RESPEKTO GJUHEN TIME

respekto-gjuhen-time-portalBOJKOTO ndërmarrjet (në Tuz) të cilat nuk respektojnë gjuhën SHQIPE !

Aty ku punonjësi nuk na shërben në gjuhën SHQIPE, ajo ndërmarrje nuk meriton të shpenzojmë parat tona !

Është kjo një fushatë të cilën portali ynë e ka filluar para disa ditëve, dhe ka hasë në mirëkuptimin e përkrahjen e shumë lexuesve të cilët na kanë shkruar përmes email-it.

Në Tuz ka mjaft ndërmarrje (biznese) të profileve të ndryshme ku punonjësit nuk e dinë ose nuk duan ta flasin gjuhen shqipe, gjë e cila nuk është aspak korrekte dhe nuk meritojnë që ne shqiptaret të shpenzojmë parat tona në ato ndërmarrje.

Ne nuk kemi të drejtë të ndërhyjmë në punët e menaxhimit të bizneseve private, por për mosrespektimin e tyre ndaj nesh, ne kemi mundësi që ata ti ndëshkojmë!

Kjo fushatë nuk ka qellim të keq ndaj askujt, por qëllimi i vetëm është që pronarët e ndërmarrjeve në Tuz dhe kudo në Malësi, ta kuptojnë që duhet të respektojnë popullin shumicë, shqiptarët autokton, duke respektuar para së gjithash gjuhen shqipe si dhe tu jepet përparësi në punësim shqipfolësve.

 • Juristi

  Akcion shum i qedhur dhe me vend, dua te shtoj edhe nje gje gjithashtu duhet bojkotuar edhe pronaret shqiptar te bizniseve qe dihet se nuk i kan ndryshua dokumentat e identifikimit dhe ato te udhtimit nga gjuha dhe shkronjat serbo-malazeze ne ato shkronja te bukura dhe te pastra shqiptare. Gjergj Fishta – Gjuha Shqype

  Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
  qi këtë gjuhë të Perëndis’,
  trashigim, që na la i Pari,
  trashigim s’ia len ai fmis;
  edhe atij iu thaftë, po, goja,
  që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
  qi n’gjuhë t’huej, kur s’asht nevoja,
  flet e t’veten e lèn mbas dore………

  • bojkoto

   E si mundem vet me dit se kush prej pronarve e ka VIC apo e ka emrin ne dokumenta te shkruem ne shqip apo jo?

   • Juristi

    Perafersisht per shumicen e poersonave apo familjeve dihen, ne fshtin tim ku jam e di saktsisht se jan dy persona, grat dhe femija e tyre. Shokt e femije flasin, kojshija flasin e ne shum menyra tjera.

 • Tuzjani

  Ma shum tije tue fol gabelche se Shqip per Tuz ku asht ken qellimi I shtetit Ku bojkotim asht shum I nevojshem por me vonim Bosancat e Gabelat kan ma te drejt se Malsort ishalla rinis Malsore i chilen syt e din kushjan e su vjen barre me fol gjuhen e se parve Kur te vin barre me foll Shqip ose me than se je Malsuar ne vendin tant ater ije kurrku e kurkushi kto jan qellimet e Malit zi

  • Marija

 • Juristi

  Gjergj Fishta – Gjuha Shqype

  Porsi kanga e zogut t’verës,
  qi vallzon n’blerim të prillit;
  porsi i ambli flladi i erës,
  qi lmon gjit e drandofillit;
  porsi vala e bregut t’detit,
  porsi gjâma e rrfès zhgjetare,
  porsi ushtima e nji tërmetit,
  ngjashtu â’ gjuha e jonë shqyptare.
  Ah! po; â’ e ambël fjala e sajë,
  porsi gjumi m’nji kërthi,
  porsi drita plot uzdajë,
  porsi gazi i pamashtri;
  edhè ndihet tue kumbue;
  porsi fleta e Kerubinit,
  ka’i bien qiellvet tue flutrue
  n’t’zjarrtat valle t’amëshimit.
  Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
  qi këtë gjuhë të Perëndis’,
  trashigim, që na la i Pari,
  trashigim s’ia len ai fmis;
  edhe atij iu thaftë, po, goja,
  që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
  qi n’gjuhë t’huej, kur s’asht nevoja,
  flet e t’veten e lèn mbas dore.
  Në gjuhë…

