Komunë me kompetenca të plota, por nën Podgoricë

komuna-urbane-e-tuzit-logoPartia Demokratike e Socialistëve (DPS) do të duhej të shpjegojnë partnerit të tyre në koalicion, Forcës, se me çfarë ndryshimi ligji Tuzi do të marrë statusin e Komunës, por jo të plotë, por në kuadër të Podgoricës, shkruan gazeta Dan.

Deputeti i Forcës, Genci Nimanbegu, theksoi se një zgjedhje e tillë nuk është në përputhje me marrëveshjen e nënshkruar dhe theksoi se statusi i plotë i Komunës së Tuzit është çështja kyçe për bashkëpunim dhe shtoi se kërkon sqarime nga DPS-i.

Kryetari i Ldnë MZ-së, Mehmet Bardhi, tha se për subjektin e tij dhe për qytetarët e Malësisë opsioni i DPS-së që Malësia në mbesin pjesë e Podgoricës, është i papranueshëm.
Bardhi rikujtoi se DPS ka detyrim ndaj shqiptarëve në Mal të Zi sepse në vitin 2007 kanë nënshkruar marrëveshjen që Tuzi të marrin statusin e Komunës së plotë.
Ai tha se është e padrejtë që qytetarët e Malësisë mos të kenë të drejtat ashtu si i kanë qytetarët e komunave tjera.

Nga Iniciativa Qytetare – Tuz thonë se duhet të jenë të kujdesshëm , tërësisht të studiohet ky plan.
Vasel Sinishtaj, kryetari i IQ-së tha se duhet të jenë të kujdesshëm dhe të shohin se çka fshehët pas kësaj oferte. Ai tha se nëse vërtet ekziston vullneti i mirë dhe është i pranueshëm për shumicën, poqë është në interesin e qytetarëve të Malësisë, do të mirëpresim një vendim të tillë.
Nëse janë të gatshëm të japin që Malësia të ketë juridiksion sipas Ligjit për vetëqeverisje lokale ashtu siç i kanë të gjitha komunat tjera, buxhetin në bazë të Ligjit për financimin e vetëqeverisjes lokale dhe burimeve nga buxheti i Kryeqytetit, përcaktimi i kufijve administrativ, nuk do ti rrija larg një zgjedhje të tillë, tha Sinishtaj dhe shtoi se sigurisht se nuk do të bien dakord që të bihen tjera marrëveshje por e tëra të definohet juridikisht.

Kryetari i Unionit Demokratik të Shqiptarëve (UDSH), Mehmet Zenka, tha se subjekti i tij do të respektojnë vullnetin e shumicës së qytetarëve të Malësisë.
Ai tha se për propozimet konkrete në lidhje me ndryshimin e ligjit do të pozicionojnë qëndrimet pasi ti kenë shikuar në detaje, dhe shtoi se zgjedhja e kësaj çështje po pritet tepër gjatë dhe se zgjedhja përfundimtare duhet të merret sa më parë.

Kryetari i KU Tuz, Fadil Kajoshaj (UDSH) ka thënë se është koha që Malësia të fitojnë Komunën e plotë dhe se është i kënaqur me rrjedhën e bisedimeve.
Siç konfirmon gazeta Dan, Kajoshaj është njëri ndër negociatorët. Ai sqaroi se sipas gjitha gjasave votuesit nga Malësia do të kenë mundësi votën e dyfishtë, pra të drejtën për të zgjedh këshilltarët për Kuvendin komunal të Malësisë dhe të Podgoricës.

Vetëqeverisje lokale me kompetenca të plota (Komunë e plotë), por në kuadër të Podgoricës. Nëse kjo është vetëqeverisje lokale e plotë, pra Komunë e plotë, lind pyetja se çfarë janë të gjitha komunat tjera në Mal të Zi të cilat nuk janë në kuadër të Podgoricës!?
Se çka ka të fshehur pas këtij plani sigurisht se do të dalin në dritë së shpejti. /MALESIA.ORG/

34 Comments

 1. Ma mir do te ishte te presim edhe 1, 2, 3… vjet e ta fitojme nje komune te plote, se sa prap te na e japin nje komune te thyer ne gjunje!

