. Nuke kami probleme sot nga Turqia, por nga Serbia dhe Greqia te dashtur dhe te nderuar. Aje e ka then kyt qe me i frigua Serbet dhe Greket qe per dit po kerkojn me marre pjes nga tokat tona dhe me ckaterrua edhe ate pak shqipni qe ka mbetur. Po e shifni se po duen bota me ja dha Serbis Mitrovicen dhe pjeset tjera Leposaviqin, e Zubin Potokun dhe nje pjes te Decanit dhe aty ky ka Serb gjoja jane troje Serbe. Ky Erdogan ne bashkepunim me Thacin, Ramen dhe Ameriken i tha kto pronancime se jo nga vetevetja more dajit e mije..

 10. Mose u frigoni pra nga Turqija se ajo sdo te okupojn ma trojet tona, por ajo do te na ndihmojn me i bashkua trojet tona. Gjat luftes se fundit ne Kosov kur gjoja Greqija donte me i dalur zote Serbis ne rast te nje lufte ballkanike, turqija ju pergjitje se une do te futem shkurtazi ne Kosov(prapermes greqijet), po ju mos i harroni kto pune. Kush mund te na ndihmojn ne Ballkan, se ne te gjithe kojshit tone i kemi antishqiptar, dhe tani nje shtet 90 miljoneshe pse ta kesh mike sesht asgje e cuditshme, dhe mos ti pompozojm gjerat aqe shume, e di se tash edhe mue keni mem kqye me me sulmue, jo udba e jo dreqi e jo i biri, se ne kshtu e kemi zanat me sulmua ate tjetrin kur nuk pajtohemi me te..Turqija ka marre funde por ne permes Turqis pra duke e shfrytezuar ate, duhet te bejme bashkimin…

 11. bashkimn tone kombetar. Kush tjeter pervec Turqis do te na perkrahte ne nje nisme te atidhe. Prandaj e mendoni ju se Thaci dhe Rama nuk i kan bisedua keto pun me te. Po more vllazen politika nuk behet me mysa buket dhe me gjose duke e fry dhe sha njanin dhe tjetrin por me logjike te shendoshe dhe me mendime te kapshme. Turqija ja fali serbis, e malit te zi trojet tona ajo mund te na ndihmojn edhe ti bashkojm nese done. Ju shkoni pakez ma large dhe ju kujtohet lufta e shkodres, ne vetem me Turqin e patem mundur Shkjaun e zi, dhe ne ato luftra sllavet i dhan 11 ose 12000 luftetar duke marrur shkodren loce, te mbrojtur nga gjenerali i famshem Riza Pasha, derisa ne shqiptaret vet me tradhti e helmuam(Esast Pashe Toptani), dhe mandej ja dorezuam vete shkodren malit te zi..

  • Safet Butka fanatiket musliman dhe ata katolik xhdo gja ci asht per tmiren e shqiptarve e vjen nga shtetet muslimane ose katolike u pengon, Me vjen cudi per nijerz te shkolluem ci merren vesh pak en politik se per ata ci jan cobana si un nuk em vjen cudi. Me pelqen komenti yt pa ofendua kan, pa sha kan te lumt dhe te pershendes ty dhe gjith shqiptaret jo fanatic, I urrej fanatiket musliman dhe ata katolik.RRNOFT SHQIPERIA NATYRALE.

 12. Sote ka ardhur koha qe me bashkua shqiperin , dhe vetem permes Turqis dhe ne prapasken do te qendrojn SH.B.A e cila nuk do ta kundershtojn procesin poashtu edhe Gjermanija besohet ti mbajne syte mbydhur dhe ta lejojn ndoshta ket proces, kurse te gjithe te tjeret do te jen kundra..Pra Ballkanijada e re formohet vetem me bashkimin e trojeve shqiptare te nderuar forumista.. Pak shum ju fola se edhe ne internet nuk folen te gjitha mendimet(disa do te thoni marrinat qe ka njeriu ne koke), por kjo esht e arriteshme vetem me mbeshtetjen e nje shteti te forte qe rrine mbnas neshe zoteri.Pa diken te forte mbas shpine ne sdo te mujm te arrijm ate qe deshirojme. Mbani mend fjalet e mija, une kam qen ne Stambolle, atje esht kultur dhe qytetni qe ase ne se kemi ase kurrkungadi si afrohemi, prandej mos…

 13. te mendojme se sote Turqija esht si perendorija Osmane dikur, jo more zoteri jo kan ndryshua gjerat.. Ne duhet bti shfrytezojm rrethanat politike dhe ekonomike qe na afrojn te tjeret se ne vetem vetem mesim mbrapa, skemi kacik me u kap me te fortit, le te forcohemi nje her ateher kercejm larte sa te duam ne, por pa hipur ne kali smund tja dime sa e kemi vrapin. Ndoshta mundesija e vetme me hyp ne kali esht kjo…Nuke do te behemi Turq mos u frigone se ne jemi shqiptare dhe pik, ska kush me perjashtime te vogla qe na ben turq ase arab, jo more jo, se ne 500 vjet na kan sundua dhe sjan ba turq, kan nderrua fene per nje jet ma te mire(ashtu si edhe sote disa), por ata sjan ba Turqi, prandaj ase sote pse ka than ket shprehje mos u frigoni, se qellimi i kesaj thenje esht dikun tjeter, qe…

 14. Pa TURQI ska as shqiptar as SHQIPNI…E pa TURQI e zeze dita kishte me ken edhe per Malsi,Kosov e SHqipni….Pra rrnoft TURQIA e posht greqia,serbia,sllaveria.

  • Erdogan lexo pak ne histori dhe do te shish marrveshjet tuko-sllave per shpernguljen e qindra mijra shqiptarve drejt tuqis qe te gjith i ka asimiluar.
   Mbrenda disa dekadash edhe serbet to ti perkrahim si miq, vedhezer dhe shpetuesit e shqiptarizmit sepse ne okupatoret i nderojm dhe i cmojm si vedhezer dhe si shpetimi i kombit, e jo sic asht realiteti qe Amerikanet, Gjermanet (armiqet e armikut) Austriaket (lexo Faik Konicen) dhe te tjer na shpetuen dhe na cliruen nga thundra anadollako-sllave. Rroft kombi shqiptar i lire evropian dhe i bashkuar, RROFSHIN aleatet tan te perjetshem Amerika dhe te tjeret, POSHT okupatoret e djeshem, te sotem dhe te ardhshem!

