Fjala e ideatorit dhe udheheqesit te simpoziumit “Hoti nder Rrjedhat e Shekujve”

Fjala e ideatorit dhe udheheqesit te simpoziumut “Hoti nder Rrjedhat e Shekujve” Mr. Lukë Junçaj

Te nderuar prijesa fetare, te nderuar ligjerues, e nderuare audience.

Miresevini ne Simpoziumin shkencor “Hoti nder Rrjedhat e Shekujve”
Ky seminar na bashkoi nga kendet e ndryshme te botes qe te kujtojme, nderojme dhe ndricojme te kaluaren e lavdishme te bajrakut te Hotit qe me shekuj i priu Malesise se Madhe por ne raste specifike i priu te gjith kombit Shqipetare ne lufte per liri e pavaresi.

Para plot njiqind vitesh, ndodhi nji nder padrejtesite me te medha te shekullit 20 ne Evrope, coptimi i trojeve shqipetare. Hoti, Malesia e Madhe, dhe gjith popudhi shqipetare u be subjekt i pazardheqeve mixore te fuqive te medha dhe te fqinjeve tone shovinist. Ma se gjysma e Hotit mbeti jashte kufijve te shtetit te gjymtuar Shqipetare. Gjate ketij shekull represioni, masakrimeve, sistemeve totalitare dhe izolimit te plot, Historia e lavdishme e Hotit te ndare mbeti e cunguar dhe e mbuluar nga pluhuri e terri i kohes.

Te nderuar bashkatedhetare, per te ndritur ato dekada ngjarjet e te cilave i mbuloi pluhuri i Hostorise, vendosem te mbajme kete simpozium.

Mbas shume takimeve, kontakteve, imeleve, letrave, diskutimeve, dhe pune te palodhur ne disa fronte si ketu ne diaspore e ashtu ne atedhe, ky projekt po realizohet ashtu sic ishte deshira jone e madhe ne nji nivel te larte nga ekspertet me kompetent te qendrave me kryesore te dijes dhe te shkences qe kombi yne ofron.

Per arsye te shumefishta zgjodhem qe ky simpozium te zhvidhohet pikerisht ketu ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, ne komunitetin shqipetare te Detroitit dhe ne qendren Katolike te Shen Palit, megjithese distanca dhe teknikalitet e tjera e benin te veshtire ralizimin e ketij projekti.

Zgjodhem Ameriken qe eshte shtet yne i dyte dhe ky jemi 100% te lire, kete vend mik dhe mbrojtes te popullit tone qe nga koha e pavaresise e deri ne kohen prezente. Qe nga prezidenti vizionare Woodrow Wilson e deri tek Prezidentet Bill Clinton dhe George Bush qe ishin instrumental ne frenimin e spastrimit etnik apo te nji holokosti Shqipetar ne Kosove, dhe forca kryesore ne formimin e shtetit te dyte shqipetare ne Ballkan, pra Republikes se Kosoves nje arritje gjigante kjo e kombit tone qe veshtire mund te imagjinohej e te anticipohej as nga entuziastet me fanatik te kohes.

Poashtu zgjodhem Komunitetin shqipetare te Michiganit qe meriton nji aktivitet si ky. Michigani eshte atedheu i dyte i me shume Malesoreve sesa ka vet Malesia e Madhe e Mbishkodres. ktu ka me shume hotjan se ne vet brigjet e liqenit te shkodres, ne fushat e ne malet perreth ku gjindet Hoti yne i dashur. Ky komunitet kryesishte malesore i priu ceshtjes me te rendesishme te kohes, asaj te Kosoves me protesta, greva urie, kontakte me qarqet e politikes amerikane, dhe ndihma sustanciale per luften e shejte te Ushtrise Clirimtare te Kosoves. Ky komunitet ishte ne vij te pare per ndihma, per vudhnetare, dhe ishin te paret nga Amerika qe gjeten rrugen qe ne duar te UCK-se te dergonin edhe materiale te forta gjama e te cilave ishte tmerr per xhadermarine serbe.