 2. Sapo lexova mendimet e mesiperme te disa politikaneve me influence tek shqiptaret ne pergjithesi nen Mal te Zi e sidomos per malesine ne vecanti. Nuk deshiroj te polimizoj me asnjerin prej tyre pasi atehere do isha cungues i te drejtes se fjales se lire, por per Malesine duhet te jene te bashkuar dhe me nje qendrim te perbashket e pa fraza te medha. Duhet tu behet e qarte malesoreve nese ata jane apo jo per Komune te plote per Malesine. Besoj se nuk mund te kene ideal me te shenjte se mbrojtjen e te drejtes per vetvendosje per malesoret. Duhet me patjeter qe Malesia te jete Komune e Plote, pasi cdo prapashtese tjeter ( me Potgoricen ) eshte qendrim ne te njejtin pozicin sic jane tani malesoret.
  Sytki Ndrecaj Koplik, Malesi e Madhe..

 3. por ku ja kan jap petnices edhe kqyrin me e ba komun edhe at tjetren en veri ateher malesia e meriton nje KOMUN TE PLOT dhe ndasht Zoti qe ta gezoj sa me shpejt dhe te ndahet nga podgorica sepse edhe Tuzi mund ti dal ball (dhe ti qendroj fort) edhe me mir se shumica e komunave e tjera.

 4. Duket po ndryshojne qendrimet e disa politikaneve, nuk e di pse? A bjen ne kundershtim ky lajm me ate lajmin “Camaj dhe Sinishtaj: Plani i ri i papranueshëm”. Duket qe fjalet po ndryshojn, tash nuk e di si asht puna e atyne qe edhe ne fb bashin pyetje se ku jan partit tjera? pse nuk e kundershtojn. Por vaseli definitivisht asht nijeri ci ban strategji, e ndryshon e berzije muhabete cdo dit. Por e fund kame e prenua kyt lloj komunet.

  • Tash lexove n fb edhe atje jau ka than per me marr vesh te tan.edhe mua pom duket kan nise me luaj me bisht tash jata te dy.

 5. Kjo eshte rezultat I gjendjes aktuale ne Malesi. Numer I madhe I votave I shkojne drejteperdrejt DPS. Votat tjera poashtu I perdor pushteti sepse te gjitha partit te ashtuquajtura shqiptare jane ne koalicjon me DPS. Dihet se DPS-it u duhet me fitua votat en Podgoric per me qendrua ne pushtet. Poashtu dihet se votat e duhura nuke munde te I sigurojne pa ato te Malesis dhe Zetes. Malesia po korr frytet e asaje qe ka mbjelle. E fajtor jemi te gjithe, me perjashtim te FDR. Ky eshte realteti dhe sigurisht edhe deshira e shumices ne Malesi, e shumica gjithmon fiton.

 6. Lexoj deklaratet edhe nga keqardhja e madhe gazepit qeshi, em vjen shume keq, e si mos t me vi keq kur shoh se cka flasin perfaqsuasit tane, per Malsin dhe per fatin e shqiptareve qe jetojn ne kete vend.
  Pastaj V ne nje artikull thot se Plani i ri eshte i pa prenuashem, ndersa tash del me deklarat dhe thot se duhet te rishikohet edhe njeher.
  Ky asht aq genjeshtar sa qe nuk po e kontrollon veten dot. Rrena rrenen nuk ja pret.
  Keto deklarata duket i ka pas nga zemrimi i madhe qe nuk u zgjodh gjykates ne gjykaten kushtetuese.
  Dhe tash del N per te cilin po qarkulojn zera se eshte edhe msuas gjuhet ne akademi policore te Malit te zi, dhe te dy bashk na pshtojn gjadh….. Vaj halli

 7. Te gjithe ata qe e pranojne nje send ma pak se komun te plote jane dhe do te mbeten tradhetare.Nese Malesia nuk merr status komunes se plote faji eshte se pari i perfaqsuesve partive shqiptare se pushteti dhe ata te gjithe qe e perkrahin dhe votojne per pds jane tradhetare ter jeten ashtu dhe kane me perparua.

