Ndahet nga jeta në moshën 86-vjeçare ikona e muzikës shqipe, Nexhmije Pagarusha

Është ndarë nga jeta në moshën 86-vjeçare këngëtarja e mirënjohur e muzikës së mirëfilltë shqiptare, Nexhmije Pagarusha.

Pagarusha ndërroi jetë në Prishtinë si pasojë e një sëmundje të shkurtër.

Pagarusha, la prapa një karrierë të bujshme muzikore me qindra këngë që kanë ruajtur vlera dhe kanë lënë gjurmë në diskografinë e muzikës së mirëfilltë shqipe.
Nexhmije Pagarusha u lind më 7 maj të vitit 1933, ajo ishte e martuar me kompozitorin e mirënjohur Rexhep Mulliqi.
Ajo gëzon epitetin “Bilbili i muzikës shqipe”, në nder të vlerave artistike gjatë karrierës së saj.
Albert Camaj