 • Juristi

  .. …. shqype nanat tona
  qi prej djepit na kanë thânun,
  se asht një Zot, qi do ta dona;
  njatë, qi jetën na ka dhânun;
  edhe shqyp na thanë se Zoti
  për shqyptarë Shqypninë e fali,
  se sa t’enden stina e moti,
  do ta gzojn kta djalë mbas djali.
  Shqyp na vete, po pik’ mâ para,
  n’agim t’jetës kur kemi shkue,
  tue ndjekë flutra nëpër ara,
  shqyp mâ s’pari kemi kndue:
  kemi kndue, po armët besnike,
  qi flakue kanë n’dorë t’shqyptarëvet,
  kah kanë dekë kta për dhè të’t’Parvet.
  Në këtë gjuhë edhe njai Leka,
  qi’i rruzllim mbretnin s’i a, xûni,
  në këtë gjuhë edhe Kastriota
  u pat folë njatyne ushtrive,
  qi sa t’drisë e diellit rrota,
  kanë me kênë ndera e trimnive.
  Pra, shqyptarë çdo fès qi t’jini,
  gegë e toskë, malci e qyteta,
  gjuhën t’uej kurr mos ta lini,
  mos ta lini…

 • … .. …. sa t’jetë jeta,
  por për tê gjithmonë punoni;
  pse, sa t’mbani gjuhën t’uej,
  fisi juej, vendi e zakoni
  kanë me u mbajtë larg kambës s’huej,
  Nper gjuhë shqype bota mbarë
  ka me ju njohtë se ç’fis ju kini,
  ka me ju njohtë për shqyptarë;
  trimi n’za, sikurse jini.
  Prandaj, pra, n’e doni fisin,
  mali, bregu edhe Malcija
  prej njaj goje sod t’brohrisim:
  Me gjuhë t’veten rrnoftë Shqypnia!

  • Kurravica

   Ty ta lumsha Juristi se nae prûne iher edhe Malësorçen(Gegnishten e Fishtës) n’kët portal se ka gjasa po trypnohehena jektû me fol.Jektû po bojkotohet Malësorçja gjithmon e pak kush poe flet.Tuzi âsht Malësia e Nâna jon na ka mësua me kûvêt Malësorçen e Malësori ka dijt Shqip edhe pa ardh Shkollat,para Beqir Bajramit(past drit se âkên njeri i mir)”Drejt shkrimi âsht për shkolla e jo për kësolla”.Vjet kur e vizitova Malësin deshta ën Trafik, kû jân gazetat,me ble librin Dosja e tmerrit,por ata kan veç libra Sërbisht e aty kam met i habitun e dveta vetin “po kû jâm”. Vet jâm me ju vëllazën:”Ni mos din Shqip, ater nuk guxon as me shit”.

 • Juristi fjalet tuaja ne veshe te ZOTIT se te njeriut se besoj se do te ndikojne shum, sepse jemi njerz te atidhe.Juve qe jeni me te moshuar ju kujtohet kure i lutnim festat tona fetare dhe na vinte ndonje mike shpije i kombesis malazeze(shkja), te gjithe miqte e asaj nate 20 apo ma teper per respsekt ndaje tije flisnin serbisht, deri edhe grat e fmija, kurse keta aeq shum na urrejne qe edhe neper shitore me fitua leke sduen me ndegjua gjuhen tone, biles disa shovenist i kam ndegjuar te thone kurre mose ardheshin se sme duhen gja, aje qe sdin serbishte dhe jeton ne mal te zi, sme duhet asgje biznesi i tije.kurse ne si tha edhe juristi i kemi edhe emrat dhe mbiemrat e tyre(o su duen barabar jo,shtijuni sa te doni se jeni ata cka nuk jeni,se ju njofin ne aksent sa e hapni gojen, dhe dine…

 • Ky eshte propozim shum me vend!
  Nese kjo aplikohet..do shohish sa shpejt tuzjanet nisin e folin shqip
  si ne vtitn 1996 -99.
  Na nuk duhet ti akuzojme te tjeret..pse nuk folin shqip..por ne rend te pare
  na te flasim shqip kudo dhe cdo here!.
  Qoft fillim i mbare… suskes me kete iniciative per ruejtjen e gjuhes shqipe!!!!!

 • i Traboinit

  Kjo nisme po me pelqen shum. Duhet ne mnyra te ndryshme te ndikojm ne ngritjen e vetdijes te njerzit tone, e kjo nisme eshte nje nder ato.
  Prel ktu nuk po akuzohet askush. ata pronar te bizneseve mujn me i pru ne Tuz puntort edhe prej Pluzhines, por atyne ne ket mnyr duhet me va ngadalsua biznesin e ater kan me nis me mendua. Na duhet me ua mesua veshin cdo dit e ma shum ne gjuhen ton.
  Me dhun nuk mundena me ba askan, por besa sa ma shum qe te flasim shqip, aq ma shum kan me pas kujdes edhe ata, e sidomos nese nuk kem me u shkua atyne qe nuk flasin shqip.Shumica e flasim edhe serbishten, pra nuk asht puna se nuk dim me u marr vesh, por kjo nuk asht ne rregull. Vet ne cdo shitore, kafe, restoran, etj flas shqip, ka puntor qe ma kthejn serbisht, bile pa me than mfal (izvini) se nuk flas…

