Kosova feston sot 12-vjetorin e pavarësisë

Sot shënohen plot 12 vjet që kur Kosova, shteti më i ri në Evropë, shpalli pavarësinë nga Serbia duke u bërë shtet sovran, me institucione të pavarura dhe me simbole unike shtetërore në Ballkanin Perëndimor.

Megjithëse Kosova deri më tani është njohur nga 116 vende të ndryshme të botës, njohja ndërkombëtare e pavarësisë dhe e sovranitetit të saj mbetet ende prioritet i diplomacisë kosovare.

Përvjetori i dymbëdhjetë i shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, do të shënohet me shumë aktivitete të organizuara nga institucionet qendrore dhe lokale.

Nën organizimin e Qeverisë, në orën 8:00 do të bëhet ngritja e flamurit në oborrin e Qeverisë, ku të pranishëm do të jenë dy udhëheqësit shtetërorë dhe komandanti i FSK-së. Derisa garda ceremoniale do të bëjë ngritjen e flamurit, intonohet himni nga bendi i FSK-së.

Pas kësaj në ora 09:10, dy udhëheqësit shtetërorë do të bëhet vendosje kurorash te kompleksi memorial “Adem Jashari”, në Prekaz, si dhe do të vendosen kurora lulesh te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova, duke filluar nga ora 10:30, dhe nga ora 10:40 te varri i veprimtarit Adem Demaçi, te varrezat në Velani.

Në ora 11:00 mbahet seanca solemne në Kuvendin e Kosovës, nën kujdesin e Vjosa Osmanit, kryetare e Kuvendit të Kosovës. Të pranishëm janë dy udhëheqësit shtetërorë, përfaqësues të familjeve Jashari e Rugova, deputetë dhe të ftuar ndërkombëtarë e vendorë.

Kryeministri Albin Kurti dhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani, do të bëjnë një vizitë në Forcën e Sigurisë se Kosovës, duke filluar nga ora 12:00, ku do t’iu drejtohen me një fjalë rasti trupave të FSK-së.

E gjatë ditës, konkretisht në orën 13:00, është paraparë të bëhet prezantimi i Obeliskut NEWBORN me pamje të re, ku do të paraqesë simbolin e përkrahjes dhe fuqizimit të të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, e ku do të marrë pjesë kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani.

Në mbrëmje duke filluar nga ora 18:00, në katedralen “Shën Nëna Terezë”, do të organizohet pritja shtetërore me rastin e 12-vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë se Kosovës nën kujdesin e presidentit Hashim Thaçi, ku të pranishëm pritet të jenë udhëheqë s të lartë shtetërorë, të ftuar vendorë dhe ndërkombëtarë.

Edhe Ministria e Kulturës ka paraparë një varg aktivitetesh për shënimin e 12-vjetorit të pavarësisë. Në ora 11:00, në lapidariumin e Muzeut Kombëtar të Kosovës do të hapet ekspozita “Kosova në arkivin e shtetit shqiptar”, ndërsa po në Muzeun e Kosovës, nga ora 12:00, hapet ekspozita arkeologjike “Kosova dhe Adriatiku”.

Në ora 13:00 në MKRS bëhet ndarja e çmimeve të letërsisë për 2019. Në ora 17:00 në Teatrin Kombëtar, Baleti Kombëtar i Kosovës jep shfaqjen “Ngjyrat e Vallëzimit”. Po në teatër, nga ora 20:00, nis koncerti festiv i Ansamblit të Këngëve dhe Valleve “Shota”. Në Kinemanë ABC, nga ora 19:00 nis java e filmit shqiptar.

Gjithashtu, edhe komunat kanë paraparë disa aktivitet. Ndërkohë ne po iu sjellim disa nga to. I vetmi aktivitet i komunës së Prishtinës, është koncerti Prishtina Big Band, i cili nis në orën 20.00 deri në orën 21:30.