 15. Dalngadal e me te vertet do te vije koha kur edhe Shqiperia edhe Kosova do te jene – Turqi !!
  Lajme ii mire per ju qe po e lavdoni Turqine …

 16. O more pasqyre, po shoh se shkove mbas Safetit, por ati i kallzon edhe nofka se chka asht e per ata as nuk i chuditem qe e paska aq ne zemer Turqin. E sa per te njoftue ty pasqyre me ndryshimin e Turqise, te sugjeroj te shokjojsh zonjen Erdogan dhe shamine e saje, dhe besoj se do ta keshe te kjarte sa ka ndryshue. Lum si ne me Erdoganin 🙂

  • Unifikim,vetem me ndihmen e shtetit dhe fuqis Turke,dot ndalohet kjo dhun e cila vjen nga beogradi e qe po’ e aprovon Podgorica ndaj Malsorve ne Malsi,dhe ndamjen e Kosoves,ne pjes te serbis(Mitrovica)….Pra na duhet ne kyt koh te vshtir nje aleat i till,se pa Ket Fuqi – T U R Q I,ne jemi,,picolli pesci,,thon italiant….Rrnoft aleati i Shqiptarve- TURQIA

   • E ka tregue Turqija te “miren” me ne si kurrkush, per ate shkak edhe jemi ku jemi. Per shkak te saje jemi te rrethuer me anmiq ne te kater anet, sepse askush nuk e donte ateher as nuk e don sot zgjerimin e asaje flliqesi, dhe per ta shfuqizue, na coptuen. Pse? Sepse ne e deshtem te keqen ateher, dhe fatekeqesisht po e duem edhe sot, po e lypim perseri okupimin. Ne vete tradhtuem fene tone, dhe tash po e paguejm shtrejt. Europa u tregue largepamse dhe e ndaloi, por tash qe po e lypim fatekeqesin ne vet…… Kam frige se do ta gjejm….

 17. Nuke po e levdon kushe Turqin, more UNE, te besoshe se spo ta levdoje, pore ky esht nje mendim ime personal, dhe ajo sdo te thot se do behet keshtu si une po theme.Thone nje fjale je i forte aqe sa ke miq dhe shoke, nese ske askend edhe vete je kurrkushi, shtu pra Shqiptaret ne Ballkan nese se kan nje mike te forte kesajte afer ne Ballkan deri sa te vine amerika me na shpetua ne han ujku, prandaj mendoj se keto jan vetem pronancime POLITIKE dhe asgje tjeter, le te shofim, por une se mendoj se TURQIJA do te uzurpojn ma troje si dikur, permes nje okupimi, prandej kjio esht dallimi qe keto investime duhet te vine nga dika more burra e burreresha..nuke bahet politik me barge thate, duhet me hager buke nga dikushe, duhen investime dhe duhet dikush i fort te na ndihmojne, tani skemi ma te forte…

 18. sKEMI MA TE FORTE NGA KOJSHIT TONE QE PO NA BAN NDONJE HUAZIM ASE NDIHMES SA TURQIJA, PRANDAJ QE KJO ESHTE LOJA E POLITIKES. O SJEMI NE MA PATRIOTA SE HASHIMI ASE RAMUSHI ASE CEKU, DHE SHUM TE TJER DEMACI E SHUM KOSOVAR QE SPO BEJN ZA SEPSE SMUJN ME U PERBALLE ME REALITETIN, VETEM PER TA TREGUA HISTORIN DHE PATRIOTIZMIN FOLKLORIK, DHE HISTORIN QE NA KAN UZURPUA DHE SUNUA PER 500 VJET E DIME KET, POR CKA TASHE PSE TE REFUZOHET E VETMJA NDIHMES QE KEMI..NA DUHET NDIHME SE ARMIQET PO NA HENE PRANDAJ DUHET ME U LIDHUR ME DIKAN TE FORTE…..ME FALNI PO TI LAME VLLEZER KETO PUNE, SE SKEMI RRUGEDALJE TJETER, AMERIKA EKONOMIKISHT NJETASH SMUND TE NA NDIHMOJN NEVE, SE KA HALLET E VETA..

  • Po more pasqyre besa ata qe na tradhtuen, per leverdi ekonomike e bane, per copa toket, lirime nga tatime dhe kshtu. Chka asht ma e keqja na nuk u mesueme men as sot. Per chudi, ata qe nuk deshten t’i tradhtojne besimin dhe traditat e te parve, por u ngjiten ne male per ti ruejt keto visare te chmueshme, as nuk i permendni aspak, por thoni te pershtatemi per leverdi. Heh si “puna jone”

 19. Dr.albeeeeeeeeertooooooneee,marre te qoft prej asi fare babet S.K.e nipi i O.H.K.me shkrua e me u tyrpnua preaedhjes…Ai qe e kundershton preardhjen nuk eshte njeri…Shyqyr ci vllau i madh smenon si ti e prap S.K.e ka nje djal en rregull,se ty ti ka marr met d.oga…pershendetja komshooo

 20. Alberto Kajoshaj mos e harro te kaluaren tende, kush ishe ne cka u konvertove dhe cfare je sot… mos fol prralla, se edi rama per turkofobet tha….. se ata mund te jene vetem idiotet. mendo mire per kete fjale.Turqia e okupoi teritoret shqiptare, por mos harroni ajo e deboi uroshin e dobet djalin e car dushanit i cili ne ate kohe sundonte me tokna shqiptare, pra turqia i aneksoi keto teritore nga serbia, por ti nuk thua as gja per serbet e te tjeret qe as sot nuk na i leshojn disa pjese te trojeve, vetem e vetem pse jane me shenje krishtere. zoti nuk i don te padrejtit, rroft edi rama hashimi dhe erdogani. dhe rofft uniteti turkoshqiptare si garanci kunder grekeve serbosllave dhe juve nje grusht mjeranash me kete serbin tone.