 • i Traboinit

  Vet ne cdo shitore, kafe, restoran, etj flas shqip, ka puntor qe ma kthejn serbisht, bile pa me than mfal (izvini) se nuk flas shqip. E tash e mrapa va jap besen se jaty ku mos tem flasin shqip, jaty cent nuk kam me harxhua vec ni mu dasht per shnede e skam rrugdalje tjeter

 • Zefi i Gjergjit

  TE NDERUAR SHQIPTAR, NE MALESI BLENI VETEM ATY KU FLASIN SHQIP!
  TE TJERET BIJKOTONI

  Se pari duhet ne Malesi me u identifikue lokalet apo bizniset ku punonjesit nuk flasin shqip, pastaj ato lokale ( emnat e tyne) ti shpallim ketu qe te dijme te gjithe qe ti BOJKOTOJME.
  Me kete e respektojme veten tone dhe keshtu i vetdijesojme te tjeret .

 • Ema

  Ju lumt stafi Malesia.Org per kete iniciative kaq te qelluar. Kesi djemash i nevoiten Malesise. Edhe une perkrahi kete gje dhe jam pro bojkotit te nderrmarjeve mos respektuese te gjuhes sone te bukur shqipe.

 • Shpata e Arbrit

  Jemi dakord vetem ku flitet Shqip,ti harxhoni Lekët

  Po dhe në komune ,puntoret ( nënpunsit) duhet ti zotrojën te dyja gjuhet.

  Kjo inciative ashtë Patriotike,ju lumët Malësia.org mburremi me ju

  kjo do të thonë se e keni në gjakë patriotizmin, Zoti ju bëkofët.

 • Edhe na ne diaspore, sidomos na qe ende kem familjen atje dhe i ndihmojme financisht
  duhet te ju kujtojme kete akt.
  Besoj se nese te gjithe bashkpunojme..kjo do te ndihmojne te ringjallet gjuha jone perseri ne Tuz me rrethe.Duhet patjeter te identifikohen dyqanet qe nuk kan mbishkrime ne shqip dhe as flasin shqip. Kjo eshte nji nder sygjerimet qe kam lexue ndonji here ne kete portal.
  Ju lumt djema..keshtu duhet te gjejme gjera qe na bashkojne e jo gjera bosha perrreth te cilave ma ne fund ngrihemi ne mes veti.
  Pune te mbare!..

 • Firma shqip

  Mendoj se duhet te bojkotohen edhe ato firma te cilat kane mbishkrimin vetem ne gjuhen serbe. Ata qe nuk e pelqejne shkrimin shqip nuk duhet as marrin parane tone.

 • ANTI-REXHA

  Propozim I mire. Per dokumentat personale eshte ceshtje tjeter. Kur nuk ke te drejte te kontrodhosh individin se cilin dokument posedon, munt te gabohet. Me rende eshte te gjykosh nje te pafajshem se te lirojsh 10 te fajshem.keshtu ndodhe kure shteti te privon nga cdo e drejte. Te shtyp te drejtat qytetare, sociale dhe ekonomike

 • Prele kjo eshte e 7-ta here qe e pergojon ndihmen ndaj POTRALIT
  Hajt te Dielen mbas meshet ne Qendren “Nene Tereza” dhe fillo akcionin ne ndihme te keti Portali se me tvertete po bejnje perpjekje te medha per ruajtjen e genit shqiptare ne ato treva.
  Ky vertete eshte nje akt i qelluar qe te vetedijesohemi pak nga pak, e ndoshta na prihet e mbara!
  Perpara

  • Duhet te rregullohet nepermes “pay pal” ose menyra te tjera..si eshte be disa here per fushata te ndryshme..por si te doni dhe kur te doni jap kontributin tim..
   Por une te hapi fushate nuk mundem se vec jam ne fushate per Malesine komune.
   Po bahen shume per mue ne te njejten kohe dy tri fushata..Roberti me pat tah se do tamundesojne qe tekontribuojme nepermes kompjuterit?
   Sdi pse nuk u ba??? Tung

