Gjeloshaj fton UDSH-në dhe LDSH-në për respektim të marrëveshjes dhe formimin e pushtetit në Tuz – Malësi

Bartësi i listës i Alternatives Shqiptare Nik Gjeloshaj në faqen e tij të facebook-ut ka ftuar UDSH-në dhe LDSH-në në respektimin e Marrëveshjes së nënshkruar para zgjedhjeve, si dhe ka paralajmëruar pjesëmarrjen e ASH-së në zgjedhjet lokale në Ulqin.

Gjeloshaj ka ftuar UDSH-në dhe LDSH-në që të vazhdojnë së punuari si një trup unik për formimin e pushtetit në Malësi. Megjithatë, në zgjedhjet e 26 nëntorit, nga 32 mandate sa ka Kuvendi i Tuzit, DPS-ja ka fituar 15 mandate, ndërsa tre subjektet shqiptare së bashku kanë vetëm 12 mandate. DPS-së i duhen vetëm 2 mandate, që do ti mundësojnë formimin e shumicës.

Në anën tjetër, nga Partia boshnjake, e cila ka fituar 3 mandate, kanë paralajmëruar se do të fillojnë bisedimet për formimin e pushtetit me DPS-në. Edhe bartësi i listës i DPS-së, Halil Dukoviq, duke mos dhënë detaje, ka veçuar partnerët e koalicionit tradicional, UDSH-në dhe Partinë boshnjake. /MALESIA.ORG/

Lexo deklaratën e plotë:

Të nderuar qytetarë,

Pas zgjedhjeve të 26 Nëntorit, për ne është primare jetsimi i Marrëveshjes së Tiranës. Shpresojmë që UDSH dhe LDSH të respektojnë atë dhe të vazhdojmë së punuari si një trup unik për formimin e pushtetit në Tuz.

Përveç kësaj çështje, dua të njoftoj opinionin e gjerë, që ASH është duke bërë përgatitje intensive për zgjedhjet e 4 shkurtit, që do të mbahën në Komunën e Ulqinit. Mbas hapjes së zyrës atje, kemi formuar Grupin Koordinues, që në bashkëpunim me strukturat qendrore të ASH, është duke punuar për prezentimin tonë dinjitoz në këto zgjedhje!

Mbasi që dyfishuam rezultatin, mbas një viti në Tuz, jemi shumë optimist, që me punë do të dalim shumë mirë edhe në komunën e Ulqinit, pasi atje kemi një grup të respektueshëm, që pa dyshim do të na prezentojnë me dinjitet!

ASH është e hapur për bashkëpunim parazgjedhor me subjektet nacionale, dhe jemi të sigurt që do të kemi përfaqësuesit tonë në përbërjen e re të Kuvendit Komunal të Ulqinit!

Ne jemi i vetmi subjekt nacional që kemi një këshilltarë në Komunën e Plavës. Jemi të pëfaqësuar me dy këshilltarë në Guci dhe shtatë në Tuz.
Pra, në total me dhjetë këshilltarë , ASH për momentin është subjekti më i madh nacional për nga numri i këshilltarëve në nivel shteti në Mal të Zi.

Tags: , ,
 • Guri

  Po si menon ky me formua pushtet? Po cfar randsiet mujn me pas ne pushtet edhe nese i merr DPSi ne koalicion, kur Dpsit nuk i mvaret pushteti prej mandateve te partive shqiptare?

 • Kroger

  Me pa ken fat pushteti me u mvar prej partive shqiptare, ater pse jo edhe me dps me formua pushtet, por jeshtu nuk di ka duan. Dps vec i ka garantua numrat se i mungojn vec 2 mandate, por jam i bindun se nese i luten edhe 12 mandatet shqiptare, dps i pranon tana. Se ne at mnyr i neutralizon dhe i ka ne kontroll por edhe va pshtet pergjegjsin per punen e komuns.
  Problemi pra nuk esht formimi i pushtetit me dps, por esht se je pjes e pushtetit i cili nuk mvaret prej votes tande, e kur nuk mvaret gja prej tejet, ater cka ije, dhe pse ije aty?

  • RodRopit

   Jashtu asht por mesa di vet shpejt formohen organet e komuns e punsohen njerzit. A thua sa malsor kan me u punsua en komun me dps e partin boshnjake en krye

   • Kroger

    Po ato jan ne krye dhe kan me ken sepse i kan shumicen. E kan me u punsua aq sa ata te duen. Sa pushtet te nep dikush qe e ka pushtetin edhe pa ty? Ne politik e gjithku tjeter besa nuk tnep kush gja pa e meritua as pa ju dasht met dhan. E ni e ke fjalen interesat personale, aty bela mujn me fitua dicka.
    Vet tryshe nuk di si me e vlersua ket situat?

 • BRATILA

  Bravo Nik Gjeloshi, po sa ma pare bashkonju e bisedoni e formonje pushtetin e faqes se zeze , se vetem kete mund ta beni!!!

  • votuesi

   Sa cinike po me duket kjo thirrja e Nikes,po per se me bisedue tash,per cfar marreveshje, komunen e muer dreqi ne dore e ju ini pjese e saje se perndryshe ishi bashkue me kohe e kishi fitue shumicen

   • “NE”

    Chkado qe bane politikant, ne nuk na u pelqye. E papelqyeshme edhe po na del. Nuk thom se kan ba dichka shume, por as mundesit si kan pas. Dha ma ne fund, pse duen me kene ma te mire kur ne nuk jemi? Ne as voten nuk jua japim ne mase qe do te duhej. E leji anash shamjet e chpifjet qe jua bajm, sikur mos te ishin tanet. Asht per tu habit chka presim ne prej “shpijunave” “hajnave” “fotelashave” Te mahnit fakti qe asnjani, ama bash asnjani nuk na doli i mire. Po “na” qe shajm, a jemi te mire??????????