 8. Ni luftar ni patriot Shqiptar ni politikan ni shtul e komit I pazavansuom asht Mehmet Bardhi e ishalla elle tjert politikan dashkpunojn me ta Ku asht Bardhi asht shpresa do thon se qellimet e ti nuk po realizohen jo se asht tan Mali I zi kudra elle disa politikan Shqiptar ose trathtar jan kudra ti tishin tan si Bardti situate e shqiptarve kite me ken ma mir ne Maltezi rrnosh e kjosh Zt Bardhi por tash elle shumica e politikanve Shqiptar punojn per te miren e Malsis fitorja asht e jona

 9. Kush te don ma pake se KOMUNEN E PLOT,si tetana komunat e malit zi, asht dhe mbetet tradhtar i Malesis!
  Diaspora vetem do te suportoj ata persona ci jan per KOMUNE TE PLOT..kurse ata tjeret historia nuk do te ket meshire per ta.Ju lutem harroni xhepat e punt personale,miqsi e kumarie shoqni ci kini me shkije, e koncentronju vetem per Malesi !! Zoti i tokes (Amerika) e Zoti i qiellit ju nimojshin me dal me suskses !!

 10. ATA 3 4 perfaqesuase te politikes nuk mujne mev vulose ne emen te popullit te malesis se ketyne va llan votatet per te punua per te miren e popuullit ejo personale

 11. Vone e kuptuat se ishte Udba ajo qe organizoje kampanjen kunder FDI, na tregoni tash cka nuk doli qe e tha FDI ne kampanj!
  Ku jeni ju qe that se V. C e pat pru Milli per ti ckarrua partit shqiptare, po me ka jane sot ato parti, eh sikur te kishte mujt Vaseli me i ckatrrua e me lan ne sken te vetmen levizje patriotike shqiptare FDI.
  Ne koalicjon me DPS, me nje parti rusofile antishqiptare, parti qe beri gjenocid ndaj malesise!
  As Ferhati nuk shkoje aq larg me tradhti, sa te pranoj zhdukjen gjeografike te malesise!

 12. UBI SOLITUDITEM FACIUNT,
  PACEM APPELLANT
  ” Sa ta kene shkretua vendin
  do ta vejna mandej paqen”
  Kende perfaqesojne keta shqipfoles. Ndoshta familjet e tyre.
  N Gj na i jep 2000 celsa per 20 shtreten ne burg. Tyrp.
  V S, deshti te behet kryetar i Komunes Urbane, Deputet, Antar I Gjykates Kushtetuese, tani Kryetar i Komunes Speciale ne Ballkan. Per nje pension.
  A eshte e vertete qe N meson policet shqip per te kuptua gjamet e malesorit nga pendreku. A eshte e vertete cka komentuasi shkruan lart. Nuk e besoj.

 13. Po ty V a po te perkrahin kapetanet e diaspores per dekorime qe ju bere.
  Dekorimet e tyrpit.
  Per “spastrimin etnik” te Malesise. Per ty te Hotjan, le te shprehen organizuasit e seminarit. Na e korite Hotin. Malesine. Shqiptarizmin.
  Do keni pasojat. Do ju mbesin kafshata ne fyt.