 • Trieshani

  Ky mund te jete aksioni i par i ketij lloji por kjo nuk eshte hera e pare qe ky portal sipas mundesive qe kan te ndikojn ne vetdijesimin e shqiptarve ktu, ne ngritjen e ndergjegjes kombetare. Kjo cdo dit behet permes perzgjedhjes se shkrimeve qe publikohen ktu, ku shumica kan po kete qellim, por ne nje menyre tjeter.
  Ky portal cdo here eshte ne perkrahje te ceshtjes kombtare, te cdo aktiviteti e levizje kombtare. Por edhe drejtperserdrejti duke organizuar shenimin e festave sic jane Kryengritja e Malesise e 28 Nentori.
  Aksionin qe ftuan cdo shqiptar ne Malesi qe me 28 Nentor te vendosin Flamurin para shtepive etj. Te gjitha keto kan nje qellim, dhe eshte lehte te kuptohen.
  Gjera te tilla nuk mund te shikohen duke levizur me shpejtsi, ato kane efektin e vet nese asgje tjeter, bejne qe…

 • Trieshani

  …. bejne qe dicka te levizin, te mendojme, te ndergjegjesohemi. Kto pune shkojn me hapa te vegjel, por te sigurt dhe duhet vazhduar hap nga hap te ecet perpara.
  Ne te gjithe e kemi per detyre qe ne nje apo tjeter menyre te japim kontributin tone, te bisedojme, te japim ide e keshilla.

 • gjokaj

  Te lumet grate, motrat dhe bijat tona se tash kane me u punsua si kamarjere neper kafenea te Tuzit.

  • Ylli

   Ne Tuz nuk ka vec kafene, gjithashtu ne kafene zakonisht kamarier jane meshkuj, me shum se 90% jo vec ne Tuz por ne pergjithsi ne rajon. Mendoj se arsye eshte se ende ka shum njerez qe ne kafene nuk dine te sjellen si njerez, prandaj aty punojn meshkuj kamarier.
   Ne Tuz kemi shitore, supermarkete, mobiljeri, banka, restorante, hotele, siguracione, argjentari, trafika, stacione karburanti, kepuctore, mekanik te ndryshem etj etj e jo vec kafene te stilit Kafana qe po permend ky Gjokaj i cili po shprehet plot ironi. Aty ku ” konobarica” hipet te tavlin le te mbesin ato pochavrra te njejta dhe aty te vazhdojne te shkojne klient pochavrra

  • Kreshnik

   gjojaj Tuzi eshte krahine Shqiptare dhe Shqiptart jan vendas nuk jan emigrand gjuha Shqqipe eshte me vjetra gjihe ne ket krahine hajt ne tetove ose Gostivar dhe shiko si flasin gjihen shqipe kamajerat maqedone por edhe ato te ardhura nga Serbia dhe bulgarija

 • sinqerisht

  E pergezoj inicjatorin e ketij hapi sa me vend aq edhe atdhetar. Plotesisht e perkrahi kete nisme dhe maksimalisht do te perpiqen edhe ta zbatoj ne praktike…

 • OSMAN TAKA

  Fushata me e mire dhe ma e ndershme per vendin tone. Me ket na nuk kerrkojme qe tregetaret Slav te flasin shqip ..kerrkojm qe punojsit qe thot Ylli te flasin edhe gjuhen shqipe .si zyrtaret ashtu dhe kamarieret

 • Kreshnik

  Edhe Sllavet per interes mesojn gjuhen Shqipe

 • gjokaj

  Nese flasim per mbishkrime te sipermarrjeve te ndryshme, jam dakord se duhet te shkruhen edhe ne Shqip e qe lejohet edhe me ligj. Problem ne trevat Shqiptare nen Mal te bzhiguem eshte numri I madhe I femijve qe vijojne shkollimin ne gjuhen sllave, tekstet shkollore te perkthyera nga sllavishtja duke filluar me Abetare si dhe numri I madhe I lendeve ne gjuhe sllave ne paralele shqip.

 • NYC

  Kandidatet me mbiemra qe permbajn mbrapashtesen “vic” duhet t’i ndeshkoj edhe FHM gjate selekcionimit qe aplikojn per bursen e keti Fondi!?

  • Juristi

   Apsolutisht NYC pajtohem me ju, me duket dikur ne kah mesi i viteve 90ta e kan pas edhe ne status te FHM qe mos me i financuar studentet ne univerzitete jo shqiptare as femin e prinderve qe konsiderohen te papershtatshem politik.

 • Barem juvet mos flisni (NYC). Po doni te tregoni patriotizem pa kurrfare respekti. Se pari shiqoni si e kane emrin femija e juaj. Por na ashtu e kemi pase shprehi. Qimen para tjetrit e shef e trane para vedit nuk e sheh.
  Po veproni si dy patriot nga Detroiti, qe iken si miza, kure u organizuan demonstratat ne Malesi.