E ku me mire te mbahet ky seminare se ne nji kishe katolike Shqipetare, institucion ky i vetmi qe me shekuj luftoi erresiren dhe roberine shekullore qe kishte kaplua tokat arberore duke bere edhe te pamundshmen per te ruajtur gjadhe fe e atedhe.
Kjo qender ku jemi ne sot, Qendra e Shen Palit sherbeu me dekada ceshtjet madhore dhe me nji merite te plote u dekorua para pake kohe me medaljen NDERI I KOMBIT nga prezidenti shqipetare Bujar Nishani.

Studiues te nderuar, kjo qe thashe objektive kryesore ka qe ju ta dini se nuk jeni dhe mos ta ndieni vehten si ne vend te huaj, se jeni ne nji shtet mik, ne nji qender Shqipetare qe eshte si nji Shqiperi e Vogel edhe pse larg e pandare nga shteti ame e kombi shqipetare. Jeni ketu ne Malesine e Madhe te dyte tek pasardhesit e Cunmules, Ded Gjon Lulit, Marash Ucit, Prenke Calit, Smail Martinit, Baca Kurtit e shume figurave tjera te ndritura te Malesis.

Pra te nderuar kumtues, miresevini ne Shtetin Michigan, ne Komunitetin shqipetar te metropolit te Detroitit dhe ne Qendren e Shen Palit. Ju falemnderit per kontributin tuaj qe do jepni ne kete simpozim dhe shpresoj te kaloni nje kohe sa me te mire ne mesin tone.

Mr. Lukë Junçaj

46 Comments

 1. Takimet e tilla , sdo mend , se kane vlere te shumfishte, por, por…!!! Vete prezenca e emrave te njohur te shkences dhe politikes shqiptare e bene kete takim te vlefshem, por para dhe pas gjithe kesaj jane shtruar dhe shtrohen shume pyetje ???!!! Pse ky takim nuk u mbajt ne Hot, pasi aty e ka vendin, por edhe organizimi i tij do te ishte me me pak shpenzime, kur dihet se edhe diaspora ka hadhet e veta dhe dollari nuk fitohet lehte… Por nejse , diaspora patriotike nuk shikon xhepin per aktivitetet te tilla, mirepo une do pyes ideatorin se cka te re solli ky takim, per fisin e Hotit te panjohur deri me tash- Pra cilat jane konkluzionet dhe te rejat e ketij takimi shkencor???

 2. Nga vet emrat ne paragrafin e parafundit vertetohet se cdo tentim i ndarjes se historis se malesise ne fise eshte i pa mundur dhe kontraproduktive!
  Hoti pa fiset tjera te malesis do te ishte Zero!
  Autori ne fjale e verteton ne permbledhjen e fundit kur permend emrat e Dedes, Baca Kurtit, Prek Calit etj!
  Nuk e kam te qart perse autorit i penguan Trieshi dhe koja, ndoshta ai nuk e ka te njoftur se Gjel Caku eshte i dekiruam me urrnin e nalt te presidenti, kurse kojasit qe dhan jeten me shumice ne luften e deciqit me te cilen po krenon hotin nuk ja vlejti ta permend!
  Luk juncaj eshte nje e keqe e madhe, Ai u mundua qe ta ndaj hotin ne rapsh e traboin, tashti kur e mati vehten me Anton Lajcin, dhe e humbi lojen, po i versulet Hotit duke shpernda Malsine!
  Gabove Luk qe nuk e vazhdove…

 3. Jektû met njeri i habitun tye me lexua postimin e z.Junçaj.A dini pse?Nuk din njeri a po kûvêt për Hot,për Amerik ose për Kosov

  • Kurravic vet dua me u pajtua me ty jetash se Luka asht tragjedi e madhe. Per inad te Antonit Lajcaj u munua me e da Hotin dysh. Ai hala ka met te bajraku e te fisi. Shihet se boll i prapametun ka shkua en Amerik e maj prapametun asht zhvillua atje. A e lexon ku e shkrua: “Hoti e Malsia” do me than ky asht en gjenje me e nda edhe Hotin prej Malsiet. Jekta lloj njerzish gjithmon i kan sjell dam vendit. Asht barre e faqe e zez ci hala njerzit knaqen me jetua en fise e nuk e shohin rrezikun ci na vjen prej anmiqve tan, por krenohen tu lavdrua traboinin, rapshen, delajt, selishtin, popratin, llokven, ksheven, fudnat, rudinen, drumen etj. Kto per menimin tem jan marrina. Malsia ka nevoj me dal prej ktyne barrierave ci i kem te trashigueme prej tjerve sepse tan jem vllazen e nuk asht ma burr…

