Tiranë – Protesta 4 orëshe e PD, nga thirrja për rrëzimin e Qeverisë tek shkatërrimi i bunkerit tek Ministria e Brendshme

protestapddhjetor8tiranePër gati 4 orë mijëra mbështetës të opozitës protestuan sot (11:00- 15:00) para kryeministrisë por dhe pranë ministrisë së Brendshme duke kërkuar largimin e qeverisë, krijimin e një qeverie teknike dhe zgjedhje të parakohshme.

Të ardhur edhe nga qytete të ndryshme, protestuesit fillimisht u mblodhën në sheshin “Skënderbej” dhe në selinë PD. Më pas ata marshuan përgjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit” deri tek kryeministria ku dhe u mbajtën fjalimet e rastit nga eksponentë kryesorë të PD-së,  kryetari Lulzim Basha por dhe qytetarë të thjeshtë.

Nuk munguan incidentet .  Protestuesit qëlluan me vezë, bojë të zezë, shkopinj të cilëve më parë u ishin hequr panakartat, shishe plastike, dhe tymuese ngjyrë blu selinë e Qeverisë, ndërsa disa persona tentuan të thyenin kordonin policor për të hipur në shkallët e kryeministrisë.

“Mosbindja civile ka nisur. Ka nisur stina e protestave deri në largimin e qeverisë Rama- Meta, krijimin e një qeverie teknike dhe zgjedhje të reja”  tha kryetari i PD-se Lulzim Basha.

Rreth orës 13:00 turma u zhvendos drejt ministrisë së Brendshme ku ndodhej instalacioni i bunkerit.
Një grup të rinjsh që kishin qenë më parë aty hodhën poshtë gardhin rrethues prej llamarine dhe i vunë flakën bunkerit. Më pas disa protestues me vare nisën ta dëmtonin bunkerin

Protestuesit goditën me gurë dhe dritaret  e ministrisë, por me ndërhyrjen e organizatorëve ndaluan.

Policia ka qenë aty por nuk ka ndërhyrë për të mos përshkallëzuar situatën

Në orën 15:00 nisi dhe largimi i protestuesve ndërsa kryetari Lulzim Basha u largua drejt selisë PD ku mbajti dhe fjalimin përmbyllës

Kryeministri Edi Rama e quajti  shëmti e trishtueshme e një PD e mbytur në pellgun e nje vandalizmi mizerabel.