 21. Ne ishim nen okupim dhe jem qe nga koha e rromes deri sa SHBAja me turqi e aleate te tjere na liruan kosoven. pra ja filloni e fyeni me rend rromen vatikanin konstatinopojen, serbine stamollin etj etj.

 22. Erdogan po thua pa turqi ska shqipni as kosov as malesi ni ardht koha mem pshtua ju turqit ater na tret fara e mua me dalt shpirti ne mes beogradit se pa kalua edhe 480 vite nuk te kisha pranua as me shkel ne tok shqiptare kush te don det vin e te jetoj atje det shpergulet i her e pergjithmon EDI.

  • Rame,mir e din se cka ka bere Turqia per Shqipni ne kto vite te fundit,prandaj mos harro se une ERDOGANI e dua Shqipnin bashk me Turqin,por se la kurr per jet ner serbosllavin pa pyetjen tende…SELAM vllau ram.

  • Mendoni pak ju tjeret komentues per fjalet qe i foli Rama, keto fjale folen vetem prej zemres se plast. T’ju bijen ndermend te paret ton qe i rezistuen rrezikut, shume dhane jeten per te mos tradhtue besimin e te parve e tjeret u arratisen ne male dhe u kacafyten me nje jete tejet te veshtire. Edhe ky komentuesi nalt ka te njejtin qendrim, megjithse ne kohna dhe kushte te ndryshme, por jo te lakmueshme. Por rreziku yne asht se kemi “Juda” shume sot sikure edhe atehere qe per “monella te argjenta” per te ble aren, shesin edhe baben. Edhe marrim guximin me pyet chka po na ndolle…….

 23. I di une rrenjet e mia. Ato nuk fillojn me pushtimin nga barbaret turq por jane te lashta qe nga koha e ILIRVE viti 250p.e.s me mbretin Agron dhe mbretreshen Teuta. Sem plas raki se cka than Rama se ai asht ni komunisto-ortodoks ni dhoj si ju turkofilo-islamiket lindor prej t’cilve ne SHQIPTARET EVROPIANO-PERENDIMOR kemi vuajt perXI-Shek. Gjat pushtimit V-Shek. monstruoz turk dhe nen errsiren e gjysemhanes e vetmja ure lidhse e neve Shqiptarve me Perendimin dhe e vetmja dritare e drites per neve ishte KISHA KATOLIKE ME PRIFTAT E SAJ.

 24. Jan kan PRIFTAT KATOLIK INTELIGJENCA E KOMBIT SHQIPTARE. Ishin ata qe u sakrifikuan, persekutuan dhe ne te njejten kohe dhan kontribut shum te madh per GJUHEN SHQIPE, KULTUREN, TRADITEN, HISTORIN, FLAMURIN DHE KOMBIN SHQIPTAR.

  • Kjo alberto Kajoshaj ste shkoka ose veje Albert Kajoshi ose alberto kajoshrodrigez mos u ban gjys shpanjoll e gjys shqiptar por ose shpanjoll ose shqiptar te pershendes me gjith se zdi se kush je, ishalla sje I Grud .

 25. Kur e lexova letren e hapur te Z.Lama me gezoj edhe mir,kur po I lexoj keto komente po me duket se prap e ndigjoj erdoganin tue than Kosova asht turqi.Per 485 vjet na kan uzurpua,vra pre e djege na i kan perllunua motrat,grat dhe Nanat Shqiptare ata turq mutit.Disa shqip-turkofia jau kan cua vet femnat e shpis me u defrua ushtaret turq me ato.Cka asht teper alrmuese, se hala ne tokat Shqiptare anmiku ma i poshter konsiderohet miku e dashamiri ma i madh.Sot ne prizren hala perdoret gjuha turke e jo Shqipe,poashtu ne maqedoni shumica e popullit flet turche,bile kush flet Shqip e perbuzin si katunar(village idiot)
  Mir e din tan Shqiptarizmi se jeni ba islamik per toka pjellore,per noj pun ma te mir e privilegje ci ata ci kan luftua me pushke ne dore me ja thye qafen turkut NUK I KAN…

 26. pas.Por kan pas patriotizmin dhe dashurin per token nane.Ju keni vojt si ajo femna ci cnerohet fizikisht e ather dashurohet ne perllunuesin!
  Dr Kajoshaj,nderimet dhe konsideraten me te lart per komentet tuaja teper reale, edhe ni e ke krye shkollen en qabe a abu dabi je i nderuam !Historin nuk mund te ndrrojm, por ju lutem mos e bani te zezen te bardh se vec perulni vehten dhe cungoni te ardhmen !!Rrnoft Shqiptarizmi pa turqi e serbi e mal te zi..

 27. Turqit na pushtuan ne shekullin XV ne menyre barbare dhe sundoi barbarisht. Njerzit u konvertuan me dhune ne ISLAM. Na ndaluan arsimin, identiteti yne ci i takonte QYTETRIMIT PERENDIMOR-KRISHTER U NDRYSHUA ME DHUN. Pasi pavardise me 1912 Shqiperia ishte shteti ma i prapambetun dhe ma i varfen ne Evrope. Trojet ilire jan edhe sot te pushtueme, pushtuesi asht mes nesh,ndoshta jo me ushtri por ka lan mes nesh pasardhesit e tij,mentalitetin e tij, erresiren e tij. Beteja mes drites dhe erresires do jet e fot. Kjo asht beteje shpirterore, beteje idealesh. En kyt beteje kemi ne njanen ane njerzit me idelet GJERGJ KASTRIOTIT dhe ne anen tjeter njerzit ci pase e kan shit shpirtin te shejtani beduin tentojne maximalisht…

 28. …tna largojne prej EVROPES e tna cojn ne shkretinat e humbuna te gadishullit arabik.