   • ai prej traboinit se ai prej delajve ose prej kshevet, por tan jem prej Malsiet e tan jem shqptar malsor. Kshtu ci per menimin tem Luka po kallxon nji prapametuni tpa shoqe, por ishalla kan me ardh tjer njerz ci i dalin Zot Malsis e jo si shoqi i ktij personit. Em duket se ka met mrapa jo ma shume se 250 vjet me kto ide ci i ka.
    Kjoshi tneruem.

 4. Gabove qe nuk e vazhdove profesjonin qe e njef ma se miri, bjeri bjeri qiftelise!

 5. Nuk din njeri a po kûvêt për çlirimtarin prej turkut Ded Gjon Lulin a për Prêk Calin çi kada me shit komin Italis e Gjermanit.Nuk din njeri pse poe luvdon Amerikën çi e ka da Komin n’dy gjeverija e tash n’shtat pijesa, n’vêt mena bashkua nar kulmin e Nânës Madhe. I neruoshimi Junçaj,pse mos me bâ simpoziumin ën Hot e por ën Amerik.

 6. Lukes ia ka shkele mendjen me .,., mesjeta e fiseve dhe bajraqeve. Ky ashte intelektual shkorretesh se jo bibliotekash. Por i ka edhe do qe i shkojn mas ….., vec me kurse restoranesh.

 7. Keto komente jane te pa vlefeshme. Z.Juncaj me ata shoke qe e krijuen kete supozium shkencore per hotin ashte shume i dobishem se ni dite ka me dale ni liber shume i vlefshem pere kete histori te pa shoqe per keto troje te malsise per keta luftare dhe per popudhin e shum vuejtun nga okupatori osman dhe nga trathtaret serbo malazias. Luka nuk ka nda hotin ai e bashkoj dhe gjithe mone ashte mundue per bashkim,dikush tjeter i ndau dhe po munohet me nda atu po shivet edhe darka qe u ba vetem per rapesh e familjen e tyre.Mbetet te pergezoj Luke Juncaj dhe grupin punues per ket supozijum shkencor.

 8. Vec dy fjal te shkurta ?! A asht Hoti Tan Malesia a i kite dal zani Hotit pa Gruden Trieshin Kojen keta te cilt udhheqin keto propaganda jan ata te cilt duen malesin me pa te coptuar se Hoti ska ba kurr gja pa pijesen tieter te malesis Hoti nuk don Bashkimin por ckatrrimin si gjithmon ci e ka pas nadet ashtu i ka lidert edhe sot.

 9. Ska fjale. Malesoret ne Detroit i kemi shembull. Nje here filluan luften pa asnje te “plagosun” e tani “ideatori” dhe “udheheqesi” i sipoziumit u ndal ne “Rapshen” e Hotit.

  Po ne ate Malesi te Michiganit u ndane dekoratat per “sukseset” qe Malesorte e prune Malesine ne kete situate.

  I ndane simpatizeret e partive “shqiptare” qe jane ne koalicion me Gjukanovi-i-qin, sherbetoreve te tyre. Per nga nji pasaport apo toke ne kataster qe ju rregullon V S. Ja pra kush jane “patriotet” tone.
  PERSE NUK PATET NJE DEKORIM PER HEROIN DHE PATRIOTIN E MALESISE-LEKE LULGJURAJ. Ju miqet e V S-Gjukkanoviq

 10. Besa vec inatxhit flasin kunder kesaj veprimtarie apo kunder Lukes, aktiviteti ka kene ne nivelin me te larte dhe diaspora shqiptare ska pa aktivitet me te mire ndonjihere. Ate se beri Luka por per te kontribuan qindra Hotjan e te tjere. Jane mundue shume me e pengue por nje te mire eshte shtire m e e ndale.