 14. MALSIAJA OSE NEN SHQIPERI OSE SIKUR TJERAT KOMUNA TE MALIT TE ZI.

 15. Sa shoh vet ne malsi jan noshta 10% malesor te nershem tan tijert jan tradhtar, me keq ardhje po e thom por si ata ci e votoj gjukanin si ata ci I votojn partit shqiptare ci jan ne koalicion jane te njejte pra tradhtar.Tyrp te ken malsort mej rrej disa her te njejtit nijerz politikan, e ju e doni komunen e plot. Me cka lexova nalt komuna e plot kurr zdo te merret me kyt popull ci ka sot malsija mren.Me vjen shum keq por ka krye Malsija jo sot por qysh se u shit Ferhati.

 16. Duhet ti takojme me shume Malesise se sa partise! ne se asht e kunderta aty hajr nuk ka! me duket se atje ne Malesine tuaj,brenda rrezes se shikimit tim,krimbi i EUROS asht bere semundje virusale,ne vecanti per politikanet tuaj qe merren me manovra politike.Cka me bie ne sy dhe asht e dukshme atje ke ju;se kur”politikanet”tuaj e shkelin fjalen e premtimit,ata zakonisht e zevendsojne me nje premtim me te mire.Rrini me shendet,pershendetje nga vellai juajKosove Rexhe Bala qe ju don e kurre nuk ju harron.

 17. Vetem komun e plot.Kjo pergjan me KSA e Kosoves nen Serbi dhe anetare e Federates.Pse vetem Tuzi e varur.ndersa komunat tjera me pavarsi te plot.Eshte ne ndergjegjen e udheheqsve te partive mos ta pranojn.O si tjerat o mbetje koloni e Podgorices.

 18. I vetmi ci foli haptas ne boin e pa hile kje Nikoll Cami,Vaseli pak me befasou.Kurse Nika,Muhamedi e Fadili ata as nuk me cuditen,prej tyne ske cpret.
  Edhe per disa komentues ci po e sulmoni Nikollen,mesiguri ini bashkpuntor te atij chi ve statuse per fb e sha njerzit,barre po u kjoft tanvet more njerz te shitun e dallaverxhi,ja kini inad e va plas zemren se tan bashk mu ba smundeni me u ba si ai. Nese nep msim a barre ata ? Nese shkijeve BE u ka tha polict duhet me msua edhe shqipen,BE paska gabua e, sipas jush ato 100 eu ma mir me i marr dikush tjeter se nikolla,a cdo malsor chi a i aft e muj me dha msim? Ju ma doni me u pershendet neser ne rrug polici serbisht,po sem cuditni se ini tlidhun me ta me kumari e miqasi.
  A doni me ja paj ju familjen Nikolls a tjetrit more njerz te…

  • …smut n krye. Hajt e sheroni komplekset diku tjeter se e fliqt ket portal more cof…,e shfrytzoni lirin ci va napin kta burrat e portalit,chi duket sdin ku a kufini i liris se fjals por lan gjithaf njerzve te smut me shkrua ktu.

   • Mos ja fut kot “doorman” por ruaje ate dere me buzeqeshje!
    Njeriu qe pretendon te vihet ne vijen e pare te mrojtjes se interesave te nje vendi nuk merret me nje pune te tille si po thone se mirret N, megjithese mua personalisht nuk po’m befason nje veper e tille e ti.

 19. Deri kur duam keshtu o vellezer malsor, deri kur ???!!! Si mund ti thote vetit shqiptar, ne kete rast malesor, ai politikan qe pranon te vazhdohet me eksperimente per komunen e Malesise. I pyes ata qe po e perkrahin nje ide te tille se a kane ndienja atdhetare, a kane nje pike morali ne politike, a por i ka verbuar interesi personal… Cili shqiptare sot mund ta pranoj Malesin komune jo te barabarte me komunat tjera… Vellezer, besoj asnje qe ne venet e tij i rriedh gjaku arbenor dhe ka nje logjike se paku mesatare, nuk do ta donte nje Malesi me status te gjymtuar.. I pyes keta politikan cili prej tyre do te donte tee kishte nje femije pa nje gjymtyre, cili, cili???… per mua edhe kjo komune qe po na ofrohet i ngjane nje femije hendikep, kush e deshiron kete e paste ne…

 20. Ti doorman verrtet se aq edukat paske, mos u lodg ti per N se Milloja nuk ta len keq.
  Ai ka qen dhe do te jet sherbetore gjithe jeten.
  Nuk ka dallim ne mes politikaneve shqiptare, te gjithe jane mercenare.
  Por malsija tani e ka kohen te ngritet ne protesta!