 29. dikur ishe me kishen serbe, i konveruar dhe i kryqezuar ne kishe serbe te amfillohije radovichit, prap paske ndrrua fe..te kuptojme se ke influence, e besa ndrron shume leht varet nga hapsira dhe ambienti ku jeton. qe eshte gje normale, cka u be tash me ata shoket tu te bindjes fetare te mitropolis serbe ne mal te zi. a ishe ne hapjen e kishes se ish perkatesie tende, shqiptaret per ty ishin primitiv e sot shyqyr allahut paske ndryshuam mendimin, ne drejtim te duhun por mos e merr me turr. se dime edhe na dichka. posht tradhetareve dhe demtoreve te kombit

 30. rrnoft turqia ….dmth-rrnoft shqiperia apo Kosova , ku na ka ardh kohe tmejret Malsore kan kan lan mbrapa,,,lufte kundra tyre 500 vite, e sot me bertit neper Malsi keshtu .Por nuk esht per tu chuditur se te njejtit kan bertit edhe ma par-(parardhesit) e tyre rrnofte Turqia -sot bertasin pasardhesit ……me duket se shpejti edhe neve do te bertasim rrnoft Serbia …

 31. Te lumte goja dr. Kajoshaj se e verteta eshte e rrand na sjeme as greke as turce as slave as italijan pore jeme shqiptare. E ishala te gjith shqiptart cohen prej gjumit e e shohin realitetin se na e dime se te part jane rikthue ne fe islame ethe sote njerzit bajne gabine pore nuke ashte nevoja sote me veprua si dikure sote esht ni kohe tjeter. Pse te part kane veprua ne dame te kombit na sote nuke keme nevoje te veprojme ashtu. Duhet te bashkohna the te jeme vlezer shqiptare se slavet dhe te tjert po punojne se si te na damtojn tue mare tokanat tona tue inponua fene, tue suportua boshnjaket ne troje shqiptare ku ishin shqiptart ne kostume dhe gjuhe shqipe ett. Ishala jane shume si ti edhe besoje se shume ma shume jane si ti se sa ata ci mendojn si disa komentuos vece vashdo. Sukses e…

 32. Dr.Alberto i paske shit drut,tan met te paskan shkua te raki,more stomatolog raki….Poti dje folshe serbisht e merrshe pjes ne kvizat(tvmalazeze)e u tyrpnoshe me e dhen emrin e mbiemrin e vertet,po’ prezentoheshe A.Kojasheviq,e sot po’ na tregon se je shqiptar me prejardhje ilire,pooti njeri i shitun,se ti kthehe sic fryn era…Ty edhe Zoti ta ka kthye shpiden…Te kallzoj vet kurt shihna prej ka e ke preardhjen dhe stomatologin….

  • Te shkrete jane ata qe i shprehin dashuri pushtuesit po edhe te ishte pushtuesi ne za te mire ne bote, por disa duket nuk e dijn as aq sa asht e domosdoshme.

 33. Po more Erdogan, miku i ngushte i “imenjakut” , ky stomatologu e paska pa chfare gabimit kan ba te paret e tij, dhe faleminers Zotit, po ndreq ate gabim, dhe ti megjith Erdoganin nuk mund ta prishni ket akt te shkelqyer. Aj si guximtar qe asht nuk e fsheh, kurse ti me shok tu, edhe pse e dini, nuk doni ta pranoni. Dr. Alberto e ka pa ku asht perparimi dhe perspektiva dhe don te kthehet, jo tjeterkund, por ku ishin te paret e tij, kurse ti me shoke tu, suksese per ne shetet arabe, mjeranat e vegjel.

 34. E ki shum gabim shoki. Une kurr nuk isha, nuk jam dhe deri ne vdekje sdo jem as me kishen ortodoxe dhe as me ate muslimane(xhami) se te dyja kto kulcedra lindore gjakpirse te kombit shqiptare, per XI shekuj po na qendrojne mbi krye si re te zeze ci nuk na lejn te shohim drit dhe te marrim frym si duhet. Sa i perket emrit dhe mbiemrit prap e ki gabim. Ne moshen 18vjec e kom ndryshua emrin dhe mbiemrin. EMRIN nga ni turko-arab qe e kam pas e kam ndryshua ne ALBERT(EVROPIANO-PERENDIMOR dhe SHQIPTARE) sepse ne SHQIPTARET E VERTET I PERKASIM QYTETRIMIT PERENDIMOR. MBIEMRIN po ashtu en t’njejten koh e kam ndryshua nga KAJOSHEVIC ne KAJOSHAJ. Por juve…

 35. …TURKOFILAVE-ISLAMIK kjo u djeg shum sepse sipas jush jam largua prej dinit. Kjo tregon ci un jam PATRIOT dhe NACIONALIST SHQIPTARE e jo si ju ci mbani me krenari emrat e pushtuesit monstruoz V-Shek. TURK…tu vin turp nga by..a kur skeni ftyr.

  • Alberto, na e pyet iher Erdoganin e famshem emnin e kujt mban medreqeja ne Milesh ?:) 🙂 🙂

   • Ajo mban emnin e sulltan MEHMET FATIHUT. Sulltani ma gjakpires ose Drakulla i gjakut Iliro-Shqiptare. Viti 1460 pase pushton kshtjellen e Kastrices 300 mbrojtesit shqiptare therren tane, komandanti sharrohet ne 2 pjes, fmijet dhe grat cohen si skllever sexi en haremet islamike per mos me u kthye kurr en atdheun e tyne.I njajti makaber persritet edhe me kshtjellen e Gardhiqit por ktu terrori asht ma i madh. Pas pushtimit te saj mbrojtesit dhe 6000 banore te strehuar aty perfshi gra dhe fmije therren ne sheshin e kshtjelles nen tirrjet allahu akbar.

    • Viti 1478 pas rrethimit te gjat te kshtjelles se Krujes te mbetun pa ushqim dhe uje, 5000mbrojtsit dhe banoret e qytetit te Krujes bajn marrveshje per dorzimin e kshtjelles sepse Fatihu u betohet ne allah se do ti lente te largoheshin se bashku me familjet e tyne. Pasi dalin prej kshtjelles Fatihu nep urdhen te masakrohen te tane pa meshire. Nan thirrjet allahu akbar masakrohen barbarisht te tan mashkujt kurse femnat e fmijt zehen rrob dhe ndahen si plack tue u perdhunua e masaknua.