  • Kreshnik

   Pershendetje mos sullmo pa vend te garantoj se me shum ke femi Malesoresh te lindur ne Amerik me emrin Illir se ne Malesi e per at mundesh te verrtetosh edhe ne FaceBook por per fat te keq shumca e femive Malesore si ne Malesi ashtu edhe ne Amerik i kan emra fetar pra jo Shqiptar

   keta emra nuk jan emra Shqiptar kristjan Islam Mark Muharrem Maritin Senad Robert David Mark Rrok Muhamed Jakub Marjan e tjer

   Emra Shqiptaro Ilir jan Agim Bato Lek Gjelosh Ben Bardhi Bamir Llesh Lazer Agron e shume tjer

   E prap emrat si kan femija Malesorsh ne Amerik john eshte emer kristjan kurse emrat si kan shqiptart ne podgoric me rrethin zvonko zoran jan emra sllav

 • Kreshnik

  Ta humbesh gjuhen e tparve ose emrat 8000 km nga vendlindja eshte keq por ta humbesh gjuhen dhe emrat 10 km nga Tuzi esht katastrof si nuk ta fal as zoti as ropi sot te gjith nga ne kemi sepaku nje kushrin apo te afer ne Podgoric ose rreth podgorices i villi e ka emrin sllavish dhe nuk e din gjuhen e te parve

 • Dakort Prele, per Malesine Komune jemi te gjithe, por ta shtypim butonin pakez mbasi po flasim per kete pune.
  Roberti asnjehere nuk kerkoje te holla per kete portal, te gjitha ndihmat qe i vijne jane te vullnetshme dhe te qellimit te mire si perkrahje, prandaj edhe tu drejtova ty se e di se te shkon perdore kjo pune dhe gjithe here ke qene njeri nder vullnetaret aktiv me te devotshem te komunitetit te NY-ut.
  Pershnetje

 • Kreshnik mos u demoralizo. Ne ketu jemi te okupuar. Ju jetoni ne shtetin me te lire ne bote. Edhe ju keni emra te huaj: Frank, Rob, Bob, Kelly, Belly, Kathy, Nikolle, Rozanna, Suzzi. Mos merr mision aqe te rande me ndrrua emrat sikurese, Martin, qe ashte ne tere boten krishtere. Nuk pat sukses as Enveri, e jo ti. Me lista te posacme emrash. E kuptojme deshprimin tende dhe emocionet e medha. Por keto nuk duhet te ju bejne iracional. A te pelqen emri Driton. Me pak apo me shume se Leke. Ose Jovan. Ose Ovan.

  • Kreshnik

   Ne 100 vitet e fundit ne boten krishtere Frank zen vendin e 37 nga 100 emrat mat perdorur kurse emri Martin as nuk eshte ne 100 emrat mat perdorur ne boten krishtere ju vet po sulmoni emrat krishter Frank nuk jam as komunist as ateist jam Shqiptar i besimit katolik dhe emrin e kam te besimit kristjan por kisha dashte ta kisha Shqip se emrat fetar ka mfajt kemi nevoj edhe per Agima Teuta e Agrona Aferdita e tje… cka ka dallim na Martin dhe Frank te dy emra jan amra Kristjan mundoju ta puptosh

   • Kurravica

    Dett ëm fali Roberti. O Kreshnik,Po kû i ke tije ata êmnat,Agim, Teuta, Argon e Afërdita n’për Malësi para 20 ose 30 vjet.Gati gjithecilla shëpi e kapa Martinin,Gjeloshin,Markun,Marashin e mos mei nje tân, kû i ke sot ata êmna Malësorit.Lexoji êmnat e dugâjet, mejhanet,tâna jâ êmna t’huoj.Shitorja ën tus çi nuk t’sherbon n’g’jûhën Shqipe mos i hî mrên se Tuzi âsht n’tok t’Malësis e aj çi pûnon aty si ën zyre ashtû edhe n’për shitore e mejhana i duhet me dijt Shqip.Edhe ju jektûtepër shum i përdoroni fjalt e huoja, se gjithecilla fjal çi nuk âsht Shqip për mua âsht e huoja.Aty përsiper e lexova “zakonisht” ater shumher edhe fjalën “çudi” megjith se jân shkijenisht.