 11. Simpoziumi ishte no vetem per Hotin por per krejt Malesin per ata qe kuptojne. Ju lumt Lukes Lek Lecit Rrokut e te tjereve.

 12. Tash keqyra sa fise ishin ne Nigeri. Ne nje shtet ne Afrike. Ishin 274. Nuk e di prej te cilit asht ky Luke Juncaj.. Te na e shkruajne historine me vepra e mos te mutohen me na perca ne fise. Me gjith keta heroj ci i moren dekoratat kure u ckaterrua Malesia. Ma mire te ju kishin da dekoratat ne Karabushko Polje. Edhe kush? Vasel Sinishtaj.

 13. Paskan dale shtrigat ne gjueti sic e kane zakon ne Malesia.Org.
  Keta burra Hotit si Lek Leci, Kol Dedvukaj, RRok Dedvukaj, Luke Juncaj, Vasel Nicaj etj qe me dekada vepruan per ceshtjen gjithkombetare a thue kta skane te drejt te bejne dicka per Hotin?? Eshte turp te mundoheni te gjeni gje te keqe ku ska te keqe. Ky simpozium kishte Hotin ne fokus por skishte aspak qedhim per te nda viset perreth dhe studiusit jane inkurajua te flasin me gjere sic edhe u veprua ne kumtesat e tyre.
  Duhet me kene i semure ai qe e kritikon nji aktivitet kaq te mirefidhte, por gjelozia duket i ka mbyte do te shkret qe jane vegla te shkieve edhe sot e ksaj dite.

 14. Luka eshte nje aktivist dhe patriot i vertet.
  Vet fakti se permend Smail Martin, Baca Kurt etj nga bajraqe tjera verteton se Hoti pa Grude, Kastrat, Kelmend, Shkrel, Triesh e Koj nuk do te ishte Hot.
  Simpoziumi nuk ka asgja te keqe sic po mundohen disa ta paraqesin por ne te kunderten mund te bie vetem te mira. Sigurisht se me mire do te ishte sikur ky simpozium shkencor te ishte per Malesine e Madhe si teresi por nuk na ndalon askush qe ne te ardhmen te bejme nje gje te tille.
  Suksese dhe nderime

 15. Besa Luka jau ka ba 8 me 2 dove ci kane dasht me e da Hotin ne Rapsh e Traboin e tash duket po terfdhojn si gra te kqija me cpifje e te pa verteta.

 16. Ne respekt te te gjitheve per cdo person malesore apo jo qe ben per Malesin e Madhe. Nuk dua te baj rolin e ma te mecmit e as ma patriotit se te tjeret por nuk duhet kurrsesi te ofrohen mendje ndasie per Malesine e Madhe. Ajo eshte nje dhe e pandashme. Kemi marre per siper te gjithe te bejme nje Malesi pa kufinj. Ndaj te gjithe ti kontribojme ketij qellimi madhor. Te respektohen te gjitha bajraqet por ne dobi te forcimit te lidhjeve tona per nje Malesi te Madhe. Shtepia e jone e perbashket ka qene, eshte e do te jete vetem Malesia jone e Madhe. Per jete mirnjohje atyre qe sakrifikojne dhe bejne te mundur kete ide. Me respekt bashkemalesori juaj Sytki Ndrecaj.Koplik, Malesi e Madhe..

 17. Une jam knaq ne kete simpozium edhe pse nuk jam kene prej Hotit. Jaq profesora e doktora shkencash shqipetar vet kurr si kam pa bashk. Edhe jan kene te forte e shume te afte. Besa edhe Luka e ka ba punen mire si gjithmone e per ata spo e marr vesh se pse do po cojne pluhen kot a por kan inad e kane dashte me ken ata ne pari.

 18. Mndoj se edhe kesaj here si gjithmone ne te kaluaren Hoti i ndejti besnik asaj cope te Shqipnise e quajtur Malesi e Madhe. Ata zemerzi qe po cfaqen ketu vetem duan ta terrsojn nji veper te ndritur Jo vec per Hotin por per tere Shqiperine. Historia jone ka nevoj per plotesime e ndryshime per ti permiresua shtrembimet e bera nga Komunizmi shqipetar dhe te heqet pluhuri i trashe qe ju vu historise se Hotit e Malesise si resultant I shovinizmit sllav. Ju lute o djemt e Hotit, te Malesis, e te Shqiptarizmit. Mos u lodhni per zerat cterrun por vazhdoni me pune e aktivitete.

