Gjeloshaj: Të gatshëm të bashkëpunojmë me të gjithë!

Alternativa Shqiptare pret që në bazë të marrëveshjes për bashkëveprim paszgjedhor me UDSH-në dhe LDSH-në të jenë pjesë e pushtetit të ri në Tuz-Malësi, pasi që bashkë i kanë 12 mandate.

Bartësi i listës i ASH-së, Nik Gjeloshaj, për Antena M tha se janë në pritje të përgjigjes nga UDSH-ja dhe LDSH-ja, por që nuk do të presin pafundësisht.

I pyetur nëse e konsideron bashkëpunimin me DPS-në, Gjeloshaj tha se janë të gatshëm të bashkëpunojnë me të gjithë.

“ASH dëshiron bashkëveprim me UDSH dhe LDSH, jemi të gatshëm të bashkëpunojmë me të gjitha partitë që kanë këshilltarë në Kuvendin komunal të Tuzit”, tha Gjeloshaj për Antena M.

Në zgjedhjet e 26 nëntorit, nga 32 mandate sa ka Kuvendi i Tuzit, DPS-ja ka fituar 15 mandate, ndërsa tre subjektet shqiptare së bashku kanë vetëm 12 mandate (ASH 7, LDSH3, UDSH 2). DPS-së i duhen vetëm 2 mandate, që do ti mundësojnë formimin e pushtetit.

Në anën tjetër, nga Partia boshnjake, e cila ka fituar 3 mandate, kanë paralajmëruar se do të fillojnë bisedimet për formimin e pushtetit me DPS-në. Edhe bartësi i listës i DPS-së, Halil Dukoviq, duke mos dhënë detaje, ka veçuar partnerët e koalicionit tradicional, UDSH-në dhe Partinë boshnjake.  /MALESIA.ORG/

Tags: , ,
 • Logjika

  Ne nje situate te tille katastrofale nuk mbetet zgjidhje tjeter nese duam qe zeri i shqipareve te ndegjohet sadopak, nuk e ka fajin asnjeri nga keta sa e kemi ne qe lejuam te vije deri tek kjo situate. Por sipas meje ta harroj Malesia te pakten deri ne tetor se do te kete ndonje ndikim faktori vendas, per shkak se PDS do te sundoje vetem me partine Boshnjake dhe e perseris prap faji eshte i gjithi i joni! Per gjithe ata qe thone se koalicioni nuk duhet te ndodhe dhe shqiptaret duhet te mbesin opozite ne vendin e tyre, shpresoj ta kuptojn se patriotizmi ka vdekur tek pjesa me e madhe e malesoreve dhe ajo qe u intereson shumices eshte interesi personal prandaj duhet nderrmare dicka sa me pare! Perpara se edhe malsori i fundit te emigroje diku jashte! Me vjen keq qe mu desh te flas ne kete menyre, por neve nuk na mbetet zgjidhje tjeter. Sado qe na djeg e verteta duhet te pajtohemi me te…

 • Lulja e blinit

  Kur tjetri e ka shumicen, munesh me ken ne pozit apo ne opozit, por ne dor nuk munesh me pas gja. Kjo i bije si dekorimet ne bredhin e Krishtlindjes. Kta mujn me ju bashkua DPSit si dekorim, me ja forcua edhe ma shum poziten, por cfar kuptimin ka ater para zgjedhjeve tjera me lyp vota prap si kundershtar i DPSit?
  Dukoviqi ka me i pranua sigurisht, por normal se nuk ka me va realizua politiken e partive shqiptare. Sido qe te bahet, kjo esht humbje per shqiptar, vec bela ata si individ kan me pas perfitime te vogla.

 • Gjonaj

  E para her chi shoh qe humbsit dhe kundershtart e nji bllokut me e ftua fituesin per me formua pushtet. Ka ndodh qe fituesi me ftua humbsin e kundershtarin, por jo anasjelltas.

  • realitei

   Po dashki me hy edhe ne qeveri apo..? !!!..mbas kesaj humbje te madhe, po a jeni te marre ju..po cfar kualicjoni doni ju me DPS..leni more ju ata te sundojn vet kan fitua dhe kan shumicen ju jeni humbesit dhe rrini ne OPOZIT..deri sa te vin tetori i vitit te ardhshem..punoni bashke dhe tregoni Malesoreve se jeni duke punuar per ta nga opozita dhe keni rastin ne tetor perseri te mateni me pushtetin..Nese hyni tani ne kualicjon me pushtetaret DPS ka me jau ba edhe ma zi ne votat e ardheshme..hiqnju marrinave po rrini ne OPOZIT dhe punoni sa te mundeni per ato ligje te reaj,dhe ato fiannca sado qe jan per at Malesi.ne shenje proteste dilni edhe jasht nga seancat dhe keshtu me rradhe..por aman jo i humbur dhe me i ba lut pushtetit me te marr ner sjetudhe kjo ska ba vaki vec te ne..kini pak logjike o NIK.