     • Viti 1478. Kshtjella e Shkodres rrethohet dhe sulmohet parreshtun por mbrojtsit nuk dorzohen dhe i zbrapsin me sukses sulmet barbare te Mehmet Fatihut. Per te terrorrizuar mbrojtsit ai perdor kyt taktik:ai pushton kshtjellen e Drishtit dhe Lezhes. Pasi i rrafshon ato banoret e zan roben i siedh para mureve te Shkodres. Disa mija gra,burra,pleq e fmije masakrohen ne menyr ma mizore pran mureve te kshtjelles…

 36. O Alberto t ruajt zoti daj shokt e tu u shumofshin en Malsi se ksish na duhen ne njerz qe jane pro perendimor se ashtu pati then i Madhi NAIM FRASHERI se lindja e shqiptareve eshte ne perendim…
  Sa i perket deklarates gja ska rrej erdogani jashtu asht,qe edhe deshmia se cfar ndodhi para pak kohesh ne KOSOVE…http://www.youtube.com/watch?v=-ACcQjTeEcg

  • vazhdim…Me kto skena makabre kite qellim ti ligshtonte mbrojtsit e kshtjelles dhe ti detyronte ata te dorzohen. Kjo taktik deshtoi. Ma vone qyteti dorzohet sipas traktatit mes Venedikut dhe sulltanit. Banoret detyrohen te largohen drejt Italise dhe ne vend te tune sulltani e popullon qytetin me islamike ta ardhun nga Anadolli, Afrika Veriore dhe Azia Qendrore. Studiuesi Hamdi Bushati ne librin e tij”Shkodra dhe motet” shkruan se shum prej muslimanve ci u vendosen ne qyteten e braktisun prej Shqiptareve ishin turq ose me komsi tjera jo shqiptare. Ai vazhdon te ardhun nga Turqia, Arabia, Egjypti, Marroku, Algjeria, Siria, Dagistani, Sudani etj perbajn numrin ma te madh te familjeve te ardhuna en Shkoder.

   • Kto disa episoda te ngajrjeve te zhdukjes se Kombit Iliro-Shqiptare nga sulltani Mehmeti Fatih por edhe nga sulltanet tjer jane vetem MAJA E AJSBERGUT. Arsyja se pse Bashkia Muslimane ka vendos medreses ne Malesi tja vendos emnin e sulltanit ma gjakpires te Shqiptarve aht me qellim dhe vetdije te plot. Kjo tregon se perfaqsuesit e ksaj fe jo vetem ci jan ken, por edhe vazhdojn te jan kunder Kombit Shqiptare. Ata ende nuk jan ngop nga thithja e gjakut ton blu Pellazgo-Iliro-Shqiptare dhe nuk do ngopen deri sa ta thithin edhe piken e fudme nga rraca jon e bardh superiore.

 37. Islami ka fitua ne Arabi ne te VI-in (gjashtin) shekull me lufte e me shpate, ne te XI (njembedhjetin) shekull eshte perhap me shpat e gjak ne popullin e Turqise, e tre shekuj ma vone asht perhap po ashtu me shpat e gjak ne trojet ilire.

  E vetmja fe qe ka lind me gjak e shpate dhe nga e cila e tana bota po ka problem eshte islami.

  Hapni syte o njerez

 38. Dr.albertooone,mir kan than:met en kajosh e fiqt en vozare…U lumi ti me frata e kisha…Edhe Allahu ka cua duor prej tejet si ropt e shpis…Mjer kojshia,kajoshi,Dinosha,Gruda e Malsia ci te kan…

 39. Po Alberto, kujt po i thua se nuk ishe i deklaruar si pjestare i kishes serbe bile ate te radovichit. Ti bash ti ke quajt shqiptare popull primitiv Na e dime se flitej per dinoshe se ka dal mech i biri i smajl mujit se asht ba serb. kete veper e ke bere per tu integruar ne shkolle qe e kreve ne pg. keta qe sot po te rrahin shpatullat u intereson nje hajv…nsi puna jote, jo pse po te gezohen qe nje imb… vjen ne fen e tyre por vetem me ken pjes e propagandes kundra vellezerve te vet. por alberto e ju me te, mos harroni se ne jemi nje popull dhe kemi dallime ne bindje fetare, por as mos e harroni se keta primitivo arabo turk jane shumice ne tokna shqiptare e prezenca juaj eshte krejt e padukshme. na jem pro europian por musliman me fe. feja islame eshte nga arabia si krishterizmi na…

   • Ta lumsha Robert,ata kime vijet pëgjithcillën tem,tuk ja nisin komentuosat dershe vetit meu sha,meu qukat, duhet mei pëshî komentat e jo me myll temën,se asht gjynaf me myll ni mujm me diskutua njerëzisht.Vet e dij se mujm por duhet mei hjek provokatorat çi nuk pona lân me diskutua si nijerzit.Me argumernta e me kontraargumenta e jo kudra jâri tjetrit.Kur i thom jâritjetrit: qen,viç e gomar,ata asht aq posht çi ma posht nuk muj njeri meu ûl

    • Roberti foli per mbylljen e temes e jo perjashtimin e komentuesve, se po valla asht koha me mylle se i kemi vu “zvuchnikt” 🙂

     • Freskija,vet nuk kam tha mei perjashtua komentuosat por mei pëshî komentat.Vet nuk dij pse me myll temen kur kan qef antart me komentua sa i pahen temës.

 40. Vazhdim….., dhe krishterizmi na vjen nga judeja izraeli, dmth dy fe qe ving nga lindja e mesme. ju mos lidhni evropen dhe integrimet me fe. kushe se kupton kete e ka marr vetin ne qaf.
  Kastriot mos harron kryqezatat ato nuk kishin qellim me mbiell pamuk ne jerusalem, por dihet si kane shkua e si jane kthye. ju qe po thurni kso fanatizma jo se nuk jeni te zotet te lekundeni nga bindja se jemi ne fene e duhur, por na bene te vleresojme me shume ate si dhe na bene te vleresojme fishten dhe nolin qe kan permbysur ne palc fanatikt ne kishat e tyre dhe kane lidhe shqiptaret mes vetit. Ju bashk me alberta qe ndryshojn komin e fen sipas rastit skeni shance as minimale te demtoni kombin ton. alberto mos rrej ma…!

