35 vjetori i SHKA Koha nga Dinosha (Video)

Të ënjten e kaluar, me 28 Nëntor, në Ditën e Flamurit dhe Pavarësisë së Shqipërisë, Shoqata Kulturo-Artistike Koha nga Dinosha festoi 35 vjetorin e themelimit të saj.

Pas intonimit të himnit kombëtarë, në pranin e numrin të madh të pranishmëve në Q.K.I. Malësia në Tuz, kryetari i kësaj shoqate Sulejman Beqaj në emër të shoqatës përshëndeti të pranishmit dhe uroi festën e Flamurit dhe Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë.

Beqaj tha se 28 Nëntori, festa më e madhe e kombit tonë, nuk u zgjodh rastësisht për të festuar 35 vjetorin e veprimtarisë së SHKA Koha. Përveç asaj, në këtë përvjetor u paraqit edhe dokumentari “35 vjet KOHË”, kushtuar veprimtarisë së gjatë të kësaj shoqate. Autori i dokumentarit është Samir Beqaj.

“Ishte një rrugë e gjatë, 35 vjet rrugë përplotë angazhime e sakrifica por gjithnjë e mbushur me entuziazëm dhe dashuri, rrugë me të vetmin qellim që përmes folklorit të ruhen nga harresa dhe tu përcjellim gjeneratave të reja trashëgimin e pasur kulturor dhe folklorik. Këtë rrugë brenda periudhës prej 35 viteve e kanë kaluar gjenerata të shumta, kryesisht të rinj dhe të reja nga Dinosha, nga Gruda dhe Malësia”, tha Beqaj.

SHKA Koha, Dinoshë

Premiera

Dokumentari (pjesa 1)

Dokumentari (pjesa 2)

63 Comments

 1. Urime dhe suksese ne te ardhmen, Vertet jane nje shoqeri qe e ploteson misionin e vet. Me duket se kjo shoqeri si asnje I qendron besnike asaj per te cilen edhe eshte themeluar dhe ajo eshte ruajtja e vlerave tona kulturore dhe kombetare dhe vazhdon me gjelozi te ruaj dhe promovoj identitetin e vet. Nje dokumentar i bukur qe perfshin jo vetem aktivitetet e shoqerise por edhe motive tjera. Shum mire qe eshte bere promovimi me rastin e 28 nentorit, Urime 35 vjetorin Kohes dhe diten e Flamurit te gjitheve.

 2. vet
  Jam e zhgënjyer me të vertet qe kam dhënë kontribut disa vite për këtë shoqëri edhe siç e that edhe ju vet në kushte shumë të vështira më kujtohet shum mir që ishim në gjimnaz pas dite e vishim shum von në pregaditje disa het deri von vetë që të bëjmë diçka për shoqëri edhe as çi mu permend emri im edhe unë si vajzë në atë koh ka pas shum pak vajza që kan marr pjes. Drejtësi te ju qenka e vdekur edhe për ju merita nuk paska vler.

 3. Gjona ma e bukur en kto video jane callmat en kryet e atyne djemve taman si te magjypat e arabis.

  • Doktor ashtu at ka majt edhe gjyshi Juaj nese din kan ke gjysh?

   • Nuk e besoj! Edhe nese asht ashtu si po thua ti e ka pas gabim. Kjo nuk do me than se une duhet ta ndjeki rrugen e gabuar te gjyshit,stergjyshit ose katragjyshit por perkundrazi e kam obligim te kritikoj gabimin e tyne dhe te mundohem ta permirsoj duke ecur ne rrugen e drejt…larg callmave magjypave te arabise dhe dimeve turke.