 19. Po e shof se ju sahanlupisat e DPS-it e Gjukut kenki cua prej gjumit.Ju dhe tan shkijeve u pengon Hoti e Simpoziumi e protestat e ushtaret edhe gjitha kontributet ci ka llan Hoti me shekuj.Hoti asht djege e torturua si asnji krahine tjeter ne tokat Shqiptare prej turkut e shkjaut.Paski dasht me jau ba simpoziumin ne Malesi !? Nuk asht gja e keqe,por afer boll e keni pas ju ci u paska pengua aq shum.Hoti asht gati tu ndihmoj edhe ju fiseve tjera ne Malesi me shendrit te kaluaren tuaj.Shum prej jush nuk e keni larg Cetin se aty asht historia juaj edhe vendi per simpoziumin tuaj..

 20. Cemerri, simpoziumi skishte lidhje me dekoratat. Mos i katrro punt. Kur a ken simpoziumi ska pas dekorata.

 21. Ju nuk u kan pengua kur matica ka nda dekorata e librat e njegoshit e ivo andriqit por u paskan irritua Vaseli e Maliqi.Kta nuk jan Ded Gjon Luli as Cun Mula as Baca Kurti por sot Malesia mat mir nuk i ka.Kur ti chpikni ju mat mire se keta,pash Zotin na tregoni se jem me ju.

 22. E lexova cka ka shkrua Luka e nuk e pashe asni gja te keqe. Jekta ci po ankojne nuk di se ku po i djeg puna, bela jau ka lshua lopt ne kodhomoq e u ka ba dam se zdi cka paskan.

 23. Nder e lavdi ketij simpoziumit te Hotit se e ka nderu kishen ton dhe gjith shqipetaret e micige it. Si kosovar jam knaq e baft zoti qe prap te kemi ksidhoj aktiviteti.

 24. Qysh Nolit e Konices e deri ne ditet e sodit Shqiptaret e Amerikes nuk kan pas simpozium,kur kan qen kaq doktor,akademik,historian te gjith tokave Shqiptare ? Askurr, vec kesaj her fal djemve Hotit.Pra keshtu bahet historia “Liria” e jo tua ba darka falas.Sikur te ishe ti ideatori besa kishe me than se simpoziumi asht nderi i Hotit Malesis dhe Shqiptarizmit,e tash jo se te pengojn ata ci ishin aty pa ty !!

 25. Dikur malesort kane luftua me pushk e sot le te luftojne me pen se kohrat kane ndryshua. Besa jekta ci e kane ba kyt seminar jane taman intelektual se ju ci po kini problem po mja giani vijestit te podgorices ci ka shkrua kunder ktyne Hotenve. Kan pase thane mas kalit te mire cohet pluhen shume. Ejekjo pune e ka tragzua edhe Malin e Zi por duket edhe puntort e tyne.

 26. Me fol per Cunmulen duhet me fol per Smail Martinin, me fol per Ded Gjo Lulin duhet me fol per Baca Kurtin, Gjelosh Gjoken, Prenk Biben, Halil
  Haken, Palok Gjoken etj etj.
  A dini cka dmth kjo?
  Me fol per Malsi e mos me fol per Tring Smailen?
  Adini cka dmth ata?

 27. Ti LIRIA paske tret ne theken. Hotin dyshe e ka da njihere Evropa e se dyti A.L.

 28. siedhe pshtiedhe punen sa te doni se jeta te Hoten jane burra te mire, shqipetare te mire dhe e Kane ba nji Pune te mire.