  • A po me duket a fole ti Dinoshe per ndrrim te fese ? Aman o Zot, po ne emen te kujt po flet more i shkret, po a ja bani kush kombit e fese sone 2000 vjechare chka ja bani Turqija. Po ty nuk te duhet me u kthye ma mrapa se ni vit qe e kallzuet vetin ne ket pikpamje, edhe ske turp tash me permen ndrrimin e fese…pih…..me tu gadit…….

 41. Me duket Roberti tha dichka, kurse ti Dinoshe mos e chprush barren tate qe nuk asht kadit qe e ke hager me buk, kure harrove, masiqe edhe nuk arrijte chka deshte, bile ma pak del ne siperfaqe kure heshtet…

 42. te lumt Zoti Kajoshaj ka koh qe mungojn keto matriale kaq te vlershme ne Malsi ne situat qe gjindet sot dasht Zoti te jemi prap ni per ni Shqiperi Natyrale jemi Ilir lle Dardan ne ishim aty para tyre lle aty dot mbesim ILir Shqiptar ,me vjen keq per njerz qe shprehen si te semur:O SA MIR QE JEM SHQIPTAR

 43. Dinoshian, pasi po i kujton kryqzatat, mos harro more burr inkvizicjonet, pedofiline, korrupsjonin e poshtersine, e si rrjedhoje lutju Zotit fort pa da qe ke shpetua i paprekun ti e shoket tu qe aq shpesh po e dhezni futilin ane e mbane botes.

 44. Une dhe ne nga dinosha jem per komunikim e mirekuptim, por mos i perdorni njerezit me probleme serioze psiqike per keto propaganda dhe mos i frymezoni ata, ecni per dinoshe e do te vertetoni keto fjale, sinqerisht me dhimbet historia e fati i ketij alberto. Por ne duhet te jemi nje dhe pa dallime, Thaci dhe Rama kane voten e popullit dhe ata dine cfare bejne. sigurisht se SHBA eshte ne rend te pare Europa dhe me pas si aleat turqia, aty ska gje te keqe, mos harroni lufterat franko britaneze gjermanet kundra gjithe europes para gjysem shekulli e sot keta bejne nje union shtetesh europiane kane qeveri te perbashke, Mos na mbytni me kto deklarata qe ndalojne zhvillimin madje ato skan as efekt as sa i fije. Turqia eshte aleati yne strategjik dhe fatmiresisht e kemi si faktor mbrojtes dhe…

  • Probleme serioze psiqike ke ti shoki. Ti dhe ata si ty ci shfaqni dashuri extreme per TURQIT dhe TURQIN-OKUPATORIN MONSTRUOZ V-Shekullor vuani nga SINDROMI I SHTOKHOLLMIT(asht GJENDJA PSIKOLOGJIKE KUR VIKTIMAT SHFAQIN DASHURI NDAJ TORTURUESIT EDHE PASE NDODHEN NE LIRI).

   • Me vjen keq kur shof shprehje te tilla nga njerez injorant, ka vite qe percijell ket portal dhe me keq ardhje me vjen kur shof nje percharje te madhe nderfetare mes vllezerve malsor. Tani per temen, zotri Truqija nuk ishte okupator, ta dini te gjithe kete, ajo ishte perandoria osmane, nje gje qe vet edhe turqit distancohen nga kjo, ateher turqija sishte shtet qe te kishte opkupuar te gjitha trojet ne fjalim, e dyte, kemi luften e dyt boterore qe gjermania ne ate koh kishte pushtuar po thuoj se krejt evropen, dhe tani cha behet, gjermania e sotme eshte distancuar nga ajo luft fashiste. Pra zoteri, nevet duhet te shofim interesin tone kombtare,sot turqia eshte nje superfuqi ne rajon, ka nje ekonomi qe prej viti ne vit korr suksese te medha. Ne na duhet qe te kemi mardhenijet me te mira me…

    • se di perse gjysa e komentit tim u fshi, nese komenti nuk tregohet ne plotesi ateher aj humb vleren.

     • I nderuar, 1 koment mund te jete deri ne 800 germa/shenja i gjate.
      Nese komenti eshte me i gjate, shkruan koment te dyte…

 45. dhe mik i shqiptareve, erdoganin e ruajt zoti sa malet e Malesise.

  Kastriot, ke humb busollen, mos harro se inkvizicioni eshte aplikua nga ana e vatikanit per shtypje te protestantizmit dhe atyre qe nuk bindeshin fronit te shenjte, kurse pedofilia eshte fenomen i cili ende nuk ka gjetur zgjillje brenda kishes, madje as nuk jane denua ende ata prifterinje qe kane abuzua me te miturit hij ne internet e informohu se kush jane pedofilat. e di se papa franchesku ka nis nje betej kunder ketyre rasteve ishallah ka sukses dhe e past ndihmen e zotit e perjashton nga rendi kishtare keta qe bejne keso vperash makabre.
  nuk dua ti mbroj shtet muslimane se jane katastrofe tyrp me duket kur i shoh asadat e sadamat e gadafat por kjo ska cfare te bej me fen, te gjejme anen e mire ne fe tona dhe te…

  • Probleme psikologjike te renda ke ti shoki dhe ata si ty qe shfaqin ndjenja dashurie dhe i thurin lavdi turqve dhe turqis okupatorit monstruoz V-Shekullor. Ju vuani nga SINDROMI I SHTOKHOLLMIT qe dmth…asht gjendje psikologjike kur viktima edhe pasi lirohet nga torturuesi shfaq ndjenja dashurie ndaj tij.

 46. Kryqezatat u pane se nuk ishin te mira dhe u braktisen dhe u kerkue falje dhe nuk po perseriten ma, po terrorizmi qe sa e ka shtohet ne bote, edhe ata bile ne civil te pamrojtun. Por po, asht aty nje gja e mire, se spoja bajne kuje ma zi se vetit, se te shumten e kan dershe vetit.