    • ti doktor e ti unifiko kur nuk knaqi me programin e sh ka dinosh juve u knaq knaq kud budo tomovic,kush
     ashtt malsor knaqet.ktu asht selishti cemi trieshit llofka selishti suka omerbozhaj gruda e gjith,malsia
     se kshtu jem orgjinal e jo fallco,shiq filmin dokumentar se va mohon krejt cka folni ju te dy virusa DPS-a

 4. Rrnofshi,,SHKA KOHA” sa malet e Malsis,rrnofsh SULEJMAN BEQAJ YLLI i KOMBIT…Mok e mira bregus Cemit,Sulejmani burr i dheut… Dinosha- Dinosha- Dinosha—-pershendetje nga Gjermanija…

 5. E vetme ci ndricon en tane kyt erresire asht bukuroshja Viki.

 6. URIME! TË NDERUAR STAFI I SH. K. A. “KOHA” DINOSHË, PËR KONTRIBUTIN TUAJ GJAT 35 VJETËVE SHUMË TË VSHTIRA EKONOMIKE SI DHE POLITIKE, MBAJTËT GJALL KULTURËN, TRASHEGIMIN, KËNGËN, FOLKLORIN, BESEN,FËN DHE KOMBIN. MALËSIA E MADHE JU KA BORÇ RESPEKTIN MË TË MATH. SE E PREZENTUET SI NË VËND ASHTU EDHE NË PËR FESTIVALE NDERKOMTARE. URIME! MË TË SINQERTA: shtjefën ivezaj LEKAJ – MALËSI.

 7. Ju pershendes nga Amerika, un kam luajt en Dramen Toka Jone jam ajo e cila jam e veshur ne xhublet.

 8. E pergezoj shka Koha nga Dinosha ` per dokumentarin dhe pervjetorin dhe i uroj suksese. Por nese vertet kjo shoqeri don me gjithe mend te trashegoje folklorin burimor , ateher duhet ti kthehet vetvetes, se veshja per femra me dime me se paku eshte shqiptare. Prandaj kujdes, eshte koha ti thuhet ndal virusit turko – arab . Dhe kjo nga ju shqiptaret e vertet islam. Edhe njeher urime!!!

 9. Sinqero e dokqorro,ndaloni ju virusat e rromakve,se nuk ini ma shqiptar se Dinoshjant,ashtu ci mos na e keni inad,e ni na e keni plasni en veti more mij…RRNOFT SHKA ,,KOHA”nga DINOSHA,rrnofshin DINOSHJANT,RRNogshin sternipat e TURK SUFIT….

 10. Heheeeee si shkojn njerzit kadal-dale tye e kallzua vetin…..

 11. ne kem respekt per xhdo fe n bot respekt.juu jo ne kem fen Islamin shqiptar musliman ju shqiptar katolik dhe shqiptar ortodoks.ku u dhimb ju??? en koke zemer shpirt ku ini smu ju n shpirt zemer o krye ?????kjo pra asht shqiptaria ni komb ni gjak ni flamur(besimin maje n zemer e large fanatiz.min deme ban n komb shoqni n kojshi n malsi n shqipnij edhe zemren ta kalb e shpirtin ta humb

  • Po ti kajoshaj, kan perfaqeson, jo per tjeter por po shprehesh ne shums e thom noshta po e perfaqeson tane Dinoshen sikure ne te kaluemen e afert…

   • Ai nuk perfaqson as tan fisin Kajoshaj.Une Kajoshaj jam, por jam Malsor e Shqiptar si: GJERGJ KASTRIOTI, DED GJO LULI, NAN TEREZA, GJERGJ FISHTA, ISMAIL KADARE e jo si ky rogji e disa tjer beduina TURKO-MAGJUPO-ARAB.

    • mir se erdhe kostantino se ni her pate tret udhen tas ds shqiptar!!!!!!!!!!kral nikolla e kishte pas ni kapidan alija kishte dasht mja ba qefin kralite e i thot: qysh sot jam ilija!!! !!!! krali ja khen ilija kam mjaft dhe e largon krali.kur si vyen vettit as tjetrit!!! hhha mos ke vojt edhe ti si alija

     • Une jam: Malsor e Shqiptar Evropiano-Perndimor kurse ti je 1 beduin turqeli magjypo-arab per fat keq si shumica e Dinoshes dhe en vecanti e fisit Kajoshaj.