 29. Nga keto shkrime shifet se pjesa ma e madhe e malsis nuk pranone ndarjen fisenore qe po mundohet ta afiemoi L ….!
  Ky simpozjum te ishte mbajtur ne Hot nuk do te ishte problem, mirepo ne michigan eshte nje nencime ndaj malsise.
  L i ka disa restoranxhi te cilet po i manipulon, per te depertuare ne sken pas disfates qe perjetoje ne barkun e vet rapshjan!
  Ky eshte nje njeri primitiv nje injorant fisnore!
  As nje problem nuk eshte shoqata humanitare Rapsha, sepse shoqata bamirse duhet te jene sa ma shume!
  Pore te harxhohen aq para per mendjemadhi eshte e pa falshme, dhe mbi te gjitha te organizohet nje tubim per malsine e cila gjindet para ckatrrimit eshte e barabart me tradhine!

 30. Po Malesoret e Detroitit jane te forte si per pushke si per laps. E treguan vehten. E edhe dekoratat ja dajne njeri tjetrit. Kurrkush tjeter nuk ju ndane dekorata. Deri dje Angj…. i thane angj…., M. C. markovic. Thaftu krahi si nuk ju pa hajrin Malesia. Por edhe sot po doni me na da ne fise, dhe regjione. Mjaft ma me marrinat tueja. Ne mjedis te Amerikes po na e cani ….. me Rapsh, Trabooin, … Po qieshin me ne.
  Dajuni nga nji dekorat femijeve qe nuk ju dine shqip.
  Tyrp edhe keta qe i kan marre dekoratat prej V. S. Por jan nji soj

 31. KujdesC nuk fole te verteta vec cpifje. Injoranta jane soji yte qe sbajne gja, restoranxhit jane ne ato situata se kan dite te jetojne e nuk bashkojne garbixha si disa qe kritikojne. Sa per harxhime kolosale e te kota shiqo cka keni ba ju me fondin Rapsha tuj hager tfale ne amerike e nevojniket tu i lane me gisht ne goje.
  Injorance e percarje ke siedh ti qysh se ke ardhe ketu sigurisht me mision te caktuar.

 32. Ababa ti kenke I me em kujdestar po si po pecajne hotjanet kur per te paren her ne amerik sodhen Koco danajn qe done me bashkia tana trojet duket se ate e paske problem ater kapesh per fisesh. Hoti ka ba ni Pune edhe per bashkmin komtar.

 33. Drenica asht krahina ma e prapametuna e Kosoves. E me banore sot asht ma e madhe 100 here sesa Hoti. E nuk pame qe Drenicaket organizuan Sympozjume si Hoti. Sot bile po qieshin me ne. Ni ka dashte trimni te ishin shkua ne lufte si Malesoret tjere ne Kosove.

 34. Ne kohen kur te gjithe shqiptaret se bashku nuk po mund ta zgjedhin problemet e tyre historike, kta na kthejne ne mesjete Turke, duke perforcuare teorine serbe se shqiptaret jan mbeturina fisesh orjentale, te pa afte per tu organizuare dhe te veteqeverisin.
  E ky mr J per hire te gjelozis qe ka me A. L eshte ne gjendje ti sherbeje edhe djadhit!

 35. Tyrp per ty A.L. te vjedhish vrer keshtu ndaj Hotjaneve tu. Tyrp te kritikosh nje studim per ate vend ku su guxue te shkruhet per 100 vjet prej shkiesh. Tyrp qe ti sot te sulmosh me paftyresin me te madhe kete qe bane Hotjanet qe eshte shembull per te gjith. E i del kundra vetem se sishe ti aty e aty ku jane Hoti as nuk ke vend te jesh per arsye qe i dime te gjith.
  Tyrp se qysh dites se pare e ke akuzua e luftua kete simpozium dhe L.J. prej gjeloziet primitive qe ti ka errsue syt.

 36. Cemerr jo kaher nji simpozium te ngjajshem e mbajti Kelmendi, poashtu dy simpoziume per plaven e Gucine, jo kaher nji tjeter per zonat e rozhajes. Kto aktivitete jane shume te nevojshme per viset e roberuara nga sllavet.

