Krijohen grupet terroriste në Shqipëri për pushtimin e Himarës

grupe terroriste greke shqiperiGrupe terroriste krijohen në jug të Shqipërisë për çlirimin e Himarës, Sarandës, Derviçanit, Dropullit, Jargucatit, Dhërmiut, Qeparoit dhe disa fshatrave që sipas tyre duhet të jenë autonome nga shteti shqiptar. Grupi terrorist… Grupe terroriste krijohen në jug të Shqipërisë për çlirimin e Himarës, Sarandës, Derviçanit, Dropullit, Jargucatit, Dhërmiut, Qeparoit dhe disa fshatrave që sipas tyre duhet të jenë autonome nga shteti shqiptar.

Grupi terrorist financohet nga lobistët për pavarësinë e VorioEpirit dhe kanë shpallur platformën për autonomi. Klerik ortodoks grek janë financues të kësaj lëvizje mes të cilëve dyshohet edhe për disa peshkop të nivelit të lartë.

Ditë më parë dy aleatët e Rilindjes Vangjel Dule dhe Vasil Bollano nxitën thirrje kundër shtetit shqiptar dhe kërkuan më shumë autonomi për minoritetin grek, kërkesa që u mbështetën edhe nga LSI nëpërmjet deputetit Vangjel Tavo.

Policia e Saimir Tahirit hesht dhe nuk bën asnjë reagim. Foto është bërë në afërsi të fshatit Dhërmi që njihet zyrtarisht si zona elektorale me deputetët socialist Koço Kokëdhima dhe Edi Rama. /Lajm/MALESIA.ORG/