    • doktorro nese ti je Ded Gjon Luli skenderbeu e Gjergj Fishta mua ater em tret fara ma mir ,23 vjet DPS voton ti me gjith familje a valle kshtu je si kta?TI koken e ke shkja.ti je virusi i demshem ne malsi e i kujt vec iDps-it

     • Po ti more je ni analfabet i madh. Ti paske marr persiper t’na e percaktosh se kush asht Shqiptar e kush jo. Po ti nanen e ke SERBE ose BOSHNJAKE.Po ….. …… ……

    • doktoro lek dukagjini me kanun i ka rregullua punt e vorre t vllaznive bajraqet lexe pak kanunin ater ke me pas te kjart ne shqipnij kosove te ne n malsi edhe sot respektohet e punohet mas kanunit!!po ashtu edhe ne dinosh varrezat jan vllaznore e fisnore!!!

     • Po kam ndigjue se kini dhan per Kosove, po chudinat nuk kan fund. Kosoves i kini dhane, kurse vllaznit katolik nuk doni mej lan as ne kishe e vorre te veta, po te mundeshit. Mrrekulli e pa pare!

   • unifikimo un le rrit ne dinosh,ti je me pseudonim e nuk dij kush je as nuk me intereson,kajoshi qysh OM Hakut e der brezat e som i ke per vatan shqiptari dy djel ja pam dhan kosoves e jo ma malsis e dinoshes,per t kaluemen e afert asht kanuni lek dukagjinit usulli malsis lexe kanunin pak dhe dvet per usull t malsis ater nese don edhe pim kafe n tuz mta sqaru cka nuk din.kajoshi nga kodra e kajoshit

    • E OM HAKUN mos guzo ma ta permendesh me at gojen tande era mut. Ai ka luftua si kunder shkieve ashtu edhe kunder turqve[t’cilve u bani lavdi e i glorifikoni deri en qiell] dhe asht vorros aty en Kishen e Shen Mhillit ku per piken e zeze Ti dhe shumica e fis.Kajoshaj ishit flamurtar ne protesten famkeqe ANTI-KISH.

     • nuk e di sa e verrtet asht por njeva se djalin e Smajl Mujit dun me vu kryetar kshillit te kishes ortodokse ne Shqipni, a asht fjala per ty a per vellaun tand pershendetje

     • per me ta ruej vetin tand me te varros aty kem protestua se aty shiten placat me pare vin prej shqipnijet kosovet plav gusi ashtu ta hupint drejten si hisenik identitetin bajrakun ci takon si grud!!!pse pra nuk ja nderton om hakut aty ne ato vorre vorrin me mbishkrim?bes nuk guxon!!!prej ktyne hisenikvet ci kan ble me pare.pra ta kan hup t drejten ty grudjan ky plavjani!!!

   • unifikim te thash e po te thom lek dukagjini e kanun per ty me shok cka asht?a e njef ti?ti duket e paske hager vecse buken e nanes kaq?merri ti pra kta prej shqipnijet kosovet plavet e gusijet e coj en vorre vllaznore se kta e paguejne vetin per vorre se pa pare as kta sva kan fal!!!!!!!jopasha bacin as si prenon as ste lejn vllaz.ia askatuni po as TI MAJ PARi!!po mos na u ba ma katolik se papa se nuk munesh edhe n dac.

    • Po kapu ti per kanunit se po ja shohin hajrin edhe ata te Shqipnise. I emancipuem ije ti both. E ke hup qellimin tand e tash fol sa te duesh. Duhet me di perpara a munet me perfundue ata qe e fillon. Thue e kem dashte vetem per grudjan. A thue jem ba matuf e nuk majm mend prej ka jan kene ata te fundit qe keni tentue mej perjashtue. Ti duket harron chka ke fole perpara ater shkon tye i qit poshte fjalet tua.

     • unifiko anonimi tek je i mencur,jaqite posht
      lekes kanunin auuuu,pra tash lypeka ti me shkrua ni kanun t shek 21.
      me 400 speciallca crno gorca
      mua en vorre t mija as en tok teme
      e zifta zoti si ste vjen marre
      edhe serbia i ka perdor n kosove kta ci i prune ti!!!!!edhe milloshi kosovoo kje nase edhe ti si aj.ti de ja ke pru malsorit

     • Jo besa por nuk te dhezi se si Milloshi deshte ti, e pame tane, po si perfundou, ashtu si meritove hahaha. Kush qesh i fundit, qesh ma se mirit….