 37. Dikujt i konvenon te adrojm te kaluaren tone dhe kurr mos t’na dale gjumi. Te shpenzojm te gjithe energjin tone ne kohen me kritike per Malesin. Kjo i perngja sikure pacienti me kencer ne shkallen e 3 fton njerz qe t’ja perkujtojn te kaluaren e lavdishme!? Ne vend qe te mobilizohemi te gjithe, pa marre parasyshe bajraqet qe i patem “peshqesh” prej Turkut e qe i sherbej per t’na sundua ma lehte, na bejme te njejten gja, kesaj here nga mendja e madhe qe tejkalon cdo aresye.

 38. Nga ky simpozium dolen hapa konkret qe do te merren nga dy shtetet shqipetare per permirsimin e gjendjes ne Malesi. Sigurisht kta kritik te famshem nuk e guns re kete pjes te simpoziumit se Kane ken duke pregaditur sulmet.

 39. Njerezit i ndrrojne mendimet nje here e me shume nga c’duhet,sikur gunen.Dhe nje varg i ri rregullash,sjelljesh e qendrimesh mund te shkruhen per c’do jave,por fakti mbetet se natyra humane nuk ka ndryshue as nuk ndryshon dot.Se bindjet e brendaqeneshme qe i kemi,mbeten te njajta; rregullat fundamentale te qendrimit human vazhdojne te qendrojne.E bani Rapsha pa Traboinin e bani Hoti pa Malesi e po e ban Malesia pa Rec e Lohe e Macovi.Nuk mori pjes krahina e Skarramase nga mbi-Shkodra as fshati Rrabosh nga nar-Shkodra!..kane pas thane filozofi ban dicin prej hicit e humoristi ban hicin prej dicit.Prandaj mos te bahemi teper humorista o vellezer!Shpifjet e thashe e themet jane si baloni,zmadhohen sa here qe fryn ne te…..

 40. Si L U ashtu dhe A L rrjedhin prej dy oxhaqeve me reputacion te shkelqyer ne Rapshe te Hotit.Te dy te shkathte,patriota te sjelleshem e te suksesshem,pedagoge edhe artista.Si L U nga dera e bajraktareve dhe A L nga dera e famshme e M D asht edhe sternipi i P C kjof mbare djemnia e Hotit.Me kujtohet kur ka ardhe L J si djale i ri ne Amerike.Fille ne ditetet e para mbasi i ka shkele kamba ne Detroit u asht bashkangjite aradhave tona patriotiko-atdhetare.L U asht Gjel ne shtepine dhe Hotin e tij!nder te paret e Bajrakut.E pershendes nanen e tij plake L D,bije prej nje famile patriarkale nga Katundi i Kastratit,e cila rriti ulad korrekt,me tipare pozitive duke i ushqye mendjet e tyre me kulture tradicionale shqipetare…..

 41. Jeta vellezer asht nje loje e lojtaret jemi ne! valle a na kane mbete edhe 10,20 vjet per te jetuar?para se ti mbyllim syte!
  Njeriu asht nje fryme,ditet i ka te numeruara si nje flote hije,
  Ne mengjes kendellet e lulezon,
  dhe rritet larte si bari,
  ne mbramje kositet,veshket – vdes qyqari!
  Pra,na mesoni ti numerojme ditet tona?
  qe ta marrim nje zemer mencuri,
  mos pritni te behet vone,
  Punoni per Malesi!
  pershendetje;Kosove Rexha Bala

 42. Kosove Rexha Bala, piktori apstrakt i vijave jeshile, ylberi i Portalit dhe analisti verbal i problemit te Malesise qe as nje here nuk parashikove por vetem predikoi. Valle, si as nje here nuk shprehe nje mendim konstruktiv per Malesin me karakter dhe interes. Perkrah te majten e kanon ne te djathten, vajte si Francesco Schettino!

 43. SMUNDI te bej hoti historin e vet te pergjithshem pa shtate malet e malesi as skishte muje te qendroje pa to,Ne kjoftse hoti vec don nje histori krahinore vec per hot.ateher per botkuptimin tim ashte nje humbje e madhe,kjo ne botkuptimin tem ashte nje pregaditje e klerve malazes,ne kjoftse vjen koha qe te bashkohet truedhi shqiptare,vec hoti te kthehet shqipnis,simbas historis se shkruem.

Comments are closed.