Dreshaj për Dritën: Mysafirët do t’i presim ashtu si i ka hije vëllau vëllaut

Deçiqi – Drita dhe Shkupi – Llapi, përballje shqiptare në Kupat e Evropës!

Skuadra e futbollit Deçiqi nga Tuzi, me traditë 95 – vjeçare, padyshim se është në emocione të mëdha, për faktin se do të ndeshen me nënkampionin e Kosovës, Dritën nga Gjilani.
Skuadra shqiptare nga Tuzi, e vlerëson si një ndeshje jashtëzakonisht emocionale me Dritën, por sipas tyre do ta ndjejnë veten sikur në shtëpi të tyre edhe në Prishtinë.

Presidenti i klubit të Deçiqit, Pal Dreshaj, tha se do ta presin Dritën në mënyrën më të mirë ashtu si e pret vëllau vëllaun.

Ai me padurim e pret ballafaqimin e parë të eliminatorëve në kuadër të rrethit të parë të Conference League, e cila do të luhet me 8 korrik në Podgoricë, në stadiumin e Kombëtares së Malit të Zi dhe pas një jave (me 15 korrik) në “Fadil Vokrri” në Prishtinë.

“Pasi që është një rrugëtim dhe shtegtim i ri, mendoj se kishim fat në short, fat edhe për ambientin ku do të luhet në Kosovë, ku do të jemi të dy skuadra si në shtëpinë tonë.

Në aspektin garues takohem dy klube dhe nuk e njohim cilësinë e njërit  – tjetrit, gjithmonë është hera e parë.

Nga kjo sfidë do të përpiqem të dalim fitues, këtë e pretendon edhe skuadra shqiptare. Ndeshjet luhen me 8 dhe 15 korrik”, thotë Dreshaj për gazetën kombëtare “Bota sot”.