 12. Per Fikretin dhe te gjith ata qe menojn ashtu.U pa dhe u ndegjue se kushe ka marre pjese ne ket shoqate ka pas shume njerze qe kan marre pjes dhe sote nuke gjinden pore cdo njani e ka ate respektin e vete,me kujtohen mire ato nete dimri me kujtohet ajo shoqri aq e mire aqe e dashtun me njari tjetrin a thue edhe ateher vllazen e motra ka egezistue feja por vet kurre nuk e kam tije katolik a musliman kemi ken te respektuem kemi ken te sinqert nuk kemi perule veshjen e ase kuje e kemi diture se cakshiret e zhubleta jane veshja jon e pare por kemi perdore edhe veshje tjera e nuk na kan pengue.Veshja nuk te pengon te pengojn njerzit e prishte.Me respekt te math dhe urime SHKA Koha nga Dinosha.Prej Selishtit,LLofke,Priften e Pikale te viteve 77-81 me kryetar Zef Vucinaj ne dinoshe me sa mun…

 13. ne Dinoshe me sa muni me dite vete ka ken Kola i Gjergj Dedes viteve 80-82 bela jam edhe gabim se ashte kohe e gjate e njeri tue u plak edhe harron por sido ka ken kjo bashksi lokale dhe kjo SHKA ka ken shemudhe per te tjeret dhe duhet me vazhdue ate drejtim dhe me ken dashnia dhe respekte per njaritjetrin,se feja e shqiptarit ashte Shqiptaria ju pershendes.

 14. Hiqeni paragjykimet per nje minut. Une I dua femrat pa marre parasysh se a veshin dimi apo xhublet. Me ka ndodhe te kem dashnore te njeres e tjetres uniforme. Natet e vona te veres kur pushonim se bashku ne brigjet e Cemit une nuk verejta asnje send qe dallonte dimine me xhubleten. Lakuriq te dyja ishin njesoj. Po e njejta gje ishte ne natet e vona na plazhen e madhe te Ulqinit. Nuk dadhohej shtojakja me krajanen.
  Nuk njofta asnje send. Ishin te njejta.
  Nganjeher personi eshte me I mire nese eshte lakuriq. Ashtu si e ka fal dreqi.

 15. O Zot!mos u hani si marimangat ne qyp!kjo asht nje arsyetim i shtrember!prandaj mos te keqkuptohemi se,nuk jane dimite e bukura shqipetare te stolisura me kordele ato qe po e kryqezojne,ngjeshin,shterngojne,prishin e rrezkojne ekzistencen dhe kulturen tone si malesore e si shqipetare ne ato troje te lashta labeate-ILire.Por jane ato lidhejet me Kryq te sveti-Saves e Hristusit serbo-malazez qe po na bien permes e duke na shpalle lufte po na nxane midis dy zjarresh.Mos e thasht Allahu qe ne kete kampanje te rrezikshme te mberthehet edhe kleri katolik i Malesise,nuk e dije? hem? ata prifterinjte tuaj atje ne Malesi? me shpirteligesi po i shikojne keto pune,duket me interesa te gjera jane ata,shohin ma mire naten se diten!cka thue ti LIesh Tuzi?Edhe gjuha jone shqipe asht e gershetuar plot…

 16. plot per plot me fjale turke,kshtu qe kur ti eliminojme dimite tradicionale(turko-arabe)duhet pastrue edhe fjalori i gjuhes tone,ku do te mbeteshin vec nja 555 fjale shqip.Vellezerit e mije mos u beni te prirur per keq kunder ne muslimaneve shqipetar,jemi vellezerit tuaj te gjakut dhe gjuhes,jemi nipat e Cun Mules,Ali Zekut,Mehmet Muratit,Mujo Ulqinakut e Zenel Shabanit qe e kane dasht e kane mbrojt me gjak Malesine e shqiptarizmin.Mos t’ja ndreqim dhomen as mos t’ja shtrojme rrugen armikut.Hiqni shishaket e Malit te Zi me 4SSSS-a qe shkruajne;smrt srpskog fashizma te palosur ne arka tuaja qe ua lane trashigim…Mos u beni bllok i rrecetave te Gjukanoviqit me kopene e tij.Ngjarje te medha po afrohen…! shqipetaret po bashkohen.Tung.Kosove Rexhe Bala