E komuna e Prizrenit, për nder të 17 Shkurtit, ka organizuar vizitë në varrezat e dëshmorëve në Landovicë, duke filluar nga ora 10:00, dhënien e dekoratave për familjet e dëshmorëve në shtëpinë e kulturës “Xhemajli Berisha”, nga ora 11:00. Hapjen e ekspozitës nga Arbnor Morina në shtëpinë e kulturës “Xhemajli Berisha”, ora ora 15:00. Orën letrare “Ora e Pavarësisë” në shtëpinë e kulturës “Xhemajli Berisha”, nga ora 16:00 dhe koncertin e pavarësisë Grupi NeWborn në shtëpinë e kulturës “Xhemajli Berisha”, nga ora 19:00. Gjithashtu, ka organizuar turneun e basketbollit U14 në qendrën sportive “Sezai Surroi”, nga ora 10:00 deri në 17:00, dhe Turneu i shahut në restorant Oferta, nga ora 10:00 deri në 18:00.

Komuna e Mitrovicës, ka mbajtur disa aktivitete gjatë javës, ndërsa, nesër nga ora 13:00, në sheshin “Mehë Uka”, do të organizojë koncertin e pavarësisë.

Komuna e Gjakovës do ta nisë këtë ditë me homazhe te lapidari “Shokët e Lirisë, nga ora 11:00, duke vazhduar me vënien e gurthemelit për ndërtimin e lapidarit të “Brigadës 137” në Çabrat, nga ora 12:00. Nga ora 13:00, është paraparë përurimi i sallës solemne në Bibliotekën Publike, ndërsa nga ora 17:00, nis programi festiv në Pallatin e Kulturës.

Ferizaj nis 17 shkurtin me homazhe në varrezat e qytetit, nga ora 10:00. Pastaj, nga ora 11:00, ka paraparë një akademi solemne në teatrin e qytetit dhe pas saj, po në teatër nis koncerti për fëmijë nga ora 13:00.

Aktivitetet për të rinj do të mbahen në sheshin e qytetit nga ora 15:00. Në mbrëmje, nga ora 18:00, hapet një ekspozitë kolektive, ndërsa nga ora 20:00, në teatër shfaqet premiera “Derisa vdekja nuk na ndanë”.

Komuna e Istogut do të organizojë aktivitete kulturore për nder të kësaj date historike. Aktivitet do të organizohen nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Istogut, Haki Ru gova. Nga ora 11:00 mbahet seancë solemne dhe nga ora 12:00, homazhe- vendosje kurora lulesh te Lapidari i Dëshmorëve në qendër të Istogut.

Për nder të shënimit të 12-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport e Komunës së Obiliqit organizon ngjarje kulturore-artistike. Nga ora 11:30 bëhen homazhe pranë Pllakës Përkujtimore të dëshmorëve të UÇK-së në këtë qytet. Nga ora 12:00, mbahet manifestimi kulturor në Shtëpinë e kulturës “Xhavit Haziri“ , në Obiliq.

Komuna e Skenderajt bën homazhe nga ora 9:00, te përmendorja e Adem Jasharit në shesh të qytetit, nga ora 9:30, së bashku me komunën e Drenasit, bëjnë homazhe në kompleksin përkujtimor në Prekaz, e pastaj në orën 10:00, te Memoriali i Dëshmorëve në Marinë. E nga ora 11:00 kjo komunë mban seancë solemne. Ndërsa nga ora 13:00, në sheshin e qytetit mban programin kulturor-artistik. Po ashtu, ka paraparë një turne nga ora 15:00, në shkollën profesionale në këtë qytet.

Për nder të 17 Shkurtit – Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, Komuna e Rahovecit ka organizuar një varg manifestimesh kulturore-artistike dhe sportive. Nga ora 08:00, është paraparë pritja e mysafirëve nga kryetari i komunës, Smajl Latifi në zyrën e tij. Pastaj nga ora 9:00, do të bëhen homazhe në të gjitha vend-rëniet dhe pllakat e dëshmorëve të Komunës së Rahovecit. E në orën 12:00, do të mbahet seanca solemne për nder të “17 Shkurtit”.

Programi qendror festiv do të mbahet në Qendrën e Kulturës ‘’Mensur Zyberaj’’, nga ora 13:00, kurse, nga ora 16:00, do të mbahet finalja e garave në futboll në mes katër shkollave të kësaj komune në palestrën sportive ‘’Mizahir Isma’’.

Po ashtu, gjatë ditës, nga ora 12:00, në sheshin “Adem Jashari”, në Prishtinë”, artisti konceptual, I Am I, do të realizojë një përformancë protestuese e cil a do ndërlidhet me ditën e pavarësisë.

Aktivitete kanë organizuar edhe komunat tjera të Republikës së Kosovës.