 • ANTI-REXHA

  Po vete e ti dallohemi lum Kreshniku. Per mua nuk ka randesi a ije kristijan apo musliman. E rsndesishme asht te jeshe shqiptare. Une dalloj fene me kombin. Me pelqen Fishta, per fe e atedhe. Ma fort se Vaso Pasha. Se me duket utopi.Vete kam pas kujtuej se emni Martin ashte ne rendin 29/1/2 por po e prenoj se asht ne vend qe ti po thua.Por nuk mu pergjegje cka menon per emnin Dritan, Leke, Ovan e Jovan, a jane kombertare.Po Billy, Kathy, Kelly, Kimberly,Kathlyn. Te diskutojme pa hile

  • Kreshnik

   Jo emri Martin dominon vetem ne liten e emre te Afro Amerikanve qe lindin ne Amerik mas emrit te Martin Luther King Jr dhe te garantoj se nuk ka ken me priardhje Shqiptare

 • ANTI-REXHA

  Kreshnik, po te besoj. E shof se ije ekspert ne kete lami. Te lyten me u pergjegj ne pyeteje qe ti bana.Une kurr nuk kam thane se cdo kristijan ashte shqiptare. Ndoshtea ka thane Gj. Gj, I cili pohonte se Tito asht prej Kucit e qenin e ka pas prej Trieshit. Deri tash te dy jemi te rregullt. Te vazhdojme. Te jemi shembull per te tjeret.

 • Kosove Rexha Bala

  “Anti-Rexha” je i mrekullueshem edhe shakatar.Nuk e kam dij se Marshali qenin e kishte nga Trieshi…!,e kam dite se baba i mushkes eshte gomari dhe se Millosheviqi gjitheashtu eshte nga Kuci….? vazhdo “Anti-Rexha”vazhdo me hulmutime interesante gjienezash.Rikujtoji nje cik keta filomalazes qe per jete te jetes po vuajne nga nastollgjia…..serbofilat gjate luftes ne Kosove kendonin;”mi i rusi 300 miliona ne bojmo se Bona ni Klintona”…..Sa i perket ketij Portali,asht nje pergjegjesi e perbashket sepse ky Portal asht nje nderlidhje e qelizave tona,e shpirtave tone atdhetare.Ky Portal asht nje front mobilizues mendimesh dhe ideve clirimtare nga skllaveria malazeze.Stafi i ketij Portali jane partizane te vullnetarizmit dhe pasues te liberacionizmes,ku fuqimisht i rrezistohet…

 • Kosove Rexha Bala

  …shthurrejes patriotiko-morale shqipetare.Kam uzdaj se ky Portal gjate ma se nje dekade pune te palodhshme ka sjelle me vehte dicka..! sepaku na ka zgjue me tundra nga gjumi dhe dembelosja.Djemet e Malesise nuk tunden nga shantazhet dhe kercnimet…jo!Kam uzdaj se ky Portal,me klithmat e veta ka sjelle ne jete shqipetare te humbur,duke ju leshue zerin me piskatje; shkundnju nga letargjija e behnju te gjalle o vellezer!…..Me hipin xhindet kur shoh se matrapazat patriote per Malin e Zi,genjejne sa kane koken..! shtirren si”shqipetare”nganjehere shkojne edhe me ne…per te na nxierre nga rruga.Por ne e dijme se keta tradhetare jane pikerisht pengesa qe na e nxane udhen.Keta matrahula politikane qe hidhen lakadredha,andej-kendej,her nen udhe e her mbi udhe duan qe Malesia te bjen…

 • Kosove Rexha Bala

  ..preje e tyre.Te bjere preje e dredhive dhe planeve te kurdisura djallezore nga Podgorica.Me ngrin gjaku e me shkojne shtate,kur i degjoi filomalazezet duke folur,kur i shof ne televizor e duke bere xhiro neper Tuz.Valle a nuk e dijne keta tradhetare se i a kane fillue mbrapsht,jeni duke shkele ne drrase te kalbur dhe po bini brenda me kembet tuaja duke e vazhdue kete rruge te shemtuar.O,O te pabese,ju sot po beni kokrren e qefit me punen tuaj te ndyre ne ortaci me Podgoricen duke ia bere Malesise jeten sketerre.Ju tradhetare edhe ne se u behet dhembi sa kalit,Malesia kurren e kurres nuk ju dorezohet.Malesia do te luftoje me gjitha mjete per jete a vdekje.Jemi 10 milion shqipetare ne Ballkan dhe borat e themelit nuk i kemi patur as s’do ti kemi kurre ke Podgorica,por,breza e sigurise…

 • Kosove Rexha Bala

  ….se Shqiperise e Malesise ka qene cdohere jo te lindja(sllavi)por ke perendimi,ke Tirana e Prishtina.Malesia nuke e humb shpresen,shohim nje horizont te ri pa…pa ju! burra te keqi jeni ju,mendjeligje,maskara me damke.Ju hero-zese,filomalazese,e pranoj,ia keni arrijte qellimit gjere njefare shkalle,por vendosmerine tone shpirtin dhe vullnetin nuk na e luhatni dot,keshtu e duem ne keshtu na e don e bardhe zemer shqipetare – amanet qe na e lane te paret.E ju okupatore,nuk e duam gjuhen tuaj,as imitimin e sjelljeve tuaja.Din Kosove Rexha Bala qe me pare se kush ini ju! Megjithese jeni hibrid te kryqezuar te rraces shqipetare,jeni batakxhinje,mashtrues te pa bere.Nuk e duam kulturen tuaj.Kultura juaj per ne asht kulture e bacileve toxike bakteriore.Kultura juaj per ne asht denim per…