 17. Po besa pa shishak e pa challma do te ishim ma mire po chka u ban atyne qe i duen ma shume se plisin e bardh!

 18. O,”Unifikimi”,O,Ylli i Betlehemit, me te fole ty asht si me i fole te vdekurit.Ti kur e kap me kanxhe je si shkopi i fiksuar ne batak.Cadhmat ne te kaluaren ishin nje kriter me standard te zakonshem prodhim i konsumit te gjere der muslimanet e mije e aq me teper nder katoliket tu; Shih fotografite e;Mar Lules se Dukagjinit,Cun Mules se Rapshes,Pjeter Zekut te Traboinit,Dod Smajlit e Gjeto Gjekes se Trieshit etj

  • Ske pse idhnohe Rexhe, nuk i permendem shamite e kuqe qe u mbajten ne mungese te flamurit qe nuk guxojshin me mbajte. Ne ket mungese u bajten edhe brezat me ngjyre kuq e zi. Fjalen e patem per challmat e shkretires…..te bardha apo si ishin……..

   • besa te paskan pa borrxh malazes qysh .ma par i paske miq shpiet shekullor,tash ti borrxh e va kthen me ba zi tjeter ku ne malsi ashtu shkon ata historia vec persritet!!! se mua nuk em lypen 400 speciallca kur shkoj en varreza e tok te huej si ti!!! se dihet kush i ka pri kolons sate at dit shpiunat ma te mllej t malsis e vogel asht malsia e e njohim njani tjettrin.

 19. Rexhe Ba(.)la ça flet,ore po si Çun Mula i Rapshes???oboboooo sa fanatik jeni godit ju
  M-Rapsh(t)janet,po po simpoziumi i hotit u qiti jashta vrimet, si minin ne shi!

 20. Para 50 vitesh kisha menue muj mo gjet dikush ci muj me than na e ju e kurr ne jeten time ci jam lind e rrit ne Lam te Begjit e kurr nuk e nigjova as nuk e kam prjetue ni kojshi se me tha ti je katolik e un musliman e ne kohen e some envend nierzit me kjen mat cilivizuem e mat mencun se asht koha e kompjyterit ne Malsi sot ma fort u intereso disave feja se komi fanatizmi se bashkpunimi mes njani tjetrit jo ti je turk jo ti je rromak katrresa rreth vorret ne Dinosh shkiet e veqilat me bashk puntort e D P S presin tshir na Malsort te bajm doj marri treshej e shkijet vin me na hi treshej se na e duen temiren ma kishin me dasht te va lshojm te gjith trojet tona! Ati prsonit ci nuk i plqen cka kam shkrue un apo tjetri nuk ka nevoj me komentue kur don me ofendue se te shamit mes njani…

 21. Urime SHKA KOHA. 35 vjetorin e themelimit sukses ne cdo aktivitete e pun te mbar prej Kojshiet Martin Nika ✊

 22. Me i dhimb zemra njerit kur i shikon keto videot e vjetra ku qart shifet se ne ate kohe te gjithe ishim vellezer dhe motra te vertet , kurse sot vellezrit tone te besimit musliman na e kthyen shpinen ne katolikeve dhe u ban vellezer me turq dhe arab . Nga 500 dreqen u ban vellezer me ta nuk e di , por e di se edhe ne ate kohe kane egzistuar edhe turqit edhe arabet , por per vellezerit tone musliman – ata nuk egzistonin fare !

 23. Urime shoqates “Koha”. Jemi krenar me punen e shoqates(ky dokumentar eshte vetem nje ane e aktivitetit nga thesari shume me i pasur i aktivitetit te kesaj shoqate). Ju lumt ne ruajtjen e vlerave kombetare dhe vellazrore.
  Koha e tashme kerkon nje angazhim edhe me te madh. Thejeni kete akull te fanatizmit dhe injorances qe ka kapluar nje pjese te mire te Malesise, duke bashkpunuar me te gjitha simotrat nga Malesia. Sot kjo eshte kerkese dhe nevoj e kohes.
  Ee more Martin Uli me vend i ke fjalet po a ke kujt me i thane sot? Fanatizmi e lokalizmi jane duke asimiluar Malesine. Dhashte Zoti e kalon ky virus shpejt, Te pershendes kojshi. Kur te vijsh na vizito per ndoj kafe.