 47. Mendoj se thenia e Erdoganit kishte karakter kundervenie ndaj serbeve dhe grekerve. Kosova ka qene, eshte dhe do te jete Shqiperi. Te gjithe e dine kete dhe Kosova nuk mund te kete bashkim me Turqine. Turqia eshte ne Nato dhe nje nga vendet me te forta te saj dhe nuk duhet te frikesohemi pse Erdogani tha keshtu. çfare do te thonin njerezit sikur Obama te kishte thene Kosova eshte Amerike dhe Amerika Kosove?! (Kur na ndajne dete dhe nje oqean nga Amerika) Kosova e fitoi luften (pa mohuar luften e Uçk-se) ne saje te Amerikes dhe forcave te Natos qe ju kundervune Rusise qe eshte me Serbine. Ne luften e Kosoves me sa di, Turqia ishte aleate me Uçk, ndersa shume vende te perendimit donin shkaterrimin dhe djegjen e Kosoves dhe ju vinte keq per Serbine. Kur thuhet nje fjale nga udheheqes te…

  • Jam ma se i bindun qe ti nuk je Robert por nje tjeter emen……

 48. Dinoshjan, prap harrove edhe dicka: djegien e shtrigave. Lutju Zotit pa prâ qe ke shpetuar nga kjo gjâ.

  Mua nuk me pengon aspak se ti je musliman. O njer, ti mundesh te rrish krye poshte dite e nate, mund te mbeshtjellesh me pelhura tebdilçe deri ne fund te kembeve, kjo nuk me pengon mua aspak. Mua me pengon kur ti dhe shoket tu kerkojne qe te gjithe njerezit duhet te jene sikur ju. Ky imponim i yti me pengon, siç ëm pengon dhe vrasja e njerzve te pafajshem ane e mbane botes nga “vellezerit” tu me fitila.

  Mua prap nuk me pengojne konceptet e tua se Sadami, Gadafi, Mubaraku e Nexhadi i Iranit ishin diktatora. Ata per mua ishin burra te dheut por ishte nje politike si kjo e “shtrigave” qe ishte shume e damshme per mbare njerezimin dhe kjo politike hala po vazhdon fatkeqesisht…

 49. Dinoshjan, rrnoft Erdogani, se edhe ky asht burr i dheut. Ai e don vendin e vet Turqine pertej Kosovet, ma shume se e don ti Dinoshjan vendin, kulturen dhe popullin qe çirresh se i takon.

 50. Mesa e kam kuptuar une”Dinoshjanin”ai i urren bigotet,shovenet,xenofobiaket,fundamentalistet islamike,pasuesit kristjane te Jim Jonsit,David Koreshit,d.An.K.,Irish catholic terorists,Bin Ladenit Mulla Omarin falet.”Dinoshjani” me sa kam degjuar falet 5 here ne dite me fytyre ne drejtim kah Holy Mecca per ju ca komentuesit ekstremiste katalike ne kete portal…..sepse Jesusi ka thene.duenje edhe armikun si vetevehten.E kush eshte armiku i Krishtit? eshte vete shejtani!e kush eshte shejtani!Jeni ju ca zemerkatramat qe mbani kryqin ne qafe e luciferrin ne zemer qe doni e adhuroni crnagorin e jo malisorin e shqipetarin musliman.

  • Kosovare, nuk e di kan ba ti ne zemer, por di kan bajne ata kamikazet qe chojne ne ajr njerz te pafajshem per dit, ata e kan hallovine e horror per chdo dite dhe e di se nuk jane miqet e krishtit. Ata jo vetem se e bajne shejtanin ne zemer por edhe veprojne simbas deshirave te tij. Ata po qe e kan ne zemer, sepse e deshmojne me vepra, kurse ti qe po flet per komentues, vetem se po shton fjale te kota. Mos te harroj te falenderoj qe po na jep mesim nga Bibla !

 51. | E Enjte, 31.10.2013, 08:59 PM |

  ISHTE PERANDORIA OSMANE PUSHTUESE APO…?!

  Nga Dibran Demaku

  Kohëve të fundit në të gjitha trojet etnike shqiptare flitet e shruhet me të madhe për pushtimin pesqindvjeçar nga Perandorisë osmane të këtyre trojeve.Dhe jo vetëm të trojeve etnike shqiptare, por gati të krejt gadishullit ballkanik.Analistë dhe politikanë nga më të ndryshëm debatojnë e japin mendime nga më të ndryshme për atë kohë.Dhe si zakonisht në dritë kanë dalur dy pole të kundërta që e përjashtojnë njëra-tjetrën.Njëra palë flet dhe shkruan në mënyrë positive për kohën e Perandorisë osmane , kohë në të cilën sipas tyre kombi shqiptar dhe trojet etnike tëtij lulëzuan dhe përparuan me të madhe?! Këta analistë shkojnë aq larg sa që nganjëherë deklarojnë se ishte Perandoria osmane…

 52. Autorit të këtij shkrimi i kujtohet një professor i nderuar i Universitetit të Prishtinës, kur në një bisedë me studentët kur kishte rënë fjala për Perandorinë osmane kishte deklaruar:”Fatkeq janë ata popuj kur bijnë nën pushtimin e huaj e edhe më fatkeq janë ata popuj kur bijnë nën sundimin e ndonjë pushtuesi primitive, siç ishte në të vërtetë Pushtimi osman në trojet tona!Kur pushtuesi është primitive, tërë primitivizmin e vet e sjell në trojet e pushtuara, dhe atë primitivizëm e mbjell tek kombi dhe vendi i pushtuar!Si ilustrim të kësaj që e thash merrni dhe krahasoni kombet dhe vendet e pushtuara nga Perandoria austro-hungareze dhe vendet e pushtuara nga Perandoria osmane! Shkoni dhe shikoni se si janë zhvilluar vendet dhe kombet nën pushtimin austro-hungarez dhe vendet dhe kombet…

 53. …. nën pushtimin osman?! Dhe do të shihni se cila Perandori ishte primitive dhe cila progressive…”?!…
  Në një debat televiziv të disa viteve më pare, kur udhëheqësi i atij debate do të pyeste njërin nga panelistët e atij debate se:Çfarë të mirash i ka lënë kombit shqiptar pushtimi osman, ai do të përgjigjej:”Është kohë shumë e largët dhe vërtetë është vështirë të thuhet diçka e saktë, por thënë të drejtën Perandoria osmane as nuk i ka sjellur e as nuk i ka lënë diç të mirë kombit shqiptar! Përveq, …nëse numërohen si veti të mira dembelllaku dhe kurvallaku?!…