 • Kosove Rexha Bala

  …per vdekje me kose ne dore.Kultura juaj per ne asht nje vdekje e ngadalshme.Kultura juaj na han koken.Bashkeatdhetare te nderuar ju pershendet Kosove Rexha Bala,i cili nga shume komentet tuaja te hollesisheme ne kete portal kam mesue shume.Bafshi diten e mire.

 • Llesh Tuzi

  O mir se na vjen Rexhe Ba.la.
  “Shum na ke mungua” keto dit,patem fillue me u brengos per ty,se ky portal pa ty eshte si cirku pa ariun(harushen)

  • Unifikimi

   Pse te paska mungue ty Llesh se jeksajte e ke pase por me tjera nofka 🙂

 • Sume Gruda

  Kjo eshte nje filles e mire, do ishte qene e mire per pa linde na kane mesuar te flasim shqip. POr jeni coroditur duke u rritur dhe mesuar serbisht, jeni bame qe nuk flisni gjuhen tuej eshte nje mjerim ne vetvehte, kur ne shtepi nuk ndigjon tjeter muzike vetem at sllave!
  ne dyqane nuk flasin gjuhen shqipe as ne shkolla pake shume mesohet gjuha shqipe ndonji kenge per harashi kendohet kur paguhen mire ne kufi shterore nuk ka shqiptare qe te flasin shqip. Eshte nje cmenduri po te kerkojshe te flasish shqip ne zyra te qytetit tend gjuhen shqipe edhe p-erfaqesuesit tone ne punet shterore duhet te tregojne se duhet gjuha shqipe se shqiptaret jane te paret para pushtuesit. Nese nuk jane pushtues por te barabart me shqiptaret atehere duhet ndare hesapet.

 • OSMAN T.

  Vllezer te nderuar mos i perzieni injoransen tuej per rreth emerave [emri Martin esht perdore ne Shqipetari 1000vite para Rrahman e Osman ]me fushaten me te nevojshme bojkotit .Ky bojkot duhet perserit tek portali per cdo muej dhe duhet ta bejme me vepra e jo me fjale qe nga 1 Janari 2014

 • Martin Uli

  Kjo asht ni ide shum e mir e gjithmon ne Malsi ka nierz te menchm me ideja te shkelqyeshme ne Tuz ne chdo shitore mos kjoft Shqiptari i punsuem mos me harxhue ni centim por kite me viejt tana trojet Shqiptare nen mal te zi me ba te njajten gja si ne Malsi ne tregun ne at berlok ne Tuz isha vech ni her nuk nigjoshe gjuhen tan vech te huej dita u caktueka e bojkotimit e ishala Malsia e ban ligj. Pr shemul ne Detroit ne chdo shitore apo restoran Shqiptarsh ke me i pa ka ni ftyr te galme ose vjen klienti ete dvet pse nuk merr zezak ne pun edhe na ske Shqiptar ne pun ska trekti !

 • Kosove Rexha Bala

  Dakort Martin Uli,duke u kthyer nga e para ne ceshtje,bojkotimet duhet te hyjne ne efekt pernjeheresh duke ju vu frenin me nofulla edhe atyre qe kane dyqanet eu ka marre koka ere,e qe kudo neper Tuz e Malesi lane damken e antishqiptarizmit si vije kermilli.Te gjithe atyre shqipfolseve qe karren,nxierrin ne pah dhe tundin e shkundin si”malazese”.Valle! po shka u ba me Fran Lulgjuren more! me majorin e Tuzit? mos me thoni se e shkeli fjalen e u kthye mbrapsht perseri ne detyre.Mos valle u vertetun pohimet profetike te mikut tim Palok Berishes?…degjova dje se ishte ai Fran Lulgjura qe gjate luftes ne Kosove ua kishte dhurue dy here djalin forcave serbe ne lufte kundra shqipetareve.Mos tu baft gjaku (m) uje,pra tri gjenerata tradhetaresh,gjyshi,djali dhe nipi.