 24. Sikur te ishim nji nuk do te komentoshi ne kete menyre. Ju qe thoni (por nuk mendoni ashtu) se jemi nji dhe ju qe ofendoni, te jeni ma tolerues se virtuti kreysor asht me kene njeri. Sidoqoft urime per 35 vjetorin!

 25. Martin,pershendetje nga famulli,e tregoju pra unifikimit e dokqorrit ci her asht shkja e her rromak,se si je rrit e si ke jetua en lam ta begjit,pa me tije kurrkan se e fyen asnje katolik,kallzoju se kush jan dinoshjant…Pershendetje Martin Nika ty me gjith vllazni nga famulli Juaj….

 26. Urime per 35 vjetorin e SHKA koha nga antari I viteve te 90-ta,ka ken dhe ka me ken pa dallime fetare me gjith se ne ato vite I kam nije shum malsor te fes katolike ka thojin shoqni islame, nje gja jo e verrtet por fanatiket e te dy palve smuj kush ti bindi se kombi nuk muj te ndrrohet se shqiptari amerikan nuk bahet por as feja smuj te baj shqiptarin ta trrnoj kombin,fjalen e kam ne vendlindje dhe trojet shqiptare.Ne gyrbet 90 % te kombit gjeneratat tjera kan me than vet jam kso komsijet e baben dhe nanen me duket se I kam pas s
  shqiptar,Noshta ky shkrimi im ju duket qesharak por jam kaj perjetoj prandaj po e flas kete. Sidoqoft urime KOHA dhe suksese viteve tjera, ju pershendes.

 27. I prshndes kojshit e mi Bekim Kajoshaj!Dinosha! Dhe Fikretin edhe komentuesat tier ci
  jekshtu kite me viejt me ctrnue menimet me tpaq e jo me egrci ndaj vllaut me vlla e fjal e me fjal te bukura se na ka hie se jem ni gjakut ni Komb ni gjuh ni Flamur due ti shkruej dy atri fjal pr Dinosh gjyshi im ka ble shpin ne vitin 1942 me dinoshjan Gjudhi im Palok Uci baba im Nik Paloka e un e Vllau der ci kam ardh ne Amerik nuk ja pajm mend kurr jaj kojshi por tmirt et keqt ekemi da pr gjys tash kohn e funit para dy vjetve u gjetn tra kater kojshi ci u munuen mos mem lan me godit Shpin por hala ka Dinosha Burra e niers te mir esmuni pa e prmend te ndjerin Adem Shabi Beqaj me vlanzn Martin Nika ni ta rcoshin Shpin eja e godite kut duesh ne tok tan jekshtu kan veprue dbit e Shaba Zeks zoti i ruejt…

 28. Dinosha ka pas burra edhe sot ka burra cdo katun e bajrak ne Malsi ka te mir e te kqi ska pyll pa derra gjithmon Malsort e Malsis kur kan gabue kan dit edhe me lyp falje une jam i bindun ci problemi ci kje ne Kish te Shemhillit jan kjen te paguem et tralltuem prej U D B e prej D P S ci ata me ardh eme na rrah e burgos e me na than u kemi pshtue e Gjukanoviqin duhet me Votue asht kjen tyrp per tan Malsi ci kan pas dor ne at problem Vdha me Vdha e shkiet me na da si abazovici me u katrrue me shkije pr shkie me u dal zot kriminela prej kriminelash ishadh na malsort kemi zan mend Vaso Pasha pat than mos nigjoni Kisha as Xhamia se feja Shqiptare asht Shqiptaria O SA MIR ME KEN SHIPTAR ✊

  • O Martin, mesoja iher emnin ater shkruej megjithse nuk ke tha dichka teper te re. Aj nuk ishte Vaso Pasha por Pashko Vasa, edhe nuk ka tha si po thua ti e tjeret ateista qe e ndryshuen ne kohen e Xhaxhit. Aj ka thane: mos braktisni kisha e xhamija, por e para fe per shqiptar asht shqiptarija. Tijeni me veshe si e recitojne artistat shqiptar ne origjinal sikur i madhi Reshat Arbana dhe tijeret qe nuk duen t’i shtremrojn gjanat per idea te mrapshta te Enverit dhe ndjeksve te tij.