 21. Deri kur duem me i sha mej ofndue eme vu cpif atyne ci punojn pr tmiren e Malsis aman Vllazn ti lam rahat jekta lidera ci i kem deri ci ti gjejm mat mir deri sa te siellin ni Komun pa Bisht ✊✌

 22. Merruni me tjera shpifje, se ti mesosh malazezet me fole shqip nuk ashte asgja e keqe! Te mundja tere MZ e baj me fole shqip. Tyrp me fole ashtu!

 23. Faleminderit “Deciqi I Kuq”. Eshte mire te informohemi. Te dijme per perpunimin e strategjise. Edhe i verbeti e shef se Djukanovic dhe Vujanovic jau fusin gishtin e tjeter, perpara e mbrapan, dhe perseri votojn per te ose jane ne koalicion te perbashket. Si i themi kesaj. Ka shume me fakultet pa pune. Ngaqnjehete kafshata edhe mund te zvoglohet. Te ndahet me tjeret. Shume here eshte mire te suspendohet ligjerimi I policeve. Nese eshte e vertete. Cpifjet nuk jane te mira.
  Do shohim kush nga shqiptaret do tradhetoj Malesine.
  Ramush Haradinaj na ka kerkua te I cojme raportin. Sa me e pase ne evidence.

 24. Sa m,e pare organizoni demonstrate. Mos u frigoni. Mos pritni qe Prishtina apo Tirana do demonstrojne per ju. Me rrena dhe tradheti nuk mundeni gjithmone.
  Ti Martin Uli, mos u frigo. Nuk po ti prekim lideret. Sikurese te I kishim preke nuk kishin qene keshtu. Detryre e juaj eshte te pregaditni demonstarten ne Washington. Perfaqesuesit ne Malesi, dfemonstratat ne Malesi.
  E dashte zoti dhe kan ” me I preke” Nese vazhdojne. Keto dite do pergaditet nje demonstrate ne Malesi. Do shofim kush do ta bojkotojne. Ose pregaditnje ju lider. Mos pohoni me vone nuk na lajmruan. Barem mos theni nuk na lejojme te qajme.
  Apo qyqja kukan e kurr nuk qan.

 25. Kur kam ardhe per here te pare ne “America the Beautiful” isha 21 vjec.Ne Hamtramck nje kosovar parukier me emerin Fitim Pagarusha kishte nje rrojtore.Dhe une e frekueventojsha rregullisht per me shkurtue floket.Dhe por sa ulesha ne karriken e berberit,Fitimi fillonte dhe pershperite me ze; UDBA,TITOJA,SHKJAU,SERBO-MALAZEZET? dhe une e shikoja me habi! nje dite nuk u durova dhe e pyeta; allahile Fitim,pse i pershperit keta emera kaq te tmerrshem kur vij me u qeth te ti? e,e,e mu drejtue Fitimi,a nuk po din? kur ua pershperis keta emera kostumerave shqipetare,floket u ngriten terpjet dhe u kerqethen e keshtu i qethi ma kollaj – tha Fitimi.
  Jam shum dakord me Martin Ulin,prandaj mos e ngreni ceshtjen e Danillovgradit,kadetave te UDB-se as

