Kosovë – Fiton PDK, Thaçi drejt mandatit të tretë

Hashim ThaçiPartia Demokratike e Hashim Thaçit është fituesja e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Thaçi garanton në këtë mënyrë mandatin e tretë qeverisës, ndonëse me vështirësi për qeverisje.

KQZ ka informuar se janë numëruar mbi 94.27 % e votavedhe PDK  ka marrë mbi 31.24 %, pasuar nga LDK e Isa Mustafës me 26.12 %.

Në vendin e tretë renditet Vetëvendosje e Albin Kurit me 13.73 %.

Në vend të katërt renditet AAK e Ramush Haradinajt me 9.65 % të votave, ndjekur nga NISMA e Jakup Krasniqit dhe Fatmir Limajt me 5.36 %.

AKR e Behgjet Pacollit nuk ka arritur të kalojë pragun, prej 5 % të votave, duke marrë vetëm 4.72 % të votave të përgjithshme. /MALEESIA.ORG/