   • O Unifikikimi, sa per dieni eshte i njejti si Pashko Vasa si Vaso Pash Shkodrani !!!!!!

    • Jo besa i njejti kurr, por noshta dikuj i ka konvenua me permet pashen. Nuk asht chude se ne ate thanje kan ndrrua shume shoket e xhaxhit

 29. Ata qe e kane mizen nen kapice , kane problem me vetvetin dhe per ta zgjidh problemin duhet te pastrojne shpirtin e vet, fatkeqesisht nuk jam psikolog qe te mund tju ndihmoj… Une prap po them veshja me dimi ne SHKA shqiptare nuk eshte ne rregull, pasi ajo prezanton kulturen orientale, sot per sot ate bosnjake , e besa pak ose hic fare ate shqiptare…. Kjo eshte e verteta edhe pse dikuj nuk i pelqen, por e verteta sado e hidhur te jete, eshte e VERTETE….. Edhe njeher shka-s KOHES i uroj suksese dhe aktivitete te shumta ne prezantimin e folklorit sa me burimor!!!!!

 30. Zotni MARTIN NIK PALOKA UJKAJ njashtu asht,e vertet sic po’ thua ti ka ndodh por Babai im M.B. e pastrahmet maj miri en begj Adem Sh.B.i ndaluan disa te pa kuptim me qellim te keq,por ksi jan pakic ne Dinosh.Dua ti them edhe dy fjal per Nik Paloken pastdrit,ishte njeri i cili ne emen tij te bijt e Sh.Z. Beqaj token e kan pas te registruom dhe e kunderta nje pjes e tokes se N.P. eshte ken e shenuar ne emer te babs im M.Sh.beqaj,pra dua te them se jam krenar qe jam FAMULLI i NIK PALOKS,jem ken nje e kemi mbet nje deri ne vdekje…O SA MIR ME KEN SHQIPTAR…pershendetje….

 31. KOHA suksese edhe ne te ardhmen disa persona qe vetem duan urrejtje e percarje zduhet ti marrim parasysh por ata qe dun te vertetet se jemi nje,kur dote sherohemi nga helmi i rromakve,turqve e moskovit ta perdorim emrin e ksaj shoqate KOHA te kuptojm kush jemi KOHA te bashkohemi KOHA jo tradhetarve KOHA po bashkimit te shqipetarve RRNOFTE POPULLI SHQIPETARE I BASHKUAR.

 32. Fikret – “past rahmet” shqip dmth “past mëshirën e perëndisë” – shprehje shum e bukur. Tung.

 33. Javash! zoti “Martini” te lutem mos e qas as mos e trazo Ahiretin! Aleluja,Aleluja.Kosana ne Lartesi te Qiellit,Dita e ShenKollit per shume vjet. ma ke bere te mos permbahem.Te lutem ne te ardhshmen kushtoji nje cik me shum vemendje gjuhes shqipe.Ne disa instanca me ka ra ne sy se ti zoteri perdore fjale turqisht,si psh.fjalen; – Bosh -.Ne vend te fjales turqishte “bosh” kemi fjalet e bukura shqip qe dmth.- zbrazet,qe nuk ka gje a njeri brenda; i lire ose i pazene.Prandaj te lutem zoti “Martini” javash! pershendetje vllazerore nga Kosove Rexha Bala

 34. Follow up!….Me kujtohet se shoku Enver e cmonte shume autokritiken prandaj zoti”Martini” edhe une duhet t’jesh me i rrafinuar e ta pastroi leksikun tim e te folurit nga sferat e influences,qofeshin ato nga Lindja apo Perendimi.Hajde,Selam.

 35. Fikret more Famudh te deshiroj gjith te mirat ty e tan familes M Sh B jetosh e kalosh jeten e mir gjith ka ini te hapun qysh Malsiet en diaspor urime edhe festat ci po vin ese shpejtit Bashkimin Kombtar te prshndet nuni Martin Uli ✊

Comments are closed.