 26. Pasha bezen mir keqyrni keto gja na se mos e marrshi komun te plot tash kurr pa luft sekini marr ma
  1. Mos menoni se shjet i bani budall se per ate dune meken komuna e tuzit nen podgoric se me dha te plote komune e tuzit ata e din se vinogradi shkov carina ne bozhaj shkov ajroporti en gollubovc shkov aty ku bahen paret mate mella per podgoricen ne se komuna e plot i nepet malsis ato te gjotha me kufij na tokoj ne ater e jo podgorices po kujdes ju pllumat tan ci ukem ne parlament se ini te mir e bukur por mos u shitni per kaj karrik mos u bani golubat e tyne e mu rrej e kacarrej si deri tash kujde nese doni komun komuna duhet te jet e plot dhe e pa mvarun pre podgoricet kaloshi mir e suksese

 27. ..profesorave akademike shqipetar qe u ligjerojne atyre qoft ne Danilovgrad,Akademine e Nikshiqit apo univerzitetin e Veljko Vllahoviqit,se qysh Hamtramikut me at incidentin e Fitim Pagarushes me kerqethen floket.Urtesi,prudence,matruri burra,se ata “profesora”mujn me ba edhe zi.E ka pas lane ne fjale Pater Kola i Traboinit; – Mikut ankoju e armikut lavderoju! mos me keqkuptoni,nuk e kam fjalen per profesorat e “gjore” qe duan me mesue UDB-ne shqip!

 28. pse jane disa patriot ketu ne kete portal, te cilet jane aktive ne portal e qe po quajne cdo kend tradhetare e shkruajne emrin e Malesise, (Malesija) e jo Malesia sic duhet pa (J), vini re dhe kontrolloni kah vin kto shkrime se jane te dyshimta.

 29. vetem shahuni se ashtu hecim perpara edhe civilizohemi e me pak fat brenda 50 vjetesh ja kalojme tunguzise e tanzanise!!!! Vasel, te lumte se me ket fjalen “duhet te studjohet mire”, tan i ke berzie dhe sdine asnja me dhane pergjigjen….por kta tjeret sdijne cka asht politika se ata kishte mu dasht me e pranua ket propozimligjin e Nikes(aj vete e ka thane se e ka hartua ASH e jo MUGOSHA!!!!)….OJOJOJ, po kta mos me pas hunen, a u shkon np[re mend se cka kishin me ba???,,,a e keni degjua Niken, Fadin e Muhamedin kur thone: do tju japim oferten podgorices!!!! OJOJOJ, ja kan fut tramen Millit, BRRRRRR. po per cka oferten ju kur nuk u dvesin nojsen thaftu krahi??? vec Vaseli e ka kuptua kaher kta edhe tash juve ju ka fut aty ku do tju djegin ne fund….pritni e shihni!!!!

 30. Une nuk e pac se ndokush po akuzone M Ulin se eshte tradhtar as dom Noshin , por po flasi dhe po informojne per tradhtin e radhes, nga ana e perfaqesuaseve politik ” shqiptare”, te cilet e shkatrruan dhe e shiten Malesin per interesa personale!
  Na ketu ne diaspor nuk e kem iden se si bajne tregeti keta lider her me Mugosen her me Marivicqin (ko daje vise, ko daje vise) kush jep ma shum!
  Sa i perket Nikoll C, eshte e vertet se neve na nevoiten punsime, por sa ta harrojme pak “fluturimin e Shqypes”, ky lideri politik shqiptare( edhe pse nuk i ka 100 votuasa), eshte dasht ti bojkotoje edhe pak kohe, se te punosh ne policin shoviniste te Millit, e te shitesh patriotizem, bre vella nuk pin uje!

 31. oo sa kafsh em duki malsor. po si se kuptoni se shkjau su nep gja t fal. pa me fitua. vetem dini mu sha dershe vetit eme kritikua ,por nuk asht puna e dps.por shkau.dhe pik . xhdp parti tiet ne pushtet n podgorice se ju e kini barabar-prej shkjaut skeni me marr shum. por kuj mei tha? ju ini terocha

Comments are closed.