 54. Nëse kanë tëdrejtë të parët atëherë lind pyetja:Përse bënë shqiptarët tërë ato luftëra kundër Perandorisë osmane?! Apo ishin të lumtur nën perandorinë në fjalë dhe kur nuk dinin se çfarë të bënin me të mirat që ua kishte sjellë ajo perandori, nga qejfi merrnin armët dhe vriteshin me osmanët?! Nëse kanë të drejtë të dytët, atëherë vertetohen thëniet e tyre se Perandoria osmane kishte ardhur në këto troje si pushtuese dhe duhej shporrur nga këtu me të gjitha mjetet e mundshme! …

  Nganjëherë, edhepse shumë rrallë, në ndonjë debat flitet dhe shkruhet në formë të pyetjes:Çfarë të mirash ekonomike dhe kulturore i solli Perandoria osman kombit shqiptar gjatë asj bashkëjetese të imponuar pesqindvjeçare?!

 55. Analize e shkelqyer, te verteta te pamohueshme . Kuj sja ka plas derqi syte ne ball, duhet me di mej ba keto dadhime mes te mires e te keqes. Une shume here e kam ceke se ky pushtim kje fatekeqesija ma e madhe e popudhit shqiptar, e perparimit, e kultures e te gjitha atyne qe karakterizojshin nje popull sikure ishte yni. Mirpo ne nuk dijtem ti rezistojm, dhe chka asht edhe ma zi, u bame aq fanatik dhe te mbrapametun, sa qe as sot ne shekullin 21 nuk zume mend me u distancue prej (kancerit) qe ka marre permasa ne pjese te mdha te botes. E tash pyesim: Pse po na ndollin keto…..

 56. I neruoshimi Unifikim,edhe vet e kam dvet vetin edhe tijert shumher “kush jenm na”.A kem dijt akurr se çka duom e ka duom?Kastrioti e çlirou ater at vêt prej Turkut e tuk shkov Kastrioti hupi komi nar turqi prap.Tash duhet me dvet kû jân kê tijert,ka ka pajt ajo fuqi ushtrijet e prîsat çi i pat organizua Kastrioti?Shkov Turqija e fuqit dërkomtare na dan copa copa megjithse kem dal si fituosa luftet kudra Turkut,90% jem islamazua si kurr i kom n’Balkan.Vijen pavarsija e Shqipnis por e dame copa copa.Kû ka met diplomacija e Ismail Qemalit,e kû ka gabua? Tan Sllavt u bashkuon e kû âsht Shqiptari? Lufta e dyt botnore, iku mreti e ja lên okupatorit,Italis e gjermanit komin,Atdhetart me Prêk Calin e prênojn okupatorin, por prap del Shqipnija fituos luftet.ëêâû…

 57. Shqipnija prap e coptuome,Gjenerali i Enverit u thot Malazezvet për Malësor:Merrni jekta derra me vetin se Shqipnis nuk i duhen gjâ.Vjen Enveri,nuk kujdeson për tjerat toka Shqiptare, hapsit e burgos popullin e vet,e bân komin fukara pa gjâ pas shpirtit çi as sot nuk muj me zân frym.Vjen prap lufta e balkanit por tash Sllavt dërshe vetit,hup Jugoslavi por shqipnija prap e dame.Kosova del si fituos luftet,shpadhet edhe i shtet n’tok t’Shqiptarit por edhe ajo u da,Lugina e preshevës nar Srbi e për verin e Kosoves hala nuk dihet se çka kame kên.Prite Zot si ën Bosnijen “repblika srpska”.Nân e Madhe po heshton,institucionet dërkomtare po heshtojn.Po tash vjen Erdogani e thot “Kosovo âsht Turqija.Pash besën e Zotit kush jem na?A nuk dijmë,nuk mûjmë,nuk duom ose nuk ka kush mena prî.

 58. Po beesa, lum si na me dashunine magjepse te Turqise. Jo more Erdogani i “madherishem” une fola per ata qe nuk e tradhtuen fene e Krishtit po llane jeten per t’ua ruejt gjeneratave te ardhshme te pacenueshme, emnin, besimin, kombesine, qe mos te thone si po thoni ju jemi vllazer me arabet e turqit e me dreqin e madhkuem, po ta dijne se niperit e kujt jane, qe te mos shajne lavdine e kombit si po bani ju, qe mos te na thohet tradhtaret e te parve si po u thohet juve me te drejte. E vertet se fola per te gjitha keto “vlera” tueja, por ju asnje nga keto nuk i bate fshehurazi, se perndryshe, u kisha kursye mos meju tyrpnue. Krishti tha: Kane veshe e nuk ndigjojne, kan sy e nuk shohin, duket se kjo po ndolle me ju !

 59. Une e di se dhe Malsort e mi. Kan dasht te marrin ndim armatike prej anmikut mate madh te Shqiptarve sidemos neve Malsorve prej ( Turkit Dhe Arabe ). Keta esht Marre per Te Gjieth Malsort ci e kan be ket Gje. Nuk na Duhet ndim prej Anmikut te Fitojm Tokat Tona.

  • Zef, une dhe ti u perkasim atyne qe e luftuen anmikun dhe ruejten vlerat, qe nuk u shiten ater as nuk i shiten sot asTurkut as arabit as shkjaut, por chka te thojm per ata qe nuk u mesuen nga e kaluemja po vazhdojne ta duen anmikun pa me i mendue pasojat. Banaj t’fala ketij Erdoganit dhe tregoji se nuk na duhet dashunija e papaster e Turqise.

 60. Bastardi shum e madhe ajo q i beren vendit tone duke e ndar cop cop per sllavet dhe turqit. Nje masaker i vertet ngaj shqiptarve dhe Shqiperise te asaj kohe superfuqite gjithmone kane kerkuar te na zvogelojn por sa do qe te perpiqen ne do te bashkohemi si kemi qene me perpara Shqipria nuk do te shuhet kurr si komb ne do te behemi me t medhejn

Comments are closed.