 • Kosove Rexha Bala

  Ne Tuz “ocigledno” e ne menyre demonstrative po valon kazani i mbushun brumbull me squfur malazez,aty pra me patyrpesi po fermentohet zihet e pervelohet plani mashtrues i podgorices ndaj malesoreve,dihet me ndihmen e zullapeve te pavlere, cakallave tone shqipefoles.Keto kunguj rradake me uje mareze qe urrejtjen ndaj nesh e kane future ne gjak qe ne femijeri, kanosin rrezik te padhogaritur per ne.Me bente zemra tak kur aty ne pijacen e tuzit deri ci edhe “tregtaret e guximshem” nga Shqiperia diten neper dielle, sy me sy, me adresoheshin me ate gjuhen e tyre te manget e te gjymtyer shkjenisht..Gjithashtu nuk mund ta nxierre kuptimin e paraqitjes se boshnjakeve ne Tuz,ne contrast me vellezerit e tyre boshnjake te Sanxhakut qe po derrmojne me Beligradin.

 • Kosove Rexha Bala

  valle, sa shpejt boshnjaket,u bene force e perkuljes ndaj nipave te vlladika Rades e kral Nikolles,sa shpejt i harruen ofezat e paskrupullta e djallezore te gellendura ne”Gorski Vijenac” te Njegoshit dhe ato ne “Travnicka Hronika” te shovenit Ivo Andriq,ku deklarojne per ne muslimanet se, “poturice su gori od turaka”.Me duket se po i shoh me teleskop nga Detroiti laskucat puthadore e servile boshnjake te mbledhur kruspull duke bagelit aty ke ura e shipshanikut rreth taves se Gjukanoviqit si mizat …..,duke mbledhe thermijat e tij te zhytura ne mjalte……E ju VIQAT tane te palepire,cunaket e podgorices,kthenju,kthenju,me mire vone se kurre…sot po talleni po na qeshni nen hunde,me gjakun tuaj me gjuhen e flamurin tone,por mos harroni buzeqeshja e fundit do te jete e jona,do…

 • Kosove rexha Bala

  te qeshim fitimtare….ju paralajmeroj se ……ko se zadnji smije….! e kuptoni ju! Me falni shoke.

 • Unifikimi

  Por ti Rexh ke harrue kush po i pergdhel boshnjaket, a thue na paskan prej arabijet me ipranue per miqesi e krushqi ?

 • Llesh Tuzi

  Hehe,Rexhes ja propozoj: qe ta vizitoj hoxhen se e ka shum per nevoj,ndoshta all’ahu ja sjedh te lumet ne vend,do te lutemi edhe ne komentuesit per te!!!
  A pajtohej me mue Unifikimi??

  • Ti kthehemi temes?

  • Unifikimi

   Rexha here asht i hoxhes here i fratit, ashtu sdi ku ne dreq e ka venin, por si Mark Muharremi !

 • OSMAN T.

  Zoti REXHA BALA ti po don te jesh prokurori ,advokati dhe gjygjetari smujn me te takuar te tera .Po del shpesh jasht temes ku dreqin e gjete Fran Lulgjurin me perzije ne ket anket……nji gja thom te lumt goja[pena] pash gjakun e Shqiptaririt heqni VIQAT -ovic se turperoni fisin dhe bajrakun

 • Neutral

  Shume ide e mire dhe me vend Malsia.org ! Kush nuk e respekton gjuhen shqipe, nuk i meriton parat tona.
  Problemi asht me e bind popullin me kete. Se po ta dishin kete edhe shume ceshtje do ti kishin t’qarta dhe sot nuk kishim me ken ne kete kriz kaq te thell te identitetit.
  Sidoqoft mendoj qe kjo kampanj duhet te ngritet ne nivel me te nalt dhe nese pajtoheni do ta kisha lobua ku munem qe kjo ide te perkrahet.
  Nderimet e mia!

 • Mark K.Shkreli

  Nisjative me vend. Ndoshta u kujtohet kur malazezet e Ulqinit, ne kohen e Millosheviqit, haptas i urrenin shqiptaret e sidomos turistet kosovare. Pas pak vitesh, kur ekonomia e tyre kishte ra shume poshte, jo vetem qe i prisnin kosovaret me krahe hapet por edhe venin muziken dhe keneget kosvare, bile edhe “Oj Kosove, o Nana ime”. Edhe ne Yuz (mos te harrojme as Gucine e deri diku edhe Uklqinin), po e pane se eurot nuk po shpenzohen ne punishtate e tyre, do te mesojne shqipen, bile edhe do te kendojne shqip.

 • Mali

  Nigjoni Robertin e mos delni temet

 • Martin Uli

  Jaj pronar ci ka cfar do Biznisit ne kryeqytetin ton ne TUZ ei punso puntort e nuk e folin Gjuhen Shqipe ater Malsort duhet mej Bojkotue tregun deri sa ti ken Puntort Ci flasin Shqip